Startside I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
 Artslister 




Danmarks artslister

Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.



Jørgen Knud Schultz

Kronologisk oversigt over kryds

Nedenstående ses en kronologisk oversigt over de kryds Jørgen Knud Schultz har angivet datoer for. Startende med det nyeste kryds øverst.

Hele Jørgen Knud Schultz's artsliste kan ses ved at trykke her.

Bemærk! at såfremt vedkommende ikke har angivet datoer for alle de kryds vedkommende måtte have fået i perioden mellem det nyeste og ældste kryds. Så vil nummeret der ses til venstre fortællende hvad nummer det aktuelle kryds var, antage en forkert værdi.

# Dato SU Navn Lokalitet
2016
30119-10-2016*IsabellastenpikkerGilleleje Strand
2014
30023-11-2014*DværgværlingSydhavnstippen
29907-11-2014 KongeederfuglHellebæk
29809-10-2014 Hvidbrynet LøvsangerSveavej 4, 2000 Frederiksberg
29723-03-2014 Hvidnæbbet LomÅlsgårde
2013
29611-06-2013 LundsangerUllerup Skov
29520-05-2013*StylteløberVest for sydlige del af Grønvej i Lille Vildmose
29411-05-2013*Hvidskægget TerneUtterslev Mose del I Vestmosen, øst for mågeøen
29307-02-2013*HalsbåndstroldandFuresøen, Hjortholmsbroen
2012
29201-06-2012*Rødvinget BraksvaleKlydesøreservatet, aAmager
29107-05-2012 Stribet RyleIshøj strandeng
2011
29007-08-2011 Hvidvinget KorsnæbKagerup Station, Gribskov
28930-05-2011*TophejreNordre Klapper, Vestamager
2010
28801-03-2010*Lille BjergandRoskilde Vig
2008
28728-12-2008*Amerikansk SortandAsserbo Strand
28618-12-2008 KlippedueRådhuspladsen
28529-07-2008*Sibirisk HjejleStaunings Ø
2007
28403-11-2007 MellemkjoveKikhavn
28330-01-2007*Sortstrubet DrosselUniversitetsparken, København
2006
28230-12-2006*IsmågeLangø Havn, V. Lolland
28112-11-2006 SabinemågeGilbjerghoved
28012-08-2006*Sortvinget BraksvaleSneum Engsø
27909-06-2006*AudouinsmågeHelsingør Færgehavn
27802-06-2006 GuliriskNyord
27703-03-2006*Ringnæbbet MågeNærum Gadekær
2004
27613-11-2004 HærfuglKystagerparken, Hvidovre
27508-11-2004*KrognæbUtterslev Mose, Grønnemose Allé
27402-06-2004 Sort GlenteSkagen Nordstrand
2003
27309-11-2003 Rødhalset GåsRøgbølle Sø, Lolland
27205-10-2003*Amerikansk PibeandSankt Hans Bugten, Roskilde Fjord
27128-09-2003 ThorshaneStaunings Ø, Sjælland
27009-08-2003*TrielMusholm Bugt, Sjælland
26906-07-2003*BuskrørsangerTryggevælde Å, Sjælland
2002
26828-07-2002 SilkehejreKlydesøen, Amager
26718-05-2002 NilgåsRibe Forland
26618-05-2002 SlørugleJanderup, Vestjylland
26505-01-2002 LapværlingLille Lyngby Mose, Nordsjælland
2001
26404-11-2001 EnkeltbekkasinRåhede Forland, Sønderjylland
26307-10-2001*PurpurhejreKalvebod Indæmningen, Klydesøen
26224-02-2001 Stor KorsnæbAsserbo Slotsruin, Nordsjælland
2000
26112-11-2000 DværggåsAflandshage, Amager
26030-06-2000*SteppevibeSøborg Sø, Nordsjælland
25903-06-2000 Plettet RørvagtelØstrup, Sjælland
25802-06-2000 FlodsangerIndelukket, Hillerød
25723-05-2000 Sydlig NattergalVallensbæk Sø, Sjælland
