Startside   I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
Artslister
Netfugl v. 2.0




Danmarks artslister

Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.



Niels Aagaard

På listen er de arter personen har set angivet med henholdsvis et kryds (X) ude i venstre side af listen og det at artsnavnet står skrevet i sort.

En kronologisk oversigt over Niels Aagaard's kryds kan ses ved at trykke her: Kronologisk oversigt.


#X*NavnDatoLokalitetKort
1X Rødstrubet Lom14-10-1973Blåvand
2X Sortstrubet Lom23-04-1973Anholt
3 *Stillehavslom  
4X Islom02-02-1984Thorsminde
5  Hvidnæbbet Lom  
6X Lille Lappedykker20-02-1971Stigø, Odense
7X Toppet Lappedykker01-05-1971Helnæs
8X Gråstrubet Lappedykker27-03-1971Tåsinge
9X Nordisk Lappedykker04-02-1979Risskov
10X Sorthalset Lappedykker30-06-1974Husby Sø
11 *Sortbrynet Albatros  
12X Mallemuk14-05-1976Skagen
13 *Atlantisk Skråpe  
14 *Storskråpe  
15  Sodfarvet Skråpe  
16  Almindelig Skråpe  
17 *Balearskråpe  
18 *Tropeskråpe  
19X Lille Stormsvale18-09-1978Holmsland Klit
20X Stor Stormsvale19-10-1998Blåvand
21 *Brun Sule  
22X Sule14-05-1976Skagen
23X Skarv09-02-1973Mols
24X*Topskarv03-06-1979Skagen
25 *Krøltoppet Pelikan  
26 *Pragtfregatfugl  
27X Rørdrum27-05-1973Vidåen
28 *Amerikansk Rørdrum  
29 *Dværghejre  
30 *Nathejre  
31 *Tophejre  
32X*Kohejre22-01-2020Frederiks
33  Silkehejre  
34X Sølvhejre26-07-2012Egå Engsø
35X Fiskehejre13-03-1971Brahetrolleborg
36 *Purpurhejre  
37X Sort Stork22-05-1976Skagen
38X Hvid Stork25-04-1971Tarm
39 *Sort Ibis  
40X Skestork19-04-1981Langeland
41X Knopsvane30-10-1970Odense
42  Sortsvane  
43X Pibesvane14-10-1975Tipperne
44X Sangsvane04-02-1973Vestbirk Sø
45  Tundrasædgås  
46X Tajgasædgås21-04-1975Gyllingnæs
47X Kortnæbbet Gås06-05-1972Værnengene
48X Blisgås28-02-1975Gyldensten
49X Dværggås02-02-1984Fiilsø
50X Grågås13-03-1971Brahetrolleborg
51  Indisk Gås  
52X Canadagås08-05-1971Sanderumgaard
53X Bramgås14-11-1976Kysing Fjord
54X Knortegås27-01-1976Risskov
55  Rødhalset Gås  
56X Nilgås27-05-2003Årslev Engsø
57  Rustand  
58X Gravand20-02-1971Stigø, Odense
59X Mandarinand22-01-2020Tange Sø
60X Pibeand19-03-1972Hjarbæk Fjord
61X*Amerikansk Pibeand04-12-1994Tipperne
62X Knarand31-05-1975Lakolk
63 *Sibirisk Krikand  
64X Krikand27-03-1971Tåsinge
65X Amerikansk Krikand30-06-2003Årslev Engsø
66X Gråand27-10-1970Odense
67X Spidsand27-03-1971Tåsinge
68X Atlingand27-03-1971Tåsinge
69 *Blåvinget And  
70X Skeand06-05-1972Værnengene
71  Rødhovedet And  
72X Taffeland28-11-1970Nyborg
73 *Halsbåndstroldand  
74X*Hvidøjet And02-03-1981Moesgaard
75X Troldand13-11-1970Odense
76X Bjergand27-03-1971Tåsinge
77 *Lille Bjergand  
78X Ederfugl27-03-1971Tåsinge
79  Kongeederfugl  
80X*Stellersand14-01-1979Tangkrogen, Århus
81X Havlit28-10-1972Bygholm Vejle
82X Sortand28-11-1970Nyborg
83 *Amerikansk Sortand  
84 *Brilleand  
85X Fløjlsand23-04-1973Anholt
86 *Amerikansk Fløjlsand  
87 *Sibirisk Fløjlsand  
88X Hvinand27-03-1971Tåsinge
89X Lille Skallesluger11-03-1973Kysing Fjord
