Startside I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
 Artslister 




Danmarks artslister

Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.



Søren Nygaard

På listen er de arter personen har set angivet med henholdsvis et kryds (X) ude i venstre side af listen og det at artsnavnet står skrevet i sort.

En kronologisk oversigt over Søren Nygaard's kryds kan ses ved at trykke her: Kronologisk oversigt.


#X*NavnDatoLokalitetKort
1X Rødstrubet Lom06-06-1981Halk
2X Sortstrubet Lom17-05-1986Skagen
3 *Stillehavslom  
4X Islom20-05-1990Strandby frederikshavn
5X Hvidnæbbet Lom15-05-1991Nordstrand, skagen
6X Lille Lappedykker24-11-1978Tørning Mølle
7X Toppet Lappedykker20-03-1979Tørning Mølle
8X Gråstrubet Lappedykker17-05-1980Tingvejens Grusgrav
9X Nordisk Lappedykker02-10-1996Lakolk Strand
10X Sorthalset Lappedykker16-08-1986Søgård Mose
11X*Sortbrynet Albatros17-08-2015Agger tange
12X Mallemuk17-05-1986Skagen
13X*Atlantisk Skråpe31-07-2012Trelde Næs, Vejle Fjord
14 *Storskråpe  
15X Sodfarvet Skråpe02-10-1996Lakolk Strand
16X Almindelig Skråpe16-06-1996Det gule rev
17X*Balearskråpe19-08-1998Skagen
18X Lille Stormsvale16-10-2010Blåvand
19X Stor Stormsvale02-10-1996Lakolk
20X Sule17-05-1986Skagen
21X Skarv15-06-1980Årøsund
22X*Topskarv08-11-1998Esbjerg Havn
23X*Krøltoppet Pelikan05-08-2006Ræhr Grusgrav
24 *Pragtfregatfugl  
25X Rørdrum23-05-1987Rømø, småfolksvej
26X*Amerikansk Rørdrum15-06-2001Vejlerne
27X*Dværghejre01-06-2014Gl. Hviding Engsø
28X*Nathejre09-05-2002Manø
29X*Tophejre05-06-2003Værnengene
30X*Kohejre25-04-2002Hvidesande
31X Silkehejre23-08-1996Vidåslusen
32X Sølvhejre27-07-1997Tipperne
33X Fiskehejre28-04-1976Stevning Dam
34X*Purpurhejre25-05-1999Værnengene
35X Sort Stork09-05-1987Skagen
36X Hvid Stork14-04-1979Tørning Mark
37X*Sort Ibis19-05-2002Værnengene
38X Skestork09-05-1996Vejlerne
39X Knopsvane28-04-1976Stevning Dam
40X Pibesvane10-01-1987Ballum Enge
41X Sangsvane30-12-1979Stevning Dam
42X Tundrasædgås20-03-1982Astrup Enge
43  Tajgasædgås  
44X Kortnæbbet Gås19-02-1983Ballum Forland
45X Blisgås30-10-1983Bankel sø
46X Dværggås06-10-1996Hindemaj
47X Grågås20-06-1980Bankel
48X Canadagås14-03-1981Årøsund
49X Bramgås30-10-1983Bankel Sø
50X Knortegås03-05-1981Hammelev
51X Rødhalset Gås02-02-1997Ballum Enge
52X Nilgås27-07-1994Hoptrup å
53X Rustand12-04-1987Halk Nor
54X Gravand06-06-1981Halk Nor
55X Mandarinand20-05-1995Hindemaj + St. Jyndevad + flere steder
56X Pibeand06-06-1981Halk Nor
57X*Amerikansk Pibeand14-05-1996lakolk
58X Knarand10-05-1986Lakolk Søerne
59 *Sibirisk Krikand  
60X Krikand14-04-1980Stevning Dam
61X Amerikansk Krikand10-04-1999Børsmose
62X Gråand28-04-1976Tørning Mølle
63X Spidsand24-03-1985Årø
64X Atlingand10-05-1986Lakolk Søerne
65X*Blåvinget And19-05-1997Tryggelev Nor
66X Skeand24-03-1985Årø
67X Rødhovedet And26-10-1996Hindemaj
68X Taffeland03-03-1981Tørning Mølle
69X*Halsbåndstroldand16-04-2000mollerup
70X*Hvidøjet And01-05-1997Bunken Skagen
71X Troldand17-05-1980Tingvejens Grusgrav
72X Bjergand17-12-1983Bankel Sø
73X*Lille Bjergand29-03-1997Haboøre Tange
74X Ederfugl10-05-1981Bornholm
