Startside I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
 Artslister 




Danske årsarter 2020

Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.



Klaus Homøe

På listen er de arter personen har set angivet med henholdsvis et kryds (X) ude i venstre side af listen og det at artsnavnet står skrevet i sort.

En kronologisk oversigt over Klaus Homøe's kryds kan ses ved at trykke her: Kronologisk oversigt.


#X*NavnDatoLokalitetKort
1  Rødstrubet Lom  
2  Sortstrubet Lom  
3 *Stillehavslom  
4  Islom  
5  Hvidnæbbet Lom  
6X Lille Lappedykker03-01-2020Åmose Å, Holbæk
7X Toppet Lappedykker29-01-2020Flintesø, Høje-Taastrup
8X Gråstrubet Lappedykker19-03-2020Kulsbjerge, Vordingborg
9  Nordisk Lappedykker  
10  Sorthalset Lappedykker  
11 *Sortbrynet Albatros  
12  Mallemuk  
13 *Atlantisk Skråpe  
14 *Storskråpe  
15  Sodfarvet Skråpe  
16  Almindelig Skråpe  
17 *Balearskråpe  
18  Lille Stormsvale  
19  Stor Stormsvale  
20X Sule13-03-2020Asserbo Strand, Halsnæs
21X Skarv03-01-2020Havnsø, Kalundborg
22 *Topskarv  
23 *Krøltoppet Pelikan  
24 *Pragtfregatfugl  
25X Rørdrum04-03-2020Gl. Havdrup Mose, Solrød
26 *Amerikansk Rørdrum  
27 *Dværghejre  
28 *Nathejre  
29 *Tophejre  
30 *Kohejre  
31  Silkehejre  
32X Sølvhejre14-01-2020Studemose, Næstved
33X Fiskehejre26-01-2020Stege Sukkerfabrik jordbassiner, Vordingborg
34 *Purpurhejre  
35  Sort Stork  
36  Hvid Stork  
37 *Sort Ibis  
38  Skestork  
39X Knopsvane26-01-2020Ålebæk Strand, Vordingborg
40  Pibesvane  
41X Sangsvane03-01-2020St. Åmose, Holbæk
42X Tundrasædgås26-01-2020Borre, Vordingborg
43X Tajgasædgås26-01-2020Pollerup, Vordingborg
44X Kortnæbbet Gås18-02-2020Syv Holme Mose, Roskilde
45X Blisgås26-01-2020Borre, Vordingborg
46  Dværggås  
47X Grågås15-01-2020Greve, Greve
48X Canadagås26-01-2020Pollerup, Vordingborg
49X Bramgås26-01-2020Borre, Vordingborg
50  Knortegås  
51  Rødhalset Gås  
52  Nilgås  
53  Rustand  
54X Gravand03-01-2020Tranevejle, Kalundborg
55  Mandarinand  
56X Pibeand03-01-2020Sanddobberne, Odsherred
57 *Amerikansk Pibeand  
58X Knarand26-01-2020Stege Bugt, Vordingborg
59 *Sibirisk Krikand  
60X Krikand26-01-2020Stege Sukkerfabrik jordbassiner, Vordingborg
61  Amerikansk Krikand  
62X Gråand03-01-2020Sanddobberne, Odsherred
63X Spidsand20-03-2020Marup Enge, Holbæk
64X Atlingand30-03-2020Gl. Havdrup Mose, Solrød
65 *Blåvinget And  
66X Skeand20-03-2020Marup Enge, Holbæk
67  Rødhovedet And  
68X Taffeland26-01-2020Stege Sukkerfabrik jordbassiner, Vordingborg
69 *Halsbåndstroldand  
70 *Hvidøjet And  
71X Troldand26-01-2020Stege Sukkerfabrik jordbassiner, Vordingborg
72X Bjergand26-01-2020Stege Sukkerfabrik jordbassiner, Vordingborg
