Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
Nedenstående personer har krydset arten på deres artsliste.
# | Navn | #X | Dato | Lokation |
---|---|---|---|---|
1 | Michael Christian Linde | 262 | 2024-03-28 | Nybroskov (Lyngby-Taarbæk) |
2 | Jesper Johannes Madsen | 260 | 2024-01-13 | Husum (København) |
3 | Stig Kjærgaard Rasmussen | 257 | 2024-01-06 | Helsingør lystbådehavn (Helsingør) |
4 | Lars Paaby | 252 | 2024-01-06 | Frederiksdal |
5 | Rune Sø Neergaard | 252 | ||
6 | Erik Enevoldsen | 251 | 2024-01-07 | Ringkøbing |
7 | Ole Kristjansen | 250 | 2024-01-01 | Non Mølle |
8 | Ib Jensen | 246 | 2024-01-14 | Kagsmosen (København) |
9 | Jan Kiel | 246 | 2024-01-01 | Borreby Mose (Slagelse) |
10 | Jens Ballegaard | 245 | 2024-01-12 | Skelbækken, Rindum |
11 | Jens Jørgen Andersen | 245 | 2024-01-10 | Klosterheden |
12 | Mads Bjarke Salling | 244 | 2024-01-06 | Helsingør lystbådehavn (Helsingør) |
13 | Allan Kjær Villesen | 243 | 2024-01-09 | Nissum Fjord (Lemvig) |
14 | Bjørn N. Frikke | 241 | ||
15 | Andreas Winding | 241 | 2024-01-06 | Gudenå ved Sukkertoppen (Horsens) |
16 | Christian Hjorth | 241 | 2024-01-13 | Non Mølle |
17 | Anders Espenhain Sørensen | 240 | 2024-01-07 | |
18 | Alex Sand Frich | 238 | 2024-01-11 | Hvide Sande (Ringkøbing-Skjern) |
19 | Jens Muff Hansen | 238 | 2024-01-13 | Klostermølle (Horsens) |
20 | Eric Schaumburg | 238 | 2024-04-04 | Børsmose |
21 | Joakim Matthiesen | 236 | 2024-01-06 | Helsingør lystbådehavn (Helsingør) |
22 | Mogens Neergaard | 236 | ||
23 | Jørn Vinther Sørensen | 235 | 2024-01-01 | Tønder |
24 | Jonna Andreassen | 235 | 2024-03-05 | Knasborg å Ålbæk |
25 | Michael Mosebo Jensen | 234 | 2024-01-12 | Møllemade, F |
26 | Jan Eriksen | 233 | 2024-01-23 | |
27 | Leif Frederiksen | 232 | 2024-01-15 | Kagsmosen |
28 | Stig Hartvig Nielsen | 232 | 2024-01-05 | Frederiksværk |
29 | Peter Leth Olsen | 231 | 2024-02-19 | Rindum (Ringkøbing-Skjern) |
30 | Leif Novrup | 229 | 2024-01-12 | Stubber Å og Ådal |
31 | Svend Erik Petersen | 226 | 2024-01-01 | Skelbækken, Rindum |
32 | Jens Lind | 225 | 2024-03-05 | Gurre Sø |
33 | Christian Vemmelund Helligsø | 223 | 2024-02-26 | Årslev Engsø (Århus) |
34 | Ole Kjuel Nielsen | 222 | 2024-03-07 | Klostermølle (Horsens) |
35 | Lars Gaarn | 222 | 2024-01-01 | Hejresøen, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
36 | Emil Kristian Munkholm Asmussen | 221 | ||
37 | Thor Vincent Hansen | 220 | 2024-01-01 | Kanalen ved Frieslandsvej, Kalvebod Fælled |
38 | Jørgen Ballegaard | 218 | 2024-01-12 | Bryrup Å |
39 | Morten Christensen | 217 | 2024-03-13 | Biersted søerne (Jammerbugt) |
40 | Stinne Aastrup | 216 | 2024-01-06 | rindsholm |
41 | Erik Overgård | 216 | 2024-01-02 | Årslev Engsø |
42 | Arne Ruohonen | 215 | 2024-01-10 | Søndersø |
43 | Jimmy Skat Hansen | 214 | 2024-01-01 | Gedser lystbådehavn |
44 | Anders Østerby | 214 | 2024-04-01 | Åstrup, Hjørring |
45 | Thyge Enevoldsen | 213 | 2024-01-07 | Filsø, Porsmose Bjerge (Varde) |
46 | Niels Bomholt Jensen | 211 | 2024-01-14 | Nakkebølle Fjord |
47 | Jan Speiermann | 210 | 2024-02-03 | Harrestrup Å/Damhusengen |
48 | Klaus Homøe | 210 | 2024-01-08 | Tissø, Kalundborg |
49 | Laila Neermann | 210 | 2024-01-01 | Rudkøbing |
50 | Daniel Palm Eskildsen | 209 | 2024-01-01 | |
51 | Thomas Buus Nielsen | 209 | 2024-01-06 | Non Mølle (Viborg) |
52 | Flemming Thomasen | 208 | 2024-01-13 | Poldene Skjern Å |
53 | Dan Blohm | 204 | 2024-01-13 | Klosterkær (Horsens) |
54 | Simon Langvad Græsbøll Iversen | 203 | 2024-04-13 | Silkeborg Langsø vest bassin (Silkeborg) |
55 | Christian Rørdam | 201 | 2024-05-27 | Sjælsmark Renseanlæg |
56 | Nina Riemer Johansson | 200 | 2024-01-01 | Kongelunden del 5 (marker og nyskov NV for skoven) (Dragør) |
