Startside   I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
Artslister
Netfugl v. 2.0




Danske årsarter 2019

Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.



Peter Hartoft-Jacobsen

På listen er de arter personen har set angivet med henholdsvis et kryds (X) ude i venstre side af listen og det at artsnavnet står skrevet i sort.

En kronologisk oversigt over Peter Hartoft-Jacobsen's kryds kan ses ved at trykke her: Kronologisk oversigt.


#X*NavnDatoLokalitetKort
1X Rødstrubet Lom29-01-2019Roshage, Hanstholm
2X Sortstrubet Lom14-05-2019Grenen, Skagen
3 *Stillehavslom  
4  Islom  
5X Hvidnæbbet Lom28-10-2019Grenen, Skagen
6X Lille Lappedykker23-01-2019Gravlev Sø, Rebild Kommune
7X Toppet Lappedykker16-02-2019Mossø vestende
8X Gråstrubet Lappedykker23-03-2019Juelstrup Sø vest for Støvring
9X Nordisk Lappedykker26-02-2019Nors Sø, Thy
10X Sorthalset Lappedykker24-03-2019Birkesø, Lille Vildmose
11 *Sortbrynet Albatros  
12X Mallemuk05-05-2019VNV for Hirtshals (dansk territorialfarvand)
13 *Atlantisk Skråpe  
14 *Storskråpe  
15X Sodfarvet Skråpe05-09-2019Roshage, Hanstholm
16X Almindelig Skråpe05-09-2019Roshage, Hanstholm
17 *Balearskråpe  
18 *Tropeskråpe  
19  Lille Stormsvale  
20  Stor Stormsvale  
21 *Brun Sule  
22X Sule29-01-2019Roshage, Hanstholm
23X Skarv02-01-2019Nibe Havn
24X*Topskarv29-01-2019Hanstholm Havn
25 *Krøltoppet Pelikan  
26 *Pragtfregatfugl  
27X Rørdrum19-03-2019Han Vejle
28 *Amerikansk Rørdrum  
29 *Dværghejre  
30 *Nathejre  
31 *Tophejre  
32X*Kohejre19-01-2019Søvig Sund
33X Silkehejre19-01-2019Rejsby Forland
34X Sølvhejre19-01-2019Rejsby Forland
35X Fiskehejre06-01-2019Syregrunden, Aalborg
36 *Purpurhejre  
37  Sort Stork  
38X Hvid Stork13-06-2019Bækmarksbro, Lemvig Kommune
39 *Sort Ibis  
40X Skestork13-03-2019Halkær Sø og Ådal
41X Knopsvane23-01-2019Gravlev Sø, Rebild Kommune
42X Sortsvane15-09-2019Gyldensteen: Engsøen, Nordfyn
43X Pibesvane20-01-2019Hestholm Nord, Skjern Enge
44X Sangsvane23-01-2019Gravlev Sø, Rebild Kommune
45X Tundrasædgås02-02-2019Lille Vildmose
46X Tajgasædgås31-01-2019Lille Vildmose
47X Kortnæbbet Gås29-01-2019Bygholm Vejle, Midtsø
48X Blisgås20-01-2019Hestholm Syd, Skjern Enge
49  Dværggås  
50X Grågås02-01-2019Nibe Rensningsanlæg
51  Indisk Gås  
52X Canadagås03-02-2019Binderup Å´s Udløb - nordøst for Nibe
53X Bramgås29-01-2019Bygholm Vejle, Midtsø
54X Knortegås26-01-2019Nibe Havn
55X Rødhalset Gås02-02-2019Lille Vildmose
56X Nilgås15-04-2019Rærup Slambassiner, Aalborg Kommune
57X Rustand01-06-2019Klydesøreservatet, Vestamager
58X Gravand22-01-2019Nibe Rensningsanlæg
59X Mandarinand21-10-2019Mørke, Syddjurs Kommune
60X Pibeand25-01-2019Nørredyb, Limfjorden
