Startside I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
 Artslister 




Danske årsarter 2010

Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.



Klaus Homøe

På listen er de arter personen har set angivet med henholdsvis et kryds (X) ude i venstre side af listen og det at artsnavnet står skrevet i sort.

En kronologisk oversigt over Klaus Homøe's kryds kan ses ved at trykke her: Kronologisk oversigt.


#X*NavnDatoLokalitetKort
1X Rødstrubet Lom06-06-2010Søndervig, Ringkøbing-Skjern
2X Sortstrubet Lom15-10-2010Gedser Odde, Guldborgsund
3 *Stillehavslom  
4  Islom  
5  Hvidnæbbet Lom  
6X Lille Lappedykker14-01-2010Strids Mølle, Kalundborg
7X Toppet Lappedykker08-01-2010Tissø, Kalundborg
8X Gråstrubet Lappedykker11-03-2010Halsskov Odde, Slagelse
9  Nordisk Lappedykker  
10X Sorthalset Lappedykker16-04-2010Gødstrup Engsø, Næstved
11 *Sortbrynet Albatros  
12  Mallemuk  
13 *Atlantisk Skråpe  
14 *Storskråpe  
15  Sodfarvet Skråpe  
16  Almindelig Skråpe  
17 *Balearskråpe  
18  Lille Stormsvale  
19  Stor Stormsvale  
20X Sule06-06-2010Søndervig, Ringkøbing-Skjern
21X Skarv08-01-2010Ll. Åmose, Kalundborg
22 *Topskarv  
23 *Krøltoppet Pelikan  
24 *Pragtfregatfugl  
25X Rørdrum05-04-2010Ramsømagle Sø, Roskilde
26 *Amerikansk Rørdrum  
27 *Dværghejre  
28 *Nathejre  
29 *Tophejre  
30 *Kohejre  
31  Silkehejre  
32X Sølvhejre26-05-2010Ølsemagle Revle, Køge
33X Fiskehejre02-01-2010Karlslunde Mose, Greve
34 *Purpurhejre  
35  Sort Stork  
36X Hvid Stork29-06-2010Løje Sø, Egedal
37 *Sort Ibis  
38X Skestork04-06-2010Skænken Sø, Ringkøbing-Skjern
39X Knopsvane28-01-2010Mosede Havn, Greve
40  Pibesvane  
41X Sangsvane08-01-2010Tissø, Kalundborg
42X Tundrasædgås08-01-2010Tissø, Kalundborg
43  Tajgasædgås  
44X Kortnæbbet Gås03-03-2010Søholm, Stevns
45X Blisgås09-03-2010Søholm, Stevns
46X Dværggås14-04-2010Klydesøen, Tårnby
47X Grågås08-01-2010Ll. Fuglede, Kalundborg
48X Canadagås08-01-2010Ll. Fuglede, Kalundborg
49X Bramgås03-03-2010Søholm, Stevns
50X Knortegås28-03-2010Helm Odde, Tønder
51X Rødhalset Gås28-03-2010Helm Odde, Tønder
52X Nilgås11-05-2010Slivsø, Haderslev
53X Rustand23-06-2010Ølsemagle Revle, Køge
54X Gravand04-03-2010Tryggevælde Ådal, Stevns
55  Mandarinand  
56X Pibeand19-01-2010Hundige Strand, Greve
57 *Amerikansk Pibeand  
58X Knarand25-03-2010Gåsesøen, Vordingborg
59 *Sibirisk Krikand  
60X Krikand18-02-2010Greve Strand, Greve
61  Amerikansk Krikand  
62X Gråand08-01-2010Tissø, Kalundborg
63X Spidsand22-03-2010Stevns Ådal, Faxe
64X Atlingand04-05-2010Gødstrup Engsø, Næstved
65 *Blåvinget And  
66X Skeand24-03-2010Ølsemagle Revle, Køge
67X Rødhovedet And17-03-2010Nysted Nor, Guldborgsund