90X Toppet Skallesluger20-02-1971Stigø, Odense
91X Stor Skallesluger04-02-1973Vestbirk Sø
92X*Amerikansk Skarveand08-10-2019Stubbe Sø
93X Hvepsevåge20-06-1974Tange Sø
94 *Blå Glente  
95X Sort Glente14-05-1976Gyvelstien
96X Rød Glente30-04-1975Gyllingnæs
97X Havørn09-03-1976Bognæs, Roskilde Fjord
98 *Ådselgrib  
99X*Gåsegrib01-06-1985Bagenkop
100 *Slangeørn  
101X Rørhøg06-05-1972Tipperne
102X Blå Kærhøg06-05-1972Værnengene
103  Steppehøg  
104X Hedehøg27-05-1973Vidåen
105X Duehøg13-03-1971Brahetrolleborg
106X Spurvehøg28-11-1970Nyborg
107X Musvåge14-11-1970Langesø
108 *Ørnevåge  
109X Fjeldvåge21-04-1973Anholt
110 *Stor Skrigeørn  
111X Lille Skrigeørn  
112 *Dværgørn  
113X Kongeørn08-03-1976Tystrup Bavelse Sø
114 *Høgeørn  
115 *Steppeørn  
116 *Kejserørn  
117X Fiskeørn18-04-1973Anholt
118 *Lille Tårnfalk  
119X Tårnfalk20-02-1971Stigø, Odense
120 *Amerikansk Tårnfalk  
121X Aftenfalk03-09-1973Brabrand Sø
122X Dværgfalk04-04-1971Fyens Hoved
123X Lærkefalk14-10-1973Kallesmærsk Hede
124 *Eleonorafalk  
125 *Slagfalk  
126 *Jagtfalk  
127X Vandrefalk28-03-1974Pinds Mølle, Århus
128X*Urfugl06-05-1972Borris Hede
129X Agerhøne08-11-1970Odense
130X Vagtel02-06-1989Aså
131X Fasan14-11-1970Langesø
132X Vandrikse28-03-1974Brabrand Sø
133X Plettet Rørvagtel27-05-1973Vidåen
134 *Lille Rørvagtel  
135 *Dværgrørvagtel  
136X Engsnarre13-05-1978Uni-skoven, Odense
137X Grønbenet Rørhøne27-10-1970Odense
138 *Lille Sultanhøne  
139X Blishøne28-11-1970Nyborg
140X Trane17-05-1975Skagen
141 *Prærietrane  
142 *Jomfrutrane  
143 *Dværgtrappe  
144 *Østlig Kravetrappe  
145 *Stortrappe  
146X Strandskade20-02-1971Stigø, Odense
147 *Stylteløber  
148X Klyde27-03-1971Tåsinge
149 *Triel  
150 *Ørkenløber  
151 *Rødvinget Braksvale  
152 *Orientbraksvale  
153 *Sortvinget Braksvale  
154X Lille Præstekrave12-06-1974Nim Grusgrav
155X Stor Præstekrave27-03-1971Tåsinge
156X Hvidbrystet Præstekrave09-07-1974Engbjærg
157 *Mongolsk Præstekrave  
158 *Ørkenpræstekrave  
159X Pomeransfugl22-08-1975Alrø Poldkrog
160 *Sibirisk Hjejle  
161 *Amerikansk Hjejle  
162X Hjejle06-05-1972Værnengene
163X Strandhjejle28-10-1972Bygholm Vejle
164 *Steppevibe  
165 *Sumpvibe  
166X Vibe20-02-1971Stigø, Odense
167X Islandsk Ryle29-08-1973Nissum Fjord
168X Sandløber14-10-1973Blåvand
169 *Tyknæbbet Dværgryle  
170 *Rødhalset Ryle  
171X Dværgryle17-09-1972Kysing Fjord
172X Temmincksryle23-05-1975Kalsemade Rev
173 *Hvidrygget Ryle  
174 *Bairdsryle  
175  Stribet Ryle  
176 *Spidshalet Ryle  
177X Krumnæbbet Ryle23-07-1973Keldsnor
178X Sortgrå Ryle13-11-1977Hanstholm
179X Almindelig Ryle27-03-1971Tåsinge
180  Kærløber  
181 *Klireryle  
182 *Prærieløber  
183X Brushane06-05-1972Værnengene
184X Enkeltbekkasin07-01-1975Højbjerg
185X Dobbeltbekkasin19-03-1972Hjarbæk Fjord
186X Tredækker24-08-1974Brabrand Sø
187 *Langnæbbet Sneppeklire  
188X Skovsneppe21-04-1973Anholt
189X Stor Kobbersneppe06-05-1972Tipperne
190 *Canadisk Kobbersneppe  
191X Lille Kobbersneppe06-05-1972Tipperne
