Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
Nedenstående personer har krydset arten på deres artsliste.
# | Navn | #X | Dato | Lokation |
---|---|---|---|---|
1 | Jan Svejgaard Jensen | 324 | ||
2 | Peter Leth Olsen | 297 | 2023-01-03 | Vestas-stien v. Ringkøbing Havn (Ringkøbing-Skjern) |
3 | Jan Kiel | 293 | 2023-01-01 | Skælskør Inderfjord (Slagelse) |
4 | Stig Kjærgaard Rasmussen | 284 | 2023-01-01 | Utterslev Mose, Del I, II og III (København) |
5 | Lars Paaby | 283 | 2023-01-01 | Legind Vejle |
6 | Joakim Matthiesen | 280 | 2023-01-03 | Arnakke (Holbæk) |
7 | Eric Schaumburg | 279 | ||
8 | Nicolai Jon Jeppesen | 278 | 2023-01-01 | Mariager |
9 | Svend Erik Petersen | 276 | 2023-01-01 | Ringkøbing, Vestas-stien |
10 | Jesper Johannes Madsen | 272 | 2023-01-01 | Tueholms Sø (Vallensbæk) |
11 | Alex Sand Frich | 271 | 2023-01-01 | Kongens Kær (Vejle) |
12 | Ole Kjuel Nielsen | 270 | 2023-01-01 | Egernæs |
13 | Lis Kastrup | 270 | 2023-01-01 | Faxe Å, Blåbæks møllesø |
14 | Jens Jørgen Andersen | 269 | 2023-01-01 | Ræhr |
15 | Anders Espenhain Sørensen | 268 | ||
16 | Jens Ballegaard | 267 | 2023-01-01 | Svingel Engsø |
17 | Mogens Neergaard | 267 | ||
18 | Ib Jensen | 266 | 2023-01-07 | Brede til Helsingørmotorvej (Lyngby-Taarbæk) |
19 | Ole Kristjansen | 266 | 2023-01-01 | Agger Tange |
20 | Jørn Vinther Sørensen | 265 | 2023-01-01 | Haderslev fjord |
21 | Hjalte Benjamin Johansen | 264 | 2023-01-01 | Asnæs |
22 | Jens Muff Hansen | 264 | 2023-01-01 | Låsby (Skanderborg) |
23 | Mads Bjarke Salling | 263 | 2023-01-03 | Arnakke (Holbæk) |
24 | Thyge Enevoldsen | 261 | 2023-01-01 | Damhussøen (København) |
25 | Jonna Andreassen | 260 | 2023-01-01 | Hirtshals |
26 | Oliver Christian Gram | 260 | ||
27 | Flemming Rosenvind Rieck | 259 | 2023-01-01 | Bisserup Havn (Slagelse) |
28 | Jens Lind | 258 | 2023-01-01 | Tempelkrogen |
29 | Andreas Winding | 258 | 2023-01-01 | Karlsø øst f. Bryrup Langsø (Silkeborg) |
30 | Lars Jensen Kruse | 258 | 2023-01-07 | Brede til Helsingørmotorvej (Lyngby-Taarbæk) |
31 | Michael Christian Linde | 257 | 2023-01-01 | Emdrup Sø (København) |
32 | Arne Ruohonen | 256 | 2023-01-03 | Arnakke |
33 | Philip Elbek | 255 | 2023-10-04 | Børstrup Hage (Gribskov) |
34 | Leif Frederiksen | 253 | 2023-01-01 | Bækkebro, Arresø |
35 | Jimmy Skat Hansen | 253 | 2023-01-01 | Gedser odde |
36 | Rune Sø Neergaard | 253 | ||
37 | Jan Speiermann | 251 | 2023-01-03 | |
38 | Jens Peter Bech | 250 | 2023-01-01 | Sprogø (Slagelse) |
39 | Leif Schack-Nielsen | 249 | 2023-01-01 | Utterslev Mose Del III (Østmosen) (København) |
40 | Anton Markvard | 249 | 2023-01-21 | Stavids Å v/Margård |
41 | Emil Kristian Munkholm Asmussen | 248 | ||
42 | Louis Kristoffer Poulsen | 247 | 2023-01-06 | Nebbe Odde, Bornholm |
43 | Stinne Aastrup | 247 | 2023-01-03 | |
44 | Benjamin Bech | 247 | 2023-01-01 | Egernæs (Lejre) |
