Startside I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
 Artslister 




Danmarks artslister

Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.



Michael Bonefeld Bladt

Kronologisk oversigt over kryds

Nedenstående ses en kronologisk oversigt over de kryds Michael Bonefeld Bladt har angivet datoer for. Startende med det nyeste kryds øverst.

Hele Michael Bonefeld Bladt's artsliste kan ses ved at trykke her.

Bemærk! at såfremt vedkommende ikke har angivet datoer for alle de kryds vedkommende måtte have fået i perioden mellem det nyeste og ældste kryds. Så vil nummeret der ses til venstre fortællende hvad nummer det aktuelle kryds var, antage en forkert værdi.

# Dato SU Navn Lokalitet
2012
30613-05-2012*StylteløberNagbøl, Lunderskov
2011
30530-12-2011*SpurveugleLindet Skov
30401-08-2011*Rødhovedet TornskadeHalk Nor
2010
30307-08-2010 RovterneVidåslusen
2009
30230-05-2009 OdinshaneKlæggraven, Margrethekog
30122-05-2009 Rødstrubet PiberMølby, Rømø
2008
30016-10-2008 FuglekongesangerStormengevej, Rømø
29916-10-2008 Hvidbrynet LøvsangerHavneby, Rømø
29814-05-2008 DamklireDagligvandsres. Vidå Sluse
29725-02-2008*TopskarvEsbjerg Havn
29609-02-2008*HalsbåndstroldandSkjern Enge, Lønborggård
29501-02-2008 Kaspisk MågeRimmevejmarkerne, Rømø
29417-01-2008 MiddelhavssølvmågeHavneby Kog, Rømø
2007
29328-12-2007*RosenmågeEsbjerg Fiskerihavn
29217-10-2007*Langhalet TornskadeSkallingen
29113-02-2007*Sortstrubet DrosselUniversitetsparken, København
29022-01-2007*Østlig TurteldueBække, Vejen
2006
28902-08-2006*SkadegøgBirkepøl, Als
28801-08-2006*Sortvinget BraksvaleSneum Engsø
28726-05-2006*TerekklireKlæggravene ved Kammerslusen, Ribe
2005
28616-10-2005 StorpiberHalk Nor
2004
28514-11-2004 HærfuglSlivsø, Hoptrup
28411-07-2004*Hvidrygget RyleRømø Strand
28304-05-2004 Amerikansk KrikandSlivsø, Hoptrup
28218-01-2004 Rødhovedet AndFelsbæk Møllesø
2003
28116-11-2003*HimalayasangerGl. Hviding Kirke
28005-10-2003*ØrnevågeVilslev Enge
27906-08-2003*Amerikansk SkarveandØdis Sø, Vamdrup
27805-07-2003*BuskrørsangerTryggevælde Ådal, Varpelev
27715-06-2003*DværghornugleFilsø, Kløvbakken
27606-06-2003*TophejreVærnengene
27505-06-2003 Sydlig NattergalMilitære område, Kær, Sønderborg
2002
27420-05-2002*Ensfarvet StærTane Sø
27320-05-2002 GuliriskTane Sø
27220-05-2002*Sort IbisVærnengene
27109-05-2002*NathejreMandø
2001
27011-05-2001 NilgåsVedbøl Sø
26901-04-2001 RustandEjsbøl Sø
26810-03-2001 Rødhalset GåsTissø
2000
26720-02-2000*SneugleEmmerske, Tønder
1999
26612-06-1999 EngsnarreSlivsø, Haderslev
1998
26521-05-1998 BlåhalsRudbøl Kog
1997
26415-11-1997*JagtfalkAstrup Forland
26329-09-1997 ThorshaneMargrethekog
