Startside   I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
Artslister
Netfugl v. 2.0




Danmarks artslister

Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.



Jens Ole Byskov

På listen er de arter personen har set angivet med henholdsvis et kryds (X) ude i venstre side af listen og det at artsnavnet står skrevet i sort.

En kronologisk oversigt over Jens Ole Byskov's kryds kan ses ved at trykke her: Kronologisk oversigt.


#X*NavnDatoLokalitetKort
1X Rødstrubet Lom11-11-1967Blåvand
2X Sortstrubet Lom04-12-1967Fanø Bad
3X*Stillehavslom15-08-2018Grenen, Skagen
4X Islom10-08-1971Blåvand
5  Hvidnæbbet Lom  
6X Lille Lappedykker08-09-1963Gyldensten
7X Toppet Lappedykker  
8X Gråstrubet Lappedykker04-04-1967Kysing Fjord
9X Nordisk Lappedykker01-04-1967Fornæs
10X Sorthalset Lappedykker08-05-1965Utterslev Mose
11 *Sortbrynet Albatros  
12X Mallemuk03-07-1970Blåvand
13 *Atlantisk Skråpe  
14 *Storskråpe  
15X Sodfarvet Skråpe27-09-1969Blåvand
16X Almindelig Skråpe31-07-1968Blåvand
17X*Balearskråpe24-07-2009Blåvand
18 *Tropeskråpe  
19X Lille Stormsvale23-10-1971Gilbjerghoved
20X Stor Stormsvale27-09-1969Blåvand
21 *Brun Sule  
22X Sule14-11-1966Blåvand
23X Skarv03-08-1963Nakskov
24X*Topskarv04-10-1969Blåvand
25 *Krøltoppet Pelikan  
26 *Pragtfregatfugl  
27X Rørdrum01-06-1968Tinglev Mose
28 *Amerikansk Rørdrum  
29X*Dværghejre09-08-1968Skallingen
30X*Nathejre29-03-2014Sostrup slot
31X*Tophejre08-11-2016Slivsø
32X*Kohejre07-08-2005Skern Enge
33X Silkehejre09-07-1969Værnengene
34X Sølvhejre Skern Enge
35X Fiskehejre01-07-1962Madum Sø
36 *Purpurhejre  
37X Sort Stork09-08-1968Skallingen
38X Hvid Stork  
39X*Sort Ibis20-05-2002Værnengene
40X Skestork  
41X Knopsvane  
42X Sortsvane17-04-2021Tjæreborg Enge
43X Pibesvane  
44X Sangsvane  
45X Tundrasædgås  
46  Tajgasædgås  
47X Kortnæbbet Gås02-03-1967Fiil Sø
48X Blisgås07-02-1967Kysing Fjord
49X Dværggås  
50X Grågås  
51  Indisk Gås  
52X Canadagås02-03-1967Fiil Sø
53X Bramgås08-05-1967Borreby Mose
54X Knortegås26-11-1966Nordby, Fanø
55X Rødhalset Gås10-03-1997Ballum Sluse
56X Nilgås  
57X Rustand10-07-1969Skallingen
58X Gravand  
59  Mandarinand  
60X Pibeand23-08-1966Kysing Fjord
61X*Amerikansk Pibeand11-03-2000Nordby, Fanø
62X Knarand  
63 *Sibirisk Krikand  
64X Krikand  
65X Amerikansk Krikand Skern Enge
66X Gråand  
67X Spidsand08-09-1963Gyldensten
68X Atlingand23-04-1966Brabrand Sø
69 *Blåvinget And  
70X Skeand04-08-1963Nakskov
71X Rødhovedet And04-08-1963Nakskov
72X Taffeland08-05-1965Utterslev Mose
