Startside I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
 Artslister 




Danmarks artslister

Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.



Søren Tanderup

Kronologisk oversigt over kryds

Nedenstående ses en kronologisk oversigt over de kryds Søren Tanderup har angivet datoer for. Startende med det nyeste kryds øverst.

Hele Søren Tanderup's artsliste kan ses ved at trykke her.

Bemærk! at såfremt vedkommende ikke har angivet datoer for alle de kryds vedkommende måtte have fået i perioden mellem det nyeste og ældste kryds. Så vil nummeret der ses til venstre fortællende hvad nummer det aktuelle kryds var, antage en forkert værdi.

# Dato SU Navn Lokalitet
2019
28928-07-2019*Hvidøjet AndDamhussøen, Rødovre
28809-07-2019*Amerikansk HjejleØlsemagle Revle, Køge
28709-06-2019 GulspurvHybenvej, Stauning
28609-06-2019 DompapHybenvej, Stauning
28509-06-2019 GrøniriskHybenvej, Stauning
28409-06-2019 SpurvehøgFilsø, Varde
28309-06-2019 TroldandFilsø, Varde
28209-06-2019 SkeandFilsø, Varde
28109-06-2019 KnarandFilsø, Varde
28009-06-2019 CanadagåsFilsø, Varde
27909-06-2019 Toppet LappedykkerFilsø, Varde
27825-05-2019 RustandKlydesøen, Vestamager
27722-04-2019 DværggåsKobæk Sø, Skælskør
27619-01-2019 BjergpiberHelsingør Lystbådehavn
2018
27512-05-2018 Rødstrubet PiberVerdens Ende, Skagen
27412-05-2018 Lille FluesnapperEllekrattet, Skagen
27308-05-2018 PirolVerdens Ende, Skagen
27231-03-2018 Rødhalset GåsVelling Mærsk
27102-03-2018*HalsbåndstroldandSøndersø, Værløse
27004-02-2018 KongeederfuglHirtshals
2017
26919-11-2017 Kaspisk MågeSankt Jørgens Sø, København
26823-10-2017 HøgesangerNordhavnstippen, Østerbro
26719-08-2017*SlagfalkVærnengene
26608-08-2017*PrærieløberKlydesøen, Vestamager
26504-06-2017 Nordisk LappedykkerJuelstrup, Sø, Støvring
26412-05-2017*TopskarvNordstrand, Skagen
26328-03-2017 HvidsiskenVestamager
2016
26217-12-2016*Sibirisk JernspurvHirtshals
26111-07-2016 Hvidvinget TerneViskum, Viborg
26026-06-2016*GåsegribVesteriis Skov, Ålestrup
25907-05-2016*AlpejernspurvNordby, Skagen
25806-05-2016 SteppehøgNordstrand, Skagen
25706-05-2016 SilkehejreNordstrand, Skagen
25602-05-2016 VendehalsKanonvej, Vestamager
2015
25528-12-2015 ThorshaneHvide Sande Havn
25415-09-2015 OdinshaneStadilø
25315-09-2015*Sort IbisVest Stadil Fjord
25206-05-2015*CitronvipstjertGrenen, Skagen
25105-05-2015 IslomVerdens Ende, Skagen
2014
25030-11-2014*DværgværlingSydhavnstippen, København
24904-10-2014 Hvidbrynet LøvsangerVestre Kirkegård, København
24821-07-2014 DamklireVestamager
24730-03-2014*NathejreSostrup Slot, Djursland
2013
24611-05-2013 Hvidbrystet PræstekraveSøndertsrand, Rømø
24505-05-2013*JagtfalkNordstrand, Skagen
2012
24414-11-2012*Brun TornskadeÅrslev Engsø
24317-07-2012 KærløberØlsemagle Rev
24207-06-2012*Rødvinget BraksvaleKlydesøen, Vestamager
24103-05-2012 GræshoppesangerSkænken Sø, Skjern
24003-05-2012 FyrremejseSkænken Sø, Skjern
23911-02-2012 GråmågeHvide Sande Havn
23821-01-2012 Hvidvinget KorsnæbStore Hjøllund Plantage, Vrads
2011
23725-05-2011*TophejreKalvebod Brygge, Amager
23615-05-2011 Rødtoppet FuglekongeKongelunden, Amager
2010
23527-09-2010 Lille KjoveNordmandshage, Hals
23427-09-2010 SabinemågeNordmandshage, Hals
23327-09-2010 LapværlingSlambassinerne, Hirtshals
23206-09-2010 DværgryleNordhavnen, Århus
23111-06-2010 NatravnGludsted Plantage, Nørre Snede
23010-05-2010 Lille Gråsisken3-Broer, Århus
22912-04-2010 Hvidnæbbet LomGrenen, Skagen
22817-02-2010*Gråvinget Måge3-broer, Århus
2009
22714-09-2009 NøddekrigeVerdens Ende, Skagen
22610-02-2009*Sortstrubet DrosselÅdalene, Nivå