75X Kongeederfugl11-02-1997Halk nor
76X*Stellersand10-02-1997Århus Havn
77X Havlit17-12-1983Halk Nor
78X Sortand17-12-1983Halk Nor
79X*Amerikansk Sortand28-03-2003Blåvand
80X*Brilleand21-06-1997Blåvand
81X Fløjlsand17-12-1983Halk Nor
82X*Amerikansk Fløjlsand14-10-2009Blåvand ssp. stejnegeri + 11/2 2013 Blåvand Strand ssp. deglandi
83 *Sibirisk Fløjlsand  
84X Hvinand02-08-1981Halk Nor
85X Lille Skallesluger09-02-1985Stevning Dam
86X Toppet Skallesluger02-08-1981Halk Nor
87X Stor Skallesluger10-05-1981Bornholm
88X*Amerikansk Skarveand18-10-1999Vest Stadil Fjord
89X Hvepsevåge18-05-1986Pælebakken, Skagen
90X*Blå Glente29-03-1998Skagen
91X Sort Glente01-05-1997Skagen
92X Rød Glente14-06-1982Tørning Mølle
93X Havørn15-04-1995Bankel Sø
94 *Ådselgrib  
95X*Gåsegrib11-10-1986Sønderskoven
96X*Slangeørn21-10-2001bjerregård
97X Rørhøg28-05-1985Gl. Ladegård Eng
98X Blå Kærhøg20-03-1982Astrup Enge
99X Steppehøg29-05-1999Ribe Kammersluse
100X Hedehøg10-05-1986Lakolk, Rømø
101X Duehøg20-06-1980Bankel SØ
102X Spurvehøg01-04-1977A. Tønder's Planteskole, Starup
103X Musvåge02-02-1976Gl. Ladegård
104X*Ørnevåge05-10-2003Jersted enge, ribe
105X Fjeldvåge10-03-1985Mandø
106X*Stor Skrigeørn30-11-2006Søholdt Røjbølle Sø Lolland
107X Lille Skrigeørn22-05-1989Skagen
108 *Dværgørn  
109X Kongeørn17-05-1986Batterivej, Skagen
110 *Høgeørn  
111 *Steppeørn  
112 *Kejserørn  
113X Fiskeørn09-09-1982Stevning Dam
114 *Lille Tårnfalk  
115X Tårnfalk25-03-1976Gl. Ladegård
116 *Amerikansk Tårnfalk  
117X Aftenfalk14-05-1989Lakolk
118X Dværgfalk22-02-1987Ballum Forland
119X Lærkefalk01-10-1983Halk Nor
120 *Eleonorafalk  
121 *Slagfalk  
122X*Jagtfalk20-12-1987Magrethe kog
123X Vandrefalk08-05-1987Skagen
124X*Urfugl14-04-1984Randbøl Hede
125X Agerhøne25-03-1976Gl. Ladegård
126X Vagtel25-06-1993åbøl
127X Fasan25-03-1976Gl. Ladegård
128X Vandrikse14-04-1979Gl. Ladegård Eng
129X Plettet Rørvagtel10-03-1983Gl. Ladegård Eng
130X*Lille Rørvagtel28-05-2008Gulstav Mose
131X*Dværgrørvagtel19-07-2007Ulfshale , Møn
132X Engsnarre22-05-1999Bylderup-Bov
133X Grønbenet Rørhøne28-04-1976Tørning Mølle
134 *Lille Sultanhøne  
135X Blishøne28-04-1976Tørning Mølle
136X Trane05-05-1987Skagen
137 *Prærietrane  
138 *Jomfrutrane  
139 *Dværgtrappe  
140 *Østlig Kravetrappe  
141 *Stortrappe  
142X Strandskade02-08-1981Halk Nor
143X*Stylteløber28-05-2003Sneum Klægrav
144X Klyde04-06-1983Halk Nor
145X*Triel12-08-2003lejsø
146 *Ørkenløber  
147X*Rødvinget Braksvale22-05-2008Bølling Sø
148 *Orientbraksvale  
149X*Sortvinget Braksvale30-06-1999Vejlerne
150X Lille Præstekrave25-07-1981Sønderhedevejens Grusgrav
151X Stor Præstekrave02-08-1981Halk Nor
152X Hvidbrystet Præstekrave11-04-1987Lakolk
153X*Mongolsk Præstekrave11-07-2004Lakolk Klitsø
154X*Ørkenpræstekrave25-07-2000Saltvandssøen
155X Pomeransfugl12-05-1994Boris hede
156X*Sibirisk Hjejle25-07-2000Agger Tange
157X*Amerikansk Hjejle15-05-1999Lakolk Sydsø
158X Hjejle02-08-1981Halk Nor
159X Strandhjejle02-08-1981Halk Nor
160X*Steppevibe01-07-2000Saltrup
161X*Sumpvibe17-07-1997Borreby mose
162X Vibe03-08-1979Rømø
