Danske Arter - Kronologisk

David Manstrup


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Tilbage til normal listefremvisning
# Dato * Navn Lokation Kort
2023
345 2023-04-02 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) Hegnet på Holmsland klit
2022
344 2022-05-15 * Makisanger (Curruca subalpina) Blåvands Huk (Varde)
2021
343 2021-11-14 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) Blåvands Huk
342 2021-10-22 * Bairdsryle (Calidris bairdii) Grønningen, Blåvand.
341 2021-06-05 * Gåsegrib (Gyps fulvus) Hulsig Hede (Frederikshavn)
340 2021-06-03 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) Grenen, Skagen (Frederikshavn)
339 2021-05-12 * Stylteløber (Himantopus himantopus) Gl. Hviding Klæggrav (Esbjerg)
2020
338 2020-12-12 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) Gråsten, Dyrehaven (Sønderborg)
337 2020-11-19 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) Hønen, Sønderho (Fanø)
336 2020-10-14 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) Tipmosen & Heden ved Lysbjerge
335 2020-06-12 * Stendrossel (Monticola saxatilis) Ebeltoft Færgehavn (Syddjurs)
334 2020-04-22 * Høgeørn (Aquila fasciata) Hjortlund By m. omk. marker (Esbjerg)
333 2020-04-19 Sortspætte (Dryocopus martius) Draved Skov (Tønder)
332 2020-04-19 Lille Flagspætte (Dryobates minor) Draved Skov (Tønder)
2019
331 2019-10-19 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) Tipmosen
330 2019-09-22 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) Blåvands Huk (Varde)
329 2019-08-28 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) Ballum Forland (Tønder)
328 2019-06-10 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) Blåvands Huk (Varde)
327 2019-06-06 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan) Sneum Digesø (Esbjerg)
326 2019-06-06 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) Sneum Digesø (Esbjerg)
325 2019-05-05 Aftenfalk (Falco vespertinus) Ballum Enge (Tønder)
2018
324 2018-11-27 * Kohejre (Bubulcus ibis) Filsø, Fidde Sø og Kirkeodde (Varde)
323 2018-11-05 * Gråsejler (Apus pallidus) Vesterende Ballum og Østerende Ballum (Tønder)
322 2018-10-18 * Ellekrage (Coracias garrulus) Sårup (Thisted)
321 2018-10-17 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) Skallingen (Varde)
320 2018-06-13 Slørugle (Tyto alba) Tistrup (Varde)
319 2018-05-23 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) Lådbjerg Hede, Rømø (Tønder)
318 2018-03-29 * Stellersand (Polysticta stelleri) Korshage (Odsherred)
2017
317 2017-11-03 Hvidsisken (Acanthis hornemanni) Blåvands Huk (Varde)
316 2017-09-25 * Dværgværling (Emberiza pusilla) Blåvands Huk (Varde)
315 2017-08-06 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) Saltvandssøen (Tønder)
314 2017-07-21 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) Saltvandssøen (Tønder)
313 2017-06-25 Vagtel (Coturnix coturnix) Sydfelt (Tønder)
2016
312 2016-11-19 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) Hirtshals (Hjørring)
311 2016-11-05 * Tophejre (Ardeola ralloides) Slivsø, Hoptrup (Haderslev)
310 2016-10-11 * Pileværling (Emberiza rustica) Mandø (Esbjerg)
309 2016-06-17 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) Sorø Sø (Sorø)
308 2016-05-31 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) Blåvands Huk (Varde)
