Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
Nedenstående personer har krydset arten på deres artsliste.
# | Navn | #X | Dato | Lokation |
---|---|---|---|---|
1 | Jan Svejgaard Jensen | 324 | ||
2 | Peter Leth Olsen | 297 | 2023-01-03 | Vestas-stien v. Ringkøbing Havn (Ringkøbing-Skjern) |
3 | Jan Kiel | 293 | 2023-01-01 | Skælskør Nor (Slagelse) |
4 | Stig Kjærgaard Rasmussen | 284 | 2023-01-01 | Utterslev Mose, Del I, II og III (København) |
5 | Lars Paaby | 283 | 2023-01-05 | Utterslev Mose |
6 | Joakim Matthiesen | 280 | 2023-01-03 | Strids Mølle |
7 | Eric Schaumburg | 279 | ||
8 | Nicolai Jon Jeppesen | 278 | 2023-01-09 | Egå engsø |
9 | Svend Erik Petersen | 276 | 2023-01-01 | Ringkøbing Havn |
10 | Jesper Johannes Madsen | 272 | 2023-01-07 | Kalveboderne og Kalvebodløbet (Tårnby) |
11 | Alex Sand Frich | 271 | 2023-01-01 | Kongens Kær (Vejle) |
12 | Ole Kjuel Nielsen | 270 | 2023-01-01 | Tivolisøen |
13 | Lis Kastrup | 270 | 2023-01-14 | Ølsemagle Revle |
14 | Jens Jørgen Andersen | 269 | 2023-01-02 | Lønnerup |
15 | Anders Espenhain Sørensen | 268 | ||
16 | Jens Ballegaard | 267 | 2023-01-01 | Vestas-stien |
17 | Mogens Neergaard | 267 | ||
18 | Ib Jensen | 266 | 2023-01-21 | Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
19 | Ole Kristjansen | 266 | 2023-01-02 | Viborg |
20 | Jørn Vinther Sørensen | 265 | 2023-01-03 | Haderslev Dam |
21 | Hjalte Benjamin Johansen | 264 | 2023-01-14 | Ulvshale Strand |
22 | Jens Muff Hansen | 264 | 2023-01-03 | Klosterkær (Horsens) |
23 | Mads Bjarke Salling | 263 | 2023-01-03 | Tissø, Enge i syd (Kalundborg) |
24 | Thyge Enevoldsen | 261 | 2023-01-03 | Denderup Sø (Faxe) |
25 | Jonna Andreassen | 260 | 2023-01-22 | Ulvedybet |
26 | Oliver Christian Gram | 260 | ||
27 | Flemming Rosenvind Rieck | 259 | 2023-01-06 | Kongskilde Mølle og Møllesø (Sorø) |
28 | Jens Lind | 258 | 2023-01-21 | Asserbo Strand |
29 | Andreas Winding | 258 | 2023-01-01 | Karlsø øst f. Bryrup Langsø (Silkeborg) |
30 | Lars Jensen Kruse | 258 | 2023-01-08 | Asserbo Strand (Melby Strand) (Halsnæs) |
31 | Michael Christian Linde | 257 | 2023-01-01 | Utterslev Mose Del II (Midtmosen) (København) |
32 | Arne Ruohonen | 256 | 2023-01-09 | Hejrede Sø |
33 | Philip Elbek | 255 | 2023-10-19 | Faxe Bugt mellem Roneklint og Fedhage (Vordingborg) |
34 | Leif Frederiksen | 253 | 2023-01-01 | Arresø nord |
35 | Jimmy Skat Hansen | 253 | 2023-01-01 | Gedser odde |
36 | Rune Sø Neergaard | 253 | ||
37 | Jan Speiermann | 251 | 2023-01-01 | |
38 | Jens Peter Bech | 250 | 2023-04-05 | Gentofte Sø & Brobæk Mose (Insulinmosen) (Gentofte) |
39 | Leif Schack-Nielsen | 249 | 2023-01-01 | Utterslev Mose Del III (Østmosen) (København) |
40 | Anton Markvard | 249 | ||
41 | Emil Kristian Munkholm Asmussen | 248 | ||
