Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
Nedenstående personer har krydset arten på deres artsliste.
# | Navn | #X | Dato | Lokation |
---|---|---|---|---|
1 | Michael Christian Linde | 262 | 2024-01-29 | Bygholm Vejle (Jammerbugt) |
2 | Jesper Johannes Madsen | 260 | 2024-01-01 | Holløse Bredning (Gribskov) |
3 | Stig Kjærgaard Rasmussen | 257 | 2024-01-05 | Kongelundsstranden (del 1-3) (Dragør) |
4 | Nicolai Jon Jeppesen | 253 | 2024-01-12 | Egå Engsø |
5 | Lars Paaby | 252 | 2024-01-01 | Højris, Mors |
6 | Rune Sø Neergaard | 252 | ||
7 | Erik Enevoldsen | 251 | 2024-01-02 | Skjern Å |
8 | Ole Kristjansen | 250 | 2024-01-01 | |
9 | Ib Jensen | 246 | 2024-01-01 | Lejsø (Slagelse) |
10 | Jan Kiel | 246 | 2024-01-01 | Kobæk Sø (Slagelse) |
11 | Jens Ballegaard | 245 | 2024-01-01 | Svingel Engsø |
12 | Jens Jørgen Andersen | 245 | 2024-01-23 | Aggertange |
13 | Mads Bjarke Salling | 244 | 2024-01-01 | Frederiksberg Have (Frederiksberg) |
14 | Allan Kjær Villesen | 243 | 2024-01-05 | Ørum Sø (Thisted) |
15 | Bjørn N. Frikke | 241 | ||
16 | Andreas Winding | 241 | 2024-01-01 | Klosterkær (Horsens) |
17 | Christian Hjorth | 241 | 2024-01-04 | Skjern enge |
18 | Anders Espenhain Sørensen | 240 | 2024-01-01 | |
19 | Alex Sand Frich | 238 | 2024-01-08 | Vejle Havn (Vejle) |
20 | Jens Muff Hansen | 238 | 2024-01-01 | Klosterkær (Horsens) |
21 | Eric Schaumburg | 238 | 2024-01-11 | Gille |
22 | Joakim Matthiesen | 236 | 2024-01-06 | Nivå havn, strand og laguner (Fredensborg) |
23 | Mogens Neergaard | 236 | ||
24 | Jørn Vinther Sørensen | 235 | 2024-01-01 | Nørremølle |
25 | Michael Mosebo Jensen | 234 | 2024-01-11 | Mågeøerne, F |
26 | Jonna Andreassen | 234 | 2024-01-12 | Lønnerup fjord |
27 | Jan Eriksen | 233 | 2024-01-01 | |
28 | Leif Frederiksen | 232 | 2024-01-01 | Nivå bugt og strandenge |
29 | Stig Hartvig Nielsen | 232 | 2024-01-02 | Sølager |
30 | Peter Leth Olsen | 231 | 2024-01-06 | Hestholm Syd (Ringkøbing-Skjern) |
31 | Leif Novrup | 229 | 2024-01-01 | Geddal enge |
32 | Lis Kastrup | 229 | 2024-01-01 | Reersø |
33 | Svend Erik Petersen | 226 | 2024-01-02 | Kodbøl, Albæk Fælled, Skjern Å |
34 | Jens Lind | 225 | 2024-01-25 | Keldsø |
35 | Christian Vemmelund Helligsø | 223 | 2024-01-14 | Årslev Engsø (Århus) |
36 | Ole Kjuel Nielsen | 222 | 2024-01-08 | Tissø, Enge i syd (Kalundborg) |
37 | Lars Gaarn | 222 | 2024-01-06 | Sydhavnstippen (København) |
38 | Emil Kristian Munkholm Asmussen | 221 | ||
39 | Hjalte Benjamin Johansen | 220 | 2024-01-02 | Nyord |
40 | Thor Vincent Hansen | 220 | 2024-01-01 | Sydvestpynten, Amager |
41 | Jørgen Ballegaard | 218 | 2024-01-02 | Bygholm Vejle |
42 | Flemming Rosenvind Rieck | 218 | 2024-01-02 | Lønnerup Fjord (Thisted) |
