Startside I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
 Artslister 




VP blockers statistik

Nedenstående statistik over VP blockers er baseret på de 125 arter som er mindst 'krydset' blandt de tilmeldte af VP artslister. Listen med de 125 mindst 'krydset' arter kan ses under VP blockers.

# Navn, By #X #Blockers
1Pierre-André Crochet, Montpellier87940
2Richard Stephenson, Richmond84733
3Chris Bell, Darlington87533
4Ernie Davis, Exeter87631
5Richard Bonser, London83728
6Gordon Beck, Foston- on the-Wolds, East Yorkshire.85628
7Vincent Legrand, Sterrebeek83927
8Tom Francis, Stockton on Tees86426
9David Monticelli, Middelkerke83925
10Kris De Rouck, Lint85725
11Chris Batty, Fylde, Lancashire82924
12Eric Didner, Paradou83022
13Lee GR Evans, Little Chalfont65521
14Dan Pointon, Rectory Road82221
15Peter Stronach, Boat of Garten77920
16Markku Santamaa, Rauma83020
17Thomas Lang, Hemmingen84520
18Stewart Hinley, Middlesbrough85420
19Bob Swann, Tain82819
20Graeme Joynt, Billingham85519
21John Pegden , Wisbech 56518
22Matthew Deans, Suffolk76318
23Andy Clifton80317
24Daniel Mauras, PARIS81617
25Hannu Palojärvi, Helsinki82016
26Bosse Carlsson, Degerhamn84216
27Simon Wellock, Newcastle-upon-Tyne63215
28René-Marie Lafontaine, Brussel78215
29Lee Victor Gregory, Blaenavon, Gwent, Wales80815
30Josh Rhys Jones, Langtoft81615
31Markus Craig, Vienna63014
32Dominic Mitchell, London79714
33Hugues DUFOURNY, Honnelles81714
34Christian Leth, Gilleleje82114
35Rami Mizrachi, Jerusalem76613
36Phil Abbott, Seaton,Devon79413
37Omar Alshaheen, Kuwait37012
38Peter Rass, Klagenfurt51212
39Peter Robert Alfrey, London58312
40Garry Richard Bagnell, West Sussex65412
41Guy Mirgain, Lintgen79212
42Seppo Järvinen, Tampere79312
43Seppo Antero Haavisto, Vallentuna79912
44Gary David Fennemore, hants81512
45Abdulrahman Al-Sirhan Alenezi, Omariya47411
46Mark Sutton, Keele University70611
47Janne Aalto, Parikkala74611
48Ingvar Torsson, Degerhamn79611
49Nigel Warren, GLOUCESTER80411
50Bill Bailey, Rotherham80811
51andrew d j cook, Moulton, Northampton69210
52Petri Kuhno, Jyväskylä75310
53Klaus Drissner, Nagold78810
54Pete Kinsella, Crosby,Liverpool7269
55John Holtham, Sutton Coldfield7669
56Peter John Taylor, bath7819
57Richard Ek, Svedala7889
58Olof Strand, Bjuv7899
59Kari Tapani Haataja, Espoo7899
60Simon David Buckell5158
61John Gregory, Manchester5768
62Neil Richard Tovey, Kuwait5888
63Yoav Perlman, Mesillat Tsion6208
64Pete Antrobus, Comberbach6968
65Justin Richard Lansdell, Norwich, Norfolk7268
66Tero Toivanen, Jyväskylä7378
67Dirk Colin, Boechout7568
68Stephen Vaughan Ashby, Dorchester7678
69Lars Buckx, Heemstede4747
70Paul Herrieven, Hull5227
71Christopher Mills, Themelthorpe5797
72Richard Allison, Cambridge5847
73Big Year WP6527
74Dave Barnes, Market Drayton, Shropshire. (UK)6727
75Tero Linjama, Jyväskylä6737
76Vince Halley-frame, Dagenham6907
77Martin Gottschling, Herne7027
78Stefan Tapio Ettestam, Farsta,Stockholm7127
79Massimiliano Dettori, Cagliari7157
80Frédéric Jiguet, Paris7247
81Janne Kilpimaa, Turku7297
82Chris Lansdell, Norwich7317
83Ferran López Sanz, Rubí, Barcelona7467
84Samuel Viles, Nottingham5706
85Yann Kolbeinsson, Húsavík5926
86Robert Carr, Woodhall Spa6016
