Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
Nedenstående personer har krydset arten på deres artsliste.
# | Navn | #X | Dato | Lokation |
---|---|---|---|---|
1 | Jan Svejgaard Jensen | 324 | ||
2 | Peter Leth Olsen | 297 | 2023-05-03 | Tåstrup Sø (Århus) |
3 | Jan Kiel | 293 | 2023-05-10 | Porsemosen (Høje Taastrup / Egedal) (Høje Taastrup) |
4 | Stig Kjærgaard Rasmussen | 284 | 2023-05-12 | Gl. Hviding Engsø (Esbjerg) |
5 | Lars Paaby | 283 | 2023-05-11 | Nordstrand, Skagen |
6 | Joakim Matthiesen | 280 | 2023-05-13 | Nordre Klapper, Kalvebod Fælled (København) |
7 | Eric Schaumburg | 279 | 2023-05-02 | Villingerød |
8 | Nicolai Jon Jeppesen | 278 | 2023-05-12 | Engholms alle |
9 | Svend Erik Petersen | 276 | 2023-05-08 | Nordstrand, Skagen |
10 | Jesper Johannes Madsen | 272 | 2023-05-07 | Ulvshale Skov (Vordingborg) |
11 | Alex Sand Frich | 271 | 2023-05-07 | Lodskovvad Mile (Frederikshavn) |
12 | Ole Kjuel Nielsen | 270 | 2023-05-08 | Sølsted Mose |
13 | Lis Kastrup | 270 | 2023-05-12 | Nordstrand, Skagen |
14 | Jens Jørgen Andersen | 269 | 2023-05-07 | Vangså hede |
15 | Anders Espenhain Sørensen | 268 | ||
16 | Jens Ballegaard | 267 | 2023-05-06 | Vest Stadil Fjord |
17 | Mogens Neergaard | 267 | ||
18 | Ib Jensen | 266 | 2023-05-14 | Stege Sukkerfabriks jordbassiner (Vordingborg) |
19 | Ole Kristjansen | 266 | 2023-05-07 | Skagen |
20 | Jørn Vinther Sørensen | 265 | 2023-05-06 | Hønning plantage |
21 | Hjalte Benjamin Johansen | 264 | 2023-05-22 | Hesselø |
22 | Jens Muff Hansen | 264 | 2023-05-09 | Uldum Kær (Hedensted) |
23 | Mads Bjarke Salling | 263 | 2023-05-24 | Pinseskoven, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
24 | Thyge Enevoldsen | 261 | 2023-05-07 | Porsemosen (Høje Taastrup / Egedal) (Høje Taastrup) |
25 | Jonna Andreassen | 260 | 2023-05-10 | Skagen |
26 | Oliver Christian Gram | 260 | ||
27 | Flemming Rosenvind Rieck | 259 | 2023-05-09 | Bavelse Sø (Næstved) |
28 | Jens Lind | 258 | 2023-05-10 | Kværs Granskov |
29 | Andreas Winding | 258 | 2023-05-01 | Vrads Sande (Silkeborg) |
30 | Lars Jensen Kruse | 258 | 2023-05-07 | Holløse Bredning (Gribskov) |
31 | Michael Christian Linde | 257 | 2023-05-04 | Porsemosen (Høje Taastrup / Egedal) (Høje Taastrup) |
32 | Arne Ruohonen | 256 | 2023-05-03 | Årslev Engsø |
33 | Philip Elbek | 255 | ||
34 | Leif Frederiksen | 253 | 2023-05-11 | Porsemosen, Egedal |
35 | Jimmy Skat Hansen | 253 | 2023-05-07 | Saftevandsbakken Skagen |
36 | Rune Sø Neergaard | 253 | ||
37 | Jan Speiermann | 251 | 2023-05-08 | |
38 | Jens Peter Bech | 250 | 2023-04-29 | Broløkke Strand (Kerteminde) |
39 | Leif Schack-Nielsen | 249 | 2023-05-04 | Kobæk Sø (Slagelse) |
40 | Anton Markvard | 249 | 2023-05-07 | Ubjerg Kog Vest |
41 | Emil Kristian Munkholm Asmussen | 248 | ||