73 *Lille Bjergand  
74X Ederfugl03-01-2020Havnsø, Kalundborg
75  Kongeederfugl  
76 *Stellersand  
77X Havlit26-01-2020Ålebæk Strand, Vordingborg
78X Sortand26-01-2020Ålebæk Strand, Vordingborg
79 *Amerikansk Sortand  
80 *Brilleand  
81X Fløjlsand26-01-2020Ålebæk Strand, Vordingborg
82 *Amerikansk Fløjlsand  
83 *Sibirisk Fløjlsand  
84X Hvinand03-01-2020Havnsø, Kalundborg
85X Lille Skallesluger14-02-2020St. Kattinge Sø, Roskilde
86X Toppet Skallesluger03-01-2020Havnsø, Kalundborg
87X Stor Skallesluger26-01-2020Stege Sukkerfabrik jordbassiner, Vordingborg
88 *Amerikansk Skarveand  
89  Hvepsevåge  
90 *Blå Glente  
91  Sort Glente  
92X Rød Glente26-01-2020Borre Sømose, Vordingborg
93X Havørn14-01-2020Gisselfeld Gl. Dyrehave, Faxe
94 *Ådselgrib  
95 *Gåsegrib  
96 *Slangeørn  
97X Rørhøg19-03-2020Kragevig, Vordingborg
98X Blå Kærhøg03-01-2020Lårup, Sorø
99  Steppehøg  
100  Hedehøg  
101  Duehøg  
102X Spurvehøg28-01-2020Greve Strand, Greve
103X Musvåge03-01-2020Niløse Holme, Sorø
104 *Ørnevåge  
105X Fjeldvåge14-01-2020Holme-Olstrup, Næstved
106 *Stor Skrigeørn  
107  Lille Skrigeørn  
108 *Dværgørn  
109  Kongeørn  
110 *Høgeørn  
111 *Steppeørn  
112 *Kejserørn  
113  Fiskeørn  
114 *Lille Tårnfalk  
115X Tårnfalk03-01-2020Sanddobberne, Odsherred
116 *Amerikansk Tårnfalk  
117  Aftenfalk  
118  Dværgfalk  
119  Lærkefalk  
120 *Eleonorafalk  
121 *Slagfalk  
122 *Jagtfalk  
123  Vandrefalk  
124 *Urfugl  
125X Agerhøne31-01-2020Fløjterup, Greve
126  Vagtel  
127X Fasan31-01-2020Fløjterup, Greve
128X Vandrikse11-03-2020Søndersø, Furesø
129  Plettet Rørvagtel  
130 *Lille Rørvagtel  
131 *Dværgrørvagtel  
132  Engsnarre  
133X Grønbenet Rørhøne16-03-2020Vallø Slotspark, Stevns
134 *Lille Sultanhøne  
135X Blishøne03-01-2020Havnsø, Kalundborg
136X Trane26-01-2020Borre Sømose, Vordingborg
137 *Prærietrane  
138 *Jomfrutrane  
139 *Dværgtrappe  
140 *Østlig Kravetrappe  
141 *Stortrappe  
142X Strandskade03-01-2020Sanddobberne, Odsherred
143 *Stylteløber  
144X Klyde27-03-2020Tissø, Kalundborg
145 *Triel  
146 *Ørkenløber  
147 *Rødvinget Braksvale  
148 *Orientbraksvale  
149 *Sortvinget Braksvale  
150  Lille Præstekrave  
151X Stor Præstekrave13-03-2020Asserbo Strand, Halsnæs
152  Hvidbrystet Præstekrave  
153 *Mongolsk Præstekrave  
154 *Ørkenpræstekrave  
155  Pomeransfugl  
156 *Sibirisk Hjejle  
157 *Amerikansk Hjejle  
158  Hjejle  
159  Strandhjejle  
160 *Steppevibe  
161 *Sumpvibe  
162X Vibe28-02-2020Tokkerup, Lejre
163  Islandsk Ryle  
164  Sandløber  
165 *Tyknæbbet Dværgryle  
166 *Rødhalset Ryle  
167  Dværgryle  
168  Temmincksryle  
169 *Hvidrygget Ryle  
170 *Bairdsryle  
171  Stribet Ryle  
172 *Spidshalet Ryle  
