Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
Nedenstående personer har krydset arten på deres artsliste.
# | Navn | #X | Dato | Lokation |
---|---|---|---|---|
1 | Jan Svejgaard Jensen | 324 | ||
2 | Peter Leth Olsen | 297 | 2023-02-18 | Kærshovedgård (Ikast-Brande) |
3 | Jan Kiel | 293 | 2023-02-16 | Skamstrup (Varde) |
4 | Stig Kjærgaard Rasmussen | 284 | 2023-04-09 | Tisvilde Hegn (Gribskov) |
5 | Lars Paaby | 283 | 2023-02-01 | Torveparken, Mørkhøj |
6 | Joakim Matthiesen | 280 | 2023-03-04 | Holløse Bredning (Gribskov) |
7 | Eric Schaumburg | 279 | 2023-03-17 | Terrassen |
8 | Nicolai Jon Jeppesen | 278 | 2023-01-11 | Skanderborg |
9 | Svend Erik Petersen | 276 | 2023-02-10 | Vostrup |
10 | Jesper Johannes Madsen | 272 | 2023-03-04 | Holløse Bredning (Gribskov) |
11 | Alex Sand Frich | 271 | 2023-02-19 | Borris Hede (Ringkøbing-Skjern) |
12 | Ole Kjuel Nielsen | 270 | 2023-03-09 | Draved Skov (Tønder) |
13 | Lis Kastrup | 270 | 2023-03-28 | Vigsø |
14 | Jens Jørgen Andersen | 269 | 2023-02-06 | Vang |
15 | Anders Espenhain Sørensen | 268 | ||
16 | Jens Ballegaard | 267 | 2023-01-01 | Stadiløvej |
17 | Mogens Neergaard | 267 | ||
18 | Ib Jensen | 266 | 2023-03-18 | Nordhavnstippen/Stubben (København) |
19 | Ole Kristjansen | 266 | 2023-01-04 | Kølsen |
20 | Jørn Vinther Sørensen | 265 | 2023-01-06 | Neder Jerstal |
21 | Hjalte Benjamin Johansen | 264 | 2023-04-04 | Hellebæk |
22 | Jens Muff Hansen | 264 | 2023-02-23 | Emborg Vestermark Skov (Skanderborg) |
23 | Mads Bjarke Salling | 263 | 2023-04-16 | Hostrup, Tønder (Tønder) |
24 | Thyge Enevoldsen | 261 | 2023-02-19 | Østerby, Øland (Jammerbugt) |
25 | Jonna Andreassen | 260 | 2023-03-12 | Draved skov |
26 | Oliver Christian Gram | 260 | ||
27 | Flemming Rosenvind Rieck | 259 | 2023-03-04 | Draved Skov (Tønder) |
28 | Jens Lind | 258 | 2023-03-16 | Gilbjerg |
29 | Andreas Winding | 258 | 2023-02-13 | Nimdrup (Horsens) |
30 | Lars Jensen Kruse | 258 | 2023-03-18 | Hellebæk Avlsgård (Helsingør) |
31 | Michael Christian Linde | 257 | 2023-03-04 | Hjerpsted (Tønder) |
32 | Arne Ruohonen | 256 | 2023-03-11 | Tisvilde Hegn |
33 | Philip Elbek | 255 | ||
34 | Leif Frederiksen | 253 | 2023-10-16 | Jedsted mark |
35 | Jimmy Skat Hansen | 253 | 2023-01-01 | Bøtø |
36 | Rune Sø Neergaard | 253 | ||
37 | Jan Speiermann | 251 | 2023-01-21 | Vestre Kirkegård |
38 | Jens Peter Bech | 250 | 2023-03-26 | Horseklint (Kerteminde) |
39 | Leif Schack-Nielsen | 249 | 2023-02-24 | Bådsbøl-Ballum (Tønder) |
40 | Anton Markvard | 249 | ||
41 | Emil Kristian Munkholm Asmussen | 248 | ||
42 | Louis Kristoffer Poulsen | 247 | 2023-01-25 | Bornholm, Ø |
43 | Stinne Aastrup | 247 | 2023-03-21 | Hjøllund |
44 | Benjamin Bech | 247 | 2023-03-26 | Horseklint (Kerteminde) |
45 | Leif Novrup | 246 | 2023-02-14 | Stubberkloster Plantage |
46 | Jan Badura | 246 | 2023-03-18 | Bommerlund Plantage (Aabenraa) |
47 | Thomas Buus Nielsen | 246 | 2023-03-18 | Stoholm (Viborg) |
48 | Lisbeth Rødbro Jeppesen | 245 | 2023-03-05 | Vejrum (Viborg) |
49 | Thor Vincent Hansen | 245 | 2023-01-21 | Skærsø plantage, Ebeltoft |
50 | Morten Christensen | 245 | 2023-02-11 | Gøggård (Hjørring) |
51 | Erik Overgård | 245 | 2023-03-03 | Gludsted Plantage |
52 | Jørgen Ballegaard | 244 | 2023-03-03 | Gludsted Plantage |
