Startside I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
 Artslister 




Danmarks artslister

Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.



Ole Lorenzen Post

På listen er de arter personen har set angivet med henholdsvis et kryds (X) ude i venstre side af listen og det at artsnavnet står skrevet i sort.

En kronologisk oversigt over Ole Lorenzen Post's kryds kan ses ved at trykke her: Kronologisk oversigt.


#X*NavnDatoLokalitetKort
1X Rødstrubet Lom08-10-1977Ørhage
2X Sortstrubet Lom30-05-1976Knudshoved Odde
3 *Stillehavslom  
4X Islom28-09-1980Mårup
5  Hvidnæbbet Lom  
6X Lille Lappedykker20-09-1968Værnengene
7X Toppet Lappedykker12-04-1960Hillerød Slotssø
8X Gråstrubet Lappedykker07-05-1972Ganløse Orned
9X Nordisk Lappedykker26-04-1974Rørdal, Ålborg
10X Sorthalset Lappedykker25-01-1976Esrum Å udløb
11 *Sortbrynet Albatros  
12X Mallemuk21-10-1978Ørhage
13 *Atlantisk Skråpe  
14 *Storskråpe  
15X Sodfarvet Skråpe18-10-1998Ørhage
16X Almindelig Skråpe21-10-1978Ørhage
17 *Balearskråpe  
18  Lille Stormsvale  
19X Stor Stormsvale15-11-1983Hillerød, bragt til ringmærkning
20X Sule08-10-1977Ørhage
21X Skarv06-04-1969Skagen
22 *Topskarv  
23 *Krøltoppet Pelikan  
24 *Pragtfregatfugl  
25X Rørdrum28-04-1974Bygholm Vejle
26 *Amerikansk Rørdrum  
27 *Dværghejre  
28 *Nathejre  
29 *Tophejre  
30 *Kohejre  
31X Silkehejre28-07-2002Klydesøen
32X Sølvhejre30-10-1988Grønhøj Strand
33X Fiskehejre03-04-1960Ll. Lyngby skov
34 *Purpurhejre  
35X Sort Stork01-06-1997Hillerød
36X Hvid Stork03-05-1960Hillerød (dengang ynglefugl)
37 *Sort Ibis  
38X Skestork24-07-1961Vejlerne
39X Knopsvane16-11-1958Hillerød Slotssø
40X Pibesvane12-04-1963Hillerød
41X Sangsvane28-02-1962Esrum Sø
42X Tundrasædgås01-04-1983Nordby
43  Tajgasædgås  
44X Kortnæbbet Gås26-08-1964Stadil Fjord
45X Blisgås26-04-1987Nielstrup Sø
46X Dværggås12-11-2000Aflandshage, Amager
47X Grågås03-08-1960Vejlerne
48X Canadagås08-05-1976Hyllingebjerg
49X Bramgås03-04-1983Ballum Enge
50X Knortegås28-03-1975Lakolk
51  Rødhalset Gås  
52X Nilgås18-05-2002Klæggravene, Ribe
53  Rustand  
54X Gravand31-07-1960Aggersund
55  Mandarinand  
56X Pibeand26-08-1964Stadil fjord
57 *Amerikansk Pibeand  
58X Knarand28-03-1975Lakolk
59 *Sibirisk Krikand  
60X Krikand07-04-1963Arresø
61X Amerikansk Krikand01-05-1997Solbjerg Engsø
62X Gråand16-11-1958Hillerød Slotssø
63X Spidsand07-04-1963Arresø
64X Atlingand10-04-1960Karlebo v/Hillerød
65X*Blåvinget And27-04-1997Solbjerg Engsø
66X Skeand12-04-1963Arresø
67X Rødhovedet And06-10-1989Mølholm
68X Taffeland07-04-1963Arresø
69 *Halsbåndstroldand  
70X*Hvidøjet And27-07-1999Alsønderup Enge
71X Troldand23-03-1959Hillerød Slotssø
72X Bjergand15-05-1976Gjøl Vejle
73 *Lille Bjergand  
74X Ederfugl28-08-1963Bulbjerg
75  Kongeederfugl  
76X*Stellersand29-01-1977Mosede Havn
77X Havlit28-03-1975Lakolk
78X Sortand03-08-1960Skarreklit
79 *Amerikansk Sortand  
80 *Brilleand  
81X Fløjlsand24-07-1961Skarreklit
82 *Amerikansk Fløjlsand  
83 *Sibirisk Fløjlsand  
84X Hvinand03-08-1960Vejlerne
