Startside   I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
Artslister
Netfugl v. 2.0




Danmarks artslister

Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.



Martin Liebermann

På listen er de arter personen har set angivet med henholdsvis et kryds (X) ude i venstre side af listen og det at artsnavnet står skrevet i sort.

En kronologisk oversigt over Martin Liebermann's kryds kan ses ved at trykke her: Kronologisk oversigt.


#X*NavnDatoLokalitetKort
1X Rødstrubet Lom02-12-1986Vidå Sluse
2X Sortstrubet Lom09-04-1983Præstø Fed
3 *Stillehavslom  
4X Islom19-05-2012Grenen
5  Hvidnæbbet Lom  
6X Lille Lappedykker10-10-1982Bognæs
7X Toppet Lappedykker27-03-1982Utterslev Mose
8X Gråstrubet Lappedykker08-04-1982Raunstrup
9X Nordisk Lappedykker20-10-1989Nors Sø
10X Sorthalset Lappedykker09-04-1982Holmegård Mose
11 *Sortbrynet Albatros  
12X Mallemuk24-05-1992Bulbjerg
13 *Atlantisk Skråpe  
14 *Storskråpe  
15X Sodfarvet Skråpe25-10-2015Vejers Strand
16X Almindelig Skråpe06-08-2016Roshage
17 *Balearskråpe  
18 *Tropeskråpe  
19  Lille Stormsvale  
20X Stor Stormsvale25-10-2015Vejers Strand
21 *Brun Sule  
22X Sule19-10-1989Hanstholm Havn
23X Skarv10-04-1982Tyrstrup-Bavelse søerne
24 *Topskarv  
25 *Krøltoppet Pelikan  
26 *Pragtfregatfugl  
27X Rørdrum30-04-1988Sønderå
28 *Amerikansk Rørdrum  
29X*Dværghejre01-06-2014Gl. Hviding Engsø
30X*Nathejre30-03-2014Sostrup Slot
31X*Tophejre04-11-2016Slivsø
32X*Kohejre21-04-2018Ladegårds PC, Haderslev
33X Silkehejre15-07-1994Vejlerne
34X Sølvhejre04-11-2007Rejsby Forland
35X Fiskehejre16-01-1982Selsø
36 *Purpurhejre  
37X Sort Stork31-08-2013Rømø, Stormengene
38X Hvid Stork04-07-1982Bolderslev
39X*Sort Ibis16-04-2014Årø
40X Skestork09-08-1990Højer Sluse
41X Knopsvane16-01-1982Selsø
42  Sortsvane  
43X Pibesvane13-11-1983Tissø
44X Sangsvane16-01-1982Selsø
45X Tundrasædgås09-04-1982Holmegård Mose
46X Tajgasædgås19-02-2015Gammel Frederikskog
47X Kortnæbbet Gås08-03-1983Ballum Enge
48X Blisgås16-04-1983Bregentved Søerne
49X Dværggås10-03-2016Vester Bøgebjerg
50X Grågås14-03-1982Selsø Sø
51  Indisk Gås  
52X Canadagås19-12-1982Munkholmbroen
53X Bramgås10-10-1982Bognæs, Roskilde
54X Knortegås02-10-1982Præstø Fed
55X Rødhalset Gås04-08-2010Højer Sluse
56X Nilgås14-04-2008Haderslev Dam
57X Rustand01-09-2012Filsø, Søndre Sø
58X Gravand14-03-1983Selsø Sø
59  Mandarinand  
60X Pibeand14-03-1983Selsø Sø
61X*Amerikansk Pibeand02-04-2013Sneum Digesø
62X Knarand27-03-1982Utterslev Mose
63 *Sibirisk Krikand  
64X Krikand08-04-1982Holmegård Mose
65X Amerikansk Krikand15-03-2015Sneum Digesø
66X Gråand14-03-1982Selsø Sø
67X Spidsand23-04-1984Ølsemagle Revle
68X Atlingand10-04-1982Tyrstrup-Bavelse Søerne
69X*Blåvinget And29-05-2016Borreby Mose
70X Skeand27-03-1982Utterslev Mose
71X Rødhovedet And06-08-2011Ølsemagle Revle
72X Taffeland27-03-1982Utterslev Mose
