Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
Nedenstående personer har krydset arten på deres artsliste.
# | Navn | #X | Dato | Lokation |
---|---|---|---|---|
1 | Michael Christian Linde | 262 | 2024-05-01 | Rosenfelt (Vordingborg) |
2 | Jesper Johannes Madsen | 260 | 2024-04-30 | Rosenfelt (Vordingborg) |
3 | Stig Kjærgaard Rasmussen | 257 | 2024-04-30 | Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj) |
4 | Nicolai Jon Jeppesen | 253 | 2024-05-05 | Egå Engsø |
5 | Lars Paaby | 252 | 2024-05-05 | Birkedam, Vestamager |
6 | Rune Sø Neergaard | 252 | ||
7 | Erik Enevoldsen | 251 | 2024-05-23 | Tinglev Mose |
8 | Ole Kristjansen | 250 | 2024-05-24 | Tapdrup |
9 | Ib Jensen | 246 | 2024-04-30 | Amager Fælled (København) |
10 | Jan Kiel | 246 | 2024-05-01 | Rosenfelt (Vordingborg) |
11 | Jens Ballegaard | 245 | 2024-05-23 | Tinglev mose |
12 | Jens Jørgen Andersen | 245 | 2024-05-22 | Skagen |
13 | Mads Bjarke Salling | 244 | 2024-05-02 | Rosenfelt (Vordingborg) |
14 | Bjørn N. Frikke | 241 | ||
15 | Andreas Winding | 241 | 2024-04-30 | Uldum Kær (Hedensted) |
16 | Christian Hjorth | 241 | 2024-05-11 | Karup å Vridsted |
17 | Anders Espenhain Sørensen | 240 | 2024-05-01 | |
18 | Alex Sand Frich | 238 | 2024-05-24 | Batterivej, Skagen (Frederikshavn) |
19 | Jens Muff Hansen | 238 | 2024-04-30 | Uldum Kær (Hedensted) |
20 | Eric Schaumburg | 238 | 2024-05-11 | Gilleleje golfb |
21 | Joakim Matthiesen | 236 | 2024-05-04 | Tangmoseskoven (Køge) |
22 | Mogens Neergaard | 236 | 2024-05-10 | Bolle Enge |
23 | Jørn Vinther Sørensen | 235 | 2024-05-12 | Rasteplads Tuelsø syd |
24 | Michael Mosebo Jensen | 234 | 2024-05-11 | Kindstrup Mose, F |
25 | Jan Eriksen | 233 | 2024-05-01 | Roskilde golfklub |
26 | Leif Frederiksen | 232 | 2024-05-01 | Avnsø rende |
27 | Stig Hartvig Nielsen | 232 | 2024-05-04 | Klint |
28 | Peter Leth Olsen | 231 | 2024-05-24 | Tåstrup Sø (Århus) |
29 | Leif Novrup | 229 | 2024-05-05 | Vridsted |
30 | Lis Kastrup | 229 | 2024-05-08 | Egå Engsø |
31 | Svend Erik Petersen | 226 | 2024-05-19 | Damsbro Mose |
32 | Jens Lind | 225 | 2024-05-11 | Rolighedsmoserne |
33 | Christian Vemmelund Helligsø | 223 | 2024-05-07 | Årslev Engsø (Århus) |
34 | Ole Kjuel Nielsen | 222 | 2024-05-01 | Korsevad (Ringsted) |
35 | Lars Gaarn | 222 | 2024-05-04 | Jættebrink, Møns Klint (Vordingborg) |
36 | Emil Kristian Munkholm Asmussen | 221 | 2024-05-05 | Kasted-Geding Mose (Århus) |
37 | Thor Vincent Hansen | 220 | 2024-05-01 | Tårnby, Amager |
38 | Jørgen Ballegaard | 218 | 2024-05-07 | Uldum Kjær |
39 | Flemming Rosenvind Rieck | 218 | 2024-05-01 | Rosenfelt (Vordingborg) |
40 | Morten Christensen | 217 | 2024-05-10 | Rosenfelt (Vordingborg) |
41 | Stinne Aastrup | 216 | 2024-05-07 | Kvols |
42 | Erik Overgård | 216 | 2024-05-04 | Tåstrup Mose |
43 | Arne Ruohonen | 215 | 2024-05-03 | Hammeren |
44 | Jimmy Skat Hansen | 214 | 2024-04-30 | Vordingborg |
45 | Anders Østerby | 214 | 2024-05-17 | Tryggelev Nor |