85X Lille Skallesluger20-02-1972Kongelunden
86X Toppet Skallesluger28-07-1961Vejlerne
87X Stor Skallesluger03-08-1960Vejlerne
88X*Amerikansk Skarveand27-06-1987Tofte Sø
89X Hvepsevåge06-04-1969Skagen
90 *Blå Glente  
91X Sort Glente21-09-2001Strødam Engsø
92X Rød Glente14-03-1994Solbjerg Engsø
93X Havørn19-02-1961Esrum Sø
94 *Ådselgrib  
95 *Gåsegrib  
96 *Slangeørn  
97X Rørhøg24-07-1961Vejlerne
98X Blå Kærhøg14-11-1970Kalveboderne
99  Steppehøg  
100X Hedehøg26-08-1964Vind Hede
101X Duehøg02-04-1960Fønstrup Dam
102X Spurvehøg30-12-1958Hillerød
103X Musvåge17-01-1959Hillerød
104X*Ørnevåge07-10-2003Vildstrup Enge
105X Fjeldvåge06-03-1960Gadevang, Hillerød
106 *Stor Skrigeørn  
107  Lille Skrigeørn  
108 *Dværgørn  
109X Kongeørn14-05-1976Flagbakken, Skagen
110 *Høgeørn  
111 *Steppeørn  
112 *Kejserørn  
113X Fiskeørn01-09-1960Hillerød
114 *Lille Tårnfalk  
115X Tårnfalk28-08-1963Bulbjerg
116 *Amerikansk Tårnfalk  
117X Aftenfalk22-05-1988Jydelejet
118X Dværgfalk24-04-1982Gilleleje
119X Lærkefalk22-04-1962Lille Ostrup
120 *Eleonorafalk  
121 *Slagfalk  
122 *Jagtfalk  
123X Vandrefalk08-07-1974Skælskør
124 *Urfugl  
125X Agerhøne25-12-1958Hillerød
126X Vagtel06-06-1992Sørig Enge
127X Fasan01-11-1958Hillerød
128X Vandrikse04-06-1964Pølåen, Arresø
129X Plettet Rørvagtel23-07-1969Værnengene
130 *Lille Rørvagtel  
131 *Dværgrørvagtel  
132X Engsnarre29-05-1982Stavad Enge
133X Grønbenet Rørhøne29-11-1958Hillerød Slotssø
134 *Lille Sultanhøne  
135X Blishøne16-11-1958Hillerød Slotssø
136X Trane17-04-1962Holte
137 *Prærietrane  
138 *Jomfrutrane  
139 *Dværgtrappe  
140 *Østlig Kravetrappe  
141 *Stortrappe  
142X Strandskade30-07-1960Aggersund
143 *Stylteløber  
144X Klyde  
145 *Triel  
146 *Ørkenløber  
147 *Rødvinget Braksvale  
148 *Orientbraksvale  
149X*Sortvinget Braksvale27-06-1987Lund Vejle
150X Lille Præstekrave01-08-1960Aggersund
151X Stor Præstekrave30-07-1960Løgstør
152X Hvidbrystet Præstekrave21-04-1973Gjøl Vejle
153 *Mongolsk Præstekrave  
154 *Ørkenpræstekrave  
155X Pomeransfugl28-05-1982Gjøl Vejle
156 *Sibirisk Hjejle  
157 *Amerikansk Hjejle  
158X Hjejle01-08-1960Aggersund
159X Strandhjejle01-08-1960Aggersund
160X*Steppevibe30-06-2000Søborg Sø
161 *Sumpvibe  
162X Vibe25-02-1959Hillerød
163X Islandsk Ryle26-08-1963Aggersund
164X Sandløber24-08-1964Staby
165 *Tyknæbbet Dværgryle  
166 *Rødhalset Ryle  
167X Dværgryle27-08-1964Ringkøbing fjord
168X Temmincksryle15-05-1976Gjøl Vejle
169X*Hvidrygget Ryle12-07-2004Lakolk
170 *Bairdsryle  
171  Stribet Ryle  
172 *Spidshalet Ryle  
173X Krumnæbbet Ryle24-07-1969holmslands klit
174X Sortgrå Ryle09-05-1970Saltholm
175X Almindelig Ryle30-07-1960Aggersund
176X Kærløber21-07-1969Værnengene
177 *Klireryle  
178 *Prærieløber  
179X Brushane27-08-1963Aggersund
180X Enkeltbekkasin04-11-2001Råhede forland
181X Dobbeltbekkasin02-04-1960Fønstrup Dam
182X Tredækker20-09-1968Værnengene
183 *Langnæbbet Sneppeklire  
184X Skovsneppe10-04-1963Gribskov
185X Stor Kobbersneppe25-07-1961Aggersund
186 *Canadisk Kobbersneppe  
