Startside   I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
Artslister
Netfugl v. 2.0




Danmarks artslister

Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.



John Frikke

På listen er de arter personen har set angivet med henholdsvis et kryds (X) ude i venstre side af listen og det at artsnavnet står skrevet i sort.

En kronologisk oversigt over John Frikke's kryds kan ses ved at trykke her: Kronologisk oversigt.


#X*NavnDatoLokalitetKort
1X Rødstrubet Lom18-09-1977Blåvand (RB)
2X Sortstrubet Lom18-08-1977Blåvand (RB)
3 *Stillehavslom  
4X Islom15-10-1968Blåvandshuk (RB)
5X Hvidnæbbet Lom14-05-1988Skagen (NJ)
6X Lille Lappedykker18-06-1980Mandø (RB)
7X Toppet Lappedykker15-10-1968Blåvand (RB)
8X Gråstrubet Lappedykker10-05-1987Sneum Sluse (RB)
9X Nordisk Lappedykker28-04-1968Rømø (SJ)
10X Sorthalset Lappedykker14-04-1988Sneum Sluse (RB)
11X*Sortbrynet Albatros12-08-2015Agger Tange (NJ)
12X Mallemuk15-10-1968Blåvandshuk (RB)
13 *Atlantisk Skråpe  
14 *Storskråpe  
15X Sodfarvet Skråpe23-09-1973Blåvandshuk (RB)
16X Almindelig Skråpe13-10-1968Blåvandshuk (RB)
17 *Balearskråpe  
18X Lille Stormsvale23-10-1972Blåvandshuk (RB)
19X Stor Stormsvale16-10-1972Blåvandshuk (RB)
20X Sule15-10-1968Blåvand (RB)
21X Skarv15-10-1968Blåvandshuk (RB)
22X*Topskarv05-10-1969Blåvandshuk (RB)
23 *Krøltoppet Pelikan  
24 *Pragtfregatfugl  
25X Rørdrum07-05-1971Blåvand (RB)
26X*Amerikansk Rørdrum04-06-2001Vejlerne (NJ)
27X*Dværghejre01-06-2014Gl. Hvinding Engsø (RB)
28X*Nathejre04-12-2005Rudbøl Sø (SJ)
29X*Tophejre06-06-2003Værnengene (RK)
30X*Kohejre25-04-2002Haurvig (RK)
31X Silkehejre16-05-1982Værnengene (RK)
32X Sølvhejre04-08-1991Grærup Langsø (RB)
33X Fiskehejre11-02-1967Esbjerg (RB)
34X*Purpurhejre25-05-1999Værnengene (RK)
35X Sort Stork13-08-1975Skallingen (RB)
36X Hvid Stork29-04-1968Sædding (RB)
37X*Sort Ibis11-05-1983Tipperne (RK)
38X Skestork06-06-1994Kammerslusen (RB)
39X Knopsvane05-01-1971Sneum Sluse (RB)
40X Pibesvane18-02-1975Kongeå Slusen (RB)
41X Sangsvane16-12-1977Blåvand (RB)
42X Tundrasædgås03-10-1985Sneum Sluse (RB)
43X Tajgasædgås12-02-1992Vest Stadil (RK)
44X Kortnæbbet Gås12-03-1991Fiddesø (RB)
45X Blisgås19-11-1972Kongeå Slusen (RB)
46X Dværggås18-11-1984Filsø (RB)
47X Grågås19-02-1974Blåvand (RB)
48X Canadagås16-10-1977Blåvand (RB)
49X Bramgås18-11-1976Blåvand (RB)
50X Knortegås16-09-1988Blåvand (RB)
51X Rødhalset Gås08-04-1986Margrethe Kog (SJ)
52X Nilgås10-09-1989Ribemarsken (RB)
