Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
Nedenstående personer har krydset arten på deres artsliste.
# | Navn | #X | Dato | Lokation |
---|---|---|---|---|
1 | Michael Christian Linde | 262 | 2024-04-22 | Nordstrand, Skagen (Frederikshavn) |
2 | Jesper Johannes Madsen | 260 | 2024-03-29 | Forlandet ud for Saltvandssøen, Margrethe Kog (Tønder) |
3 | Stig Kjærgaard Rasmussen | 257 | 2024-04-18 | Nordstrand, Skagen (Frederikshavn) |
4 | Nicolai Jon Jeppesen | 253 | 2024-04-22 | Grenen |
5 | Lars Paaby | 252 | 2024-01-01 | Højris, Mors |
6 | Rune Sø Neergaard | 252 | ||
7 | Erik Enevoldsen | 251 | 2024-01-09 | Agger Tange |
8 | Ole Kristjansen | 250 | 2024-01-28 | Øster Hurup |
9 | Ib Jensen | 246 | 2024-03-24 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) |
10 | Jan Kiel | 246 | 2024-03-02 | Højer Vade (Tønder) |
11 | Jens Ballegaard | 245 | 2024-01-09 | Agger Tange |
12 | Jens Jørgen Andersen | 245 | 2024-01-28 | Hanstholm |
13 | Mads Bjarke Salling | 244 | 2024-04-22 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) |
14 | Allan Kjær Villesen | 243 | 2024-01-13 | Falbækvej marker (Ringkøbing-Skjern) |
15 | Bjørn N. Frikke | 241 | ||
16 | Andreas Winding | 241 | 2024-01-11 | Ahl Hage og plantage (Syddjurs) |
17 | Christian Hjorth | 241 | 2024-02-21 | Harboøre Tange |
18 | Anders Espenhain Sørensen | 240 | 2024-05-19 | |
19 | Alex Sand Frich | 238 | 2024-03-15 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) |
20 | Jens Muff Hansen | 238 | 2024-03-23 | Næs Søjord (Fanø) |
21 | Eric Schaumburg | 238 | 2024-03-07 | Saltvandssøen |
22 | Joakim Matthiesen | 236 | 2024-02-10 | Femern Bælt syd for Hyllekrog/Saksfjed Inddæmning (Lolland) |
23 | Mogens Neergaard | 236 | ||
24 | Jørn Vinther Sørensen | 235 | 2024-02-06 | Agerø |
25 | Michael Mosebo Jensen | 234 | 2024-01-11 | Mågeøerne, F |
26 | Jonna Andreassen | 234 | 2024-02-05 | Voldkær |
27 | Jan Eriksen | 233 | 2024-03-02 | |
28 | Leif Frederiksen | 232 | 2024-05-09 | Saltvandssøen |
29 | Stig Hartvig Nielsen | 232 | 2024-01-27 | Højer |
30 | Peter Leth Olsen | 231 | 2024-01-09 | Krik Vig vest (Thisted) |
31 | Leif Novrup | 229 | 2024-02-21 | Harboøre tange |
32 | Lis Kastrup | 229 | 2024-03-26 | Agger Tange |
33 | Svend Erik Petersen | 226 | 2024-01-09 | Agger Tange |
34 | Jens Lind | 225 | 2024-05-03 | Margrete Kog, forland |
35 | Christian Vemmelund Helligsø | 223 | 2024-01-15 | Gallohaven (Risskov Strand) (Århus) |
36 | Ole Kjuel Nielsen | 222 | 2024-02-16 | Ulvsund - øst for Dronning Alexandrines Bro (Vordingborg) |
37 | Lars Gaarn | 222 | 2024-03-27 | Forlandet ud for Saltvandssøen, Margrethe Kog (Tønder) |
38 | Emil Kristian Munkholm Asmussen | 221 | 2024-01-16 | Mulbjerge kyst (Aalborg) |
39 | Hjalte Benjamin Johansen | 220 | 2024-01-02 | Nyord |
40 | Thor Vincent Hansen | 220 | 2024-02-10 | Hyllekrog |
41 | Jørgen Ballegaard | 218 | 2024-04-17 | Fjandø |