53 | Niels Bomholt Jensen | 244 | 2023-01-08 | Ballum |
54 | Christian Rørdam | 242 | 2023-04-11 | Holløse Bredning |
55 | Jan Eriksen | 242 | 2023-03-16 | |
56 | Klaus Homøe | 241 | 2023-01-11 | Mosede Fort, Greve |
57 | Stig Hartvig Nielsen | 241 | 2023-01-03 | Str. Lyngby |
58 | Michael Mosebo Jensen | 240 | 2023-03-18 | Røjle Bygade 102, Røjle |
59 | Dan Blohm | 238 | 2023-01-28 | Uldrup Bakker (Odder) |
60 | Christian Hjorth | 237 | 2023-03-09 | Geddal |
61 | Orla Hugger Jakobsen | 236 | 2023-03-04 | Tamosen S. f. Sorø |
62 | Daniel Palm Eskildsen | 236 | 2023-03-11 | Hoven Odde |
63 | Carsten Bohn Søndergaard | 233 | 2023-03-25 | Vissingkloster (Horsens) |
64 | Niels Kristian Bech Jensen | 233 | 2023-04-03 | Moesgård Strand (Århus) |
65 | Kim Duus | 232 | 2023-03-18 | Kirkemosen |
66 | Kristian Tikjøb Olsen | 231 | ||
67 | Flemming Thomasen | 230 | ||
68 | Anders Vadstrup Jensen | 229 | 2023-01-21 | Bølling Sø |
69 | Christian Vemmelund Helligsø | 228 | 2023-03-18 | Moesgård Strand (Århus) |
70 | Tommy Kaae | 225 | 2023-02-27 | Bøgballe (Hedensted) |
71 | Lasse Birch Højrup | 225 | 2023-05-18 | Skiveren |
72 | Ole Sørensen | 225 | 2023-03-02 | Hov/Spøttrup by/havn/strand (Odder) |
73 | David B. Collinge | 224 | 2023-04-09 | Gludsted Plantage (Ikast-Brande) |
74 | Stefan Sturup | 224 | 2023-04-22 | Rebild Bakker N (Rebild) |
75 | Peter Thomasen | 224 | 2023-04-02 | Gludsted Plantage (Ikast-Brande) |
76 | Elly Hansen | 224 | 2023-01-21 | Irup |
77 | Anders Myrtue | 223 | 2023-03-05 | Grønningen |
78 | Michael Eland Karlson | 223 | 2023-04-15 | Draved Skov |
79 | Adam Søderdahl | 223 | 2023-02-18 | |
80 | Henrik Pedersen | 221 | 2023-01-21 | tversted |
81 | Laurids Erik Andreassen | 221 | 2023-04-09 | Borris Hede (Ringkøbing-Skjern) |
82 | Åge Gejl Hansen | 221 | 2023-01-21 | |
83 | Søren Jepsen | 220 | ||
84 | Steen E. Jensen | 219 | 2023-01-06 | Lundsgårde og Ellehus |
85 | Poul Krag | 219 | 2023-02-19 | Helle Sø |
86 | Conny Jensen | 218 | 2023-04-05 | Tornby, Hirtshals |
87 | Casper Pedersen | 218 | 2023-03-17 | Sønder Lem Vig (Skive) |
88 | Johan Frugaard Poll | 218 | 2023-03-04 | Holløse Bredning (Gribskov) |
89 | Gerner Majlandt | 216 | 2023-01-01 | Sønderlem vig |
90 | Bjørn Jakob Andersen | 216 | 2023-08-06 | Ganløse Ore |
91 | Søren Tanderup | 215 | 2023-10-22 | Føvling |
92 | Thomas Vikstrøm | 215 | 2023-03-18 | Tisvilde Hegn |
93 | Gert Juul Jeppesen | 215 | 2023-10-01 | Gedser Odde |
94 | Martin Svinth Weenink | 214 | 2023-02-11 | Lønborg Hede (Ringkøbing-Skjern) |
95 | Maria Rasmussen | 212 | 2023-10-22 | Østerø Sø (Knudshoved) (Nyborg) |
96 | Jørgen Bjerregaard | 211 | 2023-02-22 | Hindsgavl |
97 | Henrik Rähr Thomsen | 210 | 2023-03-10 | Geddal Enge |
98 | Valdemar Juul | 210 | ||
99 | Tommy Kousgaard | 209 | 2023-03-06 | Anderup Skov (Kolding) |
100 | Lars Gaarn | 208 | 2023-04-05 | Klelund Dyrehave Syd (Vejen) |
101 | Morten Dehn | 207 | 2023-04-16 | Melby Overdrev |
102 | Nina Riemer Johansson | 207 | 2023-05-14 | Strødamområdet og Strødam Engsø (Hillerød) |
103 | Christian Michael Villadsen | 206 | 2023-02-11 | Lønborg Hede (Ringkøbing-Skjern) |
104 | Georg Hoffmann | 205 | 2023-03-18 | |
105 | Otto Nørgaard Sorgenfri | 205 | ||
106 | Asger Lykkegaard Møldrup | 205 | ||
