Startside I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
 Artslister 




Danske årsarter 2019

Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.



Jesper Johannes Madsen

Kronologisk oversigt over kryds

Nedenstående ses en kronologisk oversigt over de kryds Jesper Johannes Madsen har angivet datoer for. Startende med det nyeste kryds øverst.

Hele Jesper Johannes Madsen's artsliste kan ses ved at trykke her.

Bemærk! at såfremt vedkommende ikke har angivet datoer for alle de kryds vedkommende måtte have fået i perioden mellem det nyeste og ældste kryds. Så vil nummeret der ses til venstre fortællende hvad nummer det aktuelle kryds var, antage en forkert værdi.

# Dato SU Navn Lokalitet
2019
27417-09-2019 SabinemågeRågeleje Strand
27317-09-2019 Sodfarvet SkråpeRågeleje Strand
27217-09-2019 StorkjoveRågeleje Strand
27108-09-2019 Lille KjoveFeddet, Faxe
27006-09-2019 Almindelig KjoveGedser Odde
26926-08-2019 Sort StorkSorterup, Slagelse
26805-08-2019 SteppehøgBallum Enge
26705-08-2019 GuliriskVesterende Ballum og Østerende Ballum
26604-08-2019*SlangeørnTrehøje i Mols Bjerge
26503-08-2019 Stribet RyleNørresø (vest for jernbanen), Tønder
26421-07-2019 PirolHestekobbel skov, Lolland
26312-07-2019 Krumnæbbet RyleØlsemagle Revle
26212-07-2019*GærdeværlingTornby Klitplantage
26112-07-2019 DværgryleUlvedybet
26012-07-2019 TopmejseTornby Klitplantage
25925-06-2019 FlodsangerSønderskov ved Tybjerglille
25822-06-2019 TurteldueStore Tønde og Jejsing Mark
25722-06-2019 HedehøgBallum Enge
25621-06-2019 Hvid StorkSmedeager
25521-06-2019 Stor HornugleSøndeejylland
25416-06-2019 LundsangerMøns Klint
25315-06-2019 SortklireSelsø Sø området
25215-06-2019 VendehalsAsserbo Plantage
25109-06-2019 EngsnarreRønnekilde, Store Åmose NV
25009-06-2019*DværgrørvagtelVaserne, Birkerød
24905-06-2019 NatravnMelby Overdrev
24803-06-2019*Blåvinget AndMose, enge og marker nordøst for Marup, Tølløse
24702-06-2019 VagtelHundevængsgård, Møn
24627-05-2019 OdinshaneØlsemagle Revle
24527-05-2019 RustandKlydesøreservatet, Vestamager
24427-05-2019 Hvidbrystet PræstekraveKlydesøreservatet, Vestamager
24326-05-2019 KongeørnLille Vildmose
24226-05-2019 MallemukGrenen, Skagen
24124-05-2019*GåsegribSkagen
24024-05-2019 KarmindompapHirtshals
23923-05-2019 ToplærkeHirtshals
23820-05-2019 SkovsneppePinseskoven, Vestamager
23720-05-2019 KærløberKlydesøreservatet, Vestamager
23620-05-2019 Lille FluesnapperSveasvej, Frederiksberg
23519-05-2019 Grå FluesnapperTisvilde hegn
23418-05-2019 NattergalBodal Mose (Agerland)
23318-05-2019 KærsangerNordhavnstippen/Stubben
23217-05-2019 BiæderJægersborg Dyrehave
23114-05-2019 DrosselrørsangerBastrup SØ, Farum
23011-05-2019 Sort GlenteMandemarke Bakker, Møn
22911-05-2019 AftenfalkMandemarke Bakker, Møn
22811-05-2019 HvepsevågeMandemarke Bakker, Møn
22711-05-2019 Rødrygget TornskadeMandemarke Bakker, Møn
22611-05-2019 HavesangerNylukke skov, Møn
22508-05-2019 PungmejseRåmosen, Ballerup
22408-05-2019 GulbugAssistens Kirkegård, København
22306-05-2019 TemmincksryleVallensbæk og Ishøj Strandenge
22206-05-2019 FiskeørnØlsemagle Revle
22106-05-2019 TornsangerØlsemagle Revle
22002-05-2019 Sydlig NattergalKroghage ved Gedser
21901-05-2019 RørsangerSkenkelsø SØ, Ølstykke