192X Småspove25-08-1973Fjand
193X Storspove04-04-1971Fyens Hoved
194 *Bartramsklire  
195 *Terekklire  
196X Mudderklire08-05-1972Brabrand Sø
197 *Plettet Mudderklire  
198X Svaleklire22-04-1973Anholt
199X Sortklire06-05-1972Tipperne
200 *Stor Gulben  
201X Hvidklire06-05-1972Tipperne
202 *Lille Gulben  
203X Damklire03-06-1975Gyllingnæs
204X Tinksmed29-06-1973Fjand
205X Rødben27-03-1971Tåsinge
206X Stenvender09-06-1972Fjandø
207 *Amerikansk Svømmesneppe  
208X Odinshane10-09-1998Sneum
209  Thorshane  
210X Mellemkjove31-08-1998Blåvand
211X Almindelig Kjove17-05-1975Skagen
212X Lille Kjove01-09-1985Skagen
213X Storkjove17-08-1998Blåvand
214 *Ismåge  
215X Sabinemåge13-11-1977Hanstholm
216X Ride15-08-1973Hirsholmene
217 *Tyndnæbbet Måge  
218 *Bonapartemåge  
219X Hættemåge27-10-1970Odense
220X Dværgmåge04-07-1972Gammelgab
221X*Rosenmåge02-02-1984Thorsminde
222X*Lattermåge22-06-1985Bygholm Vejle
223 *Præriemåge  
224X Sorthovedet Måge23-12-1976Odense
225 *Audouinsmåge  
226 *Stor Sorthovedet Måge  
227X Stormmåge25-10-1970Odense
228 *Ringnæbbet Måge  
229X Sildemåge01-11-1971Risskov
230X Sølvmåge25-10-1970Odense
231  Middelhavssølvmåge  
232X Kaspisk Måge26-11-2010Universitetsparken, Århus
233 *Armensk Måge  
234X Hvidvinget Måge15-03-1973Skagen
235X Gråmåge28-10-1972Bygholm Vejle
236X Svartbag28-11-1970Nyborg
237X*Gråvinget Måge26-01-2012Universitetsparken, Århus
238 *Brilleterne  
239X Dværgterne08-06-1972Fjandø
240X Sandterne24-06-1974Fjand
241X Rovterne21-10-1983Kysing Næs
242 *Hvidskægget Terne  
243X Sortterne27-05-1973Vidåen
244X Hvidvinget Terne03-10-1994Brabrand Sø
245X Splitterne08-06-1972Fjandø
246 *Aztekerterne  
247X Fjordterne21-07-1971Fruens Bøge
248 *Rosenterne  
249X Havterne01-05-1971Helnæs
250X Lomvie22-11-1975Sjællands Odde
251 *Polarlomvie  
252X Alk09-11-1975Fornæs
253X Tejst04-04-1971Fyens Hoved
254X Søkonge08-11-1984Risskov
255X Lunde10-11-1985Fornæs
256 *Steppehøne  
257X Klippedue04-02-1973Århus
258X Huldue07-06-1972Fjand
259X Ringdue28-11-1970Nyborg
260X Tyrkerdue01-03-1971Odense
261X Turteldue27-05-1973Sølsted Mose
262 *Østlig Turteldue  
263 *Sørgedue  
264 *Skadegøg  
265X Gøg01-07-1971Sanderumgaard
266 *Sortnæbbet Gøg  
267 *Gulnæbbet Gøg  
268X Slørugle28-02-1975Langeland
269 *Dværghornugle  
270  Stor Hornugle  
271 *Sneugle  
272X*Høgeugle20-11-1983Als Odde
273 *Spurveugle  
274X Kirkeugle18-03-1976Kirstineminde, Århus
275X Natugle05-04-1971Dalby, Fyens Hoved
276X Skovhornugle03-07-1972Gellerup Plt., Varde
277X Mosehornugle28-04-1975Gyllingnæs
278X Perleugle07-03-1976Kongelunden
279X Natravn03-07-1972Gellerup Plt., Varde
280 *Ørkennatravn  
281 *Tornhalesejler  
282X Mursejler01-06-1971Odense
283 *Gråsejler  
284 *Orientsejler  
285 *Alpesejler  
286 *Kaffersejler  
287 *Lille Sejler  
288X Isfugl15-08-1971Hald Sø
289 *Grøn Biæder  
290  Biæder  
291 *Ellekrage  
292  Hærfugl  
293X Vendehals10-09-1974Brabrand Sø
294 *Guldspætte  
295X Grønspætte11-03-1974St. Restrup, Nibe
296X Sortspætte08-10-1978Salten Langsø