187X Lille Kobbersneppe24-07-1969holmslands klit
188X Småspove01-08-1960Aggersund
189X Storspove01-08-1960Aggersund
190 *Bartramsklire  
191 *Terekklire  
192X Mudderklire31-07-1960Alsønderup Enge
193 *Plettet Mudderklire  
194X Svaleklire21-07-1961Aggersund
195X Sortklire26-08-1963Aggersund
196X Hvidklire03-08-1960Vejlerne
197 *Lille Gulben  
198X Damklire12-05-1990Bygholm Vejle
199X Tinksmed10-04-1960Karlebo v/Hillerød
200X Rødben30-07-1960Aggersund
201X Stenvender26-08-1964Stadil fjord
202 *Amerikansk Svømmesneppe  
203X Odinshane27-08-1964Værnengene
204  Thorshane  
205  Mellemkjove  
206X Almindelig Kjove25-09-1980Ulvedybet
207  Lille Kjove  
208X Storkjove07-10-1989Ørhage
209 *Ismåge  
210  Sabinemåge  
211X Ride20-09-1968Bulbjerg
212 *Tyndnæbbet Måge  
213 *Bonapartemåge  
214X Hættemåge16-11-1958Hillerød Slotssø
215X Dværgmåge15-05-1976Gjøl Vejle
216 *Rosenmåge  
217 *Lattermåge  
218 *Præriemåge  
219X Sorthovedet Måge23-05-1999Ølsemagle Revle
220 *Audouinsmåge  
221 *Stor Sorthovedet Måge  
222X Stormmåge16-11-1958Hillerød Slotssø
223 *Ringnæbbet Måge  
224X Sildemåge28-07-1961Vejlerne
225X Sølvmåge01-11-1959Hillerød
226  Middelhavssølvmåge  
227  Kaspisk Måge  
228X Hvidvinget Måge29-05-1982Skagen
229X Gråmåge14-05-1976Skagen
230X Svartbag31-07-1960Aggersund
231 *Gråvinget Måge  
232 *Brilleterne  
233X Dværgterne30-07-1960Aggersund
234X Sandterne28-07-1961Vejlerne
235X Rovterne09-08-1991Hillerød
236 *Hvidskægget Terne  
237X Sortterne28-07-1961Vejlerne
238X Hvidvinget Terne14-05-1997Solbjerg Engsø
239X Splitterne03-08-1960Vejlerne
240 *Aztekerterne  
241X Fjordterne30-07-1960Aggersund
242 *Rosenterne  
243X Havterne03-08-1960Vejlerne
244X Lomvie06-04-1969Skagen
245 *Polarlomvie  
246X Alk21-10-1978Ørhage
247X Tejst07-10-1977Skarreklit
248X Søkonge23-01-1982Gilleleje havn
249X Lunde08-10-1989Klitmøller
250 *Steppehøne  
251X Klippedue  
252X Huldue10-04-1963Gribskov
253X Ringdue30-11-1958Gribskov
254X Tyrkerdue27-08-1964Ringkøbing
255X Turteldue20-05-2000Hønning Plantage
256 *Østlig Turteldue  
257 *Sørgedue  
258 *Skadegøg  
259X Gøg12-05-1960Hillerød
260 *Sortnæbbet Gøg  
261 *Gulnæbbet Gøg  
262X Slørugle18-05-2002Janderup
263 *Dværghornugle  
264X Stor Hornugle09-06-1996Lille Vildmose
265 *Sneugle  
266X*Høgeugle27-02-1983Gurre
267X*Spurveugle06-11-1999Jægersborg
268X Kirkeugle27-12-1968Aggersund
269X Natugle26-03-1959Gadevang, Hillerød
270X Skovhornugle26-04-1974Rørdal, Ålborg
271X Mosehornugle29-03-1975Lakolk
272  Perleugle  
273X Natravn05-06-1981Gribskov
274 *Ørkennatravn  
275 *Tornhalesejler  
276X Mursejler12-05-1960Hillerød
277 *Gråsejler  
278 *Orientsejler  
279 *Alpesejler  
280 *Lille Sejler  
281X Isfugl17-08-1968Dollerup Bakker
282 *Grøn Biæder  
283X Biæder11-07-1999Røsnæs
284X*Ellekrage15-08-1969Karup Flyvestation
285  Hærfugl  
286X Vendehals09-05-1970Saltholm
287 *Guldspætte  
288X Grønspætte17-08-1968Dollerup Bakker
289X Sortspætte07-05-1970Hjortesø
290X Stor Flagspætte15-11-1958Gadevang, Hillerød
291 *Mellemflagspætte  