53X Rustand20-10-1984Margrethe Kog (SJ)
54X Gravand18-02-1969Esbjerg Havn (RB)
55X Mandarinand14-04-1969Vognsbølparken, Esbjerg (RB)
56X Pibeand15-04-1981Esbjerg Havn (RB)
57X*Amerikansk Pibeand28-04-1996Rømø (SJ)
58X Knarand30-08-1972Blåvand (RB)
59X*Sibirisk Krikand06-06-2019Sneum Digesø (RB)
60X Krikand17-07-1972Esbjerg Havn (RB)
61X Amerikansk Krikand29-03-2009Sneum Digesø (RB)
62X Gråand09-09-1972Esbjerg (RB)
63X Spidsand07-04-1970Esbjerg (RB)
64X Atlingand13-05-1970Esbjerg (RB)
65X*Blåvinget And02-05-2004Sneum Digesø (RB)
66X Skeand18-10-1969Esbjerg Havn (RB)
67X Rødhovedet And23-04-2011Søndersø (LF)
68X Taffeland15-05-1972Esbjerg (RB)
69X*Halsbåndstroldand15-02-2008Skjern Enge (RK)
70X*Hvidøjet And24-10-1969Oksby Sø, Blåvand (RB)
71X Troldand11-08-1987Sneum Sluse (RB)
72X Bjergand02-11-1983Blåvand (RB)
73X*Lille Bjergand09-02-2009Skjern Enge (RK)
74X Ederfugl04-04-1969Esbjerg Havn (RB)
75X Kongeederfugl26-03-1978Ho Bugt (RB)
76X*Stellersand20-04-1996Skallingen, Nyeng (RB)
77X Havlit03-05-1969Blåvand (RB)
78X Sortand17-11-1975Esbjerg Havn (RB)
79X*Amerikansk Sortand18-03-2006Blåvand (RB)
80X*Brilleand20-06-1997Blåvand (RB)
81X Fløjlsand30-09-1975Blåvand (RB)
82X*Amerikansk Fløjlsand02-02-2013Blåvand (RB)
83 *Sibirisk Fløjlsand  
84X Hvinand03-03-1972Esbjerg Havn (RB)
85X Lille Skallesluger02-02-1972Esbjerg Havn (RB)
86X Toppet Skallesluger11-02-1971Esbjerg Havn (RB)
87X Stor Skallesluger  
88 *Amerikansk Skarveand  
89X Hvepsevåge06-08-1993Blåvand (RB)
90 *Blå Glente  
91X Sort Glente28-04-1968Rømø (SJ)
92X Rød Glente  
93X Havørn  
94 *Ådselgrib  
95X*Gåsegrib26-06-2016Vesterris, Ålestrup (NJ)
96X*Slangeørn19-10-2001Nyamindegab (RK)
97X Rørhøg  
98X Blå Kærhøg  
99X Steppehøg14-05-1999Skagen (NJ)
100X Hedehøg  
101X Duehøg  
102X Spurvehøg  
103X Musvåge  
104X*Ørnevåge07-10-2003Jedsted Enge (RB)
105X Fjeldvåge03-01-1983Oksbøl (RB)
106X*Stor Skrigeørn30-05-2003Skagen (NJ)
107X Lille Skrigeørn26-05-2007Skagen (NJ)
108 *Dværgørn  
109X Kongeørn20-04-1973Skagen (NJ)
110X*Høgeørn22-04-2020Hjortlund (RB)
111X*Steppeørn27-05-1992Skagen (NJ)
112 *Kejserørn  
113X Fiskeørn  
114 *Lille Tårnfalk  
115X Tårnfalk  
116 *Amerikansk Tårnfalk  
117X Aftenfalk24-06-1972Ballum Enge (SJ)
118X Dværgfalk  
119X Lærkefalk  
120 *Eleonorafalk  
121X*Slagfalk18-08-2018Ballum Forland (SJ)
122X*Jagtfalk15-04-1984Vejlerne (NJ)
123X Vandrefalk  
124X*Urfugl10-05-1968Tinglev Mose (SJ)
125X Agerhøne  