42 | Louis Kristoffer Poulsen | 247 | 2023-01-01 | Filsø |
43 | Stinne Aastrup | 247 | 2023-01-03 | Vedsø |
44 | Benjamin Bech | 247 | 2023-04-05 | Gentofte Sø & Brobæk Mose (Insulinmosen) (Gentofte) |
45 | Leif Novrup | 246 | 2023-01-01 | Stubbergård sø |
46 | Jan Badura | 246 | 2023-01-01 | Tivoli-Søen (Haraldsted sø V) (Ringsted) |
47 | Thomas Buus Nielsen | 246 | 2023-01-03 | Hjarbæk Fjord ved Kvols Vig (Viborg) |
48 | Lisbeth Rødbro Jeppesen | 245 | 2023-01-14 | Nors Sø (Thisted) |
49 | Thor Vincent Hansen | 245 | 2023-01-07 | Klydesøområdet |
50 | Morten Christensen | 245 | 2023-01-22 | Ulvedybet ved Gjølvej (Jammerbugt) |
51 | Erik Overgård | 245 | 2023-02-02 | Årslev Engsø |
52 | Jørgen Ballegaard | 244 | 2023-01-01 | Bryrup |
53 | Niels Bomholt Jensen | 244 | 2023-01-01 | Klosterkær |
54 | Christian Rørdam | 242 | 2023-01-04 | Arresø syd |
55 | Jan Eriksen | 242 | 2023-01-01 | |
56 | Klaus Homøe | 241 | 2023-01-03 | Denderup Sø, Faxe |
57 | Stig Hartvig Nielsen | 241 | 2023-01-09 | Sølager |
58 | Michael Mosebo Jensen | 240 | 2023-01-22 | |
59 | Dan Blohm | 238 | 2023-01-07 | Lerdrup Bugt (Odder) |
60 | Christian Hjorth | 237 | 2023-01-03 | Stubbergård sø |
61 | Orla Hugger Jakobsen | 236 | 2023-01-01 | Gedser Odde |
62 | Daniel Palm Eskildsen | 236 | 2023-01-07 | |
63 | Carsten Bohn Søndergaard | 233 | 2023-01-01 | Egå Engsø (Århus) |
64 | Niels Kristian Bech Jensen | 233 | 2023-01-03 | Hornbæk Enge, v. Gudenåen (Randers) |
65 | Kim Duus | 232 | 2023-01-02 | Utterslev Mose |
66 | Kristian Tikjøb Olsen | 231 | ||
67 | Flemming Thomasen | 230 | ||
68 | Anders Vadstrup Jensen | 229 | 2023-01-02 | Østerild Fjord |
69 | Christian Vemmelund Helligsø | 228 | 2023-03-08 | Årslev Engsø (Århus) |
70 | Tommy Kaae | 225 | 2023-01-01 | Stubbe Sø (Syddjurs) (Syddjurs) |
71 | Lasse Birch Højrup | 225 | 2023-01-05 | Nykøbing F. |
72 | Ole Sørensen | 225 | 2023-01-24 | Egå Engsø (Århus) |
73 | David B. Collinge | 224 | 2023-01-01 | Hårbølle Hestehave (Vordingborg) |
74 | Stefan Sturup | 224 | 2023-01-29 | Solbjerg Enge & Solbjerg Engsø (Gribskov) |
75 | Peter Thomasen | 224 | 2023-01-17 | Store Kattinge Sø (Roskilde) |
76 | Elly Hansen | 224 | 2023-01-14 | Roddenbjerg sø |
77 | Anders Myrtue | 223 | 2023-01-23 | Dørholmbugten |
78 | Michael Eland Karlson | 223 | 2023-01-20 | Nørrestrand |
79 | Adam Søderdahl | 223 | 2023-01-15 | Enø |
80 | Henrik Pedersen | 221 | 2023-01-24 | Råbjerg sø |
81 | Laurids Erik Andreassen | 221 | 2023-01-14 | Skaven Strand sommerhusområde (Ringkøbing-Skjern) |
82 | Åge Gejl Hansen | 221 | 2023-01-07 | |
83 | Søren Jepsen | 220 | ||
84 | Steen E. Jensen | 219 | 2023-01-01 | Karrebæk Fjord |
85 | Poul Krag | 219 | 2023-01-07 | Stubbergård Sø |
86 | Conny Jensen | 218 | 2023-03-25 | Ulvedybet |