21830-04-2019 Hvidhalset FluesnapperNordhavnstippen/Stubben
21730-04-2019 LærkefalkKoklapperne, Vestamager
21630-04-2019 SkovpiberKoklapperne, Vestamager
21530-04-2019 GræshoppesangerNordre Klapper, Vestamager
21428-04-2019 MursejlerSøndersø, Værløse
21328-04-2019 SkovsangerSøndersø, Værløse
21227-04-2019 FjordterneMagisterkog, Tønder
21127-04-2019 BysvaleBremsbøl sø, Tønder
21027-04-2019 BynkefuglBremsbøl sø, Tønder
20927-04-2019 GøgBremsbøl sø, Tønder
20827-04-2019 MudderklireNørresø, Tønder
20727-04-2019 SavisangerMagisterkog, Tønder
20627-04-2019 SmåspoveMagisterkog, Tønder
20527-04-2019 TinksmedMagisterkog, Tønder
20426-04-2019 Plettet RørvagtelRibe Østerå
20326-04-2019 Islandsk RyleKammerslusen, Ribe
20226-04-2019 PomeransfuglNr. Farup Enge, Ribe
20126-04-2019 SivsangerNr. Farup Enge, Ribe
20026-04-2019 DigesvaleSorø
19926-04-2019 KirkeugleFøvling
19826-04-2019 Broget FluesnapperVestre Kirkegård, København
19725-04-2019 DværgterneKofoeds Enge, Amager
19625-04-2019 HavterneKofoeds Enge, Amager
19525-04-2019 RødstjertKofoeds Enge, Amager
19425-04-2019 HvidklireKofoeds Enge, Amager
19325-04-2019 Gul VipstjertKofoeds Enge, Amager
19225-04-2019 SortterneUtterslev Mose
19125-04-2019 DværgmågeUtterslev Mose
19022-04-2019 LøvsangerCarstensgade, Humleby
18917-04-2019 GærdesangerKoklapperne, Vestamager
18814-04-2019 LandsvaleHolløse bredning
18714-04-2019 SvaleklireSolbjerg Engsø
18614-04-2019 RovterneVallensbæk og Ishøj Strandenge
18512-04-2019 MunkVestre Kirkegård, København
18407-04-2019 RingdrosselRøsnæs spidsen
18307-04-2019 TejstRøsnæs spidsen
18206-04-2019 Rødhalset GåsVallensbæk og Ishøj Strandenge
18131-03-2019 Lille GråsiskenStensbæk plantage
18030-03-2019 SilkehejreRejsby forland
17930-03-2019 SkestorkRejsby forland
17830-03-2019 StrandhjejleMargrethekog forland
17730-03-2019 Stor KobbersneppeNy Frederikskog
17630-03-2019 RørhøgMagisterkog, Tønder
17530-03-2019 BrushaneNørresø, Tønder
17430-03-2019 GrønspætteSølsted mose, Tønder
17330-03-2019 StenpikkerSølsted mose, Tønder
17230-03-2019 BlåhalsSølsted mose, Tønder
17130-03-2019 RørdrumSølsted mose, Tønder
17029-03-2019 Sorthalset LappedykkerFirtalsstrand & Mellemstykket
16929-03-2019*Amerikansk PibeandFirtalsstrand & Mellemstykket
16823-03-2019 HærfuglÅstofte, Odsherred
16723-03-2019 Lille KobbersneppeSanddobberne, Odsherred
16623-03-2019 AtlingandVallensbæk og Ishøj Strandenge
16523-03-2019 GransangerEnge ved Hundige Havnevej, Ishøj
16423-03-2019 Lille PræstekraveVallensbæk og Ishøj Strandenge
16323-03-2019 SplitterneHolmesø, Brøndby Strand
16221-03-2019 NatugleSøndermarken, Frederiksberg
16116-03-2019 DværggåsRoden Enge
16016-03-2019 KlydeØlsemagle Revle
15911-03-2019 HedelærkeSkullerup, Lejre
15811-03-2019 Hvid VipstjertMose, enge og marker nordøst for Marup, Tølløse
15703-03-2019 Sorthovedet MågeHolmesø, Brøndby Strand
15625-02-2019 TajgasædgåsSkuderløse, Næstved
15525-02-2019 SkeandBroksø Enge
15425-02-2019 TorniriskÅlebæk Strand
15325-02-2019 BjergandHavet ud for Ålebæk Strand
15224-02-2019 Lille FlagspætteVaserne, Furesø
15124-02-2019 SortspætteStore Dyrehave, Hillerød
15023-02-2019 Stor PræstekraveKlydesøreservatet, Vestamager
14919-02-2019 Rødhovedet AndUtterslev Mose
14816-02-2019 GråmågeGilleleje Havn
14716-02-2019 SilkehaleMørkhøj