307 2016-05-18 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) Sneum Digesø (Esbjerg)
306 2016-03-06 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) Bispebjerg (København)
305 2016-01-23 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) Store Hjøllund Plantage (Silkeborg)
304 2016-01-02 Tajgasædgås (Anser fabalis) Hvidbjerg Camping og Kapellet (Varde)
2015
303 2015-08-07 * Damklire (Tringa stagnatilis) Saltvandssøen (Tønder)
302 2015-07-22 Rovterne (Hydroprogne caspia) Blåvands Huk (Varde)
301 2015-03-21 Rustand (Tadorna ferruginea) Sneum Forland (Ovret) (Esbjerg)
2014
300 2014-12-06 * Brilleand (Melanitta perspicillata) Blåvands Huk (Varde)
299 2014-10-05 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) Blåvands Huk (Varde)
298 2014-10-04 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) Ho Bugt Nord (Vandfladen) (Varde)
297 2014-09-26 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) Ho By og sommerhusområde (Varde)
296 2014-09-22 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) Blåvands Huk (Varde)
295 2014-09-09 * Nordsanger (Phylloscopus borealis) Lyngvig Fyr (Ringkøbing-Skjern)
294 2014-09-07 Silkehejre (Egretta garzetta) Nyeng (Varde)
293 2014-08-25 Tredækker (Gallinago media) Vilslev Enge (Esbjerg)
292 2014-04-17 * Nathejre (Nycticorax nycticorax) Sostrup slot/park (Norddjurs)
291 2014-04-14 * Sneugle (Bubo scandiacus) Nordstrand ved Batterivej (Frederikshavn)
290 2014-03-12 * Perleugle (Aegolius funereus) Blåbjerg Klitplantage (Varde)
289 2014-03-09 Bjergpiber (Anthus spinoletta) Grønningen (Varde)
288 2014-01-14 * Rødhovedet And (Netta rufina) Filsø, Mellemsø (Varde)
2013
287 2013-10-16 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) Blåvands Huk (Varde)
286 2013-10-15 Hærfugl (Upupa epops) Mandø Bykog (Esbjerg)
285 2013-10-15 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) Blåvands Huk (Varde)
284 2013-10-13 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) Blåvand By og sommerhusområde (Varde)
283 2013-10-13 * Himalayasanger (Phylloscopus humei) Nordby med havn (Fanø) (Fanø)
282 2013-10-10 * Storpiber (Anthus richardi) Blåvands Huk (Varde)
281 2013-07-14 * Blåvinget And (Spatula discors) Ølsemagle Revle (Køge)
280 2013-06-05 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) Blåvands Huk (Varde)
279 2013-05-28 Flodsanger (Locustella fluviatilis) Nysø (Slagelse)
278 2013-05-28 Engsnarre (Crex crex) Holmegård Mose - Tørvegravene og Højmosen (Næstved)
277 2013-05-28 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) Møns Klint (Vordingborg)
276 2013-05-28 * Prærietrane (Antigone canadensis) Busemarke Mose (Vordingborg)
275 2013-05-15 Sandterne (Gelochelidon nilotica) Filsø, Petersholm (Varde)
274 2013-05-11 Savisanger (Locustella luscinioides) Magisterkogen (Tønder)
273 2013-05-11 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) Magisterkogen (Tønder)
272 2013-05-11 Kærløber (Calidris falcinellus) Vidåen, åløbet mellem Højer- og Vidåsluse (Tønder)
271 2013-05-10 Temmincksryle (Calidris temminckii) Sneum Digesø (Esbjerg)
270 2013-04-26 Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) Novrup Grusgrav (Esbjerg)
269 2013-04-16 * Høgeugle (Surnia ulula) Ndr Feldborg Plantage (Herning)