42 | Louis Kristoffer Poulsen | 247 | 2023-05-04 | Hammeren |
43 | Stinne Aastrup | 247 | 2023-05-10 | Lodbjerg Fyr |
44 | Benjamin Bech | 247 | 2023-05-10 | Nordskov Enge (Enghave) (Kerteminde) |
45 | Leif Novrup | 246 | 2023-05-05 | Stubbergård sø |
46 | Jan Badura | 246 | 2023-05-07 | Kværkeby Fuglereservat (Ringsted) |
47 | Thomas Buus Nielsen | 246 | 2023-05-13 | Magisterkogen (Tønder) |
48 | Lisbeth Rødbro Jeppesen | 245 | 2023-04-30 | Blåkilde Plantage (Ringkøbing-Skjern) |
49 | Thor Vincent Hansen | 245 | 2023-05-05 | Pinseskoven, Kalvebod Fælled |
50 | Morten Christensen | 245 | 2023-05-11 | Uggerby Å (Bindslev - Uggerby) (Hjørring) |
51 | Erik Overgård | 245 | 2023-05-08 | Kolskov |
52 | Jørgen Ballegaard | 244 | 2023-05-09 | Næsset, Salten Langsø |
53 | Niels Bomholt Jensen | 244 | 2023-05-04 | Nørreballe Nor |
54 | Christian Rørdam | 242 | 2023-05-11 | Sjælsø vest |
55 | Jan Eriksen | 242 | 2023-05-03 | |
56 | Klaus Homøe | 241 | 2023-05-04 | Dollerup Bakker, Viborg |
57 | Stig Hartvig Nielsen | 241 | 2023-05-07 | Hovvig |
58 | Michael Mosebo Jensen | 240 | 2023-05-08 | Sønderå |
59 | Dan Blohm | 238 | 2023-05-13 | Uldum Kær (Hedensted) |
60 | Christian Hjorth | 237 | 2023-05-08 | Flyndersø |
61 | Orla Hugger Jakobsen | 236 | 2023-05-18 | Tornelund V. f. Haslev |
62 | Daniel Palm Eskildsen | 236 | 2023-05-15 | Audebo Plantage |
63 | Carsten Bohn Søndergaard | 233 | 2023-05-07 | Uldum Kær (Hedensted) |
64 | Niels Kristian Bech Jensen | 233 | 2023-05-07 | Vorup Enge / Vorup Engsø (Randers) |
65 | Kim Duus | 232 | 2023-05-08 | Utterslev Mose |
66 | Kristian Tikjøb Olsen | 231 | ||
67 | Flemming Thomasen | 230 | ||
68 | Anders Vadstrup Jensen | 229 | 2023-05-11 | Kogleaks |
69 | Christian Vemmelund Helligsø | 228 | 2023-05-11 | Årslev Engsø (Århus) |
70 | Tommy Kaae | 225 | 2023-05-08 | Uldum Kær (Hedensted) |
71 | Lasse Birch Højrup | 225 | 2023-05-04 | Barup sø |
72 | Ole Sørensen | 225 | 2023-05-16 | Hov/Spøttrup by/havn/strand (Odder) |
73 | David B. Collinge | 224 | 2023-05-13 | Stege Sukkerfabriks jordbassiner (Vordingborg) |
74 | Stefan Sturup | 224 | 2023-05-14 | Tårnby bydel (Tårnby) |
75 | Peter Thomasen | 224 | 2023-05-13 | Nordre Klapper, Kalvebod Fælled (København) |
76 | Elly Hansen | 224 | 2023-05-08 | Skagen |
77 | Anders Myrtue | 223 | 2023-05-06 | Kallesmærsk |
78 | Michael Eland Karlson | 223 | 2023-05-18 | |
79 | Adam Søderdahl | 223 | 2023-05-07 | Tranegilde mose |
80 | Henrik Pedersen | 221 | 2023-05-07 | Hjørring |
81 | Laurids Erik Andreassen | 221 | 2023-05-08 | Kvinthede marker (Ringkøbing-Skjern) |
82 | Åge Gejl Hansen | 221 | 2023-05-13 | |
83 | Søren Jepsen | 220 | ||
84 | Steen E. Jensen | 219 | 2023-05-10 | Bastemose |
85 | Poul Krag | 219 | 2023-05-05 | Mosestien - Langebro |
