Startside I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
 Artslister 




Danske årsarter 2010

Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.



Marie Louise Tanderup

Kronologisk oversigt over kryds

Nedenstående ses en kronologisk oversigt over de kryds Marie Louise Tanderup har angivet datoer for. Startende med det nyeste kryds øverst.

Hele Marie Louise Tanderup's artsliste kan ses ved at trykke her.

Bemærk! at såfremt vedkommende ikke har angivet datoer for alle de kryds vedkommende måtte have fået i perioden mellem det nyeste og ældste kryds. Så vil nummeret der ses til venstre fortællende hvad nummer det aktuelle kryds var, antage en forkert værdi.

# Dato SU Navn Lokalitet
2010
12526-12-2010 VandrefalkVestas-Stien, Ringkøbing
12412-12-2010*Gråvinget MågeÅrhus Havn
12324-11-2010 SilkehaleGjellerup, Brabrand
12220-11-2010 RavnHalby, Stauning
12119-09-2010 SumpmejseAmbupladsen, Hobro
12019-09-2010 AgerhøneFyrkat Engsø, Hobro
11919-09-2010 Lille LappedykkerFyrkat Engsø, Hobro
11818-09-2010 SpurvehøgØrndalsvej, Hobro
11706-09-2010 DværgryleNordhavnen, Århus
11611-08-2010 FjordterneNordhavnen, Århus
11511-08-2010 SplitterneNordhavnen, Århus
11411-08-2010 TinksmedNordhavnen, Århus
11311-08-2010 Almindelig RyleNordhavnen, Århus
11211-08-2010 MudderklireNordhavnen, Århus
11124-06-2010 SuleHirtshals
11024-06-2010 MallemukHirtshals
10912-06-2010 JernspurvHindsgavl, Middelfart
10812-06-2010 RødstjertHindsgavl, Middelfart
10712-06-2010 Grå FluesnapperHindsgavl, Middelfart
10611-06-2010 SortklireEgå Engsø, Århus
10511-06-2010 KnarandEgå Engsø, Århus
10411-06-2010 AtlingandEgå Engsø, Århus
10311-06-2010 NatravnGludsted Plantage, Nørre Snede
10211-06-2010 Rødrygget TornskadeVrads Sande, Silkeborg
10111-06-2010 Stor TornskadeVrads Sande, Silkeborg
10023-05-2010 GulbugÅrlsev Engsø, Århus
9923-05-2010 GøgÅrslev Engsø, Århus
9823-05-2010 DigesvaleÅrslev Engsø, Århus
9722-05-2010 HavesangerBrabrandstien, Århus
9618-05-2010 MursejlerTøndergade, Århus
9518-05-2010 BysvaleTøndergade, Århus
9410-05-2010 Lille Gråsisken3-Broer, Århus
9303-05-2010 HvidklireDøde Å Enge, Århus
9203-05-2010 Gul VipstjertDøde Å Enge, Århus
9103-05-2010 TornsangerEskelund, Århus
9003-05-2010 RørsangerEskelund, Århus
8903-05-2010 GærdesangerEskelund, Århus
8803-05-2010 LøvsangerEskelund, Århus
8718-04-2010 MunkAtletion, Århus
8618-04-2010 EngpiberØsthavnen, Århus
8518-04-2010 StenpikkerØsthavnen, Århus
8418-04-2010 HusrødstjertØsthavnen, Århus
8318-04-2010 TorniriskØsthavnen, Århus
8217-04-2010 Sorthalset LappedykkerBrabrandsøen, Århus
8117-04-2010 LandsvaleÅrslev Engsø, Århus
8017-04-2010 StillitsBrabrand, Århus
7912-04-2010 GransangerBrabrandstien, Århus
7803-04-2010 Kortnæbbet GåsSkjern Å, Skjern
7703-04-2010 BlisgåsSkjern Å, Skjern
7603-04-2010 BramgåsSkjern Å, Skjern
7503-04-2010 GravandSkjern Å, Skjern
7403-04-2010 RørhøgSkjern å, Skjern
7303-04-2010 KlydeSkjern Å, Skjern
7203-04-2010 StrandskadeSkjern Å, Skjern
7103-04-2010 HjejleSkjern Å, Skjern