268 2013-04-13 Blåhals (Luscinia svecica) Magisterkogen (Tønder)
267 2013-04-02 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) Sneum Digesø (Esbjerg)
266 2013-03-27 Stor Hornugle (Bubo bubo) Hemmelig
265 2013-03-09 Vandstær (Cinclus cinclus) Hovborg Fiskeri (Vejen)
264 2013-03-05 Knarand (Mareca strepera) Klæggrav nord for Kammerslusen (Esbjerg)
263 2013-02-16 Tundrasædgås (Anser serrirostris) Kjelst Enge (Varde)
262 2013-02-16 Fyrremejse (Poecile montanus) Filsø, Fidde Sø og Kirkeodde (Varde)
261 2013-02-16 Topmejse (Lophophanes cristatus) Filsø, Fidde Sø og Kirkeodde (Varde)
260 2013-02-02 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted)
259 2013-01-29 Spætmejse (Sitta europaea) Ansager Å Donslund-Lundgård Fiskeri (Billund)
258 2013-01-29 Isfugl (Alcedo atthis) Ansager By (Varde)
2012
257 2012-11-17 * Krognæb (Pinicola enucleator) Issehoved (Samsø)
256 2012-11-04 * Brun Tornskade (Lanius cristatus) Årslev Engsø (Århus)
255 2012-10-22 Lapværling (Calcarius lapponicus) Blåvands Huk (Varde)
254 2012-10-21 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) Blåvands Huk (Varde)
253 2012-10-17 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) Blåvands Huk (Varde)
252 2012-10-15 Rødhalset Gås (Branta ruficollis) Filsø (Varde)
251 2012-10-11 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) Blåvands Huk (Varde)
250 2012-10-05 * Jagtfalk (Falco rusticolus) Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
249 2012-09-29 Lunde (Fratercula arctica) Blåvands Huk (Varde)
248 2012-09-27 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) Blåvand By og sommerhusområde (Varde)
247 2012-09-27 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) Blåvands Huk (Varde)
246 2012-09-23 Thorshane (Phalaropus fulicarius) Blåvands Huk (Varde)
245 2012-09-19 Sortgrå Ryle (Calidris maritima) Blåvands Huk (Varde)
244 2012-09-19 Storkjove (Stercorarius skua) Blåvands Huk (Varde)
243 2012-09-12 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) Blåvands Huk (Varde)
242 2012-08-23 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) Blåvands Huk (Varde)
241 2012-08-20 * Høgesanger (Curruca nisoria) Blåvands Huk (Varde)
240 2012-08-08 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) Blåvands Huk (Varde)
239 2012-08-07 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) Blåvands Huk (Varde)
238 2012-08-06 Kaspisk Måge (Larus cachinnans) Blåvands Huk (Varde)
237 2012-08-04 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) Blåvands Huk (Varde)
236 2012-08-02 Sumpmejse (Poecile palustris) Føvling (Vejen) (Vejen)
235 2012-08-02 Dværgryle (Calidris minuta) Blåvands Huk (Varde)
234 2012-08-02 Kirkeugle (Athene noctua) Føvling (Vejen) (Vejen)
233 2012-08-01 Fjordterne (Sterna hirundo) Trelde Næs (Fredericia)
232 2012-07-31 Dværgterne (Sternula albifrons) Blåvands Huk (Varde)
231 2012-05-29 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) Saftevandsbakken (Frederikshavn)
230 2012-05-28 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus) Grenen, Skagen (Frederikshavn)
229 2012-05-26 Islom (Gavia immer) Grenen, Skagen (Frederikshavn)
228 2012-05-23 * Rosenstær (Pastor roseus) Grenen, Skagen (Frederikshavn)
227 2012-05-22 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) Grenen, Skagen (Frederikshavn)