26221-09-1997 EnkeltbekkasinHalk Nor
26106-09-1997 Hvidvinget KorsnæbKongsmark, Rømø
26027-07-1997*SumpvibeBorreby Mose
25914-06-1997 SølvhejreLakolk Klitsøer
25808-06-1997 Rødtoppet FuglekongeBrogård Plantage
25708-06-1997 KirkeugleArnum
25631-05-1997 Sorthovedet MågeKatholm
25530-05-1997*Blåvinget AndHindemaj
25413-05-1997 Hvidvinget TerneHindemaj
1996
25315-03-1996 SabinemågeMark v. Vejlerne
25201-01-1996 SøkongeVigsø Bugt
1993
25127-07-1993 KærløberHalk Nor
25022-06-1993 SilkehejreBankel Sø
1992
24925-05-1992 SortspætteSkagen
24825-05-1992 BiæderSkagen
24725-05-1992*SteppeørnSkagen
24625-05-1992 Lille SkrigeørnSkagen
24515-05-1992 SandterneLakolk
24420-02-1992*Hvidøjet AndHaderslev Dam
24301-01-1992 Stor HornugleHostrup Krat
1991
24228-07-1991 PirolTyrkær Skov, Bankel
24120-02-1991 LapværlingKorsø, Årø
24019-02-1991 Sortgrå RyleHalk Nor
1990
23923-09-1990 PungmejseHaderslev Dam
23825-05-1990 Lille FlagspætteUlfshaleskoven, Møn
23701-01-1990 KarmindompapMøn
1987
23620-06-1987*CitronvipstjertFrøslev Mose
23524-05-1987 DrosselrørsangerDam v. Skovvej, Sønderborg
23403-05-1987 Sortstrubet BynkefuglNordstrand, Skagen
23303-03-1987 Stor KorsnæbHulsigstien, Skagen
1986
23203-08-1986 HøgesangerBlåvand Fuglestation
23102-08-1986 Almindelig SkråpeBlåvands Huk
23007-05-1986 MarkpiberNordstrand, Skagen
22907-05-1986 VandrefalkPælebakken, Skagen
22807-05-1986 HavørnPælebakken, Skagen
22706-05-1986 AftenfalkNordstrand, Skagen
22606-05-1986 SteppehøgNordstrand, Skagen
22513-01-1986 GrønspætteMørkholt Skov
1985
22427-10-1985 TejstHalk Nor
1984
22310-11-1984 SkovsneppeBankel Sø
22221-10-1984 Stor StormsvaleBlåvands Huk
22120-10-1984 Sodfarvet SkråpeBlåvands Huk
22020-10-1984 MallemukBlåvands Huk
21920-10-1984 Nordisk LappedykkerBlåvands Huk
21819-10-1984 DværgmågeBlåvands Huk
21719-10-1984 MellemkjoveBlåvands Huk
21602-09-1984 SlørugleGl. Ladegård
21503-08-1984 StorkjoveBlåvands Huk
21427-07-1984 VagtelUge Grusgrav
21323-07-1984 SkestorkHalk Nor
21219-07-1984 SuleBlåvands Huk
21130-06-1984 Sort StorkHytkær Skov
21023-04-1984*UrfuglVind Hede
20922-04-1984 TraneFlagbakken, Skagen
20822-04-1984 KongeørnFlagbakken, Skagen
20719-04-1984 HedelærkeFlagbakken, Skagen
20619-04-1984*HøgeugleBatterivej, Skagen
20519-04-1984 GråmågeGrenen, Skagen
20419-04-1984 Hvidvinget MågeSkagen Havn
20303-03-1984 PibesvaneHalk Nor
20224-02-1984 Lille KorsnæbPamhule Skov
20120-02-1984 Kortnæbbet GåsBallum Enge
1983
20002-08-1983 SkovhornugleStengel Plantage
19902-08-1983 Sorthalset LappedykkerRødekro Grusgrav
19830-07-1983 LærkefalkSønderhedevejens Grusgrav, Vojens
19720-05-1983 NatravnGl. Ladegård
19629-03-1983 BramgåsHjortholm
