Startside I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
 Artslister 




Danmarks artslister

Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.



Jørgen Ballegaard

Kronologisk oversigt over kryds

Nedenstående ses en kronologisk oversigt over de kryds Jørgen Ballegaard har angivet datoer for. Startende med det nyeste kryds øverst.

Hele Jørgen Ballegaard's artsliste kan ses ved at trykke her.

Bemærk! at såfremt vedkommende ikke har angivet datoer for alle de kryds vedkommende måtte have fået i perioden mellem det nyeste og ældste kryds. Så vil nummeret der ses til venstre fortællende hvad nummer det aktuelle kryds var, antage en forkert værdi.

# Dato SU Navn Lokalitet
2019
31417-07-2019*GærdeværlingTotnby klitplantage
2017
31313-06-2017*Rødhovedet TornskadeVrads Sande
2016
31223-04-2016 Amerikansk KrikandUldum Kær
2015
31113-08-2015 DværggåsVærnengene/Tipperne
31012-05-2015 Hvidnæbbet LomSkagens gren
2013
30929-12-2013*IsmågeHanstholm havn
30802-04-2013*HøgeugleBunken Klitplantage
30702-04-2013 KongeederfuglEgense-Hals
2012
30605-11-2012*Brun TornskadeÅrslev Engsø, v. Ormslev st. by
30523-05-2012*Hvidskægget TerneBrabrand Sø
30412-05-2012 Stribet RyleSletkærvej v. Nim
30309-05-2012*StylteløberNagbøl Kirkevej s. f. Lunderskov
30206-05-2012*CitronvipstjertSkagens gren
30110-04-2012 PerleugleMidtjylland
2011
30002-12-2011*NonnestenpikkerStrandby
29910-09-2011 Hvidvinget KorsnæbSt. Hjøllund Plantage
29805-07-2011*DværgrørvagtelLille Vildmose
29712-05-2011 TredækkerBøllingsø
29609-05-2011 SteppehøgSkagen
29503-05-2011 Lille FlagspætteHald Sø
29425-04-2011 DamklireNorsmind Fjord
2010
29308-11-2010 HøgesangerVesløs
29208-11-2010*Amerikansk PibeandBygholm Vejle
29111-10-2010 StorpiberHusby Klit
29006-07-2010*Hvidstrubet SpurvSkørping
28916-06-2010 SlørugleVestjylland
28817-02-2010*Gråvinget MågeBrabrand Sø, Århus
2009
28707-10-2009 Lille KjoveNr. Lyngvig
28604-06-2009*HætteværlingKrejbjergvej 15, Nr. Snede
2008
28509-12-2008 BjergpiberTim Enge
28428-10-2008 ThorshaneHvide Sande
28307-10-2008 Hvidbrynet LøvsangerSøndervig
28206-10-2008*BrilleandBækbygård Strand
28105-10-2008 Lille FluesnapperNr. Lyngvig
28026-06-2008*BuskrørsangerKalø Gods
27930-05-2008 DrosselrørsangerBrabrand Sø
27805-05-2008 MellemkjoveSkagen
27725-02-2008 KlippedueEsbjerg Havn
27625-02-2008*TopskarvEsbjerg Havn
27513-02-2008 LapværlingSkjern Enge
2007
27415-11-2007*HalsbåndstroldandStubbe Sø
27308-11-2007*Hvidøjet AndEgå engsø
27227-05-2007 Sydlig NattergalIlskov
27110-05-2007 Rødrygget SvaleÅrslev Engsø
27010-05-2007 TurteldueÅrhus Vst
26910-02-2007*Østlig TurteldueBække
2006
26808-08-2006*SkadegøgBirkepøl, Als
26722-07-2006*TrielSkivholme
26620-05-2006 SavisangerLading Sø
26507-05-2006*SlagfalkSkagen Nordstrand
26409-04-2006 FyrremejseUldum Kær
2005
26303-08-2005*KohejreSkjern Enge
26220-03-2005 LundeGrenen, Skagen
26103-01-2005 TundrasædgåsVest Stadil fjord
2003
26023-07-2003 Sorthovedet MågeKrylen, Søndervig
25915-04-2003 NilgåsÅrslev Engsø
2002
25815-10-2002 RosenstærKloster
25729-07-2002 BiæderNord f. Ringkøbing
25618-07-2002 SølvhejreBygholm Vejle
2001
25521-10-2001*SlangeørnNymindegab
25419-05-2001 Korttået TræløberKlosterkær
2000
25320-05-2000*Stor SkrigeørnSkagen
25219-05-2000 Lille SkrigeørnSkagen
25120-04-2000 Rødhalset GåsVeststadil Fjord