226 2012-05-22 Biæder (Merops apiaster) Grenen, Skagen (Frederikshavn)
225 2012-05-20 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) Grenen, Skagen (Frederikshavn)
224 2012-05-19 Turteldue (Streptopelia turtur) Grenen, Skagen (Frederikshavn)
223 2012-05-18 * Stribet Ryle (Calidris melanotos) Grenen, Skagen (Frederikshavn)
222 2012-05-14 Sølvhejre (Ardea alba) Grenen, Skagen (Frederikshavn)
221 2012-05-14 Pirol (Oriolus oriolus) Grenen, Skagen (Frederikshavn)
220 2012-05-12 Atlingand (Spatula querquedula) Filsø, Søndersø (Varde)
219 2012-05-11 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) Grenen, Skagen (Frederikshavn)
218 2012-05-10 Hortulan (Emberiza hortulana) Grenen, Skagen (Frederikshavn)
217 2012-05-04 Græshoppesanger (Locustella naevia) Grenen, Skagen (Frederikshavn)
216 2012-05-04 Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) Grenen, Skagen (Frederikshavn)
215 2012-05-03 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) Grenen, Skagen (Frederikshavn)
214 2012-05-01 * Citronvipstjert (Motacilla citreola) Grenen, Skagen (Frederikshavn)
213 2012-05-01 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) Grenen, Skagen (Frederikshavn)
212 2012-05-01 Sortstrubet Lom (Gavia arctica) Grenen, Skagen (Frederikshavn)
211 2012-05-01 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) Grenen, Skagen (Frederikshavn)
210 2012-04-23 * Sort Stork (Ciconia nigra) Grenen, Skagen (Frederikshavn)
209 2012-04-17 Pomeransfugl (Charadrius morinellus) Grenen, Skagen (Frederikshavn)
208 2012-04-16 Hvid Stork (Ciconia ciconia) Grenen, Skagen (Frederikshavn)
207 2012-04-15 Pungmejse (Remiz pendulinus) Grenen, Skagen (Frederikshavn)
206 2012-04-06 Snespurv (Plectrophenax nivalis) Grenen, Skagen (Frederikshavn)
205 2012-04-04 Lomvie (Uria aalge) Grenen, Skagen (Frederikshavn)
204 2012-04-01 Rørdrum (Botaurus stellaris) Grenen, Skagen (Frederikshavn)
203 2012-04-01 Nilgås (Alopochen aegyptiaca) Grenen, Skagen (Frederikshavn)
202 2012-04-01 Stor Gråsisken (Acanthis flammea) Grenen, Skagen (Frederikshavn)
201 2012-03-29 Mallemuk (Fulmarus glacialis) Grenen, Skagen (Frederikshavn)
200 2012-03-28 Toplærke (Galerida cristata) Skagen Havn (Frederikshavn)
199 2012-03-26 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) Grenen, Skagen (Frederikshavn)
198 2012-03-26 Gråmåge (Larus hyperboreus) Grenen, Skagen (Frederikshavn)
197 2012-03-11 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) Issehoved (Samsø)
2011
196 2011-11-12 Bjergand (Aythya marila) Issehoved (Samsø)
195 2011-10-05 Hedehøg (Circus pygargus) Vesborg Fyr (Samsø)
194 2011-09-29 Natugle (Strix aluco) Gedser Odde (Guldborgsund)
193 2011-09-27 Rødstrubet Lom (Gavia stellata) Gedser Odde (Guldborgsund)
192 2011-09-27 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) Gedser Odde (Guldborgsund)
191 2011-09-26 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) Gedser Odde (Guldborgsund)
190 2011-09-26 Stor Tornskade (Lanius excubitor) Gedser Odde (Guldborgsund)
189 2011-09-24 Gulirisk (Serinus serinus) Gedser Odde (Guldborgsund)
188 2011-09-19 Lille Fluesnapper (Ficedula parva) Gedser Odde (Guldborgsund)
187 2011-09-18 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) Gedser Odde (Guldborgsund)