45 | Leif Novrup | 246 | 2023-01-01 | Stubbergård sø |
46 | Jan Badura | 246 | 2023-01-01 | Tempelkrogsøen (Holbæk) |
47 | Thomas Buus Nielsen | 246 | 2023-01-03 | Jordbro Engsø (Skive) |
48 | Lisbeth Rødbro Jeppesen | 245 | 2023-01-01 | Agger Tange (Thisted) |
49 | Thor Vincent Hansen | 245 | 2023-01-01 | |
50 | Morten Christensen | 245 | 2023-01-01 | Hirtshals Havn (Hjørring) |
51 | Erik Overgård | 245 | 2023-01-01 | Alrø |
52 | Jørgen Ballegaard | 244 | 2023-01-03 | Klosterkær |
53 | Niels Bomholt Jensen | 244 | 2023-01-01 | Klosterkær |
54 | Christian Rørdam | 242 | 2023-01-01 | Tempelkrog |
55 | Jan Eriksen | 242 | 2023-01-01 | |
56 | Klaus Homøe | 241 | 2023-01-03 | Avnø, Vordingborg |
57 | Stig Hartvig Nielsen | 241 | 2023-01-02 | Lynæs |
58 | Michael Mosebo Jensen | 240 | 2023-01-18 | |
59 | Dan Blohm | 238 | 2023-01-01 | Søby Odder by/agerland (Odder) |
60 | Christian Hjorth | 237 | 2023-01-01 | Geddal enge |
61 | Orla Hugger Jakobsen | 236 | 2023-01-01 | Gedser Odde |
62 | Daniel Palm Eskildsen | 236 | 2023-01-07 | |
63 | Carsten Bohn Søndergaard | 233 | 2023-01-01 | Egå Engsø (Århus) |
64 | Niels Kristian Bech Jensen | 233 | 2023-01-03 | Hornbæk Enge, v. Gudenåen (Randers) |
65 | Kim Duus | 232 | 2023-01-02 | Utterslev Mose |
66 | Kristian Tikjøb Olsen | 231 | ||
67 | Flemming Thomasen | 230 | ||
68 | Anders Vadstrup Jensen | 229 | 2023-01-02 | Østerild Fjord |
69 | Christian Vemmelund Helligsø | 228 | 2023-03-02 | Årslev Engsø (Århus) |
70 | Tommy Kaae | 225 | 2023-01-01 | Årslev Engsø (Århus) |
71 | Lasse Birch Højrup | 225 | 2023-01-02 | Guldborgsund |
72 | Ole Sørensen | 225 | 2023-01-07 | Skanderborg Sø (Skanderborg) |
73 | David B. Collinge | 224 | 2023-01-01 | Fanefjord, del 10 af IBA 84 (Vordingborg) |
74 | Stefan Sturup | 224 | 2023-01-14 | Søvang (Dragør) |
75 | Peter Thomasen | 224 | 2023-01-17 | Tempelkrog (Lejre) |
76 | Elly Hansen | 224 | 2023-01-01 | Villerup |
77 | Anders Myrtue | 223 | 2023-01-02 | Ølund |
78 | Michael Eland Karlson | 223 | 2023-03-17 | Uldum Kær |
79 | Adam Søderdahl | 223 | 2023-01-01 | Ishøj strand |
80 | Henrik Pedersen | 221 | 2023-01-01 | hirtshals |
81 | Laurids Erik Andreassen | 221 | 2023-01-02 | Fuglsand (Ringkøbing-Skjern) |
82 | Åge Gejl Hansen | 221 | 2023-01-03 | |
83 | Søren Jepsen | 220 | ||
84 | Steen E. Jensen | 219 | 2023-01-01 | Karrebæk Fjord |
85 | Poul Krag | 219 | 2023-01-02 | Skjern Enge |
86 | Conny Jensen | 218 | 2023-01-02 | Øststranden, Hirtshals |
87 | Casper Pedersen | 218 | 2023-01-22 | Geddal Enge (Holstebro) |
88 | Johan Frugaard Poll | 218 | 2023-01-04 | Rådvaddam til Stampedam (Lyngby-Taarbæk) |
89 | Gerner Majlandt | 216 | 2023-01-01 | Spøttrup Sø (Skive) |
90 | Bjørn Jakob Andersen | 216 | 2023-01-03 | Frederikssund |
91 | Søren Tanderup | 215 | 2023-01-10 | Vestskoven, Albertslund |
92 | Thomas Vikstrøm | 215 | 2023-01-13 | Gentofte Sø |
93 | Gert Juul Jeppesen | 215 | 2023-01-01 | Elkenøre |