73X*Halsbåndstroldand31-03-2002Skern Enge
74X*Hvidøjet And27-04-1997Bunken
75X Troldand01-04-1961Odense Å
76X Bjergand02-11-1966Kysing Fjord
77X*Lille Bjergand30-03-1997Harboøre Tange
78X Ederfugl  
79X Kongeederfugl29-11-2006Hjerting
80 *Stellersand  
81X Havlit09-03-1967Fanø Bad
82X Sortand  
83X*Amerikansk Sortand09-02-2013Blaavand
84X*Brilleand11-02-2006Blåvand
85X Fløjlsand07-04-1966Fanø Bad
86X*Amerikansk Fløjlsand14-03-2011Blaavand
87 *Sibirisk Fløjlsand  
88X Hvinand  
89X Lille Skallesluger19-12-1966Københavns Sydhavn
90X Toppet Skallesluger10-05-1963Fænø
91X Stor Skallesluger  
92 *Amerikansk Skarveand  
93X Hvepsevåge04-09-1966Dovns Klint
94 *Blå Glente  
95X Sort Glente Skagen
96X Rød Glente04-04-1969Skagen
97X Havørn13-01-1968Gavnø
98 *Ådselgrib  
99X*Gåsegrib26-06-2016Vesterris Plantage
100X*Slangeørn31-05-2010Harrild Hede
101X Rørhøg01-07-1962Vejlerne
102X Blå Kærhøg27-12-1966Fanø
103X Steppehøg24-08-1970Helle Sø
104X Hedehøg29-05-1966Rindby, Fanø
105X Duehøg04-09-1966Dovns Klint
106X Spurvehøg  
107X Musvåge  
108X*Ørnevåge05-10-2003Vilslev Enge
109X Fjeldvåge17-10-1966Kysing Fjord
110 *Stor Skrigeørn  
111X Lille Skrigeørn22-04-1974Skagen
112 *Dværgørn  
113X Kongeørn25-09-1969Skagen
114X*Høgeørn22-04-2020Hjortlund
115 *Steppeørn  
116 *Kejserørn  
117X Fiskeørn11-04-1968Skagen
118 *Lille Tårnfalk  
119X Tårnfalk  
120 *Amerikansk Tårnfalk  
121X Aftenfalk27-09-1970Skallingen
122X Dværgfalk30-09-1967Kysing Fjord
123X Lærkefalk01-10-1965Kongelunden
124 *Eleonorafalk  
125X*Slagfalk30-08-2018Ballum Forland
126X*Jagtfalk27-10-2007Ballum Sluse
127X Vandrefalk13-01-1968Basnæs
128X*Urfugl01-07-1962Hjerl Hede
129X Agerhøne  
130X Vagtel21-07-1967Borreby Mose
131X Fasan  
132X Vandrikse04-09-1966Vejlen, Tåsinge
133X Plettet Rørvagtel07-06-1974Bygholm Vejle
134X*Lille Rørvagtel29-05-2008Gulstav Mose
135X*Dværgrørvagtel05-07-2009Sneum Engsø
136X Engsnarre01-06-1966Brabrand Sø
137X Grønbenet Rørhøne  
138 *Lille Sultanhøne  
139X Blishøne  
140X Trane14-07-1965Ølene
141X*Prærietrane07-04-2021Lille Vildmose
142 *Jomfrutrane  
143 *Dværgtrappe  
144 *Østlig Kravetrappe  
145 *Stortrappe  
146X Strandskade  
147X*Stylteløber28-05-2003Sneum Engsø
148X Klyde  
149X*Triel14-07-2007Rømø
150 *Ørkenløber  
151 *Rødvinget Braksvale  
152 *Orientbraksvale  
153X*Sortvinget Braksvale08-07-1999Vejlerne
154X Lille Præstekrave27-08-1966Brabrand Sø
155X Stor Præstekrave  
156X Hvidbrystet Præstekrave02-07-1962Øster Hurup
157 *Mongolsk Præstekrave  
158X*Ørkenpræstekrave26-07-2000Margrethekog
