Startside   I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
Artslister
Netfugl v. 2.0




Danmarks artslister

Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.



Henrik Stenholt

Kronologisk oversigt over kryds

Nedenstående ses en kronologisk oversigt over de kryds Henrik Stenholt har angivet datoer for. Startende med det nyeste kryds øverst.

Hele Henrik Stenholt's artsliste kan ses ved at trykke her.

Bemærk! at såfremt vedkommende ikke har angivet datoer for alle de kryds vedkommende måtte have fået i perioden mellem det nyeste og ældste kryds. Så vil nummeret der ses til venstre fortællende hvad nummer det aktuelle kryds var, antage en forkert værdi.

# Dato SU Navn Lokalitet
2021
38318-02-2021*PrærietraneGravlev Sø, Rold
2020
38213-10-2020*BlåstjertBlåvands Huk
38110-10-2020*Sortvinget BraksvaleSkjern Enge
38015-08-2020*Sibirisk HjejleBygholm Vejle
37920-07-2020*HøgeørnBarslund v. Karup
37813-06-2020*DværghejreSkarvsøen, Skagen
37711-06-2020*StendrosselEbeltoft Færgehavn
37621-05-2020*DværgørnSkagen
37521-05-2020*CitronvipstjertGrenen, Skagen
2019
37420-10-2019*Østlig LundsangerTipmosen, Blåvand
37314-07-2019*GærdeværlingTornby Klitplantage
37223-05-2019*Blå GlenteGrenen, Skagen
37103-05-2019*Lille GulbenUlvedybet
37019-01-2019*MellemflagspætteGråsten Skov
2018
36920-10-2018*EllekrageSårup, Hanstholm
36817-08-2018*StillehavslomGrenen, Skagen
36713-08-2018*SlagfalkBallum Forland
36630-07-2018*BonapartemågeThorsminde Havn
36521-05-2018*Iberisk GransangerTversted Søerne
36417-02-2018*SpurveugleHesselholt Skov, Rold
36305-01-2018*LattermågeHanstholm
2017
36218-10-2017 Stor StormsvaleBlåvands Huk
36116-10-2017*Schwarz' LøvsangerGrønningen, Blåvand
2016
36011-11-2016*Sibirisk JernspurvHirtshals
35926-06-2016*GåsegribVesterris Plantage
35809-05-2016 Lille SkrigeørnFlagbakken, Skagen
35707-05-2016*AlpejernspurvSkagen
2015
35611-10-2015*Amerikansk FløjlsandBlåvandhuk
35526-05-2015*Rødstrubet SangerGrenen, Skagen
2014
35413-10-2014*TajgapiberGrønningen, Blåvand
2013
35321-12-2013*IsmågeHanstholm Havn
35224-11-2013 MandarinandRemstrup Å, Silkeborg
35118-10-2013 StorpiberBlåvandshuk, mosen
35013-10-2013*Brun LøvsangerBlåvand, TDC-masterne
2012
34904-11-2012*Brun TornskadeÅrslev Engsø
34823-05-2012*Hvidskægget TerneBrabrand Sø
34720-05-2012*Asiatisk ØrkensangerGrenen, Skagen
34615-01-2012*NonnestenpikkerStrandby
2011
34505-11-2011*ØrkenstenpikkerHanstholm
34405-11-2011*Vestlig MiddelhavsstenpikkerThorsminde
34322-10-2011*DværgværlingMandø
34222-10-2011*Rødøjet VireoMandø
34127-09-2011*Amerikansk SvømmesneppeTissing Vig, Mors
34017-05-2011*Iberisk SangerBækbygård Strand
2010
33910-11-2010 HøgesangerPilgårdsvej 4+6, Vesløs
33818-09-2010 Lille KjoveRoshage
33704-08-2010*Korttået LærkeHarboøre Tange
33606-07-2010*Hvidstrubet SpurvSkørping