126X Vagtel  
127X Fasan  
128X Vandrikse  
129X Plettet Rørvagtel30-05-1969Tinglev Mose (SJ)¨
130X*Lille Rørvagtel06-06-2008Gulstav mose, Langeland (F)
131 *Dværgrørvagtel  
132X Engsnarre30-05-1969Tinglev Mose (SJ)
133X Grønbenet Rørhøne  
134 *Lille Sultanhøne  
135X Blishøne  
136X Trane  
137 *Prærietrane  
138 *Jomfrutrane  
139 *Dværgtrappe  
140 *Østlig Kravetrappe  
141 *Stortrappe  
142X Strandskade  
143X*Stylteløber11-05-1998Sneum Digesø (RB)
144X Klyde18-08-1972Blåvand (RB)
145X*Triel15-05-2012Ribe Holme (RB)
146 *Ørkenløber  
147X*Rødvinget Braksvale13-06-2019Margrethekog (SJ)
148 *Orientbraksvale  
149X*Sortvinget Braksvale15-07-1999Vejlerne (NJ)
150X Lille Præstekrave  
151X Stor Præstekrave  
152X Hvidbrystet Præstekrave27-04-1968Søren Jessen Sand, Fanø (RB)
153 *Mongolsk Præstekrave  
154X*Ørkenpræstekrave05-06-2013Blåvandshuk (RB)
155X Pomeransfugl07-09-1968Fanø (RB)
156X*Sibirisk Hjejle19-05-2016Mandø Bykog (RB)
157X*Amerikansk Hjejle16-05-1999Rømø (SJ)
158X Hjejle  
159X Strandhjejle  
160 *Steppevibe  
161X*Sumpvibe22-05-2015Ølundgård (F)
162X Vibe  
163X Islandsk Ryle  
164X Sandløber  
165X*Tyknæbbet Dværgryle30-05-2005Sneum Sluse (RB)
166X*Rødhalset Ryle30-07-2001Kammerslusen (RB)
167X Dværgryle  
168X Temmincksryle  
169X*Hvidrygget Ryle29-05-2005Skallingen (RB)
170X*Bairdsryle23-09-2017Ballum Forland (SJ)
171X Stribet Ryle23-05-2004Sneum Sluse (RB)
172X*Spidshalet Ryle28-07-2008Agger Tange (NJ) + 08/09-2011 Blåvand (RB)
173X Krumnæbbet Ryle  
174X Sortgrå Ryle  
175X Almindelig Ryle  
176X Kærløber  
177 *Klireryle  
178X*Prærieløber30-05-1981Grenen, Skagen (NJ)
179X Brushane06-09-1981Sneum Sluse (RB)
180X Enkeltbekkasin15-04-1991Fovrfeld, Esbjerg (RB)
181X Dobbeltbekkasin  
182X Tredækker08-07-1972Tinglev Mose (SJ)
183X*Langnæbbet Sneppeklire21-07-2017Saltvandssøen (SJ)
184X Skovsneppe  
185X Stor Kobbersneppe  
186 *Canadisk Kobbersneppe  
187X Lille Kobbersneppe  
188X Småspove  
189X Storspove  
190 *Bartramsklire  
191X*Terekklire25-05-1999Værnengene (RK)
192X Mudderklire  
193 *Plettet Mudderklire  
194X Svaleklire  
195X Sortklire  
196X Hvidklire  
197X*Lille Gulben02-05-2019Ulvedybet (NJ)
198X Damklire20-05-2009Vejlerne (NJ)
199X Tinksmed  
200X Rødben  
201X Stenvender  
202X*Amerikansk Svømmesneppe04-05-1999Værnengene (RK)
203X Odinshane  
204X Thorshane18-10-1975Blåvandshuk (RB)
205X Mellemkjove19-10-1972Blåvandshuk (RB)
206X Almindelig Kjove  
