Startside I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
 Artslister 




Landskampen 2008

Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.



Mikkel Bello Andreasen

På listen er de arter personen har set angivet med henholdsvis et kryds (X) ude i venstre side af listen og det at artsnavnet står skrevet i sort.

En kronologisk oversigt over Mikkel Bello Andreasen's kryds kan ses ved at trykke her: Kronologisk oversigt.


#X*NavnDatoLokalitetKort
1X Rødstrubet Lom24-04-2008Århus havn
2  Sortstrubet Lom  
3 *Stillehavslom  
4  Islom  
5  Hvidnæbbet Lom  
6X Lille Lappedykker13-01-2008Gudenå ved Randers
7X Toppet Lappedykker24-02-2008Norsminde
8X Gråstrubet Lappedykker04-04-2008Egå Engsø
9  Nordisk Lappedykker  
10X Sorthalset Lappedykker04-04-2008Egå Engsø
11 *Sortbrynet Albatros  
12  Mallemuk  
13 *Atlantisk Skråpe  
14 *Storskråpe  
15  Sodfarvet Skråpe  
16  Almindelig Skråpe  
17 *Balearskråpe  
18  Lille Stormsvale  
19  Stor Stormsvale  
20X Sule  
21X Skarv06-01-2008Nappedam
22 *Topskarv  
23 *Krøltoppet Pelikan  
24 *Pragtfregatfugl  
25X Rørdrum19-04-2008Brabrand Sø
26 *Amerikansk Rørdrum  
27 *Dværghejre  
28 *Nathejre  
29 *Tophejre  
30 *Kohejre  
31  Silkehejre  
32X Sølvhejre13-01-2008Haldsø
33X Fiskehejre13-01-2008Gudenå ved Randers
34 *Purpurhejre  
35  Sort Stork  
36X Hvid Stork26-04-2008Odder
37 *Sort Ibis  
38  Skestork  
39X Knopsvane06-01-2008 
40X Pibesvane09-02-2008Gudenåen,Randers
41X Sangsvane05-01-2008Mols Laboratoriet
42  Tundrasædgås  
43  Tajgasædgås  
44  Kortnæbbet Gås  
45  Blisgås  
46  Dværggås  
47X Grågås13-01-2008Gudenå ved Randers
48X Canadagås06-07-2008Solbjerg Sø
49X Bramgås Årslev Engsø
50X Knortegås17-02-2008Kalø
51  Rødhalset Gås  
52X Nilgås26-03-2008Årslev Engsø
53  Rustand  
54X Gravand10-02-2008Årslev Engsø
55  Mandarinand  
56X Pibeand10-02-2008Årslev Engsø
57 *Amerikansk Pibeand  
58X Knarand13-01-2008Gudenå ved Randers
59 *Sibirisk Krikand  
60X Krikand13-01-2008Gudenå ved Randers
61  Amerikansk Krikand  
62X Gråand06-01-2008Nappedam
63X Spidsand13-01-2008Gudenå ved Randers
64X Atlingand18-05-2008Egå Engsø
65 *Blåvinget And  
66X Skeand01-04-2008Årslev Engsø
67  Rødhovedet And  
68X Taffeland10-02-2008Årslev Engsø
69 *Halsbåndstroldand  
70 *Hvidøjet And  
71X Troldand06-01-2008 
72X Bjergand17-02-2008Egå Engsø
73 *Lille Bjergand  
74X Ederfugl17-02-2008Kalø
75  Kongeederfugl  
76 *Stellersand  
77  Havlit  
78X Sortand24-02-2008Norsminde
79 *Amerikansk Sortand  
80 *Brilleand  
81X Fløjlsand14-03-2008Århus Bugt
82 *Amerikansk Fløjlsand  
83X Hvinand06-01-2008Nappedam
84X Lille Skallesluger02-11-2008Fornæs
85X Toppet Skallesluger26-03-2008Årslev Engsø
