Startside I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
 Artslister 




Danmarks artslister

Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.



Henrik Kingo Andersen

På listen er de arter personen har set angivet med henholdsvis et kryds (X) ude i venstre side af listen og det at artsnavnet står skrevet i sort.

En kronologisk oversigt over Henrik Kingo Andersen's kryds kan ses ved at trykke her: Kronologisk oversigt.


#X*NavnDatoLokalitetKort
1X Rødstrubet Lom Skagen
2X Sortstrubet Lom Skagen
3X*Stillehavslom25-08-2018Skagen, Grenen
4X Islom Skagen
5X Hvidnæbbet Lom02-05-2008Nordstranden, Skagen
6X Lille Lappedykker Hasmark Mose
7X Toppet Lappedykker Enebærodde
8X Gråstrubet Lappedykker Ejby Mose
9X Nordisk Lappedykker Tarup-Davinde grusgrav
10X Sorthalset Lappedykker Vejlen, Tåsinge
11 *Sortbrynet Albatros  
12X Mallemuk Bulbjerg
13 *Atlantisk Skråpe  
14 *Storskråpe  
15X Sodfarvet Skråpe Blåvandshuk
16  Almindelig Skråpe  
17 *Balearskråpe  
18  Lille Stormsvale  
19  Stor Stormsvale  
20X Sule Blåvandshuk
21X Skarv Enebærodde
22X*Topskarv22-11-2001Flyvesandet
23 *Krøltoppet Pelikan  
24 *Pragtfregatfugl  
25X Rørdrum Fredmosen
26 *Amerikansk Rørdrum  
27X*Dværghejre01-06-2014Gl. Hviding Engsø
28 *Nathejre  
29X*Tophejre19-06-2003Værnengene
30X*Kohejre15-12-2018Neder Fidde
31X Silkehejre Husby Strand
32X Sølvhejre Vejlerne
33X Fiskehejre Hasmark Mose
34 *Purpurhejre  
35X Sort Stork10-08-2008Søgård Sø
36X Hvid Stork Rudbøl
37X*Sort Ibis30-09-2013Urlev Enge
38X Skestork Ølundgård Inddæmning
39X Knopsvane Enebærodde
40X Pibesvane Bøjden Nor
41X Sangsvane Flyvesandet
42X Tundrasædgås Jersore
43X Tajgasædgås09-02-2019Lille Vildmose
44X Kortnæbbet Gås Jersore
45X Blisgås Jersore
46  Dværggås  
47X Grågås Hasmark Mose
48X Canadagås Flyvesandet
49X Bramgås Dovns Klint
50X Knortegås Flyvesandet
51X Rødhalset Gås Ballum
52X Nilgås Løkkeby Enge
53X Rustand Dalene, Bederslev
54X Gravand Dalene, Bederslev
55  Mandarinand  
56X Pibeand Enebærodde
57X*Amerikansk Pibeand26-04-2015Sneum Digesø
58X Knarand Tryggelev Nor
59 *Sibirisk Krikand  
60X Krikand Odense Fjord
61  Amerikansk Krikand  
62X Gråand Hasmark Mose
63X Spidsand Odense Fjord
64X Atlingand Tryggelev Nor
65 *Blåvinget And  
66X Skeand Brændegård Sø
67X Rødhovedet And Tryggelev Nor
68X Taffeland Hasmark Mose
69X*Halsbåndstroldand15-12-2018Øster Enge, Skjern
70X*Hvidøjet And05-11-2011Tryggelev Nor
71X Troldand Hasmark Mose
72X Bjergand Bøjden Nor
73X*Lille Bjergand20-03-2010Roskilde Vig
74X Ederfugl Odense Fjord
75X Kongeederfugl10-03-2016Svendborg Sund
76X*Stellersand19-01-2003Nivå
77X Havlit Dovns Klint
78X Sortand Flyvesandet
79X*Amerikansk Sortand19-02-2011Blåvand
80X*Brilleand28-03-2011Fredericia
81X Fløjlsand Flyvesandet
82 *Amerikansk Fløjlsand  
83X*Sibirisk Fløjlsand19-02-2011Blåvand
84X Hvinand Flyvesandet
