Startside   I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
Artslister
Netfugl v. 2.0




Danmarks artslister

Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.



Bent Vestergaard Petersen

På listen er de arter personen har set angivet med henholdsvis et kryds (X) ude i venstre side af listen og det at artsnavnet står skrevet i sort.

En kronologisk oversigt over Bent Vestergaard Petersen's kryds kan ses ved at trykke her: Kronologisk oversigt.


#X*NavnDatoLokalitetKort
1X Rødstrubet Lom09-10-1988Ørhage
2X Sortstrubet Lom08-10-1988Ørhage
3 *Stillehavslom  
4  Islom  
5  Hvidnæbbet Lom  
6X Lille Lappedykker12-09-1981Brude Sø ved Salten Langsø
7X Toppet Lappedykker01-01-1980Bygholm Sø ved Horsens
8X Gråstrubet Lappedykker16-06-1985Lille Vildmose, Tofte Sø
9  Nordisk Lappedykker  
10X Sorthalset Lappedykker12-09-1981Emborg Odde, Mossø
11 *Sortbrynet Albatros  
12X Mallemuk09-10-1988Hanstholm Havn
13 *Atlantisk Skråpe  
14 *Storskråpe  
15  Sodfarvet Skråpe  
16  Almindelig Skråpe  
17 *Balearskråpe  
18X Lille Stormsvale09-10-1988Hanstholm
19  Stor Stormsvale  
20X Sule08-10-1988Ørhage
21X Skarv01-01-1980Byghom Sø ved Horsens
22 *Topskarv  
23 *Krøltoppet Pelikan  
24 *Pragtfregatfugl  
25X Rørdrum23-05-1995Brabrand Sø
26 *Amerikansk Rørdrum  
27 *Dværghejre  
28X*Nathejre15-01-1988Fannerup
29 *Tophejre  
30 *Kohejre  
31  Silkehejre  
32X Sølvhejre09-10-1988Nors Sø
33X Fiskehejre01-01-1980Nørrrestrand ved Horsens
34 *Purpurhejre  
35  Sort Stork  
36X Hvid Stork26-04-1981Bjerregrav Mose
37 *Sort Ibis  
38X Skestork26-09-2016Gyldensteen Strand
39X Knopsvane01-01-1980Byghom Sø ved Horsens
40  Pibesvane  
41X Sangsvane09-03-1985Gudenåen ved Langå
42  Tundrasædgås  
43  Tajgasædgås  
44X Kortnæbbet Gås18-04-1985Tipperne
45  Blisgås  
46  Dværggås  
47X Grågås16-05-1981Bjerregrav Mose
48X Canadagås09-06-1984Uldum Kær
49X Bramgås09-04-1986Tipperne
50X Knortegås23-01-1986Endelave
51  Rødhalset Gås  
52  Nilgås  
53X Rustand18-08-1984Højer Sluse
54X Gravand16-05-1981Bjerregrav Mose
55  Mandarinand  
56X Pibeand13-08-1983Salten Langsø
57 *Amerikansk Pibeand  
58X Knarand23-09-1995Kelds Nor
59 *Sibirisk Krikand  
60X Krikand25-04-1983Tinning Mose ved Hinnerup
61  Amerikansk Krikand  
62X Gråand01-01-1980Byghom Sø ved Horsens
63X Spidsand18-04-1985Tipperne
64X Atlingand09-06-1983Mørke Kær ved Hornslet
65 *Blåvinget And  
66X Skeand16-05-1981Bjerregrav Mose
67  Rødhovedet And  
68X Taffeland16-05-1981Bjerregrav Mose
69 *Halsbåndstroldand  
70 *Hvidøjet And  
71X Troldand16-05-1981Bjerregrav Mose
72X Bjergand09-06-1983Mørke Kær ved Hornslet
73 *Lille Bjergand  
74X Ederfugl28-08-1982Tunø
75  Kongeederfugl  
76 *Stellersand  
77X Havlit09-10-1988Ørhage
78X Sortand24-03-1984Gjerrild Nordstrand
79 *Amerikansk Sortand  
80 *Brilleand  
81X Fløjlsand23-03-1985Fornæs
82 *Amerikansk Fløjlsand  
83 *Sibirisk Fløjlsand  
84X Hvinand24-03-1984Gjerrild Nordstrand
85X Lille Skallesluger17-03-1999Dybsø Fjord
