Startside I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
 Artslister 




Danmarks artslister

Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.



Preben Clausen

På listen er de arter personen har set angivet med henholdsvis et kryds (X) ude i venstre side af listen og det at artsnavnet står skrevet i sort.

En kronologisk oversigt over Preben Clausen's kryds kan ses ved at trykke her: Kronologisk oversigt.


#X*NavnDatoLokalitetKort
1X Rødstrubet Lom14-05-1981Endelave
2X Sortstrubet Lom27-02-1982Endelave, Lynger Hage
3 *Stillehavslom  
4  Islom  
5  Hvidnæbbet Lom  
6X Lille Lappedykker28-06-1978vandhul mellem Hosby og Kirkholm
7X Toppet Lappedykker02-10-1977Lunkebugten, Tåsínge
8X Gråstrubet Lappedykker31-03-1979Ashoved
9X Nordisk Lappedykker21-02-1981Lillebælt, Wedellsborg, Fyn
10X Sorthalset Lappedykker11-03-1979Ashoved
11 *Sortbrynet Albatros  
12X Mallemuk02-08-1981Blåvandshuk
13 *Atlantisk Skråpe  
14 *Storskråpe  
15X Sodfarvet Skråpe28-09-1988Rindby Strand, Fanø
16  Almindelig Skråpe  
17 *Balearskråpe  
18  Lille Stormsvale  
19  Stor Stormsvale  
20X Sule05-08-1979Blåvandshuk
21X Skarv30-05-1977Ashoved
22 *Topskarv  
23 *Krøltoppet Pelikan  
24 *Pragtfregatfugl  
25X Rørdrum27-03-1982Rømø, Lakolk
26 *Amerikansk Rørdrum  
27 *Dværghejre  
28 *Nathejre  
29 *Tophejre  
30 *Kohejre  
31X Silkehejre20-06-1983Tipperne, Rødsandshagebugten
32X Sølvhejre24-08-2012Broager Vig, Als
33X Fiskehejre06-05-1977Ashåb
34 *Purpurhejre  
35  Sort Stork  
36X Hvid Stork18-04-1980Lottrup Enge
37X*Sort Ibis23-10-1982Tipperne
38X Skestork24-04-2001Hornsgård Holm, Nibe Bredning
39X Knopsvane07-05-1977Ashåb
40X Pibesvane01-10-1978Tryggelev Nor, Langeland
41X Sangsvane12-11-1978Rødsø, Viborg
42X Tundrasædgås12-11-1978Tjele
43  Tajgasædgås  
44X Kortnæbbet Gås12-03-1978Ballum forland
45X Blisgås21-02-1981Wedellsborg
46X Dværggås15-02-1983Filsø
47X Grågås15-04-1978Endelave
48X Canadagås30-07-1979Hjarnø
49X Bramgås22-04-1979Tipper-halvøen
50X Knortegås02-10-1977Dovns Klint, Langeland
51X Rødhalset Gås17-04-1992Vest Stadil Fjord
52X Nilgås09-03-2008Årslev Engsø
53X Rustand30-03-1988Fladet
54X Gravand04-05-1977Ashåb
55  Mandarinand  
56X Pibeand02-10-1977Tryggelev Nor, Langeland
57 *Amerikansk Pibeand  
58X Knarand22-04-1979Tipper-halvøen
59 *Sibirisk Krikand  
60X Krikand02-10-1977Tryggelev Nor, Langeland
61  Amerikansk Krikand  
