Startside   I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
Artslister
Netfugl v. 2.0




Danmarks artslister

Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.



Michael Bonefeld Bladt

På listen er de arter personen har set angivet med henholdsvis et kryds (X) ude i venstre side af listen og det at artsnavnet står skrevet i sort.

En kronologisk oversigt over Michael Bonefeld Bladt's kryds kan ses ved at trykke her: Kronologisk oversigt.


#X*NavnDatoLokalitetKort
1X Rødstrubet Lom17-01-1982Årøsund
2X Sortstrubet Lom29-03-1983Hjortholm
3 *Stillehavslom  
4  Islom  
5X Hvidnæbbet Lom  
6X Lille Lappedykker06-09-1981Bankel Sø
7X Toppet Lappedykker  
8X Gråstrubet Lappedykker16-04-1981Tvismark Sø, Rømø
9X Nordisk Lappedykker20-10-1984Blåvands Huk
10X Sorthalset Lappedykker02-08-1983Rødekro Grusgrav
11 *Sortbrynet Albatros  
12X Mallemuk20-10-1984Blåvands Huk
13 *Atlantisk Skråpe  
14 *Storskråpe  
15X Sodfarvet Skråpe20-10-1984Blåvands Huk
16X Almindelig Skråpe02-08-1986Blåvands Huk
17 *Balearskråpe  
18 *Tropeskråpe  
19  Lille Stormsvale  
20X Stor Stormsvale21-10-1984Blåvands Huk
21 *Brun Sule  
22X Sule19-07-1984Blåvands Huk
23X Skarv18-07-1981Vorsø
24X*Topskarv25-02-2008Esbjerg Havn
25 *Krøltoppet Pelikan  
26 *Pragtfregatfugl  
27X Rørdrum16-05-1982Lakolk Sø
28 *Amerikansk Rørdrum  
29 *Dværghejre  
30X*Nathejre09-05-2002Mandø
31X*Tophejre06-06-2003Værnengene
32 *Kohejre  
33X Silkehejre22-06-1993Bankel Sø
34X Sølvhejre14-06-1997Lakolk Klitsøer
35X Fiskehejre  
36 *Purpurhejre  
37X Sort Stork30-06-1984Hytkær Skov
38X Hvid Stork  
39X*Sort Ibis20-05-2002Værnengene
40X Skestork23-07-1984Halk Nor
41X Knopsvane  
42  Sortsvane  
43X Pibesvane03-03-1984Halk Nor
44X Sangsvane01-11-1981Korsø, Årø
45X Tundrasædgås13-02-1983Bankel Sø
46  Tajgasædgås  
47X Kortnæbbet Gås20-02-1984Ballum Enge
48X Blisgås16-10-1982Bankel Sø
49  Dværggås  
50X Grågås24-05-1981Haderslev Dam
51  Indisk Gås  
52X Canadagås03-10-1982Bankel Sø
53X Bramgås29-03-1983Hjortholm
54X Knortegås16-04-1981Rømødæmningen
55X Rødhalset Gås10-03-2001Tissø
56X Nilgås11-05-2001Vedbøl Sø
57X Rustand01-04-2001Ejsbøl Sø
58X Gravand16-04-1981Sønderstrand, Rømø
59  Mandarinand  
60X Pibeand16-04-1981Lakolk Søerne, Rømø
61 *Amerikansk Pibeand  
62X Knarand11-10-1981Tipperne
63 *Sibirisk Krikand  
64X Krikand12-09-1981Halk Nor
65X Amerikansk Krikand04-05-2004Slivsø, Hoptrup
66X Gråand  
67X Spidsand11-10-1981Tipperne
68X Atlingand05-04-1982Trillen
69X*Blåvinget And30-05-1997Hindemaj
70X Skeand16-04-1981Lakolk Søerne, Rømø
71X Rødhovedet And18-01-2004Felsbæk Møllesø
