Startside   I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
Artslister
Netfugl v. 2.0




Danmarks artslister

Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.



Bjørn Jakob Andersen

Kronologisk oversigt over kryds

Nedenstående ses en kronologisk oversigt over de kryds Bjørn Jakob Andersen har angivet datoer for. Startende med det nyeste kryds øverst.

Hele Bjørn Jakob Andersen's artsliste kan ses ved at trykke her.

Bemærk! at såfremt vedkommende ikke har angivet datoer for alle de kryds vedkommende måtte have fået i perioden mellem det nyeste og ældste kryds. Så vil nummeret der ses til venstre fortællende hvad nummer det aktuelle kryds var, antage en forkert værdi.

# Dato SU Navn Lokalitet
2021
29407-02-2021*BrilleandJægerspris Vesterstrand
29318-01-2021*Amerikansk SortandHavet ud for Tisvilde Hegn
2020
29220-11-2020 Stor StormsvaleRågeleje
29110-06-2020*DværghejreHejresøen (hørt)
29009-05-2020 TredækkerNordre Klapper (hørt)
28919-04-2020 DamklireVillahøj
28822-01-2020 KongeederfuglRågeleje
2019
28725-11-2019*HimalayasangerVestre Kirkegård, Kbh.
28613-11-2019 SøkongeHald, Halsnæs
28526-07-2019*Hvidøjet AndDamhussøen
28414-06-2019*DværgrørvagtelVaserne
28327-05-2019 RustandVestamager
28218-05-2019 BiæderTårbæk
28102-05-2019*Lille GulbenUlvedybet
28020-04-2019 HærfuglHøje Gladsaxe
27902-01-2019 TajgasædgåsHolløse Bredning
2018
27828-11-2018 IslomKlint
27722-09-2018 Rødstrubet PiberGedser (hørt)
27622-09-2018 SteppehøgGedser
27501-05-2018 Rødhalset GåsNordre Klapper, Amager
27412-04-2018 Lille FlagspætteVaserne
27307-04-2018 Rødtoppet FuglekongeUtterslev Mose vest
2017
27226-10-2017 HøgesangerStubben, Kbh.
27105-05-2017 TurteldueHostrup (hørt)
2016
27021-05-2016 NilgåsFilsø
26920-05-2016 PerleugleBlåbjerg Plantage (hørt)
26820-05-2016*Sort IbisSneum Engsø
26720-05-2016 NatravnBørsmose
26611-04-2016 Hvidvinget MågeGilleleje Havn
26501-01-2016 BjerglærkeKøge Sydstrand
2015
26402-11-2015 MandarinandBellahøjparken
2014
26329-12-2014 Hvidvinget KorsnæbGrib Skov
26203-12-2014*DværgværlingSydhavnstippen, København
26124-10-2014 AftenfalkVestamager
26023-08-2014 KongeørnHøstemark Skov
25922-08-2014*StylteløberHovvig
25811-06-2014 LundsangerBrøndbyskoven
2013
25717-09-2013 Lille FluesnapperBellahøjparken
25612-05-2013*Hvidskægget TerneUtterslev Mose
25501-02-2013*HalsbåndstroldandFrederiksdal
2012
25406-10-2012*HøgeugleStore Hareskov
25301-06-2012*Rødvinget BraksvaleVestamager
25207-05-2012 Stribet RyleIshøj Strand
2011
25112-12-2011 Rødhovedet AndDamhussøen
25006-12-2011*SpurveugleMølleåen, Rådvad
24921-06-2011 FlodsangerFuglevad
24824-05-2011*TophejreVestamager
24724-05-2011 DrosselrørsangerGrønjordsøen
2010