86X Toppet Skallesluger28-01-1984Horskær - Kalsemade Rev
87X Stor Skallesluger06-03-1983Nørrestrand ved Horsens
88 *Amerikansk Skarveand  
89X Hvepsevåge16-06-1979Hansted Skov ved Horsens
90 *Blå Glente  
91  Sort Glente  
92X Rød Glente04-06-1993Søvind ved Horsens
93X Havørn17-03-1999Vejlø By - Vejlø Skov
94 *Ådselgrib  
95 *Gåsegrib  
96 *Slangeørn  
97X Rørhøg26-04-1981Bjerregrav Mose
98X Blå Kærhøg18-04-1985Tipperne
99  Steppehøg  
100X Hedehøg18-08-1984Højer Sluse
101X Duehøg16-04-1983Rørbæk Sø
102X Spurvehøg16-06-1979Hansted Skov ved Horsens
103X Musvåge16-06-1979Hansted Skov ved Horsens
104 *Ørnevåge  
105X Fjeldvåge26-04-1981Bjerregrav Mose
106 *Stor Skrigeørn  
107  Lille Skrigeørn  
108 *Dværgørn  
109  Kongeørn  
110 *Høgeørn  
111 *Steppeørn  
112 *Kejserørn  
113X Fiskeørn16-04-1983Velling Skov
114 *Lille Tårnfalk  
115X Tårnfalk27-06-1980Lille Vildmose
116 *Amerikansk Tårnfalk  
117  Aftenfalk  
118  Dværgfalk  
119  Lærkefalk  
120 *Eleonorafalk  
121 *Slagfalk  
122 *Jagtfalk  
123  Vandrefalk  
124X*Urfugl26-04-1987Vind Hede
125X Agerhøne01-01-1980Nørrestrand ved Horsens
126X Vagtel20-06-2005Randbøl Hede
127X Fasan01-01-1980Nørrestrand ved Horsens
128X Vandrikse16-05-1981Bjerregrav Mose
129X Plettet Rørvagtel23-04-1987Brabrand Sø
130 *Lille Rørvagtel  
131 *Dværgrørvagtel  
132X Engsnarre22-05-1987Vidåen
133X Grønbenet Rørhøne01-01-1980Byghom Sø ved Horsens
134 *Lille Sultanhøne  
135X Blishøne01-01-1980Byghom Sø ved Horsens
136X Trane30-06-2014Nørreenge, Varde
137 *Prærietrane  
138 *Jomfrutrane  
139 *Dværgtrappe  
140 *Østlig Kravetrappe  
141 *Stortrappe  
142X Strandskade06-03-1983Alrø
143 *Stylteløber  
144X Klyde18-08-1984Rømø-dæmningen
145 *Triel  
146 *Ørkenløber  
147 *Rødvinget Braksvale  
148 *Orientbraksvale  
149 *Sortvinget Braksvale  
150X Lille Præstekrave27-05-1984Bygholm Sø ved Horsens
151X Stor Præstekrave19-06-1983Dania Kalkbrud ved Mariager
152  Hvidbrystet Præstekrave  
153 *Mongolsk Præstekrave  
154 *Ørkenpræstekrave  
155  Pomeransfugl  
156 *Sibirisk Hjejle  
157 *Amerikansk Hjejle  
158X Hjejle18-08-1984Højer Sluse
159X Strandhjejle18-08-1984Højer Sluse
160 *Steppevibe  
161 *Sumpvibe  
162X Vibe01-01-1980Nørrestrand ved Horsens
163  Islandsk Ryle  
164X Sandløber07-10-1988Thorsminde
165 *Tyknæbbet Dværgryle  
166 *Rødhalset Ryle  
167X Dværgryle22-08-1992Rømø, Lakolk Sø
168  Temmincksryle  
169 *Hvidrygget Ryle  
170 *Bairdsryle  
171  Stribet Ryle  
172 *Spidshalet Ryle  
173X Krumnæbbet Ryle09-10-1988Ørhage
174X Sortgrå Ryle07-10-1988Thyborøn
175X Almindelig Ryle24-07-1987Vigsø - Hjardemål, Vullum
176  Kærløber  
177 *Klireryle  
178 *Prærieløber  
179X Brushane26-04-1987Nissum Fjord
180  Enkeltbekkasin  
181X Dobbeltbekkasin27-06-1980Lille Vildmose
182  Tredækker  
183 *Langnæbbet Sneppeklire  
184X Skovsneppe24-03-1984Gjerrild Nordstrand
185X Stor Kobbersneppe23-03-1985Fornæs
186 *Canadisk Kobbersneppe  
187X Lille Kobbersneppe18-08-1984Højer Sluse
188  Småspove  