159X Pomeransfugl29-05-1969Hanstholm
160X*Sibirisk Hjejle25-07-2000Agger Tange
161X*Amerikansk Hjejle17-05-1999Rømø Sønderland
162X Hjejle08-09-1963Gyldensten
163X Strandhjejle  
164 *Steppevibe  
165X*Sumpvibe08-06-2000Harboøre Tange
166X Vibe  
167X Islandsk Ryle23-08-1966Kysing Fjord
168X Sandløber14-11-1966Blåvand
169X*Tyknæbbet Dværgryle30-05-2005Sneum Forland
170 *Rødhalset Ryle  
171X Dværgryle20-08-1966Bøvling Klit
172X Temmincksryle29-04-1966Kongelunden
173X*Hvidrygget Ryle29-05-2005Skagen
174 *Bairdsryle  
175X Stribet Ryle16-05-2001Værnengene
176X*Spidshalet Ryle09-09-2011Grønningen, Hvidbjerg
177X Krumnæbbet Ryle05-09-1966Kysing Fjord
178X Sortgrå Ryle20-05-1968Christiansø
179X Almindelig Ryle18-05-1965Kongelunden
180X Kærløber  
181 *Klireryle  
182X*Prærieløber06-09-2005Kammerslusen
183X Brushane18-05-1965Kongelunden
184X Enkeltbekkasin27-12-1966Grønningen, Fanø
185X Dobbeltbekkasin  
186X Tredækker Gulstav Mose
187X*Langnæbbet Sneppeklire07-12-2020Borre (Horsens Fjord)
188X Skovsneppe Solbjerg Plantage
189X Stor Kobbersneppe Nissum Fjord
190 *Canadisk Kobbersneppe  
191X Lille Kobbersneppe24-04-1966Fornæs
192X Småspove19-05-1966Søby Rev
193X Storspove Nissum Fjord
194 *Bartramsklire  
195X*Terekklire23-05-2003Kammerslusen
196X Mudderklire15-05-1961Vognsbølparken, Esbjerg
197X*Plettet Mudderklire17-10-2020Lønstrup Strand
198X Svaleklire08-09-1963Gyldensten
199X Sortklire06-05-1966Kysing Fjord
200X*Stor Gulben18-11-2020Sønderho
201X Hvidklire08-09-1963Gyldensten
202X*Lille Gulben01-08-2019Nørresø, vest for jernbanen
203X Damklire01-05-2010Sneum Digesø
204X Tinksmed06-05-1966Kysing fjord
205X Rødben  
206X Stenvender04-09-1966Kelds Nor
207 *Amerikansk Svømmesneppe  
208X Odinshane28-05-1968Borreby Mose
209X Thorshane01-04-1967Fornæs
210X Mellemkjove31-08-1970Blåvand
211X Almindelig Kjove29-07-1968Blåvand
212X Lille Kjove10-09-1970Blåvand
213X Storkjove14-10-1968Blåvand
214X*Ismåge30-12-2006Langø Havn
215X Sabinemåge12-10-1968Blåvand
216X Ride04-03-1967Blåvand
217 *Tyndnæbbet Måge  
218X*Bonapartemåge04-08-2012Blåvand
219X Hættemåge Esbjerg
220X Dværgmåge12-10-1968Blåvand
221X*Rosenmåge09-05-1988Esbjerg Havn
222X*Lattermåge26-08-2008Blåvand
223 *Præriemåge  
224X Sorthovedet Måge  
225 *Audouinsmåge  
226 *Stor Sorthovedet Måge  
227X Stormmåge Esbjerg
228 *Ringnæbbet Måge  
229X Sildemåge Esbjerg
230X Sølvmåge Esbjerg
231X Middelhavssølvmåge Esbjerg
232X Kaspisk Måge19-08-2012Sneum Digesø
233 *Armensk Måge  
234X Hvidvinget Måge12-04-1968Skagen
235X Gråmåge03-04-1969Skagen