62X Gråand06-05-1977Ashåb
63X Spidsand12-03-1978Ballum forland
64X Atlingand27-09-1981Tryggelev Nor, Langeland
65 *Blåvinget And  
66X Skeand02-10-1977Tryggelev Nor, Langeland
67X Rødhovedet And26-03-2016Hejrede Sø, Lølland
68X Taffeland01-10-1978Tryggelev Nor, Langeland
69 *Halsbåndstroldand  
70 *Hvidøjet And  
71X Troldand02-10-1977Tryggelev Nor, Langeland
72X Bjergand11-02-1979Ashoved
73 *Lille Bjergand  
74X Ederfugl19-07-1977Ashoved
75  Kongeederfugl  
76 *Stellersand  
77X Havlit15-04-1978Endelavefærgen
78X Sortand12-03-1978Rømødæmningen
79 *Amerikansk Sortand  
80 *Brilleand  
81X Fløjlsand26-02-1978Ashoved
82 *Amerikansk Fløjlsand  
83X Hvinand19-02-1978Ashoved
84X Lille Skallesluger13-01-1979Ashoved
85X Toppet Skallesluger30-05-1977Ashoved
86X Stor Skallesluger19-02-1978Ashoved
87 *Amerikansk Skarveand  
88X Hvepsevåge01-10-1978Dovns Klint, Langeland
89 *Blå Glente  
90X Sort Glente11-05-1988Skagen
91X Rød Glente30-09-1979Dovns Klint, Langeland
92X Havørn  
93 *Ådselgrib  
94 *Gåsegrib  
95 *Slangeørn  
96X Rørhøg02-10-1977Tryggelev Nor, Langeland
97X Blå Kærhøg02-10-1977Tryggelev Nor, Langeland
98  Steppehøg  
99X Hedehøg06-08-1978Magisterkogen
100X Duehøg06-08-1978Hjerpsted Enge
101X Spurvehøg02-10-1977Dovns Klint, Langeland
102X Musvåge07-05-1977Ashåb
103 *Ørnevåge  
104X Fjeldvåge02-10-1977Dovns Klint, Langeland
105 *Stor Skrigeørn  
106  Lille Skrigeørn  
107 *Dværgørn  
108X Kongeørn29-04-1986Rømø, Lakolk
109 *Høgeørn  
110 *Steppeørn  
111 *Kejserørn  
112X Fiskeørn01-04-1980Staksrode Vandmølle
113 *Lille Tårnfalk  
114X Tårnfalk04-09-1977Endelave
115 *Amerikansk Tårnfalk  
116X Aftenfalk08-06-1992Gjerrild Nordstrand
117X Dværgfalk02-10-1977Dovns Klint, Langeland
118X Lærkefalk27-09-1981Tryggelev Nor, Langeland
119 *Eleonorafalk  
120 *Slagfalk  
121X*Jagtfalk24-03-2006Nissum Fjord
122X Vandrefalk28-09-1982Tipperne, Tippesande
123X*Urfugl05-05-1987Vind Hede
124X Agerhøne07-05-1977Ashåb
125X Vagtel11-06-1981Endelave
126X Fasan04-05-1977Ashåb
127X Vandrikse13-03-1983Tipperne, Havnen
128X Plettet Rørvagtel21-06-1983Tipperne, Opgrøden
129 *Lille Rørvagtel  
130 *Dværgrørvagtel  
131X Engsnarre27-05-1998Brabrand Sø
132X Grønbenet Rørhøne07-05-1977Ashåb
133 *Lille Sultanhøne  
134X Blishøne06-05-1977Ashåb
135X Trane29-09-1984Endelave, Flasken
136 *Prærietrane  
137 *Jomfrutrane  
138 *Dværgtrappe  
139 *Østlig Kravetrappe  
