Startside   I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
Artslister
Netfugl v. 2.0




Danmarks artslister

Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.



Allan Haagensen

På listen er de arter personen har set angivet med henholdsvis et kryds (X) ude i venstre side af listen og det at artsnavnet står skrevet i sort.

En kronologisk oversigt over Allan Haagensen's kryds kan ses ved at trykke her: Kronologisk oversigt.


#X*NavnDatoLokalitetKort
1X Rødstrubet Lom29-11-1981Ølsemagle Revle (S)
2X Sortstrubet Lom29-12-1982Børstrup Hage, Gilleleje (S)
3X*Stillehavslom15-08-2018Skagens Gren (NJ)
4X Islom03-11-2007Børstrup Hage, Gilleleje (S)
5X Hvidnæbbet Lom06-03-2014Havet ud for Ålebæk Strand (M)
6X Lille Lappedykker20-12-1981Sjællandsbroen (S)
7X Toppet Lappedykker02-11-1981Utterslev Mose (S)
8X Gråstrubet Lappedykker23-03-1982Skallemose, Jonstrup Vang (S)
9X Nordisk Lappedykker03-09-1983Ishøj Strand (S)
10X Sorthalset Lappedykker24-04-1982Utterslev Mose (S)
11X*Sortbrynet Albatros09-08-2015Agger Tange (NJ)
12X Mallemuk13-09-1984Gilleleje (S)
13X*Atlantisk Skråpe12-11-2006Børstrup Hage (Plateauet ud for Vibehusvej), Gilleleje (S)
14X*Storskråpe25-08-2010Børstrup Hage, Gilleleje (S)
15X Sodfarvet Skråpe21-10-1984Gilleleje (S)
16X Almindelig Skråpe20-10-1995Ved Vibehusvej, Gilleleje (S)
17 *Balearskråpe  
18 *Tropeskråpe  
19X Lille Stormsvale19-10-1983Blåvandshuk (RB)
20X Stor Stormsvale19-10-1983Blåvandshuk (RB)
21 *Brun Sule  
22X Sule09-05-1982Korsør-Nyborg, Storebælt (S/F)
23X Skarv20-10-1981Stevns Klint (S)
24X*Topskarv13-04-2008Esbjerg Havn, Nord (RB)
25 *Krøltoppet Pelikan  
26 *Pragtfregatfugl  
27X Rørdrum05-03-1983Søndersø, Værløse (S)
28X*Amerikansk Rørdrum22-05-2003Kraptårnet, Bygholm Vejle (NJ)
29X*Dværghejre01-06-2014Gl. Hviding Engsø (RB)
30X*Nathejre05-05-2009Susåen ved Gunderslevholm, Skelby (S)
31X*Tophejre06-06-2003Værnengene (RK)
32X*Kohejre02-08-2005Vesterenge, Skjern Enge (RK)
33X Silkehejre01-08-1996Hegnede Bugt (M)
34X Sølvhejre05-09-1982Søndersø, Værløse (S)
35X Fiskehejre04-10-1981Søndersø (S)
36X*Purpurhejre02-10-2001Klydesøen, Vestamager (S)
37X Sort Stork20-09-1995Højerup, Stevns (S)
38X Hvid Stork15-05-1982Hellebæk (S)
39X*Sort Ibis19-05-2002Værnengene (RK)
40X Skestork27-07-1995Borreby Mose (S)
41X Knopsvane06-10-1981Råmosen, Ballerup (S)
42  Sortsvane  
43X Pibesvane31-12-1982Ishøj Strand (S)
44X Sangsvane15-11-1981Gundsømagle Sø (S)
45X Tundrasædgås30-11-2006Søholt Gods (LF)
46X Tajgasædgås17-04-1982Råmosen, Ballerup (S)
47X Kortnæbbet Gås17-10-1983Filsø (RB)
48X Blisgås20-04-1983Svanesøen, Ballerup (S)
49X Dværggås19-11-1995Gunderslev Holm (S)
50X Grågås25-10-1981Vestskoven vest for Motorring 4 (S)