86X Stor Skallesluger13-01-2008Gudenå ved Randers
87 *Amerikansk Skarveand  
88X Hvepsevåge18-04-2008Beder
89 *Blå Glente  
90  Sort Glente  
91X Rød Glente11-05-2008Beder
92X Havørn20-07-2008Årslev Engsø
93 *Ådselgrib  
94 *Gåsegrib  
95 *Slangeørn  
96X Rørhøg13-01-2008Årslev Engsø
97X Blå Kærhøg09-03-2008Årslev Engsø
98  Steppehøg  
99  Hedehøg  
100X Duehøg13-04-2008Velling Skov
101X Spurvehøg02-01-2008Beder
102X Musvåge06-01-2008Mols Laboratoriet
103 *Ørnevåge  
104X Fjeldvåge10-03-2008Beder
105 *Stor Skrigeørn  
106  Lille Skrigeørn  
107 *Dværgørn  
108  Kongeørn  
109 *Høgeørn  
110 *Steppeørn  
111 *Kejserørn  
112X Fiskeørn18-04-2008Dragsmur
113 *Lille Tårnfalk  
114X Tårnfalk06-01-2008 
115 *Amerikansk Tårnfalk  
116  Aftenfalk  
117X Dværgfalk09-02-2008Motorvejskrydset ved Årslev
118X Lærkefalk08-09-2008Beder
119 *Eleonorafalk  
120 *Slagfalk  
121 *Jagtfalk  
122X Vandrefalk13-01-2008Gudenå ved Randers
123 *Urfugl  
124X Agerhøne04-04-2008Egå Engsø, marken bag jernbanen
125  Vagtel  
126X Fasan06-01-2008Mols Laboratoriet
127X Vandrikse Årslev Engsø
128  Plettet Rørvagtel  
129 *Lille Rørvagtel  
130 *Dværgrørvagtel  
131  Engsnarre  
132X Grønbenet Rørhøne13-01-2008Gudenå ved Randers
133 *Lille Sultanhøne  
134X Blishøne13-01-2008Gudenå ved Randers
135X Trane25-05-2008Skærsø
136 *Prærietrane  
137 *Jomfrutrane  
138 *Dværgtrappe  
139 *Østlig Kravetrappe  
140 *Stortrappe  
141X Strandskade17-02-2008Kalø
142 *Stylteløber  
143X Klyde04-04-2008Egå Engsø
144 *Triel  
145 *Ørkenløber  
146 *Rødvinget Braksvale  
147 *Orientbraksvale  
148 *Sortvinget Braksvale  
149X Lille Præstekrave26-03-2008Årslev Engsø
150X Stor Præstekrave26-03-2008Årslev Engsø
151  Hvidbrystet Præstekrave  
152 *Mongolsk Præstekrave  
153 *Ørkenpræstekrave  
154  Pomeransfugl  
155 *Sibirisk Hjejle  
156 *Amerikansk Hjejle  
157X Hjejle26-03-2008Årslev Engsø
158X Strandhjejle23-08-2008Alrø Poller
159 *Steppevibe  
160 *Sumpvibe  
161X Vibe02-03-2008 
162X Islandsk Ryle20-07-2008Årslev Engsø
163X Sandløber26-04-2008Alrø
164 *Tyknæbbet Dværgryle  
165 *Rødhalset Ryle  
166X Dværgryle01-08-2008Årslev Engsø
167X Temmincksryle18-05-2008Egå Engsø
168 *Hvidrygget Ryle  
169 *Bairdsryle  
170  Stribet Ryle  
171 *Spidshalet Ryle  
172X Krumnæbbet Ryle20-07-2008Årslev Engsø
173  Sortgrå Ryle  
174X Almindelig Ryle26-04-2008Alrø
175  Kærløber  
176 *Klireryle  
177 *Prærieløber  
178X Brushane19-04-2008Årslev Engsø
179X Enkeltbekkasin17-02-2008Kalø
180X Dobbeltbekkasin19-04-2008Årslev Engsø
181  Tredækker  
182 *Langnæbbet Sneppeklire  
183  Skovsneppe  
184X Stor Kobbersneppe26-04-2008Alrø
185 *Canadisk Kobbersneppe  