14612-02-2019 SnespurvNordhavnstippen/Stubben
14511-02-2019 DobbeltbekkasinMose, enge og marker nordøst for Marup, Tølløse
14409-02-2019 RideBlåvands Huk
14309-02-2019 LomvieBlåvands Huk
14208-02-2019 DværgfalkGl. Hviding Enge
14108-02-2019 BomlærkeKongeåen ved Villebøl
14008-02-2019 MisteldrosselNørreskoven, Esbjerg
13907-02-2019 SildemågeBlåvands Huk
13807-02-2019 Kaspisk MågeBlåvands Huk
13707-02-2019 MiddelhavssølvmågeBlåvands Huk
13607-02-2019 KnortegåsBlåvands Huk
13507-02-2019 FyrremejseKærgård Klitplantage, Filsø
13406-02-2019 SangdrosselGrønningen, Blåvand
13305-02-2019 Sortstrubet BynkefuglVeststadil fjord
13205-02-2019 VibeHvide Sande
13104-02-2019 SanglærkeBlåvands Huk
13003-02-2019 PerleugleVestjylland
12903-02-2019 TraneFilsø
12803-02-2019 VandrefalkGrønningen
12703-02-2019 StenvenderBlåvand-/Hvidbjerg Strand
12603-02-2019 Sortgrå RyleBlåvand-/Hvidbjerg Strand
12502-02-2019 SandløberBlåvands Huk
12427-01-2019 Rød GlenteDelhoved Skov
12326-01-2019 HjejleVester Åbølling Enge
12226-01-2019 StrandskadeGl. Hviding Forland
12126-01-2019 SlørugleSv-Jylland
12026-01-2019 Kortnæbbet GåsGl. Hviding Enge
11926-01-2019 SølvhejreGl. Hviding Enge
11826-01-2019 PibesvaneGrønå, A11 - Elhjemvej
11726-01-2019 NilgåsRens. Tønder
11626-01-2019*Hvidøjet AndKruså Møllesø
11526-01-2019 KrikandKruså Møllesø
11426-01-2019 SortkrageLille Søgård
11326-01-2019 HalemejseDyrehaven, Gråsten
11226-01-2019*MellemflagspætteDyrehaven, Gråsten
11126-01-2019 StillitsDyrehaven, Gråsten
11026-01-2019 VandrikseDyrehaven, Gråsten
10920-01-2019 BjergiriskStignæs Vejle
10820-01-2019 Blå KærhøgStignæs Vejle
10720-01-2019 HavørnStignæs Vejle
10619-01-2019 MosehornugleØlsemagle Revle
10519-01-2019 SpidsandØlsemagle Revle
10413-01-2019 AgerhøneKøge Sydstrand
10313-01-2019 EnkeltbekkasinKøge Sydstrand
10213-01-2019 SkægmejseKøge Sydstrand
10113-01-2019 EngpiberKøge Sydstrand
10013-01-2019 BjerglærkeKøge Sydstrand
9913-01-2019 RørspurvKøge Sydstrand
9812-01-2019*BrilleandLumsås Nordstrand
9712-01-2019 CanadagåsTengslemark, Nykøbing Sjælland
9612-01-2019 TundrasædgåsTengslemark, Nykøbing Sjælland
9512-01-2019 GulspurvLumsås Nordstrand
9412-01-2019 IslomLumsås Nordstrand
9312-01-2019 Gråstrubet LappedykkerLumsås Nordstrand
9212-01-2019 Lille KorsnæbLumsås Nordstrand
9112-01-2019 Nordisk LappedykkerLumsås Nordstrand
9011-01-2019 BjergpiberHelsingør lystbådehavn
8911-01-2019 SkærpiberHelsingør lystbådehavn
8810-01-2019 BjergvipstjertZoologisk Have, København
8710-01-2019 TyrkerdueZoologisk Have, København
8606-01-2019 AlkHesselø Bugt ud for Melby Overdrev
8506-01-2019 Stor TornskadeSølager strandenge
8406-01-2019 Almindelig RyleRoskilde Fjord ved Sølager
8306-01-2019 RødbenRoskilde Fjord ved Sølager
8206-01-2019 StorspoveRoskilde Fjord ved Sølager
8106-01-2019 GravandRoskilde Fjord ved Sølager
8006-01-2019 FasanTibirke
7906-01-2019 Stor GråsiskenTisvildeleje
7806-01-2019 NøddekrigeTisvildeleje
7706-01-2019 Stor KorsnæbMelby Overdrev
7606-01-2019 Sortstrubet LomHesselø Bugt ud for Melby Overdrev
7506-01-2019 Rødstrubet LomHesselø Bugt ud for Melby Overdrev
7406-01-2019 HavlitHesselø Bugt ud for Melby Overdrev
7306-01-2019 Toppet SkalleslugerHesselø Bugt ud for Melby Overdrev
7206-01-2019*Amerikansk SortandHesselø Bugt ud for Melby Overdrev