51X Indisk Gås04-03-1995Bakkendrup, Tissø (S)
52X Canadagås10-01-1982Holløse Mølle, Susåen (S)
53X Bramgås21-12-1981Fredriksdal, Mølleåen (S)
54X Knortegås29-05-1982Gundsømagle Sø (S)
55X Rødhalset Gås17-10-1999Bøtø Nor, Falster (LF)
56X Nilgås24-07-2000Løkkeby Enge, Langeland (F)
57X Rustand06-08-1995Majbølle Nor, Lolland (LF)
58X Gravand18-10-1981Ishøj Strand (S)
59X Mandarinand01-06-2014Sneum Digesø (RB)
60X Pibeand27-03-1982Ishøj Strand (S)
61X*Amerikansk Pibeand15-08-2000Ølsemagle Revle (S)
62X Knarand24-04-1982Utterslev Mose (S)
63X*Sibirisk Krikand06-06-2019Sneum Digesø (RB)
64X Krikand29-11-1981Ølsemagle Revle (S)
65X Amerikansk Krikand22-06-2004Solbjerg Engsø (S)
66X Gråand07-10-1981Råmosen, Ballerup (S)
67X Spidsand07-11-1981Ishøj Strand (S)
68X Atlingand07-04-1982Søndersø, Værløse (S)
69X*Blåvinget And26-04-1997Solbjerg Engsø (S)
70X Skeand02-11-1981Utterslev Mose (S)
71X Rødhovedet And05-10-1991Møllekrog, Esrum Sø (S)
72X Taffeland17-11-1981Furesøen fra Furesøbad (S)
73X*Halsbåndstroldand19-02-2006Guldborgsund ved Hasseløvej, Nykøbing Falster (LF)
74X*Hvidøjet And12-09-1993Jordbassinerne, Stege (M)
75X Troldand01-10-1981Søndersø (S)
76X Bjergand07-11-1981Ishøj Strand (S)
77X*Lille Bjergand21-04-2003Tvorup Hul (NJ)
78X Ederfugl20-10-1981Stevns Klint (S)
79X Kongeederfugl16-08-1992Ølsemagle Revle (S)
80X*Stellersand27-12-1991Mosede Havn (S)
81X Havlit20-12-1981Vestamager (S)
82X Sortand19-12-1981Ved Tisvilde Hegn (S)
83X*Amerikansk Sortand19-03-2006Blåvand ved Ishuset (RB)
84X*Brilleand19-03-2006Blåvand ved Ishuset (RB)
85X Fløjlsand13-02-1982Ishøj Strand (S)
86X*Amerikansk Fløjlsand03-03-2013Blåvand Strand, Blåvand (RB)
87X*Sibirisk Fløjlsand27-02-2020Kysten ved Sandflugtsplantagen, Rørvig (S)
88X Hvinand22-10-1981Ishøj Strand (S)
89X Lille Skallesluger13-12-1981Sjællandsbroen (S)
90X Toppet Skallesluger22-10-1981Ishøj Strand (S)
91X Stor Skallesluger08-11-1981Furesøen fra Kollekolle (S)
92X*Amerikansk Skarveand18-08-1996Damhussøen (S)
93X Hvepsevåge18-05-1981Råmosen, Ballerup (S)
94X*Blå Glente14-04-2020Busemarke Mose (M)
95X Sort Glente28-08-1982Søndersø, Værløse (S)
96X Rød Glente06-05-1982Søndersø, Værløse (S)
97X Havørn03-03-1985Søndersø, Værløse (S)
98 *Ådselgrib  
99X*Gåsegrib27-06-2020Pletvej 4 nær Hygum Nor, Lemvig (RK)
100X*Slangeørn24-07-2003Lille Vildmose fra Smidie (NJ)
101X Rørhøg24-04-1981Råmosen, Ballerup (S)
102X Blå Kærhøg24-09-1981Søndersø, Værløse (S)
103X Steppehøg01-05-1988Jydelejet (M)
104X Hedehøg26-05-1982Jydelejet (M)
105X Duehøg11-10-1981Søndersø (S)
106X Spurvehøg17-09-1981Jonstrupvej, Ballerup (S)
107X Musvåge14-04-1981Råmosen, Ballerup (S)
108X*Ørnevåge22-08-2006Gjorslev, Stevns (S)
109X Fjeldvåge11-10-1981Søndersø (S)
110X*Stor Skrigeørn16-10-2005Mandehoved, Stevns (S)
