Startside I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
 Artslister 




Danske årsarter 2020

Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.



Orla Hugger Jakobsen

På listen er de arter personen har set angivet med henholdsvis et kryds (X) ude i venstre side af listen og det at artsnavnet står skrevet i sort.

En kronologisk oversigt over Orla Hugger Jakobsen's kryds kan ses ved at trykke her: Kronologisk oversigt.


#X*NavnDatoLokalitetKort
1X Rødstrubet Lom05-01-2020Klintebjerg v. Klint, Nordvestsjælland
2X Sortstrubet Lom05-01-2020Klintebjerg v. Klint, Nordvestsjælland
3 *Stillehavslom  
4  Islom  
5  Hvidnæbbet Lom  
6X Lille Lappedykker01-01-2020Flasken v. Reersø
7X Toppet Lappedykker01-01-2020Skarresø v. Jyderup
8X Gråstrubet Lappedykker05-01-2020Klintebjerg v. Klint, Nordvestsjælland
9X Nordisk Lappedykker16-01-2020Gedser Lystbådehavn
10  Sorthalset Lappedykker  
11 *Sortbrynet Albatros  
12X Mallemuk22-01-2020Rågeleje
13 *Atlantisk Skråpe  
14 *Storskråpe  
15  Sodfarvet Skråpe  
16  Almindelig Skråpe  
17 *Balearskråpe  
18  Lille Stormsvale  
19  Stor Stormsvale  
20X Sule05-01-2020Klintebjerg v. Klint, Nordvestsjælland
21X Skarv01-01-2020Sanddobberne NØ. f. Kalundborg
22 *Topskarv  
23 *Krøltoppet Pelikan  
24 *Pragtfregatfugl  
25X Rørdrum20-03-2020Borreby Mose S. f. Skælskør
26 *Amerikansk Rørdrum  
27 *Dværghejre  
28 *Nathejre  
29 *Tophejre  
30 *Kohejre  
31  Silkehejre  
32X Sølvhejre01-01-2020Tivolisøen v. Haraldsted Sø N. f. Ringsted
33X Fiskehejre01-01-2020Tivolisøen v. Haraldsted Sø N. f. Ringsted
34 *Purpurhejre  
35  Sort Stork  
36X Hvid Stork02-02-2020Veksø Mose NØ. f. Roskilde
37 *Sort Ibis  
38  Skestork  
39X Knopsvane01-01-2020Sanddobberne NØ. f. Kalundborg
40X Pibesvane18-01-2020Nørre Frejlev SV. f. Nykøbing F.
41X Sangsvane01-01-2020Sanddobberne NØ. f. Kalundborg
42X Tundrasædgås18-01-2020Darket Ø. f. Rødbyhavn
43X Tajgasædgås04-01-2020Porsmose, Holmegårdsmose v. Haslev
44X Kortnæbbet Gås18-01-2020Darket Ø. f. Rødbyhavn
45X Blisgås01-01-2020Gammel Svebølle N.f. Tissø
46  Dværggås  
47X Grågås01-01-2020Gammel Svebølle N.f. Tissø
48X Canadagås01-01-2020Sanddobberne NØ. f. Kalundborg
49X Bramgås01-01-2020Gammel Svebølle N.f. Tissø
50X Knortegås14-03-2020Gedser Odde
51X Rødhalset Gås18-01-2020Dalbygård, Maglebrænde SV. f. Stubbekøbing
52  Nilgås  
53  Rustand  
54X Gravand01-01-2020Sanddobberne NØ. f. Kalundborg
55  Mandarinand  
56X Pibeand01-01-2020Sanddobberne NØ. f. Kalundborg
57 *Amerikansk Pibeand  
58X Knarand01-01-2020Flasken v. Reersø
59 *Sibirisk Krikand  
60X Krikand01-01-2020Tissø SØ. f. Kalundborg
61  Amerikansk Krikand  
62X Gråand01-01-2020Tissø SØ. f. Kalundborg
63X Spidsand01-01-2020Sanddobberne NØ. f. Kalundborg
64X Atlingand26-03-2020Bøtø Nor, Sydfalster
65 *Blåvinget And  
66X Skeand13-01-2020Kobæk Sø V. f. Skælskør
67X Rødhovedet And01-01-2020Haraldsted Sø N. f. Ringsted
68X Taffeland01-01-2020Skarresø v. Jyderup
69X*Halsbåndstroldand02-02-2020Søndersø, Værløse NV. f. København
70 *Hvidøjet And  
71X Troldand01-01-2020Skarresø v. Jyderup
72X Bjergand16-01-2020Gedser Odde
73 *Lille Bjergand  
74X Ederfugl01-01-2020Sanddobberne NØ. f. Kalundborg
75X Kongeederfugl22-01-2020Rågeleje