173  Krumnæbbet Ryle  
174  Sortgrå Ryle  
175  Almindelig Ryle  
176  Kærløber  
177 *Klireryle  
178 *Prærieløber  
179  Brushane  
180  Enkeltbekkasin  
181X Dobbeltbekkasin14-02-2020Kattinge Vig, Roskilde
182  Tredækker  
183 *Langnæbbet Sneppeklire  
184  Skovsneppe  
185  Stor Kobbersneppe  
186 *Canadisk Kobbersneppe  
187  Lille Kobbersneppe  
188  Småspove  
189X Storspove03-01-2020Sanddobberne, Odsherred
190 *Bartramsklire  
191 *Terekklire  
192  Mudderklire  
193 *Plettet Mudderklire  
194  Svaleklire  
195  Sortklire  
196  Hvidklire  
197 *Lille Gulben  
198  Damklire  
199  Tinksmed  
200X Rødben03-01-2020Sanddobberne, Odsherred
201  Stenvender  
202 *Amerikansk Svømmesneppe  
203  Odinshane  
204  Thorshane  
205  Mellemkjove  
206  Almindelig Kjove  
207  Lille Kjove  
208  Storkjove  
209 *Ismåge  
210  Sabinemåge  
211  Ride  
212 *Tyndnæbbet Måge  
213 *Bonapartemåge  
214X Hættemåge04-02-2020Mosede Havn, Greve
215  Dværgmåge  
216 *Rosenmåge  
217 *Lattermåge  
218 *Præriemåge  
219X Sorthovedet Måge11-03-2020Holmesø, Brøndby
220 *Audouinsmåge  
221 *Stor Sorthovedet Måge  
222X Stormmåge14-01-2020Greve, Greve
223 *Ringnæbbet Måge  
224  Sildemåge  
225X Sølvmåge14-01-2020Greve, Greve
226  Middelhavssølvmåge  
227  Kaspisk Måge  
228 *Armensk Måge  
229  Hvidvinget Måge  
230  Gråmåge  
231X Svartbag03-01-2020Sanddobberne, Odsherred
232 *Gråvinget Måge  
233 *Brilleterne  
234  Dværgterne  
235  Sandterne  
236  Rovterne  
237 *Hvidskægget Terne  
238  Sortterne  
239  Hvidvinget Terne  
240  Splitterne  
241 *Aztekerterne  
242  Fjordterne  
243 *Rosenterne  
244  Havterne  
245  Lomvie  
246 *Polarlomvie  
247  Alk  
248  Tejst  
249  Søkonge  
250  Lunde  
251 *Steppehøne  
252X Klippedue05-02-2020Greve, Greve
253X Huldue27-03-2020Tissø, Kalundborg
254X Ringdue14-01-2020Greve, Greve
255X Tyrkerdue21-01-2020Kildebrønde, Greve
256  Turteldue  
257 *Østlig Turteldue  
258 *Sørgedue  
259 *Skadegøg  
260  Gøg  
261 *Sortnæbbet Gøg  
262 *Gulnæbbet Gøg  
263  Slørugle  
264 *Dværghornugle  
265  Stor Hornugle  
266 *Sneugle  
267X*Høgeugle11-02-2020Hesede Skov, Faxe
268 *Spurveugle  
269  Kirkeugle  
270X Natugle07-02-2020Hesede Skov, Faxe
271X Skovhornugle11-03-2020Flyvestation Værløse, Furesø
272  Mosehornugle  
273  Perleugle  
274  Natravn  
275 *Ørkennatravn  
276 *Tornhalesejler  
277  Mursejler  
278 *Gråsejler  
279 *Orientsejler  
280 *Alpesejler  
281 *Lille Sejler  
282X Isfugl04-03-2020St. Kattinge Sø, Roskilde
283 *Grøn Biæder  
284  Biæder  
285 *Ellekrage  
286  Hærfugl  
287  Vendehals  
288 *Guldspætte  
289  Grønspætte  
290  Sortspætte  
291X Stor Flagspætte28-01-2020Greve, Greve