87Michael Frosdick6906
88Raphaël Lebrun, Braine-le-Comte6936
89Nick Watmough, Norwich7016
90Occhiato Daniele, Firenze7456
91Thierry Jansen, IJsselstein7696
92Fred Vanhove, Bruxelles - Belgium7716
93Jesper Segergren, Malmö7906
94Alexandre Hespanhol Leitão, Lisboa4655
95wendy lambson, bath5055
96Anders Tørressen Hangaard, Nøtterøy, Norge5615
97Andrew Self, London6015
98Philippe Geniez, Montpellier6235
99Nick Littlewood, Aberdeenshire6255
100Rony Livne, Kfar Varborg6395
101Craig Anthony Holden, Woodbridge, Suffolk IP13 6AX6455
102David Russell, Norwich6485
103Andrew Lansdell, Landkey6555
104Rafael Armada, Barcelona6635
105Jan van der Laan, Alkmaar6715
106Mark Lopez, Tunbridge Wells6815
107Michael Dvorak, Wien6945
108Csaba Lendvai, Budapest7195
109Rupert Hafner, Neufeld an der Leitha7255
110Peter Gluth, Norwich7625
111Erik Rask, GÖTEBORG7695
112Mårten Wikström, stockholm7735
113Jocelyn Gould, St Helens7815
114Colin Gould, St Helens7815
115Max Berlijn, Epen824
116Ingelise Aarøe Petersen, københavn4474
117Chris Donald, Kingussie5014
118Martyn Hayes, Bristol5654
119Phil Hansbro, Newcastle5714
120Oz Horine5874
121Chris Wilkinson, Kingston6014
122Kalle Larsson, Salo6064
123Julien Renoult, Montpellier6104
124JOSE MARIA FERNANDEZ ZAPATA, Puerto Real, Cádiz.6224
125David Stone, Exeter6334
126Zbigniew Kajzer, Szczecin6374
127Colin Dodsworth, Billingham6404
128Eva Andreu, Braine-le-Comte6534
129Marcin Solowiej, Szczecin6564
130Michael Fricke, Bremen6604
131Pawel Kolodziejczyk, Sobótka6644
132Klaus Hubatsch, Nettetal6654
133Ruysschaert Fabien, Maubeuge6904
134Andy Wilkinson, Norwich6984
135Hans Rudhe, Gävle7004
136Christer Brostam, Täby7164
137Tommy Frandsen, Horsens7744
138Per Forsberg, Vaxjo7854
139Carsten Siems, Græsted2663
140Per Vindis, Gilleleje2773
141Asaf Sasson, Givat Haim Meuhad4083
142simon peter dennis, norfolk4333
143Bob J Stinger, Blackpool,Lancashire5233
144Jan-Rune Asbjørnsen, Fredrikstad5233
145Sander Lilipaly, Middelburg5323
146Edward B Rickson5353
147Ronald Nuiver, groningen5423
148Per Kjær, Fanø5453
149Óscar Llama Palacios, Madrid5573
150Thijs Valkenburg, Silves5613
151Andrew Kinghorn, Durham, United Kingdom5663
152Georges Olioso, Port-la-Nouvelle5713
153Andreas Ranner, Vienna5883
154Ashley Fisher6113
155Harry Hussey, Cork6133
156Leo JR Boon, IJmuiden6143
157Arthur Geilvoet, Rotterdam6313
158Gábor Bodor, Budapest6353
159Gabor Horvath, Budapest6373
160Joachim Bertrands, Genk6483
161Kieran Fahy, Wexford6543
162Remco Hofland, Rotterdam6623
163Huig Ouwehand, Katwijk6643
164Theo Bakker, Groningen6753
165André Riis Ebbesen, Hillerød6763
166Tom Lowe, Norwich6823
167Paul French6853
168Radoslaw Gwozdz, Dabrowa Gornicza6893
169Attila Steiner, Budapest7013
170Rob Fuge, Cold Ash7103
171Richard Rafe, Stone, Stafford7193
172Bent Lyngklip Kjeldgaard, Thisted2032
173Abdulla Aly Abdulla, Cairo2892
174Hugo Romano, Funchal3082
175Jim Hansen, Næstved3492
176Marcin Dyduch, Zywiec3952
177Bjarne Nielsen, Sønderborg4182
178Elias Tibax, zandhoven4332
179Daniela Gruber, Uetze4792
180Jeroen van Vianen, Hoofddorp4922
181Jonathan Meyrav, Shilat4932
182Andy Bond, Exeter4952
183Lukas Strobl, Zwettl5042
184Petteri Mäkelä, Pori5102
185Andy Musgrove, Norwich5112
