Startside I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
 Artslister 




Kommuneartsliste - København kommune

Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.



Seneste 100 kryds

Nedenstående ses de seneste 100 kryds for artslisten "Kommuneartsliste - København kommune".

#: Navn, Bopæl: #X: Seneste nye kryds: Dato: Lokalitet:
1Tina Hansen, København NV173Hvidøjet And01-08-19Utterslev Mose
2Jan Speiermann, København V242Islandsk Ryle29-07-19Amager Strandpark
3Jan Speiermann, København V241Hvidøjet And27-07-19Damhussøen
4Mark Andrew Hammond, Søborg174Hvidøjet And27-07-19Damhussøen
5Rasmus Turin, Dragør251Hvidøjet And26-07-19Damhussøen
6Henrik Pedersen, Søborg219Hvidøjet And26-07-19Damhussøen
7Nikolaj Noel Christensen, Brønshøj206Hvidøjet And26-07-19Damhussøen + 27/7 Utterslev Mose
8Andreas Hagerman, København V219Hvidøjet And26-07-19Damhussøen
9Vibeke Tofte, København238Hvidøjet And25-07-19Damhussøen
10Kurt M.Nielsen, Vanløse250Hvidøjet And25-07-19Damhussøen
11Michael Køie Poulsen, Fredensborg196Hvidøjet And25-07-19Damhussøen
12Lars Nørgaard Andersen, Brønshøj243Hvidøjet And25-07-19Damhussøen
13Kim Duus, Brønshøj246Hvidøjet And25-07-19Damhussøen
14Ib Jensen247Hvidøjet And25-07-19Damhussøen
15Michael Køie Poulsen, Fredensborg195Skestork19-06-19Kongens Enghave
16Rasmus Turin, Dragør250Stor Kobbersneppe30-05-19Nordre Klapper
17Ib Jensen246Karmindompap22-05-19Stubben
18Rasmus Turin, Dragør249Pirol20-05-19Fasanskoven
19Nikolaj Noel Christensen, Brønshøj205Temmincksryle09-05-19Utterslev Mose del 3
20Henrik Pedersen, Søborg218Dværggås27-04-19Utterslev mose
21Michael Køie Poulsen, Fredensborg194Dværggås24-04-19Utterslev Mose
22Kurt M.Nielsen, Vanløse249Dværggås23-04-19Utterslev Mose
23Kim Duus, Brønshøj245Dværggås23-04-19Utterslev Mose, del 1
24Jan Speiermann, København V240Dværggås23-04-19Utterslev Mose
25Nikolaj Noel Christensen, Brønshøj204Dværggås23-04-19Utterslev Mose del 1 Svensk Projekt Fugl
26Vibeke Tofte, København237Dværggås22-04-19Utterslev Mose, del 1
27Mark Andrew Hammond, Søborg173Dværggås22-04-19Utterslev mose
28Lars Nørgaard Andersen, Brønshøj242Dværggås22-04-19Utterslev Mose, overfor EnergiCentret
29Andreas Hagerman, København V218Rødhovedet And19-03-19Sortedamssøen
30Henrik Pedersen, Søborg217Ride02-01-19Stubben
31Henrik Pedersen, Søborg216Mallemuk02-01-19Stubben
32Troels M. Krogh, København V.159Kortnæbbet Gås25-11-18Kalveboderne v/Valbyparken
33Nikolaj Noel Christensen, Brønshøj203Sule19-11-18Stubben, Nordhavn, København
34Nikolaj Noel Christensen, Brønshøj202Snespurv19-11-18Stubben, Nordhavn, København
35Rasmus Turin, Dragør248Bjergpiber02-11-18Nordre Klapper
36Jan Speiermann, København V239Ride25-10-18Stubben, KBH Nordhavn
37Jan Speiermann, København V238Sølvhejre25-09-18Utterslev Mose, del 2
38Henrik Pedersen, Søborg215Sølvhejre25-09-18Utterslev mose Del 2
39Lars Nørgaard Andersen, Brønshøj241Sølvhejre25-09-18Utterslev Mose; del. 2
40Ib Jensen245Sølvhejre25-09-18Utterslev Mose, del II
41Tina Hansen, København NV172Duehøg22-09-18Utterslev Mose
42Tina Hansen, København NV171Sølvhejre22-09-18Utterslev Mose
43Nikolaj Noel Christensen, Brønshøj201Hedelærke20-08-18Lærkesletten/Camping Grunden, Strandengen, Amagerfælled.
44Lars Nørgaard Andersen, Brønshøj240Blåhals04-05-18Stubben; Kbh.'s Nordhavn
45Kim Duus, Brønshøj244Blåhals04-05-18Stubben
46Vibeke Tofte, København236Sortstrubet Bynkefugl02-05-18Stubben
47Ib Jensen244Rødhalset Gås01-05-18Nordre Klapper, Vestamager
48Rasmus Turin, Dragør247Rødhalset Gås01-05-18Nordre Klapper