76 *Stellersand  
77X Havlit16-01-2020Gedser Odde
78X Sortand01-01-2020Reersø - NV-kysten
79 *Amerikansk Sortand  
80X*Brilleand04-03-2020Lumsås Nordstrand v. Sjællands Odde
81X Fløjlsand01-01-2020Reersø - NV-kysten
82 *Amerikansk Fløjlsand  
83 *Sibirisk Fløjlsand  
84X Hvinand01-01-2020Sanddobberne NØ. f. Kalundborg
85X Lille Skallesluger01-01-2020Skarresø v. Jyderup
86X Toppet Skallesluger01-01-2020Sanddobberne NØ. f. Kalundborg
87X Stor Skallesluger01-01-2020Skarresø v. Jyderup
88 *Amerikansk Skarveand  
89  Hvepsevåge  
90 *Blå Glente  
91  Sort Glente  
92X Rød Glente01-01-2020Sønderød Ø. f. Tissø
93X Havørn01-01-2020Klinteskoven v. Tissø
94 *Ådselgrib  
95 *Gåsegrib  
96 *Slangeørn  
97X Rørhøg11-03-2020Borreby Mose S. f. Skælskør
98X Blå Kærhøg01-01-2020Hesselhuse NV. f. Sorø
99  Steppehøg  
100  Hedehøg  
101X Duehøg02-02-2020Søndersø, Værløse NV. f. København
102X Spurvehøg04-01-2020Næstved
103X Musvåge01-01-2020Klinteskoven v. Tissø
104 *Ørnevåge  
105X Fjeldvåge02-01-2020Porsmose, Holmegårdsmose v. Haslev
106 *Stor Skrigeørn  
107  Lille Skrigeørn  
108 *Dværgørn  
109X Kongeørn20-01-2020Næsbyholm Storskov SØ. f. Sorø
110 *Høgeørn  
111 *Steppeørn  
112 *Kejserørn  
113  Fiskeørn  
114 *Lille Tårnfalk  
115X Tårnfalk01-01-2020Lystrup Gods V. f. Faxe
116 *Amerikansk Tårnfalk  
117  Aftenfalk  
118X Dværgfalk23-03-2020Assendrup v. Tybjerglille V. f. Haslev
119  Lærkefalk  
120 *Eleonorafalk  
121 *Slagfalk  
122 *Jagtfalk  
123X Vandrefalk13-01-2020Mindeshoved SV. f. Skælskør
124 *Urfugl  
125X Agerhøne18-01-2020Vantore, Lolland, SV. f. Nykøbing F.
126  Vagtel  
127X Fasan01-01-2020Store Møsten Skov NØ. f. Tissø
128X Vandrikse01-01-2020Skarresø v. Jyderup
129  Plettet Rørvagtel  
130 *Lille Rørvagtel  
131 *Dværgrørvagtel  
132  Engsnarre  
133X Grønbenet Rørhøne01-01-2020Sigersted V. f. Ringsted
134 *Lille Sultanhøne  
135X Blishøne01-01-2020Ulstrup Mose v. Gørlev SV. f. Tissø
136X Trane06-01-2020Tornelund V.f. Haslev
137 *Prærietrane  
138 *Jomfrutrane  
139 *Dværgtrappe  
140 *Østlig Kravetrappe  
141 *Stortrappe  
142X Strandskade01-01-2020Sanddobberne NØ. f. Kalundborg
143 *Stylteløber  
144X Klyde11-03-2020Borreby Mose S. f. Skælskør
145 *Triel  
146 *Ørkenløber  
147 *Rødvinget Braksvale  
148 *Orientbraksvale  
149 *Sortvinget Braksvale  
150  Lille Præstekrave  
151X Stor Præstekrave23-02-2020Flasken v. Reersø
152  Hvidbrystet Præstekrave  
153 *Mongolsk Præstekrave  
154 *Ørkenpræstekrave  
155  Pomeransfugl  
156 *Sibirisk Hjejle  
157 *Amerikansk Hjejle  
158X Hjejle08-01-2020Porsmose, Holmegårdsmose v. Haslev
159  Strandhjejle  
160 *Steppevibe  
161 *Sumpvibe  
162X Vibe01-01-2020Ulstrup Mose v. Gørlev SV. f. Tissø
163X Islandsk Ryle05-01-2020Sanddobberne NØ. f. Kalundborg
164X Sandløber16-01-2020Bøtø Strand, Sydfalster
165 *Tyknæbbet Dværgryle  
166 *Rødhalset Ryle  
167  Dværgryle  
168  Temmincksryle  
169 *Hvidrygget Ryle  
170 *Bairdsryle  
171  Stribet Ryle  
172 *Spidshalet Ryle  
173  Krumnæbbet Ryle  
174X Sortgrå Ryle01-01-2020Reersø Havn S. f. Kalundborg
175X Almindelig Ryle05-01-2020Sanddobberne NØ. f. Kalundborg
176  Kærløber  
177 *Klireryle  
178 *Prærieløber  
179  Brushane  