186Erik van Dijk, Nijmegen5222
187Markus Hubatsch, Neuss5312
188Vegard Bunes, Røyse5372
189Morten Rasmussen, Værløse5432
190Toni Alonso Jardí, El Masnou, Barcelona5592
191Marcel Gil Velasco, Sant Feliu de Llobregat5592
192Jean-Pierre Jordan, MARGENCEL5612
193Terje Kolaas, Levanger, Norge5622
194Per Schiermacker-Hansen, Borre5642
195Silas Kristian Krag Olofson, Hvannasund5662
196James Lidster, Arnhem5782
197Julien Piette, Dunkerque5882
198José Luis Copete, Terrassa5882
199Vegard Bunes, Røyse5972
200Leo Stegeman, Alkmaar5972
201Oriol Clarabuch, Olot6202
202Arne Stefan Holgersson, Lund6282
203Teus Luijendijk, Delfgauw6322
204Julien Mazenauer, Chézard6332
205Colin Butler, Runcorn6402
206Poul Ulrik, Smørum6462
207Rainer Christian Ertel, Remseck6492
208Anders Søgaard, Virum6552
209Antoine Rougeron, Beire le Châtel6582
210Andreas Noeske, Bremen6712
211Hans Westerberg, dannike6722
212Klaus Malling Olsen, Brønshøj6722
213Ulf Göran Karlsson, Farsta6782
214Brian Rasmussen, Gilleleje6832
215Jean-Philippe SIBLET, SAINT-MAMMES6842
216Steve Lister, Loughborough6852
217Tina Elley, Næstved6872
218Sven Karlsson, Sundbyberg, Sverige6872
219Mads Elley, Næstved6912
220John Walshe, Hereford6962
221Jens Søgaard Hansen, Vanløse6992
222Stanisław Czyż, Jaroszowiec6992
223Eric Jan Alblas, Hoogezand7152
224Jacob Bentzon Hansen, Christiansfeld7342
225Poul Thrane, Brønshøj11
226Anders Eichen, Brønshøj41
227Magnus Elfwing, Linköping81
228Kim Skafte, Slagelse991
229Bart Moons, Mortsel1181
230Berend Jurjen Veenstra, Gorredijk2011
231Peter Hagen Thomasen, København V2161
232Kai Hultmann, Måløv2361
233Joshua Emil Haahr, København Ø2481
234Leif Gjønnes Møller, København V2521
235Jan Sørensen, Ballerup2541
236Tom Nordblad, Helsinki2571
237Kis Boel Guldmann, Kolding2921
238Henning Larsen, Ringsted2951
239Mohamed Amezian, Tétouan2971
240Fredrik Ström, Ljugarn3051
241Ralph Qwinten, Kongens Lyngby3101
242Brynjúlfur Brynjólfsson, Hornafjörður3141
243Alen Ploj, Maribor3371
244Katarzyna Mikicinska, Skierniewice3411
245Wouter van der Ham, Voorschoten3421
246Harry Murphy, Nunthorpe 3561
247Anton Arnesson, Göteborg3611
248Kristoffer Peter Eliasen, Søborg3731
249Mette Rørdam, Snekkersten3911
250Igor Maiorano, Trieste3971
251Christian Wende, Vienna4141
252Domen Stanic4181
253Craig Sammels, Ramsgate, Kent4261
254Diedert Koppenol, Groningen4281
255Heidi Frederiksen, København N4311
256Thomas Hasle Ravn, Haslev4321
257Luca Bergamaschi, Novara4331
258Torben Laursen, Harlev J4351
259Freddy S. Hansen, Faaborg4361
260Peter Tibax, Zandhoven4371
261Martijn Renders, Hank4411
262Kristof Van Asten, lier4411
263Rasmus Bøgeskov Larsen, Cairo, Egypten4441
264Göran Högstedt4441
265Sune Jepsen, Christianshavn4451
266Frode Falkenberg, Bergen4451
267Alick Simmons4481
268Søren Haaning Nielsen, Hundested4521
269Myriam Reyntens, Brussels4541
270Knud N. Flensted, Bagsværd4641
271Bram Ubels, Nijmegen4661
272Robrecht Debbaut, Brugge4711
273Joao Tiago Tavares, Faro4801
274Jonathan Meyrav, Moshav Shilat4801
275Marcel Gil Velasco, Sant Feliu de Llobregat4821
276Hans Pinstrup, Horsens4821
277Hanne Kapala, København4821
278Lars Olsson, ÅKARP4821
279Thyge Enevoldsen, Frederiksberg4851
280Edwin Russer, Maarssen4871