163X Islandsk Ryle02-08-1981Halk Nor
164X Sandløber29-04-1985Lakolk Strand
165X*Tyknæbbet Dværgryle30-05-2005Forland v/ Sneum
166X*Rødhalset Ryle30-07-2001Ribe Kammersluse
167X Dværgryle01-08-1987Halk nor
168X Temmincksryle30-08-1987ølsemagle
169X*Hvidrygget Ryle11-07-2004Lakolk Strand
170X*Bairdsryle03-09-2007skagen, Grenen
171X Stribet Ryle25-09-1999Grønningen
172X*Spidshalet Ryle29-07-2008Agger Tange
173X Krumnæbbet Ryle13-07-1987Halk Nor
174X Sortgrå Ryle13-07-1987Halk nor
175X Almindelig Ryle02-08-1981Halk Nor
176X Kærløber30-08-1987Halk nor
177 *Klireryle  
178X*Prærieløber25-08-1996Ny frederikskog
179X Brushane10-05-1986Tøndermarsken
180X Enkeltbekkasin06-09-1987Gl. Ladegård Eng
181X Dobbeltbekkasin14-04-1979Gl. Ladegård Eng
182X Tredækker16-12-1984Halk nor
183X*Langnæbbet Sneppeklire20-05-1996lakolk
184X Skovsneppe19-10-1977Stursbøl
185X Stor Kobbersneppe04-06-1983Halk Nor
186 *Canadisk Kobbersneppe  
187X Lille Kobbersneppe02-08-1981Halk Nor
188X Småspove10-05-1986Rømødæmningen
189X Storspove03-08-1979Rømø, Småfolksvej
190 *Bartramsklire  
191X*Terekklire25-05-1999Værnengene
192X Mudderklire25-07-1981Sønderhedevejens Grusgrav
193 *Plettet Mudderklire  
194X Svaleklire25-07-1981Sønderhedevejens Grusgrav
195X Sortklire10-05-1986Rømødæmningen
196X Hvidklire02-08-1981Halk Nor
197X*Lille Gulben03-06-2002Skjern Enge
198X Damklire15-06-1997Lakolk Klitsø
199X Tinksmed24-08-1985Halk Nor
200X Rødben15-06-1980Årøsund
201X Stenvender26-09-1987Rømødæmningen
202X*Amerikansk Svømmesneppe09-05-1999Værnengene
203X Odinshane31-08-1992Saltvandssøen
204X Thorshane28-09-1997Magrethe kog
205X Mellemkjove07-10-1983Blåvand
206X Almindelig Kjove17-05-1986Skagen
207X Lille Kjove14-09-1997Blåvand
208X Storkjove08-10-1981Hanstholm
209X*Ismåge29-12-2006Langø Havn, Lolland
210X Sabinemåge06-09-1997Blåvand
211X Ride17-05-1986Skagen
212 *Tyndnæbbet Måge  
213X*Bonapartemåge23-11-2004Skagen Havn
214X Hættemåge18-03-1978Stevning Dam
215X Dværgmåge17-05-1986Skagen
216X*Rosenmåge12-02-2000Skagen Havn
217X*Lattermåge26-08-2008Blåvandshuk
218 *Præriemåge  
219X Sorthovedet Måge01-05-1997Sneum Klægrav
220 *Audouinsmåge  
221 *Stor Sorthovedet Måge  
222X Stormmåge18-03-1978Stevning Dam
223X*Ringnæbbet Måge16-05-1999Saltvandssøen
224X Sildemåge11-08-1985Årø
225X Sølvmåge18-03-1978Gl. Ladegård
226X Middelhavssølvmåge16-02-2003Åbenrå Havn
227X Kaspisk Måge14-09-1997Blåvand
228 *Armensk Måge  
229X Hvidvinget Måge03-01-1997Lakolk Strand
230X Gråmåge02-05-1987Skagen Havn
231X Svartbag15-06-1980Årøsund
232X*Gråvinget Måge30-01-2012Uni. Parken Århus
233X*Brilleterne28-07-1999set som den første på langli
234X Dværgterne24-08-1985Halk Nor
235X Sandterne23-05-1987Rømø
236X Rovterne14-08-1986Rømødæmningen
237X*Hvidskægget Terne23-12-2000Tømmerby Fjord
238X Sortterne03-09-1980Stevning dam
239X Hvidvinget Terne14-05-1997Abkær Mose
240X Splitterne17-05-1986Skagen
241 *Aztekerterne  
242X Fjordterne03-05-1981Haderslev Dam
243 *Rosenterne  
244X Havterne02-08-1981Halk Nor
245X Lomvie12-05-1981Christiansø
246X*Polarlomvie28-01-1998frederikshavn
247X Alk12-05-1981Christiansø