43 | Morten Christensen | 217 | 2024-01-20 | Jerup Strand og Enge (Frederikshavn) |
44 | Stinne Aastrup | 216 | 2024-01-01 | Lille Vildmose |
45 | Erik Overgård | 216 | 2024-01-02 | Årslev Engsø |
46 | Arne Ruohonen | 215 | 2024-01-02 | Utterslev Mose |
47 | Jimmy Skat Hansen | 214 | 2024-01-01 | Bøtø |
48 | Anders Østerby | 214 | 2024-02-24 | Jerup Strand |
49 | Thyge Enevoldsen | 213 | 2024-01-06 | Grønningen (Varde) |
50 | Niels Bomholt Jensen | 211 | 2024-01-01 | Nakkebølle Inddæmning |
51 | Jan Speiermann | 210 | 2024-01-06 | Valbyparken |
52 | Klaus Homøe | 210 | 2024-01-08 | Tissø, Kalundborg |
53 | Laila Neermann | 210 | 2024-01-01 | Vejlen, Tåsinge |
54 | Daniel Palm Eskildsen | 209 | 2024-01-01 | |
55 | Thomas Buus Nielsen | 209 | 2024-01-13 | Agger Tange, havsiden (Thisted) |
56 | Flemming Thomasen | 208 | 2024-01-01 | Egå Engsø |
57 | Dan Blohm | 204 | 2024-01-04 | Alrø Poldkrog (Odder) |
58 | Simon Langvad Græsbøll Iversen | 203 | 2024-01-11 | Funderholme (Silkeborg) |
59 | David B. Collinge | 202 | 2024-01-01 | Grønsund Syd Del 18 af IBA 84 (Vordingborg) |
60 | Christian Rørdam | 201 | 2024-01-04 | Frv. Lbh. |
61 | Else Hjorth | 201 | 2024-01-07 | Kodbøl |
62 | Nina Riemer Johansson | 200 | 2024-01-01 | Kongelundsengene, del 2 af Kongelundsstranden (Dragør) |
63 | Leif Schack-Nielsen | 198 | 2024-01-03 | Stege Bugt sydøst (Vordingborg) |
64 | Michael G.jensen | 198 | 2024-01-06 | Ribe Holme |
65 | Tommy Kaae | 198 | 2024-01-01 | Dødeå Enge (Århus) |
66 | Poul Krag | 197 | 2024-01-04 | Skjern Enge |
67 | Erling Kock Jensen | 197 | ||
68 | Louis Kristoffer Poulsen | 197 | 2024-01-01 | Bornholm |
69 | Henrik Pedersen | 196 | 2024-02-01 | |
70 | Anders Myrtue | 196 | 2024-01-01 | Tarup |
71 | Gerner Majlandt | 195 | 2024-01-01 | Spøttrup Sø (Skive) |
72 | Mikael Kristensen | 195 | 2024-01-23 | Bøjden Nor |
73 | Mikkel Rasmussen | 194 | ||
74 | Steen E. Jensen | 193 | 2024-01-01 | Karrebæksminde |
75 | Elly Hansen | 193 | 2024-01-01 | Ørum sø |
76 | Benjamin Bech | 193 | 2024-01-01 | Sybergland (Kerteminde) |
77 | Jens Peter Bech | 192 | 2024-01-01 | Sybergland (Kerteminde) |
78 | Lars Askholm | 192 | 2024-01-08 | Holbæk Marina (Holbæk) |
79 | Søren Jepsen | 191 | ||
80 | Anders Vadstrup Jensen | 190 | 2024-01-02 | Bygholm Vejle |
81 | Peter Thomasen | 189 | 2024-01-01 | Egå Engsø (Århus) |
82 | Henrik Petersen | 189 | 2024-01-01 | Nivåbugten |
83 | Åge Gejl Hansen | 189 | 2024-01-04 | |
84 | Nancy Vaaben Møller | 189 | 2024-01-10 | Ådselkogeriet |
85 | Hans Henrik Larsen | 187 | 2024-01-02 | Sindrup Vejle |
86 | Thomas Vikstrøm | 187 | 2024-02-11 | Bøtø Nor |
87 | Carsten Jørgensen | 187 | 2024-01-01 | |
88 | Tommy Kousgaard | 187 | 2024-01-07 | Hejlsminde Nor (Kolding) |