25620-05-2000 TurteldueHønning Plantage, Sønderjylland
1999
25530-12-1999 HvidsiskenÅmosevej, Hillerød
25406-11-1999*SpurveugleJægersborg Dyrehave, Nordsjælland
25327-07-1999*Hvidøjet AndAlsønderup Enge, Nordsjælland
25211-07-1999 BiæderRøsnæs, Sjælland
25123-05-1999 Sorthovedet MågeØlsemagle Revle, Sjælland
25016-05-1999 BjergvipstjertGram Slotspark, Sønderjylland
24915-05-1999 Rødtoppet FuglekongeBommerlund Plantage, Sønderjylland
24813-05-1999 FyrremejseHostrup Sø, Sønderjylland
24702-04-1999 Korttået TræløberJægersborg Dyrehave, Sjælland
1998
24619-10-1998 Hvidvinget TerneVesløs Vejle, Nordjylland
24518-10-1998 Sodfarvet SkråpeØrhage, Thy
24422-03-1998*PileværlingHellebæk, Nordsjælland
1997
24311-05-1997 Stor HornugleKongereslev, Himmerland
24203-05-1997 Lille FlagspætteVejlesø, Holte
24101-05-1997 Amerikansk KrikandSolbjerg Engsø, Nordsjælland
24027-04-1997*Blåvinget AndSolbjerg Engsø, Nordsjælland
1996
23912-05-1996 BlisgåsSolbjerg Engsø, Nordsjælland
1995
23805-06-1995 Lille FluesnapperNejede Vester Skov, Nordsjælland
1993
23706-06-1993 PungmejseSonnerup Skov, Nordsjælland
1992
23606-06-1992 Sortstrubet BynkefuglHøjen, Nordjylland
23506-06-1992 VagtelSørig Enge, Vendsyssel
1991
23409-08-1991 RovterneHillerød Golfbane
1990
23313-05-1990 TredækkerNapstjert, Nordjylland
23212-05-1990 DamklireBygholm Vejle, Vendsyssel
1989
23108-10-1989 LundeKlitmøller, Thy
23007-10-1989 StorkjoveØrhage, Thy
22907-10-1989 MallemukØrhage, Thy
1988
22830-10-1988 SøkongeGrønhøj Strand, Vendsyssel
22730-10-1988 SølvhejreKlitmøller, Thy
22622-05-1988 AftenfalkJydelejet, Møns Klint
1986
22516-10-1986 Rødhovedet AndGentofte Sø, Sjælland
1984
22418-04-1984 Rød GlenteTisvilde, Nordsjælland
22312-02-1984 KirkeugleVind Hede, Vestjylland
22212-02-1984*UrfuglVind Hede, Vestjylland
1983
22111-12-1983*HøgeugleLille Værløse, Nordsjælland
22020-11-1983 Almindelig SkråpeMårup Kirke, Vendsyssel
21903-04-1983 BramgåsBallum Sluse, Vadehavet
21801-04-1983 TundrasædgåsNordby, Fanø
1982
21730-05-1982 KarmindompapGrønhøj Strand, Vendsysssel
21629-05-1982 Hvidvinget MågeGrønhøj Strand, Vendsyssel
21529-05-1982 EngsnarreStavad Enge, Nordjylland
21428-05-1982 PomeransfuglGjøl Vejle, Vendsyssel
21329-04-1982 DværgfalkGilleleje Havn
21210-01-1982 RavnTirsdagsskoven, Hillerød
1981
21109-06-1981 NatravnGribskov
1980
21028-09-1980 IslomMårup Kirke, Vendsyssel
20927-09-1980 GrønspætteSkagen
20825-09-1980 Almindelig KjoveUlvedybet, Nordjylland
20717-05-1980 PirolSønderskov, Langeland
1978
20617-09-1978 KærløberStaunings Ø, Sjælland
20513-06-1978 SavisangerStenholt Vang, Grib Skov
1977
20408-10-1977 SuleØrhage, Thy
20308-10-1977 Sortstrubet LomØrhage, Thy
20208-10-1977 Rødstrubet LomØrhage, Thy
20107-10-1977 TejstBygholm Vejle, Nordjylland
20029-01-1977*StellersandMosede Havn, Sjælland
1976
19912-09-1976 Krumnæbbet RyleKøge Nordstrand
19823-05-1976 GræshoppesangerPøleåens Udløb, Nordsjælland