186 2011-09-18 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) Gedser Odde (Guldborgsund)
185 2011-09-17 Natravn (Caprimulgus europaeus) Gedser Odde (Guldborgsund)
184 2011-09-03 Vendehals (Jynx torquilla) Gedser Odde (Guldborgsund)
183 2011-09-02 Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) Gedser Odde (Guldborgsund)
182 2011-08-30 * Steppehøg (Circus macrourus) Gedser Odde (Guldborgsund)
181 2011-08-28 Kærsanger (Acrocephalus palustris) Gedser Odde (Guldborgsund)
180 2011-04-22 Lille Præstekrave (Charadrius dubius) Issehoved (Samsø)
179 2011-04-22 Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) Issehoved (Samsø)
178 2011-04-22 Bynkefugl (Saxicola rubetra) Issehoved (Samsø)
177 2011-04-21 Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) Issehoved (Samsø)
2010
176 2010-09-18 Klippedue (Columba livia) Vesborg Fyr (Samsø)
175 2010-09-03 Odinshane (Phalaropus lobatus) Besser og Sildeballe (Samsø)
174 2010-07-29 Sortklire (Tringa erythropus) Skjern enge (Ringkøbing-Skjern)
173 2010-07-29 Sortterne (Chlidonias niger) Skjern enge (Ringkøbing-Skjern)
172 2010-07-29 Brushane (Calidris pugnax) Skjern enge (Ringkøbing-Skjern)
171 2010-07-27 Skestork (Platalea leucorodia) Tipperne Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
170 2010-07-27 Svaleklire (Tringa ochropus) Tipperne Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
169 2010-07-17 Tejst (Cepphus grylle) Kyholm (Samsø)
168 2010-03-30 Skeand (Spatula clypeata) Pilemosen ved Onsbjerg (Samsø)
167 2010-01-31 Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) Langør (Samsø)
166 2010-01-31 Lille Skallesluger (Mergellus albellus) Langør (Samsø)
165 2010-01-02 Skovhornugle (Asio otus) Brattingsborg Skov (Samsø)
164 2010-01-02 Sortmejse (Periparus ater) Brattingsborg Skov (Samsø)
2009
163 2009-12-31 Duehøg (Accipiter gentilis) Vesborg Fyr (Samsø)
162 2009-12-31 Skærpiber (Anthus petrosus) Vesborg Fyr (Samsø)
161 2009-10-13 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) Blåvands Huk (Varde)
160 2009-10-12 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) Blåvands Huk (Varde)
159 2009-09-26 Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) Vesborg Fyr (Samsø)
158 2009-06-24 Tinksmed (Tringa glareola) Vesborg Fyr (Samsø)
157 2009-04-20 Havørn (Haliaeetus albicilla) Onsbjerg (Samsø)
156 2009-04-09 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) Gåsesøen - Ulvshaleskoven (Vordingborg)
155 2009-04-09 Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) Nyord Enge (Vordingborg)
154 2009-03-28 Halemejse (Aegithalos caudatus) Brattingsborg Skov (Samsø)
153 2009-02-28 Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) Onsbjerg (Samsø)
152 2009-02-28 Pibesvane (Cygnus columbianus) Onsbjerg (Samsø)
151 2009-02-28 Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) Sælvig (Bugt) (Samsø)
150 2009-02-27 Skovsneppe (Scolopax rusticola) Onsbjerg (Samsø)
149 2009-02-27 Grønspætte (Picus viridis) Onsbjerg (Samsø)
2008
148 2008-10-15 Mosehornugle (Asio flammeus) Hammeren (Bornholm)
147 2008-10-13 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) Dueodde (Bornholm)
146 2008-01-13 Kongeørn (Aquila chrysaetos) Vesborg Fyr (Samsø)
145 2008-01-04 Krikand (Anas crecca) Barnekold (Samsø)
144 2008-01-03 Gråspurv (Passer domesticus) Ballen/Østerløkken (Samsø)
