Startside I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
 Artslister 




Danske årsarter 2020

Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.



Seneste 100 kryds

Nedenstående ses de seneste 100 kryds for artslisten "Danske årsarter 2020".

#: Navn, Bopæl: #X: Seneste nye kryds: Dato: Lokalitet:
1Gerner Majlandt, Spøttrup151Fiskeørn31-03-20Sønderlem vig
2Hans Henrik Larsen, Thyholm136Tajgasædgås31-03-20rosvang
3Hans Henrik Larsen, Thyholm135Sandløber31-03-20hanstholm
4Hans Henrik Larsen, Thyholm134Lomvie31-03-20hanstholm
5Hans Henrik Larsen, Thyholm133Kaspisk Måge31-03-20hanstholm
6Sten Petersen, Fredensborg114Kernebider31-03-20Vaserne
7Leif Novrup, Vinderup166Splitterne31-03-20Ebeltoft færgehavn
8Christian Andersen Jensen, Harlev180Blåhals31-03-20Årslev Engsø
9Michael Mosebo Jensen, Middelfart144Blåhals31-03-20Tybrind, F
10Hans Ole Matthiesen, Fredericia103Tornirisk31-03-20Ballen
11Hans Ole Matthiesen, Fredericia102Spurvehøg31-03-20Middelfart
12Hans Ole Matthiesen, Fredericia101Kohejre31-03-20Sortemosen
13Lars Tom-Petersen, Randers NV160Rødtoppet Fuglekonge31-03-20Sødringholm
14Lars Tom-Petersen, Randers NV159Dværgfalk31-03-20Sødringholm
15Peder Nygaard Nielsen, Jelling115Fyrremejse31-03-20Uldum Kær
16Peder Nygaard Nielsen, Jelling114Blåhals31-03-20Hjortsvang Kær
17Stig Kjærgaard Rasmussen, Frederiksberg168Atlingand31-03-20Hejresøen (Kalvebod Fælled).
18Jørgen Nørrevang Jensen, Valby121Lille Korsnæb31-03-20Tisvilde Hegn
19Jørgen Nørrevang Jensen, Valby120Lille Gråsisken31-03-20Tisvilde Hegn
20Jørgen Nørrevang Jensen, Valby119Huldue31-03-20Tisvilde Hegn
21Mikael Kristensen, Faaborg125Blåhals31-03-20Syltemae å - Balle
22Mikael Kristensen, Faaborg124Svaleklire31-03-20Silke å
23Mikael Kristensen, Faaborg123Rørhøg31-03-20Syltemae å - Balle
24Philip Elbek, Kbh NV164Svaleklire31-03-20Tempelkrog
25Simon Langvad Græsbøll Iversen, Aarhus153Gulirisk31-03-20Vestre Kirkegård, Aarhus
26Mogens Neergaard, Hjallerup146Rørhøg30-03-20Halager Vejle
27Poul Ulrich Riis, Hurup Thy75Rød Glente30-03-20Lindholm
28Henrik Pedersen, Hjørring121Lille Lappedykker30-03-20Boller sø
29Christian Andersen Jensen, Harlev179Gulirisk30-03-20Aarhus
30Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C122Gulirisk30-03-20Vestre Kirkegård
31Søren Blanke, Kbh. Ø143Sortstrubet Bynkefugl30-03-20Melby overdrev
32Søren Blanke, Kbh. Ø142Hedelærke30-03-20Melby overdrev
33Christian Michael Villadsen, Åbyhøj119Gulirisk30-03-20Vestre Kirkegård
34Niels Bomholt, Ulbølle149Rødtoppet Fuglekonge30-03-20Tranekær
35Niels Bomholt, Ulbølle148Sorthovedet Måge30-03-20Botofte Skovmose
36Niels Bomholt, Ulbølle147Nilgås30-03-20Siø
37Simon Vikstrøm, København160Husrødstjert30-03-20Rødbyhavn Havn
38Simon Vikstrøm, København159Hvidøjet And30-03-20Maribo Søndersø
39Laila Neermann, Hedehusene150Havterne30-03-20Ølsemagle revle
40Leif Novrup, Vinderup165Sildemåge30-03-20Rettrup Kær
41Laila Neermann, Hedehusene149Fiskeørn30-03-20Ølsemagle revle
42Laila Neermann, Hedehusene148Atlingand30-03-20Gl. Havdeup mose
43Simon Langvad Græsbøll Iversen, Aarhus152Splitterne30-03-20Gåsehage
44Simon Langvad Græsbøll Iversen, Aarhus151Rødben30-03-20Gåsehage
45Simon Langvad Græsbøll Iversen, Aarhus150Lille Præstekrave30-03-20Egå Engsø
46Sten Petersen, Fredensborg113Isfugl30-03-20Arresø Kanal
47Martin Svinth Ebbesen146Gulirisk30-03-20Vestre Kirkegård (Århus)
48Klaus Homøe, Greve116Atlingand30-03-20Gl. Havdrup Mose, Solrød
