Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
Nedenstående personer har krydset arten på deres artsliste.
# | Navn | #X | Dato | Lokation |
---|---|---|---|---|
1 | Jan Svejgaard Jensen | 324 | ||
2 | Peter Leth Olsen | 297 | 2023-01-03 | Hestholm Nord (Ringkøbing-Skjern) |
3 | Jan Kiel | 293 | 2023-01-01 | Skælskør Havn (Slagelse) |
4 | Stig Kjærgaard Rasmussen | 284 | 2023-01-01 | Utterslev Mose, Del I, II og III (København) |
5 | Lars Paaby | 283 | 2023-01-05 | Utterslev Mose |
6 | Joakim Matthiesen | 280 | 2023-01-03 | Arnakke (Holbæk) |
7 | Eric Schaumburg | 279 | ||
8 | Nicolai Jon Jeppesen | 278 | 2023-02-08 | Egå engsø |
9 | Svend Erik Petersen | 276 | 2023-01-06 | Svingel Engsø |
10 | Jesper Johannes Madsen | 272 | 2023-01-01 | Tempelkrogsøen (Holbæk) |
11 | Alex Sand Frich | 271 | 2023-01-22 | Nørrestrand (Horsens) |
12 | Ole Kjuel Nielsen | 270 | 2023-01-02 | Nørballe Nor |
13 | Lis Kastrup | 270 | 2023-01-03 | Tempelkrog |
14 | Jens Jørgen Andersen | 269 | 2023-01-12 | Vandet sø |
15 | Anders Espenhain Sørensen | 268 | ||
16 | Jens Ballegaard | 267 | 2023-01-06 | Svingel Engsø |
17 | Mogens Neergaard | 267 | ||
18 | Ib Jensen | 266 | 2023-01-21 | Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
19 | Ole Kristjansen | 266 | 2023-01-01 | Vejlerne |
20 | Jørn Vinther Sørensen | 265 | 2023-01-02 | Rudbøl sø |
21 | Hjalte Benjamin Johansen | 264 | 2023-01-03 | Store Kattinge Sø |
22 | Jens Muff Hansen | 264 | 2023-01-02 | Hestholm Nord (Ringkøbing-Skjern) |
23 | Mads Bjarke Salling | 263 | 2023-01-10 | Hovvig, Odsherred (Odsherred) |
24 | Thyge Enevoldsen | 261 | 2023-01-02 | Tempelkrogsøen (Holbæk) |
25 | Jonna Andreassen | 260 | 2023-02-26 | Lille Vildmose |
26 | Oliver Christian Gram | 260 | ||
27 | Flemming Rosenvind Rieck | 259 | 2023-01-05 | Tempelkrogsøen (Holbæk) |
28 | Jens Lind | 258 | 2023-01-01 | Tempelkrogen |
29 | Andreas Winding | 258 | 2023-02-03 | Hestholm Nord (Ringkøbing-Skjern) |
30 | Lars Jensen Kruse | 258 | 2023-01-01 | Kehlers Teglværk (Slagelse) |
31 | Michael Christian Linde | 257 | 2023-01-01 | Utterslev Mose Del III (Østmosen) (København) |
32 | Arne Ruohonen | 256 | 2023-01-03 | Arnakke |
33 | Philip Elbek | 255 | 2023-10-10 | Møllekrog & Stenholts Mølle (Hillerød) |
34 | Leif Frederiksen | 253 | 2023-01-03 | Tempelkrogsøen, Holbæk |
35 | Jimmy Skat Hansen | 253 | 2023-01-01 | Hejrede sø |
36 | Rune Sø Neergaard | 253 | ||
37 | Jan Speiermann | 251 | ||
38 | Jens Peter Bech | 250 | 2023-01-01 | Horsekær (Slagelse) |
39 | Leif Schack-Nielsen | 249 | 2023-01-02 | Stege Sukkerfabriks jordbassiner (Vordingborg) |
40 | Anton Markvard | 249 | ||
41 | Emil Kristian Munkholm Asmussen | 248 | ||
42 | Louis Kristoffer Poulsen | 247 | 2023-01-01 | Filsø |