46 | Thyge Enevoldsen | 213 | 2024-05-04 | Porsemosen (Høje Taastrup / Egedal) (Høje Taastrup) |
47 | Niels Bomholt Jensen | 211 | 2024-05-24 | Sollerup |
48 | Jan Speiermann | 210 | 2024-05-02 | Amager Fælled |
49 | Klaus Homøe | 210 | 2024-04-30 | Ishøj Strandenge, Ishøj |
50 | Laila Neermann | 210 | 2024-05-12 | Grenen, Skagen |
51 | Daniel Palm Eskildsen | 209 | 2024-05-10 | Grenen, Skagen |
52 | Thomas Buus Nielsen | 209 | 2024-05-03 | Vorup Enge / Vorup Engsø (Randers) |
53 | Flemming Thomasen | 207 | 2024-05-20 | Grenen |
54 | Dan Blohm | 204 | 2024-05-01 | Uldum Kær (Hedensted) |
55 | Simon Langvad Græsbøll Iversen | 203 | 2024-05-10 | Grenen, Skagen |
56 | David B. Collinge | 202 | 2024-05-10 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) |
57 | Christian Rørdam | 201 | 2024-05-01 | Gundsømagle Sø |
58 | Else Hjorth | 201 | 2024-05-12 | Karup å Vridsted |
59 | Nina Riemer Johansson | 200 | 2024-05-02 | Amager Fælled (København) |
60 | Leif Schack-Nielsen | 198 | 2024-04-29 | Mandemarke Haver (Kraneled Have) (Vordingborg) |
61 | Tommy Kaae | 198 | 2024-04-29 | Uldum Kær (Hedensted) |
62 | Poul Krag | 197 | 2024-05-21 | Vridsted - Karup Å |
63 | Erling Kock Jensen | 197 | ||
64 | Louis Kristoffer Poulsen | 197 | 2024-05-02 | Galløkken, Bornholm |
65 | Henrik Pedersen | 196 | 2024-05-17 | bindslev |
66 | Anders Myrtue | 196 | 2024-05-03 | Højstrup, 2 |
67 | Gerner Majlandt | 195 | 2024-05-13 | Håsum enge |
68 | Mikael Kristensen | 195 | 2024-05-12 | Grenen |
69 | Mikkel Rasmussen | 194 | ||
70 | Steen E. Jensen | 193 | 2024-05-01 | Ladby ved Næstved |
71 | Benjamin Bech | 193 | 2024-05-03 | Dalby (Kerteminde) |
72 | Jens Peter Bech | 192 | 2024-05-19 | Vindinge Å ved udløb (Nyborg) |
73 | Lars Askholm | 192 | 2024-05-14 | Kalvemosen (Holbæk) |
74 | Søren Jepsen | 191 | ||
75 | Anders Vadstrup Jensen | 190 | 2024-05-18 | Uldum Kær |
76 | Peter Thomasen | 189 | 2024-05-20 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) |
77 | Henrik Petersen | 189 | 2024-05-09 | Vallensgårds mose |
78 | Nancy Vaaben Møller | 189 | 2024-05-16 | Mørke Mose |
79 | Thomas Vikstrøm | 187 | 2024-05-04 | Tibirke Sand |
80 | Carsten Jørgensen | 187 | 2024-05-01 | Gundsømagle Sø |
81 | Lauritz Xerxes Walter | 186 | ||
82 | Emil Skovgaard Brandtoft | 185 | 2024-05-13 | Skalså enge/Vesterkær/Fælleskær (Randers) |
83 | Henrik Rähr Thomsen | 183 | 2024-05-08 | Egå Engsø |
84 | Martin Svinth Weenink | 182 | 2024-05-06 | Egåen Gråmølle-Egå Engsø (Århus) |
85 | Bo Brauner | 182 | 2024-05-09 | Grenen, Skagen |
86 | Jørgen Staarup Christensen | 181 | 2024-05-18 | Gjerrild Nordstrand Øst |
87 | Jørgen Bjerregaard | 180 | 2024-05-01 | Ejby mose |
88 | Søren Tanderup | 179 | 2024-05-04 | Mågeparken, Brøndby |
89 | Gert Juul Jeppesen | 179 | 2024-05-03 | Hejrede Sø |
90 | Niels Kristian Bech Jensen | 178 | 2024-05-05 | Egå Engsø (Århus) |
91 | Peter Staarup Christensen | 177 | 2024-04-29 | Vestskoven |
