Startside I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
 Artslister 




Danmarks artslister

Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.



Niels Aagaard

Kronologisk oversigt over kryds

Nedenstående ses en kronologisk oversigt over de kryds Niels Aagaard har angivet datoer for. Startende med det nyeste kryds øverst.

Hele Niels Aagaard's artsliste kan ses ved at trykke her.

Bemærk! at såfremt vedkommende ikke har angivet datoer for alle de kryds vedkommende måtte have fået i perioden mellem det nyeste og ældste kryds. Så vil nummeret der ses til venstre fortællende hvad nummer det aktuelle kryds var, antage en forkert værdi.

# Dato SU Navn Lokalitet
2020
28622-01-2020*KohejreFrederiks
28522-01-2020 MandarinandTange Sø
2019
28408-10-2019*Amerikansk SkarveandStubbe Sø
2018
28329-12-2018*Vestlig MiddelhavsstenpikkerSundstrup
2012
28209-11-2012*Brun TornskadeÅrslev Engsø
28126-07-2012 SølvhejreEgå Engsø
28026-01-2012*Gråvinget MågeUniversitetsparken, Århus
2010
27926-11-2010 Kaspisk MågeUniversitetsparken, Århus
2009
27830-01-2009 BjergpiberEgå Marina
2008
27717-07-2008*Rosenbrystet TornskadeLebøl, Als
2003
27630-06-2003 Amerikansk KrikandÅrslev Engsø
27527-05-2003 NilgåsÅrslev Engsø
1998
27419-10-1998 Stor StormsvaleBlåvand
27328-09-1998*NordsangerBlåvand
27210-09-1998 OdinshaneSneum
27131-08-1998 MellemkjoveBlåvand
27027-08-1998 LundsangerBlåvand
26917-08-1998 StorkjoveBlåvand
26802-08-1998 Sortstrubet BynkefuglBlåvand
1995
26722-06-1995 Korttået TræløberGråsten
26620-04-1995 FyrremejseHalle Sø
1994
26504-12-1994*Amerikansk PibeandTipperne
26403-10-1994 Hvidvinget TerneBrabrand Sø
1989
26302-06-1989 VagtelAså
1986
26230-05-1986*BuskrørsangerBrabrand Sø
1985
26110-11-1985 LundeFornæs
26029-09-1985 LapværlingÅrhus Østhavn
25921-09-1985 NøddekrigeLangeland
25801-09-1985 Lille KjoveSkagen
25722-06-1985*LattermågeBygholm Vejle
25601-06-1985*GåsegribBagenkop
1984
25508-11-1984 SøkongeRisskov
25402-02-1984*RosenmågeThorsminde
25302-02-1984 DværggåsFiilsø
25202-02-1984 IslomThorsminde
1983
25120-11-1983*HøgeugleAls Odde
25021-10-1983 RovterneKysing Næs
1982
24916-05-1982 PungmejseUtterslev Mose
1981
24819-04-1981 SkestorkLangeland
24702-03-1981*Hvidøjet AndMoesgaard
1979
24603-06-1979*TopskarvSkagen
24504-02-1979 Nordisk LappedykkerRisskov
24414-01-1979*StellersandTangkrogen, Århus
1978
24308-10-1978 SortspætteSalten Langsø
24218-09-1978 Lille StormsvaleHolmsland Klit
24113-05-1978 EngsnarreUni-skoven, Odense
1977
24013-11-1977 SabinemågeHanstholm
23913-11-1977 Sortgrå RyleHanstholm
23823-05-1977*PileværlingAnholt
23708-05-1977 Hvidhalset FluesnapperAnholt
1976
23623-12-1976 Sorthovedet MågeOdense