248X Tejst20-05-1990Strandby, Frederikshavn
249X Søkonge23-02-1986Årøsund
250X Lunde14-09-1997Blåvand
251 *Steppehøne  
252X Klippedue03-05-1981Haderslev Havn
253X Huldue16-08-1986Søgård Mose
254X Ringdue20-03-1979Gl. Ladegård
255X Tyrkerdue25-07-1981Over-Jerstal
256X Turteldue11-05-1987Lovtrup Grusgrav
257X*Østlig Turteldue14-01-2007Bække , Vejen
258X*Sørgedue20-05-2008Skagen
259X*Skadegøg01-08-2006Birke Pøl , Als
260X Gøg06-05-1976Gl. Ladegård
261 *Sortnæbbet Gøg  
262 *Gulnæbbet Gøg  
263X Slørugle02-09-1984Gl. Ladegård
264X*Dværghornugle14-06-2003filsø
265X Stor Hornugle17-04-1993Enderup
266X*Sneugle22-03-1997Dalmose
267X*Høgeugle06-12-1989viborg
268X*Spurveugle06-11-1999Jægersborg Dyrehave
269X Kirkeugle25-05-1982Gl. Ladegård
270X Natugle23-03-1977Tørning Mølle
271X Skovhornugle15-04-1980Stevning
272X Mosehornugle20-10-1985Årø Nord
273X Perleugle14-11-1999Kongelunden
274X Natravn19-05-1983Gl. Ladegård
275 *Ørkennatravn  
276 *Tornhalesejler  
277X Mursejler03-05-1981Haderslev
278 *Gråsejler  
279 *Orientsejler  
280 *Alpesejler  
281 *Lille Sejler  
282X Isfugl15-02-1981Tørning Mølle
283 *Grøn Biæder  
284X Biæder17-06-1997Kongens mose
285 *Ellekrage  
286X Hærfugl12-05-1997københoved
287X Vendehals10-05-1987Skagen
288 *Guldspætte  
289X Grønspætte22-09-1983Sandkule
290X Sortspætte03-03-1985Lindet Skov
291X Stor Flagspætte03-01-1976Gl. Ladegård
292X*Mellemflagspætte18-12-2013Gram Skov
293X Lille Flagspætte03-03-1981Gl. Ladegård eng
294 *Tretået Spætte  
295X*Østlig Kalanderlærke03-01-2006StauningsØ
296X*Korttået Lærke25-04-2000Esbjerg
297X Toplærke08-05-1987Skagen Havn
298X Hedelærke08-05-1987Skagen
299X Sanglærke25-03-1976Gl. Ladegård
300X Bjerglærke22-02-1987Ballum Forland
301X Digesvale28-04-1976Stevning Dam
302 *Klippesvale  
303X Landsvale25-04-1976Gl. Ladegård
304X Bysvale25-04-1976Gl. Ladegård
305X Rødrygget Svale01-05-2013Poulsens Plads Varming Hede
306X Storpiber03-10-1998Landsende, Rømø
307X*Mongolsk Piber27-11-1998Værnengene
308X Markpiber17-05-1986Skagen
309X*Tajgapiber11-10-2012mandø
310X Skovpiber24-04-1986Pamhule
311X Engpiber02-08-1981Halk Nor
312X Rødstrubet Piber22-09-1997Landsende, Rømø
313X Skærpiber20-03-1982Astrup Enge
314X Bjergpiber14-03-1998Brøns Å
315X Gul Vipstjert02-08-1981Halk Nor
316X*Citronvipstjert19-06-1987Frøslev mose
317X Bjergvipstjert15-02-1980Tørning Mølle
318X Hvid Vipstjert01-04-1977A. Tønder's Planteskole, Starup
319X Silkehale29-11-1988Gl. Ladegård
320X Vandstær20-12-1981Gl. Ladegård
321X Gærdesmutte04-01-1976Gl. Ladegård
322X Jernspurv04-01-1976Gl. Ladegård
323 *Sibirisk Jernspurv  
324X*Alpejernspurv11-05-2004Blåvand
325X Rødhals25-04-1976Gl. Ladegård
326 *Manchurernattergal  
327X Nattergal07-05-1977A. Tønder's Planteskole, Starup
328X Sydlig Nattergal17-05-1994Filsø
329 *Rubinnattergal  
330X Blåhals20-04-1996Magisterkog
331 *Blåstjert  
332X Husrødstjert01-06-1982Vojens
333X Rødstjert05-06-1981Gl. Ladegård
334X Bynkefugl17-05-1980Gl. Ladegård
335X Sortstrubet Bynkefugl03-05-1987Skagen
336X*Sibirisk Bynkefugl17-10-2007Blåvand + Husby + flere i blåvand som jeg ikke kan huske datoer på....