2007
143 2007-10-14 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) Gedser Odde (Guldborgsund)
142 2007-09-11 Stormmåge (Larus canus) Ballen/Østerløkken (Samsø)
141 2007-09-11 Fuglekonge (Regulus regulus) Ballen/Østerløkken (Samsø)
140 2007-09-08 Sabinemåge (Xema sabini) Blåvands Huk (Varde)
139 2007-08-06 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) Sønderstrand Rømø (Tønder)
138 2007-04-28 Sort Glente (Milvus migrans) Issehoved (Samsø)
137 2007-04-28 Stenpikker (Oenanthe oenanthe) Issehoved (Samsø)
136 2007-03-04 * Spurveugle (Glaucidium passerinum) Barnekold (Samsø)
2006
135 2006-10-21 Søkonge (Alle alle) Yderste Holm m. Evesholm (Samsø)
134 2006-10-18 Ride (Rissa tridactyla) Anholt Sønderstrand (Norddjurs)
133 2006-10-18 Alk (Alca torda) Anholt Sønderstrand (Norddjurs)
132 2006-10-18 Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) Anholt Sønderstrand (Norddjurs)
131 2006-10-18 Bjerglærke (Eremophila alpestris) Anholt Sønderstrand (Norddjurs)
130 2006-10-18 Bjergirisk (Linaria flavirostris) Anholt Sønderstrand (Norddjurs)
129 2006-10-01 * Indisk Gås (Anser indicus) Barnekold (Samsø)
128 2006-05-28 Vandrikse (Rallus aquaticus) Issehoved (Samsø)
127 2006-05-06 Lærkefalk (Falco subbuteo) Ballen/Østerløkken (Samsø)
126 2006-05-06 Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) Ballen/Østerløkken (Samsø)
125 2006-04-23 Sule (Morus bassanus) Issehoved (Samsø)
124 2006-04-23 Bomlærke (Emberiza calandra) Besser og Sildeballe (Samsø)
123 2006-04-22 Fiskeørn (Pandion haliaetus) Issehoved (Samsø)
122 2006-04-22 Sildemåge (Larus fuscus) Issehoved (Samsø)
121 2006-04-22 Taffeland (Aythya ferina) Kragemosen (Samsø)
120 2006-04-22 Skægmejse (Panurus biarmicus) Kragemosen (Samsø)
119 2006-03-04 Blisgås (Anser albifrons) Pilemosen ved Onsbjerg (Samsø)
118 2006-03-04 Troldand (Aythya fuligula) Pilemosen ved Onsbjerg (Samsø)
117 2006-03-04 Misteldrossel (Turdus viscivorus) Pilemosen ved Onsbjerg (Samsø)
116 2006-02-25 Sortkrage (Corvus corone) Barnekold (Samsø)
115 2006-01-08 Canadagås (Branta canadensis) Besser og Sildeballe (Samsø)
114 2006-01-02 Svartbag (Larus marinus) Langør (Samsø)
2005
113 2005-11-30 Strandhjejle (Pluvialis squatarola) Besser Rev (Samsø)
112 2005-11-30 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) Besser Rev (Samsø)
111 2005-11-30 Skovspurv (Passer montanus) Besser Rev (Samsø)
110 2005-10-13 Fjeldvåge (Buteo lagopus) Ballen/Østerløkken (Samsø)
109 2005-08-03 Mudderklire (Actitis hypoleucos) Besser Rev (Samsø)
108 2005-07-27 Småspove (Numenius phaeopus) Besser Rev (Samsø)
107 2005-07-27 Hvidklire (Tringa nebularia) Besser Rev (Samsø)
106 2005-07-20 Agerhøne (Perdix perdix) Besser Rev (Samsø)
105 2005-07-20 Islandsk Ryle (Calidris canutus) Besser Rev (Samsø)
104 2005-07-20 Sandløber (Calidris alba) Besser Rev (Samsø)
103 2005-07-20 Rørspurv (Emberiza schoeniclus) Besser Rev (Samsø)
102 2005-05-30 Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) Barnekold (Samsø)
101 2005-05-29 Hvepsevåge (Pernis apivorus) Issehoved (Samsø)
100 2005-05-29 Skovpiber (Anthus trivialis) Issehoved (Samsø)
99 2005-05-29 Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) Issehoved (Samsø)
98 2005-05-29 Skovskade (Garrulus glandarius) Issehoved (Samsø)