61X*Amerikansk Pibeand19-04-2019Følle Bund, Syddjurs Kommune
62X Knarand23-01-2019Gravlev Sø, Rebild Kommune
63 *Sibirisk Krikand  
64X Krikand22-01-2019Binderup Ådal v. Nibe
65X Amerikansk Krikand26-02-2019Bygholm Vejle, Midtsø
66X Gråand22-01-2019Nibe Rensningsanlæg
67X Spidsand20-01-2019Hestholm Syd, Skjern Enge
68X Atlingand12-04-2019Favrholm Voldgrav, Hillerød
69X*Blåvinget And03-06-2019Tempelkrog v. Ågerup, Holbæk Kommune
70X Skeand26-01-2019Nibe Roklub
71X Rødhovedet And24-02-2019Utterslev Mose (del III)
72X Taffeland23-01-2019Gravlev Sø, Rebild Kommune
73X*Halsbåndstroldand20-01-2019Øster Enge, Skjern Enge
74X*Hvidøjet And31-07-2019Damhussøen, Vanløse
75X Troldand23-01-2019Gravlev Sø, Rebild Kommune
76X Bjergand26-01-2019Sebbersund
77 *Lille Bjergand  
78X Ederfugl29-01-2019Hanstholm Havn
79  Kongeederfugl  
80 *Stellersand  
81X Havlit29-01-2019Hanstholm Havn
82X Sortand29-01-2019Roshage, Hanstholm
83X*Amerikansk Sortand09-08-2019Kjul Strand øst for Hirtshals
84X*Brilleand10-07-2019Grenen, Skagen
85X Fløjlsand29-01-2019Roshage, Hanstholm
86 *Amerikansk Fløjlsand  
87 *Sibirisk Fløjlsand  
88X Hvinand06-01-2019Syregrunden, Aalborg
89X Lille Skallesluger20-01-2019Hestholm Nord, Skjern Enge
90X Toppet Skallesluger02-03-2019Nibe Havn
91X Stor Skallesluger22-01-2019Nibe Rensningsanlæg
92X*Amerikansk Skarveand07-10-2019Stubbe Sø, Syddjurs Kommune
93X Hvepsevåge20-05-2019Hellebæk Avlsgaard
94X*Blå Glente21-04-2019Grenen, Skagen
95X Sort Glente15-04-2019Nedermose, Skagen
96X Rød Glente10-03-2019Demstrup Vase, Randers Kommune
97X Havørn29-01-2019Bygholm Vejle, Vestsø
98 *Ådselgrib  
99X*Gåsegrib25-05-2019Storsig, Skagen
100X*Slangeørn06-08-2019Trehøje, Mols Bjerge
101X Rørhøg22-03-2019Toftegårds Enge, Vendsyssel
102X Blå Kærhøg19-01-2019Rejsby Enge
103  Steppehøg  
104X Hedehøg13-07-2019Ballum Enge, Sønderjylland
105X Duehøg05-02-2019Høstemark Skov, Lille Vildmose
106X Spurvehøg06-01-2019Syregrunden, Aalborg
107X Musvåge16-01-2019Højris Mølle, Vesthimmerland
108 *Ørnevåge  
109X Fjeldvåge19-01-2019Rejsby Enge
110X*Stor Skrigeørn15-04-2019Nedermose, Skagen
111  Lille Skrigeørn  
112 *Dværgørn  
113X Kongeørn05-02-2019Høstemark Skov, Lille Vildmose
114 *Høgeørn  
115 *Steppeørn  
116 *Kejserørn  
117X Fiskeørn15-04-2019Nedermose, Skagen
118 *Lille Tårnfalk  
119X Tårnfalk02-01-2019Nibe Havn
120 *Amerikansk Tårnfalk  
121X Aftenfalk18-08-2019Bjergene, Fårevejle
122X Dværgfalk14-05-2019Grenen, Skagen
123X Lærkefalk14-05-2019Saftevandsbakken, Skagen
124 *Eleonorafalk  
125 *Slagfalk  
126X*Jagtfalk26-12-2019Hanstholmreservatet
127X Vandrefalk29-01-2019Bygholm Vejle, Østsø
128 *Urfugl  
129X Agerhøne13-03-2019Barmer vest for Nibe
