Startside I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
 Artslister 




Danske årsarter 2003

Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.



Mads Navntoft Olsen

På listen er de arter personen har set angivet med henholdsvis et kryds (X) ude i venstre side af listen og det at artsnavnet står skrevet i sort.

En kronologisk oversigt over Mads Navntoft Olsen's kryds kan ses ved at trykke her: Kronologisk oversigt.


#X*NavnDatoLokalitetKort
1X Rødstrubet Lom  
2  Sortstrubet Lom  
3 *Stillehavslom  
4  Islom  
5  Hvidnæbbet Lom  
6X Lille Lappedykker Brabrand
7X Toppet Lappedykker Århus østhavn
8X Gråstrubet Lappedykker07-04-2003Årslev Engsø
9X Nordisk Lappedykker  
10X Sorthalset Lappedykker15-05-2003Årslev engsø
11 *Sortbrynet Albatros  
12X Mallemuk  
13 *Atlantisk Skråpe  
14 *Storskråpe  
15  Sodfarvet Skråpe  
16  Almindelig Skråpe  
17 *Balearskråpe  
18  Lille Stormsvale  
19  Stor Stormsvale  
20X Sule27-04-2003Skagen Havn
21X Skarv  
22 *Topskarv  
23 *Krøltoppet Pelikan  
24 *Pragtfregatfugl  
25X Rørdrum02-07-2003Sønderlem vig
26 *Amerikansk Rørdrum  
27 *Dværghejre  
28 *Nathejre  
29 *Tophejre  
30 *Kohejre  
31  Silkehejre  
32X Sølvhejre28-07-2003Bygholm Enge
33X Fiskehejre Brabrand
34 *Purpurhejre  
35  Sort Stork  
36  Hvid Stork  
37 *Sort Ibis  
38X Skestork  
39X Knopsvane Brabrand
40X Pibesvane  
41X Sangsvane Langeland
42  Tundrasædgås  
43  Tajgasædgås  
44X Kortnæbbet Gås20-04-2003Bøvling Klit
45X Blisgås  
46  Dværggås  
47X Grågås Brabrand
48  Canadagås  
49X Bramgås20-04-2003Bøvling klit
50X Knortegås  
51  Rødhalset Gås  
52X Nilgås07-04-2003Årslev Engsø
53  Rustand  
54X Gravand Brabrand
55  Mandarinand  
56X Pibeand Brabrand
57 *Amerikansk Pibeand  
58X Knarand28-05-2003Sneum Engsø
59 *Sibirisk Krikand  
60X Krikand Brabrand
61X Amerikansk Krikand27-06-2003Årslev
62X Gråand Uniparken
63X Spidsand07-04-2003Årslev Engsø
64X Atlingand07-04-2003Årslev Engsø
65 *Blåvinget And  
66X Skeand07-04-2003Årslev Engsø
67  Rødhovedet And  
68X Taffeland Brabrand
69 *Halsbåndstroldand  
70 *Hvidøjet And  
71X Troldand Brabrand
72X Bjergand  
73 *Lille Bjergand  
74X Ederfugl Langeland
75  Kongeederfugl  
76 *Stellersand  
77X Havlit  
78X Sortand26-04-2003Muldbjerg høje
79 *Amerikansk Sortand  
80 *Brilleand  
81X Fløjlsand26-04-2003Mulbjerg høje
82 *Amerikansk Fløjlsand  
83 *Sibirisk Fløjlsand  
84X Hvinand Århus østhavn
85X Lille Skallesluger  
86X Toppet Skallesluger26-04-2003Muldbjerg høje
87X Stor Skallesluger Brabrand
88 *Amerikansk Skarveand  
89X Hvepsevåge  
90 *Blå Glente  
91X Sort Glente27-04-2003Skagen gren
92X Rød Glente10-06-2003 
93X Havørn  
94 *Ådselgrib  
95 *Gåsegrib  
96X*Slangeørn08-08-2003Lille Vildmose
97X Rørhøg27-04-2003Skagen gren
98X Blå Kærhøg26-04-2003Skagen gren
99  Steppehøg  
100  Hedehøg  
101X Duehøg29-03-2003Klosterheden
102X Spurvehøg Risskov
103X Musvåge Risskov
104X*Ørnevåge24-11-2003Kammerslusen.
105X Fjeldvåge26-04-2003Flagbakken, Skagen
106 *Stor Skrigeørn  
107  Lille Skrigeørn  