140 *Stortrappe  
141X Strandskade07-05-1977Ashåb
142 *Stylteløber  
143X Klyde15-04-1978Endelave
144 *Triel  
145 *Ørkenløber  
146 *Rødvinget Braksvale  
147 *Orientbraksvale  
148 *Sortvinget Braksvale  
149X Lille Præstekrave05-05-1981Ashåb
150X Stor Præstekrave04-09-1977Endelave
151X Hvidbrystet Præstekrave21-05-1987Margrethe Kog
152 *Mongolsk Præstekrave  
153 *Ørkenpræstekrave  
154X Pomeransfugl22-08-1982Værnengene
155 *Sibirisk Hjejle  
156X*Amerikansk Hjejle08-06-2013Margrethekog Syd
157X Hjejle04-09-1977Endelave
158X Strandhjejle04-09-1977Endelave
159 *Steppevibe  
160 *Sumpvibe  
161X Vibe04-05-1977Ashåb
162X Islandsk Ryle16-10-1979Hjarnø
163X Sandløber22-07-1979Ashåb
164 *Tyknæbbet Dværgryle  
165 *Rødhalset Ryle  
166X Dværgryle05-08-1979Skallingen
167X Temmincksryle05-08-1982Tipperne
168 *Hvidrygget Ryle  
169 *Bairdsryle  
170  Stribet Ryle  
171 *Spidshalet Ryle  
172X Krumnæbbet Ryle26-05-1980Endelave, Flasken
173X Sortgrå Ryle21-07-1979Borre Odde
174X Almindelig Ryle02-10-1977Keldsnor, Langeland
175X Kærløber05-08-1982Tipperne
176 *Klireryle  
177 *Prærieløber  
178X Brushane04-09-1977Endelave
179X Enkeltbekkasin24-09-1982Tipperne
180X Dobbeltbekkasin02-10-1977Keldsnor
181X Tredækker07-08-1982Adamspold, Tipperne
182 *Langnæbbet Sneppeklire  
183X Skovsneppe04-11-1978Ashåb, "Langhøj"
184X Stor Kobbersneppe22-04-1979Tipper-halvøen
185 *Canadisk Kobbersneppe  
186X Lille Kobbersneppe04-09-1977Endelave
187X Småspove06-08-1978Rømødæmningen
188X Storspove12-03-1978Rømødæmningen
189 *Bartramsklire  
190 *Terekklire  
191X Mudderklire16-06-1978Ashoved
192 *Plettet Mudderklire  
193X Svaleklire05-08-1979Skallingen
194X Sortklire10-06-1979Brabrand Sø
195X Hvidklire06-08-1978Rømødæmningen
196 *Lille Gulben  
197  Damklire  
198X Tinksmed25-05-1980Endelave, Flasken
199X Rødben04-09-1977Endelave
200X Stenvender06-08-1978Rømødæmningen
201 *Amerikansk Svømmesneppe  
202X Odinshane12-05-1983Tipperne
203  Thorshane  
204X Mellemkjove07-10-1982Tipperne
205X Almindelig Kjove11-08-1980Blåvandshuk
206X Lille Kjove01-10-1988Ørhage
207X Storkjove05-08-1979Blåvandshuk
208 *Ismåge  
209X Sabinemåge19-09-1982Nymindegab Strand
210X Ride05-08-1979Blåvandshuk
211 *Tyndnæbbet Måge  
212 *Bonapartemåge  
213X Hættemåge25-05-1977Ashåb
214X Dværgmåge05-08-1982Nymindegab Strand
215X*Rosenmåge30-12-2007Esbjerg Havn
216 *Lattermåge  
