Startside I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
 Artslister 




Landskampen 2008

Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.



Simon Rosenkilde Waagner

På listen er de arter personen har set angivet med henholdsvis et kryds (X) ude i venstre side af listen og det at artsnavnet står skrevet i sort.

En kronologisk oversigt over Simon Rosenkilde Waagner's kryds kan ses ved at trykke her: Kronologisk oversigt.


#X*NavnDatoLokalitetKort
1X Rødstrubet Lom09-01-2008Østhavnen, Århus
2  Sortstrubet Lom  
3 *Stillehavslom  
4  Islom  
5  Hvidnæbbet Lom  
6X Lille Lappedykker11-01-2008Østhavnen, Århus
7X Toppet Lappedykker16-01-2008Brabrand Sø
8X Gråstrubet Lappedykker18-03-2008Egå Engsø
9  Nordisk Lappedykker  
10  Sorthalset Lappedykker  
11 *Sortbrynet Albatros  
12  Mallemuk  
13 *Atlantisk Skråpe  
14 *Storskråpe  
15  Sodfarvet Skråpe  
16  Almindelig Skråpe  
17 *Balearskråpe  
18  Lille Stormsvale  
19  Stor Stormsvale  
20X Sule18-03-2008Norsminde
21X Skarv09-01-2008Østhavnen, Århus
22 *Topskarv  
23 *Krøltoppet Pelikan  
24 *Pragtfregatfugl  
25  Rørdrum  
26 *Amerikansk Rørdrum  
27 *Dværghejre  
28 *Nathejre  
29 *Tophejre  
30 *Kohejre  
31  Silkehejre  
32  Sølvhejre  
33X Fiskehejre23-01-2008Kasted-Geding Mose
34 *Purpurhejre  
35  Sort Stork  
36  Hvid Stork  
37 *Sort Ibis  
38  Skestork  
39X Knopsvane23-01-2008Kasted-Geding Mose
40  Pibesvane  
41X Sangsvane23-01-2008Kasted-Geding Mose
42  Tundrasædgås  
43  Tajgasædgås  
44X Kortnæbbet Gås07-02-2008Kasted-Geding Mose
45X Blisgås13-02-2008Brabrand Sø
46  Dværggås  
47X Grågås23-01-2008Kasted-Geding Mose
48X Canadagås16-01-2008Årslev Engsø
49X Bramgås15-07-2008Årslev Engsø
50  Knortegås  
51  Rødhalset Gås  
52X Nilgås17-01-2008Årslev Engsø
53  Rustand  
54X Gravand20-01-2008Årslev Engsø
55  Mandarinand  
56X Pibeand16-01-2008Årslev Engsø
57 *Amerikansk Pibeand  
58X Knarand07-02-2008Egå Engsø
59 *Sibirisk Krikand  
60X Krikand16-01-2008Årslev Engsø
61  Amerikansk Krikand  
62X Gråand08-01-2008Botanisk Have
63  Spidsand  
64  Atlingand  
65 *Blåvinget And  
66X Skeand18-03-2008Egå Engsø
67  Rødhovedet And  
68X Taffeland16-01-2008Årslev Engsø
69 *Halsbåndstroldand  
70 *Hvidøjet And  
71X Troldand16-01-2008Årslev Engsø
72X Bjergand19-01-2008Egå Engsø
73 *Lille Bjergand  
74X Ederfugl14-01-2008Århus Havn
75  Kongeederfugl  
76 *Stellersand  
77X Havlit20-04-2008Gjerrild Nordstrand
78X Sortand16-01-2008Århus Bugt
79 *Amerikansk Sortand  
80 *Brilleand  
81  Fløjlsand  
82 *Amerikansk Fløjlsand  
83 *Sibirisk Fløjlsand  
84X Hvinand17-01-2008Årslev Engsø
85X Lille Skallesluger19-01-2008Egå Engsø
86X Toppet Skallesluger14-02-2008Norsminde Fjord