111X Lille Skrigeørn01-10-1988Højerup, Stevns (S)
112 *Dværgørn  
113X Kongeørn21-10-1995Højerup, Stevns (S)
114X*Høgeørn21-05-2011Bøtø Nor, Falster (LF)
115X*Steppeørn17-03-2001Grødbyvejen (B)
116X*Kejserørn04-06-1999Bøtø Nor, Falster (LF)
117X Fiskeørn15-04-1981Jonstrup Vang (S)
118 *Lille Tårnfalk  
119X Tårnfalk26-09-1981Søndersø (S)
120 *Amerikansk Tårnfalk  
121X Aftenfalk26-05-1982Motorvej v. Karlstrup (S)
122X Dværgfalk27-09-1981Ishøj Strand (S)
123X Lærkefalk06-05-1982Søndersø, Værløse (S)
124 *Eleonorafalk  
125X*Slagfalk19-08-2017Tipperne (RK)
126X*Jagtfalk22-02-1983Islandsbrygge, Amager (S)
127X Vandrefalk29-08-1985Råmosen, Ballerup (S)
128 *Urfugl  
129X Agerhøne25-10-1981Søndersø (S)
130X Vagtel05-06-1994Sømosen, Ballerup (S)
131X Fasan29-11-1981Ølsemagle Revle (S)
132X Vandrikse20-10-1981Råmosen, Ballerup (S)
133X Plettet Rørvagtel21-09-1995Ishøj Strand (S)
134X*Lille Rørvagtel29-05-2008Gulstav Mose, Langeland (F)
135X*Dværgrørvagtel15-07-2007Veddelen, Ulvshale (M)
136X Engsnarre18-06-1995Ved Hjortekærsvej, Lyngby (S)
137X Grønbenet Rørhøne02-11-1981Utterslev Mose (S)
138 *Lille Sultanhøne  
139X Blishøne08-11-1981Søndersø (S)
140X Trane22-03-1982Søndersø, Værløse (S)
141X*Prærietrane27-05-2013Busemarke Mose (M)
142X*Jomfrutrane27-07-2016Bøtø Nor, Falster (LF)
143X*Dværgtrappe11-08-1991Fællesfolden, Reersø (S)
144 *Østlig Kravetrappe  
145 *Stortrappe  
146X Strandskade30-09-1981Søndersø (S)
147X*Stylteløber25-05-1999Bøtø Nor, Falster (LF)
148X Klyde27-03-1982Ishøj Strand (S)
149X*Triel06-08-2003Lejsø, Korsør (S)
150 *Ørkenløber  
151X*Rødvinget Braksvale10-08-1995Ølsemagle Revle (S)
152 *Orientbraksvale  
153X*Sortvinget Braksvale30-07-2006Forland, Sneum Sluse (RB)
154X Lille Præstekrave18-05-1982Søndersø (S)
155X Stor Præstekrave18-10-1981Ishøj Strand (S)
156X Hvidbrystet Præstekrave01-08-1982Ølsemagle Revle (S)
157X*Mongolsk Præstekrave14-08-2004Lakolk Klitsø, Rømø (SJ)
158X*Ørkenpræstekrave05-06-2013Blåvands Huk (RB)
159X Pomeransfugl04-05-1993Ved Pederstrup, Ballerup (S)
160X*Sibirisk Hjejle15-07-1999Præstø Fed (S)
161X*Amerikansk Hjejle05-05-2016Vestamager (S)
162X Hjejle03-07-1982Råmosen, Ballerup (S)
163X Strandhjejle18-10-1981Ishøj Strand (S)
164X*Steppevibe29-06-2000Langørevej, Saltrup, Søborg Sø (S)
165X*Sumpvibe14-07-1997Tissø (S)
166X Vibe04-10-1981Søndersø (S)
167X Islandsk Ryle02-05-1982Kofoeds Enge, Amager (S)
168X Sandløber11-05-1982Grenen, Skagen (NJ)
169X*Tyknæbbet Dværgryle30-05-2005Forland Nord for Sneum Sluse (RB)
170 *Rødhalset Ryle  
171X Dværgryle07-08-1982Køge Nordstrand (S)
172X Temmincksryle15-07-1984Svanesøen, Ballerup (S)
173X*Hvidrygget Ryle21-08-1982Ishøj Strand (S)
174X*Bairdsryle24-09-2017Ballum Forland (SJ)