42 | Flemming Rosenvind Rieck | 218 | 2024-04-29 | Vester Vedsted Enge, vade (Esbjerg) |
43 | Morten Christensen | 217 | 2024-03-29 | Nordstrand, Skagen (Frederikshavn) |
44 | Stinne Aastrup | 216 | 2024-02-23 | Selde Vig |
45 | Erik Overgård | 216 | 2024-01-21 | Alrø |
46 | Arne Ruohonen | 215 | 2024-02-19 | Farø |
47 | Jimmy Skat Hansen | 214 | 2024-01-01 | Vantore lolland |
48 | Anders Østerby | 214 | 2024-03-02 | Hirtshals Fyr |
49 | Thyge Enevoldsen | 213 | 2024-02-21 | Hirtshals Fyr (Hjørring) |
50 | Niels Bomholt Jensen | 211 | 2024-01-28 | Ristinge halvø |
51 | Jan Speiermann | 210 | 2024-05-19 | Gilbjerg |
52 | Klaus Homøe | 210 | 2024-02-12 | Ulvsund, Vordingborg |
53 | Laila Neermann | 210 | 2024-01-02 | Ristinge |
54 | Daniel Palm Eskildsen | 209 | 2024-04-06 | Møns Fyr |
55 | Thomas Buus Nielsen | 209 | 2024-01-13 | Agger Tange, småsøer i sydende (Thisted) |
56 | Flemming Thomasen | 207 | 2024-04-19 | Låningsvejen Mandø |
57 | Dan Blohm | 204 | 2024-01-05 | Lerdrup Enge v. Amstrup (Odder) |
58 | Simon Langvad Græsbøll Iversen | 203 | 2024-02-10 | Hyllekrog/Femern Bælt |
59 | David B. Collinge | 202 | 2024-03-01 | Storstrømmen vest for Farø (Vordingborg) |
60 | Christian Rørdam | 201 | 2024-03-04 | Omø Sund |
61 | Else Hjorth | 201 | 2024-03-23 | Agger Tange |
62 | Nina Riemer Johansson | 200 | 2024-05-04 | Nyord Enge (Vordingborg) |
63 | Leif Schack-Nielsen | 198 | 2024-01-18 | Ulvsund, Hølen (Vordingborg) |
64 | Michael G.jensen | 198 | 2024-01-21 | Værnengene |
65 | Tommy Kaae | 198 | 2024-01-25 | Ebeltoft Færgehavn (Syddjurs) |
66 | Poul Krag | 197 | 2024-02-21 | Harboøre Tange |
67 | Erling Kock Jensen | 197 | ||
68 | Louis Kristoffer Poulsen | 197 | 2024-03-15 | Gedser |
69 | Henrik Pedersen | 196 | 2024-02-13 | Frederikshavn |
70 | Anders Myrtue | 196 | 2024-02-10 | Blåvan |
71 | Gerner Majlandt | 195 | 2024-01-10 | Sønderlem Vig |
72 | Mikael Kristensen | 195 | 2024-03-02 | Bjerghammer |
73 | Mikkel Rasmussen | 194 | ||
74 | Steen E. Jensen | 193 | 2024-05-20 | Karrebæksminde |
75 | Elly Hansen | 193 | 2024-01-27 | Agger Tange |
76 | Benjamin Bech | 193 | 2024-01-27 | Vestermade (Kerteminde) |
77 | Jens Peter Bech | 192 | 2024-05-20 | Saltvandssøen (Tønder) |
78 | Lars Askholm | 192 | 2024-02-03 | Værnengene (Ringkøbing-Skjern) |
79 | Søren Jepsen | 191 | ||
80 | Anders Vadstrup Jensen | 190 | 2024-01-27 | Hovsør |
81 | Peter Thomasen | 189 | 2024-03-24 | Vibæk Strand v. Ebeltoft (Syddjurs) |
82 | Henrik Petersen | 189 | 2024-05-01 | Havneby Rømø |
83 | Nancy Vaaben Møller | 189 | 2024-01-31 | Værnengene |
84 | Hans Henrik Larsen | 187 | 2024-02-05 | Sindrup Vejle |
85 | Thomas Vikstrøm | 187 | 2024-05-20 | Klint, Odsherred |
86 | Carsten Jørgensen | 187 | ||
87 | Tommy Kousgaard | 187 | 2024-02-17 | Mandø (Esbjerg) |
88 | Lauritz Xerxes Walter | 186 | ||