87X Stor Skallesluger14-01-2008Østhavnen, Århus
88 *Amerikansk Skarveand  
89  Hvepsevåge  
90 *Blå Glente  
91  Sort Glente  
92X Rød Glente19-04-2008Marshøj, Gjerrild
93  Havørn  
94 *Ådselgrib  
95 *Gåsegrib  
96 *Slangeørn  
97X Rørhøg20-04-2008Marshøj, Gjerrild
98X Blå Kærhøg16-01-2008Årslev Engsø
99  Steppehøg  
100  Hedehøg  
101  Duehøg  
102X Spurvehøg16-01-2008Årslev Engsø
103X Musvåge16-01-2008Årslev Engsø
104 *Ørnevåge  
105X Fjeldvåge20-04-2008Gjerrild Nordstrand
106 *Stor Skrigeørn  
107  Lille Skrigeørn  
108 *Dværgørn  
109  Kongeørn  
110 *Høgeørn  
111 *Steppeørn  
112 *Kejserørn  
113X Fiskeørn19-04-2008Marshøj, Gjerrild
114 *Lille Tårnfalk  
115X Tårnfalk16-01-2008Årslev Engsø
116 *Amerikansk Tårnfalk  
117  Aftenfalk  
118  Dværgfalk  
119  Lærkefalk  
120 *Eleonorafalk  
121 *Slagfalk  
122 *Jagtfalk  
123X Vandrefalk19-01-2008Egå Engsø
124 *Urfugl  
125X Agerhøne18-03-2008Norsminde Fjord
126X Vagtel05-06-2008Djursland
127X Fasan23-01-2008Kasted-Geding Mose
128X Vandrikse30-01-2008Brabrandstien, Århus-3-Broer
129  Plettet Rørvagtel  
130 *Lille Rørvagtel  
131 *Dværgrørvagtel  
132  Engsnarre  
133X Grønbenet Rørhøne08-01-2008Botanisk Have
134 *Lille Sultanhøne  
135X Blishøne14-01-2008Østhavnen, Århus
136  Trane  
137 *Prærietrane  
138 *Jomfrutrane  
139 *Dværgtrappe  
140 *Østlig Kravetrappe  
141 *Stortrappe  
142X Strandskade12-02-2008Østhavnen, Århus
143 *Stylteløber  
144X Klyde18-03-2008Egå Engsø
145 *Triel  
146 *Ørkenløber  
147 *Rødvinget Braksvale  
148 *Orientbraksvale  
149 *Sortvinget Braksvale  
150X Lille Præstekrave01-04-2008Egå Engsø
151X Stor Præstekrave18-03-2008Østhavnen, Århus
152  Hvidbrystet Præstekrave  
153 *Mongolsk Præstekrave  
154 *Ørkenpræstekrave  
155  Pomeransfugl  
156 *Sibirisk Hjejle  
157 *Amerikansk Hjejle  
158X Hjejle14-02-2008Norsminde Fjord
159  Strandhjejle  
160 *Steppevibe  
161 *Sumpvibe  
162X Vibe16-01-2008Årslev Engsø
163X Islandsk Ryle20-04-2008Bønnerup Strand
164  Sandløber  
165 *Tyknæbbet Dværgryle  
166 *Rødhalset Ryle  
167  Dværgryle  
168  Temmincksryle  
169 *Hvidrygget Ryle  
170 *Bairdsryle  
171  Stribet Ryle  
172 *Spidshalet Ryle  
173X Krumnæbbet Ryle15-07-2008Årslev Engsø
174X Sortgrå Ryle14-01-2008Østhavnen, Århus
175X Almindelig Ryle15-07-2008Årslev Engsø
176  Kærløber  
177 *Klireryle  
178 *Prærieløber  
179X Brushane24-04-2008Gjerrild Nordstrand
180X Enkeltbekkasin07-02-2008Egå Engsø
181X Dobbeltbekkasin07-02-2008Egå Engsø
182  Tredækker  
183 *Langnæbbet Sneppeklire  
184  Skovsneppe  
185  Stor Kobbersneppe  
186 *Canadisk Kobbersneppe  
187  Lille Kobbersneppe  
188  Småspove  
189X Storspove14-02-2008Norsminde Fjord