175X Stribet Ryle29-09-1986Ølsemagle Revle (S)
176X*Spidshalet Ryle09-09-2011Mærsk Vase, Grønningen (RB)
177X Krumnæbbet Ryle01-08-1982Ølsemagle Revle (S)
178X Sortgrå Ryle12-03-1983Saltholm (S)
179X Almindelig Ryle18-10-1981Ishøj Strand (S)
180X Kærløber21-08-1982Ølsemagle Revle (S)
181 *Klireryle  
182X*Prærieløber10-08-2000Ølsemagle Revle (S)
183X Brushane02-05-1982Kofoeds Enge, Amager (S)
184X Enkeltbekkasin07-10-1982Svanesøen, Ballerup (S)
185X Dobbeltbekkasin25-09-1981Søndersø (S)
186X Tredækker20-08-1999Ølsemagle Revle (S)
187X*Langnæbbet Sneppeklire10-05-2005Lakolk Klitsø, Rømø (SJ)
188X Skovsneppe23-10-1981Søndersø, Værløse (S)
189X Stor Kobbersneppe21-05-1982Nyord (M)
190 *Canadisk Kobbersneppe  
191X Lille Kobbersneppe07-08-1982Køge Nordstrand (S)
192X Småspove21-08-1982Ølsemagle Revle (S)
193X Storspove27-03-1982Ishøj Strand (S)
194 *Bartramsklire  
195X*Terekklire14-05-2000Kjelst Grusgrav, Oxbøl (RB)
196X Mudderklire05-05-1982Søndersø (S)
197X*Plettet Mudderklire10-08-2005Ølsemagle Revle (S)
198X Svaleklire08-04-1982Søndersø (S)
199X Sortklire24-06-1982Flasken, Reersø (S)
200 *Stor Gulben  
201X Hvidklire03-07-1982Råmosen, Ballerup (S)
202X*Lille Gulben05-07-2011Lundemosen, Keldsnor Fyr, Langeland (F)
203X Damklire03-08-1994Ølsemagle Revle (S)
204X Tinksmed26-05-1982Nyord (M)
205X Rødben20-12-1981Vestamager (S)
206X Stenvender02-05-1982Kongelundsstranden, Amager (S)
207X*Amerikansk Svømmesneppe29-04-1984Kofoeds Enge, Amager (S)
208X Odinshane07-08-1982Ølsemagle Revle (S)
209X Thorshane05-02-1983Gilleleje Havn (S)
210X Mellemkjove11-05-1982Skagen (NJ)
211X Almindelig Kjove26-09-1982Fiskebæk, Mølleåen (S)
212X Lille Kjove24-08-1996Ølsemagle Revle (S)
213X Storkjove19-10-1983Blåvandshuk (RB)
214X*Ismåge29-12-2013Hanstholm Havn (NJ)
215X Sabinemåge07-09-1986Gilleleje (S)
216X Ride29-12-1982Gilleleje (S)
217 *Tyndnæbbet Måge  
218 *Bonapartemåge  
219X Hættemåge12-05-1982Hirsholmene (NJ)
220X Dværgmåge25-05-1982Gundsømagle Sø (S)
221X*Rosenmåge28-12-2007Esbjerg Fiskerihavn (RB)
222X*Lattermåge14-05-2015Grusgrav v. Krogsgård (RB)
223 *Præriemåge  
224X Sorthovedet Måge14-11-1991Kongens Have, Kbh. (S)
225X*Audouinsmåge09-06-2006Færgeindsejling, Helsingør Havn (S)
226 *Stor Sorthovedet Måge  
227X Stormmåge12-05-1982Hirsholmene (NJ)
228X*Ringnæbbet Måge01-03-2006Nærum Gadekær + Skodsborgvej, Nærum (S)
229X Sildemåge11-05-1982Grenen, Skagen (NJ)
230X Sølvmåge12-03-1983Saltholm (S)
231X Middelhavssølvmåge06-01-1991Christianshavn, København (S)
232X Kaspisk Måge05-09-2004Bøgeskov Havn, Stevns (S)
233 *Armensk Måge  
234X Hvidvinget Måge15-01-1989Gilleleje Havn (S)
235X Gråmåge15-01-1989Gilleleje Havn (S)
236X Svartbag12-10-1981Kollekolle, Furesøen (S)