130X Vagtel08-06-2019Volsted Kær øst for Støvring
131X Fasan25-01-2019Lindholm Fjordpark
132X Vandrikse19-03-2019Han Vejle
133X Plettet Rørvagtel16-04-2019Guderup Kær, Thy
134X*Lille Rørvagtel17-06-2019Hegnsvej Vest, Lille Vildmose
135X*Dværgrørvagtel18-06-2019Vaserne, Rudersdal
136X Engsnarre10-06-2019Toftegårds Enge, Store Vildmose
137X Grønbenet Rørhøne01-01-2019Vokslev Kalkværk sydøst for Nibe
138 *Lille Sultanhøne  
139X Blishøne23-01-2019Gravlev Sø, Rebild Kommune
140X Trane19-01-2019Dyreby, Varde Kommune
141 *Prærietrane  
142 *Jomfrutrane  
143 *Dværgtrappe  
144 *Østlig Kravetrappe  
145 *Stortrappe  
146X Strandskade28-01-2019Nibe Rensningsanlæg
147 *Stylteløber  
148X Klyde19-03-2019Bygholm Vejle, Midtsø
149 *Triel  
150 *Ørkenløber  
151 *Rødvinget Braksvale  
152 *Orientbraksvale  
153X*Sortvinget Braksvale25-08-2019Ballum Forland
154X Lille Præstekrave12-04-2019Favrholm Voldgrav, Hillerød
155X Stor Præstekrave11-03-2019Højrimmen v. Aggersund
156X Hvidbrystet Præstekrave21-05-2019Klydesøreservatet, Vestamager
157 *Mongolsk Præstekrave  
158 *Ørkenpræstekrave  
159X Pomeransfugl06-05-2019Ølands Vejle, Arentsminde
160 *Sibirisk Hjejle  
161 *Amerikansk Hjejle  
162X Hjejle19-03-2019Bygholm Vejle, Østsø
163X Strandhjejle25-05-2019Jerup Strand og Enge
164 *Steppevibe  
165 *Sumpvibe  
166X Vibe12-02-2019Bygholm Vejle, Midtsø
167X Islandsk Ryle29-01-2019Hanstholm Havn
168X Sandløber29-01-2019Hanstholm Havn
169 *Tyknæbbet Dværgryle  
170 *Rødhalset Ryle  
171X Dværgryle09-07-2019Vestsøen, Bygholm Vejle
172X Temmincksryle06-05-2019Ulvedybet Vest v. Perlen
173 *Hvidrygget Ryle  
174 *Bairdsryle  
175  Stribet Ryle  
176 *Spidshalet Ryle  
177X Krumnæbbet Ryle13-07-2019Klæggrav nord for Kammerslusen
178X Sortgrå Ryle29-01-2019Roshage, Hanstholm
179X Almindelig Ryle26-01-2019Nibe Havn
180X Kærløber21-05-2019Klydesøreservatet, Vestamager
181 *Klireryle  
182 *Prærieløber  
183X Brushane25-03-2019Bygholm Vejle, Midtsø
184X Enkeltbekkasin06-01-2019Syregrunden, Aalborg
185X Dobbeltbekkasin06-01-2019Syregrunden, Aalborg
186X Tredækker14-08-2019Volsted Kær - øst for Støvring
187 *Langnæbbet Sneppeklire  
188X Skovsneppe15-02-2019Hammer Bakker
189X Stor Kobbersneppe25-03-2019Bygholm Vejle, Midtsø
190 *Canadisk Kobbersneppe  
191X Lille Kobbersneppe19-03-2019Bygholm Vejle, Midtsø
192X Småspove27-04-2019Ulvedybet Vest v. Perlen
193X Storspove22-01-2019Nibe Rensningsanlæg
194 *Bartramsklire  
195 *Terekklire  
196X Mudderklire24-04-2019Nibe Rensningsanlæg
197 *Plettet Mudderklire  
198X Svaleklire05-01-2019Højris Mølle, Vesthimmerland
199X Sortklire06-05-2019Ulvedybet Vest v. Perlen
200 *Stor Gulben  
