Danske Arter - Kronologisk

Henrik Højholm


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Tilbage til normal listefremvisning
# Dato * Navn Lokation Kort
2023
450 2023-11-04 * Brun Sule (Sula leucogaster) Rømø Dæmningen
449 2023-10-27 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius) Vejlerne
448 2023-03-22 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis) Åsum, Odense
2022
447 2022-10-09 * Gul Sanger (Setophaga aestiva) Agger
446 2022-09-17 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) Grenen, Skagen
445 2022-07-30 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) Skagen
444 2022-05-15 * Makisanger (Curruca subalpina) Mosen, Blåvand
443 2022-02-13 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) Seelsø
2021
442 2021-11-27 * Dværgsnegås (Anser rossii) Bygholm, Vejlerne
441 2021-11-04 * Eremitdrossel (Catharus guttatus) Christians Ø
2020
440 2020-11-17 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) Hønen Fanø
439 2020-11-08 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) Bredfjed Strand, Lolland
438 2020-11-01 * Brundrossel (Turdus eunomus) Sorthat Odde, Bornholm
437 2020-10-27 * Kaffersejler (Apus caffer) Heather Hill, Vejby
436 2020-06-11 * Stendrossel (Monticola saxatilis) Ebeltoft Færgehavn
435 2020-05-29 * Lille Sejler (Apus affinis) Tranestederne, Huldig
434 2020-05-27 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) Ellejkrattet, Skagen
433 2020-05-21 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus) Skagen
432 2020-04-20 Sortsvane (Cygnus atratus) Grenen, Skagen
2019
431 2019-11-10 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla) Gentofte Sø
430 2019-10-19 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) Tipmosen Blåvand
429 2019-10-16 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) Mandø
428 2019-10-14 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae) Mandø
427 2019-07-29 * Gærdeværling (Emberiza cirlus) Russerbakkevej, Hirtshals
426 2019-06-06 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) Sneum Engsø
425 2019-05-19 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) Saltholm
2018
424 2018-10-14 * Lille Gulbug (Iduna caligata) Mandø
423 2018-08-14 * Stillehavslom (Gavia pacifica) Skagen
422 2018-04-28 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) Fyrvej 7, Skagen
2017
421 2017-10-31 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) Gedser
420 2017-08-31 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) Gedser
419 2017-08-19 * Slagfalk (Falco cherrug) Tipperne
2016
418 2016-10-29 * Polarlomvie (Uria lomvia) Børstrup Hage
417 2016-10-15 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) Hønen, Fanø
416 2016-10-15 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) Stubben, København
415 2016-07-27 * Jomfrutrane (Grus virgo) Bøtø Nor
414 2016-06-01 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus) Christiansø
2015
413 2015-08-17 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) Agger Tange
412 2015-05-26 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) Grenen, Skagen
2014
411 2014-06-01 * Dværghejre (Ixobrychus minutus) Gl. Hviding Engsø
2013
410 2013-12-28 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) Gram
409 2013-11-02 * Mandarinand (Aix galericulata) Lyngby
408 2013-09-29 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) Mandø
407 2013-06-15 * Gåsegrib (Gyps fulvus) Kåstrup, Skive
406 2013-05-27 * Prærietrane (Antigone canadensis) Busemarke Mose, Møn
405 2013-02-16 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) Blåvand
2012
404 2012-11-23 * Gråsejler (Apus pallidus) Gilleleje
403 2012-11-06 * Brun Tornskade (Lanius cristatus) Årslev engsø
2011
402 2011-11-05 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) Thorsminde
401 2011-10-19 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) Mandø
400 2011-08-07 * Indisk Gås (Anser indicus) Magrethe Kog
399 2011-06-29 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) Lille Vildmose
398 2011-06-12 * Høgeørn (Aquila fasciata) Paradis Bakkerne, Bornholm
2010
397 2010-08-25 * Storskråpe (Ardenna gravis) Gilleleje
396 2010-07-06 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) Skørping