237X*Gråvinget Måge17-02-2010Udløb af Brabrand Sø til Århus Å (ÅH)
238 *Brilleterne  
239X Dværgterne02-05-1982Kofoeds Enge, Amager (S)
240X Sandterne30-05-2005Skallingen (RB)
241X Rovterne01-05-1994Brøndby Strand (S)
242X*Hvidskægget Terne19-09-1998Kongelundsstranden, Amager (S)
243X Sortterne18-05-1982Gundsømagle Sø (S)
244X Hvidvinget Terne14-08-1982Ølsemagle Revle (S)
245X Splitterne06-04-1982Gilbjerg Hoved (S)
246 *Aztekerterne  
247X Fjordterne15-10-1981Søndersø (S)
248 *Rosenterne  
249X Havterne17-04-1982Ølsemagle Revle (S)
250X Lomvie29-12-1982Gilleleje (S)
251 *Polarlomvie  
252X Alk29-12-1982Gilleleje (S)
253X Tejst12-05-1982Hirsholmene (NJ)
254X Søkonge09-02-1983Hundige Havn (S)
255X Lunde29-12-1983Gilleleje (S)
256 *Steppehøne  
257X Klippedue10-09-1988Kollekolle, Furesøen (S)
258X Huldue15-03-1982Søndersø (S)
259X Ringdue10-10-1981Søndersø (S)
260X Tyrkerdue07-12-1981Råmosen, Ballerup (S)
261X Turteldue20-05-1983Søndersø, Værløse (S)
262X*Østlig Turteldue11-02-1984Tårbæk (S)
263X*Sørgedue21-05-2008"Stalden", Bøjlevejen nær Batterivej, Skagen (NJ)
264X*Skadegøg05-08-2006Pøl, Als (SJ)
265X Gøg15-05-1982Råmosen, Ballerup (S)
266 *Sortnæbbet Gøg  
267 *Gulnæbbet Gøg  
268X Slørugle07-06-2003Øst for Oksbøl (RB)
269 *Dværghornugle  
270X Stor Hornugle03-06-2003nær Vestbirk (ÅH)
271X*Sneugle24-02-1990Overdrevsskov, Sorø (S)
272X*Høgeugle05-02-1983Gurre Sø (S)
273X*Spurveugle02-11-1999Fortunens Indelukke, Jægersborg Dyrehave (S)
274X Kirkeugle06-06-2003Sydvest for Gram (SJ)
275X Natugle28-11-1981Kollekolle, Furesøen (S)
276X Skovhornugle02-01-1982Vestre Kirkegård, Kbh. (S)
277X Mosehornugle28-03-1982Gilbjerg Hoved (S)
278X Perleugle29-01-1983Kongelunden, Amager (S)
279X Natravn19-06-1983Gribskov v. Kagerup St. (S)
280 *Ørkennatravn  
281 *Tornhalesejler  
282X Mursejler11-10-1981Søndersø (S)
283X*Gråsejler24-11-2012Gilbjerg Hoved (S)
284X*Orientsejler15-06-2010Hejresøen, Vestamager (S)
285X*Alpesejler26-09-1999Gilbjerg Hoved (S)
286X*Kaffersejler27-10-2020Vejby Strand (S)
287 *Lille Sejler  
288X Isfugl10-01-1982Skydebanegrøft v. Tangmosevej, Køge (S)
289 *Grøn Biæder  
290X Biæder10-08-1998Ved Kongsgård, Røsnæs (S)
291X*Ellekrage25-05-1997Ved Kobbelgården, Busemarke Mose (M)
292X Hærfugl10-10-1999Skånjevejen, Spodsbjerg (S)
293X Vendehals06-09-1986Gilleleje (S)
294 *Guldspætte  
295X Grønspætte15-05-1983Stubbesø, Djursland (ÅH)
296X Sortspætte12-10-1981Kollekolle, Furesøen (S)
297X Stor Flagspætte28-09-1981Søndersø (S)
298X*Mellemflagspætte22-12-2013Lunden, Gram (SJ)
299X Lille Flagspætte11-04-1982Søndersø, Værløse (S)
300 *Tretået Spætte  
301X*Østlig Kalanderlærke03-01-2006Stauningsø (S)
302X*Korttået Lærke17-05-2006Tarp Enge (RB)
303X Toplærke09-05-1982Fredrikshavn (NJ)