73X*Halsbåndstroldand29-12-2015Farum Sø
74X*Hvidøjet And18-07-2011Nielstrup Sø
75X Troldand16-01-1982Selsø Sø
76X Bjergand14-03-1982Selsø Sø
77X*Lille Bjergand04-03-2010Roskilde Vig
78X Ederfugl14-03-1982Kyndbyværket
79X Kongeederfugl10-03-2016Svenborgsund
80 *Stellersand  
81X Havlit07-11-1982Ølsemagle Revle
82X Sortand23-01-1983Præstø Fed
83X*Amerikansk Sortand02-03-2013Hvidbjerg Strand
84X*Brilleand11-04-2011Fredericia Østerstrand, Lillebælt
85X Fløjlsand23-01-1983Præstø Fed
86X*Amerikansk Fløjlsand02-03-2013Blåvand, ud for Lille Strandvej
87X*Sibirisk Fløjlsand12-10-2014Hvidbjerg Strand
88X Hvinand16-01-1982Selsø Sø
89X Lille Skallesluger16-01-1982Kulhuse
90X Toppet Skallesluger16-01-1982Kulhuse
91X Stor Skallesluger16-01-1982Selsø Sø
92X*Amerikansk Skarveand07-08-2013Firtalsstrand og Mellemstykket
93X Hvepsevåge30-08-1982Lystrup Dyrehave
94 *Blå Glente  
95X Sort Glente28-04-2007Tontoft Nakke
96X Rød Glente25-09-1983Stevns Klint
97X Havørn18-07-1997Bankel Sø
98 *Ådselgrib  
99X*Gåsegrib26-06-2016Vesterris Plantage
100 *Slangeørn  
101X Rørhøg09-04-1982Holmegård Mose
102X Blå Kærhøg06-04-1982Eriksholm Skov
103X Steppehøg01-10-2011Blåvandshuk
104X Hedehøg05-05-1987Magisterkog
105X Duehøg09-04-1982Holmegård Mose
106X Spurvehøg03-08-1982Rønnede
107X Musvåge16-01-1982Jægerspris
108 *Ørnevåge  
109X Fjeldvåge15-08-1982Tjebberup
110 *Stor Skrigeørn  
111  Lille Skrigeørn  
112 *Dværgørn  
113X Kongeørn28-05-1992Bulbjerghjemmet
114X*Høgeørn03-05-2020Dalby Skovvej, Kolding
115 *Steppeørn  
116 *Kejserørn  
117X Fiskeørn25-09-1982Tjebberup
118 *Lille Tårnfalk  
119X Tårnfalk01-01-1982Tjebberup
120 *Amerikansk Tårnfalk  
121X Aftenfalk25-06-1992Møns Klint
122X Dværgfalk07-11-1982Ølsemagle Revle
123X Lærkefalk03-09-1982Åstrup Skov, Lystrup
124 *Eleonorafalk  
125X*Slagfalk07-08-2018Ballum Forland
126X*Jagtfalk15-10-2015Skjern Enge
127X Vandrefalk30-09-1990Tipperne
128X*Urfugl08-05-1990Vind Hede
129X Agerhøne27-04-1982Juellinge
130X Vagtel01-06-2009Ådal, Toftlund
131X Fasan06-03-1982Juellinge
132X Vandrikse07-04-1992Åmosen, Ollerup
133X Plettet Rørvagtel13-04-1991Magisterkog
134X*Lille Rørvagtel17-05-2017Søholm Skov og Dybsø
135X*Dværgrørvagtel09-06-2019Vaserne
136X Engsnarre01-06-2009Diernæs Made
137X Grønbenet Rørhøne08-04-1982Raunstrup
138 *Lille Sultanhøne  
139X Blishøne16-01-1982Selsø Sø
140X Trane19-07-1983Salvig, Orø
141 *Prærietrane  
142 *Jomfrutrane  
143 *Dværgtrappe  
144 *Østlig Kravetrappe  
145 *Stortrappe  
146X Strandskade14-03-1982Selsø Sø
147X*Stylteløber09-05-2012Sø ved Nagbøl Kirkevej
148X Klyde14-03-1982Selsø Sø
149X*Triel06-05-2015Holter, Skjern Enge
150 *Ørkenløber  
151 *Rødvinget Braksvale  
152 *Orientbraksvale  
153X*Sortvinget Braksvale10-10-2020Skjern Enge
154X Lille Præstekrave10-06-1988Sølsted Grusgrav
155X Stor Præstekrave28-03-1982Kirsebærholm
156X Hvidbrystet Præstekrave14-08-1983Ølsemagle Revle