7003-04-2010 StorspoveTændpibe, Ringkøbing
6903-04-2010 SildemågeStauning, Skjern
6803-04-2010 SanglærkeFuglsand, Skjern
6703-04-2010 RørspurvFuglsand, Skjern
6603-04-2010 BomlærkeFuglsand, Skjern
6502-04-2010 PibeandDøde Å, Århus
6402-04-2010 KrikandDøde å, Århus
6302-04-2010 SkeandDøde Å, Århus
6202-04-2010 TaffelandBrabrandsøen, Århus
6102-04-2010 VibeDøde Å, Århus
6002-04-2010 Hvid VipstjertBrabrandstien, Århus
5914-03-2010 Stor PræstekraveØsthavnen, Århus
5814-03-2010 KlippedueØsthavnen, Århus
5714-03-2010 SortspætteNordskoven, Silkeborg
5614-03-2010 AllikeØsthavnen, Århus
5514-03-2010 BjergiriskØsthavnen. Århus
5414-03-2010 Lille KorsnæbNordskoven, Silkeborg
5322-02-2010 Lille Skallesluger3-Broer, Århus
5222-02-2010 Sangsvane3-Broer, Århus
5122-02-2010 Grågås3-Broer, Århus
5022-02-2010 DobbeltbekkasinBrabrandstien, Århus
4921-02-2010 SvartbagRingkøbing Fjord
4821-02-2010 HvinandVestas-Stien, Ringkjøbing
4721-02-2010 Toppet SkalleslugerVestas-Stien, Ringkjøbing
4621-02-2010 TyrkerdueRingkjøbing
4521-02-2010 SangdrosselØster Strandgade, Ringkjøbing
4420-02-2010 GråspurvBanegården, Skjern
4307-02-2010 GråandHavreballe Skov, Århus
4207-02-2010 TroldandTangkrogen, Århus
4107-02-2010 EderfuglTangkrogen, Århus
4007-02-2010 Stor SkalleslugerTangkrogen, Århus
3907-02-2010 TårnfalkMindeparken, Århus
3807-02-2010 Grønbenet RørhøneForstbotanisk Have, Århus
3707-02-2010 BlishøneTangkrogen, Århus
3607-02-2010 RødbenTangkrogen, Århus
3507-02-2010 StormmågeForstbotanisk Have, Århus
3407-02-2010 SølvmågeTangkrogen, Århus
3307-02-2010 RingdueHavreballe Skov, Århus
3207-02-2010 NatugleForstbotanisk Have, Århus
3107-02-2010 Stor FlagspætteHavreballe Skov, Århus
3007-02-2010 RødhalsForstbotanisk Have, Århus
2907-02-2010 Toppet LappedykkerTangkrogen, Århus
2807-02-2010 SpætmejseHavreballe Skov, Århus
2707-02-2010 RågeHavreballe Skov, Århus
2607-02-2010 StærTangkrogen, Århus
2507-02-2010 SkovspurvMindeparken, Århus
2406-02-2010 DompapFjeldevænget, Århus
2305-02-2010 Sorthovedet MågeBispetorv, Århus
2214-01-2010 FasanUdkærsvej, Århus
2110-01-2010 TopmejseHalby, Stauning
2010-01-2010 HættemågeHalby, Stauning
1910-01-2010 GråkrageHalby, Stauning
1810-01-2010 GrøniriskHalby, Stauning
1710-01-2010 KvækerfinkeHalby, Stauning
1610-01-2010 BogfinkeHalby, Stauning
1509-01-2010 MusvågeHalby, Stauning
1409-01-2010 HusskadeHalby, Stauning
1309-01-2010 GulspurvHalby, Stauning
1209-01-2010 SkovskadeHalby, Stauning
1109-01-2010 GrønsiskenHalby, Stauning
1009-01-2010 SkarvHalby, Stauning
909-01-2010 KnopsvaneHalby, Stauning
809-01-2010 FiskehejreHalby, Stauning
709-01-2010 SortmejseHalby, Stauning
609-01-2010 BlåmejseHalby, Stauning
509-01-2010 MusvitHalby, Stauning
409-01-2010 SolsortHalby, Stauning
309-01-2010 GærdesmutteHalby, Stauning
209-01-2010 FuglekongeHalby, Stauning
109-01-2010 SjaggerRingkøbing

Marie Louise Tanderup har krydset 125 arter på sin Danske årsarter 2010.



til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.036 sek.
til toppen