72X Taffeland16-04-1981Tvismark Sø, Rømø
73X*Halsbåndstroldand09-02-2008Skjern Enge, Lønborggård
74X*Hvidøjet And20-02-1992Haderslev Dam
75X Troldand16-04-1981Tvismark Sø, Rømø
76X Bjergand17-01-1982Årøsund
77 *Lille Bjergand  
78X Ederfugl16-04-1981Sønderstrand, Rømø
79  Kongeederfugl  
80 *Stellersand  
81X Havlit20-02-1982Hejlsminde
82X Sortand11-10-1981Blåvands Huk
83 *Amerikansk Sortand  
84 *Brilleand  
85X Fløjlsand31-01-1982Halk Nor
86 *Amerikansk Fløjlsand  
87 *Sibirisk Fløjlsand  
88X Hvinand16-04-1981Rømødæmningen
89X Lille Skallesluger17-01-1982Bankel Sø
90X Toppet Skallesluger23-08-1981Årø
91X Stor Skallesluger28-12-1981Flensborg Inderfjord
92X*Amerikansk Skarveand06-08-2003Ødis Sø, Vamdrup
93X Hvepsevåge15-05-1982Draved Skov
94 *Blå Glente  
95X Sort Glente19-03-1983Høgelund, Vojens
96X Rød Glente01-04-1982Pamhule Sø
97X Havørn07-05-1986Pælebakken, Skagen
98 *Ådselgrib  
99 *Gåsegrib  
100 *Slangeørn  
101X Rørhøg16-04-1981Lakolk Søerne, Rømø
102X Blå Kærhøg01-03-1982Olufskær, Haderslev
103X Steppehøg06-05-1986Nordstrand, Skagen
104X Hedehøg16-05-1982Juvre, Rømø
105X Duehøg23-08-1981Årø
106X Spurvehøg  
107X Musvåge  
108X*Ørnevåge05-10-2003Vilslev Enge
109X Fjeldvåge01-11-1981Årø Nord
110 *Stor Skrigeørn  
111X Lille Skrigeørn25-05-1992Skagen
112 *Dværgørn  
113X Kongeørn22-04-1984Flagbakken, Skagen
114 *Høgeørn  
115X*Steppeørn25-05-1992Skagen
116 *Kejserørn  
117X Fiskeørn02-08-1981Reersø
118 *Lille Tårnfalk  
119X Tårnfalk02-08-1981Reersø
120 *Amerikansk Tårnfalk  
121X Aftenfalk06-05-1986Nordstrand, Skagen
122X Dværgfalk01-01-1981Rømø
123X Lærkefalk30-07-1983Sønderhedevejens Grusgrav, Vojens
124 *Eleonorafalk  
125 *Slagfalk  
126X*Jagtfalk15-11-1997Astrup Forland
127X Vandrefalk07-05-1986Pælebakken, Skagen
128X*Urfugl23-04-1984Vind Hede
129X Agerhøne  
130X Vagtel27-07-1984Uge Grusgrav
131X Fasan  
132X Vandrikse16-04-1981Lakolk Søerne, Rømø
133X Plettet Rørvagtel16-05-1982Lakolk Sø
134 *Lille Rørvagtel  
135 *Dværgrørvagtel  
136X Engsnarre12-06-1999Slivsø, Haderslev
137X Grønbenet Rørhøne02-08-1981Reersø
138 *Lille Sultanhøne  
139X Blishøne  
140X Trane22-04-1984Flagbakken, Skagen
141 *Prærietrane  
142 *Jomfrutrane  
143 *Dværgtrappe  
144 *Østlig Kravetrappe  
145 *Stortrappe  
146X Strandskade16-04-1981Sønderstrand, Rømø
147X*Stylteløber13-05-2012Nagbøl, Lunderskov
148X Klyde16-04-1981Rømødæmningen
149 *Triel  
150 *Ørkenløber  
151 *Rødvinget Braksvale  
152 *Orientbraksvale  
153X*Sortvinget Braksvale01-08-2006Sneum Engsø
154X Lille Præstekrave16-06-1982Gram Slotsø
