Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
Nedenstående personer har krydset arten på deres artsliste.
# | Navn | #X | Dato | Lokation |
---|---|---|---|---|
1 | Michael Christian Linde | 262 | 2024-01-28 | Ballerum, søer ved (Thisted) |
2 | Jesper Johannes Madsen | 260 | 2024-01-10 | Botanisk Have i København (København) |
3 | Stig Kjærgaard Rasmussen | 257 | 2024-01-25 | Kongelundsstranden (del 1-3) (Dragør) |
4 | Nicolai Jon Jeppesen | 253 | 2024-01-18 | Engholms alle |
5 | Lars Paaby | 252 | 2024-01-19 | Flyvestation Værløse |
6 | Rune Sø Neergaard | 252 | ||
7 | Erik Enevoldsen | 251 | 2024-01-14 | Søndervig |
8 | Ole Kristjansen | 250 | 2024-01-09 | Viskum |
9 | Ib Jensen | 246 | 2024-01-01 | Sæby, Vestsjælland (Kalundborg) |
10 | Jan Kiel | 246 | 2024-01-05 | Stigsnæs Skov (Slagelse) |
11 | Jens Ballegaard | 245 | 2024-01-07 | V. Tim |
12 | Jens Jørgen Andersen | 245 | 2024-01-08 | Svankær |
13 | Mads Bjarke Salling | 244 | 2024-01-01 | Svogerslev (Roskilde) |
14 | Allan Kjær Villesen | 243 | 2024-02-02 | Virklund (Silkeborg) |
15 | Bjørn N. Frikke | 241 | ||
16 | Andreas Winding | 241 | 2024-01-01 | Bryrup (Silkeborg) |
17 | Christian Hjorth | 241 | 2024-01-03 | Haven |
18 | Anders Espenhain Sørensen | 240 | 2024-01-01 | |
19 | Alex Sand Frich | 238 | 2024-01-28 | Rosenvold (Hedensted) |
20 | Jens Muff Hansen | 238 | 2024-01-12 | Bryrup (Silkeborg) |
21 | Eric Schaumburg | 238 | ||
22 | Joakim Matthiesen | 236 | 2024-01-01 | Svogerslev (Roskilde) |
23 | Mogens Neergaard | 236 | ||
24 | Jørn Vinther Sørensen | 235 | 2024-01-02 | Kragelund mose |
25 | Jonna Andreassen | 235 | 2024-01-19 | Ulvedybet |
26 | Michael Mosebo Jensen | 234 | 2024-01-07 | Møllemade, F |
27 | Jan Eriksen | 233 | 2024-01-01 | |
28 | Leif Frederiksen | 232 | 2024-01-11 | Løkken |
29 | Stig Hartvig Nielsen | 232 | 2024-01-06 | Hundested |
30 | Peter Leth Olsen | 231 | 2024-01-07 | Rindum (Ringkøbing-Skjern) |
31 | Leif Novrup | 229 | 2024-01-03 | Haven, Sevel |
32 | Lis Kastrup | 229 | 2024-01-21 | Solrød Strand |
33 | Svend Erik Petersen | 226 | 2024-01-01 | Rindum |
34 | Jens Lind | 225 | 2024-01-29 | Stængehus |
35 | Christian Vemmelund Helligsø | 223 | 2024-01-14 | Årslev Engsø (Århus) |
36 | Ole Kjuel Nielsen | 222 | 2024-02-11 | Ringsted (Ringsted) |
37 | Lars Gaarn | 222 | 2024-02-24 | Donnemose (i Korselitze skov) (Guldborgsund) |
38 | Emil Kristian Munkholm Asmussen | 221 | ||
39 | Hjalte Benjamin Johansen | 220 | 2024-01-05 | Hundesømosen |
40 | Thor Vincent Hansen | 220 | 2024-01-02 | Kalvebod Fælled |
41 | Jørgen Ballegaard | 218 | 2024-01-06 | Bryrup |
42 | Flemming Rosenvind Rieck | 218 | 2024-01-09 | Skafterup (Næstved) |
43 | Morten Christensen | 217 | 2024-01-14 | Uggerby Å (Bindslev - Uggerby) (Hjørring) |
44 | Stinne Aastrup | 216 | 2024-02-23 | Grønhøj |
45 | Erik Overgård | 216 | 2024-01-11 | Stenhavegård |
46 | Arne Ruohonen | 215 | 2024-01-29 | Vejlerne |
47 | Jimmy Skat Hansen | 214 | 2024-01-01 | Gedser Odde |
48 | Anders Østerby | 214 | 2024-01-03 | Vester Bagterp |
49 | Thyge Enevoldsen | 213 | 2024-01-17 | Gentofte Sø & Brobæk Mose (Insulinmosen) (Gentofte) |
50 | Niels Bomholt Jensen | 211 | 2024-01-07 | Ulbølle |
51 | Jan Speiermann | 210 | 2024-01-14 | |
52 | Klaus Homøe | 210 | 2024-01-06 | Mosede, Greve |
53 | Laila Neermann | 210 | 2024-01-01 | Tåsinge |
