Startside   I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
Artslister
Netfugl v. 2.0




Danmarks artslister

Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.



Seneste 100 kryds

Nedenstående ses de seneste 100 kryds for artslisten "Danmarks artslister".

#: Navn, Bopæl: #X: Seneste nye kryds: Dato: Lokalitet:
1Henrik Mikkelsen, Allerød412Citronvipstjert31-12-21en havn
2Morten Dehn278Stylteløber08-05-21Kongelundsstranden
3Lone Angelica Olesen Tødt, Middelfart118Hvidklire08-05-21Vejle
4Lone Angelica Olesen Tødt, Middelfart117Mudderklire08-05-21Vejle
5Agnete Boje, Skagen353Prærietrane08-05-21Hulsig Hede
6Jonas Nielsen, Herlev225Temmincksryle08-05-21Kofoeds Enge, del 1 af Kongelundsstranden
7Jonas Nielsen, Herlev224Stylteløber08-05-21Kofoeds Enge, del 1 af Kongelundsstranden
8Paul Nilsson, Sorgenfri361Langnæbbet Sneppeklire08-05-21Grønningen, Fanø
9Hans Olrik, Ringsted324Langnæbbet Sneppeklire08-05-21Grønningen med vader, Fanø
10John Rasmussen, Herfølge102Løvsanger08-05-21Hellebæk avlsgård
11John Rasmussen, Herfølge101Bynkefugl08-05-21Hellebæk avlsgård
12John Rasmussen, Herfølge100Gul Vipstjert08-05-21Hellebæk avlsgård
13John Rasmussen, Herfølge99Broget Fluesnapper08-05-21Hellebæk avlsgård
14John Rasmussen, Herfølge98Bysvale08-05-21Hellebæk avlsgård
15John Rasmussen, Herfølge97Lærkefalk08-05-21Hellebæk avlsgård
16Mikkel Kure Jakobsen, Ålsgårde342Stylteløber08-05-21Aflandshage, Amager.
17Christian Christophersen213Rødhalset Gås07-05-21Koklapperne
18Nikolaj Noel Christensen, Brønshøj311Rødhalset Gås07-05-21Kalvebodfælled, Villahøj
19Jan C. van Dijk, Vordingborg322Sortsvane06-05-21Letbæk Møllesø, Varde
20Jeppe Kajgaard, Strandby376Damklire06-05-21Gjølvej, Ulvedybet
21Knud Boysen, København SV263Spidsand05-05-21Rømødæmningen
22Knud Boysen, København SV262Fyrremejse05-05-21Sølsted Mose
23Knud Boysen, København SV261Hedehøg05-05-21Kongens Mose
24jimmy kristensen, horsens168Fyrremejse05-05-21bygholm enge
25Knud Boysen, København SV260Sort Glente04-05-21Juvre
26Søren Knorr Søndergaard, Hamar, Norge309Sortsvane04-05-21Dæmningen
27Søren Knorr Søndergaard, Hamar, Norge308Damklire04-05-21Gjølvej
28John Rasmussen, Herfølge96Stormmåge04-05-21Køge Gymnasium
29Knud Boysen, København SV259Sortkrage03-05-21Rømø
30Knud Boysen, København SV258Hvidbrystet Præstekrave03-05-21Rømø
31Michael Sørensen, Frederikssund215Dværggås03-05-21Lund Fjord tårnet
32Martin Nyman Larsen, Espergærde55Sjagger03-05-21Espergærde ved Grydemoseskolen
33Leander Jørgensen, Roskilde149Broget Fluesnapper03-05-21svenstrup skov
34Mads Østergaard Brun, Faaborg211Broget Fluesnapper03-05-21Stursbøl Plantage
35Jan C. van Dijk, Vordingborg321Pomeransfugl02-05-21Skjern Enge
36Ronald Vestergren, Viborg155Gul Vipstjert02-05-21Norsminde Fjord, Odder
37Anders Brinkmann, Aalborg274Hærfugl02-05-21Grenen, Skagen
38Oskar Zeeberg Nielsen, Herfølge185Mudderklire02-05-21Gundsømagle sø
39Oskar Zeeberg Nielsen, Herfølge184Tinksmed02-05-21Gundsømagle sø
40Johanne Aagaard, Ribe317Pungmejse02-05-21Lille Vildmose
41Mikkel Holck, Solrød 362Citronvipstjert02-05-21Gedser lystbådehavn
42Lone Angelica Olesen Tødt, Middelfart116Gransanger02-05-21Frøslev plantage
43Peter Christiansen, Rødovre395Citronvipstjert02-05-21Gedser
44Lone Angelica Olesen Tødt, Middelfart115Landsvale02-05-21Frøslev plantage
45Lone Angelica Olesen Tødt, Middelfart114Vendehals02-05-21Frøslev plantage
46Kim Møller, Højbjerg211Vendehals02-05-21Frøslev plantage
47Anders Drejer383Citronvipstjert02-05-21Gedser lystbådehavn
48Morten Drejer, Lillerød382Citronvipstjert02-05-21Gedser Lystbådehavn
49Henrik Nielsen Degn, København V190Bynkefugl02-05-21Gundsømagle Sø
