Startside   I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
Artslister
Netfugl v. 2.0




Danske årsarter 2019

Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.



Seneste 100 kryds

Nedenstående ses de seneste 100 kryds for artslisten "Danske årsarter 2019".

#: Navn, Bopæl: #X: Seneste nye kryds: Dato: Lokalitet:
1Hans Ole Matthiesen, Fredericia194Snespurv31-12-19Monnet
2Christian Leth, Gilleleje186Ride31-12-19Børstrup hage
3Christian Leth, Gilleleje185Mallemuk31-12-19Børstrup hage
4Christian Leth, Gilleleje184Islom31-12-19Børstrup hage
5Christian Leth, Gilleleje183Sortstrubet Lom31-12-19Børstrup hage
6Marie Louise Tanderup, Århus184Grønsisken30-12-19Vestskoven
7Hans Ole Matthiesen, Fredericia193Natugle30-12-19Vemmenæs
8Orla Hugger Jakobsen, Haslev232Rødhovedet And30-12-19Haraldsted Sø NV.f. Ringsted
9Carsten Svejstrup Sørensen, Hobro291Slørugle30-12-19 
10Carsten Svejstrup Sørensen, Hobro290Kirkeugle28-12-19 
11Søren Blanke, Kbh. Ø253Søkonge28-12-19Strib
12Søren Blanke, Kbh. Ø252Sortgrå Ryle28-12-19Knudshoved færgehavn
13Christian Rørdam, Snekkersten225Lille Korsnæb26-12-19Gribskovlejren
14Lisbeth Jeppesen, Thisted232Jagtfalk26-12-19Hanstholm
15Peter Hartoft-Jacobsen, Fredericia295Jagtfalk26-12-19Hanstholmreservatet
16Kurt Prentow, Hirtshals190Havlit26-12-19Hirtshals Øststrand
17Else Lysgaard Hjorth, Vinderup228Søkonge26-12-19Strib
18Christian Hjorth, Vinderup264Søkonge26-12-19Strib
19Heidi Lund Bjerregaard, Orte, 5560 Aarup188Tajgasædgås26-12-19Lille Vildmose
20Elly Hansen, Bedsted Thy220Jagtfalk26-12-19Hanstholm
21Jens Ekelund, Frederiksberg190Skærpiber26-12-19Ordrup Næs
22Rune Sø Neergaard, Aalborg250Stor Hornugle25-12-19Drastrup Grusgrav, Aalborg
23Peter Hagen Thomasen, København V214Stor Tornskade25-12-19 
24Peter Hagen Thomasen, København V213Skovsneppe25-12-19 
25Jens Lind, Espergærde285Vandstær25-12-19Rådvad
26Jens Ekelund, Frederiksberg189Bjergirisk25-12-19Korevlerne
27Kurt Prentow, Hirtshals189Taffeland24-12-19Egå Engsø
28Peter Hagen Thomasen, København V212Vandstær24-12-19 
29Kristian Birchvald Jensen, Kolding265Høgeugle24-12-19Hesede Skov, Sydsjælland
30Kristian Birchvald Jensen, Kolding264Tajgasædgås24-12-19Skuderløse, Sydsjælland
31Peter Hagen Thomasen, København V211Silkehale23-12-19 
32Peter Hagen Thomasen, København V210Pibesvane23-12-19 
33Peter Hagen Thomasen, København V209Kohejre23-12-19Herning
34Erik Groth-Andersen, Hillerød221Silkehale23-12-19Allerød
35Jørgen Lund Bjerregaard, Ejby200Silkehale22-12-19Ejby
36Henrik Rähr, Vinderup189Middelhavssølvmåge22-12-19Geddal Enge
37Peter Hagen Thomasen, København V208Natugle21-12-19 
38Carsten Bohn Søndergaard, Risskov269Høgeugle21-12-19Hesede Skov
39Martin Liebermann, Haderslev215Søkonge21-12-19Strib Havn
40Jens Ekelund, Frederiksberg188Vindrossel21-12-19Rødovre
41Kristian Birchvald Jensen, Kolding263Rødhovedet And21-12-19Kruså Møllesø
42Thyge Enevoldsen, Frederiksberg273Kohejre20-12-19Herning
43Jens Ballegaard, Ringkøbing261Hvidvinget Måge19-12-19Thorsminde Havn
44Hanne Ingeborg Hartmann Albertsen, Ringkøbing201Bjergand19-12-19Bækbygård Strand
45Hanne Ingeborg Hartmann Albertsen, Ringkøbing200Hvidvinget Måge19-12-19Thorsmine Havn
46Peter Hartoft-Jacobsen, Fredericia294Hvidvinget Måge19-12-19Thorsminde Havn
47Svend Erik Petersen, Ringkøbing261Hvidvinget Måge19-12-19Thorsminde Havn