19529-03-1983 Sortstrubet LomHjortholm
19419-03-1983 Sort GlenteHøgelund, Vojens
19313-02-1983 TundrasædgåsBankel Sø
1982
19216-10-1982 BlisgåsBankel Sø
19109-10-1982 RingdrosselHalk Nor
19003-10-1982 CanadagåsBankel Sø
18921-07-1982 SavisangerHartsø
18816-06-1982 Lille PræstekraveGram Slotsø
18715-06-1982 HusrødstjertHaderslev Havn
18615-06-1982 HuldueGram Slotssø
18529-05-1982 TurteldueHalk Nor
18416-05-1982 SivsangerLakolk Søerne
18316-05-1982 StenvenderRømødæmningen
18216-05-1982 PomeransfuglJuvre
18116-05-1982 Hvidbrystet PræstekraveLakolk Strand
18016-05-1982 Plettet RørvagtelLakolk Sø
17916-05-1982 HedehøgJuvre, Rømø
17816-05-1982 RørdrumLakolk Sø
17715-05-1982 BynkefuglDraved
17615-05-1982 SortterneRudbøl Sø
17515-05-1982 TinksmedDraved
17415-05-1982 SmåspoveMagisterkogen
17315-05-1982 HvepsevågeDraved Skov
17209-05-1982 SortklireAbkær Mose
17106-04-1982 Korttået TræløberLambjerg Indtægt
17005-04-1982 AtlingandTrillen
16901-04-1982 MisteldrosselHaderslev Dam
16801-04-1982 Rød GlentePamhule Sø
16701-03-1982 Blå KærhøgOlufskær, Haderslev
16620-02-1982 HavlitHejlsminde
16531-01-1982 FløjlsandHalk Nor
16417-01-1982 AlkÅrøsund
16317-01-1982 Lille SkalleslugerBankel Sø
16217-01-1982 BjergandÅrøsund
16117-01-1982 Rødstrubet LomÅrøsund
16016-01-1982 LomvieÅrøsund
1981
15928-12-1981 Stor SkalleslugerFlensborg Inderfjord
15827-12-1981 HalemejseHindemaj
15719-12-1981 SilkehaleØsby
15606-12-1981 Stor TornskadeÅrø Kalv
15506-12-1981 SkærpiberÅrø Kalv
15414-11-1981 SnespurvHalk Nor
15308-11-1981 VandstærTørning Mølle
15201-11-1981 FjeldvågeÅrø Nord
15101-11-1981 SangsvaneKorsø, Årø
15018-10-1981 TopmejseTroldskoven
14918-10-1981 NatugleMarstrup
14811-10-1981 BjergiriskTipperne
14711-10-1981 BjerglærkeTipperne
14611-10-1981 MosehornugleTipperne
14511-10-1981 RideBlåvands Huk
14411-10-1981 Almindelig KjoveBlåvands Huk
14311-10-1981 SortandBlåvands Huk
14211-10-1981 SpidsandTipperne
14111-10-1981 KnarandTipperne
14026-09-1981 GrønsiskenBankel Sø
13912-09-1981 KrikandHalk Nor
13806-09-1981 DigesvaleBankel Sø
13706-09-1981 DværgryleBankel Sø
13606-09-1981 Lille LappedykkerBankel Sø
13523-08-1981 SandløberÅrø Kalv
13423-08-1981 Islandsk RyleÅrø Kalv
13323-08-1981 DuehøgÅrø
13223-08-1981 Toppet SkalleslugerÅrø
13105-08-1981 VendehalsSkov ved Avnø Vig
13004-08-1981 Gul VipstjertChristiansdal
12904-08-1981 IsfuglChristiansdal
12802-08-1981 Rødrygget TornskadeReersø
12702-08-1981 DværgterneReersø
12602-08-1981 SplitterneReersø
12502-08-1981 MudderklireReersø
12402-08-1981 HvidklireReersø
12302-08-1981 Lille KobbersneppeReersø
12202-08-1981 BrushaneReersø
12102-08-1981 Krumnæbbet RyleReersø
12002-08-1981 TemmincksryleReersø