24604-10-2010 ThorshaneVallensbæk Havn
24522-08-2010 FyrremejseGrærup Langsø (hørt)
24401-06-2010 KærløberIshøj
24321-05-2010 GræshoppesangerPorsemose
24214-04-2010 DværggåsVestamager
24125-03-2010 PibesvaneSmørmosen
24001-03-2010*Lille BjergandRosklide Havn
23914-01-2010 Sortgrå RyleHundested Havn
2009
23815-05-2009*Korttået LærkeIshøj
2008
23719-09-2008 Sort GlenteLehnskov, Sydfyn
23626-08-2008 OdinshaneIshøj Strand
23526-08-2008 RovterneStaunings Ø
23422-02-2008 Nordisk LappedykkerØresund s. f. Taarbæk
2007
23306-10-2007 BjergpiberKramnitze Havn, Lolland
23205-10-2007 MiddelhavssølvmågeBøgeskov Havn
23126-06-2007*BuskrørsangerVallø Slotspark
23029-01-2007*Sortstrubet DrosselUniversitetsparken, Kbh.
2006
22917-06-2006 VagtelHvedstrup Enghave (hørt)
22817-06-2006 EngsnarreVallensbæk Mose (hørt)
22728-04-2006 SavisangerUtterslev Mose øst (hørt)
22604-03-2006*Østlig KalanderlærkeStaunings Ø
22502-03-2006*Ringnæbbet MågeNærum
22411-01-2006 Kaspisk MågeMosede Havn
22311-01-2006 GråmågeMosede Havn
2005
22216-06-2005 SølvhejreVestamager
22122-05-2005 KlippedueTarp Hage Bro
22021-05-2005 PomeransfuglSkjern Enge, pumpestation nord
21920-05-2005 HedehøgVilslev, Sønderjylland
21820-05-2005 BlåhalsVilslev, Sønderjylland
21720-05-2005 HedelærkeLindet Skov
21606-03-2005 VandrikseUtterslev Mose øst
2003
21528-06-2003 Lille GråsiskenRantzausminde, Svendborg
2002
21410-08-2002 Indisk GåsTømmerby Fjord
21310-08-2002 SilkehejreBygholm Vejle
21210-08-2002 SkestorkBygholm Vejle
21123-04-2002 PungmejseSømosen, Skovlunde
2001
21010-08-2001 TemmincksryleUdkær, Bornholm
20910-08-2001 TinksmedUdkær, Bornholm
2000
20820-05-2000 Sorthovedet MågeHolmesø
1999
20715-05-1999 HortulanChristianshavns Vold
1998
20621-03-1998*JagtfalkTrianglen, Kbh.
1996
20508-06-1996 KarmindompapBrattingborg Skov
20405-05-1996 Korttået TræløberHvidkilde, Sydfyn
20331-03-1996 RørdrumUtterslev Mose midt
20214-01-1996 HvidsiskenHusum
1995
20104-06-1995 Plettet RørvagtelBøtø Nor (hørt)
20003-06-1995 BlisgåsBøtø Nor
19903-06-1995 SkægmejseBøtø Nor
1994
19820-10-1994 EnkeltbekkasinSegnhus, Stevns
19729-04-1994 Stor KobbersneppeTipperne
1992
19612-01-1992 TundrasædgåsHolmegård Mose
19506-01-1992 SkærpiberVestamager
1991
19404-05-1991 LærkefalkAlsønderup
1989
19318-07-1989 MallemukGilleleje
1985
19213-07-1985 Krumnæbbet RyleFeggeklit
19113-07-1985 SkovhornugleVester Hjerk
19012-07-1985 Sortstrubet LomVigsø Strand
18906-06-1985 KærsangerSmørmose
18825-05-1985 HuldueLyngby Åmose
18727-04-1985 Hvidbrystet PræstekraveGrenen, Skagen
18627-04-1985 VandrefalkSkagen
1983
18520-10-1983 AlkGilleleje
18417-09-1983 DværgfalkDovns Klint, Langeland
18317-09-1983 DværgryleTryggelev Nor