190 *Bartramsklire  
191 *Terekklire  
192X Mudderklire15-07-2008Årslev Engsø
193 *Plettet Mudderklire  
194X Svaleklire20-04-2008Gjerrild Nordstrand
195  Sortklire  
196X Hvidklire15-07-2008Årslev Engsø
197 *Lille Gulben  
198  Damklire  
199X Tinksmed15-07-2008Årslev Engsø
200X Rødben14-02-2008Norsminde Fjord
201  Stenvender  
202 *Amerikansk Svømmesneppe  
203  Odinshane  
204  Thorshane  
205  Mellemkjove  
206  Almindelig Kjove  
207  Lille Kjove  
208  Storkjove  
209 *Ismåge  
210  Sabinemåge  
211  Ride  
212 *Tyndnæbbet Måge  
213 *Bonapartemåge  
214X Hættemåge08-01-2008Botanisk Have
215  Dværgmåge  
216 *Rosenmåge  
217 *Lattermåge  
218 *Præriemåge  
219X Sorthovedet Måge11-01-2008Århus Havn
220 *Audouinsmåge  
221 *Stor Sorthovedet Måge  
222X Stormmåge08-01-2008Botanisk Have
223 *Ringnæbbet Måge  
224X Sildemåge18-03-2008Egå Engsø
225X Sølvmåge08-01-2008Botanisk Have
226  Middelhavssølvmåge  
227  Kaspisk Måge  
228 *Armensk Måge  
229  Hvidvinget Måge  
230  Gråmåge  
231X Svartbag11-01-2008Nordhavnen, Århus
232 *Gråvinget Måge  
233 *Brilleterne  
234  Dværgterne  
235  Sandterne  
236  Rovterne  
237 *Hvidskægget Terne  
238  Sortterne  
239X Hvidvinget Terne31-07-2008Årslev Engsø
240X Splitterne20-04-2008Gjerrild Nordstrand
241 *Aztekerterne  
242X Fjordterne24-04-2008Gjerrild Nordstrand
243 *Rosenterne  
244X Havterne20-04-2008Gjerrild Nordstrand
245  Lomvie  
246 *Polarlomvie  
247  Alk  
248X Tejst19-04-2008Sangstrup Klit
249  Søkonge  
250  Lunde  
251 *Steppehøne  
252X Klippedue08-01-2008Botanisk Have
253X Huldue20-04-2008Gjerrild Nordstrand
254X Ringdue08-01-2008Botanisk Have
255X Tyrkerdue22-03-2008Park Allé, Århus
256  Turteldue  
257 *Østlig Turteldue  
258 *Sørgedue  
259 *Skadegøg  
260  Gøg  
261 *Sortnæbbet Gøg  
262 *Gulnæbbet Gøg  
263  Slørugle  
264 *Dværghornugle  
265X Stor Hornugle23-04-2008Djursland
266 *Sneugle  
267 *Høgeugle  
268 *Spurveugle  
269X Kirkeugle23-04-2008Djursland
270X Natugle18-03-2008Gl. Rye
271X Skovhornugle18-03-2008Hårup Sande
272  Mosehornugle  
273  Perleugle  
274  Natravn  
275 *Ørkennatravn  
276 *Tornhalesejler  
277  Mursejler  
278 *Gråsejler  
279 *Orientsejler  
280 *Alpesejler  
281 *Lille Sejler  
282  Isfugl  
283 *Grøn Biæder  
284  Biæder  
285 *Ellekrage  
286  Hærfugl  
287  Vendehals  
288 *Guldspætte  
289  Grønspætte  
290  Sortspætte  
291X Stor Flagspætte16-01-2008Skovmøllen ved Giber å
292 *Mellemflagspætte  
293  Lille Flagspætte  
294 *Tretået Spætte  
295 *Østlig Kalanderlærke  
296 *Korttået Lærke  
297  Toplærke  
298X Hedelærke20-04-2008Gjerrild Nordstrand
299X Sanglærke07-02-2008Kasted-Geding Mose
300X Bjerglærke20-04-2008Gjerrild Nordstrand