49Klaus Homøe, Greve115Jernspurv30-03-20Gl. Havdrup Mose, Solrød
50Jørgen Nørrevang Jensen, Valby118Korttået Træløber30-03-20Snævret, Esrum
51Jørgen Nørrevang Jensen, Valby117Isfugl30-03-20Snævret, Esrum
52Christian Rørdam, Snekkersten128Sorthovedet Måge30-03-20Brøndby
53Christian Rørdam, Snekkersten127Bjergvipstjert30-03-20Høm Mølle
54Christian Rørdam, Snekkersten126Stor Kobbersneppe30-03-20Borreby Mose
55Christian Rørdam, Snekkersten125Rørdrum30-03-20Borreby Mose
56Jens Ballegaard, Ringkøbing154Lille Præstekrave30-03-20Ringkøbing - Naturkraft
57Lars Johansen, Værløse148Dværggås30-03-20Kalvebod fælled
58Simon Langvad Græsbøll Iversen, Aarhus149Knortegås30-03-20Begtrup Røn
59Anders Vadstrup Jensen, Engesvang132Nøddekrige30-03-20Hjøllund Plantage
60Anders Vadstrup Jensen, Engesvang131Jernspurv30-03-20Hjøllund Plantage
61Joakim Matthiesen, Køge167Hvid Stork30-03-20Grenen, Skagen
62Anders Vadstrup Jensen, Engesvang130Sorthovedet Måge30-03-20Egå Engsø
63Anders Vadstrup Jensen, Engesvang129Bjergvipstjert30-03-20Klostermølle
64Peder Nygaard Nielsen, Jelling113Sorthovedet Måge30-03-20Kongens Kær
65Bjørn Jakob Andersen, Brønshøj116Munk30-03-20Brønshøj
66Hanne Ingeborg Hartmann Albertsen, Ringkøbing120Nilgås29-03-20Hygum Bakke
67Jan Kiel, Skælskør154Atlingand29-03-20Kobæk Strandenge
68Michael Køie Poulsen, Fredensborg164Splitterne29-03-20Gedser Odde
69Michael Køie Poulsen, Fredensborg163Atlingand29-03-20Bøtø Nor
70Christian Rørdam, Snekkersten124Splitterne29-03-20Omø vestkyst
71Tina Hansen, København NV83Hvid Vipstjert29-03-20Gyngemosen
72Tina Hansen, København NV82Lille Lappedykker29-03-20Gyngemosen
73Laila Neermann, Hedehusene147Rørhøg29-03-20Gundsømagle sø
74Lars Højmark Mortensen, Skagen101Skestork29-03-20 
75Henrik Rähr, Vinderup119Sildemåge29-03-20Rettrup Kær
76Henrik Rähr, Vinderup118Skestork29-03-20Rettrup Kær
77Thyge Enevoldsen, Frederiksberg175Sorthalset Lappedykker29-03-20Føns Vang
78Søren Blanke, Kbh. Ø141Dværggås29-03-20Koklapperne
79Poul Ulrich Riis, Hurup Thy74Sortmejse29-03-20Dover Skov
80Mads Oddershede, Kbh V.110Hedelærke29-03-20 
81Jens Ekelund, Frederiksberg117Atlingand29-03-20Trundholm Mose
82Jens Ekelund, Frederiksberg116Rørhøg29-03-20Trundholm Mose
83Jens Ekelund, Frederiksberg115Jernspurv29-03-20Trundholm Mose
84Jens Ekelund, Frederiksberg114Stær29-03-20Trundholm Mose
85Mark Andrew Hammond, Søborg110Rødtoppet Fuglekonge29-03-20Kulhuse
86Mark Andrew Hammond, Søborg109Halemejse29-03-20Kulhuse
87Kurt Prentow, Hirtshals101Bjergvipstjert29-03-20Bindslev Gl. Elværk
88Claus Rasmussen, Kare69Misteldrossel29-03-20Damvej 10
89Stig Hartvig Nielsen, Gilleleje157Klyde29-03-20 
90Stig Hartvig Nielsen, Gilleleje156Dværgfalk29-03-20 
91Joakim Matthiesen, Køge166Ride29-03-20Grenen, Skagen
92Ole Kristjansen, Viborg128Kongeørn28-03-20Ll Vildmose
93Ole Kristjansen, Viborg127Rørhøg28-03-20Ll Vildmose
94Ole Kristjansen, Viborg126Trane28-03-20Ll Vildmose
95Jonathan Hemmer-Hansen, Viby J116Sortkrage28-03-20Haderslev
96Mogens Neergaard, Hjallerup145Lille Korsnæb28-03-20Rold Skov
97Mogens Neergaard, Hjallerup144Kernebider28-03-20Rold Skov
98Mogens Neergaard, Hjallerup143Jernspurv28-03-20Rold Skob
99Jan Kiel, Skælskør153Korttået Træløber28-03-20Skælskør Lystskov
100Laila Neermann, Hedehusene146Brushane28-03-20Ishøj Strandeng




til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.045 sek.
til toppen