23514-11-1976 BjerglærkeKysing Fjord
23414-11-1976 BramgåsKysing Fjord
23330-05-1976 DrosselrørsangerKærup Holme
23224-05-1976 KarmindompapEllekrattet
23123-05-1976 BlåhalsSkagen
23022-05-1976 Sort StorkSkagen
22914-05-1976 MallemukSkagen
22814-05-1976 Sort GlenteGyvelstien
22714-05-1976 SuleSkagen
22618-03-1976 KirkeugleKirstineminde, Århus
22509-03-1976 HavørnBognæs, Roskilde Fjord
22408-03-1976 KongeørnTystrup Bavelse Sø
22307-03-1976 PerleugleKongelunden
22227-01-1976 KnortegåsRisskov
1975
22122-12-1975 HvidsiskenBrabrand Sø
22022-11-1975 LomvieSjællands Odde
21909-11-1975 AlkFornæs
21814-10-1975 PibesvaneTipperne
21722-08-1975 PomeransfuglAlrø Poldkrog
21603-06-1975 DamklireGyllingnæs
21502-06-1975 GuliriskÅrhus
21431-05-1975 Lille FluesnapperAugustenborg Slotspark
21331-05-1975 KnarandLakolk
21223-05-1975 TemmincksryleKalsemade Rev
21118-05-1975 StorpiberSkagen
21017-05-1975 Almindelig KjoveSkagen
20917-05-1975 TraneSkagen
20801-05-1975 PirolSøby Fredskov
20730-04-1975 Rød GlenteGyllingnæs
20628-04-1975 MosehornugleGyllingnæs
20521-04-1975 TajgasædgåsGyllingnæs
20429-03-1975 Hvidvinget KorsnæbSkagen
20327-03-1975 Lille FlagspætteSkagen
20217-03-1975 Stor KorsnæbSkagen
20115-03-1975 HedelærkeSkagen
20028-02-1975 SlørugleLangeland
19928-02-1975 BlisgåsGyldensten
19824-02-1975 RavnÅrhus Nord
19707-01-1975 EnkeltbekkasinHøjbjerg
1974
19610-09-1974 VendehalsBrabrand Sø
19524-08-1974 TredækkerBrabrand Sø
19409-07-1974 Hvidbrystet PræstekraveEngbjærg
19330-06-1974 Sorthalset LappedykkerHusby Sø
19224-06-1974 SandterneFjand
19122-06-1974 SavisangerVidåen
19022-06-1974 GræshoppesangerSønderåen, SJ
18920-06-1974 HvepsevågeTange Sø
18812-06-1974 Lille PræstekraveNim Grusgrav
18711-06-1974 NattergalMoesgaard
18619-05-1974 HortulanMoesgaard
18520-04-1974 Lille KorsnæbAnholt
18413-04-1974 Stor GråsiskenAnholt
18313-04-1974 RingdrosselAnholt
18228-03-1974 VandrikseBrabrand Sø
18128-03-1974 VandrefalkPinds Mølle, Århus
18019-03-1974 Rødtoppet FuglekongeÅrhus
17911-03-1974 GrønspætteSt. Restrup, Nibe
1973
17814-10-1973 SandløberBlåvand
17714-10-1973 LærkefalkKallesmærsk Hede
17614-10-1973 Rødstrubet LomBlåvand
17503-09-1973 AftenfalkBrabrand Sø
17429-08-1973 Islandsk RyleNissum Fjord
17325-08-1973 SmåspoveFjand
17215-08-1973 RideHirsholmene
17123-07-1973 Krumnæbbet RyleKeldsnor
17029-06-1973 TinksmedFjand
16923-06-1973 SkægmejseLakolk
16827-05-1973 TurteldueSølsted Mose
16727-05-1973 SortterneVidåen
16627-05-1973 Plettet RørvagtelVidåen
16527-05-1973 HedehøgVidåen
16427-05-1973 RørdrumVidåen
16323-04-1973 FløjlsandAnholt
16223-04-1973 Sortstrubet LomAnholt
16122-04-1973 SvaleklireAnholt
16021-04-1973 KernebiderAnholt