97 2005-05-22 Nattergal (Luscinia luscinia) Vesborg Fyr (Samsø)
96 2005-05-15 Huldue (Columba oenas) Brattingsborg Skov (Samsø)
95 2005-05-15 Jernspurv (Prunella modularis) Brattingsborg Skov (Samsø)
94 2005-05-15 Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) Brattingsborg Skov (Samsø)
93 2005-05-15 Sangdrossel (Turdus philomelos) Brattingsborg Skov (Samsø)
92 2005-05-15 Havesanger (Sylvia borin) Brattingsborg Skov (Samsø)
91 2005-05-15 Ravn (Corvus corax) Brattingsborg Skov (Samsø)
90 2005-05-01 Vindrossel (Turdus iliacus) Brattingsborg Skov (Samsø)
89 2005-05-01 Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) Brattingsborg Skov (Samsø)
88 2005-04-08 Dværgfalk (Falco columbarius) Brundby Mark Samsø (Samsø)
87 2005-04-08 Ringdrossel (Turdus torquatus) Brundby Mark Samsø (Samsø)
86 2005-04-01 Trane (Grus grus) Ballen/Østerløkken (Samsø)
85 2005-03-28 Sjagger (Turdus pilaris) Ballen/Østerløkken (Samsø)
84 2005-03-28 Klyde (Recurvirostra avosetta) Barnekold (Samsø)
83 2005-03-28 Dompap (Pyrrhula pyrrhula) Barnekold (Samsø)
82 2005-03-13 Stillits (Carduelis carduelis) Barnekold (Samsø)
81 2005-03-13 Blå Kærhøg (Circus cyaneus) Langemark Samsø (Samsø)
80 2005-03-13 Sortand (Melanitta nigra) Draget Besser Rev (Samsø)
79 2005-01-22 Allike (Coloeus monedula) Barnekold (Samsø)
78 2005-01-22 Gråkrage (Corvus cornix) Barnekold (Samsø)
77 2005-01-22 Dværggås (Anser erythropus) Besser Made (Maden) (Samsø)
76 2005-01-13 Sangsvane (Cygnus cygnus) Besser og Sildeballe (Samsø)
2004
75 2004-11-08 Silkehale (Bombycilla garrulus) Ballen/Østerløkken (Samsø)
74 2004-10-10 Bramgås (Branta leucopsis) Barnekold (Samsø)
73 2004-10-10 Vandrefalk (Falco peregrinus) Barnekold (Samsø)
72 2004-10-10 Vibe (Vanellus vanellus) Barnekold (Samsø)
71 2004-09-12 Grågås (Anser anser) Barnekold (Samsø)
70 2004-09-12 Spidsand (Anas acuta) Barnekold (Samsø)
69 2004-09-12 Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) Besser og Sildeballe (Samsø)
68 2004-08-27 Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) Langør (Samsø)
67 2004-07-21 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) Besser Rev (Samsø)
66 2004-07-21 Splitterne (Thalasseus sandvicensis) Besser Rev (Samsø)
65 2004-07-21 Havterne (Sterna paradisaea) Besser Rev (Samsø)
64 2004-06-13 Hedelærke (Lullula arborea) Trekanten (Samsø) (Samsø)
63 2004-05-26 Stenvender (Arenaria interpres) Draget Besser Rev (Samsø)
62 2004-05-23 Hvid Vipstjert (Motacilla alba) Issehoved (Samsø)
61 2004-05-23 Gul Vipstjert (Motacilla flava) Issehoved (Samsø)
60 2004-05-23 Tornsanger (Curruca communis) Issehoved (Samsø)
59 2004-05-23 Gærdesanger (Curruca curruca) Issehoved (Samsø)
58 2004-05-23 Gulbug (Hippolais icterina) Issehoved (Samsø)
57 2004-05-23 Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) Issehoved (Samsø)
56 2004-05-23 Husskade (Pica pica) Issehoved (Samsø)
55 2004-05-23 Stær (Sturnus vulgaris) Issehoved (Samsø)
54 2004-05-23 Tornirisk (Linaria cannabina) Issehoved (Samsø)
53 2004-05-23 Grønsisken (Spinus spinus) Issehoved (Samsø)
52 2004-05-23 Karmindompap (Carpodacus erythrinus) Issehoved (Samsø)
51 2004-05-23 Ringdue (Columba palumbus) Issehoved (Samsø)
50 2004-05-23 Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) Issehoved (Samsø)
49 2004-05-23 Gøg (Cuculus canorus) Issehoved (Samsø)