108 *Dværgørn  
109X Kongeørn27-04-2003Skagen
110 *Høgeørn  
111 *Steppeørn  
112 *Kejserørn  
113X Fiskeørn26-05-2003Årslev Engsø
114 *Lille Tårnfalk  
115X Tårnfalk Brabrand
116 *Amerikansk Tårnfalk  
117  Aftenfalk  
118  Dværgfalk  
119X Lærkefalk  
120 *Eleonorafalk  
121 *Slagfalk  
122 *Jagtfalk  
123X Vandrefalk  
124 *Urfugl  
125X Agerhøne Århus østhavn
126X Vagtel  
127X Fasan  
128X Vandrikse Klosterheden, Hestbæk
129X Plettet Rørvagtel  
130 *Lille Rørvagtel  
131 *Dværgrørvagtel  
132X Engsnarre27-06-2003Årslev
133X Grønbenet Rørhøne Uniparken
134 *Lille Sultanhøne  
135X Blishøne Uniparken
136X Trane27-04-2003Syd for Sandmilen (skagen)
137 *Prærietrane  
138 *Jomfrutrane  
139 *Dværgtrappe  
140 *Østlig Kravetrappe  
141 *Stortrappe  
142X Strandskade Århus østhavn
143X*Stylteløber28-05-2003Sneum Engsø
144X Klyde20-04-2003Hygum Nor
145 *Triel  
146 *Ørkenløber  
147 *Rødvinget Braksvale  
148 *Orientbraksvale  
149 *Sortvinget Braksvale  
150X Lille Præstekrave27-05-2003Årslev Engsø
151X Stor Præstekrave Århus østhavn
152  Hvidbrystet Præstekrave  
153 *Mongolsk Præstekrave  
154 *Ørkenpræstekrave  
155  Pomeransfugl  
156 *Sibirisk Hjejle  
157 *Amerikansk Hjejle  
158X Hjejle20-04-2003Bøvling Klit
159X Strandhjejle28-05-2003Sneum Engsø
160 *Steppevibe  
161 *Sumpvibe  
162X Vibe Brabrand
163X Islandsk Ryle  
164X Sandløber Thyborøn
165 *Tyknæbbet Dværgryle  
166 *Rødhalset Ryle  
167X Dværgryle  
168X Temmincksryle26-04-2003Årslev Engsø
169 *Hvidrygget Ryle  
170 *Bairdsryle  
171  Stribet Ryle  
172 *Spidshalet Ryle  
173X Krumnæbbet Ryle  
174X Sortgrå Ryle  
175X Almindelig Ryle Århus østhavn
176  Kærløber  
177 *Klireryle  
178 *Prærieløber  
179X Brushane20-04-2003HygumNor
180X Enkeltbekkasin07-04-2003Brabrand Sø
181X Dobbeltbekkasin  
182  Tredækker  
183 *Langnæbbet Sneppeklire  
184X Skovsneppe14-04-2003Mollerup Skov
185X Stor Kobbersneppe  
186 *Canadisk Kobbersneppe  
187X Lille Kobbersneppe28-05-2003Sneum Engsø
188X Småspove27-04-2003Nedermose (skagen)
189X Storspove  
190 *Bartramsklire  
191 *Terekklire  
192X Mudderklire04-05-2003Rønbæk Hinnerup
193 *Plettet Mudderklire  
194X Svaleklire27-04-2003Sandmilen (skagen)
195X Sortklire  
196X Hvidklire  
197 *Lille Gulben  
198  Damklire  
199X Tinksmed  
200X Rødben Århus østhavn
201X Stenvender28-05-2003Sneum Engsø
202 *Amerikansk Svømmesneppe  
203  Odinshane  
204  Thorshane  
205  Mellemkjove  
206  Almindelig Kjove  
207  Lille Kjove  
208  Storkjove  
209 *Ismåge  
210  Sabinemåge  
211X Ride27-04-2003Skagen Havn
212 *Tyndnæbbet Måge  
213 *Bonapartemåge  
214X Hættemåge Uniparken
215X Dværgmåge26-05-2003Årslev Engsø
216 *Rosenmåge  
217 *Lattermåge  
218 *Præriemåge  
219  Sorthovedet Måge  
220 *Audouinsmåge  
221 *Stor Sorthovedet Måge  
222X Stormmåge Århus østhavn
223 *Ringnæbbet Måge  
224X Sildemåge  
225X Sølvmåge26-04-2003Skagen gren
226  Middelhavssølvmåge  
227  Kaspisk Måge  
228 *Armensk Måge  
229X Hvidvinget Måge  
230X Gråmåge26-04-2003Skagen gren
231X Svartbag Århus østhavn
