Startside I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
 Artslister 




Danmarks artslister

Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.



Michael Bonefeld Bladt

På listen er de arter personen har set angivet med henholdsvis et kryds (X) ude i venstre side af listen og det at artsnavnet står skrevet i sort.

En kronologisk oversigt over Michael Bonefeld Bladt's kryds kan ses ved at trykke her: Kronologisk oversigt.


#X*NavnDatoLokalitetKort
1X Rødstrubet Lom17-01-1982Årøsund
2X Sortstrubet Lom29-03-1983Hjortholm
3 *Stillehavslom  
4  Islom  
5X Hvidnæbbet Lom  
6X Lille Lappedykker06-09-1981Bankel Sø
7X Toppet Lappedykker  
8X Gråstrubet Lappedykker16-04-1981Tvismark Sø, Rømø
9X Nordisk Lappedykker20-10-1984Blåvands Huk
10X Sorthalset Lappedykker02-08-1983Rødekro Grusgrav
11 *Sortbrynet Albatros  
12X Mallemuk20-10-1984Blåvands Huk
13 *Atlantisk Skråpe  
14 *Storskråpe  
15X Sodfarvet Skråpe20-10-1984Blåvands Huk
16X Almindelig Skråpe02-08-1986Blåvands Huk
17 *Balearskråpe  
18  Lille Stormsvale  
19X Stor Stormsvale21-10-1984Blåvands Huk
20X Sule19-07-1984Blåvands Huk
21X Skarv18-07-1981Vorsø
22X*Topskarv25-02-2008Esbjerg Havn
23 *Krøltoppet Pelikan  
24 *Pragtfregatfugl  
25X Rørdrum16-05-1982Lakolk Sø
26 *Amerikansk Rørdrum  
27 *Dværghejre  
28X*Nathejre09-05-2002Mandø
29X*Tophejre06-06-2003Værnengene
30 *Kohejre  
31X Silkehejre22-06-1993Bankel Sø
32X Sølvhejre14-06-1997Lakolk Klitsøer
33X Fiskehejre  
34 *Purpurhejre  
35X Sort Stork30-06-1984Hytkær Skov
36X Hvid Stork  
37X*Sort Ibis20-05-2002Værnengene
38X Skestork23-07-1984Halk Nor
39X Knopsvane  
40X Pibesvane03-03-1984Halk Nor
41X Sangsvane01-11-1981Korsø, Årø
42X Tundrasædgås13-02-1983Bankel Sø
43  Tajgasædgås  
44X Kortnæbbet Gås20-02-1984Ballum Enge
45X Blisgås16-10-1982Bankel Sø
46  Dværggås  
47X Grågås24-05-1981Haderslev Dam
48X Canadagås03-10-1982Bankel Sø
49X Bramgås29-03-1983Hjortholm
50X Knortegås16-04-1981Rømødæmningen
51X Rødhalset Gås10-03-2001Tissø
52X Nilgås11-05-2001Vedbøl Sø
53X Rustand01-04-2001Ejsbøl Sø
54X Gravand16-04-1981Sønderstrand, Rømø
55  Mandarinand  
56X Pibeand16-04-1981Lakolk Søerne, Rømø
57 *Amerikansk Pibeand  
58X Knarand11-10-1981Tipperne
59 *Sibirisk Krikand  
60X Krikand12-09-1981Halk Nor
61X Amerikansk Krikand04-05-2004Slivsø, Hoptrup
62X Gråand  
63X Spidsand11-10-1981Tipperne
64X Atlingand05-04-1982Trillen
65X*Blåvinget And30-05-1997Hindemaj
66X Skeand16-04-1981Lakolk Søerne, Rømø
67X Rødhovedet And18-01-2004Felsbæk Møllesø
68X Taffeland16-04-1981Tvismark Sø, Rømø