48 2004-05-23 Mursejler (Apus apus) Issehoved (Samsø)
47 2004-05-23 Sanglærke (Alauda arvensis) Issehoved (Samsø)
46 2004-05-23 Digesvale (Riparia riparia) Issehoved (Samsø)
45 2004-05-23 Engpiber (Anthus pratensis) Issehoved (Samsø)
44 2004-05-06 Rørhøg (Circus aeruginosus) Kragemosen (Samsø)
43 2004-05-05 Rød Glente (Milvus milvus) Ballen/Østerløkken (Samsø)
42 2004-04-27 Løvsanger (Phylloscopus trochilus) Ballen/Østerløkken (Samsø)
41 2004-04-25 Bysvale (Delichon urbicum) Ballen/Østerløkken (Samsø)
40 2004-04-25 Musvåge (Buteo buteo) Brattingsborg Skov (Samsø)
39 2004-04-25 Stor Flagspætte (Dendrocopos major) Brattingsborg Skov (Samsø)
38 2004-04-25 Træløber (Certhia familiaris) Brattingsborg Skov (Samsø)
37 2004-04-25 Munk (Sylvia atricapilla) Brattingsborg Skov (Samsø)
36 2004-04-25 Gransanger (Phylloscopus collybita) Brattingsborg Skov (Samsø)
35 2004-04-20 Landsvale (Hirundo rustica) Ballen/Østerløkken (Samsø)
34 2004-02-29 Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) Lillehavet ved Langør (Samsø)
33 2004-02-29 Havlit (Clangula hyemalis) Langør (Samsø)
32 2004-02-29 Fiskehejre (Ardea cinerea) Langør (Samsø)
31 2004-02-29 Pibeand (Mareca penelope) Langør (Samsø)
30 2004-02-29 Strandskade (Haematopus ostralegus) Langør (Samsø)
29 2004-02-05 Gråand (Anas platyrhynchos) Ballen/Østerløkken (Samsø)
28 2004-02-05 Sølvmåge (Larus argentatus) Ballen/Østerløkken (Samsø)
27 2004-02-05 Blishøne (Fulica atra) Ballen/Østerløkken (Samsø)
26 2004-02-01 Skarv (Phalacrocorax carbo) Lilleøre (Samsø)
25 2004-02-01 Gulspurv (Emberiza citrinella) Lilleøre (Samsø)
24 2004-01-27 Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) Ballen/Østerløkken (Samsø)
23 2004-01-25 Fasan (Phasianus colchicus) Ballen/Østerløkken (Samsø)
22 2004-01-25 Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) Ballen/Østerløkken (Samsø)
21 2004-01-25 Rødhals (Erithacus rubecula) Ballen/Østerløkken (Samsø)
20 2004-01-25 Solsort (Turdus merula) Ballen/Østerløkken (Samsø)
19 2004-01-25 Musvit (Parus major) Ballen/Østerløkken (Samsø)
18 2004-01-25 Blåmejse (Cyanistes caeruleus) Ballen/Østerløkken (Samsø)
17 2004-01-25 Råge (Corvus frugilegus) Ballen/Østerløkken (Samsø)
16 2004-01-25 Bogfinke (Fringilla coelebs) Ballen/Østerløkken (Samsø)
15 2004-01-25 Grønirisk (Chloris chloris) Ballen/Østerløkken (Samsø)
14 2004-01-18 Ederfugl (Somateria mollissima) Østerhede (Nordby Hede) (Samsø)
13 2004-01-18 Fløjlsand (Melanitta fusca) Østerhede (Nordby Hede) (Samsø)
12 2004-01-18 Toppet Skallesluger (Mergus serrator) Østerhede (Nordby Hede) (Samsø)
11 2004-01-18 Rødben (Tringa totanus) Østerhede (Nordby Hede) (Samsø)
10 2004-01-18 Knopsvane (Cygnus olor) Besser Rev (Samsø)
9 2004-01-18 Gravand (Tadorna tadorna) Besser Rev (Samsø)
8 2004-01-18 Hvinand (Bucephala clangula) Besser Rev (Samsø)
7 2004-01-18 Storspove (Numenius arquata) Besser Rev (Samsø)
6 2004-01-03 Knortegås (Branta bernicla) Stavns Fjord (Samsø)
5 2004-01-03 Stor Skallesluger (Mergus merganser) Stavns Fjord (Samsø)
4 2004-01-03 Tårnfalk (Falco tinnunculus) Stavns Fjord (Samsø)
3 2004-01-03 Hjejle (Pluvialis apricaria) Stavns Fjord (Samsø)
2 2004-01-03 Almindelig Ryle (Calidris alpina) Stavns Fjord (Samsø)
1 2004-01-03 Spurvehøg (Accipiter nisus) Ballen/Østerløkken (Samsø)
Annoncer