201X Hvidklire19-04-2019Følle Bund, Syddjurs Kommune
202X*Lille Gulben27-04-2019Ulvedybet Vest v. Perlen
203  Damklire  
204X Tinksmed27-04-2019Ulvedybet Vest v. Perlen
205X Rødben02-01-2019Nibe Havn
206X Stenvender29-01-2019Hanstholm Havn
207 *Amerikansk Svømmesneppe  
208X Odinshane05-08-2019Midtsøen, Bygholm Vejle
209X Thorshane15-10-2019Grønningen, Blåvand
210X Mellemkjove05-09-2019Roshage, Hanstholm
211X Almindelig Kjove14-05-2019Grenen, Skagen
212  Lille Kjove  
213X Storkjove05-09-2019Roshage, Hanstholm
214 *Ismåge  
215  Sabinemåge  
216X Ride12-02-2019Bulbjerg
217 *Tyndnæbbet Måge  
218 *Bonapartemåge  
219X Hættemåge02-01-2019Nibe Havn
220X Dværgmåge29-04-2019Kogleaks, Kærup Holme
221 *Rosenmåge  
222 *Lattermåge  
223 *Præriemåge  
224X Sorthovedet Måge09-07-2019Hanstholm Havn
225 *Audouinsmåge  
226 *Stor Sorthovedet Måge  
227X Stormmåge02-01-2019Nibe Havn
228 *Ringnæbbet Måge  
229X Sildemåge22-02-2019Kastbjerg, Mariager
230X Sølvmåge02-01-2019Nibe Havn
231X Middelhavssølvmåge11-10-2019Hanstholm Havn
232X Kaspisk Måge07-09-2019Grenå Havn, Norddjurs Kommune
233 *Armensk Måge  
234X Hvidvinget Måge19-12-2019Thorsminde Havn
235X Gråmåge29-01-2019Hanstholm Havn
236X Svartbag02-01-2019Nibe Havn
237 *Gråvinget Måge  
238 *Brilleterne  
239X Dværgterne14-05-2019Grenen, Skagen
240  Sandterne  
241X Rovterne13-04-2019Ølsemagle Revle
242 *Hvidskægget Terne  
243X Sortterne11-05-2019Han Vejle
244  Hvidvinget Terne  
245X Splitterne13-04-2019Ølsemagle Revle
246 *Aztekerterne  
247X Fjordterne28-04-2019Halkær Sø og Ådal
248 *Rosenterne  
249X Havterne20-04-2019Nibe Rensningsanlæg
250X Lomvie29-01-2019Hanstholm Havn
251 *Polarlomvie  
252X Alk04-07-2019Børup Sande, Fredricia Kommune
253X Tejst21-04-2019Frederikshavn Havn
254X Søkonge29-10-2019Grenen, Skagen
255  Lunde  
256 *Steppehøne  
257X Klippedue29-01-2019Hanstholm Havn
258X Huldue27-02-2019Hesselholt, Rold Skov
259X Ringdue25-01-2019Lindholm Fjordpark
260X Tyrkerdue03-02-2019Nibe By
261X Turteldue29-07-2019Klelund Dyrehave, Vejen Kommune
262 *Østlig Turteldue  
263 *Sørgedue  
264 *Skadegøg  
265X Gøg27-04-2019Perlen, Ulvedybet
266 *Sortnæbbet Gøg  
267 *Gulnæbbet Gøg  
268X Slørugle13-06-2019Sønderhå, Thy
269 *Dværghornugle  
270X Stor Hornugle05-03-2019Øby ml. Viborg og Randers
271 *Sneugle  
272X*Høgeugle21-11-2019Hesede Skov, Faxe Kommune
273 *Spurveugle  
274X Kirkeugle18-01-2019Føvling, Vejen Kommune
275X Natugle24-01-2019Skal Plantage, Nibe
276X Skovhornugle09-02-2019Gammel Vrå, Vendsyssel
277X Mosehornugle14-05-2019Grenen, Skagen
278X Perleugle16-04-2019Nystrup Plantage, Thy
279X Natravn09-06-2019Svinkløv Klitplantage, Jammerbugt
280 *Ørkennatravn  
281 *Tornhalesejler  
