Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
Nedenstående personer har krydset arten på deres artsliste.
# | Navn | #X | Dato | Lokation |
---|---|---|---|---|
1 | Michael Christian Linde | 262 | 2024-03-01 | Gludsted Plantage (Ikast-Brande) |
2 | Jesper Johannes Madsen | 260 | 2024-03-09 | Gilbjerg Hoved (Gribskov) |
3 | Stig Kjærgaard Rasmussen | 257 | 2024-03-15 | Magleby, Stevns (Stevns) |
4 | Nicolai Jon Jeppesen | 253 | 2024-03-05 | Gludsted plantage |
5 | Lars Paaby | 252 | 2024-02-19 | Tisvilde Hegn |
6 | Rune Sø Neergaard | 252 | ||
7 | Erik Enevoldsen | 251 | 2024-01-20 | Ringkøbing |
8 | Ole Kristjansen | 250 | 2024-01-05 | Borup Hede |
9 | Ib Jensen | 246 | 2024-03-19 | Gludsted Plantage (Ikast-Brande) |
10 | Jan Kiel | 246 | 2024-02-19 | Schackenborg Slotspark (Tønder) |
11 | Jens Ballegaard | 245 | 2024-01-04 | Skjern Enge |
12 | Jens Jørgen Andersen | 245 | 2024-01-16 | Nystrup pl. |
13 | Mads Bjarke Salling | 244 | 2024-04-07 | Sengeløkke Mose Ø.f. Skårup (Syddjurs) |
14 | Allan Kjær Villesen | 243 | 2024-02-09 | Voldbjerg (Ringkøbing-Skjern) |
15 | Bjørn N. Frikke | 241 | ||
16 | Andreas Winding | 241 | 2024-02-17 | Åstruplund (Horsens) |
17 | Christian Hjorth | 241 | 2024-01-04 | Skjern enge |
18 | Anders Espenhain Sørensen | 240 | 2024-03-27 | |
19 | Alex Sand Frich | 238 | 2024-02-08 | Troldkær (Råbjerg Enge) (Frederikshavn) |
20 | Jens Muff Hansen | 238 | 2024-01-15 | Værnengene (Ringkøbing-Skjern) |
21 | Eric Schaumburg | 238 | ||
22 | Joakim Matthiesen | 236 | 2024-03-15 | Søholm, Stevns (Stevns) |
23 | Mogens Neergaard | 236 | ||
24 | Jørn Vinther Sørensen | 235 | 2024-01-08 | Bjerning kirke |
25 | Jonna Andreassen | 235 | 2024-01-19 | Tranum Strand |
26 | Michael Mosebo Jensen | 234 | 2024-01-08 | Kustrup, F |
27 | Jan Eriksen | 233 | 2024-03-07 | |
28 | Leif Frederiksen | 232 | 2024-05-09 | Tingdal plantage |
29 | Stig Hartvig Nielsen | 232 | 2024-01-02 | Torup |
30 | Peter Leth Olsen | 231 | 2024-01-15 | Røjklit (Ringkøbing-Skjern) |
31 | Leif Novrup | 229 | 2024-01-04 | Skjern Enge |
32 | Lis Kastrup | 229 | 2024-03-23 | Udstrup skov |
33 | Svend Erik Petersen | 226 | 2024-02-13 | Stauning |
34 | Jens Lind | 225 | 2024-02-25 | Gilbjerg |
35 | Christian Vemmelund Helligsø | 223 | 2024-03-02 | Store Hjøllund Plantage (Silkeborg) |
36 | Ole Kjuel Nielsen | 222 | 2024-01-31 | Hjardemål Klit (Thisted) |
37 | Lars Gaarn | 222 | 2024-03-26 | Draved Skov (Tønder) |
38 | Emil Kristian Munkholm Asmussen | 221 | 2024-03-02 | Store Hjøllund Plantage (Silkeborg) |
39 | Hjalte Benjamin Johansen | 220 | 2024-03-09 | Gilbjerg Hoved |
40 | Thor Vincent Hansen | 220 | 2024-05-04 | Årtoft plantage |
41 | Jørgen Ballegaard | 218 | 2024-01-15 | Værnenge |
42 | Flemming Rosenvind Rieck | 218 | 2024-02-19 | Schackenborg Slotspark (Tønder) |