395 2010-07-01 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) Store Vrøj, Saltbæk Vig
394 2010-06-15 * Orientsejler (Apus pacificus) Hejresøen, Vestamager
393 2010-06-08 * Spottesanger (Hippolais polyglotta) Blåvand
392 2010-05-26 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) Vest Stadil Fjord
391 2010-02-16 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) Brabrand sø, Århus
2009
390 2009-10-12 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) Blåvand
2008
389 2008-08-11 * Nordsanger (Phylloscopus borealis) Blåvand
388 2008-07-27 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) Agger Tange
387 2008-05-28 * Lille Rørvagtel (Porzana parva) Gulstav Mose, Langeland
386 2008-05-19 * Sørgedue (Zenaida macroura) Skagen
2007
385 2007-10-16 * Langhalet Tornskade (Lanius schach) Skallingen
384 2007-08-06 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus) Agger Tange
383 2007-01-15 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) Bække
2006
382 2006-12-28 * Ismåge (Pagophila eburnea) Langø Havn, Lolland
381 2006-10-16 * Stribet Sanger (Setophaga striata) Mandø
380 2006-09-03 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) Strøby ladeplads
379 2006-08-02 * Skadegøg (Clamator glandarius) Birkepøl, Als
378 2006-06-09 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) Helsingør Havn
377 2006-01-03 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) Staunings Ø
2005
376 2005-10-16 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) Esbjerg Havn
375 2005-10-13 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) Nyeng, Blåvand
374 2005-08-10 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) Ølsemagle Revle
373 2005-06-12 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda) Højen, Skagen
372 2005-05-30 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) Sneum Sluse
371 2005-05-29 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) Skallingen, Blåvand
370 2005-05-28 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) Grenen, Skagen
369 2005-05-15 * Blå Glente (Elanus caeruleus) Butterstien, Skagen
368 2005-05-10 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) Lakolk klitsø, Rømø
2004
367 2004-08-13 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons) Lakolk klitsø, Rømø
366 2004-05-11 * Alpejernspurv (Prunella collaris) Blåvandshuk
365 2004-03-20 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) Borreby Mose
364 2004-01-15 * Nathejre (Nycticorax nycticorax) Lønnerup fjord
2003
363 2003-06-14 * Dværghornugle (Otus scops) Filsø
362 2003-06-05 * Tophejre (Ardeola ralloides) Værnengene
361 2003-06-04 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) Stubben
360 2003-06-01 * Bleg Gulbug (Iduna pallida) Gedser Fuglestation
359 2003-05-18 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) Grenen, Skagen
358 2003-04-21 * Brilleand (Melanitta perspicillata) Mulbjerge, Dokkedal
357 2003-04-19 * Lille Bjergand (Aythya affinis) Thorup Klitplantage
356 2003-03-28 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) Blåvand
2002
355 2002-06-05 * Triel (Burhinus oedicnemus) Grenen, Skagen
354 2002-05-19 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) Værnengene
353 2002-04-20 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) Tane sø
2001
352 2001-07-30 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) Kammerslusen
351 2001-07-16 * Cistussanger (Cisticola juncidis) Grenen,Skagen
350 2001-06-02 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) Vejlerne
349 2001-03-07 * Gulddrossel (Zoothera aurea) Vejlerne
2000
348 2000-10-22 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) Blåvandshuk
347 2000-10-17 * Storpiber (Anthus richardi) Skallingen, Blåvandshuk
346 2000-10-16 * Himalayasanger (Phylloscopus humei) Mandø
345 2000-09-20 * Bairdsryle (Calidris bairdii) Stensnæs, Sæby
344 2000-09-11 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) Blåvandshuk
343 2000-08-20 Lunde (Fratercula arctica) Ørhage
342 2000-06-29 * Steppevibe (Vanellus gregarius) Søborg sø
1999
341 1999-11-02 * Spurveugle (Glaucidium passerinum) Indelukket, Jægersborg Dyrehave
340 1999-09-26 * Alpesejler (Tachymarptis melba) Gilbjerghoved