87 | Casper Pedersen | 218 | 2023-01-22 | Sønder Lem Vig (Skive) |
88 | Johan Frugaard Poll | 218 | 2023-01-06 | Værnengene (Ringkøbing-Skjern) |
89 | Gerner Majlandt | 216 | 2023-01-01 | Spøttrup Sø (Skive) |
90 | Bjørn Jakob Andersen | 216 | 2023-01-03 | Frederikssund |
91 | Søren Tanderup | 215 | 2023-02-06 | Søndersø, Værløse |
92 | Thomas Vikstrøm | 215 | 2023-01-13 | Gentofte Sø |
93 | Gert Juul Jeppesen | 215 | 2023-01-01 | Gedser Odde |
94 | Martin Svinth Weenink | 214 | 2023-01-01 | Kalveboderne og Kalvebodløbet (Tårnby) |
95 | Maria Rasmussen | 212 | ||
96 | Jørgen Bjerregaard | 211 | 2023-01-19 | Gyldensteen strand |
97 | Henrik Rähr Thomsen | 210 | 2023-01-07 | Geddal Enge |
98 | Valdemar Juul | 210 | ||
99 | Henrik Petersen | 209 | 2023-01-01 | Søndersø |
100 | Tommy Kousgaard | 209 | 2023-01-28 | Hindemade (Haderslev) |
101 | Lars Gaarn | 208 | 2023-02-18 | Furesøen inkl. Kalvene (Furesø) |
102 | Morten Dehn | 207 | 2023-01-03 | Gentofte Sø |
103 | Nina Riemer Johansson | 207 | 2023-02-18 | Furesøen eksl. Kalvene (Rudersdal) |
104 | Christian Michael Villadsen | 206 | 2023-01-05 | Årslev Engsø (Århus) |
105 | Georg Hoffmann | 205 | 2023-01-07 | Sjælsø V |
106 | Otto Nørgaard Sorgenfri | 205 | ||
107 | Asger Lykkegaard Møldrup | 205 | ||
108 | Jørgen Staarup Christensen | 203 | 2023-01-21 | Gjerrild Nordstrand Øst |
109 | Else Hjorth | 203 | 2023-01-03 | Stubbergård sø |
110 | Peter Staarup Christensen | 203 | 2023-01-08 | Vestskoven |
111 | Nancy Vaaben Møller | 203 | Vedersø | |
112 | Jonathan Hemmer-Hansen | 202 | 2023-04-03 | Hejlsminde |
113 | Lars Johansen | 200 | 2023-01-01 | Søndersø (Furesø kommune) (Furesø) |
114 | Louise Tanderup | 198 | 2023-02-25 | Skarresø |
115 | Bo Levesen | 198 | 2023-01-29 | Damende (Haderslev) |
116 | Lars Askholm | 198 | 2023-02-26 | Højerup, Stevns (Stevns) |
117 | Bo Brauner | 197 | 2023-01-01 | Studentersøen, Slagelse |
118 | Esben Bjørn Salmonsen | 197 | 2023-01-03 | Frederikssund |
119 | Carit Johan Xerxes Walter | 193 | ||
120 | Michael Højgaard | 192 | 2023-01-03 | Gødstrup Sø (Herning) |
121 | Mikael Kristensen | 191 | 2023-01-02 | Bjerghammer |
122 | Jonatan Hauge Noldegaard | 190 | 2023-04-15 | Gilbjerg Hoved (Gribskov) |
123 | Hans Henrik Larsen | 189 | 2023-01-14 | Skibsted fjord |
124 | Niels Jørgen Jensen | 187 | 2023-01-05 | Haderslev yderdam |
125 | Lauritz Xerxes Walter | 185 | ||
126 | Anders Odd Wulff Nielsen | 183 | 2023-02-18 | |
127 | Erik Skude | 183 | 2023-01-03 | fr.sund |
128 | Helle Andersen | 181 | 2023-01-03 | Glumsø sø |
129 | Paul Landsfeldt | 179 | 2023-01-08 | Kongens Kær |
130 | Finn Just Christensen | 179 | 2023-01-01 | Højer Vade (Tønder) |
131 | Simon Langvad Græsbøll Iversen | 177 | 2023-01-01 | Silkeborg Langsø vest bassin (Silkeborg) |