68X Taffeland08-01-2010Tissø, Kalundborg
69 *Halsbåndstroldand  
70 *Hvidøjet And  
71X Troldand08-01-2010Tissø, Kalundborg
72X Bjergand25-01-2010Mosede Havn, Greve
73 *Lille Bjergand  
74X Ederfugl19-01-2010Hundige Strand, Greve
75  Kongeederfugl  
76 *Stellersand  
77X Havlit15-03-2010Feddet, Faxe
78X Sortand19-03-2010Asserbo Strand, Halsnæs
79 *Amerikansk Sortand  
80 *Brilleand  
81X Fløjlsand19-03-2010Asserbo Strand, Halsnæs
82 *Amerikansk Fløjlsand  
83 *Sibirisk Fløjlsand  
84X Hvinand25-01-2010Mosede Havn, Greve
85X Lille Skallesluger05-03-2010Køge Lystbådehavn, Køge
86X Toppet Skallesluger28-01-2010Mosede Havn, Greve
87X Stor Skallesluger08-01-2010Tissø, Kalundborg
88 *Amerikansk Skarveand  
89X Hvepsevåge21-05-2010Vestskoven, Albertslund
90 *Blå Glente  
91  Sort Glente  
92X Rød Glente08-01-2010Tissø, Kalundborg
93X Havørn08-01-2010Tissø, Kalundborg
94 *Ådselgrib  
95 *Gåsegrib  
96 *Slangeørn  
97X Rørhøg26-03-2010Klydesøen, Tårnby
98X Blå Kærhøg27-01-2010Staunings Ø, Solrød
99  Steppehøg  
100X Hedehøg11-05-2010Frøslev Mose, Aabenraa
101X Duehøg18-01-2010Ll. Hareskov, Furesø
102X Spurvehøg08-01-2010Torsø, Kalundborg
103X Musvåge04-01-2010Grønsø Mose, Egedal
104 *Ørnevåge  
105X Fjeldvåge21-01-2010Årløse, Faxe
106 *Stor Skrigeørn  
107  Lille Skrigeørn  
108 *Dværgørn  
109X Kongeørn28-12-2010Lindholm, Næstved
110 *Høgeørn  
111 *Steppeørn  
112 *Kejserørn  
113X Fiskeørn23-04-2010Brordrup, Roskilde
114 *Lille Tårnfalk  
115X Tårnfalk02-01-2010Karlstrup Mose, Solrød
116 *Amerikansk Tårnfalk  
117  Aftenfalk  
118X Dværgfalk21-09-2010Suserup Skov, Sorø
119X Lærkefalk31-05-2010Gl. Havdrup Mose, Solrød
120 *Eleonorafalk  
121 *Slagfalk  
122 *Jagtfalk  
123X Vandrefalk03-03-2010Magleby, Stevns
124 *Urfugl  
125X Agerhøne04-01-2010Smørumovre, Egedal
126X Vagtel17-06-2010Porsemosen, Egedal
127X Fasan21-01-2010Bjerrede, Faxe
128X Vandrikse03-03-2010Hellested, Stevns
129X Plettet Rørvagtel28-05-2010Tysmosen, Egedal
130 *Lille Rørvagtel  
131 *Dværgrørvagtel  
132  Engsnarre  
133X Grønbenet Rørhøne17-02-2010Mosede Mose, Greve
134 *Lille Sultanhøne  
135X Blishøne08-01-2010Tissø, Kalundborg
136X Trane18-03-2010Staunings Ø, Solrød
137 *Prærietrane  
138 *Jomfrutrane  
139 *Dværgtrappe  
140 *Østlig Kravetrappe  
141 *Stortrappe  
142X Strandskade10-02-2010Sanddobberne, Odsherred
143 *Stylteløber  
144X Klyde24-03-2010Ølsemagle Revle, Køge
145 *Triel  
146 *Ørkenløber  
147 *Rødvinget Braksvale  
148 *Orientbraksvale  
149 *Sortvinget Braksvale  
150X Lille Præstekrave13-04-2010Ishøj Strandenge, Ishøj
151X Stor Præstekrave16-03-2010Ølsemagle Revle, Køge
