Startside I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
 Artslister 




Landskampen 2008

Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.



Ole Zoltan Göller

På listen er de arter personen har set angivet med henholdsvis et kryds (X) ude i venstre side af listen og det at artsnavnet står skrevet i sort.

En kronologisk oversigt over Ole Zoltan Göller's kryds kan ses ved at trykke her: Kronologisk oversigt.


#X*NavnDatoLokalitetKort
1X Rødstrubet Lom  
2X Sortstrubet Lom  
3 *Stillehavslom  
4  Islom  
5  Hvidnæbbet Lom  
6X Lille Lappedykker Sneum Sluse
7X Toppet Lappedykker  
8X Gråstrubet Lappedykker  
9  Nordisk Lappedykker  
10X Sorthalset Lappedykker  
11 *Sortbrynet Albatros  
12X Mallemuk  
13 *Atlantisk Skråpe  
14 *Storskråpe  
15  Sodfarvet Skråpe  
16X Almindelig Skråpe20-10-2008Esbjerg Havn
17 *Balearskråpe  
18  Lille Stormsvale  
19  Stor Stormsvale  
20X Sule Grønningen
21X Skarv Esbjerg Havn
22X*Topskarv26-02-2008Esbjerg Havn
23 *Krøltoppet Pelikan  
24 *Pragtfregatfugl  
25X Rørdrum  
26 *Amerikansk Rørdrum  
27 *Dværghejre  
28 *Nathejre  
29 *Tophejre  
30 *Kohejre  
31  Silkehejre  
32  Sølvhejre  
33X Fiskehejre Esbjerg Havn
34 *Purpurhejre  
35  Sort Stork  
36  Hvid Stork  
37 *Sort Ibis  
38X Skestork10-04-2008Sneum Engsø
39X Knopsvane Sneum
40X Pibesvane  
41X Sangsvane Fiilsø
42  Tundrasædgås  
43  Tajgasædgås  
44X Kortnæbbet Gås Tarphagebroen
45X Blisgås  
46  Dværggås  
47X Grågås  
48X Canadagås  
49X Bramgås Sneum Sluse
50X Knortegås  
51  Rødhalset Gås  
52X Nilgås19-04-2008Sneum Engsø
53X Rustand21-07-2008sneum
54X Gravand Sneum Forland
55  Mandarinand  
56X Pibeand Sneum Forland
57 *Amerikansk Pibeand  
58X Knarand  
59 *Sibirisk Krikand  
60X Krikand Sneum Engsø
61X Amerikansk Krikand07-06-2008Sneum Engsø
62X Gråand Sneum Engsø
63X Spidsand Sneum Forland
64X Atlingand  
65 *Blåvinget And  
66X Skeand  
67  Rødhovedet And  
68X Taffeland  
69 *Halsbåndstroldand  
70 *Hvidøjet And  
71X Troldand  
72X Bjergand  
73 *Lille Bjergand  
74X Ederfugl Esbjerg havn
75  Kongeederfugl  
76 *Stellersand  
77X Havlit  
78X Sortand  
79 *Amerikansk Sortand  
80 *Brilleand  
81X Fløjlsand  
82 *Amerikansk Fløjlsand  
83X Hvinand Sneum Ensø
84X Lille Skallesluger  
85X Toppet Skallesluger Fovrfeld
86X Stor Skallesluger  
87 *Amerikansk Skarveand  
88X Hvepsevåge  
89 *Blå Glente  
90X Sort Glente13-05-2008Tjæreborg
91X Rød Glente19-09-2008Roborghus
92X Havørn  
93 *Ådselgrib  
94 *Gåsegrib  
95 *Slangeørn  
96X Rørhøg  
97X Blå Kærhøg Allerup Enge
98X Steppehøg24-05-2008Sneum Engsø
99X Hedehøg  
100X Duehøg  
101X Spurvehøg Kærup
102X Musvåge Esbjerg
103 *Ørnevåge  
104X Fjeldvåge  
105 *Stor Skrigeørn  
106  Lille Skrigeørn  
107 *Dværgørn  
108  Kongeørn  
109 *Høgeørn  
110 *Steppeørn  
111 *Kejserørn  