337 *Stejnegers Bynkefugl  
338X*Isabellastenpikker13-10-2005Nyeng Ho
339X Stenpikker10-05-1986Rømø
340X*Nonnestenpikker11-10-2005Vilslev enge
341X*Middelhavsstenpikker03-08-1996stevns
342X*Ørkenstenpikker19-03-1997Nordenhuse
343 *Hvidkronet Stenpikker  
344 *Stendrossel  
345 *Gulddrossel  
346 *Olivenskovdrossel  
347X Ringdrossel13-04-1988Gl. Ladegård
348X Solsort03-01-1976Gl. Ladegård
349 *Gråstrubet Drossel  
350 *Brundrossel  
351X*Sortstrubet Drossel29-01-2007Universitetsparken, Kbh
352X Sjagger05-02-1976Gl. Ladegård
353X Sangdrossel01-04-1977A. Tønder's Planteskole, Starup
354X Vindrossel23-03-1977Stevning
355X Misteldrossel25-09-1977Gl. Ladegård
356 *Vandredrossel  
357X*Cistussanger18-08-2002Fanø
358 *Stribet Græshoppesanger  
359X Græshoppesanger17-05-1980Gl. Ladegård Eng
360X Flodsanger25-05-1982Gl. Ladegård Eng
361X Savisanger08-05-1982Gl. Ladegård Eng
362 *Stor Græshoppesanger  
363 *Vandsanger  
364X Sivsanger10-05-1986Lakolk Søerne
365 *Lille Rørsanger  
366X*Buskrørsanger11-06-2002Gedser
367X Kærsanger17-05-1980Gl. Ladegård
368X Rørsanger17-05-1980Gl. LAdegård Eng
369X Drosselrørsanger24-05-1987Sønderborg
370 *Bleg Gulbug  
371 *Lille Gulbug  
372X Gulbug19-05-1983Pamhule
373 *Spottesanger  
374 *Sardinsk Sanger  
375X*Hvidskægget Sanger22-05-1997Blåvand
376X*Sorthovedet Sanger16-08-2011Blåvand
377 *Sortstrubet Sanger  
378X*Asiatisk Ørkensanger20-05-2012Skagen
379X Høgesanger28-09-1997Landsende, Rømø
380X Gærdesanger06-05-1978Gl. Ladegård
381X Tornsanger06-05-1978Gl. Ladegård
382X Havesanger19-05-1983Pamhule
383X Munk01-04-1977A. Tønder's Planteskole, Starup
384 *Kaukasisk Lundsanger  
385X Lundsanger17-07-1997møn
386X*Nordsanger11-08-2008Blåvand
387X Fuglekongesanger12-10-1998Landsende, Rømø
388X Hvidbrynet Løvsanger03-10-1998Landsende, Rømø
389X*Himalayasanger16-10-1999Blåvand
390X*Schwarz' Løvsanger01-10-2004Knudshoved
391X*Brun Løvsanger13-11-2005Lyngvig Fyr
392 *Sinkiangløvsanger  
393 *Bjergløvsanger  
394X Skovsanger04-05-1983Pamhule
395X Gransanger01-04-1977A. Tønder's Planteskole, Starup
396X*Iberisk Gransanger27-06-1997Svanninge Bakker, F
397X Løvsanger06-05-1978Gl. Ladegård
398X Fuglekonge01-04-1977A. Tønder's Planteskole, Starup
399X Rødtoppet Fuglekonge19-06-1987Frøslev
400 *Brun Fluesnapper  
401X Grå Fluesnapper17-05-1980Gl. Ladegård
402X Lille Fluesnapper03-05-1986Tørning mølle
403X Hvidhalset Fluesnapper25-05-2002Bornholm
404X Broget Fluesnapper17-05-1980Gl. Ladegård
405X Skægmejse14-05-1989Rømø
406X Halemejse23-03-1977Stevning
407X Blåmejse03-01-1976Gl. Ladegård
408X Musvit03-01-1976Gl. Ladegård
409X Topmejse05-01-1976Gl. Ladegård