152  Hvidbrystet Præstekrave  
153 *Mongolsk Præstekrave  
154 *Ørkenpræstekrave  
155  Pomeransfugl  
156 *Sibirisk Hjejle  
157 *Amerikansk Hjejle  
158X Hjejle17-03-2010Øllebølle, Guldborgsund
159X Strandhjejle12-05-2010Ballum Forland, Tønder
160 *Steppevibe  
161 *Sumpvibe  
162X Vibe03-03-2010Tryggevælde Ådal, Stevns
163X Islandsk Ryle12-05-2010Vesterende Ballum, Tønder
164X Sandløber12-05-2010Vesterende Ballum, Tønder
165 *Tyknæbbet Dværgryle  
166 *Rødhalset Ryle  
167X Dværgryle03-09-2010Staunings Ø, Solrød
168X Temmincksryle06-05-2010Ishøj Strandenge, Ishøj
169 *Hvidrygget Ryle  
170 *Bairdsryle  
171  Stribet Ryle  
172 *Spidshalet Ryle  
173X Krumnæbbet Ryle15-08-2010Ølsemagle Revle, Køge
174  Sortgrå Ryle  
175X Almindelig Ryle07-01-2010Mosede Fort, Greve
176X Kærløber15-08-2010Ølsemagle Revle, Køge
177 *Klireryle  
178 *Prærieløber  
179X Brushane05-05-2010Ramsøen, Roskilde
180  Enkeltbekkasin  
181X Dobbeltbekkasin13-04-2010Ishøj Strandenge, Ishøj
182  Tredækker  
183 *Langnæbbet Sneppeklire  
184X Skovsneppe20-06-2010Skrosbjerg Overdrev, Stevns
185X Stor Kobbersneppe12-05-2010Saltvandssøen, Tønder
186 *Canadisk Kobbersneppe  
187X Lille Kobbersneppe12-05-2010Vesterende Ballum, Tønder
188X Småspove15-08-2010Ølsemagle Revle, Køge
189X Storspove10-02-2010Sanddobberne, Odsherred
190 *Bartramsklire  
191 *Terekklire  
192X Mudderklire23-04-2010Øde Hastrup Grusgrav, Roskilde
193 *Plettet Mudderklire  
194X Svaleklire19-04-2010Ishøj Strandenge, Ishøj
195X Sortklire04-05-2010Gødstrup Engsø, Næstved
196X Hvidklire23-04-2010Bolund, Roskilde
197 *Lille Gulben  
198  Damklire  
199X Tinksmed23-04-2010Ramsøen, Roskilde
200X Rødben07-01-2010Mosede Fort, Greve
201X Stenvender12-05-2010Ballum Forland, Tønder
202 *Amerikansk Svømmesneppe  
203X Odinshane24-08-2010Køge Sydstrand, Køge
204X Thorshane05-10-2010Vallensbæk Havn, Vallensbæk
205  Mellemkjove  
206X Almindelig Kjove15-10-2010Gedser Odde, Guldborgsund
207  Lille Kjove  
208  Storkjove  
209 *Ismåge  
210  Sabinemåge  
211  Ride  
212 *Tyndnæbbet Måge  
213 *Bonapartemåge  
214X Hættemåge19-01-2010Hundige Strand, Greve
215X Dværgmåge30-05-2010Tissø, Kalundborg
216 *Rosenmåge  
217 *Lattermåge  
218 *Præriemåge  
219  Sorthovedet Måge  
220 *Audouinsmåge  
221 *Stor Sorthovedet Måge  
222X Stormmåge19-01-2010Hundige Strand, Greve
223 *Ringnæbbet Måge  
224X Sildemåge11-05-2010Slivsø, Haderslev
225X Sølvmåge19-01-2010Hundige Havn, Greve
226  Middelhavssølvmåge  
227X Kaspisk Måge04-11-2010Mosede Havn, Greve
228 *Armensk Måge  
229  Hvidvinget Måge  
230  Gråmåge  
231X Svartbag24-01-2010Køge Havn, Køge
232 *Gråvinget Måge  
233 *Brilleterne  