189X Storspove27-06-1980Lille Vildmose
190 *Bartramsklire  
191 *Terekklire  
192X Mudderklire16-05-1981Bjerregrav Mose
193 *Plettet Mudderklire  
194X Svaleklire18-08-1984Sølsted Mose
195X Sortklire09-06-1984Uldum Kær
196X Hvidklire18-08-1984Højer Sluse
197 *Lille Gulben  
198  Damklire  
199X Tinksmed27-06-1980Lille Vildmose
200X Rødben27-06-1980Lille Vildmose
201X Stenvender05-09-2005Vorsø
202 *Amerikansk Svømmesneppe  
203  Odinshane  
204  Thorshane  
205  Mellemkjove  
206X Almindelig Kjove09-10-1988Ørhage
207X Lille Kjove07-10-1988Vest Stadil Fjord
208  Storkjove  
209 *Ismåge  
210  Sabinemåge  
211X Ride28-07-1979Bulbjerg
212 *Tyndnæbbet Måge  
213 *Bonapartemåge  
214X Hættemåge01-01-1980Byghom Sø ved Horsens
215X Dværgmåge07-10-1988Thorsminde
216 *Rosenmåge  
217 *Lattermåge  
218 *Præriemåge  
219X Sorthovedet Måge08-10-1988Hanstholm Havn
220 *Audouinsmåge  
221 *Stor Sorthovedet Måge  
222X Stormmåge25-03-1984Holmstrup, Århus
223 *Ringnæbbet Måge  
224X Sildemåge16-04-1987Nymindegab
225X Sølvmåge25-03-1984Holmstrup, Århus
226  Middelhavssølvmåge  
227  Kaspisk Måge  
228 *Armensk Måge  
229  Hvidvinget Måge  
230  Gråmåge  
231X Svartbag16-06-1985Mulbjerge
232 *Gråvinget Måge  
233 *Brilleterne  
234X Dværgterne04-06-1989Avernakø
235X Sandterne25-08-1987Kås-halvøen
236  Rovterne  
237 *Hvidskægget Terne  
238X Sortterne23-05-1987Gl. Frederiks Kog
239  Hvidvinget Terne  
240X Splitterne26-04-1987Fjandø
241 *Aztekerterne  
242X Fjordterne16-05-1981Bjerregrav Mose
243 *Rosenterne  
244X Havterne18-08-1984Højer Sluse
245  Lomvie  
246 *Polarlomvie  
247  Alk  
248  Tejst  
249  Søkonge  
250X Lunde15-08-2005Vejle Havn
251 *Steppehøne  
252X Klippedue07-06-2019Koldinghus
253X Huldue24-03-1984Gjerrild Nordstrand
254X Ringdue01-01-1980Byghom Sø ved Horsens
255X Tyrkerdue01-01-1980Horsens
256X Turteldue18-08-1984Højer Sluse
257 *Østlig Turteldue  
258 *Sørgedue  
259 *Skadegøg  
260X Gøg27-06-1980Lille Vildmose
261 *Sortnæbbet Gøg  
262 *Gulnæbbet Gøg  
263  Slørugle  
264 *Dværghornugle  
265X Stor Hornugle02-03-1999Voervadsbro
266 *Sneugle  
267 *Høgeugle  
268 *Spurveugle  
269X Kirkeugle15-11-1988Askov Højskole
270X Natugle17-05-1983Tinning Mose ved Hinnerup
271X Skovhornugle31-05-1986Ansø Enge
272X Mosehornugle06-03-1983Horskær - Kalsemade Rev
273  Perleugle  
274X Natravn02-06-1984Nørlund Plantage
275 *Ørkennatravn  
276 *Tornhalesejler  
277X Mursejler02-06-1984Mossø
278 *Gråsejler  
279 *Orientsejler  
280 *Alpesejler  
281 *Lille Sejler  
282X Isfugl29-08-1983Bygholm Sø ved Horsens
283 *Grøn Biæder  
284X Biæder29-07-1984Udby ved Randers
285 *Ellekrage  
286  Hærfugl  
287X Vendehals31-05-1986Ansø Enge
288 *Guldspætte  
289X Grønspætte16-06-1979Hansted Skov ved Horsens
290X Sortspætte02-06-1984Velling Skov
291X Stor Flagspætte01-04-1983Rold Skov ved Horsens
292 *Mellemflagspætte  
293  Lille Flagspætte  
294 *Tretået Spætte  
295 *Østlig Kalanderlærke  
296 *Korttået Lærke  
297X Toplærke01-06-1983Holmstrup, Århus