69X*Halsbåndstroldand09-02-2008Skjern Enge, Lønborggård
70X*Hvidøjet And20-02-1992Haderslev Dam
71X Troldand16-04-1981Tvismark Sø, Rømø
72X Bjergand17-01-1982Årøsund
73 *Lille Bjergand  
74X Ederfugl16-04-1981Sønderstrand, Rømø
75  Kongeederfugl  
76 *Stellersand  
77X Havlit20-02-1982Hejlsminde
78X Sortand11-10-1981Blåvands Huk
79 *Amerikansk Sortand  
80 *Brilleand  
81X Fløjlsand31-01-1982Halk Nor
82 *Amerikansk Fløjlsand  
83 *Sibirisk Fløjlsand  
84X Hvinand16-04-1981Rømødæmningen
85X Lille Skallesluger17-01-1982Bankel Sø
86X Toppet Skallesluger23-08-1981Årø
87X Stor Skallesluger28-12-1981Flensborg Inderfjord
88X*Amerikansk Skarveand06-08-2003Ødis Sø, Vamdrup
89X Hvepsevåge15-05-1982Draved Skov
90 *Blå Glente  
91X Sort Glente19-03-1983Høgelund, Vojens
92X Rød Glente01-04-1982Pamhule Sø
93X Havørn07-05-1986Pælebakken, Skagen
94 *Ådselgrib  
95 *Gåsegrib  
96 *Slangeørn  
97X Rørhøg16-04-1981Lakolk Søerne, Rømø
98X Blå Kærhøg01-03-1982Olufskær, Haderslev
99X Steppehøg06-05-1986Nordstrand, Skagen
100X Hedehøg16-05-1982Juvre, Rømø
101X Duehøg23-08-1981Årø
102X Spurvehøg  
103X Musvåge  
104X*Ørnevåge05-10-2003Vilslev Enge
105X Fjeldvåge01-11-1981Årø Nord
106 *Stor Skrigeørn  
107X Lille Skrigeørn25-05-1992Skagen
108 *Dværgørn  
109X Kongeørn22-04-1984Flagbakken, Skagen
110 *Høgeørn  
111X*Steppeørn25-05-1992Skagen
112 *Kejserørn  
113X Fiskeørn02-08-1981Reersø
114 *Lille Tårnfalk  
115X Tårnfalk02-08-1981Reersø
116 *Amerikansk Tårnfalk  
117X Aftenfalk06-05-1986Nordstrand, Skagen
118X Dværgfalk01-01-1981Rømø
119X Lærkefalk30-07-1983Sønderhedevejens Grusgrav, Vojens
120 *Eleonorafalk  
121 *Slagfalk  
122X*Jagtfalk15-11-1997Astrup Forland
123X Vandrefalk07-05-1986Pælebakken, Skagen
124X*Urfugl23-04-1984Vind Hede
125X Agerhøne  
126X Vagtel27-07-1984Uge Grusgrav
127X Fasan  
128X Vandrikse16-04-1981Lakolk Søerne, Rømø
129X Plettet Rørvagtel16-05-1982Lakolk Sø
130 *Lille Rørvagtel  
131 *Dværgrørvagtel  
132X Engsnarre12-06-1999Slivsø, Haderslev
133X Grønbenet Rørhøne02-08-1981Reersø
134 *Lille Sultanhøne  
135X Blishøne  
136X Trane22-04-1984Flagbakken, Skagen
137 *Prærietrane  
138 *Jomfrutrane  
139 *Dværgtrappe  
140 *Østlig Kravetrappe  
141 *Stortrappe  
142X Strandskade16-04-1981Sønderstrand, Rømø
143X*Stylteløber13-05-2012Nagbøl, Lunderskov
144X Klyde16-04-1981Rømødæmningen
145 *Triel  
146 *Ørkenløber  
147 *Rødvinget Braksvale  
148 *Orientbraksvale  
149X*Sortvinget Braksvale01-08-2006Sneum Engsø
150X Lille Præstekrave16-06-1982Gram Slotsø
151X Stor Præstekrave16-04-1981Sønderstrand, Rømø