18217-09-1983 Lille PræstekraveTryggelev Nor, Langeland
1982
18119-06-1982*EllekrageNørrevang, Rørvig
18004-06-1982 SortkrageValdemar Slot, Tåsinge
17914-04-1982 RavnVingsted
1981
17811-10-1981 Almindelig KjoveBlåvands Huk
17711-10-1981 RideBlåvands Huk
17611-10-1981 StorkjoveBlåvands Huk
17510-10-1981 Kortnæbbet GåsFiil Sø
17410-10-1981 Sortstrubet BynkefuglBlåvands Huk
17310-10-1981 LomvieBlåvands Huk
17210-10-1981 DværgmågeBlåvands Huk
17110-10-1981 SuleBlåvands Huk
17010-10-1981 BrushaneFiil Sø
1980
16920-07-1980 Islandsk RyleSkredbjerg, Rørvig
16818-05-1980 Sorthalset LappedykkerMossø v. Emborg
1978
16723-03-1978 BjergvipstjertFulbro Mølle
1975
16609-11-1975 Stor KorsnæbNørrevang, Rørvig
16512-10-1975 IsfuglSkårupøre, Fyn
1974
16421-09-1974 SortklireKalsemade, Gyllingnæs
16322-08-1974 HjejleSkarø
16218-04-1974 TraneChristiania, København
1973
16119-10-1973 KnarandSørup, Svendborg
16007-06-1973 HusrødstjertYdre Østerbro, København
15909-05-1973 RørhøgRømø Vesterhede
15818-04-1973 AtlingandStadsgraven, Christianshavn
1972
15725-12-1972 Stor GråsiskenVejstrup Å, Åbyskov
15614-05-1972 KnortegåsRindby, Fanø
15502-04-1972 RingdrosselNørrevang, Rørvig
15402-04-1972 Rød GlenteSmørmose
15331-03-1972 HavlitKorshage, Rørvig
1971
15208-05-1971 ToplærkeEsbjerg
15109-04-1971 SvaleklireNørrevang, Rørvig
15008-04-1971 SortspætteNørrevang, Rørvig
1970
14917-10-1970 BjergiriskKorshage, Rørvig
14825-08-1970 SandterneFyret-øst, Anholt
14725-08-1970 SandløberNordkysten, Anholt
14625-08-1970 TejstNordkysten, Anholt
14524-08-1970 StrandhjejleSønderbjerg, Anholt
14407-06-1970 MisteldrosselPovlinelund, Svendborg
14323-01-1970 Lille LappedykkerSjællandsbro, Kbh.
1969
14215-07-1969 PirolGredstedbro, SV-Jylland
14126-05-1969 MarkpiberKorshage, Rørvig
14025-05-1969 HvepsevågeFlyndersø, Rørvig
1968
13901-08-1968 Hvid StorkRibe
13827-04-1968 Gråstrubet LappedykkerUtterslev Mose, øst
13716-03-1968 Blå KærhøgVester Åby, Fyn
1967
13607-10-1967 MosehornugleNørrevang, Rørvig
13524-06-1967 Lille KobbersneppeNørrevang, Rørvig
13416-05-1967 SivsangerNørrevang, Rørvig
13316-05-1967 NattergalNørrevang, Rørvig
13214-05-1967 VendehalsNørrevang, Rørvig
13113-05-1967 SkovpiberNørrevang, Rørvig
13024-03-1967 GrønspætteNørreskov, Vejle
1966
12929-10-1966 SnespurvKorshage, Rørvig
12802-10-1966 Lille KorsnæbNørrevang, Rørvig
12725-09-1966 HvidklireBrændegård Sø, Fyn
12625-09-1966 KrikandBrændegård Sø, Fyn
12528-07-1966 MudderklireIsefjordkyst, Korshage
12429-06-1966 PibeandBrændegård Sø, Fyn
12321-06-1966 KirkeugleLangå, Fyn
12222-05-1966 FjordterneVenø
12121-05-1966 SplitterneAskjær Odde, Lemvig
12012-04-1966 FløjlsandNykøbing-Rørvig
11911-04-1966 Rødstrubet LomKorshage, Rørvig