50Christian Christophersen212Småspove02-05-21Nordhavnen
51Jan C. van Dijk, Vordingborg320Langnæbbet Sneppeklire01-05-21Søren Jessens Sand, Fanø
52Thomas Vikstrøm, Farum304Citronvipstjert01-05-21Grenen
53Anders Brinkmann, Aalborg273Citronvipstjert01-05-21Grenen, Skagen
54Lone Angelica Olesen Tødt, Middelfart113Broget Fluesnapper01-05-21Flyvesandet camping
55Holger Daugaard, Daugård292Islom01-05-21Skagen Nordstrand
56Tom Sørensen, Hjortshøj279Sortsvane01-05-21Ulvedybet, ud for
57Tom Sørensen, Hjortshøj278Amerikansk Krikand01-05-21Bygholm vejle
58Anja Enevoldsen Christensen, Hjortshøj278Sortsvane01-05-21Ulvedybet, ud for
59Anja Enevoldsen Christensen, Hjortshøj277Amerikansk Krikand01-05-21Bygholm vejle
60Peter Leth Olsen, Ringkøbing373Markpiber01-05-21Ulvshale nordenge
61Andreas Haahr Larsen, Frederiksberg93Gråstrubet Lappedykker01-05-21Rude skov
62Mikkel Holck, Solrød 361Markpiber01-05-21Ulvshale
63Anders Birchvald Jensen, Roskilde213Markpiber01-05-21Ulvshale, møn
64Jan W. Badura, Ringsted295Grønspætte01-05-21Brøns Mølledam
65Oskar Zeeberg Nielsen, Herfølge183Sildemåge01-05-21Utterslev mose (del 1)
66Kristian Birchvald Jensen, Kolding401Markpiber01-05-21Ulvshale Nordenge
67Nikolaj Thomsen, KBH N291Prærietrane01-05-21Torup holme
68Nikolaj Thomsen, KBH N290Amerikansk Krikand01-05-21Bygholm Vejle
69Lars Andersen, København355Markpiber01-05-21Ulvshale Nordenge
70Peter Hartoft-Jacobsen, Fredericia386Markpiber01-05-21Ulvshale Nordenge, Vordingborg Kommune
71Anders Kirkegaard Nielsen, Aalborg Øst142Sortsvane01-05-21Gjøl
72Louis Kristoffer Poulsen, Rønne184Steppehøg01-05-21Hammeren
73Anders Brinkmann, Aalborg272Vendehals30-04-21Grenen Camping
74Oskar Zeeberg Nielsen, Herfølge182Sort Glente30-04-21Hellebæk Avlsgård
75Oskar Zeeberg Nielsen, Herfølge181Sortspætte30-04-21Ganløse ore
76Anders Kirkegaard Nielsen, Aalborg Øst141Løvsanger30-04-21Dokkedal
77Mads Bjarke Salling, Klampenborg299Blåhals30-04-21Gundsømagle Sø
78John Rasmussen, Herfølge95Klyde30-04-21Ølsemagle Revle
79John Rasmussen, Herfølge94Skeand30-04-21Ølsemagle Revle
80Troels Leuenhagen Petersen, Espergærde337Amerikansk Krikand29-04-21Bygholmdæmningen, Vejlerne
81Andreas Haahr Larsen, Frederiksberg92Sorthalset Lappedykker29-04-21Utterslev Mose, Vestmosen
82Aino Lykke Faldborg, Årslev297Ringdrossel28-04-21Lindved Frugt
83Nicolaj Vinther Sørensen, Haderslev242Amerikansk Krikand28-04-21Fuglsø ved Halk
84henrik skov jensen, haderslev268Amerikansk Krikand28-04-21Fuglesø Halk
85Henrik Hald Nørgaard, Aalborg353Rustand27-04-21Kelstrup Søndermose
86John Rasmussen, Herfølge93Rødstjert27-04-21Herfølge
87John Rasmussen, Herfølge92Munk27-04-21Herfølge
88John Rasmussen, Herfølge91Landsvale27-04-21Herfølge
89Mads Østergaard Brun, Faaborg210Rødhalset Gås27-04-21Mandø
90Lasse Højland Hansen, Holstebro297Prærietrane27-04-21Vejlerne
91Christian Christophersen211Kortnæbbet Gås25-04-21Fælledparken
92Søren Knorr Søndergaard, Hamar, Norge307Hvidbrystet Præstekrave25-04-21Gjølvej
93Cady Rasmussen, Herfølge66Stillits25-04-21Herfølge
94Martin Nyman Larsen, Espergærde54Hvid Vipstjert25-04-21Humlebæk Genbrugsplads
95Esben Stubbe Østergaard, Beder289Amerikansk Krikand25-04-21bygholm vejle østsø
96Philip Francis Thomsen, Hellerup286Lapværling25-04-21Stubben, KBH
97Morten Dehn277Lapværling25-04-21Nordhavnstippen (jordbehandlingsområde)
98Anders Bjørn Hansen129Bynkefugl25-04-21Kalvebod Fælled
99John Rasmussen, Herfølge90Stillits25-04-21Herfølge
100Kim Møller, Højbjerg210Turteldue24-04-21Hostrup, Tønder




til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.403 sek.
til toppen