207X Lille Kjove10-10-1984Blåvand (RB)
208X Storkjove  
209X*Ismåge23-12-2013Hanstholm Havn (NJ)
210X Sabinemåge12-09-1986Blåvand (RB)
211X Ride  
212 *Tyndnæbbet Måge  
213X*Bonapartemåge04-08-2012Blåvandshuk (RB)
214X Hættemåge  
215X Dværgmåge  
216X*Rosenmåge03-02-1984Thorsminde (RK)
217X*Lattermåge01-07-1995Langli (RB)
218 *Præriemåge  
219X Sorthovedet Måge20-10-1984Blåvand (RB)
220X*Audouinsmåge10-06-2006Helsingør (S)
221X*Stor Sorthovedet Måge10-10-1993Blåvandshuk (RB)
222X Stormmåge  
223X*Ringnæbbet Måge16-05-1999Saltvandssøen (SJ)
224X Sildemåge  
225X Sølvmåge  
226X Middelhavssølvmåge  
227X Kaspisk Måge  
228X*Armensk Måge04-05-2017Blåvand (RB)
229X Hvidvinget Måge09-04-1972Esbjerg Havn (RB)
230X Gråmåge30-04-1969Esbjerg Havn (RB)
231X Svartbag  
232X*Gråvinget Måge16-02-2010Brabrand (AH)
233X*Brilleterne28-07-1999Langli (RB)
234X Dværgterne  
235X Sandterne01-09-1968Skallingen (RB)
236X Rovterne20-07-1971Fiddesø (RB)
237X*Hvidskægget Terne17-05-1983Tipperne (RK)
238X Sortterne  
239X Hvidvinget Terne15-10-1994Stadil Fjord (RK)
240X Splitterne  
241 *Aztekerterne  
242X Fjordterne  
243 *Rosenterne  
244X Havterne  
245X Lomvie  
246 *Polarlomvie  
247X Alk  
248X Tejst  
249X Søkonge  
250X Lunde20-10-1978Blåvand (RB)
251 *Steppehøne  
252X Klippedue  
253X Huldue  
254X Ringdue  
255X Tyrkerdue  
256X Turteldue21-05-1983Skagen (NJ)
257X*Østlig Turteldue13-02-1985København (S)
258X*Sørgedue25-05-2020Bøgballe (VE)
259 *Skadegøg  
260X Gøg05-06-1971Esbjerg Havn (RB)
261 *Sortnæbbet Gøg  
262 *Gulnæbbet Gøg  
263X Slørugle20-04-1980Tipperne (RK)
264X*Dværghornugle13-06-2003Kløvbakken, Filsø (RB)
265X Stor Hornugle13-06-1985Lunde (RB)
266X*Sneugle19-02-2000St. Emmerske, Tønder (SJ)
267X*Høgeugle04-11-1989Megrathelund Plantage (F)
268X*Spurveugle11-12-2011Ullerup (S)
269X Kirkeugle07-06-1969Koksnpang, Esbjerg (RB)
270X Natugle  
271X Skovhornugle  
272X Mosehornugle17-02-1972Sneum Sluse (RB)
273X Perleugle19-03-2011Blåbjerg (RB)
274X Natravn20-05-1969Marbæk Plantage (RB)
275 *Ørkennatravn  
276 *Tornhalesejler  
277X Mursejler  
278X*Gråsejler04-11-2018Ballum (SJ)
279 *Orientsejler  
280 *Alpesejler  
281 *Lille Sejler  
282X Isfugl  
283 *Grøn Biæder  
284X Biæder26-06-1985Løjt (SJ)
285X*Ellekrage05-06-1969Fanø (RB)
286X Hærfugl07-05-1974Hjelm (AH)
287X Vendehals  
288 *Guldspætte  
289X Grønspætte  
290X Sortspætte  
291X Stor Flagspætte  
292X*Mellemflagspætte20-01-2019Skovene, Gråsten Slotspark (SJ)