186X Lille Kobbersneppe26-04-2008Alrø
187X Småspove Årslev Engsø
188X Storspove26-04-2008Alrø
189 *Bartramsklire  
190 *Terekklire  
191X Mudderklire18-05-2008Egå Engsø
192 *Plettet Mudderklire  
193X Svaleklire23-06-2008Årslev Engsø
194X Sortklire19-04-2008Årslev Engsø
195X Hvidklire26-04-2008Alrø
196 *Lille Gulben  
197  Damklire  
198X Tinksmed26-04-2008Alrø
199X Rødben26-03-2008Årslev Engsø
200X Stenvender26-04-2008Alrø
201 *Amerikansk Svømmesneppe  
202  Odinshane  
203  Thorshane  
204  Mellemkjove  
205  Almindelig Kjove  
206  Lille Kjove  
207  Storkjove  
208 *Ismåge  
209  Sabinemåge  
210X Ride Århus Bugt
211 *Tyndnæbbet Måge  
212 *Bonapartemåge  
213X Hættemåge06-01-2008Nappedam
214X Dværgmåge12-02-2008Vennelystparken Århus
215 *Rosenmåge  
216 *Lattermåge  
217 *Præriemåge  
218  Sorthovedet Måge  
219 *Audouinsmåge  
220 *Stor Sorthovedet Måge  
221X Stormmåge06-01-2008Nappedam
222 *Ringnæbbet Måge  
223X Sildemåge06-01-2008Nappedam
224X Sølvmåge06-01-2008Nappedam
225X Middelhavssølvmåge17-02-2008Egå Engsø
226X Kaspisk Måge15-11-2008Århus Bugt
227  Hvidvinget Måge  
228  Gråmåge  
229X Svartbag13-01-2008Gudenå ved Randers
230 *Gråvinget Måge  
231 *Brilleterne  
232  Dværgterne  
233  Sandterne  
234  Rovterne  
235 *Hvidskægget Terne  
236  Sortterne  
237X Hvidvinget Terne01-08-2008Årslev Engsø
238X Splitterne18-04-2008Dragsmur
239 *Aztekerterne  
240X Fjordterne26-04-2008Alrø
241 *Rosenterne  
242X Havterne18-04-2008Dragsmur
243X Lomvie02-11-2008Fornæs
244 *Polarlomvie  
245X Alk02-11-2008Fornæs
246  Tejst  
247X Søkonge06-01-2008Nappedam
248  Lunde  
249 *Steppehøne  
250X Klippedue13-01-2008Gudenå ved Randers
251X Huldue06-02-2008Beder
252X Ringdue03-01-2008Beder
253X Tyrkerdue09-01-2008beder
254  Turteldue  
255 *Østlig Turteldue  
256 *Sørgedue  
257 *Skadegøg  
258X Gøg11-05-2008Langballe
259 *Sortnæbbet Gøg  
260 *Gulnæbbet Gøg  
261  Slørugle  
262 *Dværghornugle  
263X Stor Hornugle21-12-2008Østjyland
264 *Sneugle  
265 *Høgeugle  
266 *Spurveugle  
267  Kirkeugle  
268X Natugle09-03-2008Silkeborg Nordskov
269X Skovhornugle19-04-2008Brabrand Sø
270X Mosehornugle06-12-2008Årslev engsø
271  Perleugle  
272  Natravn  
273 *Ørkennatravn  
274 *Tornhalesejler  
275X Mursejler10-05-2008Beder
276 *Gråsejler  
277 *Orientsejler  
278 *Alpesejler  
279 *Lille Sejler  
280X Isfugl11-05-2008Beder
281 *Grøn Biæder  
282  Biæder  
283 *Ellekrage  
284  Hærfugl  
285  Vendehals  
286 *Guldspætte  
287X Grønspætte07-06-2008Skrædermose
288X Sortspætte09-03-2008Silkeborg Nordskov
289X Stor Flagspætte03-01-2008Beder
290 *Mellemflagspætte  
291X Lille Flagspætte06-06-2008Moesgård skov
292 *Tretået Spætte  