49Lars Nørgaard Andersen, Brønshøj239Sortstrubet Bynkefugl28-04-18Stubben; Kbh.'s Nordhavn
50Kurt M.Nielsen, Vanløse248Sortstrubet Bynkefugl28-04-18Stubben, Nordhavn
51Kim Duus, Brønshøj243Sortstrubet Bynkefugl28-04-18Stubben, København
52Jørgen Munck, Kongens Lyngby16Sølvhejre05-04-18Utterslev mose
53Nikolaj Noel Christensen, Brønshøj200Sølvhejre04-04-18Utterslev Mose
54Jan Speiermann, København V237Hvid Stork02-04-18Vesterbro, trk vest.
55Henrik Pedersen, Søborg214Sule29-12-17Stubben
56Ib Jensen243Storkjove19-11-17Stubben
57Jan Speiermann, København V236Storkjove19-11-17Stubben/Nordhavnstippen
58Tina Hansen, København NV170Høgesanger04-11-17Nordhavnstippen/Stubben
59Morten Heegaard, Rødovre213Høgesanger04-11-17Skudehavnsvej, Nordhavnstippen
60Kim Duus, Brønshøj242Ride30-10-17Stubben, København
61Rasmus Turin, Dragør246Storkjove29-10-17Amager strandpark
62Kim Duus, Brønshøj241Storkjove29-10-17Stubben, København
63Henrik Pedersen, Søborg213Høgesanger27-10-17Nordhavn
64Nikolaj Noel Christensen, Brønshøj199Høgesanger25-10-17Nordhavnen, Skudehavnsvej
65Vibeke Tofte, København235Høgesanger23-10-17Stubben
66Ib Jensen242Høgesanger22-10-17Stubben
67Ib Jensen241Stor Korsnæb22-10-17Stubben
68Rasmus Turin, Dragør245Høgesanger22-10-17Stubben
69Troels Leuenhagen Petersen, Espergærde17Høgesanger22-10-17Nordhavnstippen/Stubben
70Michael Køie Poulsen, Fredensborg193Høgesanger22-10-17Stubben
71Kim Duus, Brønshøj240Høgesanger22-10-17Stubben
72Kurt M.Nielsen, Vanløse247Høgesanger22-10-17Nordhavn/Skudehavn
73Jan Speiermann, København V235Stor Korsnæb22-10-17Nordhavnstippen/Stubben, KBH
74Jan Speiermann, København V234Høgesanger22-10-17Nordhavnstippen/Stubben, KBH
75Jens Gulseth Wessberg, København Ø185Høgesanger20-10-17Stubben
76Kim Duus, Brønshøj239Stor Korsnæb17-10-17Rødkildeparken
77Kurt M.Nielsen, Vanløse246Storpiber06-10-17Vanløse
78Lars Nørgaard Andersen, Brønshøj238Hvidbrynet Løvsanger05-10-17Vesterbrogade 140-142; bag "Fuglenes Hus"...
79Rasmus Turin, Dragør244Sort Glente20-09-17Nordre Klapper
80Jan Speiermann, København V233Fløjlsand11-08-17Stubben
81Lars Nørgaard Andersen, Brønshøj237Sandløber08-08-17Amager Strandpark
82Vibeke Tofte, København234Sandløber08-08-17Amager Strandpark
83Kim Duus, Brønshøj238Sandløber08-08-17Amager Strandpark
84Kim Duus, Brønshøj237Hvidvinget Korsnæb01-08-17Utterslev Mose, del 1
85Jan Speiermann, København V232Temmincksryle29-07-17Stubben/Nordhavnstippen
86Jan Speiermann, København V231Stenvender27-07-17Amager Strandpark
87Rasmus Turin, Dragør243Stenvender27-07-17Amager strandpark
88Ib Jensen240Vagtel27-05-17Nordre Klapper, Vestamager
89Ib Jensen239Hedehøg27-05-17Nordre Klapper, Vestamager
90Kurt M.Nielsen, Vanløse245Sølvhejre25-05-17Valby - Grønttorvet
91Nikolaj Noel Christensen, Brønshøj198Græshoppesanger24-05-17Grønjordssøen
92Lars Nørgaard Andersen, Brønshøj236Skestork14-05-17Bækkeskovvej 53; Brønshøj
93Jørgen Munck, Kongens Lyngby15Hvidhalset Fluesnapper05-05-17Bispebjerg kirkegård
94Lars Nørgaard Andersen, Brønshøj235Hvidhalset Fluesnapper05-05-17Bispebjerg Kirkegård
95Henrik Pedersen, Søborg212Hvidhalset Fluesnapper05-05-17Bispebjerg Kirkegård
96Kim Duus, Brønshøj236Hvidhalset Fluesnapper05-05-17Bispebjerg Kirkegaard
97Tina Hansen, København NV169Hvidhalset Fluesnapper05-05-17Bispebjerg Kirkegård
98Nikolaj Noel Christensen, Brønshøj197Hvidhalset Fluesnapper05-05-17Bispebjerg Kirkegård
99Vibeke Tofte, København233Hvidhalset Fluesnapper05-05-17Bispebjerg Kirkegård
100Mark Andrew Hammond, Søborg172Hvidklire30-04-17Stubben




til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.054 sek.
til toppen