33521-05-2010 Rødstrubet PiberBrovandemarken, Skagen
33420-05-2010 HortulanGrenen, Skagen
33311-05-2010*Blåvinget AndLille Vildmose
33205-05-2010*Langnæbbet SneppeklireLille Vildmose, Hegnsvej
33116-02-2010*Gråvinget MågeBrabrand Sø, østenden
2009
33023-10-2009*PrærieløberFuglsand, Skjern Enge
32915-10-2009*Sibirisk FløjlsandBlåvand
32815-10-2009*Amerikansk SortandBlåvand, Sydhukket
32706-07-2009*DværgrørvagtelSneum Sluse
32605-06-2009*HætteværlingKrejbjergvej 15, Nr. Snede
32523-05-2009*Rødhovedet TornskadeBlåvandshuk, mosen
32409-02-2009*Lille BjergandLønborg, Skjern Enge
2008
32316-10-2008 LundsangerSdr. Digevej, Blåvand
32228-07-2008*Spidshalet RyleAgger Tange
32119-07-2008*Rosenbrystet TornskadeLebøl, Als
32031-05-2008*Lille RørvagtelGulstav Mose
31915-05-2008*Stor SkrigeørnFlagbakken, Skagen
31814-05-2008 Lille FluesnapperEllekrattet, Skagen
2007
31729-12-2007*RosenmågeEsbjerg Havn
31602-11-2007*Hvidøjet AndEgå Engsø
31516-10-2007*Langhalet TornskadeSkallingen
31406-09-2007*BairdsryleGrenen, Skagen
31308-08-2007*ØrkendompapAgger Tange
31212-05-2007 DamklireVilsted Sø
31109-05-2007 Rødrygget SvaleÅrslev Engsø
31003-02-2007*Sortstrubet DrosselUniversitetsparken, København
30915-01-2007*Østlig TurteldueBække v. Vejen
2006
30802-12-2006 KongeederfuglSjelborg Strand
30717-07-2006*TrielSkivholme Kirke
30609-07-2006 Almindelig SkråpeHusby Klit
30530-05-2006*TerekklireKammerslusen
30416-03-2006 PerleugleTved Klitplantage
30307-01-2006*HøgeugleSkradekær v. Hjardemål
2005
30204-12-2005 TundrasædgåsMargrethe Kog
30113-11-2005*JagtfalkBøvling Klit
30029-10-2005 Sodfarvet SkråpeGallohaven, Århus
29922-10-2005 TredækkerOnsild Ådal, Hobro
29811-06-2005 SandterneSkallingen
29707-06-2005 FlodsangerSkarresø
29629-05-2005*Gulgrå VærlingGrenen, Skagen
29511-05-2005 StorkjoveGrenen, Skagen
29410-05-2005 IslomGrenen, Skagen
29304-05-2005 GuliriskLøsning v. Hedensted
29228-04-2005 HærfuglVoervadsbro
29119-02-2005 SortsvaneVust Holme
2004
29029-12-2004*KrognæbFrederikshavn
28921-12-2004 HvidsiskenKøge Havn
28825-11-2004 Kaspisk MågeKøge Havn
28709-10-2004 MiddelhavssølvmågeGrønningen, Blåvand
28625-09-2004 SabinemågeRoshage
28530-07-2004 RovterneÅrslev Engsø
28411-07-2004*Mongolsk PræstekraveSønderstrand, Rømø
28311-07-2004*Hvidrygget RyleSønderstrand, Rømø
28207-06-2004 OdinshaneÅrslev Engsø
28105-06-2004 RustandBygholm Vejle
28005-06-2004 SilkehejreBygholm Vejle
27923-05-2004 Sydlig NattergalVarde Kær
27821-05-2004 KærløberViskum
27709-05-2004 VendehalsKompedal Plantage
27602-05-2004 Hvidnæbbet LomSkagen Nordstrand
27525-04-2004 Plettet RørvagtelBrabrand Sø
27418-01-2004*NathejreHou, Lønnerup Fjord
2003
27317-11-2003 Rødhalset GåsHillerup Enge
27215-10-2003 FuglekongesangerHo Klitplantage
27114-10-2003*ØrnevågeVilslev Enge
27013-10-2003 Hvidvinget TerneSkjern Enge