89 | Lauritz Xerxes Walter | 186 | ||
90 | Emil Skovgaard Brandtoft | 185 | 2024-01-12 | Rønge (Favrskov) |
91 | Henrik Rähr Thomsen | 183 | 2024-01-01 | Geddal Enge |
92 | Martin Svinth Weenink | 182 | 2024-01-01 | Stubbe Sø (Syddjurs) (Syddjurs) |
93 | Bo Brauner | 182 | 2024-01-01 | Flasken, Reersø |
94 | Jørgen Staarup Christensen | 181 | 2024-02-03 | Gjerrild Nordstrand Øst |
95 | Jørgen Bjerregaard | 180 | 2024-01-14 | Gyldensteen |
96 | Søren Tanderup | 179 | 2024-01-01 | Vestskoven, Albertslund |
97 | Gert Juul Jeppesen | 179 | 2024-01-01 | Bøtø |
98 | Niels Kristian Bech Jensen | 178 | 2024-01-02 | Spørring, Sø ved (Århus) |
99 | Peter Staarup Christensen | 177 | 2024-02-02 | Damhussøen |
100 | Jonathan Hemmer-Hansen | 176 | 2024-05-14 | Grenen, Skagen |
101 | Christian Michael Villadsen | 175 | 2024-01-20 | Hestholm Syd (Ringkøbing-Skjern) |
102 | Jens Ekelund | 174 | 2024-01-06 | Sandobberne |
103 | Rasmus Gersholm Momme | 170 | 2024-02-07 | Favrholm |
104 | Karl Jepsen | 168 | ||
105 | Philip Elbek | 167 | 2024-04-15 | Nordstrand, Skagen (Frederikshavn) |
106 | Nicolai Halvorsen | 166 | ||
107 | Lars Johansen | 165 | 2024-01-02 | Præstesø - vest for Søndersø (Furesø) |
108 | Heidi Quist | 165 | 2024-03-19 | Vesterenge |
109 | Orla Hugger Jakobsen | 164 | 2024-01-01 | Trane Sø, Højby SV. f. Nykøbing S. |
110 | Bo Levesen | 164 | 2024-02-11 | Hindemade (Haderslev) |
111 | Hans-Peter Henriksen | 164 | ||
112 | Ole Sørensen | 163 | 2024-01-27 | Alrø Poldkrog (Odder) |
113 | Michael Eland Karlson | 163 | 2024-03-16 | Margrethekog Syd (syd for Vidåen) |
114 | Hanne Ingeborg Hartmann Albertsen | 162 | 2024-01-01 | Rønland |
115 | Valdemar Juul | 162 | ||
116 | Jan Helbo Pedersen | 161 | 2024-01-02 | Præstesø |
117 | Jan Badura | 160 | 2024-01-09 | Vigersted Mose (Ringsted) |
118 | Michael Højgaard | 158 | 2024-02-15 | Gødstrup Sø (Herning) |
119 | Finn Just Christensen | 157 | 2024-01-01 | Kongens Mose (Tønder) |
120 | Thomas Kandrup Nielsen | 156 | 2024-02-03 | Skjern Enge |
121 | John Brandbyge | 154 | 2024-01-31 | Sølyst Naturcenter i Brabrand (Århus) |
122 | Bjørn Jakob Andersen | 153 | 2024-01-08 | Peblinge Sø |
123 | Marian Bjerrum | 153 | 2024-02-15 | Langodde Filsø |
124 | Stefan Sturup | 152 | 2024-02-08 | Favrholm Voldgrav (Hillerød) |
125 | Louise Tanderup | 152 | 2024-01-01 | Stensø Albertslund |
126 | Geir Tveit | 151 | 2024-01-01 | Marup Mose (Lejre) |
127 | Anders Otto Nielsen | 151 | 2024-01-06 | Torup Made, Midtals (Sønderborg) |
128 | Thomas B. Olsen | 150 | 2024-02-24 | Græse Strsndenge |
129 | Carit Johan Xerxes Walter | 148 | ||
130 | Jonatan Hauge Noldegaard | 148 | 2024-02-19 | Holløse Bredning (Gribskov) |
