Startside I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
 Artslister 




Danske årsarter 2019

Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.



Seneste 100 kryds

Nedenstående ses de seneste 100 kryds for artslisten "Danske årsarter 2019".

#: Navn, Bopæl: #X: Seneste nye kryds: Dato: Lokalitet:
1Henrik Rähr, Vinderup186Vindrossel20-10-19Bjergby
2Henrik Rähr, Vinderup185Lille Korsnæb20-10-19Stubbergaard Sø
3Henrik Mikkelsen234Sibirisk Bynkefugl20-10-19Mandø
4Henrik Mikkelsen233Hvidskægget Sanger20-10-19Mandø
5Henrik Mikkelsen232Østlig Lundsanger20-10-19Tipmosen
6Svend Erik Petersen, Ringkøbing254Østlig Lundsanger20-10-19Tipmose, Ho.
7Anders Vadstrup Jensen, Engesvang204Stor Kobbersneppe20-10-19Bygholm Vejle
8Anders Vadstrup Jensen, Engesvang203Ringdrossel20-10-19Hanstholm
9Anders Vadstrup Jensen, Engesvang202Alk20-10-19Roshage
10Anders Vadstrup Jensen, Engesvang201Mosehornugle20-10-19Roshage
11Klaus Malling Olsen, Brønshøj250Mellemkjove20-10-19Roneklint
12Klaus Malling Olsen, Brønshøj249Pibesvane20-10-19Roneklint
13Jørn Vinther Sørensen, Haderslev264Sibirisk Bynkefugl20-10-19Mandø
14Jørn Vinther Sørensen, Haderslev263Hvidskægget Sanger20-10-19Mandø
15Hans Ole Matthiesen, Fredericia185Himalayasanger20-10-19Christiansø
16Jens Ekelund, Frederiksberg179Blisgås20-10-19Vestamager
17Jens Ekelund, Frederiksberg178Knortegås20-10-19Vestamager
18Jens Ekelund, Frederiksberg177Blå Kærhøg20-10-19Klydesøen, Vestamager
19Henrik Brandt, Esbjerg V290Østlig Lundsanger19-10-19Tipmosen, Ho
20Mogens Neergaard, Hjallerup252Østlig Lundsanger19-10-19Tipmosen
21Michael Køie Poulsen, Fredensborg265Topmejse19-10-19Tipmosen, Ho
22Michael Køie Poulsen, Fredensborg264Hvidbrynet Løvsanger19-10-19Tipmosen, Ho
23Michael Køie Poulsen, Fredensborg263Østlig Lundsanger19-10-19Tipmosen, Ho
24Mads Oddershede, Kbh V.198Sortstrubet Bynkefugl19-10-19Melby Overdrev
25Jørn Vinther Sørensen, Haderslev262Gråsejler19-10-19Ho
26Jørn Vinther Sørensen, Haderslev261Østlig Lundsanger19-10-19Tipmose ved Ho
27Thyge Enevoldsen, Frederiksberg263Østlig Lundsanger19-10-19Tipmosen, Ho
28Hjalte B. Johansen, Gentofte225Østlig Lundsanger19-10-19Tipmosen, Ho
29Bo Hansen, Slagelse252Østlig Lundsanger19-10-19Tipmose, Blåvand
30Bo Hansen, Slagelse251Gråsejler19-10-19Blåvand
31Ole Kristjansen, Viborg238Østlig Lundsanger19-10-19Tipmosen
32Ole Kristjansen, Viborg237Amerikansk Skarveand19-10-19Stubbe sø
33Carsten Bohn Søndergaard, Risskov262Østlig Lundsanger19-10-19Tipmosen Ho
34Heidi Lund Bjerregaard, Orte, 5560 Aarup186Østlig Lundsanger19-10-19Tipmosen, Ho
35Jørgen Lund Bjerregaard, Orte, Fyn198Østlig Lundsanger19-10-19Tipmosen ved Ho
36Kristian Birchvald Jensen, Kolding250Østlig Lundsanger19-10-19Tipmosen, Blåvand
37Bo Hansen, Slagelse250Hvidbrynet Løvsanger18-10-19Blåvand
38Bo Hansen, Slagelse249Hvidskægget Sanger18-10-19Mandø
39Bo Hansen, Slagelse248Sibirisk Bynkefugl18-10-19Mandø
40Bo Hansen, Slagelse247Sortgrå Ryle18-10-19Hvidbjerg strand, Blåvand
41Bo Hansen, Slagelse246Amerikansk Sortand18-10-19Hvidbjerg strand, Blåvand
42Peter Hartoft-Jacobsen, Nibe285Østlig Lundsanger18-10-19Tipmosen, Blåvand
43Michael Mosebo Jensen, Middelfart243Lille Fluesnapper18-10-19Skallingen
44Mikael Kristensen, Faaborg195Mosehornugle18-10-19Bjerghammer
45Ole Kristjansen, Viborg236Enkeltbekkasin18-10-19Skallingen
46Hans Ole Matthiesen, Fredericia184Fuglekongesanger18-10-19Christiansø
47Mads Oddershede, Kbh V.197Knortegås18-10-19Klydesøen
48Bo Hansen, Slagelse245Snespurv17-10-19Blåvands huk
49Michael Køie Poulsen, Fredensborg262Hvidskægget Sanger17-10-19Mandø
50Michael Køie Poulsen, Fredensborg261Sibirisk Bynkefugl17-10-19Mandø