94 | Martin Svinth Weenink | 214 | 2023-01-01 | Kalveboderne og Kalvebodløbet (Tårnby) |
95 | Maria Rasmussen | 212 | 2023-05-17 | Bøjden Nor (Faaborg-Midtfyn) |
96 | Jørgen Bjerregaard | 211 | 2023-01-01 | Siø |
97 | Henrik Rähr Thomsen | 210 | 2023-01-06 | Kjeldsmark |
98 | Valdemar Juul | 210 | ||
99 | Henrik Petersen | 209 | 2023-01-01 | Damhussøen |
100 | Tommy Kousgaard | 209 | 2023-01-11 | Damende (Haderslev) |
101 | Lars Gaarn | 208 | 2023-01-01 | Egernæs (Lejre) |
102 | Morten Dehn | 207 | 2023-01-01 | Sortedamssøen |
103 | Nina Riemer Johansson | 207 | 2023-01-01 | Egernæs (Lejre) |
104 | Christian Michael Villadsen | 206 | 2023-01-05 | Skjoldhøj Skov/Bremerholm (Århus) |
105 | Georg Hoffmann | 205 | 2023-01-11 | |
106 | Otto Nørgaard Sorgenfri | 205 | ||
107 | Asger Lykkegaard Møldrup | 205 | ||
108 | Jørgen Staarup Christensen | 203 | 2023-01-07 | Gjerrild Nordstrand Øst |
109 | Else Hjorth | 203 | 2023-01-01 | Geddal enge |
110 | Peter Staarup Christensen | 203 | 2023-01-08 | Vestskoven |
111 | Nancy Vaaben Møller | 203 | 2023-01-01 | Hover |
112 | Jonathan Hemmer-Hansen | 202 | 2023-01-11 | Hadsten |
113 | Lars Johansen | 200 | 2023-01-02 | Præstesø - vest for Søndersø (Furesø) |
114 | Louise Tanderup | 198 | 2023-02-25 | Åmose |
115 | Bo Levesen | 198 | 2023-01-27 | Knabberup Sø (Vejle) |
116 | Lars Askholm | 198 | 2023-02-10 | Utterslev Mose Del I (Vestmosen) (København) |
117 | Bo Brauner | 197 | 2023-01-01 | Lagunen, Slagelse |
118 | Esben Bjørn Salmonsen | 197 | 2023-01-03 | Frederikssund |
119 | Carit Johan Xerxes Walter | 193 | ||
120 | Michael Højgaard | 192 | 2023-01-01 | Nordhavnstippen/Stubben (København) |
121 | Mikael Kristensen | 191 | 2023-01-03 | Tofte Sø, Lille Vildmose |
122 | Jonatan Hauge Noldegaard | 190 | 2023-01-01 | Nordhavnstippen/Stubben (København) |
123 | Hans Henrik Larsen | 189 | 2023-01-01 | Agger tange |
124 | Niels Jørgen Jensen | 187 | 2023-01-02 | Haderslev havn |
125 | Lauritz Xerxes Walter | 185 | ||
126 | Anders Odd Wulff Nielsen | 183 | 2023-01-04 | |
127 | Erik Skude | 183 | 2023-01-03 | fr.sund |
128 | Helle Andersen | 181 | 2023-01-02 | Dybsø |
129 | Paul Landsfeldt | 179 | 2023-01-08 | Kongens Kær |
130 | Finn Just Christensen | 179 | 2023-01-01 | Ny Frederikskog (Tønder) |
131 | Simon Langvad Græsbøll Iversen | 177 | 2023-01-20 | Siø Sund (Langeland) |
132 | Ingelise Aarøe Petersen | 175 | ||
133 | Geir Tveit | 175 | 2023-01-05 | Marup Mose (Holbæk) |
134 | Eskild Aae Petersen | 175 | ||
135 | Hanne Ingeborg Hartmann Albertsen | 174 | 2023-01-01 | Rønland |
136 | Ulrik Kjøller Skovenborg | 172 | 2023-01-01 | Brabrandstien |
137 | Anders Birchvald Jensen | 171 | 2023-01-01 | Bløden, Roskilde |
138 | Tue Jørgensen | 170 | 2023-01-20 | Gudenå ved Sukkertoppen (Horsens) |
139 | Tina Hansen | 169 | 2023-01-01 | Utterslev Mose Del III (Østmosen) (København) |