11822-01-1966 VandstærSuså, Næstved
1965
11727-12-1965 Lille SkalleslugerSjællandsbro, Kbh.
11631-10-1965 SkeandBrændegård Sø, Fyn
11517-10-1965 SilkehaleRantzausminde, Svendborg
11430-06-1965 KlydeMonnet, Tåsinge
11330-06-1965 Almindelig RyleMonnet, Tåsinge
11229-06-1965 TaffelandBrændegård Sø
11117-06-1965 RørsangerBrændegård Sø
11015-04-1965 FjeldvågeNykøbing-Rørvig
10901-04-1965 BramgåsRantzausminde, Svendborg
1964
10801-08-1964 Grå FluesnapperNørrevang, Rørvig
10705-07-1964 SkarvHorsens-området
10601-07-1964 Gul VipstjertFåborg-området
10501-06-1964 GøgNordbornholm
10401-06-1964 SkovsangerNordbornholm
10327-05-1964 GærdesangerRantzausminde, Svendborg
10218-05-1964 SpidsandSvendborg-egnen
10107-05-1964 StenvenderSvendborg-egnen
10007-05-1964 DværgterneSvendborg-egnen
9907-05-1964 DobbeltbekkasinSvendborg-egnen
9807-05-1964 EngpiberSvendborg-egnen
9725-04-1964 GransangerSvendborg-egnen
9605-04-1964 Stor TornskadeSvendborg-egnen
9505-04-1964 VindrosselBrændegård Sø-området
9429-03-1964 StillitsSejerø Bugt-området
9327-03-1964 HavørnBrændegård Sø
9223-03-1964 SpurvehøgSvendborg-egnen
9113-02-1964 TyrkerdueSvendborg-egnen
1963
9009-08-1963 SildemågeNykøbing-Rørvig
8909-07-1963 SmåspoveNørrevang, Rørvig
8808-07-1963 BynkefuglNykøbing-Rørvig
8707-07-1963 Rødrygget TornskadeNørrevang, Rørvig
8630-06-1963 SortterneMidtlolland
8522-06-1963 GulbugRantzausminde, Svendborg
8402-06-1963 HavterneNakskov-området
8302-06-1963 Toppet LappedykkerNakskov-området
8231-05-1963 DigesvaleSvendborg-egnen
8118-05-1963 NatugleSvendborg-egnen
8012-05-1963 SangsvaneRantzausminde, Svendborg
7911-05-1963 MursejlerSvendborgegnen
7810-05-1963 BomlærkeSvendborg-egnen
7710-05-1963 RørspurvSvendborg-egnen
7609-05-1963 TornsangerSvendborg-egnen
7509-05-1963 LøvsangerSvendborg-egnen
7407-05-1963 Broget FluesnapperSvendborg-egnen
7307-05-1963 MunkSvendborg-egnen
7205-05-1963 HavesangerRantzausminde, Svendborg
7104-05-1963 RødstjertSvendborg-egnen
7004-05-1963 BysvaleSvendborg-egnen
6928-04-1963 Grønbenet RørhøneSvendborg-egnen
6819-04-1963 LandsvaleRantzausminde, Svendborg
6717-04-1963 GravandRantzausminde, Svendborg
6616-04-1963 TorniriskRantzausminde, Svendborg
6515-04-1963 FiskeørnNykøbing-Rørvig
6415-04-1963 Stor PræstekraveNykøbing-Rørvig
6315-04-1963 RødbenNykøbing-Rørvig
6214-04-1963 TårnfalkNykøbing-Rørvig
6113-04-1963 GrønsiskenNykøbing-Rørvig
6012-04-1963 AgerhøneNykøbing-Rørvig
5912-04-1963 StenpikkerNykøbing-Rørvig
5812-04-1963 SortandNykøbing-Rørvig
5711-04-1963 StrandskadeNykøbing- Rørvig
5610-04-1963 EderfuglStorebælt, Knh-Halsskov
5502-04-1963 Hvid VipstjertRantzausminde, Svendborg
5430-03-1963 SkovsneppeSvendborg Sund-kysten, Fyn