293X Lille Flagspætte20-04-1975Skagen (NJ)
294 *Tretået Spætte  
295 *Østlig Kalanderlærke  
296X*Korttået Lærke26-04-2000Esbjerg Havn (RB)
297X Toplærke04-05-1968Esbjerg Havn (RB)
298X Hedelærke  
299X Sanglærke  
300X Bjerglærke  
301X Digesvale  
302 *Klippesvale  
303X Landsvale  
304X Bysvale  
305X Rødrygget Svale29-04-2016Norrup Grusgrav (RB)
306X Storpiber16-10-1974Blåvandshuk (RB)
307X*Mongolsk Piber25-11-2018Skagen (NJ)
308X Markpiber25-05-1985Skagen (NJ)
309X*Tajgapiber19-10-2018Blåvand Fulgestation (RB)
310X Skovpiber17-05-1975Esbjerg (RB)
311X Engpiber07-09-1983Blåvand (RB)
312X Rødstrubet Piber15-10-1968Blåvandshuk (RB)
313X Skærpiber06-10-1990Blåvand (RB)
314X Bjergpiber22-03-2009Mandø (RB)
315X Gul Vipstjert12-06-1977Måde Enge, Esbjerg (RB)
316X*Citronvipstjert26-05-1995Skagen (NJ)
317X Bjergvipstjert03-04-1976Blåvand (RB)
318X Hvid Vipstjert08-04-1970Esbjerg Havn (RB)
319X Silkehale07-11-1984Blåvand (RB)
320X Vandstær05-02-1971Esbjerg (RB)
321X Gærdesmutte05-05-1971Esbjerg Havn (RB)
322X Jernspurv01-11-1989Blåvand (RB)
323X*Sibirisk Jernspurv15-10-2016Stubben, Nordhavnstippen (S)
324 *Alpejernspurv  
325X Rødhals29-09-1972Esbjerg Havn (RB)
326 *Manchurernattergal  
327X Nattergal22-06-1971Esbjerg (RB)
328X Sydlig Nattergal05-05-1986Filsø (RB)
329 *Rubinnattergal  
330X Blåhals17-06-1972Sneum Sluse (RB)
331X*Blåstjert07-10-1994Blåvand (RB)
332X Husrødstjert01-06-1968Esbjerg Havn (RB)
333X Rødstjert09-08-1980Blåvand (RB)
334X Bynkefugl05-05-1971Blåvand (RB)
335X Sortstrubet Bynkefugl10-06-2002Blåvand (RB)
336X*Sibirisk Bynkefugl16-10-2017Langlivej, Ho (RB)
337 *Stejnegers Bynkefugl  
338X*Isabellastenpikker23-10-2016Gilleleje Strand (S)
339X Stenpikker18-09-1980Esbjerg Havn (RB)
340X*Nonnestenpikker03-11-2017Skansehage, Rørvig (S)
341X*Vestlig Middelhavsstenpikker01-01-2019Sundstrup, Virksund (NJ)
342 *Østlig Middelhavsstenpikker  
343X*Ørkenstenpikker20-11-2000Vejers (RB)
344 *Hvidkronet Stenpikker  
345X*Stendrossel13-06-2020Øer, Ebeltoft Færgehavn (ÅH)
346 *Gulddrossel  
347 *Olivenskovdrossel  
348X Ringdrossel16-05-1989Skagen (NJ)
349X Solsort07-11-1970Esbjerg (RB)
350 *Gråstrubet Drossel  
351 *Brundrossel  
352X*Sortstrubet Drossel07-02-2007København (S)
353X Sjagger06-11-1973Blåvand (RB)
354X Sangdrossel03-11-1980Sneum Sluse (RB)
355X Vindrossel11-04-1972Blåvand (RB)
356X Misteldrossel08-09-1981Blåvand (RB)
357 *Vandredrossel  
358 *Cistussanger  