54 | Daniel Palm Eskildsen | 209 | 2024-02-18 | Halskov |
55 | Thomas Buus Nielsen | 209 | 2024-01-01 | Skals (Viborg) |
56 | Flemming Thomasen | 208 | ||
57 | Dan Blohm | 204 | 2024-01-04 | Alrø Strevelshoved (Odder) |
58 | Simon Langvad Græsbøll Iversen | 203 | 2024-01-10 | Funderholme (Silkeborg) |
59 | David B. Collinge | 202 | 2024-01-04 | Avedøre (Hvidovre) |
60 | Christian Rørdam | 201 | 2024-01-15 | Gyldensteen |
61 | Else Hjorth | 201 | 2024-01-03 | Haven |
62 | Nina Riemer Johansson | 200 | 2024-01-01 | Koklapperne, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
63 | Leif Schack-Nielsen | 198 | 2024-01-03 | Hegnede på Møn (Vordingborg) |
64 | Michael G.jensen | 198 | 2024-01-27 | Sneum Digesø |
65 | Tommy Kaae | 198 | 2024-01-01 | Tangkrogen/Marselisborg Havn (Århus) |
66 | Poul Krag | 197 | 2024-01-09 | Sevel |
67 | Erling Kock Jensen | 197 | ||
68 | Louis Kristoffer Poulsen | 197 | 2024-01-06 | Bornholm |
69 | Henrik Pedersen | 196 | 2024-01-23 | |
70 | Anders Myrtue | 196 | 2024-02-19 | Væde |
71 | Gerner Majlandt | 195 | 2024-01-01 | Rettrup Kær |
72 | Mikael Kristensen | 195 | 2024-02-16 | Helnæs Made |
73 | Mikkel Rasmussen | 194 | ||
74 | Steen E. Jensen | 193 | 2024-01-01 | Rådmandshaven |
75 | Elly Hansen | 193 | 2024-01-01 | Svankær |
76 | Benjamin Bech | 193 | 2024-01-01 | Viby (Hindsholm) (Kerteminde) |
77 | Jens Peter Bech | 192 | 2024-01-01 | Sybergland (Kerteminde) |
78 | Lars Askholm | 192 | 2024-01-09 | Holbæk Marina (Holbæk) |
79 | Søren Jepsen | 191 | ||
80 | Anders Vadstrup Jensen | 190 | 2024-01-26 | Ulvedybet |
81 | Peter Thomasen | 189 | 2024-01-06 | Århus Midtby (Århus) |
82 | Henrik Petersen | 189 | ||
83 | Åge Gejl Hansen | 189 | 2024-05-01 | |
84 | Nancy Vaaben Møller | 189 | 2024-01-02 | Ibsensvej |
85 | Hans Henrik Larsen | 187 | 2024-01-01 | Tved |
86 | Thomas Vikstrøm | 187 | 2024-02-13 | Rørsøen ved Nysted |
87 | Carsten Jørgensen | 187 | 2024-01-01 | |
88 | Tommy Kousgaard | 187 | 2024-03-29 | Gludsted Plantage (Ikast-Brande) |
89 | Lauritz Xerxes Walter | 186 | ||
90 | Emil Skovgaard Brandtoft | 185 | 2024-01-02 | Lillering by/agerland (Århus) |
91 | Henrik Rähr Thomsen | 183 | 2024-01-26 | Ejsing |
92 | Martin Svinth Weenink | 182 | 2024-01-06 | Vestereng ved Århus nord (Århus) |
93 | Bo Brauner | 182 | 2024-01-01 | Slagelse lystskov |
94 | Jørgen Staarup Christensen | 181 | 2024-01-21 | Gjerrild Nordstrand Øst |
95 | Jørgen Bjerregaard | 180 | 2024-01-15 | Ejby |
96 | Søren Tanderup | 179 | 2024-01-02 | Vestskoven, Albertslund |
97 | Gert Juul Jeppesen | 179 | 2024-01-06 | Sdr. Vedby |
98 | Niels Kristian Bech Jensen | 178 | 2024-01-17 | Spørring Grusgrav (Århus) |
99 | Peter Staarup Christensen | 177 | 2024-01-29 | Vestskoven |
100 | Jonathan Hemmer-Hansen | 176 | 2024-04-27 | Fjellerup |
101 | Christian Michael Villadsen | 175 | 2024-01-01 | Tilst (Århus) |
102 | Jens Ekelund | 174 | 2024-03-09 | Åstofte |
103 | Rasmus Gersholm Momme | 170 | ||
104 | Karl Jepsen | 168 | ||
105 | Philip Elbek | 167 | 2024-01-13 | Søborg Sø (Gribskov) |
106 | Nicolai Halvorsen | 166 | 2024-02-25 | |
107 | Lars Johansen | 165 | 2024-01-25 | Utterslev Mose Del III (Østmosen) (København) |
108 | Heidi Quist | 165 | 2024-01-19 | Flyvestation Værløse |
109 | Orla Hugger Jakobsen | 164 | 2024-01-02 | Tornelund V. f. Haslev |