5330-03-1963 StorspoveSvendborg Sund-kysten, Fyn
5230-03-1963 FuglekongeSvendborg Sund-kysten, Fyn
5128-03-1963 SangdrosselRantzausminde, Svendborg
5028-03-1963 GrågåsRantzausminde, Svendborg
4923-03-1963 RågeSvendborg Sund-kysten, Fyn
4821-03-1963 DuehøgSvendborg Sund-kysten, Fyn
4721-03-1963 HusskadeRantzausminde, Svendborg
4621-03-1963 HalemejseSvendborg Sund-kysten, Fyn
4517-03-1963 CanadagåsSvendborg Sund-kysten, Fyn
4416-03-1963 StormmågeRantzausminde, Svendborg
4311-03-1963 KernebiderRantzausminde, Svendborg
4211-03-1963 KvækerfinkeRantzausminde, Svendborg
4111-03-1963 FasanSvendborg Sund-kysten, Fyn
4009-03-1963 SanglærkeSvendborg Sund-kysten, Fyn
3909-03-1963 BlishøneSvendborg Sund-kysten, Fyn
3808-03-1963 VibeSvendborg Sund-kysten, Fyn
3706-03-1963 TopmejseRantzausminde, Svendborg
3606-03-1963 Toppet SkalleslugerSvendborg Sund-kysten, Fyn
3506-03-1963 SortmejseRantzausminde, Svendborg
3405-03-1963 GrøniriskSvendborg Sund-kysten, Fyn
3304-03-1963 TræløberSvendborg Sund-kysten, Fyn
3204-03-1963 DompapSvendborg Sund-kysten, Fyn
3104-03-1963 KnopsvaneRantzausminde, Svendborg
3003-03-1963 BjergandSvendborg Sund-kysten, Fyn
2903-03-1963 SkovskadeSvendborg Sund-kysten, Fyn
2803-03-1963 SumpmejseSvendborg Sund-kysten, Fyn
2702-03-1963 JernspurvSvendborg Sund-kysten, Fyn
2602-03-1963 GærdesmutteRantzausminde, Svendborg
2502-03-1963 Stor FlagspætteRantzausminde, Svendborg
2402-03-1963 SvartbagSvendborg Sund-kysten, Fyn
2302-03-1963 SølvmågeSvendborg Sund-kysten, Fyn
2202-03-1963 Stor SkalleslugerSvendborg Sund-kysten, Fyn
2102-03-1963 HvinandSvendborg Sund-kysten, Fyn
2002-03-1963 TroldandSvendborg Sund-kysten, Fyn
1902-03-1963 FiskehejreSvendborg Sund-kysten, Fyn
1801-03-1963 GulspurvSvendborg Sund-kysten, Fyn
1701-03-1963 StærSvendborg Sund-kysten, Fyn
1601-03-1963 BogfinkeRantzausminde, Svendborg
1501-03-1963 SkovspurvRantzausminde, Svendborg
1401-03-1963 GråspurvRantzausminde, Svendborg
1301-03-1963 GråkrageSvendborg Sund-kysten, Fyn
1201-03-1963 AllikeSvendborg Sund-kysten, Fyn
1101-03-1963 SpætmejseRantzausminde, Svendborg
1001-03-1963 MusvitRantzausminde, Svendborg
901-03-1963 BlåmejseRantzausminde, Svendborg
801-03-1963 SolsortRantzausminde, Svendborg
701-03-1963 SjaggerSvendborg Sund-kysten, Fyn
601-03-1963 RødhalsRantzausminde, Svendborg
501-03-1963 RingdueSvendborg Sund-kysten, Fyn
401-03-1963 HættemågeRantzausminde, Svendborg
301-03-1963 MusvågeSvendborg Sund-kysten, Fyn
201-03-1963 GråandSvendborg Sund-kysten, Fyn
1962
127-07-1962 NøddekrigeNørrevang, Rørvig

Bjørn Jakob Andersen har krydset 294 arter på sin Danmarks artslister.



til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.024 sek.
til toppen