301  Digesvale  
302 *Klippesvale  
303X Landsvale20-04-2008Marshøj, Gjerrild
304  Bysvale  
305  Rødrygget Svale  
306  Storpiber  
307 *Mongolsk Piber  
308  Markpiber  
309 *Tajgapiber  
310X Skovpiber20-04-2008Gjerrild Nordstrand
311X Engpiber23-01-2008Kasted-Geding Mose
312  Rødstrubet Piber  
313X Skærpiber14-01-2008Østhavnen, Århus
314X Bjergpiber18-03-2008Norsminde Fjord
315X Gul Vipstjert20-04-2008Studstrup
316 *Citronvipstjert  
317  Bjergvipstjert  
318X Hvid Vipstjert18-03-2008Egå Engsø
319X Silkehale11-01-2008Nordhavnen, Århus
320X Vandstær16-01-2008Thors Mølle/Thorsbæk/møllesøer
321X Gærdesmutte08-01-2008Botanisk Have
322X Jernspurv07-02-2008Kasted-Geding Mose
323 *Sibirisk Jernspurv  
324 *Alpejernspurv  
325X Rødhals20-01-2008Årslev Engsø
326 *Manchurernattergal  
327  Nattergal  
328  Sydlig Nattergal  
329 *Rubinnattergal  
330  Blåhals  
331 *Blåstjert  
332  Husrødstjert  
333X Rødstjert20-04-2008Gjerrild
334  Bynkefugl  
335  Sortstrubet Bynkefugl  
336 *Sibirisk Bynkefugl  
337 *Stejnegers Bynkefugl  
338 *Isabellastenpikker  
339X Stenpikker23-04-2008Djursland
340 *Nonnestenpikker  
341 *Middelhavsstenpikker  
342 *Ørkenstenpikker  
343 *Hvidkronet Stenpikker  
344 *Stendrossel  
345 *Gulddrossel  
346 *Olivenskovdrossel  
347X Ringdrossel20-04-2008Gjerrild Nordstrand
348X Solsort08-01-2008Botanisk Have
349 *Gråstrubet Drossel  
350 *Brundrossel  
351 *Sortstrubet Drossel  
352X Sjagger08-01-2008Botanisk Have
353X Sangdrossel18-04-2008Gjerrild
354X Vindrossel20-01-2008Brabrandstien, Århus-3-Broer
355X Misteldrossel20-04-2008Gjerrild Nordstrand
356 *Vandredrossel  
357 *Cistussanger  
358 *Stribet Græshoppesanger  
359  Græshoppesanger  
360  Flodsanger  
361  Savisanger  
362 *Stor Græshoppesanger  
363 *Vandsanger  
364  Sivsanger  
365 *Lille Rørsanger  
366 *Buskrørsanger  
367  Kærsanger  
368X Rørsanger15-07-2008Årslev Engsø
369  Drosselrørsanger  
370 *Bleg Gulbug  
371 *Lille Gulbug  
372  Gulbug  
373 *Spottesanger  
374 *Sardinsk Sanger  
375 *Hvidskægget Sanger  
376 *Sorthovedet Sanger  
377 *Sortstrubet Sanger  
378 *Asiatisk Ørkensanger  
379  Høgesanger  
380X Gærdesanger24-04-2008Gjerrild Nordstrand
381  Tornsanger  
382  Havesanger  
383X Munk24-04-2008Gjerrild Nordstrand
384 *Kaukasisk Lundsanger  
385  Lundsanger  
386 *Nordsanger  
387  Fuglekongesanger  
388  Hvidbrynet Løvsanger  
389 *Himalayasanger  
390 *Schwarz' Løvsanger  
391 *Brun Løvsanger  
392 *Sinkiangløvsanger  
393 *Bjergløvsanger  
394X Skovsanger24-04-2008Gjerrild Nordstrand
395X Gransanger01-04-2008Botanisk Have, Århus
396 *Iberisk Gransanger  
397X Løvsanger20-04-2008Gjerrild