112X Fiskeørn  
113 *Lille Tårnfalk  
114X Tårnfalk  
115 *Amerikansk Tårnfalk  
116  Aftenfalk  
117X Dværgfalk  
118X Lærkefalk  
119 *Eleonorafalk  
120 *Slagfalk  
121 *Jagtfalk  
122X Vandrefalk Måde Enge
123 *Urfugl  
124X Agerhøne  
125  Vagtel  
126X Fasan Esbjerg
127X Vandrikse  
128  Plettet Rørvagtel  
129 *Lille Rørvagtel  
130 *Dværgrørvagtel  
131X Engsnarre13-09-2008Blåvand
132X Grønbenet Rørhøne Lergravssøen
133 *Lille Sultanhøne  
134X Blishøne Sneum Engsø
135  Trane  
136 *Prærietrane  
137 *Jomfrutrane  
138 *Dværgtrappe  
139 *Østlig Kravetrappe  
140 *Stortrappe  
141X Strandskade Esbjerg Havn
142 *Stylteløber  
143X Klyde  
144 *Triel  
145 *Ørkenløber  
146 *Rødvinget Braksvale  
147 *Orientbraksvale  
148 *Sortvinget Braksvale  
149X Lille Præstekrave  
150X Stor Præstekrave28-02-2008Esbjerg Trafikhavn
151  Hvidbrystet Præstekrave  
152 *Mongolsk Præstekrave  
153 *Ørkenpræstekrave  
154X Pomeransfugl08-05-2008Hillerup Enge
155 *Sibirisk Hjejle  
156 *Amerikansk Hjejle  
157X Hjejle  
158X Strandhjejle  
159 *Steppevibe  
160 *Sumpvibe  
161X Vibe  
162X Islandsk Ryle  
163X Sandløber  
164 *Tyknæbbet Dværgryle  
165 *Rødhalset Ryle  
166X Dværgryle  
167X Temmincksryle  
168 *Hvidrygget Ryle  
169 *Bairdsryle  
170  Stribet Ryle  
171 *Spidshalet Ryle  
172X Krumnæbbet Ryle  
173X Sortgrå Ryle Esbjerg Havn
174X Almindelig Ryle Sneum Engsø
175X Kærløber25-05-2008Sneum SLuse
176 *Klireryle  
177 *Prærieløber  
178X Brushane  
179X Enkeltbekkasin  
180X Dobbeltbekkasin  
181  Tredækker  
182 *Langnæbbet Sneppeklire  
183  Skovsneppe  
184X Stor Kobbersneppe  
185 *Canadisk Kobbersneppe  
186X Lille Kobbersneppe Esbjerg Havn
187X Småspove  
188X Storspove Sneum Engsø
189 *Bartramsklire  
190 *Terekklire  
191X Mudderklire  
192 *Plettet Mudderklire  
193X Svaleklire  
194X Sortklire  
195X Hvidklire  
196 *Lille Gulben  
197X Damklire09-05-2008Sneum Engsø
198X Tinksmed  
199X Rødben Sneum Engsø
200X Stenvender Esbjerg Havn
201 *Amerikansk Svømmesneppe  
202  Odinshane  
203  Thorshane  
204  Mellemkjove  
205X Almindelig Kjove  
206  Lille Kjove  
207X Storkjove  
208 *Ismåge  
209X Sabinemåge20-10-2008Esbjerg Havn
210X Ride Esbjerg Havn
211 *Tyndnæbbet Måge  
212 *Bonapartemåge  
213X Hættemåge Allerup
214X Dværgmåge Esbjerg Havn
215X*Rosenmåge15-01-2008Esbjerg Havn
216X*Lattermåge10-10-2008Fanø Nordspids
217 *Præriemåge  
218X Sorthovedet Måge13-04-2008sneum engsø
219 *Audouinsmåge  
220 *Stor Sorthovedet Måge  
221X Stormmåge Tjæreborg
222 *Ringnæbbet Måge  
223X Sildemåge  
224X Sølvmåge Esbjerg
225X Middelhavssølvmåge15-01-2008Esbjerg Havn
226X Kaspisk Måge  
227  Hvidvinget Måge  
228X Gråmåge27-01-2008Børsmose Strand
229X Svartbag Esbjerg havn
230 *Gråvinget Måge  
231 *Brilleterne  
232X Dværgterne  
233X Sandterne07-06-2008Sneum Engsø
