Danske Arter - Kronologisk

Svend Erik Petersen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Tilbage til normal listefremvisning
# Dato * Navn Lokation Kort
2023
404 2023-10-31 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius) Han Vejle, Vejlerne
2022
403 2022-10-10 * Gul Sanger (Setophaga aestiva) Agger.
402 2022-05-22 Steppeørn (Aquila nipalensis) Skagen
401 2022-02-15 Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) Selsø
400 2022-02-14 Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) Selsø
2021
399 2021-11-14 Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) Blåvands Huk
398 2021-10-31 Himalayasanger (Phylloscopus humei) Harboøre Tange
397 2021-10-22 Bairdsryle (Calidris bairdii) Grønningen, Blåvand
396 2021-06-05 Purpurhejre (Ardea purpurea) Albæk Fælled, Skjern Å
395 2021-05-19 Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) Vilsted Sø, Ranum
394 2021-05-17 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus) Vest Stadil Fjord, Hegnet
393 2021-05-15 Storskråpe (Ardenna gravis) Holmsborg, Søndervig
392 2021-02-15 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) Kysten ved Sandflugtsplantagen,Rørvig
391 2021-01-09 Sortsvane (Cygnus atratus) No
2020
390 2020-11-18 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) Hønen, Fanø
389 2020-10-16 Plettet Mudderklire (Actitis macularius) Lønstrup
388 2020-09-30 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) Bækbygård Strand
387 2020-06-12 Stendrossel (Monticola saxatilis) Ebeltoft Færgehavn
386 2020-04-22 Høgeørn (Aquila fasciata) Hjortlund NØ for Ribe.
385 2020-04-15 Blå Glente (Elanus caeruleus) Busemark Mose, Klintholm Havn
2019
384 2019-12-10 Polarlomvie (Uria lomvia) Hvide Sande Havn
383 2019-11-01 Krognæb (Pinicola enucleator) Skagen
382 2019-10-20 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) Tipmose, Ho.
381 2019-07-30 Gærdeværling (Emberiza cirlus) Tornby Klitplantage
380 2019-05-24 Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) Saltvandssøen
2018
379 2018-11-19 Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) Nordstrand, Skagen
378 2018-08-14 * Stillehavslom (Gavia pacifica) Skagens Gren
377 2018-01-13 Tajgasædgås (Anser fabalis) Rosvang Tjørring Thy
376 2018-01-01 Hvidsisken (Acanthis hornemanni) Sandene (Bagges Dæmning), Ringkøbing Fjord
2017
375 2017-12-30 Lattermåge (Leucophaeus atricilla) Hanstholm
374 2017-10-16 Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) Ho
373 2017-08-19 Slagfalk (Falco cherrug) Værnengene
372 2017-05-15 Kaspisk Måge (Larus cachinnans) Skagen, Grenen
2016
371 2016-11-17 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) Hirtshals, Esbern Snaresvej
370 2016-06-03 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus) Christiansø
369 2016-02-12 Mandarinand (Aix galericulata) Utterslev Mose
2015
368 2015-11-09 * Bartramsklire (Bartramia longicauda) Værnengene
367 2015-10-26 Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) Geddal Enge
366 2015-08-10 Dværggås (Anser erythropus) Værnengene
365 2015-08-08 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) Agger Tange
2014
364 2014-07-28 Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) Vidåslusen
363 2014-05-12 Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) Skagen
362 2014-05-06 Tredækker (Gallinago media) Værneengene
361 2014-04-29 Triel (Burhinus oedicnemus) St. Darum
360 2014-04-06 Nathejre (Nycticorax nycticorax) Sostrup Slot, Djursland
2013
359 2013-12-20 Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) Gram
358 2013-11-02 Gråsejler (Apus pallidus) Gilleleje
357 2013-06-15 Gåsegrib (Gyps fulvus) Kåstrup, Salling
356 2013-06-05 Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) Blåvands Huk
355 2013-05-28 * Prærietrane (Antigone canadensis) Landemarke/Sømarke, Møn
354 2013-05-09 Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) Skagen
353 2013-04-20 Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) Bojden Nor
352 2013-04-01 Kongeederfugl (Somateria spectabilis) Limfjorden, Egense ved Hals
351 2013-02-13 Hvidøjet And (Aythya nyroca) Sminge Sø
350 2013-02-02 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) Blåvand
349 2013-02-02 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) Blåvand
2012
348 2012-11-05 * Brun Tornskade (Lanius cristatus) Årslev Engsø
347 2012-08-05 Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) Blåvandshuk
346 2012-06-07 Indisk Gås (Anser indicus) Vest Stadil Fjord
2011
345 2011-12-02 Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) Strandby
344 2011-10-23 Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) Mandø
343 2011-09-09 Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) Grønningen, Blåvand