157 *Mongolsk Præstekrave  
158X*Ørkenpræstekrave05-06-2013Blåvandshuk
159X Pomeransfugl12-05-2008Hillerup Enge, Tanderup Digevej
160X*Sibirisk Hjejle29-07-2008Staunings ø
161X*Amerikansk Hjejle21-10-2012Ballum Enge
162X Hjejle07-11-1982Ølsemagle Revle
163X Strandhjejle29-08-1982Kirsebærholm
164 *Steppevibe  
165X*Sumpvibe21-05-2015Ølundgårds Inddæmning
166X Vibe06-03-1982Vemmetofte
167X Islandsk Ryle15-08-1982Munkholmbroen
168X Sandløber02-10-1982Præstø Fed
169 *Tyknæbbet Dværgryle  
170 *Rødhalset Ryle  
171X Dværgryle14-08-1983Ølsemagle Revle
172X Temmincksryle02-10-1983Præstø Fed
173X*Hvidrygget Ryle23-05-2019Saltvandssøen
174 *Bairdsryle  
175X Stribet Ryle06-05-2012Ishøj Strand
176 *Spidshalet Ryle  
177X Krumnæbbet Ryle14-08-1983Ølsemagle Revle
178X Sortgrå Ryle10-10-1992Hanstholm Havn
179X Almindelig Ryle02-10-1982Præstø Fed
180X Kærløber30-05-2009Højer Vade
181 *Klireryle  
182X*Prærieløber19-10-2012Ballum Enge
183X Brushane26-07-1983Tipperne
184X Enkeltbekkasin31-01-2012Hindemaj
185X Dobbeltbekkasin09-04-1982Holmegård Mose
186X Tredækker04-09-2015Volsted Kær
187X*Langnæbbet Sneppeklire10-06-2017Ballum Forland
188X Skovsneppe25-05-1995Emborg Bro, Gudenå
189X Stor Kobbersneppe26-07-1982Tipperne
190 *Canadisk Kobbersneppe  
191X Lille Kobbersneppe23-04-1983Ølsemagle Revle
192X Småspove23-04-1983Ølsemagle Revle
193X Storspove29-08-1982Kirsebærholm
194 *Bartramsklire  
195X*Terekklire04-07-2013Saltvandssøen
196X Mudderklire15-08-1982Munkholmbroen
197 *Plettet Mudderklire  
198X Svaleklire03-08-1988Tønder, Vidå
199X Sortklire10-09-1982Munkholmbroen
200 *Stor Gulben  
201X Hvidklire11-09-1982Kalvehoved, Eriksholm
202X*Lille Gulben31-07-2019Nørresø
203X Damklire16-07-2013Margrethe kog/Saltvandssøen
204X Tinksmed25-04-1987Kongens Mose
205X Rødben09-04-1982Holmegård Mose
206X Stenvender23-04-1983Ølsemagle Revle
207X*Amerikansk Svømmesneppe26-10-2015Geddal Enge
208X Odinshane12-08-1987Saltvandssøen
209X Thorshane15-10-2014Skallingen, Blåvand
210X Mellemkjove09-11-1991Hanstholm Havn
211X Almindelig Kjove02-10-1982Præstø Fed
212X Lille Kjove26-05-2017Nordby, Skagen
213X Storkjove10-10-1992Ørhage
214X*Ismåge04-01-2014Hanstholm Havn
215X Sabinemåge17-10-2008Koldby
216X Ride19-10-1989Hanstholm Havn
217 *Tyndnæbbet Måge  
218X*Bonapartemåge28-07-2018Thorsminde
219X Hættemåge01-01-1982Tjebberup
220X Dværgmåge07-11-1982Ølsemagle Revle
221X*Rosenmåge14-02-2008Esbjerg Havn
222X*Lattermåge02-01-2018Hanstholm
223 *Præriemåge  
224X Sorthovedet Måge10-04-2008Haderslev Dam
225 *Audouinsmåge  
226 *Stor Sorthovedet Måge  
227X Stormmåge15-03-1982Karise
228 *Ringnæbbet Måge  
229X Sildemåge09-05-1982Munkholmbroen
230X Sølvmåge06-03-1982Vemmetofte
231X Middelhavssølvmåge02-09-2011Lakolk Strand
232X Kaspisk Måge09-11-2009Damhussøen
233 *Armensk Måge  
234X Hvidvinget Måge30-01-1990Hanstholm Havn