155X Stor Præstekrave16-04-1981Sønderstrand, Rømø
156X Hvidbrystet Præstekrave16-05-1982Lakolk Strand
157 *Mongolsk Præstekrave  
158 *Ørkenpræstekrave  
159X Pomeransfugl16-05-1982Juvre
160 *Sibirisk Hjejle  
161 *Amerikansk Hjejle  
162X Hjejle16-04-1981Havneby, Rømø
163X Strandhjejle02-08-1981Reersø
164 *Steppevibe  
165X*Sumpvibe27-07-1997Borreby Mose
166X Vibe  
167X Islandsk Ryle23-08-1981Årø Kalv
168X Sandløber23-08-1981Årø Kalv
169 *Tyknæbbet Dværgryle  
170 *Rødhalset Ryle  
171X Dværgryle06-09-1981Bankel Sø
172X Temmincksryle02-08-1981Reersø
173X*Hvidrygget Ryle11-07-2004Rømø Strand
174 *Bairdsryle  
175  Stribet Ryle  
176 *Spidshalet Ryle  
177X Krumnæbbet Ryle02-08-1981Reersø
178X Sortgrå Ryle19-02-1991Halk Nor
179X Almindelig Ryle16-04-1981Sønderstrand, Rømø
180X Kærløber27-07-1993Halk Nor
181 *Klireryle  
182 *Prærieløber  
183X Brushane02-08-1981Reersø
184X Enkeltbekkasin21-09-1997Halk Nor
185X Dobbeltbekkasin16-04-1981Sønderstrand, Rømø
186X Tredækker Skagen
187 *Langnæbbet Sneppeklire  
188X Skovsneppe10-11-1984Bankel Sø
189X Stor Kobbersneppe16-04-1981Rømødæmningen
190 *Canadisk Kobbersneppe  
191X Lille Kobbersneppe02-08-1981Reersø
192X Småspove15-05-1982Magisterkogen
193X Storspove15-04-1981Vråby Plantage, Rømø
194 *Bartramsklire  
195X*Terekklire26-05-2006Klæggravene ved Kammerslusen, Ribe
196X Mudderklire02-08-1981Reersø
197 *Plettet Mudderklire  
198X Svaleklire16-04-1981Lakolk Søerne, Rømø
199X Sortklire09-05-1982Abkær Mose
200 *Stor Gulben  
201X Hvidklire02-08-1981Reersø
202 *Lille Gulben  
203X Damklire14-05-2008Dagligvandsres. Vidå Sluse
204X Tinksmed15-05-1982Draved
205X Rødben16-04-1981Sønderstrand, Rømø
206X Stenvender16-05-1982Rømødæmningen
207 *Amerikansk Svømmesneppe  
208X Odinshane30-05-2009Klæggraven, Margrethekog
209X Thorshane29-09-1997Margrethekog
210X Mellemkjove19-10-1984Blåvands Huk
211X Almindelig Kjove11-10-1981Blåvands Huk
212  Lille Kjove  
213X Storkjove03-08-1984Blåvands Huk
214 *Ismåge  
215X Sabinemåge15-03-1996Mark v. Vejlerne
216X Ride11-10-1981Blåvands Huk
217 *Tyndnæbbet Måge  
218 *Bonapartemåge  
219X Hættemåge  
220X Dværgmåge19-10-1984Blåvands Huk
221X*Rosenmåge28-12-2007Esbjerg Fiskerihavn
222 *Lattermåge  
223 *Præriemåge  
224X Sorthovedet Måge31-05-1997Katholm
225 *Audouinsmåge  
226 *Stor Sorthovedet Måge  
227X Stormmåge  
228 *Ringnæbbet Måge  
229X Sildemåge22-07-1981Bankel Sø
230X Sølvmåge  
231X Middelhavssølvmåge17-01-2008Havneby Kog, Rømø
232X Kaspisk Måge01-02-2008Rimmevejmarkerne, Rømø
233 *Armensk Måge  
234X Hvidvinget Måge19-04-1984Skagen Havn