282X Mursejler13-05-2019Juelstrup Sø - vest for Støvring
283 *Gråsejler  
284 *Orientsejler  
285 *Alpesejler  
286 *Kaffersejler  
287 *Lille Sejler  
288X Isfugl05-01-2019Lundbæk Landbrugsskole vest for Nibe
289 *Grøn Biæder  
290X Biæder03-07-2019Sønderjylland
291 *Ellekrage  
292X Hærfugl25-04-2019Batterivej, Skagen
293X Vendehals01-05-2019Rold Fællesskov, Rold Skov
294 *Guldspætte  
295X Grønspætte17-02-2019Sebberkloster Skov
296X Sortspætte16-02-2019Højlund Skov vest for Mossø
297X Stor Flagspætte04-01-2019Poulstrup Kalkværk, Aalborg
298X*Mellemflagspætte19-01-2019Dyrehaven, Gråsten
299X Lille Flagspætte16-02-2019Klosterkær vest for Mossø
300 *Tretået Spætte  
301 *Østlig Kalanderlærke  
302 *Korttået Lærke  
303X Toplærke28-02-2019Hirtshals By
304X Hedelærke10-03-2019Sødringholm Hede, Randers Kommune
305X Sanglærke12-02-2019Skerping, Jammerbugt Kommune
306X Bjerglærke10-03-2019Demstrup Vase, Randers Kommune
307X Digesvale21-04-2019Grenen, Skagen
308 *Klippesvale  
309X Landsvale18-04-2019Gravlev Sø, Rebild Kommune
310X Bysvale21-04-2019Grenen, Skagen
311  Rødrygget Svale  
312X Storpiber16-10-2019Blåvand By og sommerhusområde
313 *Mongolsk Piber  
314  Markpiber  
315 *Tajgapiber  
316X Skovpiber26-04-2019Dall Hede - syd for Aalborg
317X Engpiber06-01-2019Syregrunden, Aalborg
318  Rødstrubet Piber  
319X Skærpiber26-01-2019Nibe Roklub
320X Bjergpiber26-01-2019Højris Mølle, Vesthimmerland
321X Gul Vipstjert27-04-2019Ulvedybet ved Gjølvej
322 *Citronvipstjert  
323X Bjergvipstjert05-01-2019Højris Mølle, Vesthimmerland
324X Hvid Vipstjert10-03-2019Demstrup Vase, Randers Kommune
325X Silkehale02-04-2019Mørkhøj, Gladsaxe Kommune
326X Vandstær01-02-2019Guldbæk Ådal, Svenstrup
327X Gærdesmutte06-01-2019Syregrunden, Aalborg
328X Jernspurv19-03-2019Svinkløv Klitplantage
329 *Sibirisk Jernspurv  
330 *Alpejernspurv  
331X Rødhals24-01-2019Fjordbyen, Aalborg
332 *Manchurernattergal  
333X Nattergal16-05-2019Sjælsø Vest, Birkerød
334X Sydlig Nattergal15-05-2019Reersø-halvøen, Kalundborg Kommune
335 *Rubinnattergal  
336X Blåhals15-04-2019Rærup Slambassiner, Aalborg Kommune
337 *Blåstjert  
338X Husrødstjert25-04-2019Buttervej Industriområde, Skagen
339X Rødstjert22-04-2019Skal Plantage, Nibe
340X Bynkefugl28-04-2019Halkær Ådal syd for Vegger
341X Sortstrubet Bynkefugl19-03-2019Svinkløv Klitplantage
342X*Sibirisk Bynkefugl17-10-2019Mandø, sydvestkrat
343 *Stejnegers Bynkefugl  
344 *Isabellastenpikker  
345X Stenpikker21-04-2019Det Grå Fyr, Skagen
346 *Nonnestenpikker  
347 *Vestlig Middelhavsstenpikker  
348 *Østlig Middelhavsstenpikker  
349 *Ørkenstenpikker  
350 *Hvidkronet Stenpikker  
351 *Stendrossel  
352 *Gulddrossel  