298X Hedelærke02-06-1984Røde Sø syd for Salten Langsø
299X Sanglærke01-01-1980Nørrestrand ved Horsens
300X Bjerglærke07-10-1988Agger Tange
301X Digesvale17-07-1985Lushage, Samsø
302 *Klippesvale  
303X Landsvale16-05-1981Bjerregrav Mose
304X Bysvale01-06-1983Holmstrup, Århus
305  Rødrygget Svale  
306  Storpiber  
307 *Mongolsk Piber  
308X Markpiber12-09-1995Hulsig Hede
309 *Tajgapiber  
310X Skovpiber27-06-1980Lille Vildmose
311X Engpiber16-05-1981Bjerregrav Mose
312  Rødstrubet Piber  
313X Skærpiber14-02-1988Sangstrup Klint
314  Bjergpiber  
315X Gul Vipstjert23-05-1987Gl. Frederiks Kog
316 *Citronvipstjert  
317X Bjergvipstjert16-04-1983Velling Skov
318X Hvid Vipstjert01-06-1983Holmstrup, Århus
319X Silkehale02-04-1985Århus, Trillegårdskollegiet
320X Vandstær19-01-1990Hansted Skov, Tolstrup Å
321X Gærdesmutte01-04-1983Bjerre Skov ved Horsens
322X Jernspurv16-05-1981Bjerregrav Mose
323 *Sibirisk Jernspurv  
324 *Alpejernspurv  
325X Rødhals01-01-1980Horsens
326 *Manchurernattergal  
327X Nattergal16-05-1981Bjerregrav Mose
328  Sydlig Nattergal  
329 *Rubinnattergal  
330  Blåhals  
331 *Blåstjert  
332X Husrødstjert24-05-1987Tønder, industrikvarter
333X Rødstjert02-06-1984Velling Skov
334X Bynkefugl11-05-1984Madengen ved Farre nær Hammel
335X Sortstrubet Bynkefugl22-08-1992Blåvands Huk
336 *Sibirisk Bynkefugl  
337 *Stejnegers Bynkefugl  
338 *Isabellastenpikker  
339X Stenpikker27-06-1980Lille Vildmose
340 *Nonnestenpikker  
341 *Vestlig Middelhavsstenpikker  
342 *Østlig Middelhavsstenpikker  
343 *Ørkenstenpikker  
344 *Hvidkronet Stenpikker  
345 *Stendrossel  
346 *Gulddrossel  
347 *Olivenskovdrossel  
348  Ringdrossel  
349X Solsort01-01-1980Horsens
350 *Gråstrubet Drossel  
351 *Brundrossel  
352 *Sortstrubet Drossel  
353X Sjagger25-03-1984Holmstrup, Århus
354X Sangdrossel10-05-1980Sønderskov ved Rugård
355X Vindrossel13-10-1984Addit Skov
356X Misteldrossel13-08-1983Velling Skov
357 *Vandredrossel  
358 *Cistussanger  
359 *Stribet Græshoppesanger  
360X Græshoppesanger16-05-1981Bjerregrav Mose
361  Flodsanger  
362  Savisanger  
363 *Stor Græshoppesanger  
364 *Vandsanger  
365X Sivsanger16-05-1981Bjerregrav Mose
366 *Lille Rørsanger  
367 *Buskrørsanger  
368X Kærsanger16-05-1981Bjerregrav Mose
369X Rørsanger16-05-1981Bjerregrav Mose
370X Drosselrørsanger23-07-1987Selbjerg Vejle, Kærupholme
371 *Bleg Gulbug  
372 *Lille Gulbug  
373X Gulbug28-05-1983Sletterhage
374 *Spottesanger  
375 *Sardinsk Sanger  
376 *Østlig Hvidskægget Sanger  
377 *Sorthovedet Sanger  
378 *Sortstrubet Sanger  
379 *Asiatisk Ørkensanger  
380  Høgesanger  
381X Gærdesanger27-06-1980Lille Vildmose
382X Tornsanger27-06-1980Lille Vildmose
383X Havesanger10-05-1980Sønderskov ved Rugård
384X Munk01-06-1983Holmstrup, Århus
385 *Kaukasisk Lundsanger  
386  Lundsanger  
387 *Østlig Lundsanger  
388 *Nordsanger  
389  Fuglekongesanger  
390  Hvidbrynet Løvsanger  
391 *Himalayasanger  
392 *Schwarz' Løvsanger  
393 *Brun Løvsanger  