236X Svartbag Esbjerg
237X*Gråvinget Måge28-01-2012Universitetsparken Århus
238 *Brilleterne  
239X Dværgterne01-07-1962Øster Hurup
240X Sandterne29-07-1968Blåvand
241X Rovterne21-05-1968Christiansø
242X*Hvidskægget Terne29-04-2000Kammerslusen
243X Sortterne01-06-1962Vejlerne
244X Hvidvinget Terne Tøndermarsken
245X Splitterne24-04-1966Fornæs
246 *Aztekerterne  
247X Fjordterne  
248 *Rosenterne  
249X Havterne01-07-1962Vejlerne
250X Lomvie10-07-1965Christiansø
251 *Polarlomvie  
252X Alk10-07-1965Christiansø
253X Tejst23-07-1966Sejerø
254X Søkonge03-11-1969Blåvand
255X Lunde30-05-2008Sneum Engsø
256 *Steppehøne  
257X Klippedue  
258X Huldue21-04-1967Kongelunden
259X Ringdue Esbjerg
260X Tyrkerdue Esbjerg
261X Turteldue21-05-1968Christiansø
262X*Østlig Turteldue24-01-2007Bække
263X*Sørgedue19-05-2008Skagen
264X*Skadegøg02-08-2006Birkepøl
265X Gøg  
266 *Sortnæbbet Gøg  
267 *Gulnæbbet Gøg  
268X Slørugle25-06-1969Odder
269X*Dværghornugle14-06-2003Fiil Sø
270X Stor Hornugle  
271X*Sneugle10-04-1966Skagen
272 *Høgeugle  
273X*Spurveugle22-12-1970Kongelunden
274X Kirkeugle27-02-1967Århus
275X Natugle10-05-1963Odense
276X Skovhornugle Esbjerg
277X Mosehornugle01-06-1968Tinglev Mose
278X Perleugle24-11-1971Kongelunden
279X Natravn07-08-1968Blåvand
280 *Ørkennatravn  
281 *Tornhalesejler  
282X Mursejler Esbjerg
283 *Gråsejler  
284 *Orientsejler  
285 *Alpesejler  
286 *Kaffersejler  
287 *Lille Sejler  
288X Isfugl23-10-1967Stigsnæs
289 *Grøn Biæder  
290X Biæder No
291X*Ellekrage24-10-2018Sårup, Hanstholm, Nordvestjylland
292X Hærfugl24-04-1969Bøgebjerg, Fyn
293X Vendehals13-05-1966Marselisborg Skov
294 *Guldspætte  
295X Grønspætte01-07-1962Rold Skov
296X Sortspætte11-05-1968Grib Skov
297X Stor Flagspætte  
298X*Mellemflagspætte12-02-2015Draved Skov
299X Lille Flagspætte09-04-1973Nivå
300 *Tretået Spætte  
301 *Østlig Kalanderlærke  
302X*Korttået Lærke22-09-2014Blåvand
303X Toplærke02-04-1961Odense
304X Hedelærke Esbjerg
305X Sanglærke  
306X Bjerglærke07-10-1966Grønningen, Fanø
307X Digesvale Esbjerg
308 *Klippesvale  
309X Landsvale  
310X Bysvale Esbjerg
311  Rødrygget Svale  
312X Storpiber25-10-2000Sønderho, Fanø
313X*Mongolsk Piber24-11-1998Bork
314X Markpiber10-05-1968Melby
315 *Tajgapiber  
316X Skovpiber04-06-1961Esbjerg
317X Engpiber Esbjerg
318X Rødstrubet Piber23-09-1967Kysing Næs
319X Skærpiber24-04-1966Fornæs
320X Bjergpiber Vejlerne
321X Gul Vipstjert Esbjerg
322X*Citronvipstjert11-06-2015Keldsnor
323X Bjergvipstjert Lerbæk Mølle
324X Hvid Vipstjert Esbjerg