152X Hvidbrystet Præstekrave16-05-1982Lakolk Strand
153 *Mongolsk Præstekrave  
154 *Ørkenpræstekrave  
155X Pomeransfugl16-05-1982Juvre
156 *Sibirisk Hjejle  
157 *Amerikansk Hjejle  
158X Hjejle16-04-1981Havneby, Rømø
159X Strandhjejle02-08-1981Reersø
160 *Steppevibe  
161X*Sumpvibe27-07-1997Borreby Mose
162X Vibe  
163X Islandsk Ryle23-08-1981Årø Kalv
164X Sandløber23-08-1981Årø Kalv
165 *Tyknæbbet Dværgryle  
166 *Rødhalset Ryle  
167X Dværgryle06-09-1981Bankel Sø
168X Temmincksryle02-08-1981Reersø
169X*Hvidrygget Ryle11-07-2004Rømø Strand
170 *Bairdsryle  
171  Stribet Ryle  
172 *Spidshalet Ryle  
173X Krumnæbbet Ryle02-08-1981Reersø
174X Sortgrå Ryle19-02-1991Halk Nor
175X Almindelig Ryle16-04-1981Sønderstrand, Rømø
176X Kærløber27-07-1993Halk Nor
177 *Klireryle  
178 *Prærieløber  
179X Brushane02-08-1981Reersø
180X Enkeltbekkasin21-09-1997Halk Nor
181X Dobbeltbekkasin16-04-1981Sønderstrand, Rømø
182X Tredækker Skagen
183 *Langnæbbet Sneppeklire  
184X Skovsneppe10-11-1984Bankel Sø
185X Stor Kobbersneppe16-04-1981Rømødæmningen
186 *Canadisk Kobbersneppe  
187X Lille Kobbersneppe02-08-1981Reersø
188X Småspove15-05-1982Magisterkogen
189X Storspove15-04-1981Vråby Plantage, Rømø
190 *Bartramsklire  
191X*Terekklire26-05-2006Klæggravene ved Kammerslusen, Ribe
192X Mudderklire02-08-1981Reersø
193 *Plettet Mudderklire  
194X Svaleklire16-04-1981Lakolk Søerne, Rømø
195X Sortklire09-05-1982Abkær Mose
196X Hvidklire02-08-1981Reersø
197 *Lille Gulben  
198X Damklire14-05-2008Dagligvandsres. Vidå Sluse
199X Tinksmed15-05-1982Draved
200X Rødben16-04-1981Sønderstrand, Rømø
201X Stenvender16-05-1982Rømødæmningen
202 *Amerikansk Svømmesneppe  
203X Odinshane30-05-2009Klæggraven, Margrethekog
204X Thorshane29-09-1997Margrethekog
205X Mellemkjove19-10-1984Blåvands Huk
206X Almindelig Kjove11-10-1981Blåvands Huk
207  Lille Kjove  
208X Storkjove03-08-1984Blåvands Huk
209 *Ismåge  
210X Sabinemåge15-03-1996Mark v. Vejlerne
211X Ride11-10-1981Blåvands Huk
212 *Tyndnæbbet Måge  
213 *Bonapartemåge  
214X Hættemåge  
215X Dværgmåge19-10-1984Blåvands Huk
216X*Rosenmåge28-12-2007Esbjerg Fiskerihavn
217 *Lattermåge  
218 *Præriemåge  
219X Sorthovedet Måge31-05-1997Katholm
220 *Audouinsmåge  
221 *Stor Sorthovedet Måge  
222X Stormmåge  
223 *Ringnæbbet Måge  
224X Sildemåge22-07-1981Bankel Sø
225X Sølvmåge  
226X Middelhavssølvmåge17-01-2008Havneby Kog, Rømø
227X Kaspisk Måge01-02-2008Rimmevejmarkerne, Rømø
228 *Armensk Måge  
229X Hvidvinget Måge19-04-1984Skagen Havn
230X Gråmåge19-04-1984Grenen, Skagen