217 *Præriemåge  
218X Sorthovedet Måge20-05-1983Tipperne
219 *Audouinsmåge  
220 *Stor Sorthovedet Måge  
221X Stormmåge04-05-1977Ashåb
222 *Ringnæbbet Måge  
223X Sildemåge15-04-1978Endelave
224X Sølvmåge04-05-1977Ashåb
225X Middelhavssølvmåge07-05-2002Stavns Fjord, Kyholm
226X Kaspisk Måge16-10-2005Stavnshoved Rev, Norddjursland
227X Hvidvinget Måge06-04-1991Torsminde
228X Gråmåge15-02-1983Thyborøn Havn
229X Svartbag04-09-1977Endelave
230X*Gråvinget Måge01-02-2012Universitetsparken, Aarhus
231 *Brilleterne  
232X Dværgterne02-10-1977Keldsnor
233X Sandterne06-05-1983Tipperne
234X Rovterne04-08-1981Filsø
235X*Hvidskægget Terne14-05-1983Tipperne
236X Sortterne20-06-1979Hejlsminde Nor
237  Hvidvinget Terne  
238X Splitterne04-09-1977Endelave
239 *Aztekerterne  
240X Fjordterne02-08-1982Tipperne
241 *Rosenterne  
242X Havterne11-06-1978Vorsø
243X Lomvie22-09-1982Nymindegab Strand
244 *Polarlomvie  
245X Alk05-10-1980Ashoved
246X Tejst04-09-1977Endelave
247X Søkonge10-11-1985Blåvandshuk
248  Lunde  
249 *Steppehøne  
250  Klippedue  
251X Huldue01-10-1978Dovns Klint, Langeland
252X Ringdue07-05-1977Hosby
253X Tyrkerdue04-09-1977Endelave
254X Turteldue20-05-1983Tipperne, Krattet
255 *Østlig Turteldue  
256 *Sørgedue  
257 *Skadegøg  
258X Gøg14-05-1978Askær
259 *Sortnæbbet Gøg  
260 *Gulnæbbet Gøg  
261X Slørugle09-06-2001Janderup Kirke, Varde Ådal
262 *Dværghornugle  
263X Stor Hornugle12-01-2014Nørreskoven, Juelsminde
264 *Sneugle  
265 *Høgeugle  
266 *Spurveugle  
267X Kirkeugle31-01-1982Hosby
268X Natugle22-05-1978Humlegård Skov, Palsgaard
269X Skovhornugle10-06-1981Endelave, Øvre
270X Mosehornugle09-04-1978Ashåb
271X Perleugle22-04-2016Gludsted Plantage
272X Natravn17-06-1978Frederikshåb Plantage
273 *Ørkennatravn  
274 *Tornhalesejler  
275X Mursejler10-06-1979Brabrand Sø
276 *Gråsejler  
277 *Orientsejler  
278 *Alpesejler  
279 *Lille Sejler  
280X Isfugl07-09-1988Halle Sø
281 *Grøn Biæder  
282  Biæder  
283 *Ellekrage  
284X Hærfugl24-04-1983Tipperne
285X Vendehals27-09-1981Dovns Klint, Langeland
286 *Guldspætte  
287X Grønspætte19-07-1977Ashoved Skov
288X Sortspætte15-10-2007Gjerrild Nordstrand
289X Stor Flagspætte19-02-1978Ashoved Skov
290 *Mellemflagspætte  
291X Lille Flagspætte31-03-1988Fuglsang, Lolland
292 *Tretået Spætte  
293 *Østlig Kalanderlærke  
294 *Korttået Lærke  
295X Toplærke07-07-1978Grøfthøjparken, Viby J.