293 *Østlig Kalanderlærke  
294 *Korttået Lærke  
295  Toplærke  
296  Hedelærke  
297X Sanglærke28-02-2008Egelunden
298X Bjerglærke22-11-2008Århus Østhavn
299X Digesvale18-04-2008Kongsgårde
300 *Klippesvale  
301X Landsvale13-04-2008Velling Skov
302X Bysvale09-05-2008beder
303  Rødrygget Svale  
304  Storpiber  
305 *Mongolsk Piber  
306  Markpiber  
307 *Tajgapiber  
308  Skovpiber  
309X Engpiber13-04-2008Vrads Sande
310  Rødstrubet Piber  
311X Skærpiber Dragsmur
312X Bjergpiber01-04-2008Årslev Engsø
313X Gul Vipstjert26-04-2008Alrø
314 *Citronvipstjert  
315X Bjergvipstjert22-03-2008Vilhelmsborgskoven Aarhus
316X Hvid Vipstjert24-02-2008Beder
317X Silkehale03-01-2008Beder
318X Vandstær13-02-2008Skovmøllen,Giberå
319X Gærdesmutte03-01-2008Beder
320X Jernspurv13-02-2008Beder
321 *Sibirisk Jernspurv  
322 *Alpejernspurv  
323X Rødhals04-01-2008Beder
324 *Manchurernattergal  
325X Nattergal13-05-2008Egelund,Mallig,Århus
326  Sydlig Nattergal  
327 *Rubinnattergal  
328  Blåhals  
329 *Blåstjert  
330X Husrødstjert23-06-2008Århus Østhavn
331X Rødstjert18-05-2008Egå Engsø
332  Bynkefugl  
333X Sortstrubet Bynkefugl13-04-2008Vrads Sande
334 *Sibirisk Bynkefugl  
335 *Stejnegers Bynkefugl  
336 *Isabellastenpikker  
337X Stenpikker18-04-2008Dragsmur
338 *Nonnestenpikker  
339 *Middelhavsstenpikker  
340 *Ørkenstenpikker  
341 *Hvidkronet Stenpikker  
342 *Stendrossel  
343 *Gulddrossel  
344 *Olivenskovdrossel  
345X Ringdrossel26-03-2008Årslev Engsø
346X Solsort02-01-2008Beder
347 *Gråstrubet Drossel  
348 *Brundrossel  
349 *Sortstrubet Drossel  
350X Sjagger02-01-2008beder
351X Sangdrossel Randers
352X Vindrossel04-01-2008Mols Laboratoriet
353X Misteldrossel15-02-2008Beder
354 *Vandredrossel  
355 *Cistussanger  
356 *Stribet Græshoppesanger  
357X Græshoppesanger27-05-2008Brabrand Sø
358X Flodsanger29-06-2008Skarresøvej 10
359X Savisanger19-04-2008Brabrand Sø
360 *Stor Græshoppesanger  
361 *Vandsanger  
362X Sivsanger27-05-2008Brabrand Sø
363 *Lille Rørsanger  
364X*Buskrørsanger29-06-2008Kalø Hovedgård
365X Kærsanger25-05-2008Skærsø
366X Rørsanger27-05-2008Brabrand Sø
367X Drosselrørsanger30-05-2008Brabrand Sø
368 *Bleg Gulbug  
369 *Lille Gulbug  
370X Gulbug09-05-2008beder
371 *Spottesanger  
372 *Sardinsk Sanger  
373 *Hvidskægget Sanger  
374 *Sorthovedet Sanger  
375 *Sortstrubet Sanger  
376 *Asiatisk Ørkensanger  
377  Høgesanger  
378X Gærdesanger24-04-2008Egelunden
379X Tornsanger10-05-2008beder
380X Havesanger11-05-2008Beder
381X Munk27-02-2008Beder
382 *Kaukasisk Lundsanger  
383  Lundsanger  
384 *Nordsanger  
385  Fuglekongesanger  
386  Hvidbrynet Løvsanger  
387 *Himalayasanger  
388 *Schwarz' Løvsanger  