43 | Stinne Aastrup | 247 | 2023-01-03 | Loldrup Sø |
44 | Benjamin Bech | 247 | 2023-01-01 | Horsekær (Slagelse) |
45 | Leif Novrup | 246 | 2023-01-14 | Flyndersø |
46 | Jan Badura | 246 | 2023-01-01 | Tempelkrogsøen (Holbæk) |
47 | Thomas Buus Nielsen | 246 | 2023-01-03 | Jordbro Engsø (Skive) |
48 | Lisbeth Rødbro Jeppesen | 245 | 2023-02-18 | Rettrup Kær (Skive) |
49 | Thor Vincent Hansen | 245 | 2023-01-01 | |
50 | Morten Christensen | 245 | 2023-10-28 | Han Vejle (Thisted) |
51 | Erik Overgård | 245 | 2023-02-26 | Stubbe Sø |
52 | Jørgen Ballegaard | 244 | 2023-02-12 | Skjernenge |
53 | Niels Bomholt Jensen | 244 | 2023-01-12 | Bøjden Nor |
54 | Christian Rørdam | 242 | 2023-01-06 | Sjælsø |
55 | Jan Eriksen | 242 | 2023-01-01 | |
56 | Klaus Homøe | 241 | 2023-01-03 | Nielstrup Sø, Faxe |
57 | Stig Hartvig Nielsen | 241 | 2023-01-09 | Sølager |
58 | Michael Mosebo Jensen | 240 | 2023-01-22 | |
59 | Dan Blohm | 238 | ||
60 | Christian Hjorth | 237 | 2023-01-10 | Rettrup kær |
61 | Orla Hugger Jakobsen | 236 | 2023-01-01 | Gedser Lystbådehavn |
62 | Daniel Palm Eskildsen | 236 | 2023-01-07 | |
63 | Carsten Bohn Søndergaard | 233 | 2023-02-04 | Mossø østende (Skanderborg) |
64 | Niels Kristian Bech Jensen | 233 | 2023-04-10 | Egå Engsø (Århus) |
65 | Kim Duus | 232 | 2023-01-02 | Utterslev Mose |
66 | Kristian Tikjøb Olsen | 231 | ||
67 | Flemming Thomasen | 230 | ||
68 | Anders Vadstrup Jensen | 229 | 2023-01-28 | Skjern Enge |
69 | Christian Vemmelund Helligsø | 228 | 2023-03-09 | Egå Engsø (Århus) |
70 | Tommy Kaae | 225 | 2023-01-01 | Stubbe Sø (Syddjurs) (Syddjurs) |
71 | Lasse Birch Højrup | 225 | 2023-01-15 | |
72 | Ole Sørensen | 225 | 2023-01-24 | Egå Engsø (Århus) |
73 | David B. Collinge | 224 | 2023-01-01 | Hejrede Sø vest (Guldborgsund) |
74 | Stefan Sturup | 224 | 2023-02-20 | Skt. Jørgens Sø. S-del (København) |
75 | Peter Thomasen | 224 | 2023-01-17 | Tempelkrogsøen (Holbæk) |
76 | Elly Hansen | 224 | 2023-02-19 | skjern enge |
77 | Anders Myrtue | 223 | 2023-01-11 | Engsøen |
78 | Michael Eland Karlson | 223 | 2023-03-04 | Bygholm Vejle, Østersø |
79 | Adam Søderdahl | 223 | 2023-01-14 | Tempelkrogsøen |
80 | Henrik Pedersen | 221 | 2023-01-07 | præstesøen |
81 | Laurids Erik Andreassen | 221 | 2023-01-17 | Noret (Lemvig) |
82 | Åge Gejl Hansen | 221 | 2023-08-05 | |
83 | Søren Jepsen | 220 | ||
84 | Steen E. Jensen | 219 | 2023-01-01 | Ydernæssøen |
85 | Poul Krag | 219 | 2023-01-31 | Hestholm |
86 | Conny Jensen | 218 | 2023-04-05 | Bygholm, Vejlerne |
87 | Johan Frugaard Poll | 218 | 2023-01-05 | Tempelkrogsøen (Holbæk) |
88 | Gerner Majlandt | 216 | 2023-01-01 | Rettrup Kær (Skive) |
89 | Bjørn Jakob Andersen | 216 | 2023-01-03 | Tempelkrog |