86 | Conny Jensen | 218 | 2023-05-10 | Nordstrand, Skagen |
87 | Casper Pedersen | 218 | 2023-05-06 | Grynderup Sø, sydenden (Skive) |
88 | Johan Frugaard Poll | 218 | 2023-05-07 | Gundsømagle Sø (Roskilde) |
89 | Gerner Majlandt | 216 | 2023-05-04 | Sønderlem vig |
90 | Bjørn Jakob Andersen | 216 | 2023-05-20 | Præstesø |
91 | Søren Tanderup | 215 | 2023-05-07 | Tranegilde Mose |
92 | Thomas Vikstrøm | 215 | 2023-05-07 | Sandet |
93 | Gert Juul Jeppesen | 215 | 2023-05-10 | Elkenøre |
94 | Martin Svinth Weenink | 214 | ||
95 | Maria Rasmussen | 212 | 2023-05-19 | Fanø, nordlige del (Fanø) |
96 | Jørgen Bjerregaard | 211 | 2023-05-13 | St. Ibjerg sø |
97 | Henrik Rähr Thomsen | 210 | 2023-05-10 | Ejsing |
98 | Valdemar Juul | 210 | ||
99 | Henrik Petersen | 209 | 2023-05-07 | Gundsømagle Sø |
100 | Tommy Kousgaard | 209 | 2023-05-06 | Jedsted Forland (Esbjerg) |
101 | Lars Gaarn | 208 | 2023-05-05 | Porsemosen (Høje Taastrup / Egedal) (Høje Taastrup) |
102 | Morten Dehn | 207 | 2023-05-14 | Korshage |
103 | Nina Riemer Johansson | 207 | 2023-05-05 | Porsemosen (Høje Taastrup / Egedal) (Høje Taastrup) |
104 | Christian Michael Villadsen | 206 | 2023-05-01 | Tilst (Århus) |
105 | Georg Hoffmann | 205 | 2023-05-07 | |
106 | Otto Nørgaard Sorgenfri | 205 | ||
107 | Asger Lykkegaard Møldrup | 205 | ||
108 | Jørgen Staarup Christensen | 203 | 2023-05-12 | Gjerrild Nordstrand Øst |
109 | Else Hjorth | 203 | 2023-05-11 | Nordstrand |
110 | Peter Staarup Christensen | 203 | 2023-05-03 | Porsemosen |
111 | Nancy Vaaben Møller | 203 | 2023-05-18 | Kloster |
112 | Jonathan Hemmer-Hansen | 202 | 2023-05-06 | Årslev Engsø |
113 | Lars Johansen | 200 | 2023-05-11 | Jonstrup (Furesø) |
114 | Louise Tanderup | 198 | 2023-05-07 | Tranegilde Mose |
115 | Bo Levesen | 198 | 2023-05-08 | Egeskov (Fredericia) |
116 | Lars Askholm | 198 | 2023-05-08 | Gl. Havdrup Mose (Solrød) |
117 | Bo Brauner | 197 | 2023-05-07 | Borreby mose |
118 | Esben Bjørn Salmonsen | 197 | 2023-05-14 | Klydesøen |
119 | Carit Johan Xerxes Walter | 193 | ||
120 | Michael Højgaard | 192 | 2023-05-10 | Skovlunde Naturpark (Ballerup) |
121 | Mikael Kristensen | 191 | 2023-05-08 | Skaanemosen |
122 | Jonatan Hauge Noldegaard | 190 | 2023-05-15 | Præstesø - vest for Søndersø (Furesø) |
123 | Hans Henrik Larsen | 189 | 2023-05-08 | Tved |
124 | Niels Jørgen Jensen | 187 | 2023-05-12 | Årø |
125 | Lauritz Xerxes Walter | 185 | ||
126 | Anders Odd Wulff Nielsen | 183 | 2023-05-04 | |
127 | Erik Skude | 183 | 2023-05-11 | lærkevænget |
128 | Helle Andersen | 181 | 2023-05-07 | Hegnede Møn |
129 | Paul Landsfeldt | 179 | 2023-05-06 | Råbjerg Mile |
130 | Finn Just Christensen | 179 | 2023-05-14 | Tontoft Nakke, Nordals (Sønderborg) |