410X Sortmejse01-04-1977A. Tønder's Planteskole, Starup
411X Sumpmejse03-01-1976Gl. Ladegård
412X Fyrremejse14-04-1983Hostrup Sø
413X Spætmejse03-03-1981Tørning Mølle
414X Træløber15-04-1980Stevning
415X Korttået Træløber03-03-1985Draved
416X Pungmejse27-05-1996Hindemaj
417X Pirol20-05-1990Skagen
418X*Brun Tornskade04-11-2012Årslev Engsø
419 *Isabellatornskade  
420X Rødrygget Tornskade10-06-1980Stevning
421X*Langhalet Tornskade17-10-2007Skallingen
422X*Rosenbrystet Tornskade29-09-2004Skagen
423X Stor Tornskade10-10-1982Gl. Ladegård Eng (Dato Usikker)
424X*Rødhovedet Tornskade17-06-2003Hønen , Fanø
425X Skovskade25-03-1976Gl. Ladegård Eng
426X Husskade06-01-1976Gl. Ladegård
427X Nøddekrige12-12-1977Starup
428X Allike10-03-1977Haderslev
429 *Sibirisk Allike  
430X Råge15-10-1978Jernhyt
431X Sortkrage03-02-1977Jernhyt
432X Gråkrage10-01-1976Gl. Ladegård
433X Ravn15-10-1978Jernhyt
434X*Ensfarvet Stær20-04-2002Terne sø
435X Stær25-03-1976Gl. Ladegård
436X Rosenstær06-06-1997Vejlerne
437X Gråspurv03-01-1976Gl. Ladegård
438 *Spansk Spurv  
439X Skovspurv03-01-1976Gl. Ladegård
440 *Snefinke  
441 *Rødøjet Vireo  
442X Bogfinke03-01-1976Gl. Ladegård
443X Kvækerfinke03-01-1976Gl. Ladegård
444X Gulirisk10-12-1996Styding
445X Grønirisk03-01-1976Gl. Ladegård
446X Stillits01-04-1977A. Tønder's Planteskole, Starup
447X Grønsisken01-04-1977A. Tønder's Planteskole, Starup
448X Tornirisk01-05-1977Gl. Ladegård
449X Bjergirisk19-02-1983Ballum Forland
450X Lille Gråsisken16-02-1980A. Tønder's Planteskole, Starup
451X Stor Gråsisken14-01-1995Styding
452X Hvidsisken14-01-1995Styding
453X Hvidvinget Korsnæb03-09-1997Rømø
454X Lille Korsnæb25-09-1983Stevning Dam
455X Stor Korsnæb03-05-1987Skagen
456 *Ørkendompap  
457X Karmindompap30-05-1987Fynshoved
458X*Krognæb22-11-1998Skagen
459X Dompap03-01-1976Gl. Ladegård
460X Kernebider02-02-1976Gl. Ladegård
461X*Stribet Sanger15-10-2006mandø
462X*Hvidstrubet Spurv07-07-2010Mølleparken 10, Skørping
463 *Mørkøjet Junco  
464X Lapværling20-11-1988Ballum Forland
465X Snespurv30-10-1983Halk nor
466 *Hvidkindet Værling  
467X Gulspurv03-01-1976Gl. Ladegård
468 *Gærdeværling  
469 *Klippeværling  
470 *Gulgrå Værling  
471X Hortulan20-05-1990Butterstien, Skagen
472 *Gulbrynet Værling  
473 *Pileværling  
474X*Dværgværling14-11-1999Køge Nordstrand
475 *Gulbrystet Værling  
476X Rørspurv15-04-1980Gl. Ladegård Eng
477X*Hætteværling04-06-2009Krejbjergvej 15, Nr. Snede
478X Bomlærke25-07-1981Over-Jerstal
479 *Rosenbrystet Kernebider  

Søren Nygaard har krydset 391 arter på sin Danmarks artslister.



til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.054 sek.
til toppen