51Hans Ole Matthiesen, Fredericia183Bjergand17-10-19Christiansø
52Hans Ole Matthiesen, Fredericia182Mellemkjove17-10-19Christiansø
53Joshua Emil Haahr, København Ø224Hvidbrynet Løvsanger17-10-19Blåvand
54Tina Hansen, København NV154Hjejle17-10-19Ølsemagle Revle
55Tina Hansen, København NV153Spidsand17-10-19Ølsemagle Revle
56Tina Hansen, København NV152Knortegås17-10-19Køge Sydstrand
57Christian Hjorth, Vinderup259Amerikansk Skarveand17-10-19Stubbe sø
58Svend Rønnest, Esbjerg257Hvidskægget Sanger17-10-19Mandø
59Svend Rønnest, Esbjerg256Sibirisk Bynkefugl17-10-19Mandø
60Else Lysgaard Hjorth, Vinderup226Amerikansk Skarveand17-10-19Stubbe sø
61Ole Kristjansen, Viborg235Sibirisk Bynkefugl17-10-19Mandø
62Ole Kristjansen, Viborg234Hvidskægget Sanger17-10-19Mandø
63Michael Mosebo Jensen, Middelfart242Hvidbrynet Løvsanger17-10-19Skallingevej 14
64Michael Mosebo Jensen, Middelfart241Enkeltbekkasin17-10-19Nyeng
65Heidi Lund Bjerregaard, Orte, 5560 Aarup185Rødtoppet Fuglekonge17-10-19Tipmosen, Skallingen, ‘golfbanevejen’
66Heidi Lund Bjerregaard, Orte, 5560 Aarup184Amerikansk Sortand17-10-19Blåvand-/Hvidbjerg Strand
67Heidi Lund Bjerregaard, Orte, 5560 Aarup183Sortgrå Ryle17-10-19Blåvand-/Hvidbjerg Strand
68Jørgen Lund Bjerregaard, Orte, Fyn197Rødtoppet Fuglekonge17-10-19Tipmosen ved Ho
69Jørgen Lund Bjerregaard, Orte, Fyn196Amerikansk Sortand17-10-19Blåvand/Hvidbjerg strand
70Jørgen Lund Bjerregaard, Orte, Fyn195Sortgrå Ryle17-10-19Blåvand/Hvidbjerg strand
71Stig Kjærgaard Rasmussen, Frederiksberg270Sortgrå Ryle17-10-19Vestamager (dæmningen ved Klydesøen).
72Peter Hartoft-Jacobsen, Nibe284Hvidbrynet Løvsanger17-10-19Mandø, nordvestfenner
73Peter Hartoft-Jacobsen, Nibe283Hvidskægget Sanger17-10-19Mandø, sydøstkrat
74Peter Hartoft-Jacobsen, Nibe282Sibirisk Bynkefugl17-10-19Mandø, sydvestkrat
75Peder Nygaard Nielsen, Jelling223Hvidbrynet Løvsanger17-10-19Ho Plantage
76Leif Novrup, Vinderup251Jagtfalk17-10-19Krogshede tårnet
77Leif Novrup, Vinderup250Lapværling17-10-19Vest Stadil Fjord
78Henrik Brandt, Esbjerg V289Hvidskægget Sanger17-10-19Mandø
79Henrik Brandt, Esbjerg V288Sibirisk Bynkefugl17-10-19Mandø
80Kristian Birchvald Jensen, Kolding249Hvidskægget Sanger17-10-19Mandø
81Kristian Birchvald Jensen, Kolding248Bjerglærke17-10-19Låningsvejen, Mandø
82Sten Petersen, Fredensborg203Hvidskægget Sanger17-10-19Mandø
83Sten Petersen, Fredensborg202Sibirisk Bynkefugl17-10-19Mandø
84Martin Liebermann, Haderslev210Enkeltbekkasin17-10-19Skallingen
85Jan Speiermann, København V252Sortgrå Ryle16-10-19Klydesøen, dæmningen
86Michael Køie Poulsen, Fredensborg260Turteldue16-10-19Blåvandshuk
87Joshua Emil Haahr, København Ø223Sortgrå Ryle16-10-19Blåvand
88Daniel Palm Eskildsen220Sortgrå Ryle16-10-19Grønningen
89Michael Mosebo Jensen, Middelfart240Turteldue16-10-19Blåvandshuk
90Jens Lind, Espergærde267Fyrremejse16-10-19Grønningen
91Jens Lind, Espergærde266Topmejse16-10-19Blåvand
92Jens Ballegaard, Ringkøbing254Amerikansk Sortand16-10-19Blåvandshuk
93Jens Ballegaard, Ringkøbing253Nordisk Lappedykker16-10-19Blåvandshuk
94Jonathan Hemmer-Hansen, Viby J213Snespurv16-10-19Blåvandshuk
95Ole Kristjansen, Viborg233Stor Tornskade16-10-19Blåvand
96Peter Hartoft-Jacobsen, Nibe281Storpiber16-10-19Blåvand By og sommerhusområde
97Sten Petersen, Fredensborg201Rødtoppet Fuglekonge16-10-19Blåvand By
98Carsten Bohn Søndergaard, Risskov261Turteldue16-10-19Blåvands Huk
99Svend Erik Petersen, Ringkøbing253Amerikansk Sortand16-10-19Hvidbjerg Strand, Blåvand
100Svend Erik Petersen, Ringkøbing252Nordisk Lappedykker16-10-19Hvidbjerg Strand, Blåvand




til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.096 sek.
til toppen