231X Svartbag16-04-1981Rømødæmningen
232 *Gråvinget Måge  
233 *Brilleterne  
234X Dværgterne02-08-1981Reersø
235X Sandterne15-05-1992Lakolk
236X Rovterne07-08-2010Vidåslusen
237 *Hvidskægget Terne  
238X Sortterne15-05-1982Rudbøl Sø
239X Hvidvinget Terne13-05-1997Hindemaj
240X Splitterne02-08-1981Reersø
241 *Aztekerterne  
242X Fjordterne22-07-1981Fjordterne
243 *Rosenterne  
244X Havterne01-05-1981Rømø
245X Lomvie16-01-1982Årøsund
246 *Polarlomvie  
247X Alk17-01-1982Årøsund
248X Tejst27-10-1985Halk Nor
249X Søkonge01-01-1996Vigsø Bugt
250  Lunde  
251 *Steppehøne  
252X Klippedue  
253X Huldue15-06-1982Gram Slotssø
254X Ringdue  
255X Tyrkerdue  
256X Turteldue29-05-1982Halk Nor
257X*Østlig Turteldue22-01-2007Bække, Vejen
258 *Sørgedue  
259X*Skadegøg02-08-2006Birkepøl, Als
260X Gøg  
261 *Sortnæbbet Gøg  
262 *Gulnæbbet Gøg  
263X Slørugle02-09-1984Gl. Ladegård
264X*Dværghornugle15-06-2003Filsø, Kløvbakken
265X Stor Hornugle01-01-1992Hostrup Krat
266X*Sneugle20-02-2000Emmerske, Tønder
267X*Høgeugle19-04-1984Batterivej, Skagen
268X*Spurveugle30-12-2011Lindet Skov
269X Kirkeugle08-06-1997Arnum
270X Natugle18-10-1981Marstrup
271X Skovhornugle02-08-1983Stengel Plantage
272X Mosehornugle11-10-1981Tipperne
273  Perleugle  
274X Natravn20-05-1983Gl. Ladegård
275 *Ørkennatravn  
276 *Tornhalesejler  
277X Mursejler  
278 *Gråsejler  
279 *Orientsejler  
280 *Alpesejler  
281 *Lille Sejler  
282X Isfugl04-08-1981Christiansdal
283 *Grøn Biæder  
284X Biæder25-05-1992Skagen
285 *Ellekrage  
286X Hærfugl14-11-2004Slivsø, Hoptrup
287X Vendehals05-08-1981Skov ved Avnø Vig
288 *Guldspætte  
289X Grønspætte13-01-1986Mørkholt Skov
290X Sortspætte25-05-1992Skagen
291X Stor Flagspætte  
292 *Mellemflagspætte  
293X Lille Flagspætte25-05-1990Ulfshaleskoven, Møn
294 *Tretået Spætte  
295 *Østlig Kalanderlærke  
296 *Korttået Lærke  
297X Toplærke Skagen
298X Hedelærke19-04-1984Flagbakken, Skagen
299X Sanglærke  
300X Bjerglærke11-10-1981Tipperne
301X Digesvale06-09-1981Bankel Sø
302 *Klippesvale  
303X Landsvale  
304X Bysvale  
305  Rødrygget Svale  
306X Storpiber16-10-2005Halk Nor
307 *Mongolsk Piber  
308X Markpiber07-05-1986Nordstrand, Skagen
309 *Tajgapiber  
310X Skovpiber10-05-1981Støtteshave, Haderslev
311X Engpiber16-04-1981Sønderstrand, Rømø
312X Rødstrubet Piber22-05-2009Mølby, Rømø
313X Skærpiber06-12-1981Årø Kalv
314  Bjergpiber  
315X Gul Vipstjert04-08-1981Christiansdal
316X*Citronvipstjert20-06-1987Frøslev Mose
317X Bjergvipstjert12-05-1981Christiansdal
318X Hvid Vipstjert  