359X*Stribet Græshoppesanger17-10-2008Hvidbjerg, Blåvand (RB)
360X Græshoppesanger04-06-1990Esbjerg (RB)
361X Flodsanger20-05-1978Vejen Mose (RB)
362X Savisanger23-05-1992Værnengene (RK)
363 *Stor Græshoppesanger  
364X*Vandsanger30-08-1970Blåvand Fuglestation (RB)
365X Sivsanger07-08-1973Esbjerg (RB)
366X*Lille Rørsanger27-05-2002Blåvand Fuglestation (RB)
367X*Buskrørsanger28-05-2012Blåvand Fuglestation (RB)
368X Kærsanger18-05-1992Blåvand (RB)
369X Rørsanger19-06-1977Esbjerg (RB)
370X Drosselrørsanger02-07-1972Sandbjerg Sø, Alssund (SJ)
371 *Bleg Gulbug  
372X*Lille Gulbug14-10-2018Mandø (RB)
373X Gulbug08-06-1993Blåvand (RB)
374X*Spottesanger06-06-2010Blåvand Fuglestation (RB)
375 *Sardinsk Sanger  
376X*Østlig Hvidskægget Sanger09-05-1986Blåvand (RB)
377X*Sorthovedet Sanger18-07-2011Blåvand (RB)
378 *Sortstrubet Sanger  
379X*Asiatisk Ørkensanger20-05-2012Grenen, Skagen (NJ)
380X Høgesanger08-06-1974Hjelm (AH)
381X Gærdesanger16-05-1987Blåvand (RB)
382X Tornsanger18-05-1979Blåvand (RB)
383X Havesanger19-05-1977Blåvand (RB)
384X Munk19-05-1988Blåvand (RB)
385 *Kaukasisk Lundsanger  
386X Lundsanger27-05-1992Skagen (NJ)
387 *Østlig Lundsanger  
388X*Nordsanger11-08-2008Blåvand Fuglestation (RB)
389X Fuglekongesanger15-10-1985Blåvand (RB)
390X Hvidbrynet Løvsanger02-10-1985Blåvand (RB)
391X*Himalayasanger28-11-2015Stevns Fyr (S)
392X*Schwarz' Løvsanger07-10-1994Blåvand (RB)
393X*Brun Løvsanger20-10-1992Blåvandshuk (RB)
394 *Sinkiangløvsanger  
395X*Bjergløvsanger25-05-1990Hald sø (NJ)
396X Skovsanger18-05-1986Blåvand (RB)
397X Gransanger18-05-1974Hjelm (AH)
398X*Iberisk Gransanger23-04-2002Tane Sø (RB)
399X Løvsanger17-04-1977Blåvand (RB)
400X Fuglekonge16-03-1982Esbjerg (RB)
401X Rødtoppet Fuglekonge16-05-1974Hjelm (AH)
402 *Brun Fluesnapper  
403X Grå Fluesnapper18-05-1977Esbjerg (RB)
404X Lille Fluesnapper19-05-1974Hjelm (AH)
405 *Tajgafluesnapper  
406  Hvidhalset Fluesnapper  
407X Broget Fluesnapper20-08-1970Esbjerg (RB)
408X Skægmejse05-07-1975Blåvand (RB)
409X Halemejse04-10-1978Esbjerg (RB)
410X Blåmejse17-10-1972Esbjerg (RB)
411X Musvit18-05-1983Blåvand (RB)
412X Topmejse17-05-1983Blåvand (RB)
413X Sortmejse17-05-1983Blåvand (RB)
414X Sumpmejse30-04-1983Esbjerg (RB)
415X Fyrremejse09-04-1992Roust Mose (RB)
416X Spætmejse18-04-1970Blåvand (RB)
417X Træløber18-02-1979Fanø (RB)
418X Korttået Træløber19-01-1975Hjelm (AH)
419X Pungmejse16-05-1984Esbjerg (RB)
420X Pirol15-07-1969Sandbjerg, Alssund (SJ)