235X Gråmåge19-03-2002Hvide Sande Havn
236X Svartbag16-01-1982Selsø Sø
237 *Gråvinget Måge  
238 *Brilleterne  
239X Dværgterne23-04-1983Ølsemagle Revle
240X Sandterne05-06-2013Filsø
241X Rovterne19-08-2011Ølsemagle Revle
242X*Hvidskægget Terne11-05-2013Utterslev Mose
243X Sortterne23-05-1987Saltvandssøen
244X Hvidvinget Terne14-05-2009Slivsø
245X Splitterne29-06-1982Hvide Sande
246 *Aztekerterne  
247X Fjordterne02-10-1982Præstø Fed
248 *Rosenterne  
249X Havterne09-05-1982Munkholmbroen
250X Lomvie19-10-1989Hanstholm Havn
251 *Polarlomvie  
252X Alk26-03-2003Gl. Lillebæltsbro
253X Tejst23-04-1993Hirsholmene
254X Søkonge19-10-1991Hanstholm, Roshage
255  Lunde  
256 *Steppehøne  
257X Klippedue12-05-2008Esbjerg Havn
258X Huldue10-04-1982Tyrstrup-Bavelse Søerne
259X Ringdue01-01-1982Tjebberup
260X Tyrkerdue02-07-1982Ribe
261X Turteldue28-05-1988Lydersholm, Søndersø
262 *Østlig Turteldue  
263X*Sørgedue25-05-2020Bøgballe
264 *Skadegøg  
265X Gøg13-05-1982Bolskov
266 *Sortnæbbet Gøg  
267 *Gulnæbbet Gøg  
268X Slørugle09-06-2007Haderslev
269 *Dværghornugle  
270X Stor Hornugle01-06-2009Brogård Plantage
271X*Sneugle30-01-1990Nystrup Plantage
272X*Høgeugle28-12-2013Store Hareskov
273 *Spurveugle  
274X Kirkeugle18-04-1994Lunde
275X Natugle16-01-1982Dragerup Skov
276X Skovhornugle17-10-1987Tønder
277X Mosehornugle23-04-1983Ølsemagle Revle
278X Perleugle25-04-2014Blåbjerg Plantage
279X Natravn23-05-1988Ål Plantage
280 *Ørkennatravn  
281 *Tornhalesejler  
282X Mursejler09-05-1982Munkholmbroen
283 *Gråsejler  
284 *Orientsejler  
285 *Alpesejler  
286 *Kaffersejler  
287 *Lille Sejler  
288X Isfugl12-11-1983Dragerup Skov, Inderbredningen
289 *Grøn Biæder  
290X Biæder01-08-2014Sønderjylland
291X*Ellekrage20-10-2018Sårup
292X Hærfugl16-10-2013Mandø
293X Vendehals06-05-1983Tjebberup
294 *Guldspætte  
295X Grønspætte25-04-1992Karpenhøj
296X Sortspætte28-11-1982Jægerspris Nordskov
297X Stor Flagspætte21-01-1982Karise
298X*Mellemflagspætte22-12-2013Gram Slotspark
299X Lille Flagspætte14-04-2009Draved Skov
300 *Tretået Spætte  
301 *Østlig Kalanderlærke  
302 *Korttået Lærke  
303X Toplærke13-06-1990Vidå Sluse
304X Hedelærke30-05-2009Frøslev Plantage
305X Sanglærke28-02-1982Dragerup Skov
306X Bjerglærke27-01-1989Saltvandssøen
307X Digesvale15-05-1982Vemmetofte
308 *Klippesvale  
309X Landsvale06-05-1982Karise
310X Bysvale09-05-1982Munkholmbroen
311X Rødrygget Svale29-04-2016Novrup Grusgrav
312X Storpiber12-10-2014Nyeng
313 *Mongolsk Piber  
314  Markpiber  
315X*Tajgapiber14-10-2014Grønningen, Blåvand
316X Skovpiber06-05-1982Tjebberup
317X Engpiber14-03-1982Kyndbyværket
318X Rødstrubet Piber12-10-2014Nyeng
319X Skærpiber09-10-1983Munkholmbroen
320X Bjergpiber20-01-2010Hejlsminde
321X Gul Vipstjert20-06-1982Kirsebærholm
322X*Citronvipstjert03-09-2011Blåvandshuk
323X Bjergvipstjert12-06-1988Rundemølle, Genner