234  Rovterne  
235 *Hvidskægget Terne  
236X Sortterne  
237X Hvidvinget Terne20-07-2008Sneum Engsø
238X Splitterne  
239 *Aztekerterne  
240X Fjordterne  
241 *Rosenterne  
242X Havterne  
243X Lomvie  
244 *Polarlomvie  
245X Alk  
246  Tejst  
247  Søkonge  
248X Lunde31-05-2008Sneum Engsø
249 *Steppehøne  
250X Klippedue Tarphage
251X Huldue  
252X Ringdue  
253X Tyrkerdue Esbjerg
254X Turteldue31-05-2008Sneum Sluse
255 *Østlig Turteldue  
256 *Sørgedue  
257 *Skadegøg  
258X Gøg  
259 *Sortnæbbet Gøg  
260 *Gulnæbbet Gøg  
261X Slørugle28-01-2008Opsneum
262 *Dværghornugle  
263  Stor Hornugle  
264 *Sneugle  
265 *Høgeugle  
266 *Spurveugle  
267  Kirkeugle  
268  Natugle  
269X Skovhornugle Vrøgum
270X Mosehornugle  
271  Perleugle  
272X Natravn11-06-2008oksbølområdet
273 *Ørkennatravn  
274 *Tornhalesejler  
275X Mursejler  
276 *Gråsejler  
277 *Orientsejler  
278 *Alpesejler  
279 *Lille Sejler  
280X Isfugl Sneum SLuse
281 *Grøn Biæder  
282X Biæder03-06-2008Sneum Engsø
283 *Ellekrage  
284  Hærfugl  
285X Vendehals07-05-2008Sneum Engsø
286 *Guldspætte  
287X Grønspætte Esbjerg Skovene
288  Sortspætte  
289X Stor Flagspætte Esbjerg Skovene
290 *Mellemflagspætte  
291  Lille Flagspætte  
292 *Tretået Spætte  
293 *Østlig Kalanderlærke  
294 *Korttået Lærke  
295  Toplærke  
296X Hedelærke  
297X Sanglærke  
298X Bjerglærke  
299X Digesvale  
300 *Klippesvale  
301X Landsvale  
302X Bysvale  
303  Rødrygget Svale  
304  Storpiber  
305 *Mongolsk Piber  
306  Markpiber  
307 *Tajgapiber  
308X Skovpiber  
309X Engpiber  
310X Rødstrubet Piber19-09-2008Roborghus
311X Skærpiber Esbjerg Havn
312X Bjergpiber31-01-2008Jedsted Enge
313X Gul Vipstjert  
314 *Citronvipstjert  
315X Bjergvipstjert Sneum Sluse
316X Hvid Vipstjert  
317X Silkehale  
318X Vandstær  
319X Gærdesmutte Sneum Sluse
320X Jernspurv  
321 *Sibirisk Jernspurv  
322 *Alpejernspurv  
323X Rødhals  
324 *Manchurernattergal  
325X Nattergal  
326X Sydlig Nattergal13-09-2008Blåvand
327 *Rubinnattergal  
328X Blåhals  
329 *Blåstjert  
330X Husrødstjert  
331X Rødstjert  
332X Bynkefugl  
333X Sortstrubet Bynkefugl18-03-2008Sneum Engsø
334 *Sibirisk Bynkefugl  
335 *Stejnegers Bynkefugl  
336 *Isabellastenpikker  
337X Stenpikker  
338 *Nonnestenpikker  
339 *Middelhavsstenpikker  
340 *Ørkenstenpikker  
341 *Hvidkronet Stenpikker  
342 *Stendrossel  
343 *Gulddrossel  
344 *Olivenskovdrossel  
345X Ringdrossel  
346X Solsort Esbjerg
347 *Gråstrubet Drossel  
348 *Brundrossel  
349 *Sortstrubet Drossel  
350X Sjagger Allerup
351X Sangdrossel11-02-2008sneum
352X Vindrossel Allerup
353X Misteldrossel  
354 *Vandredrossel  
355 *Cistussanger  
356 *Stribet Græshoppesanger  
357X Græshoppesanger  
358  Flodsanger  
359  Savisanger  
360 *Stor Græshoppesanger  