140 | Erhardt Ecklon | 169 | 2023-01-01 | Svendborgsund (Lehnskov-Bro) (Svendborg) |
141 | Jan Helbo Pedersen | 167 | 2023-01-01 | Præstsø Værløse |
142 | Steen Vester Pedersen | 166 | 2023-01-14 | Ørum Sø (Thisted) |
143 | Daniel Andersen | 166 | 2023-01-01 | |
144 | Jens Ekelund | 164 | 2023-01-01 | Damhussøen |
145 | Mads Herbøl | 162 | 2023-01-01 | Tempelkrog |
146 | Carl Emil Riising Nielsen | 159 | 2023-01-06 | Skjern enge (Ringkøbing-Skjern) |
147 | Bo Thyge Johansen | 158 | 2023-01-01 | Teglgård Sø (Hillerød) |
148 | Johnny Krämer Christensen | 155 | 2023-02-19 | Havskov v. Vosnæs (Århus) |
149 | Heidi Lund Bjerregaard | 154 | 2023-01-01 | Kongens Kær |
150 | Oliver Bøgh Jensen | 154 | 2023-01-21 | Gedser Færgehavn (Guldborgsund) |
151 | Hans Ole Matthiesen | 153 | ||
152 | Bart Westgeest | 151 | 2023-01-11 | Skanderborg Sø vestdel (Skanderborg) |
153 | Andreas Petersen | 149 | ||
154 | Susanne Naamann | 149 | 2023-01-21 | Bøjden |
155 | Jan Ravnborg | 145 | ||
156 | Mathias Blicher Bjerregård | 144 | ||
157 | Kurt M. Nielsen | 144 | 2023-02-04 | Vanløse |
158 | Thomas B. Olsen | 144 | 2023-01-22 | Gilleleje Havn |
159 | Torben Kragh | 142 | 2023-01-23 | Ølsemagle revle |
160 | Kurt Prentow | 141 | 2023-01-03 | Egå Engsø |
161 | Mads Østergaard Brun | 141 | 2023-01-18 | Sydvestpynten, del 3 af Kongelundsstranden |
162 | Erik Palm Mogensen | 140 | 2023-01-03 | Brønshøj (København) |
163 | Klaus Aagaard Schak Laursen | 139 | ||
164 | Sarah Kisbye | 138 | ||
165 | John Brandbyge | 137 | 2023-01-06 | Egå Engsø (Århus) |
166 | Poul Ulrich Riis | 131 | 2023-01-02 | Kilen 10 |
167 | Jakob Muff Grønne | 131 | 2023-01-26 | Kattinge Vig (Roskilde) |
168 | Henrik Krogh-Jensen | 131 | 2023-01-02 | Jedsted |
169 | Birgitte Birch Andreasen | 125 | 2023-01-06 | Golfbanen Maribo Sø |
170 | Gustav Nyberg | 122 | ||
171 | Claus Holkjær | 119 | 2023-01-01 | Frederikssund |
172 | Jannik Hansen | 115 | ||
173 | Nina Yasmin Ali | 111 | 2023-01-08 | |
174 | Per Poulsen | 110 | 2023-01-02 | Tempelkrogen |
175 | Janus Rønn Lind Kobbersmed | 105 | 2023-01-14 | Kolding Inderfjord (Kolding) |
176 | Henrik Dahl | 104 | 2023-01-01 | Præstø |
177 | Claus Rasmussen | 103 | 2023-04-05 | Randers Fjord, Kare |
178 | Erik Enevoldsen | 99 | 2023-01-01 | Sandene |
179 | Peter Enemark | 92 | 2023-01-01 | Sortedamssøen |
180 | Ingrid Stegmann | 81 | 2023-05-03 | |
181 | Anders Østerby | 77 | 2023-01-02 | Hirtshals Øststrand |
182 | Roy Magnussen | 74 | 2023-06-17 | Egå Engsø (Århus) |
183 | Jimmy Blumenau Pedersen | 74 | ||
184 | Liva Gerd Bonnesen | 71 | 2023-03-25 | Gentofte Sø & Brobæk Mose (Insulinmosen) (Gentofte) |
185 | Andreas Holkjær | 71 | 2023-01-20 | Hellerup |
186 | Søren Thomsen | 70 | ||
187 | Christian Scharff Grandorf | 68 | 2023-01-01 | |
188 | Agnes Mørch Nielsen | 51 | ||
189 | Kjeld Bjarne Nielsen | 26 | 2023-02-09 | høbjerg |
190 | Andreas Haahr Larsen | 20 | 2023-01-01 | Egernæs |