297X Stor Flagspætte14-11-1970Langesø
298 *Mellemflagspætte  
299X Lille Flagspætte27-03-1975Skagen
300 *Tretået Spætte  
301 *Østlig Kalanderlærke  
302 *Korttået Lærke  
303X Toplærke27-03-1971Odense
304X Hedelærke15-03-1975Skagen
305X Sanglærke01-11-1970Odense
306X Bjerglærke14-11-1976Kysing Fjord
307X Digesvale06-05-1972Borris Hede
308 *Klippesvale  
309X Landsvale25-04-1971Hoven, Sdr.Omme
310X Bysvale01-07-1971Kærby, Fyn
311  Rødrygget Svale  
312X Storpiber18-05-1975Skagen
313 *Mongolsk Piber  
314X Markpiber19-04-1973Anholt
315 *Tajgapiber  
316X Skovpiber07-06-1972Husby Klitplantage
317X Engpiber20-02-1971Odense
318  Rødstrubet Piber  
319X Skærpiber27-01-1972Risskov
320X Bjergpiber30-01-2009Egå Marina
321X Gul Vipstjert20-06-1972Brabrand Sø
322 *Citronvipstjert  
323X Bjergvipstjert16-08-1971Hald Sø
324X Hvid Vipstjert27-03-1971Tåsinge
325X Silkehale14-11-1970Odense
326X Vandstær13-03-1971Brahetrolleborg
327X Gærdesmutte28-11-1970Nyborg
328X Jernspurv04-04-1971Fyens Hoved
329 *Sibirisk Jernspurv  
330 *Alpejernspurv  
331X Rødhals06-05-1971Odense
332 *Manchurernattergal  
333X Nattergal11-06-1974Moesgaard
334  Sydlig Nattergal  
335 *Rubinnattergal  
336X Blåhals23-05-1976Skagen
337 *Blåstjert  
338X Husrødstjert18-04-1973Anholt
339X Rødstjert05-05-1971Seden
340X Bynkefugl08-06-1972Fjand
341X Sortstrubet Bynkefugl02-08-1998Blåvand
342 *Sibirisk Bynkefugl  
343 *Stejnegers Bynkefugl  
344 *Isabellastenpikker  
345X Stenpikker01-05-1971Helnæs
346 *Nonnestenpikker  
347X*Vestlig Middelhavsstenpikker29-12-2018Sundstrup
348 *Østlig Middelhavsstenpikker  
349 *Ørkenstenpikker  
350 *Hvidkronet Stenpikker  
351 *Stendrossel  
352 *Gulddrossel  
353 *Olivenskovdrossel  
354X Ringdrossel13-04-1974Anholt
355X Solsort25-10-1970Odense
356 *Gråstrubet Drossel  
357 *Brundrossel  
358 *Sortstrubet Drossel  
359X Sjagger01-11-1970Odense
360X Sangdrossel18-04-1971Odense
361X Vindrossel04-02-1973Vestbirk Sø
362X Misteldrossel04-04-1971Fyens Hoved
363 *Vandredrossel  
364 *Cistussanger  
365 *Stribet Græshoppesanger  
366X Græshoppesanger22-06-1974Sønderåen, SJ
367  Flodsanger  
368X Savisanger22-06-1974Vidåen
369 *Stor Græshoppesanger  
370 *Vandsanger  
371X Sivsanger01-08-1972Brabrand Sø
372 *Lille Rørsanger  
373X*Buskrørsanger30-05-1986Brabrand Sø
374X Kærsanger01-08-1972Brabrand Sø
375X Rørsanger01-08-1972Brabrand Sø
376X Drosselrørsanger30-05-1976Kærup Holme
377 *Bleg Gulbug  
378 *Lille Gulbug  
379X Gulbug01-08-1972Brabrand
380 *Spottesanger  
381 *Sardinsk Sanger  
382 *Rødstrubet Sanger  
383 *Iberisk Sanger  
384 *Sorthovedet Sanger  
385 *Sortstrubet Sanger  
386 *Asiatisk Ørkensanger  
387X Høgesanger01-08-1972Enebærodde
388X Gærdesanger06-05-1972Tipperne
389X Tornsanger08-06-1972Fjand
390X Havesanger07-05-1971Sanderumgaard
391X Munk07-05-1971Sanderumgaard
392 *Kaukasisk Lundsanger  
393X Lundsanger27-08-1998Blåvand
394 *Østlig Lundsanger  
395X*Nordsanger28-09-1998Blåvand
396  Fuglekongesanger  
397  Hvidbrynet Løvsanger  