180X Enkeltbekkasin14-02-2020Gedehaven SV. f. Skælskør
181X Dobbeltbekkasin13-02-2020Lagunen v. Haslev
182  Tredækker  
183 *Langnæbbet Sneppeklire  
184X Skovsneppe25-03-2020Haslev Orned NØ. f. Haslev
185X Stor Kobbersneppe20-03-2020Borreby Mose S. f. Skælskør
186 *Canadisk Kobbersneppe  
187X Lille Kobbersneppe21-03-2020Sanddobberne NØ. f. Kalundborg
188  Småspove  
189X Storspove01-01-2020Sanddobberne NØ. f. Kalundborg
190 *Bartramsklire  
191 *Terekklire  
192  Mudderklire  
193 *Plettet Mudderklire  
194  Svaleklire  
195  Sortklire  
196  Hvidklire  
197 *Lille Gulben  
198  Damklire  
199  Tinksmed  
200X Rødben01-01-2020Sanddobberne NØ. f. Kalundborg
201  Stenvender  
202 *Amerikansk Svømmesneppe  
203  Odinshane  
204  Thorshane  
205  Mellemkjove  
206  Almindelig Kjove  
207  Lille Kjove  
208  Storkjove  
209 *Ismåge  
210  Sabinemåge  
211X Ride05-01-2020Klintebjerg v. Klint, Nordvestsjælland
212 *Tyndnæbbet Måge  
213 *Bonapartemåge  
214X Hættemåge01-01-2020Sanddobberne NØ. f. Kalundborg
215  Dværgmåge  
216 *Rosenmåge  
217 *Lattermåge  
218 *Præriemåge  
219  Sorthovedet Måge  
220 *Audouinsmåge  
221 *Stor Sorthovedet Måge  
222X Stormmåge01-01-2020Jyderup Ø. f. Kalundborg
223 *Ringnæbbet Måge  
224  Sildemåge  
225X Sølvmåge01-01-2020Sanddobberne NØ. f. Kalundborg
226  Middelhavssølvmåge  
227X Kaspisk Måge01-01-2020Reersø Havn S. f. Kalundborg
228 *Armensk Måge  
229  Hvidvinget Måge  
230  Gråmåge  
231X Svartbag01-01-2020Sanddobberne NØ. f. Kalundborg
232 *Gråvinget Måge  
233 *Brilleterne  
234  Dværgterne  
235  Sandterne  
236  Rovterne  
237 *Hvidskægget Terne  
238  Sortterne  
239  Hvidvinget Terne  
240X Splitterne31-03-2020Gedser Odde
241 *Aztekerterne  
242  Fjordterne  
243 *Rosenterne  
244  Havterne  
245X Lomvie05-01-2020Gniben, Sjællands Odde
246 *Polarlomvie  
247X Alk05-01-2020Gniben, Sjællands Odde
248  Tejst  
249  Søkonge  
250  Lunde  
251 *Steppehøne  
252X Klippedue01-01-2020Sanddobberne NØ. f. Kalundborg
253X Huldue31-01-2020Tornelund V.f. Haslev
254X Ringdue01-01-2020Delhoved Skov v. Jyderup Ø. f. Kalundborg
255X Tyrkerdue02-01-2020Tybjerglille V. f. Haslev
256  Turteldue  
257 *Østlig Turteldue  
258 *Sørgedue  
259 *Skadegøg  
260  Gøg  
261 *Sortnæbbet Gøg  
262 *Gulnæbbet Gøg  
263  Slørugle  
264 *Dværghornugle  
265  Stor Hornugle  
266 *Sneugle  
267X*Høgeugle01-01-2020Hesede Skov S.f. Haslev
268 *Spurveugle  
269  Kirkeugle  
270X Natugle05-01-2020Tornelund V.f. Haslev
271X Skovhornugle06-01-2020Tornelund V.f. Haslev
272  Mosehornugle  
273  Perleugle  
274  Natravn  
275 *Ørkennatravn  
276 *Tornhalesejler  
277  Mursejler  
278 *Gråsejler  
279 *Orientsejler  
280 *Alpesejler  
281 *Lille Sejler  
282X Isfugl03-01-2020Kongskilde v. Tystrup Sø S. f. Sorø
283 *Grøn Biæder  
284  Biæder  
285 *Ellekrage  
286  Hærfugl  
287  Vendehals  
288 *Guldspætte  
289  Grønspætte  
290  Sortspætte  
291X Stor Flagspætte01-01-2020Delhoved Skov v. Jyderup Ø. f. Kalundborg
292 *Mellemflagspætte  
293  Lille Flagspætte  
294 *Tretået Spætte  
295 *Østlig Kalanderlærke  
296 *Korttået Lærke  
297  Toplærke  
298  Hedelærke  
299X Sanglærke02-02-2020Rågeleje
300X Bjerglærke06-02-2020Korevle, SV. f. Nykøbing S.