232 *Gråvinget Måge  
233 *Brilleterne  
234X Dværgterne Sønderlem Vig
235  Sandterne  
236  Rovterne  
237 *Hvidskægget Terne  
238  Sortterne  
239  Hvidvinget Terne  
240X Splitterne20-04-2003Vejlby Klit
241 *Aztekerterne  
242X Fjordterne27-04-2003Skagen Havn
243 *Rosenterne  
244X Havterne Sønderlem Vig
245X Lomvie  
246 *Polarlomvie  
247  Alk  
248X Tejst Århus østhavn
249X Søkonge  
250X Lunde Århus østhavn
251 *Steppehøne  
252X Klippedue Århus by
253  Huldue  
254X Ringdue Risskov
255X Tyrkerdue Brabrand
256  Turteldue  
257 *Østlig Turteldue  
258 *Sørgedue  
259 *Skadegøg  
260X Gøg15-05-2003Årslev engsø
261 *Sortnæbbet Gøg  
262 *Gulnæbbet Gøg  
263X Slørugle  
264 *Dværghornugle  
265X Stor Hornugle26-04-2003Knogerslev Kalkværk
266 *Sneugle  
267 *Høgeugle  
268 *Spurveugle  
269  Kirkeugle  
270X Natugle13-05-2003Moesgård skov (kun hørt)
271X Skovhornugle28-03-2003k
272  Mosehornugle  
273  Perleugle  
274X Natravn  
275 *Ørkennatravn  
276 *Tornhalesejler  
277X Mursejler13-05-2003Uniparken
278 *Gråsejler  
279 *Orientsejler  
280 *Alpesejler  
281 *Lille Sejler  
282X Isfugl30-03-2003 
283 *Grøn Biæder  
284X Biæder  
285 *Ellekrage  
286  Hærfugl  
287  Vendehals  
288 *Guldspætte  
289X Grønspætte30-03-2003 
290  Sortspætte  
291X Stor Flagspætte Lisbjerg skov
292 *Mellemflagspætte  
293  Lille Flagspætte  
294 *Tretået Spætte  
295 *Østlig Kalanderlærke  
296 *Korttået Lærke  
297X Toplærke  
298  Hedelærke  
299X Sanglærke Brabrand
300X Bjerglærke  
301X Digesvale28-05-2003Sneum Engsø
302 *Klippesvale  
303X Landsvale03-05-2003Rønbæk Hinnerup
304X Bysvale27-04-2003Skagen gren
305  Rødrygget Svale  
306  Storpiber  
307 *Mongolsk Piber  
308  Markpiber  
309 *Tajgapiber  
310X Skovpiber Møllesøen, Klosterheden
311X Engpiber  
312  Rødstrubet Piber  
313X Skærpiber  
314  Bjergpiber  
315X Gul Vipstjert28-05-2003Sneum Engsø
316 *Citronvipstjert  
317X Bjergvipstjert30-03-2003 
318X Hvid Vipstjert  
319X Silkehale Risskov
320X Vandstær Uniparken
321X Gærdesmutte Lisbjerg skov
322X Jernspurv Brabrand
323 *Sibirisk Jernspurv  
324 *Alpejernspurv  
325X Rødhals30-03-2003 
326 *Manchurernattergal  
327X Nattergal Årslev Engsø
328  Sydlig Nattergal  
329 *Rubinnattergal  
330  Blåhals  
331 *Blåstjert  
332X Husrødstjert08-07-2003Århus Havn
333X Rødstjert  
334X Bynkefugl26-05-2003Årslev Engsø
335  Sortstrubet Bynkefugl  
336 *Sibirisk Bynkefugl  
337 *Stejnegers Bynkefugl  
338 *Isabellastenpikker  
339X Stenpikker20-04-2003Hygum Nor
340 *Nonnestenpikker  
341 *Middelhavsstenpikker  
342 *Ørkenstenpikker  
343 *Hvidkronet Stenpikker  
344 *Stendrossel  
345 *Gulddrossel  
346 *Olivenskovdrossel  
347X Ringdrossel20-04-2003Pletvej
348X Solsort Risskov
349 *Gråstrubet Drossel  
350 *Brundrossel  
351 *Sortstrubet Drossel  
352X Sjagger Risskov
353X Sangdrossel16-04-2003Klosterheden
354X Vindrossel20-04-2003Pletvej
355X Misteldrossel20-04-2003Pletvej
356 *Vandredrossel  
357 *Cistussanger  
358 *Stribet Græshoppesanger  
359X Græshoppesanger27-05-2003Årslev