292X Lille Flagspætte14-12-1975Hillerød
293 *Tretået Spætte  
294 *Østlig Kalanderlærke  
295 *Korttået Lærke  
296X Toplærke02-08-1960Lendrup Strand
297X Hedelærke28-08-1963Bulbjerg
298X Sanglærke23-03-1959Hillerød
299X Bjerglærke24-08-1964Staby
300X Digesvale05-06-1960Hillerød Slotssø
301 *Klippesvale  
302X Landsvale13-05-1960Gadevang, Hillerød
303X Bysvale13-05-1960Gadevang, Hillerød
304  Rødrygget Svale  
305X Storpiber21-09-2003Mandø
306 *Mongolsk Piber  
307X Markpiber19-04-1960Ll. Lyngby skov
308 *Tajgapiber  
309X Skovpiber22-04-1962Lille Ostrup
310X Engpiber17-04-1960Hillerød
311  Rødstrubet Piber  
312X Skærpiber14-04-1965Selsø
313X Bjergpiber20-09-1968Værnengene
314X Gul Vipstjert30-07-1960Aggersund
315 *Citronvipstjert  
316X Bjergvipstjert09-10-1983Stigsnæs
317X Hvid Vipstjert22-03-1959Hillerød
318X Silkehale30-11-1958Hillerød
319X Vandstær19-03-1960Gribskov
320X Gærdesmutte16-11-1958Hillerød
321X Jernspurv30-11-1958Hillerød
322 *Sibirisk Jernspurv  
323 *Alpejernspurv  
324X Rødhals15-11-1958Gadevang, Hillerød
325 *Manchurernattergal  
326X Nattergal04-06-1964Pølåen, Arresø
327  Sydlig Nattergal  
328 *Rubinnattergal  
329X Blåhals09-05-1970Saltholm
330 *Blåstjert  
331X Husrødstjert10-04-1963Fredensborg
332X Rødstjert01-05-1960Hillerød
333X Bynkefugl12-05-1960Hillerød
334X Sortstrubet Bynkefugl06-06-1992Højen
335 *Sibirisk Bynkefugl  
336 *Stejnegers Bynkefugl  
337 *Isabellastenpikker  
338X Stenpikker17-04-1960Hillerød
339 *Nonnestenpikker  
340 *Middelhavsstenpikker  
341 *Ørkenstenpikker  
342 *Hvidkronet Stenpikker  
343 *Stendrossel  
344 *Gulddrossel  
345 *Olivenskovdrossel  
346X Ringdrossel07-05-1971Tisvildeleje
347X Solsort15-11-1958Gadevang, Hillerød
348 *Gråstrubet Drossel  
349 *Brundrossel  
350 *Sortstrubet Drossel  
351X Sjagger30-12-1958Hillerød
352X Sangdrossel26-03-1959Gadevang, Hillerød
353X Vindrossel25-10-1959Hillerød
354X Misteldrossel27-03-1964Tissø
355 *Vandredrossel  
356 *Cistussanger  
357 *Stribet Græshoppesanger  
358X Græshoppesanger07-05-1976Pølåen, Arresø
359X Flodsanger16-06-1995Hillerød Slotspark
360X Savisanger15-06-1978Stenholt Vang
361 *Stor Græshoppesanger  
362 *Vandsanger  
363X Sivsanger05-06-1960Hillerød
364 *Lille Rørsanger  
365 *Buskrørsanger  
366X Kærsanger29-08-1963Vejlerne
367X Rørsanger28-07-1967Værnengene
368X Drosselrørsanger22-05-1961Hjortesø
369 *Bleg Gulbug  
370 *Lille Gulbug  
371X Gulbug17-08-1968Dollerup Bakker
372 *Spottesanger  
373 *Sardinsk Sanger  
374 *Hvidskægget Sanger  
375 *Sorthovedet Sanger  
376 *Sortstrubet Sanger  
377 *Asiatisk Ørkensanger  
378X Høgesanger31-07-1960Løgstør
379X Gærdesanger19-04-1960Ll. Lyngby skov
380X Tornsanger13-05-1960Gadevang, Hillerød
381X Havesanger30-07-1960Løgstør
382X Munk08-07-1968Frederiks
383 *Kaukasisk Lundsanger  
384  Lundsanger  
385 *Nordsanger  
386X Fuglekongesanger16-10-2003Juvre, Rømø
387  Hvidbrynet Løvsanger  
388 *Himalayasanger  
389 *Schwarz' Løvsanger  
390 *Brun Løvsanger  
391 *Sinkiangløvsanger  
392 *Bjergløvsanger  
