Danske Arter - Kronologisk

John Schmidt


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Tilbage til normal listefremvisning
# Dato * Navn Lokation Kort
2023
383 2023-10-28 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius) Kogleaks
382 2023-08-30 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) Rosenvold
381 2023-05-13 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) Nordstrand
380 2023-03-22 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis) Vollsmose
379 2023-03-05 * Himalayasanger (Phylloscopus humei) Mandø
2022
378 2022-10-18 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) Mandø
377 2022-10-09 * Gul Sanger (Setophaga aestiva) Agger by
2021
376 2021-10-23 * Bairdsryle (Calidris bairdii) Grønningen
375 2021-10-18 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) Blåvandshuk
374 2021-10-17 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) Margrethe Kog
373 2021-06-05 * Purpurhejre (Ardea purpurea) Albæk Fælled
372 2021-05-18 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) Vilsted sø
371 2021-05-13 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) Nørre rubjerg
370 2021-03-10 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) Kysten ved sandflugtsplantagen
369 2021-01-15 * Prærietrane (Antigone canadensis) Sallerupgård
2020
368 2020-10-16 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) Lønstrup strand
367 2020-10-13 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) Mandø
366 2020-10-11 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) Skallingen
365 2020-06-11 * Stendrossel (Monticola saxatilis) Ebeltoft færgehavn
364 2020-06-10 * Dværghejre (Ixobrychus minutus) Skarvsøen Skagen
363 2020-05-25 * Sørgedue (Zenaida macroura) Bøgballe
362 2020-04-19 * Høgeørn (Aquila fasciata) Højris
2019
361 2019-11-09 Tajgasædgås (Anser fabalis) Tipperne
360 2019-08-02 * Slangeørn (Circaetus gallicus) Trehøje i Mols bjerge
359 2019-07-12 * Gærdeværling (Emberiza cirlus) Tornby klitplantage
358 2019-06-18 * Lille Rørvagtel (Porzana parva) Lille Vildmose
357 2019-04-27 * Lille Gulben (Tringa flavipes) Ulvedybet
356 2019-04-21 * Blå Glente (Elanus caeruleus) Skagen
2018
355 2018-11-25 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) Nordstrand Skagen
354 2018-11-03 * Gråsejler (Apus pallidus) Grenen Skagen
353 2018-10-19 * Ellekrage (Coracias garrulus) Sårup
352 2018-10-15 * Lille Gulbug (Iduna caligata) Mandø
351 2018-10-12 Sabinemåge (Xema sabini) Odden færgehavn
350 2018-09-29 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) Vammen Vesterkær
349 2018-09-16 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) Børsmose strand
348 2018-08-14 * Stillehavslom (Gavia pacifica) Grenen Skagen
347 2018-08-11 * Slagfalk (Falco cherrug) Ballum sluse forland
346 2018-05-25 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) Tversted søerne
345 2018-05-01 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) Skagen by
344 2018-04-22 * Kohejre (Bubulcus ibis) Ladegårds parceller
343 2018-01-18 Dværggås (Anser erythropus) Vejrum Nørremark
2017
342 2017-12-30 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) Roshage
341 2017-11-26 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) Nørrestrand
340 2017-10-15 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) Nyeng Ho
339 2017-06-13 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) Vrads Sande
338 2017-06-05 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) Grenå havn
337 2017-05-11 * Triel (Burhinus oedicnemus) Barkholt
336 2017-04-29 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) Brabrand sø - vestende
335 2017-02-04 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) Furesø
2016
334 2016-11-13 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) Hirtshals havn
333 2016-11-06 * Tophejre (Ardeola ralloides) Slivsø Hoptrup
332 2016-10-23 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) Gilleleje Havn
331 2016-10-15 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) Hønen, Fanø
330 2016-08-29 Tredækker (Gallinago media) Kasted mose
329 2016-08-02 * Jomfrutrane (Grus virgo) Roden Fed Guldborgsund
328 2016-05-22 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) Mandø
327 2016-05-07 * Alpejernspurv (Prunella collaris) Skagen
326 2016-03-12 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) Tovsig
325 2016-01-02 * Jagtfalk (Falco rusticolus) Værnengene
2015
324 2015-10-27 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) Geddal enge
323 2015-10-25 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) Vejers Strand
322 2015-10-03 * Høgesanger (Curruca nisoria) Mandø
321 2015-05-22 * Sumpvibe (Vanellus leucurus) Lammesø inddæmning
320 2015-04-25 Turteldue (Streptopelia turtur) Grøngården Sæd
319 2015-04-25 Savisanger (Locustella luscinioides) Møllehus Tønder
318 2015-01-31 Rustand (Tadorna ferruginea) Viskum
2014
317 2014-10-25 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) Grenen Skagen
316 2014-10-12 * Rosenstær (Pastor roseus) Blåvand by
315 2014-10-04 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) Skallingen
314 2014-09-23 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) Store Hjøllund Plantage
313 2014-09-21 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) Lyngvig
312 2014-09-21 * Brilleand (Melanitta perspicillata) Lyngvig fyr
311 2014-08-31 Odinshane (Phalaropus lobatus) Lakolk sydsøer
310 2014-08-20 * Sort Stork (Ciconia nigra) Studstrup
309 2014-07-29 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) Margrethe Kog
308 2014-07-29 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) Margrethe Kog
307 2014-06-02 Silkehejre (Egretta garzetta) Firtalsstrand
306 2014-06-01 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) Tranum strand
305 2014-06-01 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) Tornby klitplantage
304 2014-05-29 * Steppeørn (Aquila nipalensis) Skagen
