Danske Arter - Kronologisk

Johan Emil Løje


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Tilbage til normal listefremvisning
# Dato * Navn Lokation Kort
2023
309 2023-06-08 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) Amager Fælled
308 2023-06-04 * Lille Gulbug (Iduna caligata) Møn Fyr
307 2023-04-02 * Nathejre (Nycticorax nycticorax) Spanager
306 2023-03-23 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis) Voldsmose
2022
305 2022-03-06 * Triel (Burhinus oedicnemus) Stubben, nordhavnen
304 2022-02-14 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) Møllekrog
303 2022-02-14 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) Møllekrog
2021
302 2021-09-20 Hortulan (Emberiza hortulana) Sydvestpynten
301 2021-07-28 * Stribet Ryle (Calidris melanotos) Dæmningvej
300 2021-02-19 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) Rindum, Ringkøbing
299 2021-02-06 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) Hundested Havn
298 2021-01-30 * Brilleand (Melanitta perspicillata) Vester Strand, Jægerspris
297 2021-01-24 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) Høve Strand
2020
296 2020-12-26 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) Lærkesletten - Amager Fælled
295 2020-10-27 * Gråsejler (Apus pallidus) Vejby Strand
294 2020-10-24 * Lille Gulben (Tringa flavipes) Klyde Sø
293 2020-06-11 * Stendrossel (Monticola saxatilis) Ebeltoft færgehavn
292 2020-06-10 * Dværghejre (Ixobrychus minutus) Hejresøen, Vestamager
291 2020-06-05 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) Pinseskoven, Vestamager
290 2020-05-22 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) Gundsømagle Sø
289 2020-05-15 Pomeransfugl (Charadrius morinellus) Melby Overdrev
288 2020-05-05 Savisanger (Locustella luscinioides) Porsemosen
287 2020-05-03 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) Grenen
286 2020-05-02 Islom (Gavia immer) skagen nordstrand
285 2020-04-04 Rødhalset Gås (Branta ruficollis) Græsse Enge
2019
284 2019-07-26 * Hvidøjet And (Aythya nyroca) Damhussøen
283 2019-06-08 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) Vaserne
2018
282 2018-10-21 * Ellekrage (Coracias garrulus) Sårup v. Hanstholm
281 2018-07-23 Kærløber (Calidris falcinellus) Klydesøreservatet, Amager
280 2018-07-15 Odinshane (Phalaropus lobatus) Klydesø
2017
279 2017-08-19 * Terekklire (Xenus cinereus) Sydvestpynten, Vestamager
2016
278 2016-05-14 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) Koklapperne, Amager
277 2016-05-02 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) Tranegilde mose
2015
276 2015-03-04 Gråmåge (Larus hyperboreus) Nordhavnstippen
2014
275 2014-11-23 * Dværgværling (Emberiza pusilla) Sydhavnspynten
274 2014-10-28 Aftenfalk (Falco vespertinus) Amager Fælled
273 2014-04-17 Blåhals (Luscinia svecica) Frederiksund
2013
272 2013-05-18 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) Utterslev mose 2. afd.
271 2013-02-01 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) Furesøen - Spurveskjulskoven
2012
270 2012-10-06 Thorshane (Phalaropus fulicarius) Rødvig havn
269 2012-05-31 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) Vestamager - Sydmøllevej
268 2012-05-13 * Stylteløber (Himantopus himantopus) Nagbøl
2011
267 2011-08-14 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) Gribskov - kagerup
266 2011-07-07 Nilgås (Alopochen aegyptiaca) Kongens Kær, Vejle
265 2011-06-14 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) Bagsværd Sø
264 2011-05-26 * Tophejre (Ardeola ralloides) Storehøj Amager Fælled
263 2011-05-01 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) Melby overdrev
2010
262 2010-04-18 Tredækker (Gallinago media) Amager Fælled
261 2010-03-04 * Lille Bjergand (Aythya affinis) Roskilde Fjord
2009
260 2009-04-17 Hærfugl (Upupa epops) Værløse
259 2009-01-04 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) Melby Overdrev
2008
258 2008-07-07 Vagtel (Coturnix coturnix) Hjortekær
257 2008-01-24 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) Esbjerg Havn
2007
256 2007-06-25 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) Vallø Slotspark
255 2007-05-27 Flodsanger (Locustella fluviatilis) Hove Å, Sengeløse
254 2007-05-25 Silkehejre (Egretta garzetta) Klyde sø
253 2007-01-30 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) Universitetsparken
2006
252 2006-12-29 * Ismåge (Pagophila eburnea) Langø, Lolland
251 2006-09-17 Sølvhejre (Ardea alba) Klydesø
250 2006-06-10 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) Helsingør Havn
249 2006-03-13 * Spurveugle (Glaucidium passerinum) Fredriksdal
248 2006-03-03 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) Nærum Gadekær
1997
247 1997-05-30 * Blåvinget And (Spatula discors) Solbjerg Engsø
1984
246 1984-04-30 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) Kongelunden
245 1984-02-11 * Høgeugle (Surnia ulula) Rødovre
1983
244 1983-02-23 * Jagtfalk (Falco rusticolus) Islands Brygge
1981
243 1981-08-24 * Kejserørn (Aquila heliaca) Stevns Klint
Annoncer