281Quentin Dupriez, Hem4881
282Ruben Vlot, Wageningen4891
283Christoph Roland, Vienna4931
284Vagn Freundlich, Fjerritslev4971
285Jakob Dall, Hellerup5001
286Fabian Schneider, Payerne5031
287Christian Rørdam, Snekkersten5111
288Simon Vyncke, Eeklo5151
289Daan Drukker, Wageningen5161
290Karsten Schmale, ST BARTHELEMY D'ANJOU5171
291Tristan Guillosson, Belpech5181
292Daniel Hubatsch, Düsseldorf5221
293Marcel Haas, Schagen5221
294Will Bowell, Deeping St James5231
295Felix Timmermann, Bremen5261
296Vincent Stork, De Cocksdorp5271
297Hans Harrestrup Andersen, Sæby, Kirke Hyllinge5281
298Jørgen Munck, Kongens Lyngby5281
299Hugo Touzé, LE CELLIER5291
300Troells Melgaard, København NV5291
301Eli Van Audenhove, Antwerp5321
302jeremy robson, Mountsorrel5321
303Anders Odd Wulff Nielsen, København N5331
304Steve Klasan, Potsdam5371
305Per Jansen, Nuuk5371
306Ole Zoltan Göller, Esbjerg5391
307BRUNEAU Guillaume, LYON5411
308Mads Herbøl, Ballerup5441
309Edouard Melchior, Mondercange5491
310Kevin Hale, Seaton5491
311Josef Ringert, Leitring5491
312Stuart Reeves5501
313Aage Kabbelgaard, Hundested5511
314Svend Rønnest, Esbjerg5521
315Lasse Olsson, Varberg5551
316Søren Brinch, Vedbæk, Tisvilde og Sønderho5561
317Tim De Boer, Ugchelen5561
318Steven Wytema, Amsterdam5581
319Derek Charlton, Durham5591
320Allan Kjær Villesen, Lemvig5601
321Johnny Salomonsson, Hillerød5601
322Ante Strand, Täby5601
323Alexander Lees, Norwich5641
324Andy Bates, Croydon5651
325Jens Lind, Espergærde5671
326Otto Samwald, Fuerstenfeld5691
327Jens Mikkel Lausten, København5711
328Björn Ander, ÖSTANSJÖ5721
329Magnus Elfwing, Linköping5751
330Erik Mølgaard, Vintrie5781
331Phil Benstead, Grevie5791
332Gert Ottens, Odijk5801
333Martin Kviesgaard, Nuuk5811
334Poul Holm, Roskilde5831
335Lasse Strandgaard, dianalund5831
336Ole Gylling-Jørgensen5831
337Kim Duus, Brønshøj5841
338Magne Pettersen, Gamle Fredrikstad5861
339Sandra Goetsch, Feldkirch5881
340Frédéric MAILLOT, BESANCON5891
341Aaron Ofner, Fuerstenfeld5891
342Andreas Bruun Kristensen, København N5891
343David Van den Schoor, Herenthout5931
344Ben Macdonald5951
345Henrik Pedersen, Søborg5951
346Erik Groth-Andersen, Hillerød5991
347Guido Teenck, Hamburg6001
348Peter Hartoft-Jacobsen, Nibe6061
349Frédéric Veyrunes, Montpellier6061
350Samuel Progin, Rossens6081
351Richard Moores6081
352Bo Thoor, Svartsjö6101
353Patric Lorgé, kockelscheuer6141
354Birthe Rasmussen, Nykøbing Sjælland6151
355simon peter dennis, melton constable6161
356Thijs de Kruif, Wageningen6231
357Adam Selmeczi Kovacs, Veroce6281
358Erik Vikkelsø Rasmussen, Nykøbing Sjælland6291
359David Andersson, varberg6311
360Paul Nilsson, Sorgenfri6311
361Helmut Pfeifenberger, Vienna6321
362Sven Bødker, Esbjerg V6331
363Jan Jozef Celis, Hove6351
364MARK EASTERBROOK, DEVIZES6371
365Matthias Schoebinger, Munich6401
366Martin Thomsen, Årslev6451
367Peter Zeller, Beinwil (Freiamt)6511
368Morten Bentzon Hansen, Christiansfeld6531
369Miguel Demeulemeester, Houthulst, Belgium6561
370Jan-Michael Breider, Växjö6691
371Brian Heasman, Exeter 6721
372Perry Jonathan Smale6741
373Lars Andersen, Odense6921
374Ernst Albegger, Graz7191



til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.045 sek.
til toppen