57 | Michael G.jensen | 198 | 2024-01-20 | Esbjerg Havn |
58 | Tommy Kaae | 198 | 2024-01-06 | Norsminde Fjord østdel (Odder) |
59 | Poul Krag | 197 | 2024-01-25 | Kloster Mølle |
60 | Erling Kock Jensen | 197 | ||
61 | Henrik Pedersen | 196 | 2024-01-14 | |
62 | Gerner Majlandt | 195 | 2024-01-04 | Rettrup kær |
63 | Mikael Kristensen | 195 | 2024-03-02 | Skaanemosen |
64 | Mikkel Rasmussen | 194 | ||
65 | Steen E. Jensen | 193 | 2024-01-09 | Ferskesø |
66 | Elly Hansen | 193 | 2024-01-10 | Klosterheden |
67 | Jens Peter Bech | 192 | 2024-02-16 | Tuel Sø (Sorø) |
68 | Lars Askholm | 192 | 2024-05-05 | Ganløse Ore (Egedal) |
69 | Søren Jepsen | 191 | ||
70 | Anders Vadstrup Jensen | 190 | 2024-03-28 | Skygge Å |
71 | Peter Thomasen | 189 | 2024-01-21 | Klostermølle (Horsens) |
72 | Henrik Petersen | 189 | 2024-04-12 | Ganløse Ore |
73 | Åge Gejl Hansen | 189 | 2024-01-06 | |
74 | Nancy Vaaben Møller | 189 | 2024-01-16 | Bratbjerg Dambrug |
75 | Hans Henrik Larsen | 187 | 2024-03-29 | Søer ved Ballerum |
76 | Thomas Vikstrøm | 187 | 2024-02-12 | Gedser Lystbådehavn |
77 | Carsten Jørgensen | 187 | 2024-05-09 | Maglemosen |
78 | Emil Skovgaard Brandtoft | 185 | 2024-04-19 | Vingsted (Vejle) |
79 | Henrik Rähr Thomsen | 183 | 2024-01-06 | Håsum |
80 | Martin Svinth Weenink | 182 | 2024-01-01 | Stubbe Sø (Syddjurs) (Syddjurs) |
81 | Søren Tanderup | 179 | 2024-01-28 | Nivå Strandenge |
82 | Gert Juul Jeppesen | 179 | 2024-01-05 | Gedser |
83 | Peter Staarup Christensen | 177 | 2024-02-03 | Vestskoven |
84 | Karl Jepsen | 168 | ||
85 | Philip Elbek | 167 | 2024-01-06 | Helsingør lystbådehavn (Helsingør) |
86 | Lars Johansen | 165 | 2024-01-04 | Søndersø |
87 | Orla Hugger Jakobsen | 164 | 2024-03-01 | Gram Ø. f. Ribe |
88 | Bo Levesen | 164 | 2024-05-05 | Vejle Fjord midt (Vejle) |
89 | Michael Eland Karlson | 163 | 2024-02-17 | Bygholm Park |
90 | Hanne Ingeborg Hartmann Albertsen | 162 | 2024-01-09 | Harpøt Havn |
91 | Valdemar Juul | 162 | ||
92 | Jan Helbo Pedersen | 161 | 2024-02-27 | Mølleåen |
93 | Jan Badura | 160 | 2024-01-21 | Høm Mølle (Ringsted) |
94 | Michael Højgaard | 158 | 2024-01-17 | Bagsværd (Gladsaxe) |
95 | Finn Just Christensen | 157 | 2024-04-13 | Kruså Møllesø (Aabenraa) |
96 | Bjørn Jakob Andersen | 153 | 2024-01-21 | Søndersø |
97 | Marian Bjerrum | 153 | 2024-02-15 | Filsø |
98 | Louise Tanderup | 152 | 2024-01-28 | Nivå strandenge |
99 | Anders Otto Nielsen | 151 | 2024-03-23 | Bundsø, Nordals (Sønderborg) |
100 | Thomas B. Olsen | 150 | 2024-02-03 | Baunemosen Rågeleje |
101 | Laurids Erik Andreassen | 147 | 2024-02-17 | Klinkerne v Poldene (Ringkøbing-Skjern) |
102 | Paul Landsfeldt | 147 | 2024-01-19 | Vejle |
103 | Lasse Birch Højrup | 147 | ||
104 | Helle Andersen | 147 | 2024-04-13 | Glumsø sø |
105 | Ingrid Stegmann | 147 | ||
106 | Kristian Birchvald Christensen | 146 | 2024-01-09 | Vonsild |
107 | Carsten Bohn Søndergaard | 146 | 2024-01-27 | Studstrupværket kølevandskanal og kyst (Århus) |
108 | Torben Kragh | 142 | 2024-01-08 | Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj) |
109 | Asger Sværke | 135 | ||
110 | Tue Jørgensen | 133 | 2024-04-06 | Årslev Engsø (Århus) |
111 | Daniel Andersen | 130 | 2024-01-29 | |
112 | Esben Bjørn Salmonsen | 125 | 2024-01-21 | Søndersø |
113 | Erik Palm Mogensen | 120 | 2024-01-08 | Vestvolden fra Utterslev Mose til Harrestrup Å (København) |
114 | Anders Birchvald Jensen | 118 | 2024-02-27 | Lj |
115 | Sarah Kisbye | 116 | ||
116 | Claus Rasmussen | 110 | 2024-01-06 | Randers Fjord, Kare |
117 | Karen Koefoed | 110 | 2024-02-28 | Firtalsstrand & Mellemstykket (Nordfyns) |
118 | Maria Lundsgaard Houmann Andersen | 66 | ||
119 | Lars Nielsen | 61 | 2024-01-02 | Nørrestrand (Horsens) |
120 | Theo Askov | 56 | ||
121 | Jan Ravnborg | 51 |