107 | Jørgen Staarup Christensen | 203 | 2023-02-18 | Gjerrild Nordstrand Øst |
108 | Else Hjorth | 203 | 2023-03-19 | Klosterheden |
109 | Peter Staarup Christensen | 203 | 2023-02-28 | Vestskoven |
110 | Nancy Vaaben Møller | 203 | 2023-03-14 | Ibsensvej, Rindum |
111 | Louise Tanderup | 198 | 2023-10-22 | Føvling |
112 | Bo Levesen | 198 | 2023-02-16 | Tørskind (Vejle) |
113 | Lars Askholm | 198 | 2023-05-27 | Kongeå, Villebøl-Gredstedbro (Esbjerg) |
114 | Bo Brauner | 197 | 2023-03-17 | Gludsted plantage |
115 | Esben Bjørn Salmonsen | 197 | 2023-04-01 | Himmelbjerget |
116 | Carit Johan Xerxes Walter | 193 | ||
117 | Michael Højgaard | 192 | 2023-04-06 | Ovstrup Hede (Herning) |
118 | Mikael Kristensen | 191 | 2023-04-01 | Hostrup, Tønder |
119 | Jonatan Hauge Noldegaard | 190 | 2023-04-03 | Stemmild, Nolde og Nolde Mark (Aabenraa) |
120 | Hans Henrik Larsen | 189 | 2023-02-27 | Tved |
121 | Niels Jørgen Jensen | 187 | 2023-02-18 | Kongens mose |
122 | Lauritz Xerxes Walter | 185 | ||
123 | Anders Odd Wulff Nielsen | 183 | 2023-02-25 | |
124 | Helle Andersen | 181 | 2023-11-25 | Hesede skov |
125 | Paul Landsfeldt | 179 | 2023-05-05 | Tversted |
126 | Finn Just Christensen | 179 | 2023-01-03 | Stokkerhoved (Haderslev) |
127 | Simon Langvad Græsbøll Iversen | 177 | 2023-01-01 | Silkeborg Nordskov (Silkeborg) |
128 | Ingelise Aarøe Petersen | 175 | ||
129 | Eskild Aae Petersen | 175 | ||
130 | Hanne Ingeborg Hartmann Albertsen | 174 | 2023-03-05 | Klosterheden |
131 | Ulrik Kjøller Skovenborg | 172 | 2023-02-11 | Lønborg Enge |
132 | Tue Jørgensen | 170 | 2023-04-03 | Sødringholm Strand (Randers) |
133 | Erhardt Ecklon | 169 | 2023-04-04 | Egetofte/Løvfrødammene (Sønderborg) |
134 | Jan Helbo Pedersen | 167 | 2023-03-08 | Ganløse Ore |
135 | Steen Vester Pedersen | 166 | 2023-04-11 | Svankær (Thisted) |
136 | Jens Ekelund | 164 | 2023-06-04 | Jyderup Skov v. Vig |
137 | Mads Herbøl | 162 | ||
138 | Carl Emil Riising Nielsen | 159 | 2023-04-18 | Nordstrand, Skagen (Frederikshavn) |
139 | Bo Thyge Johansen | 158 | 2023-03-17 | Gilbjerg Hoved (Gribskov) |
140 | Johnny Krämer Christensen | 155 | 2023-05-26 | Førby Sø (Thisted) |
141 | Hans Ole Matthiesen | 153 | ||
142 | Bart Westgeest | 151 | 2023-01-11 | Hylke Grusgrav(Golfbanen) (Skanderborg) |
143 | Andreas Petersen | 149 | ||
144 | Jan Ravnborg | 145 | ||
145 | Mathias Blicher Bjerregård | 144 | 2023-04-06 | Gilbjerg Hoved |
146 | Kurt M. Nielsen | 144 | 2023-03-04 | Vanløse |
147 | Thomas B. Olsen | 144 | 2023-04-15 | Gribskov |
148 | Kurt Prentow | 141 | 2023-04-09 | Sdr. Vissing |
149 | Mads Østergaard Brun | 141 | 2023-06-28 | Tidselkroggaard |
150 | Sarah Kisbye | 138 | ||
151 | John Brandbyge | 137 | 2023-04-10 | Bølling Sø og områder omkr. søen (Silkeborg) |
152 | Poul Ulrich Riis | 131 | 2023-10-10 | Kraptårnet 1 |
153 | Jakob Muff Grønne | 131 | 2023-02-27 | Ovstrup Hede (Herning) |
154 | Henrik Krogh-Jensen | 131 | 2023-04-03 | Porsmose |
155 | Gustav Nyberg | 122 | ||
156 | Claus Rasmussen | 103 | 2023-04-10 | Damvej 10 |
157 | Ingrid Stegmann | 81 | 2023-05-18 | Tranevej, Skagen |
158 | Anders Østerby | 77 | 2023-01-07 | Liver Å ved Åstrup |
159 | Liva Gerd Bonnesen | 71 | 2023-04-01 | Stråsø Plantage syd (udenfor NNP) (Holstebro) |