296X Hedelærke30-09-1979Dovns Klint, Langeland
297X Sanglærke03-07-1977Ashåb
298X Bjerglærke24-10-1982Tipperne
299X Digesvale19-07-1977Ashoved
300 *Klippesvale  
301X Landsvale21-06-1978Askær
302X Bysvale17-09-1978Randbøl Hede
303X Rødrygget Svale11-05-1988Skagen Reservatet
304X Storpiber10-11-1982Tipperne, Storetipper
305 *Mongolsk Piber  
306  Markpiber  
307 *Tajgapiber  
308X Skovpiber14-05-1979Ashoved Skov
309X Engpiber04-09-1977Endelave
310X Rødstrubet Piber25-09-1988Sønderho, Fanø
311X Skærpiber30-09-1979Dovns Klint, Langeland
312  Bjergpiber  
313X Gul Vipstjert04-09-1977Endelave
314 *Citronvipstjert  
315X Bjergvipstjert12-10-1980Rørbæk Sø-Kulsø
316X Hvid Vipstjert13-08-1977Ashoved Skov
317X Silkehale27-10-1980Boller Skov
318X Vandstær12-11-1978Holmsgaard Å, Glenstrup Sø
319X Gærdesmutte29-12-1977Ashåb
320X Jernspurv14-05-1978Ashoved Skov
321 *Sibirisk Jernspurv  
322 *Alpejernspurv  
323X Rødhals19-02-1978Ashoved Skov
324 *Manchurernattergal  
325X Nattergal14-05-1978Askær
326  Sydlig Nattergal  
327 *Rubinnattergal  
328X Blåhals20-04-2004Rudbøl Kog, Tøndermarsken
329 *Blåstjert  
330X Husrødstjert20-06-1979Vejle Havn
331X Rødstjert04-09-1977Endelave
332X Bynkefugl08-07-1978Husby Klit
333X Sortstrubet Bynkefugl09-03-1983Tipperne, Krattet
334 *Sibirisk Bynkefugl  
335 *Stejnegers Bynkefugl  
336 *Isabellastenpikker  
337X Stenpikker04-09-1977Endelave
338 *Nonnestenpikker  
339 *Middelhavsstenpikker  
340 *Ørkenstenpikker  
341 *Hvidkronet Stenpikker  
342 *Stendrossel  
343 *Gulddrossel  
344 *Olivenskovdrossel  
345X Ringdrossel24-04-1982Endelave, Lynger
346X Solsort19-07-1977Ashoved Skov
347 *Gråstrubet Drossel  
348 *Brundrossel  
349X*Sortstrubet Drossel21-03-2016Tingskrivervej 2, Bispebjerg
350X Sjagger19-02-1978Ashoved Skov
351X Sangdrossel15-04-1978Endelave
352X Vindrossel12-03-1978Juvre, Rømø
353X Misteldrossel02-10-1977Dovns Klint, Langeland
354 *Vandredrossel  
355 *Cistussanger  
356 *Stribet Græshoppesanger  
357X Græshoppesanger08-06-1980Stagsrode Skov
358X Flodsanger27-05-1989Brabrand Sø
359X Savisanger03-05-1983Tipperne
360 *Stor Græshoppesanger  
361 *Vandsanger  
362X Sivsanger08-06-1979Askær
363 *Lille Rørsanger  
364X*Buskrørsanger25-06-2008Kalø Gods/Hovedgaard
365X Kærsanger03-06-1978Hosby
366X Rørsanger14-05-1978Askær
367  Drosselrørsanger  
368 *Bleg Gulbug  
369 *Lille Gulbug  
370X Gulbug28-05-1978Staksrode Skov
371 *Spottesanger  
372 *Sardinsk Sanger  
373 *Hvidskægget Sanger  
374 *Sorthovedet Sanger  
375 *Sortstrubet Sanger  
376 *Asiatisk Ørkensanger  
377X Høgesanger15-09-1982Tipperne
378X Gærdesanger14-05-1978Ashoved Skov
379X Tornsanger09-05-1978Hosby
380X Havesanger24-05-1979Palsgaard Slotspark
381X Munk07-05-1978Ashoved Skov
382 *Kaukasisk Lundsanger  
383  Lundsanger  
384 *Nordsanger  
385  Fuglekongesanger  
386  Hvidbrynet Løvsanger  
387 *Himalayasanger  
388 *Schwarz' Løvsanger  
389 *Brun Løvsanger  
390 *Sinkiangløvsanger  