110 | Bo Levesen | 164 | 2024-01-06 | Børkop (Vejle) |
111 | Ole Sørensen | 163 | 2024-01-01 | Hov/Spøttrup by/havn/strand (Odder) |
112 | Michael Eland Karlson | 163 | 2024-04-10 | Sejet |
113 | Hanne Ingeborg Hartmann Albertsen | 162 | 2024-01-29 | Thyborøn |
114 | Valdemar Juul | 162 | ||
115 | Jan Helbo Pedersen | 161 | 2024-01-01 | Værløse |
116 | Jan Badura | 160 | 2024-01-01 | Vigersted Mose (Ringsted) |
117 | Michael Højgaard | 158 | 2024-02-22 | Degnemosen (København) |
118 | Finn Just Christensen | 157 | 2024-01-26 | Kravlund (Aabenraa) |
119 | Thomas Kandrup Nielsen | 156 | 2024-03-26 | Birkede Skov |
120 | Bjørn Jakob Andersen | 153 | 2024-01-12 | Brønshøj |
121 | Marian Bjerrum | 153 | 2024-04-17 | Jegsind |
122 | Stefan Sturup | 152 | 2024-03-26 | Søvang (Dragør) |
123 | Geir Tveit | 151 | 2024-01-10 | Glostrup (Glostrup) |
124 | Anders Otto Nielsen | 151 | 2024-01-06 | Torup Made, Midtals (Sønderborg) |
125 | Thomas B. Olsen | 150 | 2024-03-02 | Skovshoved |
126 | Jonatan Hauge Noldegaard | 148 | 2024-05-24 | Søvang (Dragør) |
127 | Laurids Erik Andreassen | 147 | 2024-03-16 | Skjern (Ringkøbing-Skjern) |
128 | Paul Landsfeldt | 147 | 2024-03-01 | Trædballe |
129 | Lasse Birch Højrup | 147 | ||
130 | Helle Andersen | 147 | 2024-01-02 | Glumsø sø |
131 | Ingrid Stegmann | 147 | 2024-01-21 | Hjerting |
132 | Kristian Birchvald Christensen | 146 | 2024-03-11 | Vonsild |
133 | Carsten Bohn Søndergaard | 146 | 2024-01-03 | Egå Engsø (Århus) |
134 | Mathias Blicher Bjerregård | 145 | ||
135 | Torben Kragh | 142 | 2024-01-05 | Vallensbæk Mose (Vallensbæk) |
136 | Hans Ole Matthiesen | 140 | ||
137 | Ingelise Aarøe Petersen | 137 | ||
138 | Georg Hoffmann | 136 | 2024-02-17 | |
139 | Asger Sværke | 135 | ||
140 | Oliver Bøgh Jensen | 134 | ||
141 | Susanne Naamann | 134 | 2024-04-01 | Sdr. Nærå |
142 | Tue Jørgensen | 133 | 2024-01-21 | Skåde (Århus) |
143 | Heidi Lund Bjerregaard | 132 | 2024-04-04 | Vejle |
144 | Andreas Petersen | 131 | 2024-01-07 | Vigersted |
145 | Daniel Andersen | 130 | 2024-01-06 | |
146 | Morten Dehn | 127 | 2024-04-07 | Holløse Bredning |
147 | Esben Bjørn Salmonsen | 125 | 2024-01-21 | Måløv |
148 | Bart Westgeest | 120 | 2024-03-11 | Fruering (Skanderborg) |
149 | Erik Palm Mogensen | 120 | 2024-02-27 | Korskilde (Greve erhvervsområde) (Greve) |
150 | Anders Birchvald Jensen | 118 | 2024-01-13 | |
151 | Conny Jensen | 116 | 2024-04-01 | Ulvedybet |
152 | Poul Ulrich Riis | 116 | 2024-01-10 | Haven 2 |
153 | Sarah Kisbye | 116 | ||
154 | Tom Christensen | 113 | ||
155 | Eskild Aae Petersen | 112 | ||
156 | Tina Hansen | 111 | 2024-01-01 | Utterslev Mose Del III (Østmosen) (København) |
157 | Carsten Holm Petersen | 111 | ||
158 | Claus Rasmussen | 110 | 2024-03-23 | Kare |
159 | Karen Koefoed | 110 | 2024-01-10 | Villestofte (Odense) |
160 | Klaus Aagaard Schak Laursen | 109 | 2024-01-27 | |
161 | Birgitte Birch Andreasen | 107 | 2024-01-02 | Haven |
162 | Julia Tang | 95 | 2024-04-03 | Bernstoffs slotspark |
163 | Janus Rønn Lind Kobbersmed | 94 | 2024-02-07 | Hannerup/Stoustrup (Fredericia) |
164 | Claus Holkjær | 90 | 2024-01-08 | Sjælsmark øvelsesterræn |
165 | Erhardt Ecklon | 83 | 2024-03-21 | Kogtved (Svendborg) |
166 | Flemming Søndergaard | 75 | 2024-01-27 | Gåsehage |
167 | Andreas Holkjær | 60 | 2024-04-14 | Birkerød Sø |
168 | Theo Askov | 56 |