360  Flodsanger  
361  Savisanger  
362 *Stor Græshoppesanger  
363 *Vandsanger  
364X Sivsanger  
365 *Lille Rørsanger  
366 *Buskrørsanger  
367X Kærsanger26-05-2003Årslev Engsø
368X Rørsanger  
369X Drosselrørsanger  
370 *Bleg Gulbug  
371 *Lille Gulbug  
372X Gulbug27-06-2003Mols Lab.
373 *Spottesanger  
374 *Sardinsk Sanger  
375 *Hvidskægget Sanger  
376 *Sorthovedet Sanger  
377 *Sortstrubet Sanger  
378 *Asiatisk Ørkensanger  
379  Høgesanger  
380X Gærdesanger19-05-2003Kolonihaver bar Risskovhallen
381X Tornsanger15-05-2003Årslev engsø
382  Havesanger  
383X Munk03-05-2003Rønbæk Hinnerup
384 *Kaukasisk Lundsanger  
385  Lundsanger  
386 *Østlig Lundsanger  
387 *Nordsanger  
388  Fuglekongesanger  
389  Hvidbrynet Løvsanger  
390 *Himalayasanger  
391 *Schwarz' Løvsanger  
392 *Brun Løvsanger  
393 *Sinkiangløvsanger  
394 *Bjergløvsanger  
395X Skovsanger Møllesøen
396X Gransanger  
397 *Iberisk Gransanger  
398X Løvsanger03-05-2003Rønbæk Hinnerup
399X Fuglekonge16-04-2003Klosterheden
400  Rødtoppet Fuglekonge  
401 *Brun Fluesnapper  
402X Grå Fluesnapper13-05-2003Uniparken
403  Lille Fluesnapper  
404  Hvidhalset Fluesnapper  
405X Broget Fluesnapper21-04-2003Bonnet Mose
406X Skægmejse  
407X Halemejse Brabrand sydside
408X Blåmejse Risskov
409X Musvit  
410X Topmejse17-04-2003Klosterheden
411X Sortmejse  
412X Sumpmejse24-03-2003Moesgård strand
413X Fyrremejse  
414X Spætmejse Risskov
415X Træløber  
416X Korttået Træløber  
417X Pungmejse28-05-2003Sneum Engsø
418  Pirol  
419 *Brun Tornskade  
420 *Isabellatornskade  
421X Rødrygget Tornskade Mols lab.
422 *Langhalet Tornskade  
423 *Rosenbrystet Tornskade  
424X Stor Tornskade14-10-2003Klosterheden
425 *Rødhovedet Tornskade  
426X Skovskade30-03-2003 
427X Husskade  
428  Nøddekrige  
429X Allike  
430 *Sibirisk Allike  
431X Råge  
432X Sortkrage  
433X Gråkrage  
434X Ravn  
435 *Ensfarvet Stær  
436X Stær  
437X Rosenstær23-10-2003T
438X Gråspurv30-03-2003 
439 *Spansk Spurv  
440X Skovspurv  
441 *Snefinke  
442 *Rødøjet Vireo  
443X Bogfinke  
444X Kvækerfinke  
445  Gulirisk  
446X Grønirisk  
447X Stillits  
448X Grønsisken  
449X Tornirisk Århus østhavn
450X Bjergirisk  
451X Lille Gråsisken Brabrand
452  Stor Gråsisken  
453  Hvidsisken  
454  Hvidvinget Korsnæb  
455X Lille Korsnæb  
456X Stor Korsnæb  
457 *Ørkendompap  
458  Karmindompap  
459 *Krognæb  
460X Dompap  
461X Kernebider29-03-2003 
462 *Stribet Sanger  
463 *Hvidstrubet Spurv  
464 *Mørkøjet Junco  
465X Lapværling  
466X Snespurv Århus østhavn
467 *Hvidkindet Værling  
468X Gulspurv  
469 *Gærdeværling  
470 *Klippeværling  
471 *Gulgrå Værling  
472  Hortulan  
473 *Gulbrynet Værling  
474 *Pileværling  
475 *Dværgværling  
476 *Gulbrystet Værling  
477X Rørspurv Brabrand
478 *Hætteværling  
479X Bomlærke14-04-2003Mollerup Skov
480 *Rosenbrystet Kernebider  

Mads Navntoft Olsen har krydset 214 arter på sin Danske årsarter 2003.



til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.040 sek.
til toppen