90 | Søren Tanderup | 215 | 2023-01-11 | Damhussøen |
91 | Thomas Vikstrøm | 215 | 2023-01-13 | Gentofte Sø |
92 | Gert Juul Jeppesen | 215 | 2023-01-01 | Gedser Lystbådehavn |
93 | Martin Svinth Weenink | 214 | ||
94 | Maria Rasmussen | 212 | ||
95 | Jørgen Bjerregaard | 211 | 2023-01-19 | Gyldensteen strand |
96 | Henrik Rähr Thomsen | 210 | 2023-02-13 | Rettrup Kær |
97 | Valdemar Juul | 210 | ||
98 | Henrik Petersen | 209 | 2023-01-01 | Søndersø |
99 | Tommy Kousgaard | 209 | 2023-01-28 | Hindemade (Haderslev) |
100 | Lars Gaarn | 208 | 2023-01-07 | Hejresøen, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
101 | Morten Dehn | 207 | 2023-01-03 | Gentofte Sø |
102 | Nina Riemer Johansson | 207 | 2023-01-29 | Kalvebod Fælled (Tårnby) |
103 | Christian Michael Villadsen | 206 | 2023-02-11 | Hestholm Syd (Ringkøbing-Skjern) |
104 | Georg Hoffmann | 205 | 2023-01-07 | Sjælsø V |
105 | Otto Nørgaard Sorgenfri | 205 | ||
106 | Asger Lykkegaard Møldrup | 205 | ||
107 | Jørgen Staarup Christensen | 203 | 2023-10-17 | Gjerrild Nordstrand Øst |
108 | Else Hjorth | 203 | 2023-02-23 | Sortedamssøen |
109 | Peter Staarup Christensen | 203 | 2023-01-07 | Harrestrup Ådal |
110 | Nancy Vaaben Møller | 203 | 2023-01-01 | Svingel Engsø |
111 | Jonathan Hemmer-Hansen | 202 | 2023-04-04 | Årslev Engsø |
112 | Lars Johansen | 200 | 2023-01-01 | Søndersø (Furesø kommune) (Furesø) |
113 | Louise Tanderup | 198 | 2023-02-26 | Hovvig |
114 | Bo Levesen | 198 | 2023-01-29 | Hindemade (Haderslev) |
115 | Lars Askholm | 198 | 2023-02-25 | Sortedamssøen. S-del (København) |
116 | Bo Brauner | 197 | 2023-01-01 | Lagunen, Slagelse |
117 | Esben Bjørn Salmonsen | 197 | 2023-01-03 | Tempelkrog |
118 | Carit Johan Xerxes Walter | 193 | ||
119 | Michael Højgaard | 192 | 2023-01-01 | Nordhavn (København) (København) |
120 | Mikael Kristensen | 191 | 2023-01-05 | Bøjden Nor |
121 | Jonatan Hauge Noldegaard | 190 | 2023-01-01 | Nordhavn (København) (København) |
122 | Hans Henrik Larsen | 189 | 2023-04-22 | Vejlerne |
123 | Niels Jørgen Jensen | 187 | 2023-02-27 | Uge |
124 | Lauritz Xerxes Walter | 185 | ||
125 | Anders Odd Wulff Nielsen | 183 | 2023-01-04 | |
126 | Erik Skude | 183 | 2023-01-03 | Tempelkrog |
127 | Helle Andersen | 181 | 2023-01-20 | Horsekær,Halskov |
128 | Paul Landsfeldt | 179 | 2023-01-08 | Kongens Kær |
129 | Finn Just Christensen | 179 | 2023-01-01 | Kruså Møllesø (Aabenraa) |
130 | Simon Langvad Græsbøll Iversen | 177 | 2023-01-20 | Klise Nor (Langeland) |
131 | Ingelise Aarøe Petersen | 175 | ||
132 | Geir Tveit | 175 | 2023-01-05 | Tempelkrogsøen (Holbæk) |
133 | Eskild Aae Petersen | 175 | ||
134 | Hanne Ingeborg Hartmann Albertsen | 174 | 2023-04-28 | Vest Stadil Fjord |