15921-04-1973 SkovsneppeAnholt
15821-04-1973 FjeldvågeAnholt
15719-04-1973 MarkpiberAnholt
15618-04-1973 HusrødstjertAnholt
15518-04-1973 FiskeørnAnholt
15415-03-1973 Hvidvinget MågeSkagen
15311-03-1973 BjergiriskKysing Fjord
15211-03-1973 Lille SkalleslugerKysing Fjord
15109-02-1973 SkarvMols
15007-02-1973 Stor TornskadeMols
14904-02-1973 VindrosselVestbirk Sø
14804-02-1973 KlippedueÅrhus
14704-02-1973 Stor SkalleslugerVestbirk Sø
14604-02-1973 SangsvaneVestbirk Sø
1972
14528-10-1972 GråmågeBygholm Vejle
14428-10-1972 StrandhjejleBygholm Vejle
14328-10-1972 HavlitBygholm Vejle
14217-09-1972 DværgryleKysing Fjord
14101-08-1972 HøgesangerEnebærodde
14001-08-1972 GulbugBrabrand
13901-08-1972 RørsangerBrabrand Sø
13801-08-1972 KærsangerBrabrand Sø
13701-08-1972 SivsangerBrabrand Sø
13604-07-1972 Rødrygget TornskadeGammelgab
13504-07-1972 DværgmågeGammelgab
13403-07-1972 NatravnGellerup Plt., Varde
13303-07-1972 SkovhornugleGellerup Plt., Varde
13220-06-1972 Gul VipstjertBrabrand Sø
13109-06-1972 StenvenderFjandø
13008-06-1972 TornsangerFjand
12908-06-1972 BynkefuglFjand
12808-06-1972 DværgterneFjandø
12708-06-1972 SplitterneFjandø
12607-06-1972 Lille GråsiskenHusby Klitplantage
12507-06-1972 SkovpiberHusby Klitplantage
12407-06-1972 HuldueFjand
12311-05-1972 SkovskadeMarselisborg
12208-05-1972 MudderklireBrabrand Sø
12106-05-1972 LøvsangerBorris Hede
12006-05-1972 GransangerTipperne
11906-05-1972 GærdesangerTipperne
11806-05-1972 DigesvaleBorris Hede
11706-05-1972 HvidklireTipperne
11606-05-1972 SortklireTipperne
11506-05-1972 Lille KobbersneppeTipperne
11406-05-1972 Stor KobbersneppeTipperne
11306-05-1972 BrushaneVærnengene
11206-05-1972 HjejleVærnengene
11106-05-1972*UrfuglBorris Hede
11006-05-1972 Blå KærhøgVærnengene
10906-05-1972 RørhøgTipperne
10806-05-1972 SkeandVærnengene
10706-05-1972 Kortnæbbet GåsVærnengene
10619-03-1972 DobbeltbekkasinHjarbæk Fjord
10519-03-1972 PibeandHjarbæk Fjord
10427-01-1972 SkærpiberRisskov
1971
10301-11-1971 SildemågeRisskov
10216-10-1971 SortkrageVestfyn
10116-08-1971 BjergvipstjertHald Sø
10015-08-1971 IsfuglHald Sø
9921-07-1971 Grå FluesnapperFruens Bøge
9821-07-1971 FjordterneFruens Bøge
9701-07-1971 BysvaleKærby, Fyn
9601-07-1971 GøgSanderumgaard
9501-06-1971 MursejlerOdense
9409-05-1971 SortmejseSanderumgaard
9308-05-1971 CanadagåsSanderumgaard
9207-05-1971 Broget FluesnapperSanderumgaard
9107-05-1971 MunkSanderumgaard
9007-05-1971 HavesangerSanderumgaard
8906-05-1971 SkovsangerFruens Bøge
8806-05-1971 RødhalsOdense
8705-05-1971 RødstjertSeden
8601-05-1971 TorniriskAssens
8501-05-1971 StenpikkerHelnæs
8401-05-1971 HavterneHelnæs
8301-05-1971 Toppet LappedykkerHelnæs