398X Fuglekonge20-01-2008Brabrandstien, Århus-3-Broer
399X Rødtoppet Fuglekonge19-04-2008Gjerrild
400 *Brun Fluesnapper  
401  Grå Fluesnapper  
402  Lille Fluesnapper  
403  Hvidhalset Fluesnapper  
404X Broget Fluesnapper23-04-2008Gjerrild Nordstrand
405  Skægmejse  
406X Halemejse10-02-2008Brabrand Sø
407X Blåmejse08-01-2008Botanisk Have
408X Musvit08-01-2008Botanisk Have
409X Topmejse24-01-2008Botanisk Have
410X Sortmejse18-03-2008Marselisborg Skov
411  Sumpmejse  
412  Fyrremejse  
413X Spætmejse16-01-2008Skovmøllen ved Giber å
414X Træløber16-01-2008Thors Mølle/Thorsbæk/møllesøer
415X Korttået Træløber24-01-2008Botanisk Have
416  Pungmejse  
417  Pirol  
418 *Brun Tornskade  
419 *Isabellatornskade  
420  Rødrygget Tornskade  
421 *Langhalet Tornskade  
422 *Rosenbrystet Tornskade  
423X Stor Tornskade23-01-2008Kasted-Geding Mose
424 *Rødhovedet Tornskade  
425X Skovskade08-01-2008Botanisk Have
426X Husskade08-01-2008Botanisk Have
427  Nøddekrige  
428X Allike08-01-2008Botanisk Have
429 *Sibirisk Allike  
430X Råge08-01-2008Botanisk Have
431X Sortkrage24-04-2008Gjerrild Nordstrand
432X Gråkrage08-01-2008Botanisk Have
433X Ravn07-02-2008Kasted-Geding Mose
434 *Ensfarvet Stær  
435X Stær11-01-2008Østhavnen, Århus
436  Rosenstær  
437X Gråspurv14-01-2008Århus Havn
438 *Spansk Spurv  
439X Skovspurv16-01-2008Brabrand Sø
440 *Snefinke  
441 *Rødøjet Vireo  
442X Bogfinke08-01-2008Botanisk Have
443X Kvækerfinke20-04-2008Gjerrild
444  Gulirisk  
445X Grønirisk08-01-2008Botanisk Have
446X Stillits23-01-2008Kasted-Geding Mose
447X Grønsisken16-01-2008Thors Mølle/Thorsbæk/møllesøer
448X Tornirisk07-02-2008Kasted-Geding Mose
449X Bjergirisk14-01-2008Østhavnen, Århus
450X Lille Gråsisken13-02-2008Brabrandstien, Århus
451  Stor Gråsisken  
452  Hvidsisken  
453  Hvidvinget Korsnæb  
454X Lille Korsnæb20-04-2008Gjerrild Nordstrand
455  Stor Korsnæb  
456 *Ørkendompap  
457X Karmindompap28-06-2008Gydhøj, Ebeltoft
458 *Krognæb  
459X Dompap20-01-2008Brabrandstien, Århus-3-Broer
460X Kernebider20-04-2008Gjerrild Nordstrand
461 *Stribet Sanger  
462 *Hvidstrubet Spurv  
463 *Mørkøjet Junco  
464  Lapværling  
465X Snespurv09-01-2008Østhavnen, Århus
466 *Hvidkindet Værling  
467X Gulspurv07-02-2008Kasted-Geding Mose
468 *Gærdeværling  
469 *Klippeværling  
470 *Gulgrå Værling  
471  Hortulan  
472 *Gulbrynet Værling  
473 *Pileværling  
474 *Dværgværling  
475 *Gulbrystet Værling  
476X Rørspurv17-01-2008Årslev Engsø
477 *Hætteværling  
478X Bomlærke18-03-2008Norsminde Fjord
479 *Rosenbrystet Kernebider  

Simon Rosenkilde Waagner har krydset 152 arter på sin Landskampen 2008.



til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.034 sek.
til toppen