135 | Ulrik Kjøller Skovenborg | 172 | 2023-02-11 | Skjern Enge |
136 | Anders Birchvald Jensen | 171 | 2023-01-03 | Store Kattingesø |
137 | Tue Jørgensen | 170 | 2023-03-04 | Gudenåen vest for Randers (Randers) |
138 | Tina Hansen | 169 | 2023-01-01 | Utterslev Mose Del III (Østmosen) (København) |
139 | Erhardt Ecklon | 169 | 2023-01-09 | Hvidkilde Sø (Svendborg) |
140 | Jan Helbo Pedersen | 167 | 2023-02-02 | Klydesøen |
141 | Steen Vester Pedersen | 166 | 2023-01-10 | Lund Fjord (Thisted) |
142 | Daniel Andersen | 166 | 2023-03-25 | |
143 | Jens Ekelund | 164 | 2023-01-21 | Tempelkrogsøen |
144 | Mads Herbøl | 162 | 2023-02-19 | Præstesø - vest for Søndersø (Furesø) |
145 | Carl Emil Riising Nielsen | 159 | 2023-01-05 | Tempelkrogsøen (Holbæk) |
146 | Bo Thyge Johansen | 158 | 2023-01-05 | Favrholm Voldgrav (Hillerød) |
147 | Johnny Krämer Christensen | 155 | 2023-03-18 | Mørke Kær (Syddjurs) |
148 | Heidi Lund Bjerregaard | 154 | 2023-07-07 | Føns Vang |
149 | Oliver Bøgh Jensen | 154 | 2023-01-02 | Tempelkrogsøen (Holbæk) |
150 | Bart Westgeest | 151 | 2023-02-02 | Skanderborg Lillesø |
151 | Andreas Petersen | 149 | ||
152 | Susanne Naamann | 149 | 2023-01-21 | Bøjden |
153 | Jan Ravnborg | 145 | ||
154 | Kurt M. Nielsen | 144 | 2023-03-21 | Vanløse |
155 | Thomas B. Olsen | 144 | 2023-01-28 | Gentofte Sø |
156 | Torben Kragh | 142 | 2023-02-02 | Tueholm Sø |
157 | Kurt Prentow | 141 | 2023-02-11 | Egå Engsø |
158 | Mads Østergaard Brun | 141 | 2023-01-21 | Bøjden Nor |
159 | Erik Palm Mogensen | 140 | 2023-01-20 | Kirkemosen (København) |
160 | Klaus Aagaard Schak Laursen | 139 | 2023-03-04 | Østerø sø |
161 | Sarah Kisbye | 138 | ||
162 | John Brandbyge | 137 | 2023-05-11 | Hovvig, Odsherred (Odsherred) |
163 | Poul Ulrich Riis | 131 | 2023-10-09 | Agger tange 10 |
164 | Jakob Muff Grønne | 131 | 2023-01-26 | Tempelkrogsøen (Holbæk) |
165 | Henrik Krogh-Jensen | 131 | 2023-01-13 | Hejresøen |
166 | Birgitte Birch Andreasen | 125 | 2023-02-02 | Bøndersvig, Maribo |
167 | Gustav Nyberg | 122 | ||
168 | Claus Holkjær | 119 | 2023-01-17 | Favrholm voldgrav |
169 | Jannik Hansen | 115 | ||
170 | Nina Yasmin Ali | 111 | 2023-02-11 | |
171 | Per Poulsen | 110 | 2023-01-02 | Tempelkrogsøen |
172 | Janus Rønn Lind Kobbersmed | 105 | 2023-03-19 | Damhussøen (København) |
173 | Henrik Dahl | 104 | 2023-01-05 | Kalvehave Havn , Stege Bugt |
174 | Erik Enevoldsen | 99 | 2023-01-21 | Skjern Å |
175 | Peter Enemark | 92 | 2023-01-16 | Sortedamssøen |
176 | Roy Magnussen | 74 | 2023-06-17 | Egå Engsø (Århus) |
177 | Søren Thomsen | 70 | ||
178 | Agnes Mørch Nielsen | 51 | ||
179 | Kjeld Bjarne Nielsen | 26 | 2023-02-28 | annisse nord(ved golfbanen9 |