391 *Bjergløvsanger  
392X Skovsanger11-05-1979Staksrode Skov
393X Gransanger07-05-1978Ashoved Skov
394 *Iberisk Gransanger  
395X Løvsanger14-05-1978Ashoved Skov
396X Fuglekonge19-02-1978Ashoved Skov
397X Rødtoppet Fuglekonge05-04-1982Treldenæs
398 *Brun Fluesnapper  
399X Grå Fluesnapper07-05-1978Ashoved Skov
400X Lille Fluesnapper20-05-1983Tipperne
401  Hvidhalset Fluesnapper  
402X Broget Fluesnapper11-05-1979Staksrode Skov
403X Skægmejse02-10-1977Tryggelev Nor, Langeland
404X Halemejse19-02-1978Ashoved Skov
405X Blåmejse11-09-1977Ashoved Skov
406X Musvit11-09-1977Ashoved Skov
407X Topmejse21-01-1978Ashoved Skov
408X Sortmejse11-09-1977Ashoved Skov
409X Sumpmejse09-04-1978Askær
410  Fyrremejse  
411X Spætmejse13-08-1977Ashoved Skov
412X Træløber02-07-1977Ashoved Skov
413X Korttået Træløber12-05-1979Palsgaard Slotspark
414X Pungmejse07-05-1984Porsemosen
415X Pirol11-06-1978Vorsø
416 *Brun Tornskade  
417 *Isabellatornskade  
418X Rødrygget Tornskade04-09-1977Endelave
419 *Langhalet Tornskade  
420 *Rosenbrystet Tornskade  
421X Stor Tornskade12-11-1978Rødsø, Viborg
422 *Rødhovedet Tornskade  
423X Skovskade02-10-1977Dovns Klint, Langeland
424X Husskade07-05-1977Palsgaard Slotspark
425X Nøddekrige02-10-1977Dovns Klint, Langeland
426X Allike07-05-1977Palsgaard Slotspark
427 *Sibirisk Allike  
428X Råge11-06-1978Vorsø
429X Sortkrage26-12-1978Hosby
430X Gråkrage04-05-1977Ashåb
431X Ravn19-02-1978Ashoved Skov
432 *Ensfarvet Stær  
433X Stær12-03-1978Ballum forland
434  Rosenstær  
435X Gråspurv21-01-1979Hosby
436X Skovspurv07-05-1978Ashoved Skov
437 *Snefinke  
438 *Rødøjet Vireo  
439X Bogfinke02-10-1977Dovns Klint, Langeland
440X Kvækerfinke01-10-1978Dovns Klint, Langeland
441  Gulirisk  
442X Grønirisk29-12-1977Ashåb
443X Stillits02-10-1977Dovns Klint, Langeland
444X Grønsisken02-10-1977Dovns Klint, Langeland
445X Tornirisk15-04-1978Endelave
446X Bjergirisk18-03-1979Ashåb
447X Lille Gråsisken06-05-1982Nørreskoven, Esbjerg
448X Stor Gråsisken30-09-1979Dovns Klint, Langeland
449  Hvidsisken  
450  Hvidvinget Korsnæb  
451X Lille Korsnæb30-12-1979Ashoved Skov
452X Stor Korsnæb16-10-1982Tipperne, Krattet
453 *Ørkendompap  
454X Karmindompap08-06-1992Gjerrild Nordstrand
455 *Krognæb  
456X Dompap21-01-1978Ashoved Skov
457X Kernebider10-02-1979Hosby
458 *Stribet Sanger  
459 *Hvidstrubet Spurv  
460 *Mørkøjet Junco  
461X Lapværling03-05-1983Adamspold, Tipperne
462X Snespurv29-11-1980Ashåb
463 *Hvidkindet Værling  
464X Gulspurv02-07-1977Ashoved Skov
465 *Gærdeværling  
466 *Klippeværling  
467 *Gulgrå Værling  
468X Hortulan09-09-1982Tipperne
469 *Gulbrynet Værling  
470 *Pileværling  
471 *Dværgværling  
472 *Gulbrystet Værling  
473X Rørspurv23-04-1978Askær
474 *Hætteværling  
475X Bomlærke06-08-1978Hjerpsted Enge
476 *Rosenbrystet Kernebider  

Preben Clausen har krydset 269 arter på sin Danmarks artslister.



til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.033 sek.
til toppen