339 1999-07-15 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) Præstø Fed
338 1999-06-28 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) Vejlerne
337 1999-06-05 * Kejserørn (Aquila heliaca) Bøtø Nor
336 1999-05-25 * Purpurhejre (Ardea purpurea) Værnengene
335 1999-05-17 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) Magrethe Kog
334 1999-05-17 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) Lakolk, Rømø
333 1999-05-04 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) Tipperne
1998
332 1998-11-24 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) Værnengene, Tipperne
331 1998-11-13 * Krognæb (Pinicola enucleator) Oddevej, Skagen
330 1998-11-08 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) Esbjerg Havn
329 1998-09-21 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) SV Pynten Amager
328 1998-08-22 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) Grenen, Skagen
327 1998-06-11 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) Koklapperne, Amager
326 1998-05-16 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) Flagbakken, Skagen
325 1998-05-13 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) Storeklit, Skagen
324 1998-05-03 * Stylteløber (Himantopus himantopus) Klydesøen, Amager
323 1998-03-16 * Pileværling (Emberiza rustica) Hellebæk
1997
322 1997-11-20 Bjergpiber (Anthus spinoletta) Buttervej, Skagen
321 1997-07-14 * Sumpvibe (Vanellus leucurus) Tisø
320 1997-07-05 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) Køge Sydstrand
319 1997-06-05 * Hætteværling (Emberiza melanocephala) Mandø
318 1997-06-05 * Lille Gulben (Tringa flavipes) Vejlerne
317 1997-06-02 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) Stevns
316 1997-05-22 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) Batteriskoven, Skagen
315 1997-05-01 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) Solbjerg Engsø
314 1997-04-28 * Blåvinget And (Spatula discors) Solbjerg Engsø
1996
313 1996-08-13 * Ørnevåge (Buteo rufinus) Blåvandshuk
312 1996-07-02 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) Stevns Kridtbrud
311 1996-05-24 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) Ishøj Strand
310 1996-05-16 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) Juvre, Rømø
309 1996-05-16 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) Lakolk, Rømø
1995
308 1995-11-11 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) Hirtshals Havn
307 1995-11-11 * Kohejre (Bubulcus ibis) Ovesø, Sydthy
306 1995-08-15 * Prærieløber (Calidris subruficollis) Vester Vedsted
305 1995-08-10 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) Ølsømagle Revle
304 1995-08-02 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) Ølsømagle Revle
303 1995-06-16 Rovterne (Hydroprogne caspia) Utterslev Mose
302 1995-06-02 * Ellekrage (Coracias garrulus) Kærgårsmølle, Struer
301 1995-05-26 * Citronvipstjert (Motacilla citreola) Grenen, Skagen
300 1995-05-25 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) Nordstranden, Skagen
299 1995-05-21 * Dværgværling (Emberiza pusilla) Christiansø
1994
298 1994-10-08 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) Blåvandshuk
297 1994-10-08 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) Blåvandshuk
296 1994-08-28 Kærløber (Calidris falcinellus) Borreby Mose
295 1994-08-06 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) Agger Tange
294 1994-08-03 * Damklire (Tringa stagnatilis) Ølsømagle Revle
293 1994-07-24 Slørugle (Tyto alba) Endrup
292 1994-05-18 * Høgesanger (Curruca nisoria) Christians Ø
1993
291 1993-10-01 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) Møllekrog
290 1993-09-11 * Hvidøjet And (Aythya nyroca) Stege Slambassiner
289 1993-06-16 * Slangeørn (Circaetus gallicus) Aborre Bjerget, Møn
288 1993-05-23 * Ådselgrib (Neophron percnopterus) Flagbakken, Skagen
287 1993-03-11 Rødhalset Gås (Branta ruficollis) Bøvling Klit
1992
286 1992-07-27 * Terekklire (Xenus cinereus) Borreby Mose
285 1992-07-27 * Stribet Ryle (Calidris melanotos) Borreby Mose
284 1992-05-18 Blåhals (Luscinia svecica) Ellekrattet, Skagen
283 1992-05-18 * Steppeørn (Aquila nipalensis) Grenen, Skagen