85X Lille Skallesluger Nørresø
86X Toppet Skallesluger Enebærodde
87X Stor Skallesluger Dallund Sø
88X*Amerikansk Skarveand20-03-2004Bøjden Nor
89X Hvepsevåge Dovns Klint
90 *Blå Glente  
91X Sort Glente Gulstav Mose
92X Rød Glente Dovns Klint
93X Havørn Brændegård Sø
94 *Ådselgrib  
95X*Gåsegrib26-06-2016Vesterris Plantage
96X*Slangeørn15-08-2013Harrild Hede
97X Rørhøg Hasmark Mose
98X Blå Kærhøg Allesø
99X Steppehøg29-05-2001Rejsby Enge
100X Hedehøg Fyns Hoved
101X Duehøg Dalene, Bederslev
102X Spurvehøg Dalene, Bederslev
103X Musvåge Dalene, Bederslev
104X*Ørnevåge05-10-2003Vilslev Enge
105X Fjeldvåge Dovns Klint
106X*Stor Skrigeørn30-04-2008Reservatet, Skagen
107X Lille Skrigeørn13-05-2018Fakkebjerg, Sydlangeland - to styk på meget kort afstand
108 *Dværgørn  
109X Kongeørn Vågebakken
110 *Høgeørn  
111 *Steppeørn  
112 *Kejserørn  
113X Fiskeørn Hasmark Mose
114 *Lille Tårnfalk  
115X Tårnfalk Dalene, Bederslev
116 *Amerikansk Tårnfalk  
117X Aftenfalk Fredmosen
118X Dværgfalk Dovns Klint
119X Lærkefalk Dovns Klint
120 *Eleonorafalk  
121X*Slagfalk26-08-2018Ballum Sluse
122X*Jagtfalk17-11-2007Monnet, Tåsinge
123X Vandrefalk Brændegård Sø
124X*Urfugl10-05-1980Randbøl Hede
125X Agerhøne Dalene, Bederslev
126X Vagtel Ullerup
127X Fasan Dalene, Bederslev
128X Vandrikse Tryggelev Nor
129X Plettet Rørvagtel Fyns Hoved
130X*Lille Rørvagtel28-05-2008Gulstav Mose
131X*Dværgrørvagtel06-07-2009Sneum Sluse
132X Engsnarre Bispeengen
133X Grønbenet Rørhøne Hasmark Mose
134 *Lille Sultanhøne  
135X Blishøne Hasmark Mose
136X Trane Vågebakken
137 *Prærietrane  
138X*Jomfrutrane31-07-2016Bøtø Nor
139 *Dværgtrappe  
140 *Østlig Kravetrappe  
141 *Stortrappe  
142X Strandskade Enebærodde
143X*Stylteløber19-05-2009Firtalsstranden
144X Klyde Enebærodde
145 *Triel  
146 *Ørkenløber  
147X*Rødvinget Braksvale01-06-2012Klydesø, Amager
148 *Orientbraksvale  
149X*Sortvinget Braksvale01-10-2002Egensedybet
150X Lille Præstekrave Slambassinet
151X Stor Præstekrave Enebærodde
152X Hvidbrystet Præstekrave Lakolk
153 *Mongolsk Præstekrave  
154X*Ørkenpræstekrave06-06-2013Blåvandshuk
155X Pomeransfugl Skjern Enge
156 *Sibirisk Hjejle  
157X*Amerikansk Hjejle21-10-2012Ballum Enge
158X Hjejle Gyldensteen
159X Strandhjejle Enebærodde
160 *Steppevibe  
161X*Sumpvibe21-05-2015Ølundgaards Inddæmning
162X Vibe Dalene, Bederslev
163X Islandsk Ryle Flyvesandet
164X Sandløber Flyvesandet
165 *Tyknæbbet Dværgryle  
166 *Rødhalset Ryle  
167X Dværgryle Slambassinet
168X Temmincksryle Slambassinet
169 *Hvidrygget Ryle  
170 *Bairdsryle  
171X Stribet Ryle26-08-2013Slambassinet, Odense
172 *Spidshalet Ryle  
173X Krumnæbbet Ryle Flyvesandet
174X Sortgrå Ryle Horseklint
175X Almindelig Ryle Enebærodde
176X Kærløber Slambassinet
177 *Klireryle  
178X*Prærieløber24-10-2009Skjern Enge, Fuglsand
179X Brushane Tryggelev Nor