25009-01-2000*SneugleHanstholm Reservat
1999
24908-05-1999 BlåhalsRudbøl
1998
24816-06-1998 GuliriskLystrupminde, Velling Skov
24708-05-1998 PungmejseUldum Kær
24601-03-1998 KongeørnAdditnæs, Salten Langsø
1997
24514-10-1997*JagtfalkVest Stadil Fjord
24413-09-1997 Sodfarvet SkråpeNr. Lyngvig
24331-03-1997 Rødhovedet AndTorup Sø
1995
24209-06-1995 FlodsangerKlosterkær
1994
24117-10-1994 Hvidvinget TerneStadil Fjord
24010-06-1994 Stor HornugleVelling Skov
1992
23930-05-1992 LærkefalkSkagen
23829-05-1992 VagtelGårdbogård
23728-05-1992 KarmindompapSkagen
23628-05-1992 AftenfalkSkagen
23528-05-1992*Steppeørnskagen
23425-04-1992 Sort GlenteFunderholme
1991
23319-10-1991 SøkongeNr. Lyngvig
23230-07-1991 RørdrumHusby Sø
1990
23130-07-1990 OdinshaneHarboøre Tange
23030-07-1990 RustandHarboøre Tange
1989
22917-06-1989 SkestorkFønshoved, Fyn
1987
22825-10-1987*ØrkenstenpikkerSidselbjerg, Veststadil Fjord
1986
22721-06-1986 Plettet RørvagtelVeststadil Fjord
22608-05-1986 Sort StorkSalten Ådal
1985
22511-07-1985 MarkpiberAnholt
22411-04-1985 HvidsiskenBryrup
1984
22308-04-1984 Stor KorsnæbSkærbæk Plantage
22201-02-1984*RosenmågeTorsminde
22101-02-1984 IslomThorsminde
1982
22019-06-1982 MallemukNordsøen NV f. Thyborøn
1981
21930-05-1981 PirolSøby Fredskov
1980
21825-06-1980 EngsnarreEndelave
21721-06-1980 Huldueendelave
21611-05-1980 KirkeugleRingkøbing
1979
21525-07-1979 SilkehejreVærnengene
21419-05-1979 Rød GlenteHalle Sø
21311-03-1979 CanadagåsBrestenbro, Gudenå
1977
21225-12-1977 SkærpiberBogense
21116-12-1977 SortspætteSkaaningbro, Bryrup
21004-09-1977 SabinemågeHvide Sande
20921-08-1977 RovterneFiil Sø
20811-07-1977 HærfuglN. f. Bækmarksbro
20726-06-1977 HusrødstjertHorsens Havn
20629-05-1977 SandterneThorsminde
20520-05-1977 GræshoppesangerSalten Ådal
20405-04-1977 TraneHindø, Stadil Fjord
1976
20317-10-1976 VandrefalkVeststadil Fjord
1975
20230-12-1975 SkægmejseStadil Fjord
20124-10-1975 VandrikseSalten Langsø
20018-10-1975 Sortstrubet BynkefuglLodbjerg, Søndervig
1973
19918-05-1973 PomeransfuglHovvig, Søndervig
19812-05-1973 VendehalsBryrup
1972
19705-07-1972 HvepsevågeVorret, Katrinedal.
19604-04-1972 Rødtoppet FuglekongeVelling Skov
19520-02-1972 BlisgåsVærnengene
19419-02-1972 DuehøgRingkøbing
19324-01-1972 Nordisk LappedykkerHvide Sande
1971
19222-10-1971 StorkjoveHusby Klit
19122-10-1971 Stor StormsvaleHusby Klit
19007-05-1971 Lille PræstekraveVeststadil Fjord
18905-05-1971 NattergalEmborg Odde
18830-04-1971 NatugleGl. Ry
18726-04-1971 AlkKattegat ø. f. Samsø
18613-04-1971 Lille GråsiskenHusby Klitplantage
18520-03-1971 IsfuglSlåensø
1970
18422-11-1970 Hvidvinget MågeHvide Sande
18320-10-1970 GråmågeVeststadil Fjord
18206-06-1970 DværgmågeSelbjerg Vejle
18107-05-1970 BjergvipstjertGrejsdal
18008-03-1970 Sortstrubet LomBlokhus
1969
17924-10-1969 SuleHvide Sande
17812-10-1969 TajgasædgåsHansted Reservat
17712-10-1969 Sortgrå RyleHanstholm
17613-08-1969 FjordterneVeststadil Fjord
17508-08-1969 Almindelig KjoveVeststadil Fjord
17412-06-1969 TejstFrederikshavn
17326-05-1969 TinksmedFelsted Kog, Nissum Fjord
17224-05-1969 Rødrygget TornskadeNørhede, Ørnhøj
17115-05-1969 KnarandFjand Ø, Nissum Fjord
17010-05-1969 SkovsangerRold Skov
16910-05-1969 SkarvMadum Sø
16830-03-1969 MisteldrosselSkagen