19715-05-1976 DværgmågeGjøl Vejle, Nordjylland
19614-05-1976 GråmågeSkagen, Nordjylland
19514-05-1976 KongeørnFlagbakken, Skagen
19419-04-1976 Lille GråsiskenStenholt Vang, Nordsjælland
19325-01-1976 Sorthalset LappedykkerEsrum Å, Nordsjælland
1975
19212-10-1975 NøddekrigeÅlholmparken, Hillerød
19115-05-1975 Lille KobbersneppeGjøl Vejle, Vendsyssel
19030-03-1975 BjergpiberLakolk, Rømø
18929-03-1975 MosehornugleLakolk, Rømø
18828-03-1975 SortkrageLakolk, Rømø
18728-03-1975 SkægmejseLakolk, Rømø
18628-03-1975 HavlitLakolk, Rømø
18528-03-1975 KnarandLakolk, Rømø
18428-03-1975 KnortegåsLakolk, Rømø
18325-01-1975 IsfuglEsrum Å, Gribskov
1974
18208-07-1974 VandrefalkSkælskør
18128-04-1974 RørdrumBygholm Vejle, Vendsyssel
18026-04-1974 SkovhornugleRørdal, Ålborg
17926-04-1974 Nordisk LappedykkerRørdal, Himmerland
1973
17811-09-1973 TraneÅlholmparken, Hillerød
17721-04-1973 Hvidbrystet PræstekraveGjøl Vejle, Vendsyssel
1972
17607-05-1972 Gråstrubet LappedykkerGanløse, Sjælland
17505-02-1972 CanadagåsEsrum Sø, Nordsjælland
1971
17407-05-1971 RingdrosselArresø, Nordsjælland
1970
17309-05-1970 BlåhalsSaltholm
17209-05-1970 VendehalsSaltholm
17109-05-1970 Sortgrå RyleSaltholm
1969
17013-04-1969 RideSkagen
16913-04-1969 HvepsevågeSkagen, Vendsyssel
1967
16828-07-1967 TopmejseVærneengene, Vestjylland
1966
16731-05-1966 SkovsangerArresø, Nejede Vester Skov
16619-03-1966 Lille SkalleslugerSjællandsbroen, Amager
1965
16519-08-1965 TemmincksryleVejlerne, Vendsyssel
16423-03-1965 Stor GråsiskenArresø, Nordsjælland
16323-03-1965 HavørnArresø, Nordsjælland
1964
16222-11-1964 Blå KærhøgArresø, Nordsjælland
16127-08-1964 TyrkerdueRingkøbing Fjord
16027-08-1964 OdinshaneRingkøbing Fjord
15926-08-1964 StenvenderStadil Fjord, Vestjylland
15826-08-1964 HedehøgVind Hede, Vestjylland
15726-08-1964 Kortnæbbet GåsStadil Fjord, Vestjylland
15624-08-1964 BjerglærkeStaby, Vestjylland
15524-08-1964 SandløberStaby, Vestjylland
15404-06-1964 VandrikseArresø, Nordsjælland
15328-04-1964 RørspurvLille Lyngby, Nordsjælland
15213-04-1964 PibeandArresø, Nordsjælland
15127-03-1964 MisteldrosselTissø, Vestsjælland
15027-03-1964 PibesvaneTissø, Sjælland
14920-03-1964 BjergiriskArresø
14824-01-1964 SpætmejseGadevang, Hilleørd
1963
14729-08-1963 KærsangerVejlerne, Nordjylland
14628-08-1963 HedelærkeBulbjerg, Nordjylland
14527-08-1963 BrushaneAggersund, Vendsyssel
14426-08-1963 SortklireAggersund, Vendsyssel
14310-07-1963 GulbugHillerød
14205-07-1963 TinksmedPøleåens udløb, Nordsjælland
14115-04-1963 SkarvPøleåens udløb, Nordsjælland
14012-04-1963 SkeandArresø, Nordsjælland
13910-04-1963 HusrødstjertEsrum Sø, Grib Skov
13810-04-1963 HuldueEsrum Sø, Gribskov
13707-04-1963 SpidsandArresø, Nordsjælland
1962
13620-10-1962 Lille KorsnæbLille Ostrup, Gribskov
13518-10-1962 Lille LappedykkerSelsø, Sjælland
13407-08-1962 TaffelandVejlerne, Vendsyssel
13306-08-1962 SnespurvAggersund, Nordjylland
13206-08-1962 Islandsk RyleLimfjorden