7106-01-2019 IsfuglBækkebro
7006-01-2019 GrønsiskenTisvildeleje
6906-01-2019 KernebiderTisvildeleje
6806-01-2019 KvækerfinkeTisvildeleje
6706-01-2019 SpurvehøgTisvildeleje
6605-01-2019 HusrødstjertNordhavnstippen, København
6505-01-2019 HuldueNordhavnstippen, København
6404-01-2019 Korttået TræløberUniversitetsparken, København
6304-01-2019 PibeandSkt. Jørgens Sø, København
6204-01-2019 KlippedueVesterbro, København
6103-01-2019 FuglekongeVestre Kirkegård, København
6003-01-2019 GrøniriskVestre Kirkegård, København
5903-01-2019 BogfinkeVestre Kirkegård, København
5803-01-2019 SkovskadeVestre Kirkegård, København
5703-01-2019 SpætmejseVestre Kirkegård, København
5603-01-2019 SortmejseVestre Kirkegård, København
5503-01-2019 Rødtoppet FuglekongeVestre Kirkegård, København
5403-01-2019 VindrosselVestre Kirkegård, København
5303-01-2019 JernspurvVestre Kirkegård, København
5203-01-2019 GærdesmutteVestre Kirkegård, København
5103-01-2019 SkovhornugleVestre Kirkegård, København
5003-01-2019 Grønbenet RørhøneVestre Kirkegård, København
4902-01-2019 DuehøgRådvad, Dyrehaven
4802-01-2019 TræløberRådvad, Dyrehaven
4702-01-2019 SkovspurvRådvad, Dyrehaven
4602-01-2019 RødhalsRådvad, Dyrehaven
4502-01-2019 DompapRådvad, Dyrehaven
4402-01-2019 VandstærRådvad, Dyrehaven
4302-01-2019 Lille LappedykkerRådvad, Dyrehaven
4201-01-2019 FjeldvågeBendstrup, Hillerød
4101-01-2019 StærBækkebro
4001-01-2019 RågeAllerød flyveplads
3901-01-2019 AllikeCarstensgade, Humleby
3801-01-2019 SumpmejseSøndersø, Værløse
3701-01-2019 SjaggerBagsværd
3601-01-2019 Stor FlagspætteMelby Overdrev
3501-01-2019 GråspurvCarstensgade, Humleby
3401-01-2019 RingdueCarstensgade, Humleby
3301-01-2019 SvartbagHesselø Bugt ud for Melby Overdrev
3201-01-2019 SølvmågePeblingesø
3101-01-2019 HættemågePeblingesø
3001-01-2019 BlishønePeblingesø
2901-01-2019 TårnfalkRamløse
2801-01-2019 MusvågeHillerød
2701-01-2019*HalsbåndstroldandSøndersø, Værløse
2601-01-2019 Lille SkalleslugerSøndersø, Værløse
2501-01-2019 Stor SkalleslugerUtterslev Mose
2401-01-2019 HvinandSøndersø, Værløse
2301-01-2019 FløjlsandHesselø Bugt ud for Melby Overdrev
2201-01-2019 SortandHesselø Bugt ud for Melby Overdrev
2101-01-2019 EderfuglHesselø Bugt ud for Melby Overdrev
2001-01-2019 TroldandSøndersø, Værløse
1901-01-2019 TaffelandSøndersø, Værløse
1801-01-2019 GråandPeblingesø
1701-01-2019 KnarandSøndersø, Værløse
1601-01-2019 RavnHessemose ådal fra Mårum til Solbjerg engsø
1501-01-2019 BramgåsHessemose ådal fra Mårum til Solbjerg engsø
1401-01-2019 BlisgåsHessemose ådal fra Mårum til Solbjerg engsø
1301-01-2019 GrågåsSøndersø, Værløse
1201-01-2019 SangsvaneAllerød flyveplads
1101-01-2019 KnopsvaneSøndersø, Værløse
1001-01-2019 FiskehejreSøndersø, Værløse
901-01-2019 SkarvSøndersø, Værløse
801-01-2019 SuleHesselø Bugt ud for Melby Overdrev
701-01-2019 Toppet LappedykkerSøndersø, Værløse
601-01-2019 BlåmejseCarstensgade, Humleby
501-01-2019 StormmågeCarstensgade, Humleby
401-01-2019 GråkrageCarstensgade, Humleby
301-01-2019 HusskadeCarstensgade, Humleby
201-01-2019 MusvitCarstensgade, Humleby
101-01-2019 SolsortCarstensgade, Humleby

Jesper Johannes Madsen har krydset 274 arter på sin Danske årsarter 2019.



til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.073 sek.
til toppen