353 *Olivenskovdrossel  
354X Ringdrossel21-04-2019Det Grå Fyr, Skagen
355X Solsort06-01-2019Syregrunden, Aalborg
356 *Gråstrubet Drossel  
357 *Brundrossel  
358 *Sortstrubet Drossel  
359X Sjagger23-01-2019Vokslev Kalkværk sydøst for Nibe
360X Sangdrossel17-03-2019Hedegårde v. Vegger
361X Vindrossel23-03-2019Svenstrup v. Aalborg
362X Misteldrossel21-02-2019Binderup Å´s Udløb - nordøst for Nibe
363 *Vandredrossel  
364 *Cistussanger  
365 *Stribet Græshoppesanger  
366X Græshoppesanger07-05-2019Halkær Ådal syd for Vegger
367X Flodsanger11-06-2019Uldum Kær, Hedensted Kommune
368X Savisanger22-05-2019Vorup Enge, Randers
369 *Stor Græshoppesanger  
370 *Vandsanger  
371X Sivsanger29-04-2019Kogleaks, Kærup Holme
372X*Lille Rørsanger15-10-2019Mosen, Blåvand
373 *Buskrørsanger  
374X Kærsanger21-05-2019Pinseskoven, Vestamager
375X Rørsanger30-04-2019De Vandfyldte Gravebaner, Lille Vildmose
376X Drosselrørsanger15-05-2019Bastrup Sø, Allerød Kommune
377 *Bleg Gulbug  
378 *Lille Gulbug  
379X Gulbug31-05-2019Nivå Kirke
380 *Spottesanger  
381 *Sardinsk Sanger  
382X*Rødstrubet Sanger17-10-2019Mandø, sydøstkrat
383 *Iberisk Sanger  
384 *Sorthovedet Sanger  
385 *Sortstrubet Sanger  
386 *Asiatisk Ørkensanger  
387X Høgesanger31-10-2019Gerdsvej/Huginsvej, Viborg
388X Gærdesanger23-04-2019Aalborg Bådehavn
389X Tornsanger28-04-2019Halkær Ådal syd for Vegger
390X Havesanger08-05-2019Hjeds Kær, Rebild
391X Munk19-04-2019Følle Bund, Syddjurs Kommune
392 *Kaukasisk Lundsanger  
393  Lundsanger  
394X*Østlig Lundsanger18-10-2019Tipmosen, Blåvand
395 *Nordsanger  
396  Fuglekongesanger  
397X Hvidbrynet Løvsanger17-10-2019Mandø, nordvestfenner
398 *Himalayasanger  
399 *Schwarz' Løvsanger  
400 *Brun Løvsanger  
401 *Sinkiangløvsanger  
402 *Bjergløvsanger  
403X Skovsanger26-04-2019Dall Hede - syd for Aalborg
404X Gransanger23-03-2019Juelstrup Sø vest for Støvring
405 *Iberisk Gransanger  
406X Løvsanger19-04-2019Mesballe Skov, Syddjurs Kommune
407X Fuglekonge22-01-2019Binderup Ådal v. Nibe
408X Rødtoppet Fuglekonge13-04-2019Østerlyng, Rørvig
409 *Brun Fluesnapper  
410X Grå Fluesnapper14-05-2019Stald Grenen, Skagen
411X Lille Fluesnapper31-05-2019Jægersborg Hegn, Rudersdal
412 *Tajgafluesnapper  
413X Hvidhalset Fluesnapper25-04-2019Ellekrattet, Skagen
414X Broget Fluesnapper25-04-2019Ellekrattet, Skagen
415X Skægmejse13-03-2019Halkær Sø og Ådal
416X Halemejse01-01-2019Vokslev Kalkværk sydøst for Nibe
417X Blåmejse06-01-2019Syregrunden, Aalborg
418X Musvit06-01-2019Syregrunden, Aalborg
419X Topmejse23-01-2019Bjergeskov, Rold Skov
420X Sortmejse23-01-2019Bjergeskov, Rold Skov
421X Sumpmejse16-01-2019Højris Mølle, Vesthimmerland