319X Silkehale19-12-1981Øsby
320X Vandstær08-11-1981Tørning Mølle
321X Gærdesmutte  
322X Jernspurv14-03-1981Skøtteshave, Haderslev
323 *Sibirisk Jernspurv  
324 *Alpejernspurv  
325X Rødhals  
326 *Manchurernattergal  
327X Nattergal09-05-1981Haderslev Dam
328X Sydlig Nattergal05-06-2003Militære område, Kær, Sønderborg
329 *Rubinnattergal  
330X Blåhals21-05-1998Rudbøl Kog
331 *Blåstjert  
332X Husrødstjert15-06-1982Haderslev Havn
333X Rødstjert02-05-1981Støtteshave, Haderslev
334X Bynkefugl15-05-1982Draved
335X Sortstrubet Bynkefugl03-05-1987Nordstrand, Skagen
336 *Sibirisk Bynkefugl  
337 *Stejnegers Bynkefugl  
338 *Isabellastenpikker  
339X Stenpikker16-04-1981Rømødæmningen
340 *Nonnestenpikker  
341 *Vestlig Middelhavsstenpikker  
342 *Østlig Middelhavsstenpikker  
343 *Ørkenstenpikker  
344 *Hvidkronet Stenpikker  
345 *Stendrossel  
346 *Gulddrossel  
347 *Olivenskovdrossel  
348X Ringdrossel09-10-1982Halk Nor
349X Solsort  
350 *Gråstrubet Drossel  
351 *Brundrossel  
352X*Sortstrubet Drossel13-02-2007Universitetsparken, København
353X Sjagger15-01-1981Skøtteshave, Haderslev
354X Sangdrossel  
355X Vindrossel  
356X Misteldrossel01-04-1982Haderslev Dam
357 *Vandredrossel  
358 *Cistussanger  
359 *Stribet Græshoppesanger  
360X Græshoppesanger12-05-1981Haderslev Dam
361X Flodsanger12-05-1981Haderslev Dam - Damende
362X Savisanger21-07-1982Hartsø
363 *Stor Græshoppesanger  
364 *Vandsanger  
365X Sivsanger16-05-1982Lakolk Søerne
366 *Lille Rørsanger  
367X*Buskrørsanger05-07-2003Tryggevælde Ådal, Varpelev
368X Kærsanger24-05-1981Haderslev Dam
369X Rørsanger  
370X Drosselrørsanger24-05-1987Dam v. Skovvej, Sønderborg
371 *Bleg Gulbug  
372 *Lille Gulbug  
373X Gulbug17-05-1981Skøtteshave, Haderslev
374 *Spottesanger  
375 *Sardinsk Sanger  
376 *Hvidskægget Sanger  
377 *Sorthovedet Sanger  
378 *Sortstrubet Sanger  
379 *Asiatisk Ørkensanger  
380X Høgesanger03-08-1986Blåvand Fuglestation
381X Gærdesanger23-05-1981Støtteshave, Haderslev
382X Tornsanger24-05-1981Haderslev Dam
383X Havesanger24-05-1981Haderslev Dam
384X Munk  
385 *Kaukasisk Lundsanger  
386  Lundsanger  
387 *Østlig Lundsanger  
388 *Nordsanger  
389X Fuglekongesanger16-10-2008Stormengevej, Rømø
390X Hvidbrynet Løvsanger16-10-2008Havneby, Rømø
391X*Himalayasanger16-11-2003Gl. Hviding Kirke
392 *Schwarz' Løvsanger  
393 *Brun Løvsanger  
394 *Sinkiangløvsanger  
395 *Bjergløvsanger  
396X Skovsanger24-05-1981Haderslev Dam
397X Gransanger  
398 *Iberisk Gransanger  
399X Løvsanger16-04-1981Havneby, Rømø
400X Fuglekonge  