131 | Laurids Erik Andreassen | 147 | 2024-01-11 | Nissum Bredning SV (Lemvig) |
132 | Paul Landsfeldt | 147 | 2024-01-07 | Rosborg |
133 | Lasse Birch Højrup | 147 | ||
134 | Helle Andersen | 147 | 2024-01-01 | Glumsø sø |
135 | Ingrid Stegmann | 147 | 2024-04-10 | |
136 | Kristian Birchvald Christensen | 146 | 2024-01-06 | Solkær Enge |
137 | Carsten Bohn Søndergaard | 146 | 2024-01-11 | Egå Engsø (Århus) |
138 | Torben Kragh | 142 | 2024-01-06 | Ishøj Havn (Ishøj) |
139 | Kurt Prentow | 142 | 2024-01-29 | Egå Engsø |
140 | Hans Ole Matthiesen | 140 | ||
141 | Ingelise Aarøe Petersen | 137 | ||
142 | Georg Hoffmann | 136 | 2024-02-16 | |
143 | Asger Sværke | 135 | ||
144 | Oliver Bøgh Jensen | 134 | 2024-02-24 | Bjørnebæk Sø (Bjørnebækken) (Næstved) |
145 | Susanne Naamann | 134 | 2024-01-14 | Gyldensteen |
146 | Tue Jørgensen | 133 | 2024-01-14 | Viby rensningsanlæg Langvad bro (Århus) |
147 | Heidi Lund Bjerregaard | 132 | 2024-02-13 | Bøtø Nor |
148 | Andreas Petersen | 131 | 2024-02-06 | Sortedams sø |
149 | Daniel Andersen | 130 | 2024-01-02 | |
150 | Morten Dehn | 127 | 2024-02-18 | Holløse Bredning |
151 | Bart Westgeest | 120 | 2024-01-25 | Skanderborg Sø |
152 | Erik Palm Mogensen | 120 | 2024-01-10 | Maglebæk Sø (Brøndby) |
153 | Anders Birchvald Jensen | 118 | 2024-01-01 | |
154 | Conny Jensen | 116 | 2024-01-26 | Brønderslev vest |
155 | Poul Ulrich Riis | 116 | 2024-01-02 | Engen 7 |
156 | Sarah Kisbye | 116 | ||
157 | Tom Christensen | 113 | ||
158 | Eskild Aae Petersen | 112 | ||
159 | Tina Hansen | 111 | 2024-01-28 | Præstesø - vest for Søndersø (Furesø) |
160 | Carsten Holm Petersen | 111 | ||
161 | Claus Rasmussen | 110 | 2024-03-12 | Rydalsgaard Mose |
162 | Karen Koefoed | 110 | 2024-01-07 | Fyns Hoved (Kerteminde) |
163 | Klaus Aagaard Schak Laursen | 109 | 2024-01-02 | Sybergland |
164 | Birgitte Birch Andreasen | 107 | 2024-02-28 | Hyllekrog |
165 | Per Poulsen | 106 | 2024-02-13 | Store Kattinge Sø (Roskilde) |
166 | Erik Skude | 104 | 2024-01-25 | Græse |
167 | Kjeld Bjarne Nielsen | 97 | ||
168 | Julia Tang | 95 | 2024-05-19 | Villahøj sø |
169 | Janus Rønn Lind Kobbersmed | 94 | 2024-04-28 | Borreby Mose (Slagelse) |
170 | Claus Holkjær | 90 | 2024-01-14 | Eskildsø |
171 | Erhardt Ecklon | 83 | 2024-01-08 | Vejlen - Tåsinge (Svendborg) |
172 | Kurt M. Nielsen | 82 | 2024-05-02 | Vanløse |
173 | Flemming Søndergaard | 75 | 2024-02-16 | Holløse Bredning |
174 | Maria Lundsgaard Houmann Andersen | 66 | ||
175 | Lars Nielsen | 61 | 2024-01-01 | Nørrestrand (Horsens) |
176 | Andreas Holkjær | 60 | 2024-04-01 | Vaserne, Birkerød |
177 | Theo Askov | 56 | ||
178 | Peter Enemark | 52 | 2024-01-01 | Sortedamssøen |
179 | Jan Ravnborg | 51 |