235X Gråmåge19-04-1984Grenen, Skagen
236X Svartbag16-04-1981Rømødæmningen
237 *Gråvinget Måge  
238 *Brilleterne  
239X Dværgterne02-08-1981Reersø
240X Sandterne15-05-1992Lakolk
241X Rovterne07-08-2010Vidåslusen
242 *Hvidskægget Terne  
243X Sortterne15-05-1982Rudbøl Sø
244X Hvidvinget Terne13-05-1997Hindemaj
245X Splitterne02-08-1981Reersø
246 *Aztekerterne  
247X Fjordterne22-07-1981Fjordterne
248 *Rosenterne  
249X Havterne01-05-1981Rømø
250X Lomvie16-01-1982Årøsund
251 *Polarlomvie  
252X Alk17-01-1982Årøsund
253X Tejst27-10-1985Halk Nor
254X Søkonge01-01-1996Vigsø Bugt
255  Lunde  
256 *Steppehøne  
257X Klippedue  
258X Huldue15-06-1982Gram Slotssø
259X Ringdue  
260X Tyrkerdue  
261X Turteldue29-05-1982Halk Nor
262X*Østlig Turteldue22-01-2007Bække, Vejen
263 *Sørgedue  
264X*Skadegøg02-08-2006Birkepøl, Als
265X Gøg  
266 *Sortnæbbet Gøg  
267 *Gulnæbbet Gøg  
268X Slørugle02-09-1984Gl. Ladegård
269X*Dværghornugle15-06-2003Filsø, Kløvbakken
270X Stor Hornugle01-01-1992Hostrup Krat
271X*Sneugle20-02-2000Emmerske, Tønder
272X*Høgeugle19-04-1984Batterivej, Skagen
273X*Spurveugle30-12-2011Lindet Skov
274X Kirkeugle08-06-1997Arnum
275X Natugle18-10-1981Marstrup
276X Skovhornugle02-08-1983Stengel Plantage
277X Mosehornugle11-10-1981Tipperne
278  Perleugle  
279X Natravn20-05-1983Gl. Ladegård
280 *Ørkennatravn  
281 *Tornhalesejler  
282X Mursejler  
283 *Gråsejler  
284 *Orientsejler  
285 *Alpesejler  
286 *Kaffersejler  
287 *Lille Sejler  
288X Isfugl04-08-1981Christiansdal
289 *Grøn Biæder  
290X Biæder25-05-1992Skagen
291 *Ellekrage  
292X Hærfugl14-11-2004Slivsø, Hoptrup
293X Vendehals05-08-1981Skov ved Avnø Vig
294 *Guldspætte  
295X Grønspætte13-01-1986Mørkholt Skov
296X Sortspætte25-05-1992Skagen
297X Stor Flagspætte  
298 *Mellemflagspætte  
299X Lille Flagspætte25-05-1990Ulfshaleskoven, Møn
300 *Tretået Spætte  
301 *Østlig Kalanderlærke  
302 *Korttået Lærke  
303X Toplærke Skagen
304X Hedelærke19-04-1984Flagbakken, Skagen
305X Sanglærke  
306X Bjerglærke11-10-1981Tipperne
307X Digesvale06-09-1981Bankel Sø
308 *Klippesvale  
309X Landsvale  
310X Bysvale  
311  Rødrygget Svale  
312X Storpiber16-10-2005Halk Nor
313 *Mongolsk Piber  
314X Markpiber07-05-1986Nordstrand, Skagen
315 *Tajgapiber  
316X Skovpiber10-05-1981Støtteshave, Haderslev
317X Engpiber16-04-1981Sønderstrand, Rømø
318X Rødstrubet Piber22-05-2009Mølby, Rømø
319X Skærpiber06-12-1981Årø Kalv
320  Bjergpiber  
321X Gul Vipstjert04-08-1981Christiansdal
322X*Citronvipstjert20-06-1987Frøslev Mose
323X Bjergvipstjert12-05-1981Christiansdal