48Søren Blanke, Kbh. Ø251Isfugl18-12-19Hareskovby
49Klaus Malling Olsen, Brønshøj268Vandstær18-12-19Rådvad
50Bo Hansen, Slagelse261Silkehale16-12-19Stevns fyr
51Bo Thyge Johansen, Hilllerød219Hvidvinget Korsnæb16-12-19Gribskov eliasvej farimagsvej
52Hans Henrik Larsen, Thyholm218Slørugle16-12-19lyngs
53Jens Ekelund, Frederiksberg187Lomvie15-12-19Gilleleje Havn
54Jens Ekelund, Frederiksberg186Rødstrubet Lom15-12-19Gilleleje Havn
55Jan Hjort Christensen, Gilleleje251Nordisk Lappedykker15-12-19Gilleleje Havn
56Kristian Birchvald Jensen, Kolding262Natugle14-12-19Kattinge Værk
57Andreas Winding Mønsted262Amerikansk Skarveand13-12-19Stubbe Sø
58Mads Oddershede, Kbh V.208Nilgås13-12-19Flasken, Reersø
59Svend Erik Petersen, Ringkøbing260Silkehale13-12-19Rindum
60Peter Enemark, København Ø147Sangsvane12-12-19Holmens Kirkegård
61Peter Enemark, København Ø146Vindrossel12-12-19Fælledparken
62Søren Tanderup, Albertslund198Kohejre10-12-19Gullestrup, Herning
63Søren Tanderup, Albertslund197Søkonge10-12-19Marselisborg Havn, Århus
64Erik Overgård275Tajgasædgås10-12-19Lille Vildmose
65Jens Ballegaard, Ringkøbing260Polarlomvie10-12-19Hvide Sande Havn
66Martin Svinth Ebbesen239Bjergpiber10-12-19Dødeå Enge
67Svend Erik Petersen, Ringkøbing259Polarlomvie10-12-19Hvide Sande Havn
68Peter Leth Olsen, Ringkøbing241Polarlomvie10-12-19Hvide Sande Havn
69Bo Hansen, Slagelse260Kortnæbbet Gås09-12-19Bråby Stationsby
70Lars Johansen, Værløse242Høgesanger09-12-19Kalvemosen
71Jan Speiermann, København V258Stor Tornskade08-12-19Gribskov syd
72Jan Speiermann, København V257Høgeugle08-12-19Gribskov syd
73Bo Hansen, Slagelse259Kohejre07-12-19Herning
74Jan Hjort Christensen, Gilleleje250Sodfarvet Skråpe07-12-19Gilleleje
75Erik Groth-Andersen, Hillerød220Høgesanger07-12-19Kalvemosen, Holbæk
76Tommy Kaae, Løsning246Kohejre07-12-19Gullestrup
77Erik Overgård274Bjergand07-12-19Stubbe Sø
78Jørn Vinther Sørensen, Haderslev271Halsbåndstroldand07-12-19Søndersø - Furesø
79Jørn Vinther Sørensen, Haderslev270Høgeugle07-12-19Gribskov
80Søren Blanke, Kbh. Ø250Halsbåndstroldand07-12-19Søndersø
81Jesper Johannes Madsen, København V289Kohejre07-12-19Gullestrup, Herning
82Christian Michael Villadsen, Åbyhøj225Kohejre07-12-19Gullestrup
83Sten Petersen, Fredensborg208Silkehale07-12-19Sorgenfri
84Henrik Brandt, Esbjerg V300Høgeugle07-12-19Hesede Skov
85Søren Blanke, Kbh. Ø249Silkehale07-12-19Sorgenfri
86Søren Blanke, Kbh. Ø248Duehøg07-12-19Ravnholm
87Kurt Prentow, Hirtshals188Vandrefalk06-12-19Nørre Tornby
88Mads Bjarke Salling, Klampenborg246Isfugl06-12-19Stampedammen, Rådvad
89Jens Lind, Espergærde284Høgesanger05-12-19Kalvemosen, Holbæk
90klaus schak laursen, Munkebo94Sortand04-12-19Flyvesandet
91klaus schak laursen, Munkebo93Fløjlsand04-12-19Flyvesandet
92klaus schak laursen, Munkebo92Storspove04-12-19Gyldensten
93klaus schak laursen, Munkebo91Skeand04-12-19Gyldensten
94klaus schak laursen, Munkebo90Knarand04-12-19Gyldensten
95klaus schak laursen, Munkebo89Pibeand04-12-19Gyldensten
96Martin Svinth Ebbesen238Kohejre04-12-19Herning
97Svend Erik Petersen, Ringkøbing258Natravn03-12-19Hoverdal Plantage
98Carsten Svejstrup Sørensen, Hobro289Kohejre03-12-19Gullestrup
99Klaus Malling Olsen, Brønshøj267Stor Tornskade03-12-19Hestetang
100Andreas Winding Mønsted261Slørugle03-12-19Ådum




til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.052 sek.
til toppen