26907-10-2003*Amerikansk PibeandKællingehaven, Roskilde Fjord
26819-08-2003 Sort StorkKvottrup Mose, Århus
26706-08-2003*Amerikansk SkarveandØdis Sø
26631-07-2003*SlangeørnSmidie, Lille Vildmose
26501-07-2003*BuskrørsangerTryggevælde Å, Varpelev
26429-06-2003 Amerikansk KrikandÅrslev Engsø
26314-06-2003*DværghornugleKløvbakken, Filsø
26214-06-2003*TophejreVærnengene
26108-06-2003 PungmejseBrabrand Sø
26003-06-2003 Sorthovedet MågeHolme Sø, København
25928-05-2003*StylteløberSneum Engsø
25821-05-2003*Amerikansk RørdrumKraptårnet, Vejlerne
25705-05-2003 Sort GlenteGudenå, Tvilumbro
25625-04-2003*Ensfarvet StærTane Sø
25514-03-2003 LundeÅrhus Østhavn
25427-01-2003 FyrremejseUldum Kær
25318-01-2003 Hvidvinget KorsnæbGrev Molktes Plantage
2002
25219-11-2002 LapværlingRibe Holme
25102-10-2002 SlørugleRibe Amt
25014-09-2002 RosenstærAgger Tange
24904-08-2002 BiæderRingkøbing Amt
24822-06-2002*Sort IbisKraptårnet, Vejlerne
24708-06-2002 MarkpiberSandmilen, Skagen
24608-06-2002 AftenfalkFlagbakken, Skagen
24508-06-2002*TopskarvGrenen, Skagen
24422-05-2002 PirolKalvehave skov, Fyn
24309-05-2002 LærkefalkFlagbakken, Skagen
24228-04-2002*KohejreHaurvig
24122-04-2002 SavisangerGeddal Enge
24004-03-2002 Stor KorsnæbHårup Sande
23903-03-2002 TajgasædgåsRåby Kær
2001
23811-11-2001 BjergpiberÅrhus Østhavn
23712-10-2001*BrilleandNr. Vorupør
23616-09-2001 ThorshaneHvide Sande Havn
23516-09-2001 MallemukHvide Sande Havn
23410-06-2001 VagtelLinå v. Silkeborg
23305-06-2001 DrosselrørsangerSølsted Mose
23205-06-2001 BlåhalsRudbøl Kog
23105-06-2001 SteppehøgRejsby Enge
23005-06-2001 NilgåsMagrethe Kog
22922-05-2001 EngsnarreKøge Sydstrand
22815-05-2001 Stribet RyleVærnengene
22728-04-2001 Sortstrubet BynkefuglFrøslev Mose
22617-03-2001 Hvidvinget MågeFredericia Marina
22506-03-2001*GulddrosselSkårup
22418-02-2001 DværggåsFøns Vang
2000
22315-10-2000 Hvidbrynet LøvsangerNr. Lyngvig
22224-09-2000 DværgfalkDovns Klint
22109-09-2000 MellemkjoveSkagen Nordstrand
22019-08-2000 SkægmejseSdr. Lem Vig
21919-08-2000 KnarandGeddal Enge
21808-08-2000 Krumnæbbet RyleØlsemagle Revle
21720-07-2000*SumpvibeBygholm Vejle
21620-07-2000 RørdrumBygholm Vejle
21504-07-2000 Lille PræstekraveKøge Sydstrand
21408-06-2000 Rødtoppet FuglekongeMindeparken, Århus
21315-04-2000*HalsbåndstroldandMollerup
21210-04-2000 Korttået TræløberFussingø
21122-03-2000 HavlitKøge Havn
21023-02-2000 Stor HornugleKongensbro
20905-02-2000 Sortgrå RyleThyborøn
20805-02-2000 VandrefalkHarboøre Tange
20726-01-2000 SøkongeDen Permanente, Århus
20608-01-2000*SneugleHanstholm Reservatet
1999
20505-09-1999 KongeørnTofte Sø
20418-05-1999 Lille FlagspætteFussingø
20323-04-1999 RingdrosselSkærbøge Plantage v. Linå
20220-04-1999 Indisk GåsVærnengene
20113-04-1999 BjerglærkeBallum Enge
20010-01-1999 Nordisk LappedykkerSminge Sø
1998
19902-09-1998 SølvhejreBjerregrav Mose