292 *Mellemflagspætte  
293  Lille Flagspætte  
294 *Tretået Spætte  
295 *Østlig Kalanderlærke  
296 *Korttået Lærke  
297  Toplærke  
298X Hedelærke13-03-2020Asserbo Plantage, Halsnæs
299X Sanglærke14-02-2020Skullerupholm, Lejre
300  Bjerglærke  
301  Digesvale  
302 *Klippesvale  
303  Landsvale  
304  Bysvale  
305  Rødrygget Svale  
306  Storpiber  
307 *Mongolsk Piber  
308  Markpiber  
309 *Tajgapiber  
310  Skovpiber  
311X Engpiber13-03-2020Asserbo Plantage, Halsnæs
312  Rødstrubet Piber  
313  Skærpiber  
314  Bjergpiber  
315  Gul Vipstjert  
316 *Citronvipstjert  
317X Bjergvipstjert12-02-2020Mosede Havn, Greve
318X Hvid Vipstjert19-03-2020Gl. Kalvehave, Vordingborg
319X Silkehale03-01-2020Starreklinte, Odsherred
320  Vandstær  
321X Gærdesmutte14-02-2020Greve Strand, Greve
322X Jernspurv30-03-2020Gl. Havdrup Mose, Solrød
323 *Sibirisk Jernspurv  
324 *Alpejernspurv  
325X Rødhals06-01-2020Greve, Greve
326 *Manchurernattergal  
327  Nattergal  
328  Sydlig Nattergal  
329 *Rubinnattergal  
330  Blåhals  
331 *Blåstjert  
332X Husrødstjert04-02-2020Mosede Havn, Greve
333  Rødstjert  
334  Bynkefugl  
335  Sortstrubet Bynkefugl  
336 *Sibirisk Bynkefugl  
337 *Stejnegers Bynkefugl  
338 *Isabellastenpikker  
339  Stenpikker  
340 *Nonnestenpikker  
341 *Vestlig Middelhavsstenpikker  
342 *Østlig Middelhavsstenpikker  
343 *Ørkenstenpikker  
344 *Hvidkronet Stenpikker  
345 *Stendrossel  
346 *Gulddrossel  
347 *Olivenskovdrossel  
348  Ringdrossel  
349X Solsort06-01-2020Greve, Greve
350 *Gråstrubet Drossel  
351 *Brundrossel  
352 *Sortstrubet Drossel  
353X Sjagger03-01-2020Hørdal Plantage, Holbæk
354X Sangdrossel16-03-2020Vester Indelukke, Faxe
355X Vindrossel03-01-2020Starreklinte, Odsherred
356X Misteldrossel13-03-2020Asserbo Plantage, Halsnæs
357 *Vandredrossel  
358 *Cistussanger  
359 *Stribet Græshoppesanger  
360  Græshoppesanger  
361  Flodsanger  
362  Savisanger  
363 *Stor Græshoppesanger  
364 *Vandsanger  
365  Sivsanger  
366 *Lille Rørsanger  
367 *Buskrørsanger  
368  Kærsanger  
369  Rørsanger  
370  Drosselrørsanger  
371 *Bleg Gulbug  
372 *Lille Gulbug  
373  Gulbug  
374 *Spottesanger  
375 *Sardinsk Sanger  
376 *Hvidskægget Sanger  
377 *Sorthovedet Sanger  
378 *Sortstrubet Sanger  
379 *Asiatisk Ørkensanger  
380  Høgesanger  
381  Gærdesanger  
382  Tornsanger  
383  Havesanger  
384  Munk  
385 *Kaukasisk Lundsanger  
386  Lundsanger  
387 *Østlig Lundsanger  
388 *Nordsanger  
389  Fuglekongesanger  
390  Hvidbrynet Løvsanger  
391 *Himalayasanger  
392 *Schwarz' Løvsanger  
393 *Brun Løvsanger  
394 *Sinkiangløvsanger  
395 *Bjergløvsanger  
396  Skovsanger  