398 *Himalayasanger  
399 *Schwarz' Løvsanger  
400 *Brun Løvsanger  
401 *Sinkiangløvsanger  
402 *Bjergløvsanger  
403X Skovsanger06-05-1971Fruens Bøge
404X Gransanger06-05-1972Tipperne
405 *Iberisk Gransanger  
406X Løvsanger06-05-1972Borris Hede
407X Fuglekonge14-11-1970Langesø
408X Rødtoppet Fuglekonge19-03-1974Århus
409 *Brun Fluesnapper  
410X Grå Fluesnapper21-07-1971Fruens Bøge
411X Lille Fluesnapper31-05-1975Augustenborg Slotspark
412 *Tajgafluesnapper  
413X Hvidhalset Fluesnapper08-05-1977Anholt
414X Broget Fluesnapper07-05-1971Sanderumgaard
415X Skægmejse23-06-1973Lakolk
416X Halemejse14-11-1970Langesø
417X Blåmejse14-11-1970Langesø
418X Musvit27-10-1970Odense
419X Topmejse14-11-1970Langesø
420X Sortmejse09-05-1971Sanderumgaard
421X Sumpmejse14-11-1970Langesø
422X Fyrremejse20-04-1995Halle Sø
423X Spætmejse14-11-1970Langesø
424X Træløber14-11-1970Langesø
425X Korttået Træløber22-06-1995Gråsten
426X Pungmejse16-05-1982Utterslev Mose
427X Pirol01-05-1975Søby Fredskov
428X*Brun Tornskade09-11-2012Årslev Engsø
429 *Turkestantornskade  
430X Rødrygget Tornskade04-07-1972Gammelgab
431 *Langhalet Tornskade  
432X*Rosenbrystet Tornskade17-07-2008Lebøl, Als
433X Stor Tornskade07-02-1973Mols
434 *Rødhovedet Tornskade  
435X Skovskade11-05-1972Marselisborg
436X Husskade28-11-1970Nyborg
437X Nøddekrige21-09-1985Langeland
438X Allike01-02-1971Odense
439 *Sibirisk Allike  
440X Råge13-03-1971Nørre Søby
441X Sortkrage16-10-1971Vestfyn
442X Gråkrage25-10-1970Odense
443X Ravn24-02-1975Århus Nord
444 *Ensfarvet Stær  
445X Stær01-11-1970Odense
446  Rosenstær  
447X Gråspurv25-10-1970Odense
448 *Spansk Spurv  
449X Skovspurv25-10-1970Odense
450 *Snefinke  
451 *Rødøjet Vireo  
452X Bogfinke14-11-1970Langesø
453X Kvækerfinke14-11-1970Langesø
454X Gulirisk02-06-1975Århus
455X Grønirisk25-10-1970Odense
456X Stillits20-02-1971Odense
457X Grønsisken13-03-1971Brahetrolleborg
458X Tornirisk01-05-1971Assens
459X Bjergirisk11-03-1973Kysing Fjord
460X Lille Gråsisken07-06-1972Husby Klitplantage
461X Stor Gråsisken13-04-1974Anholt
462X Hvidsisken22-12-1975Brabrand Sø
463X Hvidvinget Korsnæb29-03-1975Skagen
464X Lille Korsnæb20-04-1974Anholt
465X Stor Korsnæb17-03-1975Skagen
466 *Ørkendompap  
467X Karmindompap24-05-1976Ellekrattet
468 *Krognæb  
469X Dompap28-11-1970Nyborg
470X Kernebider21-04-1973Anholt
471 *Stribet Sanger  
472 *Hvidstrubet Spurv  
473 *Mørkøjet Junco  
474X Lapværling29-09-1985Århus Østhavn
475X Snespurv20-02-1971Stigø, Odense
476 *Hvidkindet Værling  
477X Gulspurv14-11-1970Langesø
478 *Gærdeværling  
479 *Klippeværling  
480 *Gulgrå Værling  
481X Hortulan19-05-1974Moesgaard
482 *Gulbrynet Værling  
483X*Pileværling23-05-1977Anholt
484 *Dværgværling  
485 *Gulbrystet Værling  
486X Rørspurv27-03-1971Tåsinge
487 *Hætteværling  
488X Bomlærke13-03-1971Nørre Lyndelse
489 *Rosenbrystet Kernebider  

Niels Aagaard har krydset 286 arter på sin Danmarks artslister.



til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.044 sek.
til toppen