324X Hvid Vipstjert10-04-1982Tyrstrup-Bavelse Søerne
325X Silkehale12-11-1988Tønder
326X Vandstær15-03-1988Tørning Mølle
327X Gærdesmutte09-01-1982Karise
328X Jernspurv26-03-1982Karise
329X*Sibirisk Jernspurv19-11-2016Hirtshals
330 *Alpejernspurv  
331X Rødhals06-04-1982Dragerup Skov
332 *Manchurernattergal  
333X Nattergal14-05-1982Karise
334X Sydlig Nattergal07-05-2012Haraldsted Sø, Holbækvej 148
335 *Rubinnattergal  
336X Blåhals14-04-2009Ballum Sluse
337X*Blåstjert13-10-2020Blåvand Fuglestation
338X Husrødstjert09-06-1987Tønder
339X Rødstjert03-07-1982Gråsten
340X Bynkefugl08-05-1982Tjebberup
341X Sortstrubet Bynkefugl08-03-2002Hvide Sande
342 *Sibirisk Bynkefugl  
343 *Stejnegers Bynkefugl  
344 *Isabellastenpikker  
345X Stenpikker09-05-1982Munkholmbroen
346 *Nonnestenpikker  
347X*Vestlig Middelhavsstenpikker29-12-2018Virksund
348 *Østlig Middelhavsstenpikker  
349X*Ørkenstenpikker16-10-2013Blåvandshuk
350 *Hvidkronet Stenpikker  
351 *Stendrossel  
352 *Gulddrossel  
353 *Olivenskovdrossel  
354X Ringdrossel17-10-1987Tønder
355X Solsort01-01-1982Tjebberup
356 *Gråstrubet Drossel  
357 *Brundrossel  
358X*Sortstrubet Drossel24-01-2009Nivå
359X Sjagger28-03-1982Tjebberup
360X Sangdrossel10-04-1982Raunstrup
361X Vindrossel06-04-1982Dragerup Skov
362X Misteldrossel09-04-1982Holmegård Mose
363 *Vandredrossel  
364 *Cistussanger  
365 *Stribet Græshoppesanger  
366X Græshoppesanger12-06-1983Kirsebærholm
367X Flodsanger18-05-2009Hindemaj
368X Savisanger24-05-1987Sølsted Mose
369 *Stor Græshoppesanger  
370 *Vandsanger  
371X Sivsanger20-06-1982Kirsebærholm
372X*Lille Rørsanger14-10-2019Blåvand, Mosen
373X*Buskrørsanger05-06-2020Vigersted By
374X Kærsanger30-05-1982Dragerup Skov
375X Rørsanger20-06-1982Kirsebærholm
376X Drosselrørsanger17-05-2008Gl. Hviding Engsø
377 *Bleg Gulbug  
378X*Lille Gulbug14-10-2018Mandø
379X Gulbug29-05-1982Tjebberup
380 *Spottesanger  
381 *Sardinsk Sanger  
382 *Rødstrubet Sanger  
383 *Iberisk Sanger  
384 *Sorthovedet Sanger  
385 *Sortstrubet Sanger  
386X*Asiatisk Ørkensanger20-05-2012Grenen
387X Høgesanger18-10-2017Skallingen
388X Gærdesanger06-05-1982Karise
389X Tornsanger15-05-1982Juellinge
390X Havesanger26-05-1982Karise
391X Munk11-05-1982Karise
392 *Kaukasisk Lundsanger  
393  Lundsanger  
394 *Østlig Lundsanger  
395 *Nordsanger  
396X Fuglekongesanger12-10-2020Grønningen, Blåvand
397X Hvidbrynet Løvsanger01-10-2011Blåvandshuk
398 *Himalayasanger  
399 *Schwarz' Løvsanger  
400X*Brun Løvsanger14-10-2013TDC-masterne, Blåvand
401 *Sinkiangløvsanger  
402 *Bjergløvsanger  
403X Skovsanger28-07-1982Tversted Plantage
404X Gransanger28-07-1982Råbjerg Mile
405X*Iberisk Gransanger22-06-2018Tversted Søerne
406X Løvsanger16-04-1982Karise
407X Fuglekonge16-01-1982Dragerup Skov
408X Rødtoppet Fuglekonge10-04-1982Næsbyholm Storskov
409 *Brun Fluesnapper  