397X Gransanger17-03-2020Magleby Skov, Stevns
398 *Iberisk Gransanger  
399  Løvsanger  
400X Fuglekonge07-02-2020Hesede Skov, Faxe
401  Rødtoppet Fuglekonge  
402 *Brun Fluesnapper  
403  Grå Fluesnapper  
404  Lille Fluesnapper  
405 *Tajgafluesnapper  
406  Hvidhalset Fluesnapper  
407  Broget Fluesnapper  
408  Skægmejse  
409X Halemejse03-01-2020Rajemose, Holbæk
410X Blåmejse26-01-2020Stege Sukkerfabrik jordbassiner, Vordingborg
411X Musvit03-01-2020Starreklinte, Odsherred
412  Topmejse  
413X Sortmejse02-03-2020Køge Ås, Køge
414X Sumpmejse07-02-2020Hesede Skov, Faxe
415  Fyrremejse  
416X Spætmejse03-01-2020Rajemose, Holbæk
417X Træløber08-02-2020Akademihaven, Sorø
418  Korttået Træløber  
419  Pungmejse  
420  Pirol  
421 *Brun Tornskade  
422 *Isabellatornskade  
423  Rødrygget Tornskade  
424 *Langhalet Tornskade  
425 *Rosenbrystet Tornskade  
426X Stor Tornskade26-03-2020Høed Skov, Ringsted
427 *Rødhovedet Tornskade  
428X Skovskade03-01-2020Hørdal Plantage, Holbæk
429X Husskade06-01-2020Greve, Greve
430  Nøddekrige  
431X Allike06-01-2020Greve, Greve
432 *Sibirisk Allike  
433X Råge14-01-2020Greve, Greve
434  Sortkrage  
435X Gråkrage07-01-2020Greve, Greve
436X Ravn03-01-2020Vindekilde, Odsherred
437 *Ensfarvet Stær  
438X Stær03-01-2020Starreklinte, Odsherred
439  Rosenstær  
440X Gråspurv10-01-2020Greve Strand, Greve
441 *Spansk Spurv  
442X Skovspurv04-02-2020Mosede Havn, Greve
443 *Snefinke  
444 *Rødøjet Vireo  
445X Bogfinke31-01-2020Greve, Greve
446X Kvækerfinke05-02-2020Ramsø Gårde, Roskilde
447  Gulirisk  
448X Grønirisk05-01-2020Dalum, Odense
449X Stillits26-01-2020Stege Sukkerfabrik jordbassiner, Vordingborg
450X Grønsisken11-02-2020Hesede Skov, Faxe
451  Tornirisk  
452X Bjergirisk13-03-2020Asserbo Strand, Halsnæs
453  Lille Gråsisken  
454  Stor Gråsisken  
455  Hvidsisken  
456  Hvidvinget Korsnæb  
457X Lille Korsnæb13-03-2020Asserbo Plantage, Halsnæs
458  Stor Korsnæb  
459 *Ørkendompap  
460  Karmindompap  
461 *Krognæb  
462X Dompap03-01-2020Hørdal Plantage, Holbæk
463X Kernebider19-03-2020Ugledige, Vordingborg
464 *Stribet Sanger  
465 *Hvidstrubet Spurv  
466 *Mørkøjet Junco  
467  Lapværling  
468  Snespurv  
469 *Hvidkindet Værling  
470X Gulspurv13-02-2020Vasby Mose, Høje-Taastrup
471 *Gærdeværling  
472 *Klippeværling  
473 *Gulgrå Værling  
474  Hortulan  
475 *Gulbrynet Værling  
476 *Pileværling  
477 *Dværgværling  
478 *Gulbrystet Værling  
479X Rørspurv25-03-2020Gyrstinge Mose, Ringsted
480 *Hætteværling  
481  Bomlærke  
482 *Rosenbrystet Kernebider  

Klaus Homøe har krydset 116 arter på sin Danske årsarter 2020.



til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.033 sek.
til toppen