13106-08-1962 TårnfalkLimfjorden
13003-08-1962 BjergandEsrum Sø, Gribskov, Nordsjælland
12901-08-1962 SkærpiberPøleåen, Nordsjælland
12830-06-1962 AlkBornholm
12730-06-1962 LomvieBornholm
12609-06-1962 MunkGribsø, Gribskov
12513-05-1962 GøgIndelukket, Hillerød
12424-04-1962 KrikandPøleåens udløb, Nordsjælland
12322-04-1962 SkovpiberLille Ostrup, Gribskov
12222-04-1962 LærkefalkLille Ostrup, Gribskov
12117-04-1962 SkovsneppeTeglgården, Hillerød
12028-02-1962 SangsvaneEsrum Sø, Nordsjælland
1961
11922-10-1961 SortspætteTeglgården, Hillerød
11812-08-1961 RørsangerArresø
11712-08-1961 DværgryleArresø
11631-07-1961 HøgesangerLøgstør
11531-07-1961 DigesvaleAggersund, Nordjylland
11431-07-1961 GravandAggersund, Vendsyssel
11328-07-1961 SortterneVejlerne, Nordjylland
11228-07-1961 SandterneVejlerne, Nordjylland
11128-07-1961 SildemågeVejlerne, Nordjylland
11028-07-1961 Toppet SkalleslugerVejlerne, Vendsyssel
10925-07-1961 Stor KobbersneppeAggersund, Vendsyssel
10824-07-1961 RørhøgVejlerne, Vendsyssel
10724-07-1961 FløjlsandVejlerne,Vendsyssel
10624-07-1961 SkestorkBygholm Vejle, Vendsyssel
10521-07-1961 SvaleklireAggersund, Vendsyssel
10411-07-1961 Rødrygget TornskadeFønstrup Dam, Gribskov
10322-05-1961 DrosselrørsangerHjortesø, Gribskov
10221-01-1961 SilkehaleTeglgården, Hillerød
1960
10112-11-1960 KvækerfinkeTeglgården, Hillerød
10012-11-1960 SjaggerTeglgården, Hillerød
9901-09-1960 FiskeørnTeglgården, Hillerød
9807-08-1960 Grønbenet RørhøneIndelukket, Hillerød
9704-08-1960 SølvmågeLøgstør, Himmerland
9603-08-1960 BynkefuglVejlerne, Nordjylland
9503-08-1960 HavterneVejlerne, Nordjylland
9403-08-1960 SplitterneVejlerne, Vendsyssel
9303-08-1960 HvidklireVejlerne, Vendsyssel
9203-08-1960 Stor SkalleslugerVejlerne, Vendsyssel
9103-08-1960 HvinandVejlerne, Vendsyssel
9003-08-1960 SortandVejlerne, Vendsyssel
8903-08-1960 GrågåsVejlerne, Vendsyssel
8802-08-1960 StenpikkerLendrup Strand, Løgstør
8702-08-1960 ToplærkeLendrup Strand, Løgstør
8601-08-1960 SivsangerAggersund, Nordjylland
8501-08-1960 StorspoveAggersund, Vendsyssel
8401-08-1960 SmåspoveAggesund Øst, Vendsyssel
8301-08-1960 StrandhjejleAggersund øst
8201-08-1960 HjejleAggersund Øst
8101-08-1960 Lille PræstekraveAggersund, Vendsyssel
8031-07-1960 SvartbagAggersund, Vendsyssel
7931-07-1960 MudderklireAggersund vest, Vendsyssel
7831-07-1960 KlydeAggersund, Vendsyssel
7730-07-1960 Gul VipstjertAggersund, Nordjylland
7630-07-1960 DværgterneAggersund, Nordjylland
7530-07-1960 FjordterneAggersund, Nordjylland
7430-07-1960 RødbenAggersund, Vendsyssel
7330-07-1960 Almindelig RyleAggersund, Vendsyssel
7230-07-1960 Stor PræstekraveAggersund, Vendsyssel
7130-07-1960 StrandskadeAggersund, Vendsyssel
7030-06-1960 EderfuglBornholm
6903-06-1960 FjeldvågeGadevang, Hillerød
6819-05-1960 NattergalTeglgården, Hillerød
6714-05-1960 Broget FluesnapperGribskov
6614-05-1960 GransangerGribskov
6513-05-1960 SortmejseGadevang, Hillerød