394 *Sinkiangløvsanger  
395 *Bjergløvsanger  
396X Skovsanger10-05-1980Sønderskov ved Rugård
397X Gransanger10-05-1980Sønderskov ved Rugård
398 *Iberisk Gransanger  
399X Løvsanger10-05-1980Sønderskov ved Rugård
400X Fuglekonge16-04-1983Mossø
401X Rødtoppet Fuglekonge02-06-1984Velling Skov
402 *Brun Fluesnapper  
403X Grå Fluesnapper24-05-1987Draved Skov
404  Lille Fluesnapper  
405 *Tajgafluesnapper  
406  Hvidhalset Fluesnapper  
407X Broget Fluesnapper02-06-1984Velling Skov
408  Skægmejse  
409X Halemejse16-06-1979Hansted Skov ved Horsens
410X Blåmejse01-01-1980Horsens
411X Musvit01-01-1980Horsens
412X Topmejse12-09-1981Salten Langsø
413X Sortmejse16-04-1983Velling Skov
414X Sumpmejse15-08-1981Harrestrup Mose ved Ballerup
415  Fyrremejse  
416X Spætmejse09-10-1983Velling Skov
417X Træløber24-03-1984Gjerrild Nederskov
418X Korttået Træløber24-05-1987Draved Skov
419X Pungmejse09-06-1983Mørke Kær ved Hornslet
420  Pirol  
421 *Brun Tornskade  
422 *Isabellatornskade  
423X Rødrygget Tornskade28-05-1983Sletterhage
424 *Langhalet Tornskade  
425 *Rosenbrystet Tornskade  
426X Stor Tornskade22-01-1999Salten Langsø, Brudesø
427 *Rødhovedet Tornskade  
428X Skovskade01-04-1983Rold Skov ved Horsens
429X Husskade01-01-1980Horsens
430X Nøddekrige13-06-1987Rye Bro, Salten Å
431X Allike01-01-1980Horsens
432 *Sibirisk Allike  
433X Råge01-01-1980Horsens
434X Sortkrage18-08-1984Rømø, Lakolk
435X Gråkrage01-01-1980Horsens
436X Ravn12-09-1981Salten Langsø
437 *Ensfarvet Stær  
438X Stær01-01-1980Horsens
439  Rosenstær  
440X Gråspurv01-01-1980Horsens
441 *Spansk Spurv  
442X Skovspurv01-02-1984Bygholm Sø ved Horsens
443 *Snefinke  
444 *Rødøjet Vireo  
445X Bogfinke01-01-1980Horsens
446X Kvækerfinke24-03-1984Gjerrild Nederskov
447  Gulirisk  
448X Grønirisk16-05-1981Bjerregrav Mose
449X Stillits20-04-1984Horsens, Studentervænget
450X Grønsisken25-04-1983Tinning Mose ved Hinnerup
451X Tornirisk28-05-1983Sletterhage
452X Bjergirisk23-01-1986Endelave
453X Lille Gråsisken02-06-1984Rye Bro ved Salten Langsø
454  Stor Gråsisken  
455  Hvidsisken  
456  Hvidvinget Korsnæb  
457X Lille Korsnæb13-08-1983Velling Skov
458  Stor Korsnæb  
459 *Ørkendompap  
460  Karmindompap  
461 *Krognæb  
462X Dompap27-06-1980Lille Vildmose
463X Kernebider16-04-1983Rørbæk Sø
464 *Stribet Sanger  
465 *Hvidstrubet Spurv  
466 *Mørkøjet Junco  
467X Lapværling26-04-1987Fjandø
468X Snespurv28-01-1984Horskær - Kalsemade Rev
469 *Hvidkindet Værling  
470X Gulspurv01-01-1980Nørrestrand ved Horsens
471 *Gærdeværling  
472 *Klippeværling  
473 *Gulgrå Værling  
474  Hortulan  
475 *Gulbrynet Værling  
476 *Pileværling  
477 *Dværgværling  
478 *Gulbrystet Værling  
479X Rørspurv16-05-1981Bjerregrav Mose
480 *Hætteværling  
481X Bomlærke16-06-1979Astrup Mose ved Solbjerg
482 *Rosenbrystet Kernebider  

Bent Vestergaard Petersen har krydset 212 arter på sin Danmarks artslister.



til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.024 sek.
til toppen