325X Silkehale07-10-1960Esbjerg
326X Vandstær12-02-1967Moesgaard
327X Gærdesmutte Esbjerg
328X Jernspurv Esbjerg
329X*Sibirisk Jernspurv19-11-2016Hirtshals havn
330 *Alpejernspurv  
331X Rødhals Esbjerg
332 *Manchurernattergal  
333X Nattergal19-05-1965Kongelunden
334X Sydlig Nattergal14-06-1969Brabrand Sø
335 *Rubinnattergal  
336X Blåhals18-05-1968Christiansø
337X*Blåstjert30-10-2008Blåvand
338X Husrødstjert08-07-1966Århus
339X Rødstjert Esbjerg
340X Bynkefugl Esbjerg
341X Sortstrubet Bynkefugl02-08-1968Blåvand
342X*Sibirisk Bynkefugl25-09-2011Blåvand
343 *Stejnegers Bynkefugl  
344X*Isabellastenpikker13-10-2005Nyeng Ho
345X Stenpikker  
346X*Nonnestenpikker16-10-2005Esbjerg Havn
347X*Vestlig Middelhavsstenpikker04-11-2011Thorsminde
348 *Østlig Middelhavsstenpikker  
349X*Ørkenstenpikker30-10-2005Veststadil Fjord
350 *Hvidkronet Stenpikker  
351X*Stendrossel12-06-2020Ebeltoft Færgehavn
352 *Gulddrossel  
353 *Olivenskovdrossel  
354X Ringdrossel10-04-1966Marselisborg, Århus
355X Solsort Esbjerg
356 *Gråstrubet Drossel  
357 *Brundrossel  
358X*Sortstrubet Drossel03-02-2007Universitetsparken, København Ø
359X Sjagger Esbjerg
360X Sangdrossel Esbjerg
361X Vindrossel Esbjerg
362X Misteldrossel Esbjerg
363 *Vandredrossel  
364 *Cistussanger  
365 *Stribet Græshoppesanger  
366X Græshoppesanger02-05-1968Christiansø
367X Flodsanger07-06-1969Birkepøl
368X Savisanger02-06-1968Gråsten
369 *Stor Græshoppesanger  
370X*Vandsanger30-08-1970Blåvand
371X Sivsanger Esbjerg
372 *Lille Rørsanger  
373X*Buskrørsanger10-06-1997Fanø Bad
374X Kærsanger Esbjerg
375X Rørsanger Esbjerg
376X Drosselrørsanger27-08-1966Brabrand Sø
377X*Bleg Gulbug18-06-2020Gedser Odde
378X*Lille Gulbug15-10-2018Mandø
379X Gulbug Esbjerg
380 *Spottesanger  
381 *Sardinsk Sanger  
382X*Rødstrubet Sanger20-04-2011Blaavand
383 *Iberisk Sanger  
384X*Sorthovedet Sanger09-09-2011Blaavand
385 *Sortstrubet Sanger  
386 *Asiatisk Ørkensanger  
387X Høgesanger29-08-1970Blåvand
388X Gærdesanger Esbjerg
389X Tornsanger Esbjerg
390X Havesanger Esbjerg
391X Munk Esbjerg
392 *Kaukasisk Lundsanger  
393X Lundsanger16-10-2008Hvidbjerg Strand
394 *Østlig Lundsanger  
395X*Nordsanger12-08-2008Blåvand
396X Fuglekongesanger10-10-2007Nørre Lyngvig Fyr
397X Hvidbrynet Løvsanger Fouvrfeldt Sø
398 *Himalayasanger  
399X*Schwarz' Løvsanger16-10-2017Grønningen
400X*Brun Løvsanger30-10-2008Blåvand
401 *Sinkiangløvsanger  
402X*Bjergløvsanger25-09-1970Blåvand
403X Skovsanger15-06-1961Esbjerg
404X Gransanger Esbjerg
405X*Iberisk Gransanger21-04-2002Tane Sø