421X*Brun Tornskade05-11-2012Årslev Engsø (AH)
422 *Isabellatornskade  
423X Rødrygget Tornskade18-05-1975Blåvand (RB)
424X*Langhalet Tornskade16-10-2007Skallingen (RB)
425 *Rosenbrystet Tornskade  
426X Stor Tornskade17-05-1977Blåvand (RB)
427X*Rødhovedet Tornskade15-08-1992Blåvand (RB)
428X Skovskade16-11-1971Blåvand (RB)
429X Husskade18-11-1972Blåvand (RB)
430X Nøddekrige18-08-1968Kikkebjerg, Fanø (RB)
431X Allike18-01-1973Esbjerg (RB)
432 *Sibirisk Allike  
433X Råge16-03-1983Esbjerg (RB)
434X Sortkrage17-05-1976Esbjerg Havn (RB)
435X Gråkrage18-04-1979Esbjerg Havn (RB)
436X Ravn18-02-1975Esbjerg (RB)
437X*Ensfarvet Stær23-04-2002Tane Sø (RB)
438X Stær17-05-1974Esbjerg (RB)
439X Rosenstær16-09-1986Tjørring, Herning (RK)
440X Gråspurv18-03-1973Blåvand (RB)
441 *Spansk Spurv  
442X Skovspurv18-03-1985Blåvand (RB)
443 *Snefinke  
444X*Rødøjet Vireo19-10-2011Mandø (RB)
445X Bogfinke21-02-1985Blåvand (RB)
446X Kvækerfinke17-10-1985Blåvand (RB)
447X Gulirisk15-10-1968Blåvand Fuglestation (RB)
448X Grønirisk17-04-1986Blåvand (RB)
449X Stillits17-10-1979Blåvand (RB)
450X Grønsisken17-02-1977Esbjerg (RB)
451X Tornirisk26-01-1975Esbjerg (RB)
452X Bjergirisk18-03-1989Esbjerg (RB)
453X Lille Gråsisken18-09-1984Ribe Holme (RB)
454X Stor Gråsisken29-02-1996Ribe Holme (RB)
455X Hvidsisken18-01-1982Ribe Marsken (RB)
456X Hvidvinget Korsnæb28-05-2003Skagen (NJ)
457X Lille Korsnæb17-03-1963Blåvand (RB)
458X Stor Korsnæb20-10-1971Blåvand (RB)
459 *Ørkendompap  
460X Karmindompap01-06-1974Hjelm (AH)
461X*Krognæb09-11-2019Skagen (NJ)
462X Dompap18-04-1972Esbjerg (RB)
463X Kernebider18-03-1974Blåvand (RB)
464X*Stribet Sanger15-10-2006Mandø (RB)
465X*Hvidstrubet Spurv16-07-2010Skørping (NJ)
466 *Mørkøjet Junco  
467X Lapværling21-11-1992Skallingen (RB)
468X Snespurv18-12-1980Blåvand (RB)
469X*Hvidkindet Værling13-10-2016Hønen, Sønderho, Fanø (RB)
470X Gulspurv18-04-1984Blåvand (RB)
471X*Gærdeværling10-06-1995Blåvand Fuglestation (RB)
472 *Klippeværling  
473 *Gulgrå Værling  
474X Hortulan15-05-1974Hjelm (AH)
475 *Gulbrynet Værling  
476X*Pileværling11-10-2016Mandø (RB)
477X*Dværgværling22-05-1974Hjelm (AH)
478 *Gulbrystet Værling  
479X Rørspurv11-04-1987Blåvand (RB)
480X*Hætteværling05-06-2009Krejbjerg, Nr. Snede (RK)
481X Bomlærke14-02-1978Blåvand (RB)
482 *Rosenbrystet Kernebider  

John Frikke har krydset 399 arter på sin Danmarks artslister.



til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.023 sek.
til toppen