89 | Emil Skovgaard Brandtoft | 185 | 2024-01-14 | Vodskov (Aalborg) |
90 | Henrik Rähr Thomsen | 183 | 2024-01-10 | Sønderlem Vig, fjorden ud for |
91 | Martin Svinth Weenink | 182 | 2024-01-01 | Hevring Strand og sandø (Norddjurs) |
92 | Bo Brauner | 182 | 2024-03-25 | Sneum Digesø |
93 | Jørgen Staarup Christensen | 181 | 2024-01-21 | Gjerrild Nordstrand Øst |
94 | Jørgen Bjerregaard | 180 | 2024-04-14 | Blåvand - Nyeng |
95 | Søren Tanderup | 179 | 2024-03-16 | Agerø, Mors |
96 | Gert Juul Jeppesen | 179 | 2024-03-15 | Gedser Odde |
97 | Niels Kristian Bech Jensen | 178 | 2024-01-27 | Fornæs (Norddjurs) |
98 | Peter Staarup Christensen | 177 | 2024-05-07 | Agger Tange |
99 | Christian Michael Villadsen | 175 | 2024-05-20 | Nordstrand, Skagen (Frederikshavn) |
100 | Jens Ekelund | 174 | 2024-04-27 | Rømø Nordveststrand |
101 | Karl Jepsen | 168 | ||
102 | Philip Elbek | 167 | 2024-04-18 | Nordstrand, Skagen (Frederikshavn) |
103 | Lars Johansen | 165 | 2024-03-21 | Løkken |
104 | Heidi Quist | 165 | 2024-05-04 | Saltholm |
105 | Orla Hugger Jakobsen | 164 | 2024-02-28 | Kammerslusen V. f. Ribe |
106 | Bo Levesen | 164 | 2024-05-25 | Forlandet ud for Saltvandssøen, Margrethe Kog (Tønder) |
107 | Hans-Peter Henriksen | 164 | ||
108 | Ole Sørensen | 163 | 2024-01-05 | Lerdrup Enge v. Amstrup (Odder) |
109 | Hanne Ingeborg Hartmann Albertsen | 162 | 2024-01-01 | Thyborøn |
110 | Valdemar Juul | 162 | ||
111 | Finn Just Christensen | 157 | 2024-01-01 | Bådsbøl-Ballum kyst (Tønder) |
112 | Thomas Kandrup Nielsen | 156 | 2024-02-04 | Gjellerodde |
113 | John Brandbyge | 154 | 2024-05-02 | Mandø, nordvestfenner (Esbjerg) |
114 | Bjørn Jakob Andersen | 153 | 2024-05-27 | Flyndersø, Rørvig |
115 | Marian Bjerrum | 153 | 2024-03-27 | Katastrofevej, kammerslusen |
116 | Louise Tanderup | 152 | 2024-03-16 | agerø Mors |
117 | Anders Otto Nielsen | 151 | 2024-01-27 | Rømødæmningen (Tønder) |
118 | Laurids Erik Andreassen | 147 | 2024-01-11 | Nissum Bredning NV (Lemvig) |
119 | Paul Landsfeldt | 147 | 2024-04-12 | Hals |
120 | Lasse Birch Højrup | 147 | ||
121 | Ingrid Stegmann | 147 | 2024-03-27 | Sneum |
122 | Mathias Blicher Bjerregård | 145 | 2024-04-14 | Børstrup Hage |
123 | Kurt Prentow | 142 | 2024-03-04 | Skæring Strand |
124 | Oliver Bøgh Jensen | 134 | ||
125 | Susanne Naamann | 134 | 2024-04-14 | Blåvand - Nyeng |
126 | Tue Jørgensen | 133 | 2024-02-25 | Kalsemade (Odder) |
127 | Bart Westgeest | 120 | 2024-02-14 | Horskær, Odder |
128 | Anders Birchvald Jensen | 118 | 2024-01-01 | Gundsømagle sø |
129 | Poul Ulrich Riis | 116 | 2024-01-23 | Sindrup 3 |
130 | Tom Christensen | 113 | ||
131 | Eskild Aae Petersen | 112 | ||
132 | Janus Rønn Lind Kobbersmed | 94 | 2024-04-06 | Skærbæk Hest ved Bønnerup (Norddjurs) |
133 | Erhardt Ecklon | 83 | 2024-01-01 | Svendborgsund (Lehnskov-Bro) (Svendborg) |
134 | Flemming Søndergaard | 75 | 2024-01-27 | Gåsehage |