406X Løvsanger Esbjerg
407X Fuglekonge12-10-1960Esbjerg
408X Rødtoppet Fuglekonge11-05-1968Grib Skov
409 *Brun Fluesnapper  
410X Grå Fluesnapper Esbjerg
411X Lille Fluesnapper13-05-1966Århus
412 *Tajgafluesnapper  
413  Hvidhalset Fluesnapper  
414X Broget Fluesnapper Esbjerg
415X Skægmejse02-06-1968Mjang Dam
416X Halemejse28-04-1961Skamlingsbanken
417X Blåmejse Esbjerg
418X Musvit Esbjerg
419X Topmejse Esbjerg
420X Sortmejse Esbjerg
421X Sumpmejse Esbjerg
422X Fyrremejse Frøslev Mose
423X Spætmejse02-04-1961Odense
424X Træløber Frederikshavn
425X Korttået Træløber02-06-1968Gråsten Slotspark
426X Pungmejse27-07-1970Kasted Mose
427X Pirol30-06-1960Esbjerg
428 *Brun Tornskade  
429 *Turkestantornskade  
430X Rødrygget Tornskade  
431X*Langhalet Tornskade15-10-2007Skallingen
432 *Rosenbrystet Tornskade  
433X Stor Tornskade11-10-1965Kongelunden
434X*Rødhovedet Tornskade23-05-2008Blåvand
435X Skovskade Esbjerg
436X Husskade  
437X Nøddekrige08-08-1968Ho Plantage
438X Allike  
439 *Sibirisk Allike  
440X Råge  
441X Sortkrage  
442X Gråkrage  
443X Ravn Skelde Kobbel Skov
444X*Ensfarvet Stær21-04-2002Tane Sø
445X Stær  
446X Rosenstær Vest Stadil fjord
447X Gråspurv  
448 *Spansk Spurv  
449X Skovspurv  
450 *Snefinke  
451X*Rødøjet Vireo20-10-2011Mandø
452X Bogfinke  
453X Kvækerfinke Esbjerg
454X Gulirisk Kongelunden
455X Grønirisk  
456X Stillits27-07-1960Esbjerg
457X Grønsisken11-10-1965Kongelunden
458X Tornirisk  
459X Bjergirisk27-12-1966Grønningen, Fanø
460X Lille Gråsisken Esbjerg
461X Stor Gråsisken  
462X Hvidsisken Skern Enge
463X Hvidvinget Korsnæb23-11-2002Grev Moltkes Plantage
464X Lille Korsnæb10-07-1966Brattingborg, Samsø
465X Stor Korsnæb12-04-1968Skagen
466 *Ørkendompap  
467X Karmindompap  
468 *Krognæb  
469X Dompap28-04-1961Skamlingsbanken
470X Kernebider12-05-1965Furesø
471X*Stribet Sanger15-10-2006Manø
472 *Hvidstrubet Spurv  
473 *Mørkøjet Junco  
474X Lapværling05-04-1969Skagen
475X Snespurv07-01-1967Skagen
476 *Hvidkindet Værling  
477X Gulspurv Esbjerg
478X*Gærdeværling17-07-2019Tornby Klitplantage
479 *Klippeværling  
480X*Gulgrå Værling29-05-2005Skagen
481X Hortulan11-05-1968Gilbjerghoved
482 *Gulbrynet Værling  
483 *Pileværling  
484X*Dværgværling05-10-2004Blåvand
485 *Gulbrystet Værling  
486X Rørspurv Esbjerg
487X*Hætteværling07-07-1970Blåvand
488X Bomlærke Esbjerg
489 *Rosenbrystet Kernebider  

Jens Ole Byskov har krydset 375 arter på sin Danmarks artslister.



til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.023 sek.
til toppen