304X Hedelærke09-06-1983Gribskov v. Kagerup St. (S)
305X Sanglærke30-09-1981Søndesø (S)
306X Bjerglærke27-01-1986Kongelundsstranden, Amager (S)
307X Digesvale22-10-1981Stevns Klint (S)
308 *Klippesvale  
309X Landsvale10-10-1981Søndersø (S)
310X Bysvale05-05-1982Søndersø (S)
311X Rødrygget Svale26-05-2006Hejresøen, Vestamager (S)
312X Storpiber26-09-2008Hellebæk Avlsgård (S)
313 *Mongolsk Piber  
314X Markpiber26-08-1993Søndersø, Værløse (S)
315X*Tajgapiber14-10-2014St. Enders Kapel, Grønningen, Blåvand (RB)
316X Skovpiber02-05-1982Søndersø (S)
317X Engpiber29-11-1981Ølsemagle Revle (S)
318X Rødstrubet Piber27-09-1985Råmosen, Ballerup (S)
319X Skærpiber10-01-1982Karrebæksminde (S)
320X Bjergpiber19-02-2000Skovshoved Havn (S)
321X Gul Vipstjert12-10-1981Frederiksdal Skov (S)
322X*Citronvipstjert04-05-2011Stauningsø (S)
323X Bjergvipstjert28-03-1982Gilbjerg Hoved (S)
324X Hvid Vipstjert28-09-1981Grantofteskolen, Ballerup (S)
325X Silkehale29-11-1981Ellebjerg St., Valby (S)
326X Vandstær25-10-1981Kalkgården, Mølleåen (S)
327X Gærdesmutte25-10-1981ved Kalkgården, Mølleåen (S)
328X Jernspurv25-10-1981Søndersø (S)
329X*Sibirisk Jernspurv15-10-2016Stubben, København (S)
330X*Alpejernspurv18-04-2006Munkeruphave, Munkerup (S)
331X Rødhals29-10-1981ved Kalkgården, Mølleåen (S)
332 *Manchurernattergal  
333X Nattergal15-05-1982Råmosen, Ballerup (S)
334X Sydlig Nattergal24-05-1996Ishøj Strand (S)
335 *Rubinnattergal  
336X Blåhals18-05-1987Christiansø (B)
337X*Blåstjert09-10-2010Vesterhave, Gedser (LF)
338X Husrødstjert01-05-1983Kastrup Industrihavn, Amager (S)
339X Rødstjert16-05-1982Gundsømagle Sø (S)
340X Bynkefugl15-05-1982Gilbjerg Hoved (S)
341X Sortstrubet Bynkefugl29-10-1988Søndersø, Værløse (S)
342X*Sibirisk Bynkefugl30-12-1986Kongelunden (Kongelundsstranden), Amager (S)
343 *Stejnegers Bynkefugl  
344X*Isabellastenpikker19-10-2016Gilleleje Havn (S)
345X Stenpikker26-05-1982Nyord (M)
346X*Nonnestenpikker02-03-2012Strandby Havn (NJ)
347X*Vestlig Middelhavsstenpikker28-12-2018Sundstrup (NJ)
348X*Østlig Middelhavsstenpikker05-07-1996Stevns Kridtbrud (S)
349X*Ørkenstenpikker01-11-1987Ishøj Strand (S)
350X*Hvidkronet Stenpikker01-07-2010Store Vrøj, Saltbæk Vig (S)
351X*Stendrossel11-06-2020Ebeltoft Færgehavn (ÅH)
352 *Gulddrossel  
353 *Olivenskovdrossel  
354X Ringdrossel09-05-1991Mandemarke Bakker (M)
355X Solsort05-03-1983Søndersø (S)
356 *Gråstrubet Drossel  
357X*Brundrossel07-11-2020Sorthat Odde (B)
358X*Sortstrubet Drossel14-12-1991Fredriksværk (S)
359X Sjagger05-11-1981Furesøbad, Furesøen (S)
360X Sangdrossel27-03-1983Kollekolle, Furesøen (S)
361X Vindrossel30-09-1981Søndersø (S)
362X Misteldrossel28-03-1982Gilbjerg Hoved (S)
363 *Vandredrossel  
364 *Cistussanger  