92 | Jonathan Hemmer-Hansen | 176 | 2024-05-16 | Brabrand Sø |
93 | Christian Michael Villadsen | 175 | 2024-05-01 | Kasted-Geding Mose (Århus) |
94 | Jens Ekelund | 174 | 2024-05-04 | Trundholm Mose |
95 | Rasmus Gersholm Momme | 170 | 2024-05-07 | Amager |
96 | Karl Jepsen | 168 | ||
97 | Nicolai Halvorsen | 166 | 2024-05-04 | Mareskov |
98 | Lars Johansen | 165 | 2024-04-29 | Flyvestation Værløse |
99 | Heidi Quist | 165 | 2024-05-10 | Vordingborg |
100 | Bo Levesen | 164 | 2024-05-05 | Flasken ved Bøgeskov (Fredericia) |
101 | Hans-Peter Henriksen | 164 | 2024-05-13 | Hårbølle Hestehave |
102 | Jan Helbo Pedersen | 161 | 2024-05-01 | Værløse |
103 | Jan Badura | 160 | 2024-04-30 | Vigersted Mose (Ringsted) |
104 | Michael Højgaard | 158 | 2024-05-09 | Nordre Klapper, Kalvebod Fælled (København) |
105 | Finn Just Christensen | 157 | 2024-05-04 | Ålum (Randers) |
106 | Thomas Kandrup Nielsen | 156 | 2024-05-19 | Tryggevælde Ådal |
107 | John Brandbyge | 154 | 2024-05-21 | Ringelmose Skov (Syddjurs) |
108 | Bjørn Jakob Andersen | 153 | 2024-05-06 | Birkedam |
109 | Stefan Sturup | 152 | 2024-05-02 | Kalvebod Fælled (Tårnby) |
110 | Louise Tanderup | 152 | 2024-05-04 | Mågeparken |
111 | Geir Tveit | 151 | 2024-05-08 | Kirke Hvalsø (Lejre) |
112 | Thomas B. Olsen | 150 | 2024-05-12 | Vindinge ådal |
113 | Carit Johan Xerxes Walter | 148 | ||
114 | Jonatan Hauge Noldegaard | 148 | 2024-05-05 | Svenskeholm Nord, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
115 | Paul Landsfeldt | 147 | 2024-05-08 | Rosborg |
116 | Lasse Birch Højrup | 147 | 2024-05-02 | Søer V for Sorø Golfbane (Sorø) |
117 | Mathias Blicher Bjerregård | 145 | 2024-05-16 | Gilbjerg Hoved |
118 | Torben Kragh | 142 | 2024-04-30 | Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj) |
119 | Kurt Prentow | 142 | 2024-05-05 | Egå Engsø |
120 | Ingelise Aarøe Petersen | 137 | 2024-05-13 | |
121 | Georg Hoffmann | 136 | 2024-04-28 | |
122 | Susanne Naamann | 134 | 2024-05-04 | Ejby mose |
123 | Tue Jørgensen | 133 | 2024-05-10 | Vorup Kær (Randers) |
124 | Heidi Lund Bjerregaard | 132 | 2024-05-18 | Ladegårdvej, Bredsten |
125 | Andreas Petersen | 131 | 2024-05-11 | Gyrstinge mose |
126 | Daniel Andersen | 130 | 2024-05-04 | |
127 | Morten Dehn | 127 | 2024-05-07 | Utterslev Mose Midt 2 |
128 | Esben Bjørn Salmonsen | 125 | 2024-05-07 | Nordre Klapper |
129 | Erik Palm Mogensen | 120 | 2024-05-02 | Korskilde (Greve erhvervsområde) (Greve) |
130 | Anders Birchvald Jensen | 118 | 2024-05-05 | Boserup |
131 | Sarah Kisbye | 116 | ||
132 | Tina Hansen | 111 | 2024-05-06 | Utterslev Mose Del II (Midtmosen) (København) |
133 | Carsten Holm Petersen | 111 | ||
134 | Birgitte Birch Andreasen | 107 | 2024-04-29 | Skolemosen Maribo |
135 | Per Poulsen | 106 | 2024-05-15 | Brøndby Strand (kysten) (Brøndby) |
136 | Erik Skude | 104 | 2024-05-10 | Hillerød |
137 | Julia Tang | 95 | 2024-05-11 | Græse Ådal |
138 | Claus Holkjær | 90 | 2024-05-07 | Nivå å |