234X Dværgterne30-05-2010Tissø, Kalundborg
235  Sandterne  
236X Rovterne26-04-2010Ishøj Strandenge, Ishøj
237 *Hvidskægget Terne  
238X Sortterne12-05-2010Rickelsbüller Kog, Tønder
239  Hvidvinget Terne  
240X Splitterne30-03-2010Ølsemagle Revle, Køge
241 *Aztekerterne  
242X Fjordterne23-04-2010Bolund, Roskilde
243 *Rosenterne  
244X Havterne07-05-2010Vester Kippinge Mader, Guldborgsund
245  Lomvie  
246 *Polarlomvie  
247  Alk  
248X Tejst30-05-2010Røsnæs, Kalundborg
249  Søkonge  
250  Lunde  
251 *Steppehøne  
252X Klippedue20-05-2010Ølsemagle Revle, Køge
253X Huldue09-03-2010Vallø Dyrehave, Stevns
254X Ringdue02-01-2010Karlslunde Mose, Greve
255X Tyrkerdue23-01-2010Greve Strand, Greve
256  Turteldue  
257 *Østlig Turteldue  
258 *Sørgedue  
259 *Skadegøg  
260X Gøg04-05-2010Gødstrup Engsø, Næstved
261 *Sortnæbbet Gøg  
262 *Gulnæbbet Gøg  
263  Slørugle  
264 *Dværghornugle  
265  Stor Hornugle  
266 *Sneugle  
267 *Høgeugle  
268 *Spurveugle  
269  Kirkeugle  
270X Natugle09-03-2010Vallø Dyrehave, Stevns
271X Skovhornugle27-05-2010Tryggevælde Ådal, Stevns
272  Mosehornugle  
273  Perleugle  
274  Natravn  
275 *Ørkennatravn  
276 *Tornhalesejler  
277X Mursejler06-05-2010Ishøj Strandenge, Ishøj
278 *Gråsejler  
279 *Orientsejler  
280 *Alpesejler  
281 *Lille Sejler  
282X Isfugl15-08-2010Ølsemagle Revle, Køge
283 *Grøn Biæder  
284  Biæder  
285 *Ellekrage  
286  Hærfugl  
287X Vendehals07-05-2010Majbølle Nor, Guldborgsund
288 *Guldspætte  
289  Grønspætte  
290X Sortspætte15-05-2010Margrethe Sø, Sønderborg
291X Stor Flagspætte02-01-2010Karlstrup Mose, Solrød
292 *Mellemflagspætte  
293X Lille Flagspætte27-04-2010Vasby Mose, Høje-Taastrup
294 *Tretået Spætte  
295 *Østlig Kalanderlærke  
296 *Korttået Lærke  
297  Toplærke  
298  Hedelærke  
299X Sanglærke04-03-2010Gjorslev, Stevns
300  Bjerglærke  
301X Digesvale27-04-2010Gl. Havdrup Mose, Solrød
302 *Klippesvale  
303X Landsvale15-04-2010Præstesø, Furesø
304X Bysvale23-04-2010Ramsøen, Roskilde
305  Rødrygget Svale  
306  Storpiber  
307 *Mongolsk Piber  
308  Markpiber  
309 *Tajgapiber  
310X Skovpiber13-09-2010Gl. Havdrup Mose, Solrød
311X Engpiber24-03-2010Karlslunde Mose, Greve
312  Rødstrubet Piber  
313X Skærpiber04-03-2010Bøgeskov Havn, Stevns
314  Bjergpiber  
315X Gul Vipstjert28-04-2010Tostholmvej, Høje-Taastrup
316 *Citronvipstjert  
317  Bjergvipstjert  
318X Hvid Vipstjert20-03-2010Mosede Havn, Greve
319X Silkehale25-10-2010Holtug Kridtbrud, Stevns
320X Vandstær08-01-2010Strids Mølle, Kalundborg
321X Gærdesmutte08-01-2010Strids Mølle, Kalundborg
322X Jernspurv11-04-2010Hundige Strand, Greve
323 *Sibirisk Jernspurv  