365 *Stribet Græshoppesanger  
366X Græshoppesanger16-05-1982Løje Sø (S)
367X Flodsanger29-05-1983Carinasøen, Kajerød (S)
368X Savisanger15-05-1988Gundsømagle Sø (S)
369 *Stor Græshoppesanger  
370X*Vandsanger03-09-2004Flyndersø, Korshage, Rørvig (S)
371X Sivsanger16-05-1982Løje Sø (S)
372X*Lille Rørsanger15-10-2019Mosen, Blåvand (RB)
373X*Buskrørsanger06-07-1997Køge Sydstrand (S)
374X Kærsanger17-05-1982Porsemosen (S)
375X Rørsanger05-05-1982Råmosen, Ballerup (S)
376X Drosselrørsanger26-05-1983Vaserne, Furesøen (S)
377X*Bleg Gulbug18-06-2020Gedser Fyrhave (LF)
378X*Lille Gulbug15-10-2018Mandø (SJ)
379X Gulbug21-05-1982Nyord (M)
380 *Spottesanger  
381 *Sardinsk Sanger  
382X*Rødstrubet Sanger07-05-1993Mandemarke Bakker (M)
383 *Iberisk Sanger  
384X*Sorthovedet Sanger21-10-2015Vest for Mandø By, Mandø (RB)
385X*Sortstrubet Sanger07-05-1993Mandemarke Bakker (M)
386 *Asiatisk Ørkensanger  
387X Høgesanger27-05-1987Christiansø (B)
388X Gærdesanger12-05-1982Frederikshavn (NJ)
389X Tornsanger24-04-1982Utterslev Mose (S)
390X Havesanger10-05-1982Sæbygård Skov (NJ)
391X Munk05-05-1982Søndersø (S)
392 *Kaukasisk Lundsanger  
393X Lundsanger28-05-1987Christiansø (B)
394X*Østlig Lundsanger19-10-2019Tipmosen, Ho (RB)
395X*Nordsanger15-09-2012Gedser Fyrhave, Falster (LF)
396X Fuglekongesanger23-10-2000Mindelunden, Højerup, Stevns (S)
397X Hvidbrynet Løvsanger24-10-1999Nakkehoved Fyr (S)
398X*Himalayasanger02-11-2003Hovvig, Rørvig (S)
399 *Schwarz' Løvsanger  
400X*Brun Løvsanger20-10-2001Klintebjerg, Klint (S)
401 *Sinkiangløvsanger  
402 *Bjergløvsanger  
403X Skovsanger10-05-1982Sæbygård Skov (NJ)
404X Gransanger10-04-1982Søndersø, Værløse (S)
405X*Iberisk Gransanger21-04-2002Nord for Tane Sø, Kærgård (RB)
406X Løvsanger24-04-1982Søndersø (S)
407X Fuglekonge22-10-1981Stevns Klint (S)
408X Rødtoppet Fuglekonge23-04-1995Busene Haver (M)
409 *Brun Fluesnapper  
410X Grå Fluesnapper02-06-1982Gilbjerg Hoved (S)
411X Lille Fluesnapper18-05-1985Østmøn (M)
412X*Tajgafluesnapper10-11-2019Gentofte Sø (S)
413X Hvidhalset Fluesnapper22-05-1987Christiansø (B)
414X Broget Fluesnapper24-04-1982Utterslev Mose (S)
415X Skægmejse07-01-1991Utterslev Mose (S)
416X Halemejse28-09-1981Søndersø (S)
417X Blåmejse26-12-1981Kongelunden (S)
418X Musvit26-12-1981Kongelunden (S)
419X Topmejse15-05-1983Langsø, Djursland (ÅH)
420X Sortmejse19-12-1981Tisvilde Hegn (S)
421X Sumpmejse26-10-1981Kalkgården, Mølleåen (S)
422X Fyrremejse27-05-2003Sølsted Mose (SJ)
423X Spætmejse28-11-1981Kollekolle, Furesøen (S)
424X Træløber29-10-1981Kalkgården, Mølleåen (S)
425X Korttået Træløber13-05-1991Jægersborg Dyrehave (S)
426X Pungmejse24-04-1982Utterslev Mose (S)
427X Pirol24-05-1996Ålebæk Strand (M)