11902-08-1981 StrandhjejleReersø
11802-08-1981 Grønbenet RørhøneReersø
11702-08-1981 TårnfalkReersø
11602-08-1981 FiskeørnReersø
11522-07-1981 FjordterneFjordterne
11422-07-1981 SildemågeBankel Sø
11318-07-1981 SkarvVorsø
11214-07-1981 StillitsStjær, Århus
11124-05-1981 Lille FluesnapperPamhule Skov
11024-05-1981 SkovsangerHaderslev Dam
10924-05-1981 HavesangerHaderslev Dam
10824-05-1981 TornsangerHaderslev Dam
10724-05-1981 KærsangerHaderslev Dam
10624-05-1981 GrågåsHaderslev Dam
10523-05-1981 GærdesangerStøtteshave, Haderslev
10417-05-1981 Grå FluesnapperStøtteshave, Haderslev
10317-05-1981 GulbugSkøtteshave, Haderslev
10212-05-1981 FlodsangerHaderslev Dam - Damende
10112-05-1981 GræshoppesangerHaderslev Dam
10012-05-1981 BjergvipstjertChristiansdal
9910-05-1981 SkovpiberStøtteshave, Haderslev
9809-05-1981 NattergalHaderslev Dam
9702-05-1981 RødstjertStøtteshave, Haderslev
9601-05-1981 HavterneRømø
9528-04-1981 Broget FluesnapperStøtteshave, Haderslev
9416-04-1981 RørspurvSønderstrand, Rømø
9316-04-1981 LøvsangerHavneby, Rømø
9216-04-1981 StenpikkerRømødæmningen
9116-04-1981 EngpiberSønderstrand, Rømø
9016-04-1981 SvartbagRømødæmningen
8916-04-1981 SvaleklireLakolk Søerne, Rømø
8816-04-1981 RødbenSønderstrand, Rømø
8716-04-1981 Stor KobbersneppeRømødæmningen
8616-04-1981 DobbeltbekkasinSønderstrand, Rømø
8516-04-1981 Almindelig RyleSønderstrand, Rømø
8416-04-1981 HjejleHavneby, Rømø
8316-04-1981 Stor PræstekraveSønderstrand, Rømø
8216-04-1981 KlydeRømødæmningen
8116-04-1981 StrandskadeSønderstrand, Rømø
8016-04-1981 VandrikseLakolk Søerne, Rømø
7916-04-1981 RørhøgLakolk Søerne, Rømø
7816-04-1981 HvinandRømødæmningen
7716-04-1981 EderfuglSønderstrand, Rømø
7616-04-1981 TroldandTvismark Sø, Rømø
7516-04-1981 TaffelandTvismark Sø, Rømø
7416-04-1981 SkeandLakolk Søerne, Rømø
7316-04-1981 PibeandLakolk Søerne, Rømø
7216-04-1981 GravandSønderstrand, Rømø
7116-04-1981 KnortegåsRømødæmningen
7016-04-1981 Gråstrubet LappedykkerTvismark Sø, Rømø
6915-04-1981 BomlærkeVråby Plantage, Rømø
6815-04-1981 TorniriskVråby Plantage, Rømø
6715-04-1981 StorspoveVråby Plantage, Rømø
6629-03-1981 DompapSkøtteshave, Haderslev
6522-03-1981 SpætmejseSkøtteshave, Haderslev
6421-03-1981 TræløberSkøtteshave, Haderslev
6314-03-1981 JernspurvSkøtteshave, Haderslev
6202-03-1981 SumpmejseSkøtteshave, Haderslev
6121-02-1981 GrøniriskSkøtteshave, Haderslev
6001-02-1981 KvækerfinkeSkøtteshave, Haderslev
5915-01-1981 SjaggerSkøtteshave, Haderslev
5801-01-1981 DværgfalkRømø

Michael Bonefeld Bladt har krydset 306 arter på sin Danmarks artslister.



til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.061 sek.
til toppen