132 | Ingelise Aarøe Petersen | 175 | ||
133 | Geir Tveit | 175 | 2023-01-14 | Munkholm (Holbæk) |
134 | Eskild Aae Petersen | 175 | ||
135 | Hanne Ingeborg Hartmann Albertsen | 174 | 2023-01-10 | Nissum Fjord |
136 | Ulrik Kjøller Skovenborg | 172 | 2023-02-11 | Værnengene |
137 | Anders Birchvald Jensen | 171 | 2023-01-03 | Bløden |
138 | Tue Jørgensen | 170 | 2023-01-20 | Mossø vestende (Skanderborg) |
139 | Tina Hansen | 169 | 2023-01-01 | Utterslev Mose Del III (Østmosen) (København) |
140 | Erhardt Ecklon | 169 | 2023-01-01 | Svendborgsund (Lehnskov-Bro) (Svendborg) |
141 | Jan Helbo Pedersen | 167 | 2023-01-06 | Utterslev mose |
142 | Steen Vester Pedersen | 166 | 2023-01-05 | Ræhr, grusgrav sydvest for (Thisted) |
143 | Daniel Andersen | 166 | 2023-01-05 | |
144 | Jens Ekelund | 164 | 2023-01-14 | Arresø kanal |
145 | Mads Herbøl | 162 | ||
146 | Carl Emil Riising Nielsen | 159 | 2023-01-10 | Bork Havn (Ringkøbing-Skjern) |
147 | Bo Thyge Johansen | 158 | 2023-01-01 | Slotssøen og Indelukket (Hillerød) |
148 | Johnny Krämer Christensen | 155 | 2023-03-12 | Thorsminde Havn (Holstebro) |
149 | Heidi Lund Bjerregaard | 154 | 2023-02-27 | Kongens Kær |
150 | Oliver Bøgh Jensen | 154 | 2023-01-21 | Gedser Færgehavn (Guldborgsund) |
151 | Hans Ole Matthiesen | 153 | ||
152 | Bart Westgeest | 151 | 2023-01-11 | Fruering (Skanderborg) |
153 | Andreas Petersen | 149 | ||
154 | Jan Ravnborg | 145 | ||
155 | Kurt M. Nielsen | 144 | 2023-02-02 | Vanløse |
156 | Thomas B. Olsen | 144 | 2023-01-22 | Gilleleje Havn |
157 | Torben Kragh | 142 | 2023-01-23 | Gl. Havdrup Mose |
158 | Kurt Prentow | 141 | 2023-01-03 | Egå Engsø |
159 | Mads Østergaard Brun | 141 | 2023-01-04 | Sydhavnstippen |
160 | Erik Palm Mogensen | 140 | 2023-01-10 | Brønshøj (København) |
161 | Sarah Kisbye | 138 | ||
162 | John Brandbyge | 137 | 2023-01-07 | Mossø vestende (Skanderborg) |
163 | Poul Ulrich Riis | 131 | 2023-02-03 | Doverodde |
164 | Jakob Muff Grønne | 131 | 2023-01-26 | Kattinge Vig (Roskilde) |
165 | Henrik Krogh-Jensen | 131 | 2023-01-07 | Filsø |
166 | Birgitte Birch Andreasen | 125 | 2023-01-07 | Maribo Sø |
167 | Gustav Nyberg | 122 | ||
168 | Claus Holkjær | 119 | 2023-01-17 | Favrholm voldgrav |
169 | Jannik Hansen | 115 | ||
170 | Nina Yasmin Ali | 111 | 2023-01-08 | |
171 | Janus Rønn Lind Kobbersmed | 105 | 2023-01-14 | Kolding Inderfjord (Kolding) |
172 | Henrik Dahl | 104 | 2023-01-01 | Præstø |
173 | Erik Enevoldsen | 99 | 2023-01-01 | Sandene |
174 | Anders Østerby | 77 | 2023-01-07 | Liver Å ved Åstrup |
175 | Andreas Holkjær | 71 | 2023-03-11 | Esrum Sø |
176 | Søren Thomsen | 70 | ||
177 | Christian Scharff Grandorf | 68 | 2023-02-02 | |
178 | Kjeld Bjarne Nielsen | 26 | 2023-02-09 | solbjerg engsø |