428X*Brun Tornskade09-11-2012Årslev Engsø (ÅH)
429X*Turkestantornskade08-11-2020Lalandia-Dragsminde Sluse, Lolland (LF)
430X Rødrygget Tornskade18-05-1982Søndersø (S)
431 *Langhalet Tornskade  
432X*Rosenbrystet Tornskade25-05-1997Bøgebjergvej, Østmøn (M)
433X Stor Tornskade25-10-1981Kilde Enge, Mølleåen (S)
434X*Rødhovedet Tornskade23-05-2008Sydslugen, Blåvand (RB)
435X Skovskade06-04-1982Gilbjerg Hoved (S)
436X Husskade05-03-1983Søndersø (S)
437X Nøddekrige19-12-1981Tisvilde Hegn (S)
438X Allike04-04-1982Søndersø (S)
439 *Sibirisk Allike  
440X Råge12-03-1983Saltholm (S)
441X Sortkrage19-04-1982Råmosen, Ballerup (S)
442X Gråkrage17-04-1982Ølsemagle Revle (S)
443X Ravn27-08-1983Søndersø, Værløse (S)
444X*Ensfarvet Stær21-04-2002Nord for Tane Sø, Kærgård (RB)
445X Stær23-01-1982Køge Havn (S)
446X Rosenstær13-08-1989Køge (S)
447X Gråspurv12-05-1982Hirsholmene (NJ)
448 *Spansk Spurv  
449X Skovspurv22-07-1982Råmosen, Ballerup (S)
450 *Snefinke  
451X*Rødøjet Vireo22-10-2011Mandø (RB)
452X Bogfinke17-05-1982Porsemosen (S)
453X Kvækerfinke23-04-1982Søndersø (S)
454X Gulirisk01-05-1994Ved Kongelundskroen, Amager (S)
455X Grønirisk18-10-1981Ishøj Strand (S)
456X Stillits02-11-1981Utterslev Mose (S)
457X Grønsisken25-10-1981Søndersø (S)
458X Tornirisk15-04-1982Søndersø (S)
459X Bjergirisk07-11-1981Ishøj Strand (S)
460X Lille Gråsisken05-04-1992Søndersø, Værløse (S)
461X Stor Gråsisken15-03-1982Søndersø, Værløse (S)
462X Hvidsisken22-12-1990Skovlunde Naturpark (S)
463X Hvidvinget Korsnæb09-02-1987ved Gribsø, Gribskov (S)
464X Lille Korsnæb19-12-1981Tisvilde Hegn (S)
465X Stor Korsnæb19-12-1981Tisvilde Hegn (S)
466 *Ørkendompap  
467X Karmindompap19-05-1987Christiansø (B)
468X*Krognæb08-11-2004Grønnemose Allé, Utterslev Mose (S)
469X Dompap14-11-1981Utterslev Mose (S)
470X Kernebider21-03-1982Søndersø, Værløse (S)
471 *Stribet Sanger  
472X*Hvidstrubet Spurv06-07-2010Mølleparken, Skørping (NJ)
473 *Mørkøjet Junco  
474X Lapværling18-09-1993Stevns Klint (S)
475X Snespurv07-11-1981Ishøj Strand (S)
476 *Hvidkindet Værling  
477X Gulspurv02-01-1982Kongelundsstranden (S)
478X*Gærdeværling12-07-2019Russerbakkevej, Tornby Klitplantage (NJ)
479 *Klippeværling  
480 *Gulgrå Værling  
481X Hortulan11-05-1984Jonstrup Vang (S)
482 *Gulbrynet Værling  
483X*Pileværling14-09-2014Maglemosen, Vedbæk (S)
484X*Dværgværling14-11-1999Køge Nordstrand (S)
485 *Gulbrystet Værling  
486X Rørspurv25-02-1982Svanesøen, Ballerup (S)
487X*Hætteværling03-06-2007"Sylviastien", Grenen, Skagen (NJ)
488X Bomlærke17-05-1982Margrethelund, Ledøje (S)
489 *Rosenbrystet Kernebider  

Allan Haagensen har krydset 414 arter på sin Danmarks artslister.



til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.037 sek.
til toppen