361 *Vandsanger  
362X Sivsanger  
363 *Lille Rørsanger  
364 *Buskrørsanger  
365X Kærsanger  
366X Rørsanger  
367X Drosselrørsanger13-05-2008Gl. Hviding Engsø
368 *Bleg Gulbug  
369 *Lille Gulbug  
370X Gulbug  
371 *Spottesanger  
372 *Sardinsk Sanger  
373 *Hvidskægget Sanger  
374 *Sorthovedet Sanger  
375 *Sortstrubet Sanger  
376 *Asiatisk Ørkensanger  
377  Høgesanger  
378X Gærdesanger  
379X Tornsanger  
380X Havesanger  
381X Munk  
382 *Kaukasisk Lundsanger  
383  Lundsanger  
384X*Nordsanger11-08-2008Blåvand
385  Fuglekongesanger  
386X Hvidbrynet Løvsanger04-10-2008vejers strand
387 *Himalayasanger  
388 *Schwarz' Løvsanger  
389 *Brun Løvsanger  
390 *Sinkiangløvsanger  
391 *Bjergløvsanger  
392X Skovsanger  
393X Gransanger  
394 *Iberisk Gransanger  
395X Løvsanger  
396X Fuglekonge  
397X Rødtoppet Fuglekonge14-10-2008Ho
398 *Brun Fluesnapper  
399X Grå Fluesnapper  
400  Lille Fluesnapper  
401  Hvidhalset Fluesnapper  
402X Broget Fluesnapper  
403X Skægmejse  
404X Halemejse  
405X Blåmejse Esbjerg Skovene
406X Musvit Esbjerg
407X Topmejse  
408X Sortmejse  
409X Sumpmejse  
410X Fyrremejse08-02-2008Jedsted Mølle
411X Spætmejse Esbjerg Skovene
412X Træløber  
413X Korttået Træløber  
414X Pungmejse13-05-2008Novrup Søen
415  Pirol  
416 *Brun Tornskade  
417 *Isabellatornskade  
418X Rødrygget Tornskade  
419 *Langhalet Tornskade  
420 *Rosenbrystet Tornskade  
421X Stor Tornskade Oksbølområdet
422 *Rødhovedet Tornskade  
423X Skovskade Esbjergskovene
424X Husskade Esbjerg
425  Nøddekrige  
426X Allike Esbjerg
427 *Sibirisk Allike  
428X Råge Gjesing, Esbjerg
429X Sortkrage Esbjerg
430X Gråkrage Esbjerg
431X Ravn  
432 *Ensfarvet Stær  
433X Stær  
434  Rosenstær  
435X Gråspurv Tjæreborg
436X Skovspurv Sneum Sluse
437 *Snefinke  
438 *Rødøjet Vireo  
439X Bogfinke Allerup
440X Kvækerfinke Esbjerg Skovene
441X Gulirisk02-05-2008Varde By
442X Grønirisk  
443X Stillits  
444X Grønsisken Tjæreborg
445X Tornirisk  
446X Bjergirisk  
447X Lille Gråsisken  
448X Stor Gråsisken  
449  Hvidsisken  
450  Hvidvinget Korsnæb  
451X Lille Korsnæb  
452  Stor Korsnæb  
453 *Ørkendompap  
454X Karmindompap  
455 *Krognæb  
456X Dompap  
457X Kernebider  
458 *Stribet Sanger  
459 *Hvidstrubet Spurv  
460 *Mørkøjet Junco  
461X Lapværling28-09-2008Sneum
462X Snespurv  
463 *Hvidkindet Værling  
464X Gulspurv Allerup
465 *Gærdeværling  
466 *Klippeværling  
467 *Gulgrå Værling  
468X Hortulan03-05-2008Sneum Engsø
469 *Gulbrynet Værling  
470X*Pileværling19-09-2008Roborghus
471 *Dværgværling  
472 *Gulbrystet Værling  
473X Rørspurv  
474 *Hætteværling  
475X Bomlærke Tjæreborg
476 *Rosenbrystet Kernebider  

Ole Zoltan Göller har krydset 238 arter på sin Landskampen 2008.



til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.031 sek.
til toppen