43 | Morten Christensen | 217 | 2024-02-17 | Klastrup ved Hjørring (Hjørring) |
44 | Stinne Aastrup | 216 | 2024-02-26 | Rosgårde |
45 | Erik Overgård | 216 | 2024-02-05 | Kolskov |
46 | Arne Ruohonen | 215 | Tisvilde Hegn | |
47 | Jimmy Skat Hansen | 214 | 2024-03-27 | Blåvand området |
48 | Anders Østerby | 214 | 2024-02-21 | Hjørring |
49 | Thyge Enevoldsen | 213 | 2024-03-24 | Grærup Sommerhusområde (Varde) |
50 | Niels Bomholt Jensen | 211 | 2024-01-13 | Skaboeshuse |
51 | Jan Speiermann | 210 | 2024-03-15 | Vestre Kirkegård |
52 | Klaus Homøe | 210 | 2024-01-31 | Hjardemål Klit, Thisted |
53 | Laila Neermann | 210 | 2024-01-22 | Tåsinge |
54 | Daniel Palm Eskildsen | 209 | 2024-03-31 | |
55 | Thomas Buus Nielsen | 209 | 2024-01-11 | Årup/Kvorning Enge (Viborg) |
56 | Flemming Thomasen | 208 | 2024-02-17 | Silstrup v Skarrild |
57 | Dan Blohm | 204 | 2024-03-08 | Gludsted Plantage (Ikast-Brande) |
58 | Simon Langvad Græsbøll Iversen | 203 | 2024-02-16 | Silkeborg Nordskov |
59 | David B. Collinge | 202 | 2024-03-15 | Hårbølle Hestehave (Vordingborg) |
60 | Else Hjorth | 201 | 2024-01-07 | Skjern enge |
61 | Nina Riemer Johansson | 200 | 2024-05-20 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) |
62 | Leif Schack-Nielsen | 198 | 2024-03-07 | Tvorup Plantage (Thisted) |
63 | Michael G.jensen | 198 | 2024-01-06 | Sdr. Farup (by m. omk. ... |
64 | Tommy Kaae | 198 | 2024-02-17 | Moesgård Strand (Århus) |
65 | Poul Krag | 197 | 2024-01-04 | Falbækvej |
66 | Erling Kock Jensen | 197 | ||
67 | Louis Kristoffer Poulsen | 197 | 2024-03-03 | Gedser |
68 | Henrik Pedersen | 196 | ||
69 | Anders Myrtue | 196 | 2024-03-03 | 3 sy. Blåvand |
70 | Gerner Majlandt | 195 | 2024-01-06 | Sønderlem vig |
71 | Mikkel Rasmussen | 194 | ||
72 | Steen E. Jensen | 193 | 2024-03-29 | Udkær |
73 | Elly Hansen | 193 | 2024-02-17 | Store Vildmose |
74 | Benjamin Bech | 193 | 2024-03-23 | Horseklint (Kerteminde) |
75 | Jens Peter Bech | 192 | 2024-03-16 | Sybergland (Kerteminde) |
76 | Lars Askholm | 192 | 2024-04-13 | Troldkær (Råbjerg Enge) (Frederikshavn) |
77 | Søren Jepsen | 191 | ||
78 | Anders Vadstrup Jensen | 190 | 2024-03-01 | Store Hjøllund Plantage |
79 | Peter Thomasen | 189 | 2024-02-17 | Silstrup v Skarrild (Herning) |
80 | Åge Gejl Hansen | 189 | 2024-01-05 | |
81 | Nancy Vaaben Møller | 189 | 2024-01-10 | Voldbjerg Mølle |
82 | Hans Henrik Larsen | 187 | 2024-02-22 | Ulsted |
83 | Thomas Vikstrøm | 187 | 2024-02-13 | Saxfjed Vildmark |
84 | Carsten Jørgensen | 187 | 2024-03-01 | Bækkebro |
85 | Tommy Kousgaard | 187 | 2024-03-12 | Draved Skov (Tønder) |
86 | Lauritz Xerxes Walter | 186 | ||
87 | Emil Skovgaard Brandtoft | 185 | 2024-02-16 | Lillering by/agerland (Århus) |
88 | Henrik Rähr Thomsen | 183 | 2024-01-01 | Sønder Lem Vig |
89 | Martin Svinth Weenink | 182 | ||
90 | Bo Brauner | 182 | 2024-03-25 | Føvling |