6413-05-1960 TornsangerGadevang, Hillerød
6313-05-1960 BysvaleGadevang, Hillerød
6213-05-1960 MursejlerGadevang, Hilleørd
6106-05-1960 Grå FluesnapperTeglgården, Hillerød
6004-05-1960 LandsvaleTeglgården, Hillerød
5902-05-1960 HavesangerTeglgården, Hillerød
5801-05-1960 StillitsPræstevænget, Hillerød
5701-05-1960 RødstjertPræstevænget, Hillerød
5619-04-1960 TorniriskLille Lyngby Skov, Nordsjælland
5519-04-1960 RågeTeglgården, Hillerød
5419-04-1960 LøvsangerLille Lyngby Skov, Nordsjælland
5319-04-1960 GærdesangerLille Lyngby Skov, Nordsjælland
5219-04-1960 EngpiberTeglgården, Hillerød
5119-04-1960 MarkpiberLille Lyngby Skov, Nordsjælland
5019-04-1960 FiskehejreLille Lyngby Skov, Nordsjælland
4915-04-1960 FasanTyskerplantagen, Hillerød
4814-04-1960 VindrosselGadevang, Hillerød
4714-04-1960 AtlingandGadevang, Hillerød
4614-04-1960 Hvid StorkTeglgården, Hillerød
4512-04-1960 DobbeltbekkasinFønstrup Dam, Gribskov
4409-04-1960 JernspurvTeglgården, Hillerød
4309-04-1960 Hvid VipstjertIndelukket, Hillerød
4209-04-1960 Toppet LappedykkerIndelukket, Hillerød
4102-04-1960 Stor TornskadeFønstrup Dam, Gribskov
4002-04-1960 DuehøgFønstrup Dam, Nordsjælland
3901-04-1960 KernebiderTeglgården, Hilleørd
3827-03-1960 NatugleFønstrup Dam, Gribskov
3727-03-1960 AgerhøneFønstrup Dam, Nordsjælland
3627-03-1960 SpurvehøgFønstrup Dam, Nordsjælland
3524-03-1960 StærTeglgården, Hillerød
3420-03-1960 BomlærkeHjortesø, Gribskov
3320-03-1960 SangdrosselTeggården, Hillerød
3220-03-1960 TroldandHjortesø, Gadevang, Nordsjælland
3119-03-1960 GrøniriskGribskov
3019-03-1960 HalemejseGribskov
2919-03-1960 VandstærFønstrup Dam, Gribskov
2819-03-1960 VibeGribskov
2719-03-1960 BlishøneGribskov, Nordsjælland
2619-03-1960 KnopsvaneGribskov, Nordsjælland
2524-01-1960 GråspurvGadevang, Hillerød
2424-01-1960 AllikeGadevang, Hilleørd
2324-01-1960 SanglærkeGadevang, Hillerød
2224-01-1960 RingdueGadevang, Hillerød
2124-01-1960 StormmågeGadevang, Hillerød
2024-01-1960 HættemågeGadevang, Hillerød
1924-01-1960 GråandGadevang, Hillerød
1805-01-1960 GulspurvTeglgården, Hillerød
1705-01-1960 GrønsiskenTeglgården, Hillerød
1605-01-1960 SkovspurvTeglgården, Hillerød
1505-01-1960 FuglekongeTeglgården, Hillerød
1405-01-1960 GærdesmutteTeglgården, Hillerød
1305-01-1960 MusvågeTeglgården, Hillerød
1958
1215-11-1958 DompapGadevang, Hillerød
1115-11-1958 BogfinkeGadevang, Hillerød
1015-11-1958 GråkrageGadevang, Hillerød
915-11-1958 HusskadeGadevang, Hillerød
815-11-1958 SkovskadeGadevang, Hillerød
715-11-1958 TræløberGadevang, Hillerød
615-11-1958 MusvitGadevang, Hillerød
515-11-1958 BlåmejseGadevang, Hillerød
415-11-1958 SumpmejseTeglgården, Hillerød
315-11-1958 SolsortGadevang, Nordsjælland
215-11-1958 RødhalsGadevang, Hillerød
115-11-1958 Stor FlagspætteGadevang, Hillerød

Jørgen Knud Schultz har krydset 301 arter på sin Danmarks artslister.



til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.082 sek.
til toppen