301  Digesvale  
302 *Klippesvale  
303  Landsvale  
304  Bysvale  
305  Rødrygget Svale  
306  Storpiber  
307 *Mongolsk Piber  
308  Markpiber  
309 *Tajgapiber  
310  Skovpiber  
311X Engpiber13-01-2020Stigsnæs Vejle S. f. Skælskør
312  Rødstrubet Piber  
313X Skærpiber01-01-2020Reersø Havn S. f. Kalundborg
314X Bjergpiber02-03-2020Køge Sydstrand
315  Gul Vipstjert  
316 *Citronvipstjert  
317X Bjergvipstjert01-01-2020Faxe Å v. Faxe
318X Hvid Vipstjert04-03-2020Kysten v. Sandflugtplantagen N. f. Rørvig
319X Silkehale16-01-2020Gedser By
320X Vandstær11-01-2020Høm Mølle S. f. Ringsted
321X Gærdesmutte01-01-2020Skarresø v. Jyderup
322X Jernspurv01-01-2020Skarresø v. Jyderup
323 *Sibirisk Jernspurv  
324 *Alpejernspurv  
325X Rødhals01-01-2020Faxe Å v. Faxe
326 *Manchurernattergal  
327  Nattergal  
328  Sydlig Nattergal  
329 *Rubinnattergal  
330  Blåhals  
331 *Blåstjert  
332X Husrødstjert26-03-2020Gedser Odde
333  Rødstjert  
334  Bynkefugl  
335X Sortstrubet Bynkefugl06-02-2020Korshage N. f. Rørvig
336 *Sibirisk Bynkefugl  
337 *Stejnegers Bynkefugl  
338 *Isabellastenpikker  
339  Stenpikker  
340 *Nonnestenpikker  
341 *Vestlig Middelhavsstenpikker  
342 *Østlig Middelhavsstenpikker  
343 *Ørkenstenpikker  
344 *Hvidkronet Stenpikker  
345 *Stendrossel  
346 *Gulddrossel  
347 *Olivenskovdrossel  
348  Ringdrossel  
349X Solsort01-01-2020Bromølle Kro NØ. f. Tissø
350 *Gråstrubet Drossel  
351 *Brundrossel  
352X*Sortstrubet Drossel18-02-2020Køge Sydstrand
353X Sjagger01-01-2020Gerløv SV. f. Tissø
354X Sangdrossel05-01-2020Klint Sø v. Klint, Nordvest-Sjælland
355X Vindrossel01-01-2020Gammel Svebølle N.f. Tissø
356X Misteldrossel21-01-2020Tornelund V.f. Haslev
357 *Vandredrossel  
358 *Cistussanger  
359 *Stribet Græshoppesanger  
360  Græshoppesanger  
361  Flodsanger  
362  Savisanger  
363 *Stor Græshoppesanger  
364 *Vandsanger  
365  Sivsanger  
366 *Lille Rørsanger  
367 *Buskrørsanger  
368  Kærsanger  
369  Rørsanger  
370  Drosselrørsanger  
371 *Bleg Gulbug  
372 *Lille Gulbug  
373  Gulbug  
374 *Spottesanger  
375 *Sardinsk Sanger  
376 *Hvidskægget Sanger  
377 *Sorthovedet Sanger  
378 *Sortstrubet Sanger  
379 *Asiatisk Ørkensanger  
380  Høgesanger  
381  Gærdesanger  
382  Tornsanger  
383  Havesanger  
384  Munk  
385 *Kaukasisk Lundsanger  
386  Lundsanger  
387 *Østlig Lundsanger  
388 *Nordsanger  
389  Fuglekongesanger  
390  Hvidbrynet Løvsanger  
391 *Himalayasanger  
392 *Schwarz' Løvsanger  
393 *Brun Løvsanger  
394 *Sinkiangløvsanger  
395 *Bjergløvsanger  
396  Skovsanger  
397X Gransanger01-01-2020Faxe Å v. Faxe
398 *Iberisk Gransanger  
399  Løvsanger  
400X Fuglekonge06-01-2020Hesede Skov S.f. Haslev
401X Rødtoppet Fuglekonge26-03-2020Kroghage v,. Gedser
402 *Brun Fluesnapper  