91 | Jørgen Staarup Christensen | 181 | 2024-01-28 | Gjerrild Nordstrand Øst |
92 | Jørgen Bjerregaard | 180 | 2024-04-14 | Blåvand - Nyeng |
93 | Gert Juul Jeppesen | 179 | 2024-03-16 | Ge4dser Odde |
94 | Niels Kristian Bech Jensen | 178 | 2024-02-24 | Koed Enge (Syddjurs) |
95 | Peter Staarup Christensen | 177 | 2024-03-14 | Vestskoven |
96 | Jonathan Hemmer-Hansen | 176 | 2024-05-10 | Grenen, Skagen |
97 | Christian Michael Villadsen | 175 | 2024-03-02 | Skjern Birk (Ringkøbing-Skjern) |
98 | Rasmus Gersholm Momme | 170 | 2024-04-28 | Holtser Hage |
99 | Karl Jepsen | 168 | ||
100 | Philip Elbek | 167 | 2024-04-18 | Flagbakken (Frederikshavn) |
101 | Nicolai Halvorsen | 166 | ||
102 | Orla Hugger Jakobsen | 164 | 2024-03-17 | Tornelund V. f. Haslev |
103 | Bo Levesen | 164 | 2024-02-22 | Lihmskov (Vejle) |
104 | Hans-Peter Henriksen | 164 | ||
105 | Michael Eland Karlson | 163 | 2024-03-02 | Uldum Kær |
106 | Hanne Ingeborg Hartmann Albertsen | 162 | 2024-03-03 | Klosterheden |
107 | Valdemar Juul | 162 | ||
108 | Jan Badura | 160 | 2024-03-02 | Draved Skov (Tønder) |
109 | Finn Just Christensen | 157 | 2024-01-12 | Øster Gejl (Aabenraa) |
110 | John Brandbyge | 154 | 2024-04-28 | Gråhede (Grathe Hede) (Silkeborg) |
111 | Marian Bjerrum | 153 | 2024-03-07 | Bjergvej |
112 | Stefan Sturup | 152 | 2024-03-14 | Kogang og Vestermark (Aabenraa) |
113 | Anders Otto Nielsen | 151 | 2024-02-17 | Sønderskoven, Sønderborg (Sønderborg) |
114 | Jonatan Hauge Noldegaard | 148 | 2024-03-02 | Stemmild, Nolde og Nolde Mark (Aabenraa) |
115 | Laurids Erik Andreassen | 147 | 2024-02-19 | Debelmose vest for Borris (Ringkøbing-Skjern) |
116 | Paul Landsfeldt | 147 | 2024-04-12 | Råbjerg Kirke |
117 | Lasse Birch Højrup | 147 | 2024-03-13 | Bøtøskoven (Guldborgsund) |
118 | Ingrid Stegmann | 147 | 2024-03-09 | |
119 | Carsten Bohn Søndergaard | 146 | 2024-03-09 | Gludsted Plantage (Ikast-Brande) |
120 | Mathias Blicher Bjerregård | 145 | 2024-02-24 | Gilbjerg Hoved |
121 | Kurt Prentow | 142 | 2024-03-15 | Moesgård Strand |
122 | Hans Ole Matthiesen | 140 | ||
123 | Ingelise Aarøe Petersen | 137 | ||
124 | Oliver Bøgh Jensen | 134 | 2024-04-12 | Smedager (Aabenraa) |
125 | Susanne Naamann | 134 | 2024-04-14 | Blåvand - Nyeng |
126 | Andreas Petersen | 131 | 2024-03-20 | Humleore skov |
127 | Bart Westgeest | 120 | 2024-03-24 | Fruering (Skanderborg) |
128 | Conny Jensen | 116 | 2024-03-29 | Tornby |
129 | Poul Ulrich Riis | 116 | 2024-03-25 | Dover skov |
130 | Eskild Aae Petersen | 112 | ||
131 | Claus Rasmussen | 110 | 2024-04-20 | Rydal |
132 | Klaus Aagaard Schak Laursen | 109 | 2024-05-09 | Brøns |
133 | Erik Skude | 104 | 2024-03-04 | Lærkevænget |
134 | Kurt M. Nielsen | 82 | 2024-03-06 | Vanløse |
135 | Jan Ravnborg | 51 | ||
136 | Nikolaj Mikkelsen | 15 | 2024-03-27 | Gjerrild Nordstrand Øst |