8225-04-1971 LandsvaleHoven, Sdr.Omme
8125-04-1971 Hvid StorkTarm
8018-04-1971 SangdrosselOdense
7905-04-1971 NatugleDalby, Fyens Hoved
7804-04-1971 MisteldrosselFyens Hoved
7704-04-1971 JernspurvFyens Hoved
7604-04-1971 TejstFyens Hoved
7504-04-1971 StorspoveFyens Hoved
7404-04-1971 DværgfalkFyens Hoved
7327-03-1971 RørspurvTåsinge
7227-03-1971 Hvid VipstjertTåsinge
7127-03-1971 ToplærkeOdense
7027-03-1971 RødbenTåsinge
6927-03-1971 Almindelig RyleTåsinge
6827-03-1971 Stor PræstekraveTåsinge
6727-03-1971 KlydeTåsinge
6627-03-1971 HvinandTåsinge
6527-03-1971 EderfuglTåsinge
6427-03-1971 BjergandTåsinge
6327-03-1971 AtlingandTåsinge
6227-03-1971 SpidsandTåsinge
6127-03-1971 KrikandTåsinge
6027-03-1971 Gråstrubet LappedykkerTåsinge
5913-03-1971 BomlærkeNørre Lyndelse
5813-03-1971 GrønsiskenBrahetrolleborg
5713-03-1971 RågeNørre Søby
5613-03-1971 VandstærBrahetrolleborg
5513-03-1971 DuehøgBrahetrolleborg
5413-03-1971 GrågåsBrahetrolleborg
5313-03-1971 FiskehejreBrahetrolleborg
5201-03-1971 TyrkerdueOdense
5120-02-1971 SnespurvStigø, Odense
5020-02-1971 StillitsOdense
4920-02-1971 EngpiberOdense
4820-02-1971 VibeStigø, Odense
4720-02-1971 StrandskadeStigø, Odense
4620-02-1971 TårnfalkStigø, Odense
4520-02-1971 Toppet SkalleslugerStigø, Odense
4420-02-1971 GravandStigø, Odense
4320-02-1971 Lille LappedykkerStigø, Odense
4201-02-1971 AllikeOdense
1970
4128-11-1970 DompapNyborg
4028-11-1970 HusskadeNyborg
3928-11-1970 GærdesmutteNyborg
3828-11-1970 RingdueNyborg
3728-11-1970 SvartbagNyborg
3628-11-1970 BlishøneNyborg
3528-11-1970 SpurvehøgNyborg
3428-11-1970 SortandNyborg
3328-11-1970 TaffelandNyborg
3214-11-1970 GulspurvLangesø
3114-11-1970 KvækerfinkeLangesø
3014-11-1970 BogfinkeLangesø
2914-11-1970 TræløberLangesø
2814-11-1970 SpætmejseLangesø
2714-11-1970 BlåmejseLangesø
2614-11-1970 TopmejseLangesø
2514-11-1970 SumpmejseLangesø
2414-11-1970 HalemejseLangesø
2314-11-1970 FuglekongeLangesø
2214-11-1970 SilkehaleOdense
2114-11-1970 Stor FlagspætteLangesø
2014-11-1970 FasanLangesø
1914-11-1970 MusvågeLangesø
1813-11-1970 TroldandOdense
1708-11-1970 AgerhøneOdense
1601-11-1970 StærOdense
1501-11-1970 SjaggerOdense
1401-11-1970 SanglærkeOdense
1330-10-1970 KnopsvaneOdense
1227-10-1970 MusvitOdense
1127-10-1970 HættemågeOdense
1027-10-1970 Grønbenet RørhøneOdense
927-10-1970 GråandOdense
825-10-1970 GrøniriskOdense
725-10-1970 SkovspurvOdense
625-10-1970 GråspurvOdense
525-10-1970 GråkrageOdense
425-10-1970 SolsortOdense
325-10-1970 SølvmågeOdense
225-10-1970 StormmågeOdense

Niels Aagaard har krydset 286 arter på sin Danmarks artslister.



til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.034 sek.
til toppen