131 | Simon Langvad Græsbøll Iversen | 177 | 2023-05-14 | Funder By (Silkeborg) |
132 | Ingelise Aarøe Petersen | 175 | 2023-05-20 | St. Magleby Lergrav(ene) (Dragør) |
133 | Geir Tveit | 175 | 2023-05-08 | Ramsømagle Sø (Brordrup Mose) (Roskilde) |
134 | Eskild Aae Petersen | 175 | ||
135 | Hanne Ingeborg Hartmann Albertsen | 174 | 2023-05-10 | Golfbanen |
136 | Ulrik Kjøller Skovenborg | 172 | 2023-05-17 | Årslev Engsø |
137 | Anders Birchvald Jensen | 171 | 2023-05-05 | Villahøj sø, Amager |
138 | Tue Jørgensen | 170 | 2023-05-07 | Dørup Skov (Skanderborg) |
139 | Tina Hansen | 169 | 2023-05-11 | Amager Fælled (København) |
140 | Erhardt Ecklon | 169 | 2023-05-10 | Nørreballe Nor (Langeland) |
141 | Jan Helbo Pedersen | 167 | 2023-05-06 | Røsnæs |
142 | Steen Vester Pedersen | 166 | 2023-05-01 | Agger Tange, område nord for molevej (Thisted) |
143 | Daniel Andersen | 166 | 2023-05-08 | |
144 | Jens Ekelund | 164 | 2023-05-29 | Korevlerne |
145 | Mads Herbøl | 162 | ||
146 | Carl Emil Riising Nielsen | 159 | 2023-05-28 | Gundsømagle Sø (Roskilde) |
147 | Johnny Krämer Christensen | 155 | 2023-05-26 | Førby Sø (Thisted) |
148 | Heidi Lund Bjerregaard | 154 | 2023-05-18 | Nordstranden, Skagen |
149 | Oliver Bøgh Jensen | 154 | 2023-05-15 | Porsmose ved Holmegårds Mose (Næstved) |
150 | Hans Ole Matthiesen | 153 | ||
151 | Bart Westgeest | 151 | 2023-05-08 | Fruering (Skanderborg) |
152 | Andreas Petersen | 149 | ||
153 | Susanne Naamann | 149 | 2023-05-13 | |
154 | Jan Ravnborg | 145 | ||
155 | Kurt M. Nielsen | 144 | 2023-05-18 | Vanløse |
156 | Thomas B. Olsen | 144 | 2023-05-13 | Rågeleje |
157 | Torben Kragh | 142 | 2023-05-10 | Vallensbæk Mose (Vallensbæk) |
158 | Kurt Prentow | 141 | 2023-05-07 | Egå Engsø |
159 | Mads Østergaard Brun | 141 | 2023-05-13 | Sønderjylland |
160 | Erik Palm Mogensen | 140 | 2023-06-07 | Utterslev Mose Del I (Vestmosen) (København) |
161 | Klaus Aagaard Schak Laursen | 139 | ||
162 | Sarah Kisbye | 138 | ||
163 | John Brandbyge | 137 | 2023-05-12 | Melby Overdrev (Halsnæs) |
164 | Poul Ulrich Riis | 131 | 2023-05-23 | Fyrkat 1 |
165 | Jakob Muff Grønne | 131 | 2023-05-13 | Snabe Igelsø (Silkeborg) |
166 | Henrik Krogh-Jensen | 131 | 2023-05-09 | Skjern Enge |
167 | Birgitte Birch Andreasen | 125 | 2023-05-11 | Maribo Sø |
168 | Claus Holkjær | 119 | 2023-05-09 | Sjælsø vest |
169 | Per Poulsen | 110 | 2023-05-22 | Utterslev Mose Del I (Vestmosen) (København) |
170 | Janus Rønn Lind Kobbersmed | 105 | 2023-05-27 | Kongeå, Frihedsbro-Foldingbro (Vejen) |
171 | Claus Rasmussen | 103 | 2023-05-18 | Damvej 10 |
172 | Peter Enemark | 92 | 2023-06-03 | Nivå |
173 | Ingrid Stegmann | 81 | 2023-05-18 | Nordstrand |
174 | Roy Magnussen | 74 | 2023-06-17 | Egå Engsø (Århus) |
175 | Jimmy Blumenau Pedersen | 74 | Gudenåen v. Mossø |