180X Enkeltbekkasin Mandø
181X Dobbeltbekkasin Tryggelev Nor
182X Tredækker03-05-2008Grenen, Skagen
183X*Langnæbbet Sneppeklire17-04-2013Bøjden Nor
184X Skovsneppe Bogense
185X Stor Kobbersneppe Flyvesandet
186 *Canadisk Kobbersneppe  
187X Lille Kobbersneppe Enebærodde
188X Småspove Fyns Hoved
189X Storspove Flyvesandet
190 *Bartramsklire  
191X*Terekklire21-09-2010Firtalsstranden
192X Mudderklire Enebærodde
193 *Plettet Mudderklire  
194X Svaleklire Slambassinet
195X Sortklire Enebærodde
196X Hvidklire Enebærodde
197X*Lille Gulben05-07-2011Lundemose, Keldsnor
198X Damklire Bøjden Nor
199X Tinksmed Enebærodde
200X Rødben Broby Sø, Næsbyhoved-Broby
201X Stenvender Flyvesandet
202 *Amerikansk Svømmesneppe  
203X Odinshane Tryggelev Nor
204X Thorshane Skallingen
205X Mellemkjove30-04-2010Nordstranden, Skagen
206X Almindelig Kjove Flyvesandet
207  Lille Kjove  
208X Storkjove Horseklint
209X*Ismåge21-12-2013Hanstholm Havn
210X Sabinemåge20-10-2007Horseklint, Fyns Hoved
211X Ride Bulbjerg
212 *Tyndnæbbet Måge  
213 *Bonapartemåge  
214X Hættemåge Enebærodde
215X Dværgmåge Vejlerne
216X*Rosenmåge30-12-2007Esbjerg Fiskerihavn
217 *Lattermåge  
218 *Præriemåge  
219X Sorthovedet Måge Skalø
220 *Audouinsmåge  
221 *Stor Sorthovedet Måge  
222X Stormmåge Enebærodde
223 *Ringnæbbet Måge  
224X Sildemåge Flyvesandet
225X Sølvmåge Enebærodde
226  Middelhavssølvmåge  
227X Kaspisk Måge14-09-2003Bagenkop Havn
228 *Armensk Måge  
229X Hvidvinget Måge30-12-2007Havneby, Rømø
230X Gråmåge Esbjerg Havn
231X Svartbag Enebærodde
232X*Gråvinget Måge27-01-2012Universitetsparken, Århus
233 *Brilleterne  
234X Dværgterne Flyvesandet
235X Sandterne15-05-2013Filsø, Søndersø - observeret parring
236X Rovterne27-08-2009Nørreballe Nor
237 *Hvidskægget Terne  
238X Sortterne Fredmosen
239X Hvidvinget Terne Brændegård Sø
240X Splitterne Hasmark Strand
241 *Aztekerterne  
242X Fjordterne Fyns Hoved
243 *Rosenterne  
244X Havterne Hasmark Strand
245X Lomvie Lillebælt
246 *Polarlomvie  
247X Alk Skagen
248X Tejst Fyns Hoved
249X Søkonge Bogense Havn
250X Lunde Skagen
251 *Steppehøne  
252X Klippedue Odense Havn
253X Huldue Romsø
254X Ringdue Dalene, Bederslev
255X Tyrkerdue Otterup
256X Turteldue Gulstav Mose
257X*Østlig Turteldue29-01-2007Bække
258 *Sørgedue  
259 *Skadegøg  
260X Gøg Dalene, Bederslev
261 *Sortnæbbet Gøg  
262 *Gulnæbbet Gøg  
263X Slørugle Janderup Kirke
264X*Dværghornugle19-06-2003Fiilsø
265X Stor Hornugle Brogård Plantage
266 *Sneugle  
267X*Høgeugle08-01-1984Storskoven, Flyvesandet
268 *Spurveugle  
269X Kirkeugle Føvling
270X Natugle Dalene, Bederslev
271X Skovhornugle Enebærodde
272X Mosehornugle Flyvesandet
273X Perleugle10-02-1990Kongelunden
274X Natravn Frederikshåb Plantage
275 *Ørkennatravn  
276 *Tornhalesejler  
277X Mursejler Otterup
278 *Gråsejler  
279 *Orientsejler  
280 *Alpesejler  