324X Hvid Vipstjert  
325X Silkehale19-12-1981Øsby
326X Vandstær08-11-1981Tørning Mølle
327X Gærdesmutte  
328X Jernspurv14-03-1981Skøtteshave, Haderslev
329 *Sibirisk Jernspurv  
330 *Alpejernspurv  
331X Rødhals  
332 *Manchurernattergal  
333X Nattergal09-05-1981Haderslev Dam
334X Sydlig Nattergal05-06-2003Militære område, Kær, Sønderborg
335 *Rubinnattergal  
336X Blåhals21-05-1998Rudbøl Kog
337 *Blåstjert  
338X Husrødstjert15-06-1982Haderslev Havn
339X Rødstjert02-05-1981Støtteshave, Haderslev
340X Bynkefugl15-05-1982Draved
341X Sortstrubet Bynkefugl03-05-1987Nordstrand, Skagen
342 *Sibirisk Bynkefugl  
343 *Stejnegers Bynkefugl  
344 *Isabellastenpikker  
345X Stenpikker16-04-1981Rømødæmningen
346 *Nonnestenpikker  
347 *Vestlig Middelhavsstenpikker  
348 *Østlig Middelhavsstenpikker  
349 *Ørkenstenpikker  
350 *Hvidkronet Stenpikker  
351 *Stendrossel  
352 *Gulddrossel  
353 *Olivenskovdrossel  
354X Ringdrossel09-10-1982Halk Nor
355X Solsort  
356 *Gråstrubet Drossel  
357 *Brundrossel  
358X*Sortstrubet Drossel13-02-2007Universitetsparken, København
359X Sjagger15-01-1981Skøtteshave, Haderslev
360X Sangdrossel  
361X Vindrossel  
362X Misteldrossel01-04-1982Haderslev Dam
363 *Vandredrossel  
364 *Cistussanger  
365 *Stribet Græshoppesanger  
366X Græshoppesanger12-05-1981Haderslev Dam
367X Flodsanger12-05-1981Haderslev Dam - Damende
368X Savisanger21-07-1982Hartsø
369 *Stor Græshoppesanger  
370 *Vandsanger  
371X Sivsanger16-05-1982Lakolk Søerne
372 *Lille Rørsanger  
373X*Buskrørsanger05-07-2003Tryggevælde Ådal, Varpelev
374X Kærsanger24-05-1981Haderslev Dam
375X Rørsanger  
376X Drosselrørsanger24-05-1987Dam v. Skovvej, Sønderborg
377 *Bleg Gulbug  
378 *Lille Gulbug  
379X Gulbug17-05-1981Skøtteshave, Haderslev
380 *Spottesanger  
381 *Sardinsk Sanger  
382 *Rødstrubet Sanger  
383 *Iberisk Sanger  
384 *Sorthovedet Sanger  
385 *Sortstrubet Sanger  
386 *Asiatisk Ørkensanger  
387X Høgesanger03-08-1986Blåvand Fuglestation
388X Gærdesanger23-05-1981Støtteshave, Haderslev
389X Tornsanger24-05-1981Haderslev Dam
390X Havesanger24-05-1981Haderslev Dam
391X Munk  
392 *Kaukasisk Lundsanger  
393  Lundsanger  
394 *Østlig Lundsanger  
395 *Nordsanger  
396X Fuglekongesanger16-10-2008Stormengevej, Rømø
397X Hvidbrynet Løvsanger16-10-2008Havneby, Rømø
398X*Himalayasanger16-11-2003Gl. Hviding Kirke
399 *Schwarz' Løvsanger  
400 *Brun Løvsanger  
401 *Sinkiangløvsanger  
402 *Bjergløvsanger  
403X Skovsanger24-05-1981Haderslev Dam
404X Gransanger  
405 *Iberisk Gransanger  
406X Løvsanger16-04-1981Havneby, Rømø