410X Grå Fluesnapper03-07-1982Gråsten
411X Lille Fluesnapper18-10-2012Mandø
412 *Tajgafluesnapper  
413  Hvidhalset Fluesnapper  
414X Broget Fluesnapper10-05-1982Karise
415X Skægmejse20-10-1992Vejlerne, Lund Fjord
416X Halemejse16-01-1982Dragerup Skov
417X Blåmejse10-01-1982Karise
418X Musvit01-01-1982Tjebberup
419X Topmejse29-03-1990Tønder
420X Sortmejse15-08-1982Strandskoven, Munkholm
421X Sumpmejse06-03-1982Vesterskov, Vemmetofte
422X Fyrremejse29-05-1991Sølsted Mose
423X Spætmejse07-02-1982Karise
424X Træløber09-04-1982Holmegård Mose
425X Korttået Træløber25-06-1992Ulvshale Skov
426X Pungmejse31-05-1989Sølsted Mose
427X Pirol23-05-1988Store Tønde Skov
428X*Brun Tornskade06-11-2012Årslev Engsø
429 *Turkestantornskade  
430X Rødrygget Tornskade27-07-1982Tversted Plantage
431 *Langhalet Tornskade  
432 *Rosenbrystet Tornskade  
433X Stor Tornskade28-11-1982Jægerspris Nordskov
434X*Rødhovedet Tornskade10-08-2011Halk Nor
435X Skovskade16-01-1982Jægerspris
436X Husskade15-01-1982Jægerspris
437X Nøddekrige24-09-1994Præstø Fed
438X Allike03-01-1982Karise
439 *Sibirisk Allike  
440X Råge03-01-1982Karise
441X Sortkrage10-04-1982Raunstrup
442X Gråkrage01-01-1982Tjebberup
443X Ravn03-07-1982Jørgensgårdskov
444 *Ensfarvet Stær  
445X Stær28-02-1982Dragerup Skov
446X Rosenstær11-10-2014Grønningen, Blåvand
447X Gråspurv03-01-1982Karise
448 *Spansk Spurv  
449X Skovspurv01-01-1982Tjebberup
450 *Snefinke  
451X*Rødøjet Vireo22-10-2011Mandø
452X Bogfinke01-01-1982Tjebberup
453X Kvækerfinke06-04-1982Tjebberup
454X Gulirisk22-04-2012Kongevej, Haderslev
455X Grønirisk01-01-1982Tjebberup
456X Stillits08-05-1983Gavnø
457X Grønsisken01-01-1982Tjebberup
458X Tornirisk29-05-1982Tjebberup
459X Bjergirisk28-11-1982Jægerspris Nordskov
460X Lille Gråsisken07-05-2008Haderslev
461X Stor Gråsisken28-11-1982Jægerspris Nordskov
462X Hvidsisken12-11-2017Gedser Fyrhave
463X Hvidvinget Korsnæb02-09-2002Morud
464X Lille Korsnæb31-03-1984Præstø Fed
465X Stor Korsnæb23-01-1983Præstø Fed
466 *Ørkendompap  
467X Karmindompap01-06-2009Blåvandshuk
468 *Krognæb  
469X Dompap28-02-1982Tjebberup
470X Kernebider15-05-1982Vesterskov, Stevns
471 *Stribet Sanger  
472 *Hvidstrubet Spurv  
473 *Mørkøjet Junco  
474X Lapværling01-10-2011Blåvandshuk
475X Snespurv07-11-1982Ølsemagle Revle
476X*Hvidkindet Værling14-10-2016Fanø, Hønen
477X Gulspurv06-03-1982Vesterskov, Vemmetofte
478 *Gærdeværling  
479 *Klippeværling  
480 *Gulgrå Værling  
481  Hortulan  
482 *Gulbrynet Værling  
483 *Pileværling  
484X*Dværgværling22-10-2011Mandø
485 *Gulbrystet Værling  
486X Rørspurv09-04-1982Kirsebærholm
487X*Hætteværling24-05-2014Tarphage Enge
488X Bomlærke07-11-1982Store Tårnby
489 *Rosenbrystet Kernebider  

Martin Liebermann har krydset 347 arter på sin Danmarks artslister.



til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.041 sek.
til toppen