281 *Lille Sejler  
282X Isfugl Øksne Mose
283 *Grøn Biæder  
284X Biæder Espe
285X*Ellekrage28-10-2018Sårup
286X Hærfugl Enebærodde
287X Vendehals Kirkendrup
288 *Guldspætte  
289X Grønspætte Åløkke Skov
290X Sortspætte Tisvilde Hegn
291X Stor Flagspætte Dalene, Bederslev
292X*Mellemflagspætte04-01-2014Lunden, Gram
293X Lille Flagspætte Draved Skov
294 *Tretået Spætte  
295 *Østlig Kalanderlærke  
296 *Korttået Lærke  
297X Toplærke Rosengårdcentret, Odense
298X Hedelærke Frederikshåb Plantage
299X Sanglærke Otterup
300X Bjerglærke Vidå Slusen
301X Digesvale Dovns Klint
302 *Klippesvale  
303X Landsvale Otterup
304X Bysvale Otterup
305  Rødrygget Svale  
306X Storpiber12-10-2014Blåvand
307 *Mongolsk Piber  
308X Markpiber Skagen
309 *Tajgapiber  
310X Skovpiber Dalene, Bederslev
311X Engpiber Enebærodde
312X Rødstrubet Piber Østerø Sø
313X Skærpiber Mandø
314X Bjergpiber Bogensø
315X Gul Vipstjert Enebærodde
316X*Citronvipstjert06-06-2015Keldsnor
317X Bjergvipstjert Borreby Å
318X Hvid Vipstjert Otterup
319X Silkehale Otterup
320X Vandstær Odense Å, Bellige
321X Gærdesmutte Otterup
322X Jernspurv Otterup
323 *Sibirisk Jernspurv  
324X*Alpejernspurv30-04-2008Verdens Ende, Skagen
325X Rødhals Otterup
326 *Manchurernattergal  
327X Nattergal Hasmark Mose
328X Sydlig Nattergal Klise Nor
329 *Rubinnattergal  
330X Blåhals Vidåen
331 *Blåstjert  
332X Husrødstjert Esbjerg Havn
333X Rødstjert Bederslev
334X Bynkefugl Egense
335X Sortstrubet Bynkefugl Bulbjerg
336X*Sibirisk Bynkefugl04-10-2003Husby Strand
337 *Stejnegers Bynkefugl  
338X*Isabellastenpikker22-10-2016Gilleleje
339X Stenpikker Enebærodde
340X*Nonnestenpikker05-12-2011Strandby Havn
341X*Middelhavsstenpikker06-11-2011Thorsminde Strand
342X*Ørkenstenpikker20-03-1997Nordenhuse
343 *Hvidkronet Stenpikker  
344 *Stendrossel  
345 *Gulddrossel  
346 *Olivenskovdrossel  
347X Ringdrossel Enebærodde
348X Solsort Otterup
349 *Gråstrubet Drossel  
350 *Brundrossel  
351X*Sortstrubet Drossel13-01-2008Nivå
352X Sjagger Otterup
353X Sangdrossel Otterup
354X Vindrossel Otterup
355X Misteldrossel Flyvesandet
356 *Vandredrossel  
357 *Cistussanger  
358 *Stribet Græshoppesanger  
359X Græshoppesanger Hasmark Mose
360X Flodsanger Odense Å, Skt. Klemens
361X Savisanger Fredmosen
362 *Stor Græshoppesanger  
363 *Vandsanger  
364X Sivsanger Fredmosen
365 *Lille Rørsanger  
366 *Buskrørsanger  
367X Kærsanger Hasmark Mose
368X Rørsanger Hasmark Mose
369X Drosselrørsanger Broby Sø, Næsbyhoved-Broby
370 *Bleg Gulbug  
371 *Lille Gulbug  
372X Gulbug Otterup
373 *Spottesanger  
374 *Sardinsk Sanger  
375X*Hvidskægget Sanger14-05-2017Lyngvig Fyr
376X*Sorthovedet Sanger25-09-2011Blåvand
377 *Sortstrubet Sanger  
378 *Asiatisk Ørkensanger  
379X Høgesanger Mandø
380X Gærdesanger Otterup
381X Tornsanger Hasmark Strand
382X Havesanger Otterup
383X Munk Otterup