401X Rødtoppet Fuglekonge08-06-1997Brogård Plantage
402 *Brun Fluesnapper  
403X Grå Fluesnapper17-05-1981Støtteshave, Haderslev
404X Lille Fluesnapper24-05-1981Pamhule Skov
405 *Tajgafluesnapper  
406  Hvidhalset Fluesnapper  
407X Broget Fluesnapper28-04-1981Støtteshave, Haderslev
408X Skægmejse Lakolk Søerne
409X Halemejse27-12-1981Hindemaj
410X Blåmejse  
411X Musvit  
412X Topmejse18-10-1981Troldskoven
413X Sortmejse  
414X Sumpmejse02-03-1981Skøtteshave, Haderslev
415X Fyrremejse Søgård Mose
416X Spætmejse22-03-1981Skøtteshave, Haderslev
417X Træløber21-03-1981Skøtteshave, Haderslev
418X Korttået Træløber06-04-1982Lambjerg Indtægt
419X Pungmejse23-09-1990Haderslev Dam
420X Pirol28-07-1991Tyrkær Skov, Bankel
421 *Brun Tornskade  
422 *Isabellatornskade  
423X Rødrygget Tornskade02-08-1981Reersø
424X*Langhalet Tornskade17-10-2007Skallingen
425 *Rosenbrystet Tornskade  
426X Stor Tornskade06-12-1981Årø Kalv
427X*Rødhovedet Tornskade01-08-2011Halk Nor
428X Skovskade  
429X Husskade  
430X Nøddekrige Botanisk Have, Århus
431X Allike  
432 *Sibirisk Allike  
433X Råge  
434X Sortkrage  
435X Gråkrage  
436X Ravn  
437X*Ensfarvet Stær20-05-2002Tane Sø
438X Stær  
439  Rosenstær  
440X Gråspurv  
441 *Spansk Spurv  
442X Skovspurv  
443 *Snefinke  
444 *Rødøjet Vireo  
445X Bogfinke  
446X Kvækerfinke01-02-1981Skøtteshave, Haderslev
447X Gulirisk20-05-2002Tane Sø
448X Grønirisk21-02-1981Skøtteshave, Haderslev
449X Stillits14-07-1981Stjær, Århus
450X Grønsisken26-09-1981Bankel Sø
451X Tornirisk15-04-1981Vråby Plantage, Rømø
452X Bjergirisk11-10-1981Tipperne
453X Lille Gråsisken  
454X Stor Gråsisken  
455  Hvidsisken  
456X Hvidvinget Korsnæb06-09-1997Kongsmark, Rømø
457X Lille Korsnæb24-02-1984Pamhule Skov
458X Stor Korsnæb03-03-1987Hulsigstien, Skagen
459 *Ørkendompap  
460X Karmindompap01-01-1990Møn
461 *Krognæb  
462X Dompap29-03-1981Skøtteshave, Haderslev
463X Kernebider  
464 *Stribet Sanger  
465 *Hvidstrubet Spurv  
466 *Mørkøjet Junco  
467X Lapværling20-02-1991Korsø, Årø
468X Snespurv14-11-1981Halk Nor
469 *Hvidkindet Værling  
470X Gulspurv  
471 *Gærdeværling  
472 *Klippeværling  
473 *Gulgrå Værling  
474  Hortulan  
475 *Gulbrynet Værling  
476 *Pileværling  
477 *Dværgværling  
478 *Gulbrystet Værling  
479X Rørspurv16-04-1981Sønderstrand, Rømø
480 *Hætteværling  
481X Bomlærke15-04-1981Vråby Plantage, Rømø
482 *Rosenbrystet Kernebider  

Michael Bonefeld Bladt har krydset 306 arter på sin Danmarks artslister.



til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.033 sek.
til toppen