324 *Alpejernspurv  
325X Rødhals02-01-2010Karlslunde Mose, Greve
326 *Manchurernattergal  
327X Nattergal04-05-2010Stevns Ådal, Faxe
328  Sydlig Nattergal  
329 *Rubinnattergal  
330X Blåhals13-05-2010Magisterkogen, Tønder
331 *Blåstjert  
332X Husrødstjert08-10-2010Feddet, Faxe
333X Rødstjert28-04-2010Vasby Mose, Høje-Taastrup
334X Bynkefugl30-04-2010Karlslunde Mose, Greve
335X Sortstrubet Bynkefugl11-05-2010Frøslev Mose, Aabenraa
336 *Sibirisk Bynkefugl  
337 *Stejnegers Bynkefugl  
338 *Isabellastenpikker  
339X Stenpikker22-04-2010Darup Grusgrav, Roskilde
340 *Nonnestenpikker  
341 *Middelhavsstenpikker  
342 *Ørkenstenpikker  
343 *Hvidkronet Stenpikker  
344 *Stendrossel  
345 *Gulddrossel  
346 *Olivenskovdrossel  
347X Ringdrossel21-04-2010Ledøje, Egedal
348X Solsort02-01-2010Karlslunde Mose, Greve
349 *Gråstrubet Drossel  
350 *Brundrossel  
351 *Sortstrubet Drossel  
352X Sjagger06-01-2010Gjeddesdal, Greve
353X Sangdrossel25-03-2010Gåsesøen, Vordingborg
354X Vindrossel02-01-2010Karlslunde Mose, Greve
355  Misteldrossel  
356 *Vandredrossel  
357 *Cistussanger  
358 *Stribet Græshoppesanger  
359X Græshoppesanger18-06-2010Vestskoven, Albertslund
360  Flodsanger  
361  Savisanger  
362 *Stor Græshoppesanger  
363 *Vandsanger  
364X Sivsanger12-05-2010Rickelsbüller Kog, Tønder
365 *Lille Rørsanger  
366 *Buskrørsanger  
367X Kærsanger21-05-2010Kridtbjerg, Albertslund
368X Rørsanger28-04-2010Vasby Mose, Høje-Taastrup
369  Drosselrørsanger  
370 *Bleg Gulbug  
371 *Lille Gulbug  
372X Gulbug24-05-2010Fællesskov/Kobbelskov, Stevns
373 *Spottesanger  
374 *Sardinsk Sanger  
375 *Hvidskægget Sanger  
376 *Sorthovedet Sanger  
377 *Sortstrubet Sanger  
378 *Asiatisk Ørkensanger  
379  Høgesanger  
380X Gærdesanger27-04-2010Tysmosen, Egedal
381X Tornsanger30-04-2010Karlslunde Mose, Greve
382X Havesanger11-05-2010Frøslev Plantage, Aabenraa
383X Munk27-04-2010Tysmosen, Egedal
384 *Kaukasisk Lundsanger  
385  Lundsanger  
386 *Østlig Lundsanger  
387 *Nordsanger  
388  Fuglekongesanger  
389  Hvidbrynet Løvsanger  
390 *Himalayasanger  
391 *Schwarz' Løvsanger  
392 *Brun Løvsanger  
393 *Sinkiangløvsanger  
394 *Bjergløvsanger  
395X Skovsanger30-05-2010Røsnæs Fyrskov, Kalundborg
396X Gransanger05-04-2010Ramsømagle Sø, Roskilde
397 *Iberisk Gransanger  
398X Løvsanger27-04-2010Tysmosen, Egedal
399X Fuglekonge04-01-2010Grønsø Mose, Egedal
400  Rødtoppet Fuglekonge  
401 *Brun Fluesnapper  
402X Grå Fluesnapper07-05-2010Bøtø Nor, Guldborgsund
403  Lille Fluesnapper  
404 *Tajgafluesnapper  
405  Hvidhalset Fluesnapper  
406X Broget Fluesnapper30-04-2010Greve Strand, Greve
407X Skægmejse26-03-2010Klydesøen, Tårnby