384 *Kaukasisk Lundsanger  
385X Lundsanger09-06-2014Tornby Klit Plantage
386 *Nordsanger  
387X Fuglekongesanger19-10-2008Blåvand
388X Hvidbrynet Løvsanger Gammelsø
389 *Himalayasanger  
390 *Schwarz' Løvsanger  
391 *Brun Løvsanger  
392 *Sinkiangløvsanger  
393 *Bjergløvsanger  
394X Skovsanger Dalene, Bederslev
395X Gransanger Otterup
396 *Iberisk Gransanger  
397X Løvsanger Otterup
398X Fuglekonge Dalene, Bederslev
399X Rødtoppet Fuglekonge Sollerup Skov
400 *Brun Fluesnapper  
401X Grå Fluesnapper Dalene, Bederslev
402X Lille Fluesnapper  
403  Hvidhalset Fluesnapper  
404X Broget Fluesnapper Enebærodde
405X Skægmejse Tryggelev Nor
406X Halemejse Hasmark Mose
407X Blåmejse Otterup
408X Musvit Otterup
409X Topmejse Dalene, Bederslev
410X Sortmejse Dalene, Bederslev
411X Sumpmejse Dalene, Bederslev
412X Fyrremejse Sølsted Mose
413X Spætmejse Ulriksholm
414X Træløber Dalene, Bederslev
415X Korttået Træløber Åløkke Skov
416X Pungmejse Hov Nordstrand
417X Pirol Hverringe Skov
418X*Brun Tornskade05-11-2012Årslev Engsø
419 *Isabellatornskade  
420X Rødrygget Tornskade Enebærodde
421X*Langhalet Tornskade16-10-2007Skallingen
422 *Rosenbrystet Tornskade  
423X Stor Tornskade Flyvesandet
424X*Rødhovedet Tornskade23-05-2009Blåvand
425X Skovskade Dalene, Bederslev
426X Husskade Otterup
427X Nøddekrige Dalene, Bederslev
428X Allike Otterup
429 *Sibirisk Allike  
430X Råge Dalene, Bederslev
431X Sortkrage Dovns Klint
432X Gråkrage Otterup
433X Ravn Dalene, Bederslev
434 *Ensfarvet Stær  
435X Stær Otterup
436X Rosenstær11-10-2014Grønningen, Blåvand
437X Gråspurv Otterup
438 *Spansk Spurv  
439X Skovspurv Otterup
440 *Snefinke  
441 *Rødøjet Vireo  
442X Bogfinke Otterup
443X Kvækerfinke Dovns Klint
444X Gulirisk Blåvandshuk
445X Grønirisk Otterup
446X Stillits Enebærodde
447X Grønsisken Dalene, Bederslev
448X Tornirisk Otterup
449X Bjergirisk Vidå Slusen
450X Lille Gråsisken Gammelsø
451X Stor Gråsisken Kirkendrup Skov
452X Hvidsisken Bellinge
453X Hvidvinget Korsnæb Dovns Klint
454X Lille Korsnæb Dalene, Bederslev
455X Stor Korsnæb Flyvesandet
456 *Ørkendompap  
457X Karmindompap Gulstav Mose
458 *Krognæb  
459X Dompap Dalene, Bederslev
460X Kernebider Dalene, Bederslev
461 *Stribet Sanger  
462X*Hvidstrubet Spurv11-07-2010Skørping
463 *Mørkøjet Junco  
464X Lapværling Blåvandshuk
465X Snespurv Vidå Slusen
466 *Hvidkindet Værling  
467X Gulspurv Otterup
468X*Gærdeværling16-07-2019Tornby Klitplantage
469 *Klippeværling  
470 *Gulgrå Værling  
471X Hortulan Skagen
472 *Gulbrynet Værling  
473 *Pileværling  
474 *Dværgværling  
475 *Gulbrystet Værling  
476X Rørspurv Hasmark Mose
477 *Hætteværling  
478X Bomlærke Hjadstrup
479 *Rosenbrystet Kernebider  

Henrik Kingo Andersen har krydset 340 arter på sin Danmarks artslister.



til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.031 sek.
til toppen