282 1992-05-15 * Steppehøg (Circus macrourus) Nordstranden, Skagen
281 1992-05-12 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) Gl. Skagen
280 1992-04-21 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) Dyrehaven
279 1992-04-16 Stor Hornugle (Bubo bubo) Gram
278 1992-04-16 * Urfugl (Lyrurus tetrix) Vind Hede
1991
277 1991-12-27 * Stellersand (Polysticta stelleri) Mosede Havn
276 1991-12-13 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) Frederiksværk
275 1991-11-13 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) Søerne, Kbh
274 1991-08-10 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax) Reersø
273 1991-06-15 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) Farum Sø
272 1991-05-11 Hærfugl (Upupa epops) Gilbjerghoved
271 1991-03-25 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) Ølsømagle Revle
1990
270 1990-09-15 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) Stevns Klint
269 1990-05-13 Tredækker (Gallinago media) Butterstien, Skagen
268 1990-04-12 Pungmejse (Remiz pendulinus) Amager Fælled
267 1990-02-19 * Sneugle (Bubo scandiacus) Overdrevsskoven, Sorø
1989
266 1989-08-14 * Rosenstær (Pastor roseus) Køge
265 1989-05-14 Sandterne (Gelochelidon nilotica) Lakolk, Rømø
264 1989-05-13 Odinshane (Phalaropus lobatus) Magrethe Kog
263 1989-02-01 * Jagtfalk (Falco rusticolus) Kbh
262 1989-01-16 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) Gilleleje Havn
261 1989-01-15 Kirkeugle (Athene noctua) Roust Høje, Varde
1988
260 1988-11-12 Havørn (Haliaeetus albicilla) Thystrup Bavelse
259 1988-10-08 Sabinemåge (Xema sabini) Blåvandshuk
258 1988-10-08 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) Blåvandshuk
257 1988-10-08 Thorshane (Phalaropus fulicarius) Blåvandshuk
256 1988-10-08 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) Blåvandshuk
255 1988-10-08 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) Blåvandshuk
254 1988-09-17 Storkjove (Stercorarius skua) Blåvandshuk
253 1988-09-17 Mallemuk (Fulmarus glacialis) Blåvandshuk
252 1988-09-17 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) Blåvandshuk
251 1988-07-16 Silkehejre (Egretta garzetta) Brordrup Mose
250 1988-07-16 Sølvhejre (Ardea alba) Bognæs
249 1988-05-27 Biæder (Merops apiaster) Grenen, Skagen
248 1988-05-27 Gråmåge (Larus hyperboreus) Skagen
247 1988-05-27 Sort Glente (Milvus migrans) Grenen, Skagen
246 1988-05-26 Vagtel (Coturnix coturnix) Butterstien, Skagen
245 1988-05-25 Natravn (Caprimulgus europaeus) Sandmilen, Skagen
244 1988-05-24 * Sort Stork (Ciconia nigra) Storeklit, Skagen
243 1988-05-23 Ringdrossel (Turdus torquatus) Grenen, Skagen
242 1988-05-23 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus) Grenen, Skagen
241 1988-05-23 Aftenfalk (Falco vespertinus) Flagbakken, Skagen
240 1988-05-22 Karmindompap (Carpodacus erythrinus) Grenen, Skagen
239 1988-05-22 Markpiber (Anthus campestris) Damsted Klit, Skagen
238 1988-05-22 Tejst (Cepphus grylle) Grenen, Skagen
237 1988-05-12 Lille Præstekrave (Charadrius dubius) Nivå Bugten
236 1988-05-07 Hortulan (Emberiza hortulana) Saltholm
235 1988-05-07 Vendehals (Jynx torquilla) Saltholm
234 1988-01-16 Dværggås (Anser erythropus) Saltbækvig
1987
233 1987-12-14 Alk (Alca torda) Gilbjerghoved
232 1987-11-02 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) Ishøj Strand
231 1987-11-02 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) Ishøj Strand
230 1987-07-11 Temmincksryle (Calidris temminckii) Ølsømagle Revle
229 1987-07-11 Islandsk Ryle (Calidris canutus) Ølsømagle Revle
228 1987-07-11 Dværgryle (Calidris minuta) Ølsømagle Revle
227 1987-04-11 Trane (Grus grus) Rørvig
226 1987-04-01 Kongeørn (Aquila chrysaetos) Flagbakken, Skagen
225 1987-02-28 * Perleugle (Aegolius funereus) Kongelunden
224 1987-01-19 * Høgeugle (Surnia ulula) Store Dyrehave, Hillerød
223 1987-01-18 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) Gribskov
222 1987-01-18 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) Kolle Kolle
221 1987-01-17 Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) Vestre Kirkegård
1986
220 1986-12-29 Vandstær (Cinclus cinclus) Frederiksdal, Furesøen
219 1986-12-29 Havlit (Clangula hyemalis) Gilbjerghoved
Annoncer