393X Skovsanger07-05-1970Hjortesø
394X Gransanger28-07-1967Værnengene
395 *Iberisk Gransanger  
396X Løvsanger03-04-1960Ll. Lyngby skov
397X Fuglekonge30-11-1958Gribskov
398X Rødtoppet Fuglekonge15-05-1999Bommerlund Plantage
399 *Brun Fluesnapper  
400X Grå Fluesnapper07-05-1970Hjortesø
401X Lille Fluesnapper05-06-1995Nejede Vesterskov
402  Hvidhalset Fluesnapper  
403X Broget Fluesnapper09-05-1970Saltholm
404X Skægmejse28-03-1975Lakolk
405X Halemejse12-03-1960Hillerød
406X Blåmejse15-11-1958Gadevang, Hillerød
407X Musvit15-11-1958Gadevang, Hillerød
408X Topmejse28-07-1967Værnengene
409X Sortmejse13-05-1960Gadevang, Hillerød
410X Sumpmejse15-11-1958Gadevang, Hillerød
411X Fyrremejse13-05-1999Hostrup Sø
412X Spætmejse16-11-1958Hillerød Slotspark
413X Træløber15-11-1958Gadevang, Hillerød
414X Korttået Træløber02-04-1999Jægersborg
415X Pungmejse06-06-1993Sonnerup Skov
416X Pirol17-05-1980Sønderskov, Langeland
417 *Brun Tornskade  
418 *Isabellatornskade  
419X Rødrygget Tornskade09-05-1970Saltholm
420 *Langhalet Tornskade  
421 *Rosenbrystet Tornskade  
422X Stor Tornskade28-12-1959Hillerød Slotspark
423 *Rødhovedet Tornskade  
424X Skovskade15-11-1958Gadevang, Hillerød
425X Husskade15-11-1958Gadevang, Hillerød
426X Nøddekrige01-12-1968Karup Flyvestation
427X Allike16-11-1958Hillerød Slotspark
428 *Sibirisk Allike  
429X Råge30-12-1958Hillerød Slotspark
430X Sortkrage28-03-1975Lakolk
431X Gråkrage15-11-1958Gadevang, Hillerød
432X Ravn15-05-1982Nejede Vesterskov
433 *Ensfarvet Stær  
434X Stær25-02-1959Hillerød
435  Rosenstær  
436X Gråspurv30-11-1958Hillerød
437X Skovspurv30-11-1958Hillerød
438 *Snefinke  
439 *Rødøjet Vireo  
440X Bogfinke15-11-1958Gadevang, Hillerød
441X Kvækerfinke28-11-1958Hillerød Slotspark
442X Gulirisk28-08-2003Banniksgård Golfbane
443X Grønirisk30-11-1958Hillerød
444X Stillits27-12-1958Hillerød
445X Grønsisken16-11-1958Hillerød Slotspark
446X Tornirisk03-04-1960Ll. Lyngby skov
447X Bjergirisk20-03-1964Pølåen, Arresø
448X Lille Gråsisken19-04-1976Stenholt Vang
449X Stor Gråsisken08-02-1959Hillerød
450  Hvidsisken  
451X Hvidvinget Korsnæb03-01-1980Hillerød
452X Lille Korsnæb10-04-1963Esrum Å udløb
453X Stor Korsnæb10-01-1976Teglstrup Hegn
454 *Ørkendompap  
455X Karmindompap30-05-1982Skagen
456X*Krognæb17-02-1959Karlebo v/Hillerød
457X Dompap15-11-1958Gadevang, Hillerød
458X Kernebider29-02-1960Nødebo
459 *Stribet Sanger  
460 *Hvidstrubet Spurv  
461 *Mørkøjet Junco  
462X Lapværling20-09-1968Værnengene
463X Snespurv27-03-1964Tissø
464 *Hvidkindet Værling  
465X Gulspurv25-12-1958Hillerød
466 *Gærdeværling  
467 *Klippeværling  
468 *Gulgrå Værling  
469  Hortulan  
470 *Gulbrynet Værling  
471X*Pileværling22-03-1998Hellebæk
472 *Dværgværling  
473 *Gulbrystet Værling  
474X Rørspurv17-04-1960Hillerød
475 *Hætteværling  
476X Bomlærke20-03-1960Hjortesø
477 *Rosenbrystet Kernebider  

Ole Lorenzen Post har krydset 278 arter på sin Danmarks artslister.



til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.037 sek.
til toppen