342 2011-07-13 Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) Husby Klit
341 2011-06-02 Ellekrage (Coracias garrulus) Gedesø, Birkemosen, Gedser
340 2011-05-15 Iberisk Sanger (Curruca iberiae) Bækbygård Strand
339 2011-04-08 Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) Værneengene
2010
338 2010-07-25 Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) Harboøre Tange
337 2010-07-05 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) Skørping
336 2010-07-03 Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) Saltbæk Vig
335 2010-06-08 Spottesanger (Hippolais polyglotta) Blåvand Fyrhave
334 2010-02-20 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) Brabrand Sø
2009
333 2009-10-14 Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) Esbjerg Havn
332 2009-07-10 Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) Sneum Sluse
331 2009-06-05 Hætteværling (Emberiza melanocephala) Nr. Snede
330 2009-02-08 Lille Bjergand (Aythya affinis) Skjern Enge, Lønborggård
2008
329 2008-07-08 Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) Kalø Hovedgård, Rønde
328 2008-06-07 Lille Rørvagtel (Porzana parva) Gulstav Mose
327 2008-05-23 Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) Blåvand
2007
326 2007-10-16 * Langhalet Tornskade (Lanius schach) Skallingen
325 2007-08-05 Ørkendompap (Bucanetes githagineus) Agger Tange
324 2007-02-11 Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) Universitetsparken København
323 2007-01-21 Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) Bække
2006
322 2006-12-29 Ismåge (Pagophila eburnea) Langø Havn Lolland
321 2006-10-15 Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) Korshage Rørvig
320 2006-08-05 Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) Ørum Sø
319 2006-08-02 Skadegøg (Clamator glandarius) Sydals Birkepøl
318 2006-07-29 Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) Sneum Engsø
317 2006-05-06 Lille Tårnfalk (Falco naumanni) Skagen
316 2006-01-08 Amerikansk Pibeand (Mareca americana) Thorsminde
2005
315 2005-11-13 Jagtfalk (Falco rusticolus) Bøvling Klit
314 2005-10-09 Dværgværling (Emberiza pusilla) Hvide Sande
313 2005-05-25 Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) Vest Stadil Fjord Nordre Dyb
312 2005-05-24 Stylteløber (Himantopus himantopus) Vest Stadil Fjord Nordre Dyb
311 2005-04-08 Hærfugl (Upupa epops) Sdr. Lyngvig
2003
310 2003-10-19 Rødrygget Svale (Cecropis daurica) Vest Stadil Fjord Mellemdyb
309 2003-06-14 Dværghornugle (Otus scops) Kløvebakken Filsø
308 2003-06-05 Tophejre (Ardeola ralloides) Værneengene
307 2003-01-11 Bjergpiber (Anthus spinoletta) Nymølle Dambrug Gl. Råsted
306 2003-01-11 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) Grev Molktes Plantage
2002
305 2002-06-09 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) Bygholm Vejle
304 2002-06-03 Lille Gulben (Tringa flavipes) Skjern Enge Øst
303 2002-05-19 Sort Ibis (Plegadis falcinellus) Værneengene
302 2002-04-25 Kohejre (Bubulcus ibis) Haurvig
301 2002-04-21 Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) Tane Sø
300 2002-04-21 Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) Tane Sø
299 2002-03-31 Halsbåndstroldand (Aythya collaris) Skjern Enge
2001
298 2001-10-19 Slangeørn (Circaetus gallicus) Bjerregård
297 2001-10-13 Brilleand (Melanitta perspicillata) Nørre Vorupør
296 2001-08-22 Nordsanger (Phylloscopus borealis) Søndervig
295 2001-07-30 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) Kammerslusen ved Ribe
294 2001-05-01 Citronvipstjert (Motacilla citreola) Værneengene
2000
293 2000-10-05 Prærieløber (Calidris subruficollis) Stadilø
292 2000-07-20 Sumpvibe (Vanellus leucurus) Bygholm Vejle
291 2000-05-14 Terekklire (Xenus cinereus) Kjelst Grusgrav
290 2000-04-29 Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) Vest Stadil Fjord Mellemdyb
289 2000-01-01 Sneugle (Bubo scandiacus) Hanstedreservatet
1998
288 1998-07-06 Grøn Biæder (Merops persicus) Husby Sø
1996
287 1996-07-19 Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) Stevns Kalkbrud
1994
286 1994-10-08 Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) Blåvand
285 1994-10-08 Blåstjert (Tarsiger cyanurus) Blåvand
1987
284 1987-10-24 Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) Sidselsbjerg
1986
283 1986-11-29 Høgeugle (Surnia ulula) Store Dyrehave
1984
282 1984-01-31 Rosenmåge (Rhodostethia rosea) Thorsminde Havn
1982
281 1982-05-23 Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) Hvide Sande
1970
280 1970-12-08 Spurveugle (Glaucidium passerinum) Kongelunden
1966
279 1966-08-08 Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) Blåvands Huk
Annoncer