422X Fyrremejse03-07-2019Kværs Granskov, Sønderborg Kommune
423X Spætmejse16-01-2019Højris Mølle, Vesthimmerland
424X Træløber13-02-2019Skal Plantage, Nibe
425X Korttået Træløber16-02-2019Klosterkær vest for Mossø
426X Pungmejse17-04-2019Aalborg Kommune
427  Pirol  
428 *Brun Tornskade  
429 *Turkestantornskade  
430X Rødrygget Tornskade21-05-2019Sjælsø Vest, Birkerød
431 *Langhalet Tornskade  
432 *Rosenbrystet Tornskade  
433X Stor Tornskade26-01-2019Højris Mølle, Vesthimmerland
434 *Rødhovedet Tornskade  
435X Skovskade04-01-2019Poulstrup Kalkværk, Aalborg
436X Husskade23-01-2019Gravlev Sø, Rebild Kommune
437X Nøddekrige13-07-2019Store Hjøllund Plantage
438X Allike22-01-2019Nibe By
439 *Sibirisk Allike  
440X Råge23-01-2019Nibe By
441X Sortkrage15-04-2019Buttervej Industriområde, Skagen
442X Gråkrage22-01-2019Nibe Havn
443X Ravn16-01-2019Højris Mølle, Vesthimmerland
444 *Ensfarvet Stær  
445X Stær26-01-2019Røde Mølle v. Nibe Bredning
446  Rosenstær  
447X Gråspurv24-01-2019Aalborg Skudehavn
448 *Spansk Spurv  
449X Skovspurv23-01-2019Rebild By
450 *Snefinke  
451 *Rødøjet Vireo  
452X Bogfinke06-01-2019Syregrunden, Aalborg
453X Kvækerfinke20-01-2019Rindum v. Ringkøbing
454X Gulirisk20-01-2019Rindum v. Ringkøbing
455X Grønirisk06-01-2019Syregrunden, Aalborg
456X Stillits23-01-2019Bjergeskov, Rold Skov
457X Grønsisken16-01-2019Højris Mølle, Vesthimmerland
458X Tornirisk12-04-2019Favrholm Voldgrav, Hillerød
459X Bjergirisk06-01-2019Syregrunden, Aalborg
460X Lille Gråsisken01-02-2019Guldbæk Ådal, Svenstrup
461X Stor Gråsisken03-02-2019Binderup Å´s Udløb - nordøst for Nibe
462  Hvidsisken  
463X Hvidvinget Korsnæb28-10-2019Grenen, Skagen
464X Lille Korsnæb12-02-2019Vester Torup Klitplantage
465X Stor Korsnæb28-10-2019Grenen, Skagen
466 *Ørkendompap  
467  Karmindompap  
468X*Krognæb28-10-2019Grenen, Skagen
469X Dompap06-01-2019Syregrunden, Aalborg
470X Kernebider23-01-2019Rebild By
471 *Stribet Sanger  
472 *Hvidstrubet Spurv  
473 *Mørkøjet Junco  
474X Lapværling07-09-2019Kolindsund, Syddjurs Kommune
475X Snespurv28-02-2019Hirtshals Havn
476 *Hvidkindet Værling  
477X Gulspurv23-01-2019Rebild By
478X*Gærdeværling12-07-2019Tornby Klitplantage
479 *Klippeværling  
480 *Gulgrå Værling  
481X Hortulan14-05-2019Grenen, Skagen
482 *Gulbrynet Værling  
483 *Pileværling  
484 *Dværgværling  
485 *Gulbrystet Værling  
486X Rørspurv06-03-2019Valsted Enge - vest for Nibe
487X*Hætteværling15-10-2019Blåvands Huk
488X Bomlærke12-02-2019Skerping, Jammerbugt Kommune
489 *Rosenbrystet Kernebider  

Peter Hartoft-Jacobsen har krydset 296 arter på sin Danske årsarter 2019.



til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.040 sek.
til toppen