2008
22513-06-2008 MandarinandMunkemose, Fruens Bøge
22409-02-2008*RosenmågeEsbjerg havn
2007
22313-07-2007 GuliriskBøtø Ringgade, Bøtø, Falster
22210-07-2007*Amerikansk SkarveandSøndersø, Maribo, Lolland
22105-07-2007 HvepsevågeGl. Nyby, Tåsinge
22011-06-2007 RovterneÅrslev Engsø, Århus
21903-05-2007 BlåhalsBillum Enge, Varde
21803-01-2007 SøkongeKystpromenaden, Århus
2006
21723-07-2006*TrielSkivholme, Galten
21611-07-2006 TejstSangstrup Klint, Norddjurs
21509-05-2006 DværgterneHvide Sande
21408-05-2006 PomeransfuglSkjern Enge
21306-05-2006 AftenfalkSkjern Enge
21203-02-2006 VandrikseBrabrand Sø, Århus
21118-01-2006*HøgeugleSkradekær, Hanstholm
2005
21004-10-2005 StorkjoveGrenen, Skagen
20904-10-2005 Sodfarvet SkråpeGrenen, Skagen
20807-08-2005*KohejreSkjern Enge, Skjern
20711-05-2005 Sort GlenteGrenen, Skagen
20611-05-2005 HavlitGrenen, Skagen
2004
20515-10-2004 Sortstrubet BynkefuglFyrhaven, Hanstholm
20414-09-2004 DværgfalkHo Bugt, Vejen til Langli
20314-09-2004 Almindelig SkråpeBlåvands Huk, Ribe
20229-07-2004 SivsangerKogleakseskjulet, Vejlerne
20128-07-2004 SortterneKogleaks, Vejlerne
20012-07-2004 TemmincksryleTryggelev Nor, Langeland
19909-07-2004 KarmindompapGedesby Strand, Falster
19817-05-2004 PungmejseBrabrand søen ved Brabrand hallen
19722-04-2004 Korttået TræløberUniversitetsparken, Århus
19620-04-2004 Lille FlagspætteVaserne, Holte
19519-04-2004 Sorthovedet MågeHolmesø, Brøndby Strand
19416-04-2004 MallemukBulbjerg, Viborg Amt
19309-03-2004 Stor KorsnæbHalby, Stauning, Skjern
19226-01-2004 SnespurvØsthavnen, Århus
2003
19125-10-2003 FløjlsandFornæs, Grenå
19023-10-2003 VandrefalkKongeå-slusen, Ribe
18923-10-2003*ØrnevågeJedsted Enge, Ribe
18826-09-2003 Sortgrå RyleRoshage, Hanstholm
18724-08-2003 HedehøgBøelvej, Skjern Å, Skjern
18631-07-2003*SlangeørnLille Vildmose, Skørping
18523-07-2003 Krumnæbbet RyleStranden ved Grenen, Skagen
18423-07-2003 SuleGrenen, Skagen
18329-06-2003 SkovsangerFinnedalen, Bornholm
18229-06-2003 AlkHammerknuden ved fyret, Bornholm
18124-06-2003 BiæderRingkøbing Amt
18010-06-2003 SortklireÅrslev Engsø, Århus
17907-06-2003 DrosselrørsangerBrabrand Sø, Århus
17802-06-2003 SkovpiberSandmilen, Skagen
17702-06-2003 LærkefalkBatterivej, Skagen
17602-06-2003 Rød GlenteBatterivej, Skagen
17501-06-2003 Rødrygget TornskadeStubbe Sø, Ebeltoft
17431-05-2003 HavesangerGl. Løgten, Århus
17331-05-2003 GulbugGl. Løgten, Århus
17220-05-2003 RørsangerÅrhus Å/Brabrand Sø, Århus
17105-05-2003 KlippedueFjordstien, Ringkøbing
17004-05-2003 Broget FluesnapperHover Å-dal, Ringkøbing
16924-04-2003 Lille PræstekraveÅrslev Engsø, Århus
16824-03-2003 Sorthalset LappedykkerBrabrandsøen, Århus
16714-03-2003 NilgåsSkjern Å ved Bøelvej/Engdragsvej
16627-02-2003 ToplærkeHirtshals Station
16515-02-2003 Hvidvinget MågeØsthavnen, Århus
2002
16409-12-2002 KernebiderTversted-søerne, Hirtshals
16309-12-2002 Lille KorsnæbTversted-søerne, Hirtshals
16230-10-2002 LomvieHanstholm havn
16129-08-2002 DværgmågeAgger Tange
16029-08-2002 StrandhjejleAgger Tange
15929-08-2002 SkestorkBygholm Vejle, Vejlerne
15801-05-2002 SølvhejreKlejtrup Sø, Hobro
2001
15729-10-2001 SkærpiberHvide Sande Havn
15629-10-2001 Gråstrubet LappedykkerHvide Sande Havn
15529-10-2001 Rødstrubet LomHvide Sande Havn
15428-10-2001 Blå KærhøgVest Stadil Fjord
1999
15301-10-1999 HalemejseFyrkatvej, Hobro
15201-03-1999 SilkehaleFyrkatvej, Hobro
1978
15101-05-1978*UrfuglVind Hede, Trehøje

Søren Tanderup har krydset 289 arter på sin Danmarks artslister.



til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.033 sek.
til toppen