389 *Brun Løvsanger  
390 *Sinkiangløvsanger  
391 *Bjergløvsanger  
392X Skovsanger25-05-2008Femmøller
393X Gransanger04-04-2008Egå Engsø
394 *Iberisk Gransanger  
395X Løvsanger04-05-2008Beder
396X Fuglekonge10-02-2008Årslev Engsø
397  Rødtoppet Fuglekonge  
398 *Brun Fluesnapper  
399X Grå Fluesnapper24-08-2008Beder
400  Lille Fluesnapper  
401  Hvidhalset Fluesnapper  
402X Broget Fluesnapper07-06-2008Skrædermose
403X Skægmejse23-06-2008Brabrand Sø
404X Halemejse05-01-2008Mols Laboratoriet
405X Blåmejse04-01-2008Beder
406X Musvit04-01-2008Beder
407X Topmejse03-01-2008beder
408X Sortmejse05-01-2008Mols Laboratoriet
409X Sumpmejse03-01-2008beder
410  Fyrremejse  
411X Spætmejse03-01-2008Beder
412X Træløber11-01-2008Wilhelmsborgskoven
413X Korttået Træløber12-02-2008Vennelystparken Århus
414X Pungmejse23-06-2008Brabrand Sø
415  Pirol  
416 *Brun Tornskade  
417 *Isabellatornskade  
418X Rødrygget Tornskade27-05-2008Brabrand Sø
419 *Langhalet Tornskade  
420 *Rosenbrystet Tornskade  
421  Stor Tornskade  
422 *Rødhovedet Tornskade  
423X Skovskade03-01-2008Beder
424X Husskade02-01-2008Beder
425X Nøddekrige18-09-2008Beder skole
426X Allike03-01-2008beder
427 *Sibirisk Allike  
428X Råge11-01-2008Wilhelmsborgskoven
429X Sortkrage19-01-2008Skanderborg
430X Gråkrage02-01-2008Beder
431X Ravn05-01-2008Mols Laboratoriet
432 *Ensfarvet Stær  
433X Stær06-02-2008Beder
434  Rosenstær  
435X Gråspurv03-01-2008Beder
436X Skovspurv04-01-2008beder
437 *Snefinke  
438 *Rødøjet Vireo  
439X Bogfinke04-01-2008Beder
440X Kvækerfinke beder
441  Gulirisk  
442X Grønirisk04-01-2008beder
443X Stillits05-01-2008Mols Laboratoriet
444X Grønsisken04-01-2008Beder
445X Tornirisk13-04-2008Vrads Sande
446X Bjergirisk08-10-2008Århus Østhvn
447X Lille Gråsisken01-08-2008Årslev Engsø
448X Stor Gråsisken13-01-2008Gudenåen Raners
449  Hvidsisken  
450  Hvidvinget Korsnæb  
451X Lille Korsnæb04-08-2008Norsminde
452  Stor Korsnæb  
453 *Ørkendompap  
454  Karmindompap  
455 *Krognæb  
456X Dompap02-01-2008Beder
457X Kernebider13-04-2008Velling Skov
458 *Stribet Sanger  
459 *Hvidstrubet Spurv  
460 *Mørkøjet Junco  
461  Lapværling  
462X Snespurv08-10-2008Århus Østhvn
463 *Hvidkindet Værling  
464X Gulspurv03-01-2008beder
465 *Gærdeværling  
466 *Klippeværling  
467 *Gulgrå Værling  
468  Hortulan  
469 *Gulbrynet Værling  
470 *Pileværling  
471 *Dværgværling  
472 *Gulbrystet Værling  
473X Rørspurv26-03-2008Årslev Engsø
474 *Hætteværling  
475X Bomlærke24-06-2008Kalø
476 *Rosenbrystet Kernebider  

Mikkel Bello Andreasen har krydset 200 arter på sin Landskampen 2008.



til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.071 sek.
til toppen