403  Grå Fluesnapper  
404  Lille Fluesnapper  
405 *Tajgafluesnapper  
406  Hvidhalset Fluesnapper  
407  Broget Fluesnapper  
408X Skægmejse02-01-2020Lagunen v. Haslev
409X Halemejse01-01-2020Tivolisøen v. Haraldsted Sø N. f. Ringsted
410X Blåmejse01-01-2020Bromølle Kro NØ. f. Tissø
411X Musvit01-01-2020Bromølle Kro NØ. f. Tissø
412  Topmejse  
413X Sortmejse04-01-2020Hesede Skov S.f. Haslev
414X Sumpmejse02-01-2020Tornelund V.f. Haslev
415  Fyrremejse  
416X Spætmejse01-01-2020Bromølle Kro NØ. f. Tissø
417X Træløber03-01-2020Suserup Skov S. f. Sorø
418X Korttået Træløber18-02-2020Vallø Slotspark S. f. Køge
419  Pungmejse  
420  Pirol  
421 *Brun Tornskade  
422 *Isabellatornskade  
423  Rødrygget Tornskade  
424 *Langhalet Tornskade  
425 *Rosenbrystet Tornskade  
426X Stor Tornskade13-01-2020Borreby Mose S. f. Skælskør
427 *Rødhovedet Tornskade  
428X Skovskade04-01-2020Tornelund V.f. Haslev
429X Husskade01-01-2020Ulstrup Mose v. Gørlev SV. f. Tissø
430  Nøddekrige  
431X Allike01-01-2020Flasken v. Reersø
432 *Sibirisk Allike  
433X Råge01-01-2020Flasken v. Reersø
434X Sortkrage16-01-2020Fiskebæk Sø, Sydfalster
435X Gråkrage01-01-2020Sanddobberne NØ. f. Kalundborg
436X Ravn01-01-2020Kattrup Skov NØ. f. Tissø
437 *Ensfarvet Stær  
438X Stær01-01-2020Flasken v. Reersø
439  Rosenstær  
440X Gråspurv01-01-2020Reersø By S. f. Kalundborg
441 *Spansk Spurv  
442X Skovspurv01-01-2020Gammel Svebølle N.f. Tissø
443 *Snefinke  
444 *Rødøjet Vireo  
445X Bogfinke01-01-2020Egemarke v. Snertinge Ø. f. Kalundborg
446X Kvækerfinke03-01-2020Tamosen v. Tystrup Sø S. f. Sorø
447  Gulirisk  
448X Grønirisk02-01-2020Tornelund V.f. Haslev
449X Stillits03-01-2020Tornelund V.f. Haslev
450X Grønsisken04-01-2020Hesede Skov S.f. Haslev
451X Tornirisk18-01-2020Strandholm Ø. f. Rødbyhavn
452X Bjergirisk05-01-2020Korevle, SV. f. Nykøbing S.
453  Lille Gråsisken  
454  Stor Gråsisken  
455  Hvidsisken  
456  Hvidvinget Korsnæb  
457X Lille Korsnæb09-01-2020Hesede Skov S.f. Haslev
458  Stor Korsnæb  
459 *Ørkendompap  
460  Karmindompap  
461 *Krognæb  
462X Dompap03-01-2020Tornelund V.f. Haslev
463X Kernebider09-01-2020Hesede Skov S.f. Haslev
464 *Stribet Sanger  
465 *Hvidstrubet Spurv  
466 *Mørkøjet Junco  
467  Lapværling  
468X Snespurv02-02-2020Hornbæk Havn, Nordsjælland
469 *Hvidkindet Værling  
470X Gulspurv02-01-2020Lagunen v. Haslev
471 *Gærdeværling  
472 *Klippeværling  
473 *Gulgrå Værling  
474  Hortulan  
475 *Gulbrynet Værling  
476 *Pileværling  
477 *Dværgværling  
478 *Gulbrystet Værling  
479X Rørspurv02-03-2020Køge Sydstrand
480 *Hætteværling  
481  Bomlærke  
482 *Rosenbrystet Kernebider  

Orla Hugger Jakobsen har krydset 156 arter på sin Danske årsarter 2020.



til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.020 sek.
til toppen