407X Fuglekonge  
408X Rødtoppet Fuglekonge08-06-1997Brogård Plantage
409 *Brun Fluesnapper  
410X Grå Fluesnapper17-05-1981Støtteshave, Haderslev
411X Lille Fluesnapper24-05-1981Pamhule Skov
412 *Tajgafluesnapper  
413  Hvidhalset Fluesnapper  
414X Broget Fluesnapper28-04-1981Støtteshave, Haderslev
415X Skægmejse Lakolk Søerne
416X Halemejse27-12-1981Hindemaj
417X Blåmejse  
418X Musvit  
419X Topmejse18-10-1981Troldskoven
420X Sortmejse  
421X Sumpmejse02-03-1981Skøtteshave, Haderslev
422X Fyrremejse Søgård Mose
423X Spætmejse22-03-1981Skøtteshave, Haderslev
424X Træløber21-03-1981Skøtteshave, Haderslev
425X Korttået Træløber06-04-1982Lambjerg Indtægt
426X Pungmejse23-09-1990Haderslev Dam
427X Pirol28-07-1991Tyrkær Skov, Bankel
428 *Brun Tornskade  
429 *Turkestantornskade  
430X Rødrygget Tornskade02-08-1981Reersø
431X*Langhalet Tornskade17-10-2007Skallingen
432 *Rosenbrystet Tornskade  
433X Stor Tornskade06-12-1981Årø Kalv
434X*Rødhovedet Tornskade01-08-2011Halk Nor
435X Skovskade  
436X Husskade  
437X Nøddekrige Botanisk Have, Århus
438X Allike  
439 *Sibirisk Allike  
440X Råge  
441X Sortkrage  
442X Gråkrage  
443X Ravn  
444X*Ensfarvet Stær20-05-2002Tane Sø
445X Stær  
446  Rosenstær  
447X Gråspurv  
448 *Spansk Spurv  
449X Skovspurv  
450 *Snefinke  
451 *Rødøjet Vireo  
452X Bogfinke  
453X Kvækerfinke01-02-1981Skøtteshave, Haderslev
454X Gulirisk20-05-2002Tane Sø
455X Grønirisk21-02-1981Skøtteshave, Haderslev
456X Stillits14-07-1981Stjær, Århus
457X Grønsisken26-09-1981Bankel Sø
458X Tornirisk15-04-1981Vråby Plantage, Rømø
459X Bjergirisk11-10-1981Tipperne
460X Lille Gråsisken  
461X Stor Gråsisken  
462  Hvidsisken  
463X Hvidvinget Korsnæb06-09-1997Kongsmark, Rømø
464X Lille Korsnæb24-02-1984Pamhule Skov
465X Stor Korsnæb03-03-1987Hulsigstien, Skagen
466 *Ørkendompap  
467X Karmindompap01-01-1990Møn
468 *Krognæb  
469X Dompap29-03-1981Skøtteshave, Haderslev
470X Kernebider  
471 *Stribet Sanger  
472 *Hvidstrubet Spurv  
473 *Mørkøjet Junco  
474X Lapværling20-02-1991Korsø, Årø
475X Snespurv14-11-1981Halk Nor
476 *Hvidkindet Værling  
477X Gulspurv  
478 *Gærdeværling  
479 *Klippeværling  
480 *Gulgrå Værling  
481  Hortulan  
482 *Gulbrynet Værling  
483 *Pileværling  
484 *Dværgværling  
485 *Gulbrystet Værling  
486X Rørspurv16-04-1981Sønderstrand, Rømø
487 *Hætteværling  
488X Bomlærke15-04-1981Vråby Plantage, Rømø
489 *Rosenbrystet Kernebider  

Michael Bonefeld Bladt har krydset 306 arter på sin Danmarks artslister.



til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.022 sek.
til toppen