19816-02-1998 SandløberBjerregård Strand
1997
19711-02-1997 GråmågeSaltværket, Mariager Fjord
1994
19615-05-1994 PomeransfuglSkjern Enge
1992
19518-10-1992 StrandhjejleJegindø
19416-06-1992 NatravnNørlund Plantage
19329-05-1992 Rødhovedet AndAmager
1991
19229-12-1991 BjergandSøby Sø
19109-06-1991 HedelærkeIsenbjerg
1990
19001-09-1990 TemmincksryleElling Å's udløb
18901-09-1990 DværgryleElling Ås udløb
18809-07-1990 KarmindompapBangsbo Strand, Frederikshavn
18717-05-1990 HuldueVandværksskoven, Fr.havn
18608-05-1990 SkestorkElling Ås udløb
18520-03-1990 SkærpiberFrydenstrand, Frederikshavn
1989
18415-05-1989 SkovsangerPikkerbakken, Frederikshavn
18315-05-1989 NattergalBangsbo, Frederikshavn
1988
18221-07-1988 TurteldueAabenraa
18110-05-1988 GræshoppesangerSølsted Mose
18010-05-1988 HedehøgMagisterkog
17910-05-1988 AtlingandMagisterkog
1986
17815-06-1986 Sorthalset LappedykkerSøby Sø
1985
17708-12-1985 Sortstrubet LomSøby Sø
17602-12-1985 NøddekrigeIkast
17525-05-1985 KærsangerTulstrup Enge v. Ikast
17419-04-1985 TraneBeldringe, Fyn
17309-03-1985 Stor TornskadeBorris Hede
17209-03-1985 Blå KærhøgVærnengene
17109-03-1985 HavørnBorris Hede
17009-03-1985 Lille SkalleslugerBork Havn
16909-03-1985 BramgåsVærnengene
16809-03-1985 BlisgåsVærnengene
16709-03-1985 PibesvaneBork Havn
1984
16630-11-1984 NatugleKalø
16529-11-1984 SnespurvFanø
16412-11-1984 SuleKalø Vig
16301-11-1984 SortspætteAlmindingen
16223-10-1984 MosehornugleVester Nebel
16112-05-1984 Gråstrubet LappedykkerRavnholt Sø v. Ikast
1983
16010-07-1983 HusrødstjertEbeltoft
1982
15930-12-1982 Rødstrubet LomFrederikshavn
15805-06-1982 KirkeugleIkast
15715-05-1982 BjergiriskSkagen
15615-05-1982 Hvidbrystet PræstekraveSkagen
15515-05-1982 HvepsevågeSkagen
15401-05-1982 TinksmedVærnengene
15301-05-1982 Lille KobbersneppeTipperne
15224-04-1982 DværgterneHarboøre Tange
15124-04-1982 StenvenderAgger Tange
15024-04-1982 SortklireHarboøre Tange
14924-04-1982 Stor KobbersneppeFeldsted Kog
14824-04-1982 BrushaneHarboøre Tange
14724-04-1982*UrfuglVind Hede
14624-04-1982 SkeandFeldsted Kog
14524-04-1982 SpidsandHarboøre Tange
14424-04-1982 KnortegåsHarboøre Tange
14324-04-1982 Kortnæbbet GåsHarboøre Tange
1981
14202-01-1981 KernebiderHarrild Vandmølle
14102-01-1981 VandstærHoltum Å
1980
14003-08-1980 SortterneHusby Sø
13903-08-1980 DværgmågeHusby Sø
13803-08-1980 Lille LappedykkerHusby Sø
1979
13722-07-1979 SkarvHorsens Fjord
1978
13602-12-1978 SangsvaneKarup Å v. Skygge
13501-03-1978 ToplærkeIkast
13416-02-1978 SilkehaleTulstrup v. Ikast
1977
13303-05-1977 BjergvipstjertLysbro, Silkeborg
13202-03-1977 HalemejseLysbro Skov
1976
13106-04-1976 GrønspætteLysbro Skov

Henrik Stenholt har krydset 383 arter på sin Danmarks artslister.



til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.047 sek.
til toppen