16730-03-1969 HedelærkeSkagen
16629-03-1969 RideSkagen
16528-03-1969 RavnSkagen
16418-02-1969 FløjlsandHvide Sande
16318-02-1969 HavlitHvide Sande
16217-02-1969 LomvieHvide Sande
16115-02-1969 SkovsneppeRingkøbing
16008-02-1969 Lille SkalleslugerRørdal, Aalborg
15901-02-1969 Stor GråsiskenUlvedybet, Gøl
1968
15827-10-1968 GrønsiskenSilkeborg
15727-10-1968 SpætmejseSilkeborg
15618-10-1968 SnespurvThorsinde
15515-10-1968 BjergiriskHavneby, Rømø
15415-10-1968 SortkrageRømø
15305-10-1968 BjerglærkeVeststadil Fjord
15226-09-1968 RingdrosselVeststadil Fjord
15107-09-1968 NøddekrigeVeststadil Fjord
15007-09-1968 BramgåsVest Stadil Fjord
14906-09-1968 FiskeørnHindø, Stadil Fjord
14825-08-1968 BynkefuglHusby Klit
14707-08-1968 KærløberVeststadil Fjord
14607-08-1968 TemmincksryleVeststadil Fjord
14501-08-1968 SortklireVeststadil Fjord
14401-08-1968 Krumnæbbet RyleVeststadil Fjord
14324-06-1968 SandløberThorsminde
14221-06-1968 NatravnKronheden
14106-06-1968 HavesangerRingkøbing
14030-05-1968 RørsangerStadil Fjord
13923-05-1968 GrønspætteVestbjerg pr. Nørresundby
13822-05-1968 KærsangerAalborg
13719-05-1968 Lille KorsnæbVestbjerg pr. Nørresundby
13618-05-1968 SkovpiberVestbjerg pr. Nørresundby
13515-05-1968 TornsangerAalborg
13410-05-1968 GulbugRingkøbing
13310-05-1968 HedehøgFelsted Kog, Nissum Fjord
13209-05-1968 GransangerAalborg
13109-05-1968 MunkAalborg
13005-05-1968 KernebiderVestbjerg pr. Nørresundby
12905-05-1968 HalemejseVestbjerg pr. Nørresundby
12828-04-1968 LøvsangerAalborg
12721-04-1968 Grå FluesnapperVestbjerg pr. Nørresundby
12612-04-1968 TræløberWedellsborg, Fyn
12510-04-1968 Sorthalset LappedykkerNørresø, Vedersø
12410-04-1968 Rødstrubet LomHusby Klit
12309-04-1968 Toppet SkalleslugerThorsminde
12209-04-1968 AtlingandNissum Inderfjord
12108-04-1968 SkovhornugleTranmose, Velling, VJ.
12008-04-1968 DværgfalkVest Stadil Fjord
11908-04-1968 Gråstrubet LappedykkerNørresø, Vedersø
11826-02-1968 RågeAalborg
11724-02-1968 StillitsAalborg
11614-02-1968 SortmejseAalborg
11513-01-1968 TopmejseAalborg
11402-01-1968 MosehornugleVeststadil Fjord
1967
11325-12-1967 FuglekongeHoverdal Pl.
11231-10-1967 FjeldvågeLille Vildmose
11131-10-1967 MusvågeLille Vildmose
11021-10-1967 SortandStadilø
10920-10-1967 EngpiberVeststadil Fjord
10820-10-1967 EnkeltbekkasinVeststadil Fjord
10713-09-1967 DværgryleAalborg
10620-08-1967 HvidklireAalborg
10520-08-1967 TroldandAalborg
10420-08-1967 Lille LappedykkerAalborg
10305-08-1967 StenvenderAalborg
10205-08-1967 Lille KobbersneppeAalborg
10105-08-1967 Islandsk RyleAalborg
10005-08-1967 StrandhjejleAalborg
9905-08-1967 BjergandAalborg
9812-05-1967 Broget FluesnapperRingkøbing
9712-05-1967*UrfuglRejkjær Sande
9610-05-1967 TorniriskRingkøbing
9510-05-1967 RødstjertRingkøbing
9405-04-1967 StenpikkerHovvig, VJ.
9305-04-1967 Hvidbrystet PræstekraveVeststadil Fjord
9202-01-1967 Stor FlagspætteRingkøbing
1966
9120-12-1966 Stor SkalleslugerTipperne
9020-12-1966 KnortegåsTipperne
8917-10-1966 Blå KærhøgVeststadil Fjord
8817-10-1966 HavørnVeststadil Fjord
8717-10-1966 GrågåsVeststadil Fjord
8617-10-1966 Kortnæbbet GåsVeststadil Fjord
8515-10-1966 Stor TornskadeHolmbo Kær

Jørgen Ballegaard har krydset 314 arter på sin Danmarks artslister.



til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.029 sek.
til toppen