408X Halemejse07-02-2010Munkeskov, Faxe
409X Blåmejse02-01-2010Karlslunde Mose, Greve
410X Musvit02-01-2010Karlslunde Mose, Greve
411  Topmejse  
412X Sortmejse12-01-2010Grønsø Mose, Egedal
413X Sumpmejse21-01-2010Tågerød Skov, Køge
414X Fyrremejse13-05-2010Tinglev Mose, Aabenraa
415X Spætmejse19-01-2010Kollekolle, Furesø
416X Træløber04-03-2010Magleby Skov, Stevns
417  Korttået Træløber  
418  Pungmejse  
419  Pirol  
420 *Brun Tornskade  
421 *Isabellatornskade  
422X Rødrygget Tornskade11-05-2010Frøslev Mose, Aabenraa
423 *Langhalet Tornskade  
424 *Rosenbrystet Tornskade  
425X Stor Tornskade08-01-2010Bodal Plantage, Sorø
426 *Rødhovedet Tornskade  
427X Skovskade04-01-2010Vasby Mose, Høje-Taastrup
428X Husskade02-01-2010Karlslunde Mose, Greve
429  Nøddekrige  
430X Allike02-01-2010Karlslunde Mose, Greve
431 *Sibirisk Allike  
432X Råge24-01-2010Ejby, Køge
433X Sortkrage17-03-2010Bremersvold, Lolland
434X Gråkrage02-01-2010Karlslunde Mose, Greve
435X Ravn14-01-2010Hørdal Plantage, Holbæk
436 *Ensfarvet Stær  
437X Stær09-02-2010Mosede Fort, Greve
438  Rosenstær  
439X Gråspurv05-03-2010Køge Lystbådehavn, Køge
440 *Spansk Spurv  
441X Skovspurv19-01-2010Kollekolle, Furesø
442 *Snefinke  
443 *Rødøjet Vireo  
444X Bogfinke04-01-2010Greve Strand, Greve
445X Kvækerfinke08-01-2010Løgtved, Kalundborg
446  Gulirisk  
447X Grønirisk02-01-2010Karlslunde Mose, Greve
448X Stillits04-01-2010Grønsø Mose, Egedal
449X Grønsisken14-01-2010Strids Mølle, Kalundborg
450X Tornirisk29-03-2010Kirkeby Plantage, Tønder
451X Bjergirisk10-02-2010Sanddobberne, Odsherred
452  Lille Gråsisken  
453X Stor Gråsisken08-11-2010Asserbo Plantage, Halsnæs
454  Hvidsisken  
455  Hvidvinget Korsnæb  
456X Lille Korsnæb13-01-2010Værløse, Furesø
457X Stor Korsnæb29-03-2010Kirkeby Plantage, Tønder
458 *Ørkendompap  
459X Karmindompap30-05-2010Røsnæs Fyrskov, Kalundborg
460 *Krognæb  
461X Dompap08-01-2010Strids Mølle, Kalundborg
462X Kernebider11-05-2010Frøslev Plantage, Aabenraa
463 *Stribet Sanger  
464 *Hvidstrubet Spurv  
465 *Mørkøjet Junco  
466  Lapværling  
467X Snespurv04-03-2010Gjorslev, Stevns
468 *Hvidkindet Værling  
469X Gulspurv13-01-2010Tysmosen, Egedal
470 *Gærdeværling  
471 *Klippeværling  
472 *Gulgrå Værling  
473  Hortulan  
474 *Gulbrynet Værling  
475 *Pileværling  
476 *Dværgværling  
477 *Gulbrystet Værling  
478X Rørspurv20-03-2010Mosede Havn, Greve
479 *Hætteværling  
480X Bomlærke04-06-2010Kyvling, Ringkøbing-Skjern
481 *Rosenbrystet Kernebider  

Klaus Homøe har krydset 207 arter på sin Danske årsarter 2010.



til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.065 sek.
til toppen