303 2014-05-23 * Hætteværling (Emberiza melanocephala) Tarp enge
302 2014-05-21 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) Årslev engsø
301 2014-04-26 * Steppehøg (Circus macrourus) Skagen
300 2014-04-26 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus) Skagen
299 2014-03-24 * Nathejre (Nycticorax nycticorax) Sostrup slot
298 2014-01-04 Hvidsisken (Acanthis hornemanni) Lille vildmose
297 2014-01-01 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) Gram
2013
296 2013-12-22 * Ismåge (Pagophila eburnea) Hanstholm
295 2013-12-22 * Sneugle (Bubo scandiacus) Hanstholm
294 2013-11-26 * Mandarinand (Aix galericulata) Silkeborg
293 2013-10-18 * Storpiber (Anthus richardi) Blåvand mose
292 2013-10-13 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) Blåvand by
291 2013-09-29 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) Urlev
290 2013-09-28 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) Skagen Nordstrand
289 2013-09-28 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) Skagen
288 2013-07-31 * Damklire (Tringa stagnatilis) Nørresø
287 2013-07-25 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) Oksby plantage
286 2013-07-12 Kaspisk Måge (Larus cachinnans) Køge havn
285 2013-07-12 * Blåvinget And (Spatula discors) Køge
284 2013-07-11 Pirol (Oriolus oriolus) Lille vildmose
283 2013-07-11 * Stylteløber (Himantopus himantopus) Lille vildmose
282 2013-07-08 Kærløber (Calidris falcinellus) Saltvandssøen
281 2013-07-08 * Terekklire (Xenus cinereus) Saltvandssøen
280 2013-07-08 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) Saltvandssøen
279 2013-07-08 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) Astrup
278 2013-07-08 Sandterne (Gelochelidon nilotica) Fiilsø
277 2013-06-23 Hærfugl (Upupa epops) Gylling
276 2013-06-15 * Gåsegrib (Gyps fulvus) Kåstrup
275 2013-06-13 Flodsanger (Locustella fluviatilis) Klostermøllen
274 2013-06-09 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) Veggerslev
273 2013-05-19 Gulirisk (Serinus serinus) Blåvand
272 2013-05-18 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) Syd for Ribe
271 2013-04-27 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) Rømø
270 2013-04-19 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) Bøjden nor
269 2013-04-02 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) Egense
268 2013-04-02 * Høgeugle (Surnia ulula) Hvidklit
267 2013-02-28 * Hvidøjet And (Aythya nyroca) Sminge sø
266 2013-01-31 Stor Gråsisken (Acanthis flammea) Egå engsø
265 2013-01-02 Sortgrå Ryle (Calidris maritima) Grenå havn
2012
264 2012-12-30 Gråmåge (Larus hyperboreus) Hanstholm havn
263 2012-12-30 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) Vust Holme
262 2012-12-30 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) Hanstholm havn
261 2012-12-22 * Lille Bjergand (Aythya affinis) Skælskør
260 2012-12-15 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) Damhussøen KBH
259 2012-11-18 * Krognæb (Pinicola enucleator) Højbjerg
258 2012-11-04 * Brun Tornskade (Lanius cristatus) Årslev engsø
257 2012-11-04 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) Blåvands Huk
256 2012-11-02 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) Hornbæk enge
255 2012-10-20 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) Blåvand
254 2012-10-19 * Prærieløber (Calidris subruficollis) Ballum enge
253 2012-10-18 Lille Fluesnapper (Ficedula parva) Mandø
252 2012-10-15 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) Filsø
251 2012-10-15 Rødhalset Gås (Branta ruficollis) Filsø
250 2012-10-14 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) Blåvand
249 2012-09-19 Sølvhejre (Ardea alba) Årslev engsø
248 2012-09-16 * Stribet Ryle (Calidris melanotos) Skagen
247 2012-09-15 Storkjove (Stercorarius skua) Skagen
246 2012-06-10 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) Grenen Skagen
245 2012-06-10 Fløjlsand (Melanitta fusca) Skagen
244 2012-06-09 Tejst (Cepphus grylle) Grenen Skagen
243 2012-06-09 Karmindompap (Carpodacus erythrinus) Grenen Skagen
242 2012-06-06 * Perleugle (Aegolius funereus) Gludsted plantage
241 2012-05-22 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) Brabrand sø
240 2012-05-20 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) SKAGEN
239 2012-05-03 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) Harlev
238 2012-01-29 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) Århus havn
237 2012-01-29 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) Århus Universitetsø
236 2012-01-29 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) Århus Universitetsø
2011
235 2011-12-28 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) Strandby ved Frederikshavn
234 2011-12-21 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) Esbjerg havn
233 2011-12-20 * Spurveugle (Glaucidium passerinum) Kongelunden
232 2011-11-23 * Rødhovedet And (Netta rufina) Egå engsø
231 2011-11-20 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) Hirtshals
230 2011-11-20 Søkonge (Alle alle) Hirtshals
229 2011-11-20 Toplærke (Galerida cristata) Hirtshals
228 2011-11-05 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) Hanstholm
227 2011-11-05 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) Thorsminde
226 2011-10-23 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) Mandø
225 2011-10-23 * Dværgværling (Emberiza pusilla) Mandø
224 2011-07-03 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) Lille vildmose
223 2011-05-11 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) Grenen Skagen
222 2011-03-12 Dværgfalk (Falco columbarius) hillerup enge
2010
221 2010-04-24 Sule (Morus bassanus) Skagen
2009
220 2009-12-29 Havlit (Clangula hyemalis) Århus havn
219 2009-09-10 * Indisk Gås (Anser indicus) Årslev Engsø
2008
218 2008-02-23 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) Esbjerg havn
2005
217 2005-05-29 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) Skagen
Annoncer